ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 15 November 1894. NIEUWSTIJDINGEN. MOND- en KLAUWZEER, ui. I Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indiê enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6538. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags"Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend,. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Japan en China. Volgens bericht uit Sjanghai naderen de Japanners Nioetsjoeang, alwaar de paniek toeneemt. De aan komst van talrijke, geheel gedemoraliseerde hoopen Chineesche soldaten verergert nog den staat van zaken. Radeloos zijn de overheden. Men verwacht den val van Moekden tegen het einde der week. De Regeering te Peking schijnt evenzeer radeloos. Zij verzocht opnieuw zeer nederig aan de buiten- landsche gezanten om te intervenieeren, ten einde defi Japanners te beletten verder te gaan, zijnde China bereid tot schier onvoorwaardelijke vrede sluiting. De gezanten moeten geantwoord hebben dat China rechtstreeks met Japan beheoite onder handelen. De Chineesche Regeering vreest dat de Japanners den vrede willen voorschrijven le Peking zelf. De aan koorts lijdende Keizer heet bedlegerig. Zijne Majesteit en het Hof bereiden zich voor om de stad te verlaten. De stadspoorten zullen gesloten worden en de staat van beleg zal op 16 dezer worden geproclameerd. Volgens een telegram van de New-York Herald zou prins Koeng, toen hem bleek dat hij vergeefs Op eene inmenging der mogendheden ten bate van zijn laDd had aangedrongen, uitgeroepen hebben: »Ja dan is China verloren". Dit schijnt ook het oordeel van het volk te zijn; allerwege eischt het de afzetting der veile mandarijnen en het omver werpen der heerschende dynastie, om plaats te maken voor eene volksregeering. Reeds hebben honderd vrouwen uit den harem, ettelijke staats ministers en gezanten, vele gezeten burgers Peking verlaten. Ook moet Von Hanneken, die het sluiten van den vrede tot elke voorwaarde aanbevolen heeft, al weg zijn. De Chineesche regeering moet heimeljjk den be velhebbers van het Chineesche leger aangeschreven hebben, den Japanners geen tegenstand meer te bieden. De Engelsche vloot moet geheime bevelen ont vangen hebben om uit Shanghaï de Tsjoesjan-Eilanden te bezetten. Amerika. Washington, 12 Nov. De Regeering der Vereenigde Staten heeft aan de Japansche Regeering doen weten, dat, bijaldien Japan zich bij China aansluit in het vragen van Cleveland's bemiddeling, deze zijn goede diensten beschikbaar stelt. Rusland. St. Petersburg;, 12 Nov. In een rond schrijven van den minister van bnitenlandsche zaken aan de Russische gezanten in het buitenland, welk rondschrijven is gedagteekend van 9 dezer, wordt verklaard dat de nieuwe Czaar vast besloten is in het spoor zijns vaders te gfian, zijne krachten aan het welzijn van het land zelf te wjjden en nooit af te wijken van de vreedzame, loyale, vaste poli tiek, die zoozeer tot het algemeen maken van het gevoel van rust en vrede heeft bijgedragen. Rusland zal zich trouw houden aan de traditie der vriend schappelijke betrekkingen met alle mogendheden en de achting voor recht en de wettelijke regeling dor diagen is de zekerste waarborg voor de rust der staten. Moskou, 12 Nov. De rouwtrein kwam gisteren voormiddag te 10,35 bier aan. De stoet zette zich van het rouwpaviljoen te 11 uren in beweging. Voor vier kerken werden gebeden gehouden. Het lijk kwam te 5 ure voor de kathe draal, na een weg van 5 werst te hebben afgelegd. De orde werd niet gestoord. St- Petersburg;, 13 Nov. De trein met het lijk kwam precies tien