ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. 3 November 1894. Brandschouwing. algemeene brandschouwing NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6533. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Maan<1u$; <leu Sen November eerstkomende en volgende dugen eene in de woningen der Ingezetenen zal houden, overeenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. Zierikzee, den 31 October 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Rusland. In het Kozakkendorp Trjocb-Ostrowjausk beeft een vreeselijk ongeluk plaats gohad. In dat dorp word op 16 Oct. een nieuwe kerk ingewijd. Uit de naburige dorpen waren de geeste lijkheid en eeno ontzaglijke menigte volks (raen schat ze op duizenden) bijeen gekomen. Volgens gebruik moest op den dag, die do in wijding voorafging, door de geestelijkheid eeno avonddienst worden gehouden. Om den dienst plechtiger te maken was eene armoedige, landelijke illuminatie gereed gemaakt, bestaande uit een klein getal glaasjes met vet, die in rijen aan den wand tusschen het altaar en de heiligenbeelden waren opgehangen. De pitten van die vetpotjes waven, om beter te branden, met petroleum bestreken. Nauwelijks was de dienst begonnen en de illu minatie aangestoken, of de met petroleum bestreken pitten begonnen te knetteren on met sterke vlam te branden. Vooral één potje brandde hevig. De menigte in de kerk begon wat ontsteld te worden. Om de vlam in het potjo nit to doovon, nam eeno vrouw een kind op den arm met bovel het brandende glaasje er af te nomen. Het kind nam het er af, maar liet het uit de hand vallen, juist op de japon van de vrouw, die het op den arm hield. Die nietige omstandigheid was het begin van het onheil. Een der aanwezigen riepBrandwij verbranden Moeilijk is het te beschrijven de groote verwarring die toen ontstond. De duizenden menschen in de kerk meenden dat het dorp in brand stond, terwjjl de menigte buiten de kerk meende dat de tempel van binnen in brand stondzoo kwamen er twee woeste stroomingen in de deur van de kerk; dol van angst, drong men van boide kanten op, kreten van angst en wanhoop vulden de kerk Te vergeefs trachtten de geestelijken de waanzinnige menigte tot bedaren te brengen; do volksmenigte was als het ware waanzinnig en do verstandsver bijstering hield bijna een uur aan. Volgens de laatste belichten eischto dit onheil 26 dooden cn 9 gewonden. Engeland. Volgens een oude, bijna nimmer toegepaste wet, kunnen theevervalschers in Engeland worden ge straft met f 60 boete voor elk pond vervalschte thee. Met deze wet is thans een gevoelig lesje gegeven aan de theefabrikanten Whito en G'ahill, die afgekookte theebladeren uit de restaurants opkochten, ze in een ijzeren buis verhitten cn ze dan opnieuw als thee in don handel brachten. De afgekookte bladeren hadden ze bijna voor niet, invoerrechten behoefden ze niet te betalen, geen theefirma maakte dus zulke uitstekende zaken als White en Cahill. Maar 't kreupele paardje komt achteraan, nu ze veroordeeld zijn tot eene reusachtige boete van f 432,000. Er moet wat verdiend zijn, om dat onverhinderd te kunnen betalen. Frankrijk. Van 1817 af, toen de eerste gaslantaarns werden geplaatst, is de verlichting tc Parijs steeds ver beterd. Het gas heeft sedert de schoonste vooruit zichten gehad; de branders werden verbeterd; de sterkte van het licht nam toe. Doch daar komt het electrisch licht en schijnt niet alleen met het gaslicht te concnrreeren, doch dit geheel te willen verdringen. Thans heeft de electriciteit op haar beurt een concurrent gekregen in het gas. Zij heeft dat te danken aan het gas-gloeilicht van den heer