ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 8 November 1894. Directeur-Uitgever J. WAALE. VOORKOMING VAN BRAND. AFKONDIGING. BEKENDMAKING. NATIONALE MILITIE. OPROEPING VAN VRIJWILLIGERS. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6535. Adverténtiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 «re bezorgd worden. Groote letter ujordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door bet postkantoor Zierikzee, over de le helft dor maand October 1894: Uit Ouwerkerk. 1. Poose, Rotterdam. Uit Zonnemaire. 2. P. Pols, Rotterdam. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZiEfuiQEE herinneren de ingezetenen aan de bepaling van art 4 der Verordening tot voorkoming en blusscbing van brand in deze gemeente, luidende als volgt: Het is verboden: a. zonder voorafgaande schriftelijke kennisgeving aan, overleg met - en plaatselijke opname door de brand meesters der wyk, een aanvang te maken met het bouwen, veranderen oi herstellen van schoorsteenen. De brandmeesters ziju tot het doen dezer opname en tot het in overleg treden verplicht binnen 2 maal 24 uren, na het ontvangen der schriftelijke kennisgeving; b. zonder hunne toestemming, binnen acht dagen na de aanvrage te verleenen of te weigeren, te stoken in een nieuwen veranderden of herstelden schoorsteen. Zierikzee, den 6 November 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. BEKEDiDllIAKIWG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat ten behoeve van veranderingen aan de houten brag, gelegen in den Jannisseweghet gedeelte van dien weg, gelegen tusschen den Zandweg en den Lapuchuurschen toeg, van den 1j2 November tot en met den 1 De cember aanstaande zal zijn u%esloten voor het verkeer met ry- en voertuigen en vee. Zierikzee, den 6 November 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier van de belasting op bedryfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het belastingjaar l8s»/ss> d<b 31 October jl., no. 127, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belas tingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 6 November 1894. CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Zierikzee Brengen bij deze ter kennis van een ieder, dat zy, die genegen mochten zijn vrijwillig te dienen bij de nationale militie, zich gedurende de loopende maand November, dage lijks, met uitzondering van de Zondagen, zich zullen kunnen vervoegen ter gemeente-secretarie, vergezeld van twee ter goeder naam en faam staande meerderjarige inwoners dezer gemeente, die de vereischte verklaring omtrent den burger leken staat en het gedrag van den persoon, die als vrywilliger verlangt op te treden, kunnen alleggen en het op te maken getuigschrift onderteekenen; voorts dat de vrijwilligers voor de militie moeten zijn: ongehuwd ef kinderloos weduwnaar en ingezeten van het Rijk, lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1,56 meter lang en op den lsten Januari van het jaar der toelating als vry williger het 19de jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet hebben volbracht. Zij, die in het bezit zijn van de hieronder sub 2 vermeide stukken, kunnen tot en met hun 403te jaar als vrywilliger voor de militie worden toegelaten; dat zij, voor zoover zij daartoe geschikt bevonden zijn en er gelegenheid toe bestaat, worden ingelijfd bij het korps hunner keuze; dat zij behalve het bovenbedoelde getuigschrift zullen moeten overleggen 1. het bewijs, dat zij aan de plichten der militie, voor zoover die tot op het tijdstip der toelating te vervullen waren, hebben voldaan; 2. indien zij als militair of op 's lands vloot gediend hebben, een bewijs van