uur aan het Nikolaj- station aan. Hij bestond uit tien waggons. Een korte godsdienstplechtigheid werd gehouden, gedurende welken de Keizer, de prins van Wales en de groot vorsten roDdom de kik stonden. Do kapel hief het lied «Kol slawen" aan, de zangers een rouwkoor, de grenadiers van de lijfwacht sloegen roffels op de trommel. Voor het station werd de kist op den lijkwagen gezet, welke met kostbaar geel zjj brokaat en goud was versierd. Den lijkwagen omringden de grena diers in hun donkere jassen, met de berenmuts op. De roode costuums van het geleide en de uniformen van generaals en officieren van alle wapenen leverden een indrukwekkend gezicht op. Om kwart over tienen zette de lijkstoet zich van het station in beweging naar de kathedraal. Achter de kist liep de Keizer, daarna de prins van Wales, de grootvorsten, de adjudanten en het gevolg. In rouwkoetsen volgden de Keizerin-weduwe, de bruid des Keizers en de grootvorstinnen. De menigte groette eerbiedig. Verscheiden officieren weenden toen de lijkwagen voorbijreed. De straten waren door een onafzienbare menigte gevuld. De orde was voorbeeldig. Volgens oud gebruik zullen op den dag der begrafenis van den Czaar de armen van Petersburg op kosten der Regeering gespijzigd worden. De regiments- en volksgaarkeukens leveren de spijzen voor 25,000 armen, die behalve voedsel ook bier krijgen en die den lepel en het glas, bij dien maaltijd gebruikt, als aandenken mogen medenemen. Een der artsen, die Czaar Alexander behandeld hebben, Dr. Hirsch, ia Zondag plotseling te Livadia overleden. België. Antwerpen, 12 Nov. Gisteren namiddag had hier eene vergadering plaats der diamant bewerkers, om te beraadslagen over de werkstaking. Een paar afgevaardigden der vakgenooten uit Am sterdam waren aanwezig, alsook de Antwerpsche werklieden die naar Amsterdam gegaan waren om den toestand te onderzoeken. De vergadering was op touw gezet door de maatschappij der Algemeene Antwerpsche Diamantbewerkers-vereeniging. De wensch werd uitgedrukt, dat de Antwerpsche werk- l'eden hetzelfde tarief zouden eischen als de Am- Lerdamscbe. Door den heer Pan, van Amsterdam, werd de algemeene werkstaking te Antwerpen aan bevolen. Deze werd met algemeene stemmen door de aanwezigen aangenomen. Heden voormiddag te negen uur nieuwe vergade ring. Een duizendtal diamantbewerkers waren aanwezig. Het verhoogde tarief voor 'de diamant slijpers werd voorgelezen en aangenomen. Een voorstel werd gedaan om de verstellers en de snjjders te laten deelnemen aan de beweging. Hier over wordt later beslist. De inrichters der werkstaking stelden voor, zich naar de verschillende fabrieken in stoet te begeven, de voorwaarden der werkstakers aan de bazen te doen kennen en, ingeval die niet aangenomen werden, de werklieden die nog arbeidden uit te noodigen om het werk te staken. Men schat het getal der diamantbewerkers te Antwerpen op zes duizend. Na afloop der vergadering vormde zich de stoet en begaf zich op weg naar de fabrieken, waar de commissie zal vragen toegelaten te worden, om met de bazen te onderhandelen. Heden namiddag derde vergadering, waarin men het antwoord der bazen zal doen kennen. De gemeente Ostendo zal eerlang opnieuw de speelzalen van het Badhuis aldaar verpachten voor den tijd van 9 jaren: van 1895 tot 1903. De laatste pachter betaalde 600.000 francs huur, en voorts nog 50,000 fr. aan de gemeentelijke ziekenhuizen, 50,000 fr. aan het armbestuur en 50,000 fr. aan de gemeentekas. Verder kwamen alle onkosten, verlichting enz. voor zgne rekening, en hg moest ook eeD aanzienlijk aandeel in de belasting