Auer uit Weenende verlichting is daardoor beter en het gasverbruik is minder voordeelen, welke hot gemeentebestuur van Parijs er toe hebben ge bracht, om op eenige groote pleinen deze verlichting aan te brengen. Men vindt haar b.v. op het plein ▼de la Concorde", op het voorplein der Notre Dame, en van het »Théatre Francais". Het gemeente bestuur is daartoe natuurlijk niet overgegaan vóór bet zich elders van de deugdelijkheid van dit licht had overtuigd. Daartoe bestond gelegenheid te over; cafés, restaurants, magazijnen on winkels in menigte gebruikten deze nieuwe verlichting. Daarna is het aangebracht in verschillende vorstelijke go- bouwen, bet kasteel van prinses MatbiJde, van den hertog van Aumale enz., zoodat men in Parijs tegenwoordig wat de verlichting betreft, een eigen- aardigen strijd kan aanschouwenden strijd tusschen gas-gloeilicht en electriciteit, waarbij de laatste lang niet in het voordeel is. Nederland. Amsterdam, 31 Oct. Bij do gisteren ge- houden horstemming tusschen de heeron Roelvink (lib.) en mr. L. Povel (kath.), ter verkiezing van een lid der Provinciale Staten, blijken uitgobraeht te zijn 3325 geldige stemmen, waarvan 1812 op den heer Roelvink en 1513 op mr. Povel, zoodat de liberale candidaat, de heer Roelvink, gekozen is. Sedert korten tijd is bij de stedelijke politie te Amsterdam eene nieuwe klasse van personen ingesteld tot vermeerdering der veiligheid gedurende den nacht. Het zijn wandelende agenten, die niet aan een bepaalden post gebonden zijn, maar gedurende eenige uren in eene gansche wijk surveilleoren en te dien einde in burgerklecding zijn gosfcoken» De boeven schijnen dit echter ook al gemerkt te j hebben; men is ten minste al gewaar geworden dat bedoelde agenten, zoodra zij het bureau verlaten, gespionneerd en zeker ook wel aan »de broederen" gesignaleerd worden. Maar tegenover straatschenders en nachtelijke aanranders kan deze nieuwe maatregel toch zeer heilzaam zijn. ■Kreukelen, 1 Nov. Gisterenmiddag heeft hier doodslag plaats gehad. Op het Merwedekanaal hebben schippers onderling woorden gekregen over het overgooien van lijnen, waarbij de drift zóó werd opgewekt, dat een banner zoo men zegt uit Vinkeveon afkomstig met een haak een anderen schipper heeft doodgeslagen. De vermoedelijke dader is in hechtenis genomen en zal heden te half eeu alhier worden aangebracht. Het lijk is per rijtuig naar Utrecht vervoerd, en zal hedenmiddag in het stedolyk ziekonhuis geschouwd worden. CdoeS, 1 Nov. Mon is tegenwoordig wol wat heel gauw »op den loop". In den laatsten tijd was dit van meerdere personen alhier verteld, tcrwjjl lator bleek dat men zich schromelijk had vergist. Mochten de rondstrooien van dergelijke berichton toch bedenken, hoezeer zij don botrokkeu persoon benadeelen. lerseke, 1 Nov. Toen boden morgen do schoolkinderen naar do cathechisatie gingen, vonden ze al spelende een groote hoeveelheid spek, dat bij het gebouw, waarin bewaarschool gehouden wordt, onder eenige planken verborgen was. Eenige kinderen liepen om de politie, on deze gingen met het spek in de hand naar de secretarie. Later op den dag is nog meer gevonden, zoodat het geheel wel 100 K.G. bedroeg. Het bleek spoedig dat bij een winkelier hot spek ontvreemd was. De daders zijn niet bekend. Wissen kerke, 29 Oct. In de openbare zitting van Maandag 1.1. van den Gemeenteraad alhier, nam de heer W. J. Vador, burgemeester, afscheid als zoodanig. fttnvenisse. Volgens den alhior van wege het K. N. M. Instituut te Utrecht geplaatsten rogen meter viel er in Oct. 1.1. 74,5 m.M. regen (verkregen in 12 aftappingen), tegen 71 in 1893; 115 in 1892; 48,5 in 1891; 147 in 1890 en 36,2 in 1889. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 774, de laagste 740 m.M. Xicrikxcc*, 1 Nov. Bij Kon. besluit is be noemd tot Commissaris van Politie to Amersfoort» de heer J. Groebe, thans Comm. v. Pol. alhier. Benoemd tot briovengaardor to Kerkworve, de heer M. Evcrtse Pz. Eervol ontslagen, op verzoek, met ingang van 1 Dec. a.s., do brievengaarder te Westkapollo L. Roelse Wz. Benoemd tot dijkgraaf van den Niouwon polder (annex Stavenisse) do heer J. C. Lujjk; tot heemraad van het Waterschap Schouwen do heer T. Gast, en tot raad van don polder Walcheren de heer P. Pouwer Az. De Min. van Oorlog heeft bepaald, dat de lotelingen der lichting 1895 tusschen 1 en 15 Maart 1895 bjj de verscbillondo onborodon korpsen van het leger znllen worden ingolyfd. Willem van Znylen zal op St. Nicolaasavond optreden voor do Ned. Voroeniging voor Liefdadig heid te Parijs; deze Vereeniging viert dan haar tienjarig bestaan met een weldadigheidsfeest. Volgens een dezer dagen gehouden inter nationale enquête zijn gedurende do loopende campagne in Nederland 30 suikerfabrieken in werking. Xicrikxec, 2 Nov. Bij Kon. besluit is het cereteeken voor eervollen, langdurigen werkelijken dienst bij de schutterijen toegekend aan J. Hoger- heijde, korp. en A. H. Lemsom, korp.-muzikant bij de d.d. schutterij alhier. Geslaagd voor klerk bij post cn telegrophie, de heer M. de Jong, loerling aan de inrichting van onderwijs van den heer Schoo to Grocdo. Voor de betrekking van Binnenvader en Binnenmoeder in het gasthuis te Vlissingen, waaraan verbonden is een jaarwedde van f 400, benevens vrije woning, vuur cu licht, voeding en genees kundige behandeling, zjjn niet minder dan 72 sollicitanten. Aan de Kon. Mil. Academie to Brede schijnt een zeer ontevreden geest te heerschen. Dezer dagen werden zelfs biljetten aangeplakt, waarin allerlei hatelijkheden voorkomen. Een groot aantal cadetten zit dientengevolge in de provoost op water en brood. Voor do verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Helder, ter ver vanging van wijlen den heer Land, waren uitgebracht 1950 geldige stemmen. Er moet eeno herstemming plaats bobben tusschen de boeren A. P. Staalman die 558, en J. J. Kraakman (R.-K), die 281 stemmen bekwam. Verder hadden de heoren ds. H. van Calcar (lib.) 256, J. C. Jansen (lib.) 242, J. J. Stookor (lib.)j 213, dr. P. C. F. Frowein (lib.) 158, Van den Bosch (lib.) 91, J. Korver (antirovol.) 75, J. 13. Verheij (lib.) 40, A. Maas (lib.) 14 en B. J. G. Volck (lib.) 7 stommen. Uit de verhouding der cijfers blijkt, dat, al zien de anti-liberalen hunne candidaten in herstemming komen, zij gezamenlijk in do minderheid zijn gebleven. De liberalen hebben het dus alleen aan hunne verdeoldheid te wijten, dat zij, hoewel de meorderheid uitmakende in het district, den slag hebben verloren. Omtrent het in ons vorig nummer opgenomen en aan Dc Standaard ontleend boricht betreffende het ontslag van gemeente-ambtenaren teLccuwardon, deelt men van daar van bevoegde zijde aan De Telegraaf mede, dat het geheele bericht zoo onwaar Dat de zaak bij »gemeentcwerken" niet in orde is of geweest is, is onjuist. Do gewézen directeur dier werken heeft eervol ontslag aangevraagd en verkregen wegens langdurige ziekte, niet om andere redenen. De hoofdinspecteur van politie is niet verplaatst", maar hij is bevorderd tot commissaris vau politie, en heeft nooit iets met de gemeente werken te maken gehad. De burgemeester en de secretaris denken er niet aan om ontslag aan te vragen en hebben er tronwens ook geen reden voor. De heer Op de Laak woont te Noordwijk nog in het huis, dat