ontslag en een getuigschrift van goed gedrag, afgegeven door den Commandant van het korps, waarbij zij laatstelijk hebben gediend. (Dit getuigschrift kun bij d<en Commandant worden aangevraagd); 3. indien zij minderjarig zijn, een bewijs van toestemming van hunnen vader of voogd dat hij, die voor de militie is ingeschreven, als vrywilliger wordt toegelaten slechts voor de gemeente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geerie plichten ten aanzien van de militie meer te vervullen hebbe. !e, den 6 November 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Keizer Alexander de Derde is niet meer. Lang heeft men gedobberd tusschen hoop en vrees of werkelijk de sloopende kwaal, waaraan hij leed, zou zegevieren over zijn levengunstige berichten volgden op ongunstige, ongunstige op gunstige en ten slotte wist niemand hoe het werkelijk was, tot dat plotseling nog de doodstijding ons bereikte. En f-ans bij het sterfbed van den man, wiens over igden gansch Europa de meest ondubbelzinnige deelneming wekt, past het ons een, zij het dan ook beknopt, overzicht te geven van zijne regeering. Van bizonder langen duur is zij niet geweest. Onder droevige omstandigheden besteeg Alexander Alexandrowitsz als Alexander III den 13 Maart 1881 den Russischen Troon; zijn vader was door de nihilisten vermoord en hij, die door den dood zgns broeders op 4 April 1865, tot troonopvolger was uitgeroepen, aanvaardde op 36-jarigen leeftijd de regeering. Groote verwachtingen koesterde men van hem bij de aanvaarding zijner regeering. Men dacht, dat hij groote hervormingen zou invoeren, Rusland een grondwet schenken zou. Niets van dat alles is gebeurd. Als Kroonprins liberaal, bleek het reeds dadelijk bij den dood van Alexander II, uit het toen door den jongen Keizer uitgevaardigde manifest, dat hij van zins was de alleenheerschappij streng te handhaven en alle nihilistische woelingen met geweld te onderdrukken. Na de Igkplechtig- heden voor zijn vader trok kg zich terug naar zgn slot Gatssina en bleef daar in strenge afzondering, zoodat de kroning van hem en zijne gemalin eerst in Mei 1883 geschieden kon. Men heeft zich vooral in deze dagen erg bezig gehouden met de vraag hoe het te verklaren is, dat hij, die als Kroonprins zulke liberale gevoelens was toegedaan, die beginselen niet in praktijk heeft gebracht en niet is door gegaan in de richting, die zijn vader reeds had ingeslagen. Op de schrijftafel zijns vaders vond hij een besluit, op den dag van zgn tragisch einde onderteekend, waarin eene vergadering van notabelen werd bijeengeroepen. Maar Alexander III voelde de de kracht niet in zich, te verwezenlijken wat zijn vader had bedoeld: een volksvertegenwoordiging in te stellen, en gaf last het besluit niet af te kondigen. Met verbazing en schrik zag Europa generaal Loris Melikoff door Ignatjif vervangen. De nihilisten waren verbitterd en het leven des Keizers in voort durend gevaar. Meer en meer werd men overtuigd, dat Alexander III door den gewelddadigen dood zijns vaders tot de overtuiging was gekomen, dat de liberale beginselen in Rusland niet in toepassing konden worden gebracht, dat het een gebrek aan piëteit tegen zgn vader zgn zou, wanneer hij dat volk, dat hem had vermoord, vrgheden en rechteu gaf. Meer en meer werd het duidelijk zichtbaar, dat de Czaar zich misschien meer dan iemand zijner voorvaderen, de Keizer gevoelde bij de gratie Gods, de alleenheerscher in den meest onbeperkten zin des woords. Maar al stelde hij in dit opzicht de ver wachtingen te leur, toch heeft hg voor zijn land veel gedaanhij was eerlijk administrateur. Misbruiken, die in het bestuur