van het Badhuis betalen. Met die cijfers voor oogen kan mea eenigszins nagaan hoeveel daar met het spel verdiend moet worden. Nederland. Franekcr. De export-slachterijen zijn hier tegenwoordig in vollen gang. Honderden schapen, alsmede varkens, worden wekeljjks van hier via Vlissingen verzonden naar Engelandwaar het Friesche schapenvleesch nog altjjd een zeer gewild artikel is. Monnikendam, 12 Nov. Bij het sloopen van een oud pakhuis alhier vond men in de opening tusschen de balken in zakjes ruim 110 goudstukken, voor het meerendeel van het jaar 1620. In denabjj- heid van dat pakhuis werd reeds vroeger in andere huizen geld gevonden. Enkliuizen, 12 Nov. Gisterenavond is bet gerecht uit Alkmaar andermaal alhier aangekomen om het onderzoek in zake den vermoedelgken moord op L. G. voort te zetten. Het terrein van de misdaad en de sloot waarin het lgk is gevonden, werden onderzocht. Ook werd huiszoeking gedaan bij zekeren B., maar niets werd gevonden, wat de justitie op het spoor van den dader of de daders kon brengen. Een aantal personen werd verhoordmaar niemand is in hechtenis genomen. 'S-Ciravcuhagc, 13 Nov. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting is bepaald dat mor gen het afdeolings-oaderzoek over verschillende onderwerpen, waaronder dat tot wjjziging der wet op de bevordering der officieren en dat tot wjjzi- ging der militiewet zal plaats bobben. Donderdag wordt eene openbare vergadering gehouden ter behandeling van eenige kleinere ontwerpen en daarna is, doch op zijn vroegst Vrijdag, de Indische begrooting aan de orde. Rotterdam, 13 Nov. De bewoners van den Stationsweg werden heden avond omstreeks kwart voor elven opgeschrikt door een schot, ge volgd door een hevig gillen, en toen zjj naar buiten snelden, zagen zij voor perceel No. 70, bewoond door de familie W.de 17jarige dienstbode C. B. met een bevig bloedende wonde liggen. Het meisje werd onmiddellijk in het huis waar zij diende binnengedragen. Onmiddellijk daarop klonken opnieuw 2 pistool schoten. De pleger van den aanslag, do 20-jarige J. C.schoenmaker van beroep, was gevlucht in de Kruisstraat en schuin tegenover de Diergaarde bad hjj zich zelf door twee kogels in den mond getroffen. Stervend viel hij neer, en dadeljjk daarna overleed hij in een koffiehuis, waar hij was binnen gebracht. Inmiddels waren twee geneesheeren aangekomen. Zij constateerden den dood. Het pistool, waarop nog drie scherpe patronen, werd in de straat gevonden met bloed bevlekt. Het lijk van den jongen man werd naar bet drenkelingenhuisje op de begraaf plaats te Crooswijk gebracht. De geneesheeren begaven zich vervolgens naar den Stationsweg 70. Het dienstmeisje bleek niet ernstig gewond door een kogel in het achterhoofd. Door het wasscken werd het voorwerp uit de wonde verwijderd. Op de eerste vragen kon zij antwoorden. Zij ver klaarde met C. verkeerd te hebben. Deze verhou ding was echter afgebroken, toen zij bemerkte den jongeling «onverschillig" te zijn. Ook haar vader stond zij te woord. Haar toestand was bevredigend. Het vermoeden bestaat, dat hij reeds eenige dagen getracht heeft den aanslag te plegen. Thans gelukte dit toen hij het dienstmeisje, van een boodschap teruggekeerd, voor het huis waar zij diende ont moette. Na het schot schijnt de dienstbode onmiddellijk ineen te zijn gezakt. Op het gezicht daarvan vluchtte C. en in zijn wanhoop beroofde hij zich zelf van het leven. Op het lijk werden nog 7 losse patronen gevonden. Rozcmlaal, 13 Nov. De eertijds hier zoo bloeiende varkens-exportslachtergen hebben thans geheel opgehoudenniet óén exemplaar wordt