hy als onderwijzer betrok. Aan gezien hij ontslagen is, moot hij de woning ontruimen, en daarin heeft bjj geen zin. Hem er nit te zetten, durft men niet aan uit vrees voor de bevolking. Do nieuwe onderwijzer moet dus voorloopig elders zijn intrek nemen en wachten tot de heer Op de Laak verkiest te verhuizen. Een Ned. lakenhandelaar, V. D., die tydelyk le Parijs vertoefde en daar in een restauratie op bijulevard Monimartre'in Vvroolfjk gezelschap" een avond en een gedeelte van den nacht doorbracht, miste bij zjjn ontwaken in zijn hotel zijn portefeuille met ongeveer f 20,000 aan bankpapier. De politie zoekt Eon man, gehnwd en vader van 5 kinderen, die reeds 7 maanden zonder werk was, heeft zich Dinsdagnacht in zjjn woning in de Rozenstraat te Amsterdam door ophanging van het leven beroofd. Te Roodkerk (Fr.) is de molenaar R. Osinga dood in zijn molen gevonden. Een paar mannen, dio niet ver van daar op het veld aan den arbeid waren, merkten op, dat dc molen steeds sterker begon te draaien, waaruit lichtelijk gevaar kon ontstaan. Toon zij een onderzoek instelden bemerkten zij, dat O. niet meer leefde. Waarschijnlijk zal do man door een beroerte getroffen zjjn en is daarop do dood onmiddelljjk gevolgd. In 1892 kocht het rijk te 'sHoerenberg een stuk gronds van Z. K. H. den vorst van Ilohcn- zollern om daarop een rjjks-ontvangorskantoor te bouwen. Do koopsom werd betaald. Daarna bleek, dat de gekochte grond voor het beoogde doel onge schikt was. Toen achtte men het beste om den grond wcor aan don vorst te vorkoopen. Deze toonde zich tot don koop genegen, mits het rijk de kosten betaalde. Men kwam tot een accoord. Bij de wet van 2 Januari 1893, Stbl. no. 2, werd goedgekeurd do onderhandsche verkoop van het bewuste perceel aan don vorst. Diens administratio heeft nu al maanden do koopsom (f 800) tor storting gereed en deed zelfs pogingen om to betalen. Tot heden is dat echter niet gelukt, ofschoon bet Rjjk daarop reeds ongeveer 2 jaar aanspraak heeft. Wie kan dat verklaren, vraagt liet Centrum, het bovonstaande mededeelcnde. Do Algemeene Rekenkamer heeft ontdokt dat do prijzon ten behoove van het departement van justitie goloverdo brandstoffen in vergelijking met prjjzen voor andore departementen bestecu, in 1893 zeer hoog waren. ▼Zoo was voor een levering van Engelsche schaal- kolen aan het departement van justitie f 23 de 1000 K.G. in rekening gebrachtdo aannemingsprijs ▼an New-Castle baardkolen ton behoove van do Algemeono Landsdrukkerij bedroog daarentegen slechts f 9,99 en die van do levering aan het departemont van binnenlandsche zaken en de daar onder ressorteorende instellingen slechts f 10,90 per 1000 K.G. Voor do aan hot departement van justitio geloverdo Engelsche kachclkolen was f 1,40 per H.L. betaald, terwijl de levering van Engelsche schopkolen (waaronder waarschjjnlijk insgelijks kachelkolen moeten worden verstaan) was aangenomendie aan het departement van binnenlandsche zaken voor f 0,83 en die aan do prov. griffie van Zuid-Holland voor 1,07 per H.L." Nn geschiedt de aanschaffing van brandstoffen door hot departement van justitie onderhands, daar dispensatie van openbare aanbesteding verleend is bij een koninklijk besluit van 18471 De leve ringen ten behoeve van het departement van binnon- landscbo zaken, ook aan do Algemeene Landsdrukkerij, geschieden bjj openbare aanbesteding. Daarom vroeg men in de afdcelingen der Kamer of niet ook do minister van Justitie de levering in het openbaar kon doen aanbesteden. De minister had zich beroepen op verschil in qualiteit. Maar is dan bij het depar tement van justitie zooveel betere qualiteit noodig