geslopen waren, trachtte hij te beteugelenaan omkooperij, bedriegerij en willekeur onder de beambten een einde te maken en een zuiniger beheer in te voeren. De apanages aan de leden van het koninklijk huis werden verminderd, de kosten voor de kroningsplechtigheid op bevel des Keizers aanzienlijk verlaagd. En de invloed van Alexander III op do Europeesche politiek? Bij het begin zijner regeering was men vooral in Oostenrijk on Duitschland beducht voor oorlogsplannen. De Czaar, dat was bekend, gevoelde geen sympathie voor Duitschland. Eene saaienkomst tusschen hem en Keizer Wilhelm I te Daatzig in Sept. 1881 bracht geen wijziging ten goede in de betrekkingen tusschen Rusland en Duitschland, eu deze verbeterden eerst toen Van Giers Minister van Buitenlandscho Zaken werd. Nog beter werden die betrekkingen toon in Sept. 1884 de drie Keizers eene samenkomst hadden en een jaar later Alexandor de Keizer van Oostenrgk bezocht. Maar hartelgk werden de betrekkingen niet; de Rus hield zich zooveel mogelijk buiten de Europeesche politiek en ging zijn eigen gang. Dat bleek vooral in de Bulgaarsche quaestie in 1885 en 1886. Rusland verlangde van Vorst Alexander I, dat hij zijn vazal zou wezen en toen deze daarvan niets wilde weten, werd dit een der oorzaken van zgn val. De nieuw- gekozen Vorst Ferdinand van Koburg werd nog nooit door Rusland erkend. Toch ondanks allo moeilijkheden werd de vrede gehandhaafd en toen in Juli 1888 de jonge Duitsche Keizer den Czaar bezocht, was er geen wolkje aan de lucht, al wachtte Alexander tot 1889 om dit bezoek te beantwoorden. De verbroederingsfeesten te Kronstadt en te Toulon schenen een oogenblik den toestand te zullen ver anderen. Maar al stond de Keizer toe, dat in zijne tegenwoordigheid de Marseillaise werd gespeeld en al wisselde hij vriendelijke telegrammen met den President der Franscbe Republiek, de Russische koelheid stak sterk af bij de overdreven hartelijkheid van Frankrijk. Allengs werd de Czaar vredelievender en men heeft de overtuiging dat, zooveel van hem afhing, de Europeesche vrede niet zou worden verstoord. En waarlijk hij kou er veel aan doen. Zijn woord kon aan den vrede een plotseling einde maken. En het is een groote verdienste voor den Czaar, dat hij begreep, dat de vrede moest gehand haafd worden en dat zijn eigen persoonlijke voorliefde en afkeer daarvoor moesten wijken. Hij zag in, dat Rusland zelf den vrede behoefde voor zijne rustige ontwikkeling, voor de hervormingen, die meer dan onvermijdelijk waren. En heeft° hij niet meer gedaan, dan hij deed; hij behoorde ook niet tot de grooten van geest, wier genie hen altijd den rechten weg wijst. Het regeeren was hem een last, hem door de noodzakelijkheid opgelegd; hij gevoelde zich het gelukkigst iu den schoot van zgn gezin, bij zgn schoonvader in Denemarken. Daar in dien gezelligen huisehjken kring was hij zich zelf, gaf hij zich zooals hij was: goed en edel; maar een afkeer hebbende van alle drukten en plicht plegingen. Voor zijn gemalin en kinderen is de slag hard en medelijden gevoelt men met het on gelukkige gezin, dat daar te Livadia zich bevindt; medelijden ook met do bruid van den jongen Czaar Nicolaas H, die haar vaderland en het oude buis verliet, om gansch een nieuwe woonplaats te zoeken aan de zijde van hem, die zoo plotseling en op zoo jeugdigen leeftijd de zware taak van Czaar aller Russen zich op de schouders voelt gelegd. Hjj heeft die taak reeds aanvaard door het uitvaardigen van een manifest, waarin o. a. het volgende wordt gezegd: »Moge ons het bewustzijn troosten, dat onze droefheid ook de droefheid is van ons geheele, geliefde volk. Moge het volk