ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. 1 November 1894. Brandschouwing. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f iO,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6532. Directeur-Uitgever J. WAALE. Ad verten tiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zbhikzo! maken bekend, dat krachtens Raadsbesluit van den 29sten October l.L, de prijs van het GAS uit de gasfabriek der gemeente aan particulieren te leveren, voor het jaar 1895 is vastgesteld op zeven cent per Kub. Meter. Zierikzee, den 30 October 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Maandag «Ion Sen November eerstkomende en voljfende dugen eene algemeens brandschouwing in de woningen der Ingezetenen zal houden, overeenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemeente. n 31 October 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Algemeen Overzicht. Wat niemand had vermoed, misschien weinigen gehoopt en velen heeft verwonderd, is het bericht, dat op het laatst der vorige week uit Berlijn tot ous kwam. Be Rijkskanselier van het Duitseüe Rijk von Caprivi en de Minister-President van Pruisen graaf von Eulenburg, hebben beiden bun ontslag aan den Keizer aangeboden en deze beeft dit verzoek om ontslag aanvaard. Verrassend nieuws voorwaar. Men wist ja, dat graaf von Eulenburg sedert eenigen tijd een tamelijk geïsoleerd stand punt innam en op den duur zijne positie moeilijk zou kunnen handhaven. Maar von Caprivi! Hij werd immers, zoo 't heette, door den Keizer ge steund. En daarom vraagt men zich op 't oogenblik nog verbaasd af, hoe de Keizer hem loslaten kon. Er was een ernstig geschil tnsscben den Rijks kanselier en den Pruisischen Minister-President v. Enlenberg. Het liep over de maatregelen, die men in Duitschland wilde nemen tot bestrijding van socialisten en anarchisten. Graaf v. Eulenburg was voor zóó krasse maatregelen, dat de Rijkskanselier, voor zoover ze het Dnitsche Rijk betroffen, er zich onmogelijk mede kon vereenigen. Ook v. Caprivi achr te wel een strenger optreden noodzakelijk, maar bij verklaarde zich tegen de voorgestelde be perking van het recht van vereeniging. De Keizer moest natuurlijk bij dezen strijd beslissen, en aan vankelijk hoorde men niet anders, of de Keizer stond aan de zjjde van den Kanselier. Bovendien had deze ook de meerderheid der Ministère van de Bondstaten op zijne hand, wat bleek op de confe- rentiën, die Donderdag begonnen. De groote meer derheid der Ministers en een groot aantal leden van het Pruisische Kabinet steunden v. Caprivi, waar hij uitzonderingswetten afkeurde en enkel uitbrei ding van de bestaande wetten aanraadde. Maar hoe eens het men hierover moge geweest zijn, over de financieele aangelegenheden was men dit niet en naar het schijnt heeft de handige Dnitsche Minister van Financiën Miqnel die quaestie ook op deze conferentie te berde gebracht. Von Caprivi schijnt toen te hebben begrepen, dat, mocht hij er ook in slagen von Eulenburg te doen aftreden, do regeling der Rijksfinanciën voor hem een nieuw struikelblok zou worden. En hij vroeg zijn ontslag. De Keizer kon niet anders handelen dan dit aan te nemen, vooral niet omdat v. Caprivi feitelijk geen enkele partij had, waarop hij rekenen kon; en door de aanname van het ontslag van v. Caprivi zoowel als dat van v. Eulenburg erkende de Keizer, dat bij bet niet eens was met de financieele politiek van zijn Rijkskanselier, evenmin als met de sociale politiek van Pruisens eerste Minister. Intriges van allerlei aard zullen natuurlijk ook wel hier hun invloed hebben doen gelden. De machtige familie' der v. Eulenburg's, wier gast de