meer naar Londen verzonden. Buitenlandscbe concurrentie, daarbij hooge verzendingskosten, zijn hiervan grooten- deels de schuld. Wegens het verbod van invoer in Duitschland, is ook de geregelde wekelijkscbe verzending van levende varkens naar Keulen opgehouden. OOCS, 13 Nov. Aan het hoofd der zieken verpleging (afd. vrouwen) in het gasthuis is geplaatst mej. M. A. Rost te Kaatsheuvel, gediplomeerd zuster van de vereeniging het Witte Kruis. RlociiilgC, 13 Nov. Door wjjlen mevrouw de Haze Bomrae, voor 14 dagen alhier overleden, is aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente f 1000 bemaakt, vrjj van successie-recht. lllssen kerke. Wie als vreemdeling op ons dorp komt, valt al dra in 't oog de vele muurschilderingen, die in en buitenshuis zijn aangebracht, en wanneer men dan eenigen fcjjd hier vertoeft, ziet men de origineelen. Wie zou b.v. in 't Blop Keesje niet kenneu met zijn oliekan in de hand; wie kent Frans niet met z'n pijp in den mond, wat in 't café »de Kroon" te zien is? Hoevelen hebben in genoemd café niet gepakt naar onze Nieuwsbode, düe daar hangt als of 't 'n echte papieren was? Dan waren er weer ettelijken, die naar een lucifers doosje grepen en bevonden dat het slechts een nabootsing was. Hoe dikwijls werd niet op de klok gezien, die altijd balfolf aanwijst, doch voor een oningewijde een effectieve klok scheen te zijn! En zoo voort. Door de heeren K. en H. Kramer werd dit alles daargesteld en wie nu op ons dorp komt kan zien dat door den heer H. Kramer weer iets geleverd is, dat origineel mag heeten, nameljjk een op den mnur geschilderde deur eu werkelijk men zou er inloopen; men moet er al heel dichtbij staan voor men ziet dat het schildering is en velen hebben kans, dat in plaats van in >de Kroon", men met het hoofd tegen den muur terecht komt. Jammer dat baldadigen pogingen aanwenden om door het maken van krassen enz. het werk te beschadigen. Rrilidisse, 13 Nov. Door den hevigen Z.W. storm, die in den afgeloopen nacht woedde, zijn van de schepen »de Twee Gebroeders", tbnis- behoorende te Lokeren, geladen met rjjst, van Ant werpen naar Roozendaal, en de Acht Gebroeders", schipper Prins, thuisbehoorende te Wintham, ge laden met kopererts, van Amsterdam naar België, die in het Keeten voor ank er lagen, de kettingen gesprongen. Beide zjjn daardoor gaan drjjven. Het eene geraakte op do slikken voor Oude Tonge en en bet tweede tegen den Blinden dam voor den polder Bruinisse, zoodat zjj beide gestrand zijn. Het laatste is waarschjjnljjk verloren, doch schip en lading zjjn door assurantie gedekt. Van het eerste is alleen de lading geassureerd. De in levens gevaar verkeerende opvarenden hebben zich met hunne boot gered en zjjn hier aangekomen. Schipper Holle is heden morgen met een hoog aarts zjjn schip gaan zoeken. Een derde schip moet op het zuideinde van den polder Bruinisse tegen den djjk zitten. Het vaartuig behoort vermoedelijk thuis te Raamsdonkvoer. Van hier zijn gisteren zeven met mosselen geladen vaartuigen naar Antwerpen vertrokken en niettegen staande den hevigen wind, behouden aan het kanaal van Wemeldinge gekomen. In deze gemeente zelf bepaalt zich de storm schade tot het inwaaien van enkele ruiten en het wegwaaien van eenige pannen. Maandagavond had in de conferentiekamer alhier eene vergadering plaats van belangstellenden in het oprichten van eeno verzekering tegen varkens ziekte. Het resultaat der vergadering was, dat tot Stichten van eene dergel jjko verzekering werd over gegaan. Aanvankelijk traden 24 loden toe. Zlerikzce, 13 Nov. In den afgeloopen nacht woedde ook bior