niet vergeten, dat de kracht en de vastheid van het heilige Rusland ligt in zijne eenheid met ons eu in zijne onbegrensde aanhankelijkheid aan ons Huis. Wij evenwel brengen ons, in deze plechtige maar treurige ure, waarin wij den oud-vaderlijken troon des Russischen Rijks bestijgen en van het daaraan onafscheidelijk verbondeu Polen en Finland, voor den geest, wat onze ontslapen vader ons heeft nagelaten en als plicht steeds getrouwelijk door hem werd vervuld, en wij leggen voor het aangezicht des Allerhoogsten de heilige gelofte af: steeds als eenig doel van ons streven de vreedzame ontwikkeling van den roem en de macht van ons dierbaar Rusland en het geluk van al onze dierbare onderdanen te zullen beschouwen". Het manifest eindigt met het bevel, dat de eed van trouw gezworen worde, zoowel aan Z. M. den Keizer, als aan diens troonopvolger, Grootvorst Georg Alexandrowitz ('s Keizers broeder),'die zoo lang dezen titel zal voeren, >tot God mijn, met Prinses Alice van Hessen te sluiten huwelgk, met eenen zoon zegent". China. Peking, 5 Nov. Men zegt dat China ge negen is vrede te sluiten, op deze voorwaarden: Korea wordt onafhankelijk verklaard en China betaalt een oorlogsschatting, waarvan het bedrag door de mogendheden wordt bepaald. Noorwegen. In midden-Noorwegeu, waar dezen zomer een bijna tropisch© hitte eu een groote droogte geheersebt hebben, is in het midden van October een strenge koude ingevallen. De temperatuur is tot 20° onder nul gedaald. Men rijdt er druk schaatsen en de sneeuw8choenen worden reeds veel gebruikt. Een zoo vroegen winter ka^iemand xich in Noorwegen herinneren. Rusland. Petersburg, 4 Nov. Een keizerlijk manifest van eergisteren meldt o. a. het volgendeDe heilige zalving van onze bruid volgens den orthodoxen ritus heeft plaats gehad tot geruststelling van Ons en van geheel Rusland. De Prinses ontving daarbjj de namen van Alexandra Teodorowna en den titel van Grootvorstin en Keizerljjke Hoogheid. De verbittering der Russische bevolking tegen prof. Sacharjin, die den Czaar behandelde, is zoo groot, dat het huis van den hoogleeraar te Moskou door de politie bewaakt moet worden, daar men vreest voor ongeregeldheden. Het volk verkeert in de dwaze meening dat de Keizer vergiftigd is. Engeland. loonden, 5 Nov. De Times in rouwrand meldt thans het overlgden van haren hoofdeigenaar John "Walter, die gedurende nagenoeg de helft eener eeuw de hoogste leiding van het blad had en langen tgd de liberale partij in het Parlement vertegenwoordigde, totdat hij zich finaal van do Gladstonianen losmaakte. Do overledene was een groot kunstkonuer en laat eene omvangrijke schilde- rijonverzamoling na, waarin de Qud-Hollandscho meesters een cereplaats bekleeden. Een geweldige ontploffing verschrikte gisteren avond te elf uur de geheele buurt van Parklane en Piccadilly te Londen. Bg onderzoek bleek de ver woesting van het buis, door den particulier Reginald Brett in de Tilney-Straat bewoond, door middel van eene dynamiotbom,' wier ontploffing ook al de vonsters van het perceel verbrijzelde, zonder echter iemand te deren. Mevrouw Brett bleef ongedeerd, ofschoon zjj zich juist iu de gang bevond, welke eenen puinhoop gelijkt. Volgens een onbevestigd gerucht was de aanslag gericht tegen rechter Hawkins, die een na burig huis bewoont. Hawkins vonnisdo onlangs conigo anarchisten. Eene dame, die al tienraalen weduwe is ge weest, is dezer dagen te Neath (Z.-Wallis) voor de elfde maal getrouwd met eon rgken landeigenaar aldaar. Deze wereldkampioen in het trouwen, die haar record wel niet licht geslagen zal zien, trouwde voor het eerst op 15-jarigen loeftjjd. Zjj is nu nog geen veertig, en het zou niemand verwonderen, als zij het nog eens tot een dozijn mannen of daar boven bracht. Duitschland. ItcrlU». 