dan bij andere departementen, of zijn die andere met slechte qualiteit tevreden? werd gevraagd. Indertijd kwam de heer van Bosse eens op de gedachte om de uitgaven voor het schoonhouden van het Departement van Financiën te controleeren. lljj vond, dat sponzen, zeemlappen, borstels, enz. allo dubbel zooveel kostten als in do winkels. Hjj bracht er verandering in, maar hij heeft er wat voor moeten lijden I Men vond dit allerkleingeestigst. Do heer van Bosse echter bekommerde zich daar over niet en deed wat goed is. Hij was het ook, die aan den bewaarder van liet magazijn wachtgeld gaf, omdat, volgens zijne berekening, als jaarlijks hot geheele magazijn werd opgebruikt, dit nog minder zou kosten dan het traktement van den ambtenaar, die belast was met het bestuur van het magazijn. Misschien zijn sedert dien tijd de zaken veranderd, maar ongeloofeljjk was het hoeveel papior, lak, touw, wnslichtjes, kandelaars, vouwbeenen, fleschjes sandrak, zwaveldoozen voor brand, knipmeq'es, enz. enz. in die dagen voor ambtenaren noodig waren. Waarom komt eene kat altijd op haar pooten neer? Iedereen heeft het vaak gezien en er misschien nimmor over nagedacht. Als men eeno kat van eon hoogte afwerpt, met de pooten in de lucht, komt het beest toch op haar extremiteiten terecht. Hoe is dit te verklaren? Daarover zijn do geleerden het lang niet eens, bljjkens het gebeurde in een dor jongste zittingen van de Parijsehc Akadcmie van Wetenschappen. Dc heer Marey ver toonde zestig moment-photogvafiën van een kat in haar val van een hoogte van 1 j7 meter. Men zag daarbjj duidoljjk hoe do positie van het dier go- durende den val geheel was veranderd. De heer Marey deed zolfs uitkomon dat reeds in de eerste doorloopen (of door-vallen) de stand geheel was veranderd. Maar verklaren kon hij 't niet. Evenmin de andere heeren die aan het debat deelnamen. De een meende, dat men met een verplaatsing der lichaamsdeelen te doen had, verschillende anderen, dat de kat zelve, op het oogenblik van den val, van af het steunpunt vanwaar zij geworpen wordt, een rotatie-beweging aan haar lichaam geeft. Maar dit was op de eerste photografiön niet te zien. Marcel Deprez dacht aan een verplaatsing der ingewanden. Hoe 'took zij zeide hij dit alles is beslist in strijd met alle bekende natuurwetten. De heer Marey beloofde voortzetting van liet onder zoek. Om aan enkele bezwaren te gemoet te komen zou de kat opgehangen worden, ruggelings natuurlijk, aan oen dunne draad, die op een gegeven oogenblik zou worden doorgesneden. Dc, discussie eindigde onder groote hilariteit. Maar al lachten de heeren nu ook, het raadsel oplossen konden ze toch nietl Opmerkingen bij de Staatsbegrooting. De Staatsbegrooting voor 1895 wordt thans in de afdcelingen der Tweede Kamer onderzocht. In zake het notariaat werd weder geklaagd over te hooge rekeningen der notarissen en over de misbruiken in hunne bemoeiingen, tegen welk kwaad als eenig afdoend middel werd aanbevolen het maken van de notarissen tot staatsambtenaren met een vast traktement. Het steeds aangroeiend aantal candidaat-notarissen gaf aanleiding tot de vraag, of men niet gedurende eenige jaren het examen zou kunnen sluiten. Door sommige leden werd do vraag gedaan, of, bg de uitbreiding van het korps maréchaussee, inkrimping dor rijksveldwacbt niet mogelijk zou zjjn. Dit denkbeeld vond krachtige bestrijding. De toenemende onveiligheid vordert eerder uitbreiding der rijksveldwacbt, ten einde do gemeentelijke politic zoo noodig to kunnen steunen. In één afdeeling werden de nadeolige gevolgen van de wet op de jacht en do visschorij ter sprake gebracht, en wol met