een hevige storm uit 't Z.Z.Westen, die eenige schade aan daken en sehoorsteonen toe bracht, doch geen ernstige onheilen veroorzaakte. Ook de berichten, die wjj uit andere plaatsen ontvingen, bepalen zich hoofdzakelijk tot schade aan daken en schoorsteenen. Uit Maassluis wordt gemeld, dat een waggon der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij, die in reserve stond voor troepenvervoer, door den storm in be weging werd gebracht. Eenmaal aan 't rjjden, ging 't al sneller en sneller en weldra was de vaart zoo groot als van een sneltrein. Het rjjtuig liep in de richting van Vlaardingen, daar stond de spoorbrug open, de waggon plofte in het water en ver dween in de diepte. Op de voordracht van binnenvader en moeder in bet Gasthuis te Vlissingen zjjn geplaatst de heeren E. N. Klittenberg, agent van politie aldaar, en diens echtgenoote, cn K. J. Verlint en echt- genoote, vader en moeder in het Gasthuis te Veere. Uit dit dubbeltal zal de Gemeenteraad weldra eeno kenze doen. De pogingen, door de Middelburgsche typo grafen aangewend om verhooging van loon te ver krijgen, hebben ten gevolge gehad, dat een der voornaamste firma's aldaar eene loonsverhooging voor alle gezellen met ingang van 1 Januari a.s. heeft toegezegd. Zicrikzec, 14 Nov. Tot geruststelling van velen, die in zake den tramweg angstig vragen: »znster Anna! ziet gij nog niets komen?' kunnen wjj mededeelen, dat de Gemeenteraad van Steen bergen, op verzoek van het Zeeuwscbe comité tot het in exploitatie brengen van den stoomtramweg Steenbergen—Zierikzee—Brouwershavenbesloten heeft den termijn der concessie te verlengen tot 1 Juli 1897, onder voorwaarde, dat de lijn loopen zal langs den Heenschen molen en bet dorp Heen. Nog een weinig geduld dus, en De vermoedelijke dader van de jongste drie inbraken te Tilburg is te Antwerpen aangehouden. Hjj moet bekend hebben binnen zes weken tijds driemaal te Tilburg geweest te zjjn. Deze aanhouding is te danken aan bet beleid van den inspecteur van politie aldaar, die het spoor van den inbreker gevolgd heeft en zich te voet naar Goorle, Poppel, Weelde en Turnhout op onder zoek begaf. Later reisde hij naar Antwerpen, alwaar hij aan de politie de verblijfplaats van den dief aanwees, van wien gebleken is, dat hij reeds eenige vonnissen heeft gehad. Een onaangenaam voorval overkwam Zondag een Haarlemschen predikant, die eene preekbeurt te Noordwijberhout zou vervullen. Vertrouwende op een gezegde van een conducteur dat de trein, die tegen 9 uur van Haarlem in de richting-Haag vertrekt, te Piet Gijzenbrug stopte, had hjj in den trein plaats genomen. Toen deze (een sneltrein) niet te Piet Gijzenbrug stilhield, bracht de predikant de noodrem in werking en nadat de trein tot stilstand was gebracht, verzocht bij te mogen uitstappen. Dit werd hem echter niet toegestaan; hij moest tot Leiden doorgaan en bovendien werd proces-verbaal opgemaakt. Uit Pernis schrijft men: Zekere Leen van der Steen, bijgenaamd «de Pikker", die sedert 12 jaren het spraakvermogen had verloren, heeft dat plotseling teruggekregen. >Herhaaldeljjk hadden de visschers hem geld voorgehouden, waarvoor hij alleen maar «dankje" behoefde te zeggen, maar steeds zonder gevolg". Een Goeseke Toondag. De toondagen hebben dit op de gewone kermis voor, dat zjj niet op het interdict staan: wien het verboden is, naar de kermis te gaan, haalt ruim schoots zijn hart op aan de toondagen. Kermis en beste toondag, broertje en zusje. Eerst drentelt men langs de koeien, prijst en looft, taxeert hoog en laag, maar den heelen dag bjj die koeien neen, dat is onmogeljjk. En