5 Nov. Caprivi is naar Zwitserland vertrokken in alle stilte en zonder een vriendelijk afscheidswoord van iemand. Zjjn bloedverwanten hebben uitdrukkelijk verzekerd dat hij voortaan geen enkel staatsambt meer zal aannemen. Van de uiterst korte afscheidsaudiöntie, dio de Keizer hem onmiddellijk vóór zijn vertrek verleende, verluidt geen woord. Uit dat alles wordt algemeen opge maakt dat het afscheid tusschen de twee zeer koel is geweest. Heel anders Eulenburg. Herhaaldelijk leest men in de dagbladen bewijzen dat deze gevallene bij den Keizer geheel in de gunst is gebleven. Vandaag onder anderen viel hem do zeldzame eer te beurt bij den Keizer en de Keizerin familiaar op het dejeuner te worden uitgenoodigd. Onder die omstandigheden wordt natuurlijk geloof geschonken aau geruchten als dit: de procureur- generaal Tesseldorf zou kans hebben om de opvolger te worden van den Minister van Justitie. Tessendorf is zijn loopbaan begonnen als een bijzonder heftig socialisten jager en heeft den naam een onverbiddelijk streng rechtsambtenaar te zijn. Zijn naam zou dus om zoo te zeggen een program wezen. Het ontslag van den minister van landbouw von Heyden wordt beschouwd als een concessie aau de agrariërs, terwijl zijn mogelijke opvolger, von Willamowitz-Moellendorf, oberprilsident van Posen, in de politiek wel gematigd-conservatief is, maar toch den agrariërs een goed hart toedraagt. België. De hooge waterstand richt hoe langer hoe meer schade aan. Niet alleen de Sambre, ook de Senne, de Dender, de Lijs en de Schelde zijn buiten hun oevers getreden. Sommige dorpen staan geheel onder water, zooals Silenrieux en Pry, in Namen; in Brussel, Kortrijk, Luik en Aalst zijn tal van huizen overstroomd. Van Donderdag op Vrijdag waven de Sambre en de Senne gestegen tot 2,05 M. boven hun normaal peil. Sinds 1890 is het water niet zoo boog geweest Te Audenaarde heeft een Maatschappij de overwinning harer vrienden in de laatste verkiezingen geviord met een bauket, waarop een hutsepot werd opgediend, bestaande uit: 280 kilos aardappelen, 160 kooien, 150 selderijs, 50 kilos poreis, 50 kilos rapen, 25 kilos peeën, 25 kilos ajuin, 30 kilos ossenvleesch, 2 varkens, 2 schapen en 165 meters worst. Nederland. Rotterdam, 5 Nov. De heer C. F. Zeeman, expert voor Zuid-Holland en Zeeland van do Neder- Iandsche Vereeniging van Assuradeuren, is het slachtoffer geworden vau een noodlottig ongeluk. Hedennamiddag omstreeks half zes gebruik makende van de stoomtram naar Delftshaven, om zich te begeven naar zijne dochter, wonende op den Nieuwen Binnenweg, had hij de onvoorzichtigheid van het balkon van den wagen te springen, terwijl de tram nog in gang was. Hij viel en kwam met hot linker been onder den achtersten wagen. Dit been werd verbrijzeld en nagenoeg van het lichaam gescheiden. Door eenige personen op een handwagen naar het Ziekenhuis gebracht, overleed de heer Zeeman aldaar, nog vóórdat men tot de amputatie van het been had kunnen overgaan. De heer Zeeman was in zgn 70Bte levensjaar en stond in zijne betrekking hoog aangeschreven. Sedert vele jaren had hij bijna onafgebroken zitting in examen-commissies. Zjjn overlijden, onderzoo treurige omstandigheden, zal in wgden kring een diepen indruk maken. CÜarlols, 6 Nov. Vrjjdag had hier het volgende plaats: Toen des middags te 4 uren de schooltijd was geëindigd, ontstond tusschen eenige jongens een vechtpartij. Toen die to erg begon te worden, werden zij "gescholdende voorvechters werden verschillende kanten