het oog op de schade, die door hot wild en door de wijze van uitoefening dor jacht aau do landbouwende bevolking wordt berokkend. Een en ander leidde tot de vraag, of dozo minister nu ook bereid is door eene wijziging der jachtwet aan de bezwaren van den landbouw te gemoot to komen. Door enkele leden werd do wonscbelijkheid van do wederinvoering der doodstraf bepleit. Zy noemden dit een eisch van bet rechtsbewustzijn tegenover de zwaarste misdrijven moet do mogelijk heid van de zwaarsto straf bestaan, al behoeft men deze niet dan bij hooge uitzondering toe te passen. Tevens waren dozo leaen van oordeel, dat, indien do doodstraf weder werd opgenomen, men eonc vermindering van de zware misdrijven zou mogen verwachten, die in de laatste jaren in ons land op zoo onrustbarende wyze toenemen. Tegen dit ge voelen kwamen andere leden op; zy voorden onder anderen aan, dat nit hetgeen in de jongste tyden in Frankrijk voorvalt, do afschrikkende kracht van de doodstraf zoker niet valt af te leiden. Voorts werd door verschillendo leden in eene afdeeling aangedrongen op wedorinvoering van lyfstraffen. Opnieuw werd er over geklaagd, dat zoo velen van degenen die tot boete veroordoeld worden, vervangende hechtenis ondergaan. Zolfs personen, die de boete zonder veel bezwaar zouden kunnen betalen, geven do voorkeur aan de hechtenis. Dit achtten vele leden uiterst bodenkelyk. Zij wenschten, dat de rechter by het vonnis zou kunneu beslissen, of de boete door executie op de goederen van den veroordeelde zou moeteu worden verhaald, dan wel of deze zich, door het ondergaan van hechtonis, van do betaling der boete zou kunnen ontslaan. Voorts werd het denkbeeld geopperd, om iu geval van vervangendo hechtenis, de kosten daarvan, volgens een vast te stellen tarief, op do goederen van den veroordeelde verhaalbaar to verklaren. Verscheidene leden kwamen mot aandrang terug op den te vorigen jare uitgesproken wensch, om den leeftijd waarop kinderen strafrechtelyk kunnen vervolgd worden, te verhoogen tot 12 of 14 jaren. In verschillende afdeelingen werd weer geklaagd over wangedrag der straatjeugd. Men zou het nuttig achten, indien de politie dc bevoegdheid kreeg straatschenderij en baldadigheid bij betrapping op hecter daad te straffen met eeno lichamelijke kastyding. Aan vele andere loden kwam dit niet wenschelyk voor. Een derde groep van leden wenschte wel de bevoegdheid tot toepassing vanlichamclyke kastyding te geven, maar deze niet in handen der politie te stellen. I_. o xxx Ij o Isl» Te Bergen-op-Zoom hebben dc uitvoeringen van de onderofficiers- en korporaals-gymnastiok- en scbormvoreenigingen Kracht cn Vlugheid" en ▼Wilbel/nina", ten voordeele van do nagelaten be trekkingen der gesneuvelden in Ned.-Indië en do Bergen-op-Zoomsche Spijskokery, zuiver opgebracht f 337,41. Van dat bedrag zal worden bestemd voor eerstgenoemd doel. Een tolegrara, Zondag 30 September door hot Bat. HM. ontvangen, meldde, dat Mataram den 29on door do onzen is bestormd en na een ver woeden stryd met do Baliërs, veroverd is. Als eeno aardige bijzonderheid verhaalde do Loc. bij de vermelding van dc inneming van Pagasangan, dat een Europeesch sergeant, dio tor hoogte van zijn hart een horloge droeg, in het uurwerk een kogel kreeg, die het geheele werk vernielde, doch in den zilveren achterwand bleef zitten. Een bnrloge- makersfirraa te Amsterdam zond nu aan het Handels blad een zilveren horloge om het den dapperen strijder te doen toekomen. Een soldaat uit Lombok. Zondagmorgen kwam te Amsterdam per stoom schip «Burgemeester Den Tox." uit Indië een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1