bovendien: De beste toondag Komt maar eens in 't jaar. Dan verder vooral 't jonge volkje pret gemaakt. Men beeft pas zgne halfjaarlgksche buur ontvangen, en dus «zit het er an". Als altijd 2ijn de kinderen Israëls sterk vertegen woordigd onder de verkoopers. En spotgoedkoop. Overal elders kost het een daalder, zoowaar zal je gezond blijven, en hier een dubbeltje. Voor 6 centen een staafje waarmee men zgne heele familie aan mekaar kan soldeeren. Voor 't eerst vertegenwoordigd is een koopman met kaas; hg heeft zgne standplaats naast een oliekoekenkraam. Wel moge het U bekomen! De grootste aantrekkelijkheid voor het publiek is de welbespraakte van der Zwaan, die, 6taande in de traditioneele 6jees met een niet te stuiten woordenvloed den «Zeelanders" zgne geneesmiddelen aansmeert. Andere kwakzalvers, zegt hg, hebben meer kwaad gedaan dan een boef die tot 20 jaar celstraf is veroordeeld; maar ik (en hier haalt hg met onnavolgbare gratie, terwjjl hg eerbiedig het hoofd ontbloot, een papier voor den dag), ik ben geen kwakzalver. Met verheffing van stem buldert hgH. M. de Koningin en de Minister van Honten hebben mij gebreveteerd De volgende week verd hij de Zeelanders, dan moet hij naar 't Noorden van Frankrijk, waar hg op de handen gedragen wordt. Arme v. d. Zwaan de boeren lachen, jon gens schreeuwen je liegt, en allen laten hem met zjjn zootje staan! Dat was voor 50 jaar toch wel een beetje anders. Toen was een dokter in eene sjees een orakel en nu lacht men hem uit. Nu wordt het tjjd voor de jeugd om de kracht van hunne magen en longen op de proef te stellen. Wat zjj al verorberen zou eene struisvogelmaag wel een weinig bezwaren. En hunne longen v. d. Zwaan buldert: verd...zoo kan ik het niet 1 's Avonds weergalmt de lucht van «Aju vaarwel En aju vaarwel, Tot wederziens". De pret is genoten. De tweede toondag is minder bestemd voor de jeugd; maar menscben van middel baren leeftijd moeten toch ook nog eens «met de beenen va» de vloer". Ieder op zgne beurt. XiomUoü. Aan de Java-Bode werden d.d. 19 Sept. uit Lombok de volgende merkwaardige bijzonderheden medegedeeld Heden is bet drie weken geleden, dat onze troep om zoo te zeggen vernietigd werd, zegge drie weken. Als ellendigen, van alles beroofd, dankten wg den Hemel, Ampenan bereikt te hebben. De overmoedige Baliër, sterk door zjjn mannen, zjjn muren, zijn repeteergeweren en zijn groot succes, gaf toen den raad, dat ons berooid boeltje maar weer aan boord zou gaan. En nu, na drie weken? De Balische kampongs op Ampenan en Kapitan verwoest, Aroeng Aroeng verwoest, Pagoetan verwoest en verloten, Mataram uitgebrand en door het invallen der pro jectielen onbewoonbaar, Poenia verlaten. Niets rest de Balische bevolking meer als schuilplaats dan Tjakra Negara, waarheen nu alles is gevlncht. Daar wonen thans dertigduizend menschen, en ijzingwekkend is de gedachte, hoeveel verwoesting elke invallende granaat onder die opeengehoopte menscbenmassa moet brengen! En onbarmhartig gaat het oorlogswerk voort. Terwijl ik dit schrijf, gaat het boem, boemuit Aroeng Aroeng en uit de Bonting bjj Pagasangan. En iets later hoort men daar, heel in de verte, uit Tjakra Negara, het antwoord boem 1 boem 1 Dat zijn de projectielen die springen. En 's nachts en overdag gaat het schieten voort. Wat zullen ze hun verraad diep, diep betreuren! Met hoeveel mcDScbenlevens zijn onze gevallenen nu reeds betaald! Inderdaad, het i6 raadselachtig hoe dit alles in drie weken tijd is kunnen bereikt worden. Een kleinen uitweg heeft de vjjand nog naar het Noorden. Aan de zeekust, zoowat een uurtje noordwaarts