uitgestuurd. Niemandsverdriet scheen er echter niet genoeg van te hebben, althans hij kwam terug en gaf Pors een klap in het ge laat; deze trok daarop den klomp van den voet, en gaf N. daarmede een slag, welke ongelukkig achter het oor aankwam, en zelfs een modderstreep op die plaats achterliet. N. draaide een paar malen rond, viel toen neer en was dood. De burgemeester heeft aan de geneeskundigen verzocht het lijk te schouwen, en te onderzoeken of de dood het gevolg is van den toegebraebten slag. lli(l<lcll)lirg, 6 Nov. De najaarszitting der Prov. Staten werd hedenavond door den Voorzitter Jhr. Mr. W. M. de Brauw in naam der Koningin riend. Tegenwoordig waren 38 leden. Afwezig hoeren Fokker, v. d. Lek de Clercq en v. d. Beke Callenfels. De Voorzitter herdacht in de eerste plaats het overlijden van den heer J. Otto Risseenw, sedert 26 jaren lid dezer Vergadering. Vervolgens her innerde de Voorzitter aan het bezoek der Koninginnen, waarbij ten duidelijkste gebleken is de hartelijke toegenegenheid, die door de Zeeuwen aan onze geliefde Vorstinnen wordt toegedragen. H.H. M.M. waren diep getroffen voor de vele oprechte bljjken van belangstelling, gedurende Haar verblijf onder vonden. Vervolgens werden de geloofsbrieven onderzocht van het nieuwgekozen lid voor het district Oostburg, den heer L van Houte. Overeenkomstig de conclusie van de Commissie, bestaande uit de heeren v. d. Havo, de Bats en Frujjtier, werd tot toelating besloten. Nadat de heer van Houte door den Griffier was binnengeleid legde hjj de vereischte eeden af en nam zitting, na door den Voorzitter met zgn benoeming geluk te zjjn gewenscht. Besloten werd de tc behandelen zaken tot onderzoek naar de al'doelingen te verzenden, uitgezonderd die waarin Gvdep. Staten vroegen diligent te worden verklaard. Deze wenïen n.l. zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Hierna had het trekken der afdeelingen plaats, dio als volgt werden samengesteld: le afdeeling, do heeren: do Smidt, Noordijke, Kakebeeke, Lucasse, Vader van 's Gravenpolder, van Buuren, van Houte, van der Meer, van Uije Pieterse, Hennequin en de Jonge, en als leden van Gedep. Staten do heeren Hegse en van Lijnden; 2e afdeeling, de heeren: Moes, van Rompu, Fruijtior, Tboraaes, van Woelderen, van der Have, Snijders, do Casembroot, Siegers, J. A. Bolle en van Doinse, en als leden van Gedep. Staten de heeren van Waesberghe Janssen en van Teijlingen. 3o afdeeling, de heeren: den Boer, Porape van Meerdervoort, Moerdijk, Dronkers, Hammacher, de Bats, Huvors, M. Bolle, IJsebaert, Hollestelle en van Voorst Vader, en als leden van Gedep. Staten de heeren Buteux en vau der Bilt. Hierna werd deze vergadering gesloten en de volgende bepaald op Vrijdag a.s., des morgens 10 uur. St. llaartcnsrilik, 6 Nov. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werden benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school alhier mej. A. Gelderblom, van Scherpenisse, en mej. C. Duivestein, van Ooltgensplaat. Tevens werd nog besloten tot het plaatsen van een straatlantaarn aan den Groenendjjk en oen achter 't boschtweo buurten grenzende aan de kom dei- gemeente. Zierikzee, 6 Nov. Gisterenavond vergaderde het comité van schoolkindervoeding bij Mej. de Wed. W. Kanaar. Tot die vergadering waren per advertentie in deze courant opgeroepen allen, die in eenig opzicht hun steun tot het doel, 't welk het comité beoogt, verleenden. Deze waren echter, jammer genoeg, in kleinen getale aanwezig. Immers uit het verslag van den Voorzitter, den WelEerw. ZeerGel. Heer dr. J. Helder, omtrent de handelingen van het comité, bleek, hoe nuttig deze arbeid, zoo wol