van Ampenan, heeft hij drie kleine ben tings aangelegd. Waarschijnlijk is zgne bedoeling, ten laatste van daar uit naar Bali over te steken. Nu, als u deze ontvangt, bestaat die benting niet meer. Blijvend zijn er drie: Aroeng Aroeng, als zware batterij voor Mataram en Tjakra, Paga- Bangan, de nieuwe benting, voor hetzelfde doel, en Kaleh, als vivresmagazgn eu steunpunt voor de transporten. E I B O II W. De wet «tot regeling van bet veeartsenijkundig staatstoezicht en de veeartsengkundige politie" is van 20 Juli 1870, in werking getreden op 1 Jan. 1871. Artikel 13 dier wet beveelt: «wanneer zich bij eenig stuk vee verschijnselen van eene besmettelijke ziekte openbaren, is de houder of hoeder verplicht daarvan onmiddellijk kennis te geven aan den burgemeester der gemeente, waar het vee zich bevindt". Art. 14. «Elk stuk vee, dat verschijnselen eener besmettelijke ziekte vertoont, moet onmiddelljjk door den eigenaar, houder of hoeder van het overige vee v.orden verwijderd en zoolang afgezonderd gehouden worden, totdat daaromtrent door den burgemeester, in overleg met den districts-veearts, overeenkomstig de bepalingen dezer wet zal beslist zjjn". Art. 19. «De burgemeester is verplicht om, op advies van den districts-veearts, vee, door eene besmettelijke ziekte aangetast of daarvan verdacht, of nadat het hersteld is, van een merkteeken te doen voorzien". Art. 34. «Door onB wordt aangewezen, welke ziekten van bet vee voor besmettelijk worden ge houden; waarbjj tevens wordt vastgesteld, welke der in deze wet genoemde maatregelen bij het heerschen of bjj het dreigen van elke dier ziekten moeten worden toegepast". De in art. 34 bedoelde, algemeene maatregel van inwendig bestuur is verschenen bjj Kon. besluit van 4 December 1870, No. 190. In het eerste artikel wordt bepaald, dat voor besmettelijke ziekten van bet vee worden gehouden: 1°. De veepest (veetyphns) bjj herkauwende dieren 29. de longziekte bij rundereu; 3°. het kwaadaardig mond- en klauwzeer bij runderen en bij schapen; 4°. de kwade droes en huidworm bij eenhoevige dieren 5°. de dierenschurft bjj paarden en bij schapen; 6°. de pokken bjj schapen; 7°. het miltvuur bij alle vee; 8°. de hondsdolheid bij alle vee. Art. 2 schrjjft o. a. voor, dat bij elk dézer ziekten de bepalingen der artt. 13 en 14 der wet van 20 Juli 1870, Slaatsbl. No. 181, van toepassing zijn. Art. 3 noemt de toe te passen maatregelen voor elk der ziekten. Het door kwaadaardig mond- en klauwzeer aangetaste rund of schaap moet van de overigen afgezonderd worden gehouden. De stal of het gebouw, waarin eenig aan kwaadaardig mond en klauwzeer ljjdend dier heeft gestaan, moet na afloop van het laatste geval worden ontsmet. Vóór 1870 zjjn er wetten en kon. besluiten geweest, houdende voorzieningen omtrent den veetyphns, het laatst de wet van 19 April 1867, StaatsM. No 80; maar er was niet eene algemeene behandeling van het onderwerp, die natuurlijk later de vrijheid der veehouders inkortte en aan banden legde. Van daar, dat ouderen van dagen zich noode onderwerpen aan de bepalingen der wet van 1870; zjj beweren, dat mond- en klauwzeer niet had moeten worden opgenomen in de wet, evenmin als mazelen in de wet op de besmettelijke ziekten bij menscben, omdat beide kwalen weinig te beteekenen hebben en veel algemeener voorkomen dan men weet. Iemand, van die opvatting, deelde mjj mede, dat er vroeger op zgne boerderjj, met ongeveer vjjf-en- twintig koeien, bijna geen jaar voorbijging of er was mond- en klauwzeer. Het aangetaste vee werd gebracht op een kamp land, onmiddellijk bij de boerderjj, waar men het verloop der ziekte waar kon nemen en waar men, zonder groot tijdverlies, de middelen kon aanwenden ter genezing. Een keer of drie per dag wendde men bjj tong- blaar het volgende middel aan: om het einde van een stok werd een doek gewonden, doorweekt met azijn, en gebracht in den mond der zieke dieren. Deze behandeling werd gedurende eenige dagen herhaald, in welken tijd de mond vervelde en spoedig genas. Kwam er klauwzeer bjj, dan werd ook hier azjjn aangewend; daarbij zorgde men voor de grootst mogelijke reinheid en werd het zieke vee, in noodzakelijke gevallen, gestald. Thans, nu ieder geval moet worden gebracht ter kennis van het openbaar gezag, worden er door de aangewezen ambtenaren voorschriften gegeven, waar toe do wet van 1870, in den meest uitgebreiden zin, machtigt. Vermakelijke maatregelen hebben de dagbladen ons medegedeeld, o. a. dat iemand zijn ziek vee niet mocht verplaatsen langs den straatweg, of de beesten moesten voorzien zjjn van kousen om de hoeven en een lap om den bek, natuurlijk ter voorkoming van uitbreiding der ziekte. De regeering mag in- en uitvoer van vee ver bieden en markten schorsen. Het bestuur der vereeniging «HetFriescb Rundvee- Stamboek" verzocht in het vorige jaar aan de Regeering, om van het recht om te schorsen gebruik te maken. Twee adressen zijn op dat verzoek gevolgd. In het een werd krachtig op het sluiten der markten aangedrongen, omdat de veemarkten brandpunten zijn geworden tot uitbreiding van de besmetting der ziekte. In het andere adres wordt even krachtig het sluiten der markten ontraden, omdat bij het nemen van dien maatregel de verkoop op de stallen zal geschieden zonder toezicht, waardoor de besmetting zal verergeren. De Minister heeft de tijdelijke sluiting der vee markten toen in overweging genomen en heeft zich, alvorens een besluit te nemen, gewend tot de provinciale besturen, om het gevoelen te vernemen van Gedeputeerde Staten der provinciën. Intussehen zjjn er door den Minister regelen vastgesteld, betreffende het merken en beschrijven der herkauwende dieren en varkens, door mond- en klauwzeer aangetast en daarvan verdacht. Art. 8 dier regeling schrijft voor: «Zoodra dieren hebben opgehouden verdacht te zjjn, doet de burge meester door de bij art. 3 bedoelde personen het merkteeken, op do wijze in overleg met den districts-veearts of diens plaatsvervanger te bepalen, onkenbaar maken". Over de maatregelen, door de Regeering genomen, is op 18 September j.l. eene meeting belegd te Purmerend, waarin de volgende motie aangenomen is: De openbare vergadering van belanghebbenden bij en belangstellenden in den landbouw, saam- gekomen op 18 September 1894 iu de Doelen te Pnrmerend, gehoord de discussie en de medegedeelde feiten, is van oordeel, dat de maatregelen, genomen bij het thans heerschend mond- en klauwzeer, noodeloos aan tal van landbouwers groote schade veroorzaken, zelfs zonder dat hun vee aan de besmettelijke ziekte lijdt, en verzoekt Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken, nu de beide provinciën Noord- en Zuid-Holland toch besmet zijn verklaard, de maatregelen voor die provinciën zoodanig te willen wijzigen, dat de belemmerde bepalingen alleen zullen gelden voor het aan mond en klauwzeer lijdend vee". In de vergadering heersebte geen groote een stemmigheid, waarvan ook de aangenomen motie blijkt geeft. De Minister zal niet weten wat te doen, nu Z. Exc. de adviezen van Ged. Staten ontvangen heeft en hem adressen toevloeien, waarin elkaar opheffende besluiten worden gevraagd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1