uit een pbilantropisch als uit een pedagogisch oogpunt beschouwd, in vele anno gezinnen werkt. De opvoedende en beschavende invloed, dien de dames op de kinderen uitoefenen, geeft, naast een niet gering te schatten lichameljjk voordeel, aan dien arbeid eene aantrekkelijkheid en een tastbaar nut, waarop weinig instellingen van liefdadigheid boe goed en edel op zich zelf ook kunnen bogen. Uit de rekening door den Penningmeester, den heer J. Hogerlaud, overgelegd eu door twee aan wezige heeren niet-comité-leden met de noodige vescbeiden vergeleken, bleek, dat gedurende ongeveer zeven weken driemaal por week aan 45 arme, trouw schoolgaande kinderen een warm middagmaal werd verstrekt. Dank zij de welwillende en zeer gewaardeerde medewerking van de ver eeniging Concordia" en van »ons geliefd Sneeuw witje", sluit de rekening met een batig saldo. Besloten werd, dat comité-leden zich per circulaire tot de ingezetenen zullen wenden om opnieuw gelden bijeen te brengen, ten einde in Januari 1895 met schoolkindervoeding te kunnen aanvangen. Omtrent bet al of niet vormen eener Vereeniging »Schoolkindervoeding", ontspon zich eene discussie tusschen de hoeren A. II. W. van der Vegt, W. C. de Crane, Mr. S. J. M. van Geuns en enkele comité-leden, die getuigde van eene warme belang stelling in deze zaak. Met een woord van dank aan allen, die tot het scboone doel hunne mede werking verleenden en een opwekking tot de aan wezigen om ook dezen winter het comité krachtig bg te staan, sloot de Voorzitter de vergadering. Door den minister van financiën zgn, met ingang van den len November, bevorderd de na volgende commiezen bjj 'srgks belastingen: tot de le klasse P. de Bruijne en P. Bosch, commiezen der 2de klasse te Zierikzee en Vlissingen (stad) tot de 2de klasse P. Dreve, B. Talboo, J. J. Eyke en Th. C. Eversdijk, commiezen der 8e klasse te EHewoutsdgk, Retranchement, Sluis en Terneuzen; tot de 3e klasse F. Roorda, Th. A. Pool en S. M. de Gronckel, commiezen der 4e klasse te Philippine, Retranchement en Sas van Gent. Bg koninkl. besluit is pensioen toegekend ad f257 '6 jaars aan mej. A. Varel, wed. K. (C.) Rogers, adjunct-commies 2e kl. ter prov. griffie van Zeeland. Bg een Jandbouwerte Zaamslag werden. Zondagnacht 68 konijnen gestolen; 13 er van werden later in de nabijheid der hofstede gevonden. De vorige week werd in die gemeente, ook bij een landbouwer, eene wasch gestolen, die zich ge- deeltclgk binnenshuis, gedeeltelijk op de weide bevond. Van de daders is niets bekend. Vergeten? De heer Vujjk, brievengaarder te Strgen, was 1 Oct. j.l. eervol uit zijne betrekking ontslagen, maar zou op verzoek tot 1 Nov. in dienst blijven. Toen die datum aangebroken was, scheen het of men vergeten was dat de vacature bestond, althans er kwam geen plaatsvervanger en ook wist niemand in die gemeente waar het kantoor zou komen. De heer Vuijk is nu maar in functie gebleven tot tijd en wijle een plaatsvervanger zal komen. Te Roosendaal is een 13-jarig meisje, dat de vorige week ten gevolge van een val uit haar bedje een schedelbreuk bekwam, aan de gevolgen overleden. Dat is reeds het derde kind uit hetzelfde gezin dat op noodlottige wijze om het leven kwam. Het comité, dat zich indertijd te Schagen heeft gevormd, om een belooning van /*750 uit te reiken aan hem, die den dader of de daders van den aldaar op de wed. Bute en Anna Beiers ge- pleegden moord zou aanwijzen, heeft nu door de justitie zelve de dader is ontdekt desniet temin besloten, de helft van het door de leden van genoemd comité geteekend bedrag beschikbaar te stellen, om door den voorzitter van het comité, den heer S. Berman, burgemeester van Schagen, na overleg met den heer Karseboom, officier van justitie te Alkmaar, aan de Rijks- en gemeente politie van Schagen te doen uitreiken, als belooning voor haren, in deze treurige zaak betoonden ijver. Voorts zal tot allen, die door het toezeggen van bijdragen hunne belangstelling in het ontdekken van den moordenaar of de moordenaars deden blijken, het verzoek gericht worden, hunne bij dragen, op bovengenoemde door het comité wen- scheljjk geachte wijze beschikbaar te stellen. De Koninginnen hebben aan het comité van den St.-Catharinabond te Brielle f500 doen toe komen voor de restauratie van den Brielscben toren. Uit vreugde daarover werd van genoemden toren de vlag uitgestoken. De Groothertogin van Saksen Weimar, ge boren prinses Sophie der Nederlanden, heeft uit eigen beweging aan de huurders op hare bezitting »Valkenburg" onder de gemeente Loosduinen, dio door den hagelslag van 6 Aug. jl. werden getroffen, door haren intendant het halve bedrag der geleden schade doen uitbetalen, hetwelk te zamen duizen den guldens beloopt. De heer Mr. R. W. J. Ketjen, wonende op „de Kruishorst" te Worth-Reden, werd Zaterdag morgen dood op bed gevonden tengevolge van ver stikking door kolendamp, welke in de slaapkamer was gekomen, doordien de schuif van de vulkachel dicht was. Mevrouw Ketjen werd bewusteloos gevonden, doch er is hoop, dat zij zal herstellen. De heer Ketjen, die vroeger notaris te Doesburg was, bereikte den ouderdom van 74 jaar. Zijn over igden zal to Rbeden zeer zeker diep betreurd woi-den, wijl kg veel voor de armen en voor werkverschaffing deed. Ook dc Arnkemsche orkestvereeniging verliest in den heer K. een krachtigen steun. Uit Amsterdam meldt men: In Duitsche bladen is het bericht verspreid, dat Tuinenburg in het ziekenhuis te Monte Carlo reeds overleden zou zijn. Voor zooveel wij konden ver nemen, is dit bericht onjuist; werd althans eene kennisgeving van Tuiuenburg's dood niet door de justitie ontvangen. Wel is ziju toestand nog van dien aard, dat aan het zenden van een transport om den arrestant -over te brengen, voorloopig niet gedacht kan worden. Omtrent den gewezen predikant B., tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens den gruwelgken moord op mej. Mirande, en die thans in de strafgevangenis te Leeuwarden zit, verneemt men, dat hij zich in de cel met kleedermaken bezighoudt; het doosjesplakken wilde bij liever niet doen. De mau moet er ellendig uitzien en 's nachts heel weinig kunnen slapen; hij zegt troost in het gebed te zoeken, maar dien er weinig in te vinden. Dr. Pijnappel deelt aan het Hdbl. mede, dat men te Amsterdam ook reeds met het bereiden van dipktherie-serum bezig is. Het initiatief is genomen door bet Kinderziekenhuis, dat zich in verbinding beeft gesteld met den heer Mazure, veearts, die met dr. Voüte naar Parijs is vertrokken om de bereiding te bestudeeren. Zoodra zij terug zgn, zal tot de inenting van paarden worden overgegaan, door tusscbenkomst van het Hygiënisch Laboratorium, waar de zaak reeds lang in bewerking is en men het toxine voorhanden heeft. Door den Rijksambtenaar Gortmans te Dings- perloo is proces-verbaal opgemaakt wegens strooperij tegen een onderwijzer der christelijke school en den organist der Ned. Herv. Kerk. Te Venloo is een schutter in gijzeling gebracht, omdat hij, geen schutterspak kunnende koopen, steeds in burgerkleeding verscheen. De vader schijnt het wel te kunnen betalen, maar weigert het te doen. L <3 m 13 O 15L- Een telegram uit Batavia meldt aan het N. v. d. D, de volgende zeker niet onbolaugrgke berichten:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1