Keizer dezer dagen nog op een jachtpartij was, zal wel al het mogelijke hebben gedaan, om in den val van een hunner, ook den Rijkskanselier mede te slepen, maar wat zij niet zal kunnen, is de gedachtenis uitwisschen van v. Caprivi als van een man met zeldzame kennis, van zuiver karakter, van eerlijke overtuiging, van on- voorwaardelijken ijver voor zijn plicht, van trouwe toewijding aan Keizer en Rijk. De vraag, die zich natuurlijk thans op den voorgrond dringt, is: wie zal de opvolger zijn van den man, wien een zoo loffelijk getuigschrift gegeven lean worden? Het was te verwachten, dat zoodra de vraag zich voor deed er stemmen zouden opgaan, die de vereeniging van het Rijkskanselierschap met Minister-President van Pruisen zouden voorstaan. En inderdaad schijnt men er over te denken. Als vermoedelijke opvolgers van v. Caprivi werden genoemd de grijze Vorst van Hohenlohe, de stadhouder van Elzas-Lotharingen de gezant Philippe Eulenburg en de Staatssecretaris voor Buifcenlandscbe Zaken baron von Marschall. De eerste schijnt werkelijk de aangewezen persoon te zijn en bereid de moeilijke taak te aanvaarden, al had bij er met het oog op zijn boogen leeftijd aanvankelijk minder zin in. De Prins is katholiek, van gematigde politieke richting. Hij is vroeger eerste Minister van Beieren geweest en beeft bij de éénwording van Duitschland eene eervolle en voorname rol gespeeld. Met den ouden Bismarck is hij op zeer goeden voet en is zelfs jaren geleden een9 diens plaatsvervanger geweest in het ministerie van buiteulandsche zaken. Hij kon echter toen, wegens ziekelijkheid, de zware lasten aan dat ambt verbonden niet lang verdragen en werd weldra benoemd tot stadhouder van Straatsburg. Op zijn hoogen leeftijd bezit hij bezwaarlijk meer genoeg zame werkkracht, en men zou zijne benoeming wel alleen moeten beschouwen 'als een maatregel van overgang. Als oud-diplomaat is hij overal bekend en men kan stellig verwachten, dat hij gedurende zijn bewind de tegenwoordige vreedzame politiek en verzoenende houding tegenover Frankrijk en Rus land zal handhaven. Als opvolger van v. Eulenburg, 3ls Mini ster van Bnitenlandsche Zaken voor Pruisen, wordt genoemd Ernst von Köller, thans onder-secretaris van den Rijkskanselier en als zoo danig ondergeschikt aan von Hohenlohe. Hjj is 54 jaar oud, door afstamming en aanhuwelijking ver want met den geheelen hofadel en de aristocratische agrariërs, b. v. met den Minister van het Keizerlijk hof, von Wedell, en dus bij uitstek geschikt om de brug van verzoening te vormen tusschen den Keizer en de Junkerpartij. Maar bovendien kent hij Miquel ook goed, daar hij president van de politie te Franfort was, toen Miquel daar het opperburge meesterschap bekleedde. Ondertusschen, de beide benoemingen zijn nog niet officieel en er kan nog veel veranderen. Opmerkelijk is het, dat v. Caprivi in allerijl zijn koffers heeft gepakt en voor ge- ruimen tijd op reis naar Zwitserland gaat. Uit de omstandigheid, dat hij niet eens de komst van zjjn opvolger afwacht, zou men kunnen opmaken, hoe groote afkeer hij van de gebeele geschiedenis heeft gekregen, al was het maar alleen door intriges en dergelijke. Door de belangrijkheid van bovengemelde gebeurtenissen meenden wij daaraan -thans de ons toogestnne ruimte te moeten wijden, al hadden wij gaarne iets gemeld omtrent de verkiezingen van de Provinciale raden in België, de gezondheidstoestand van den Czaar en de nieuwe overwinning door de Japanners op de Chineezen behaald. [Zie bericht onder Duitschland). Japan en China. De Chineezen hebben de vesting Ku-lieu-cbao, die het Japansche leger geruimen tjjd had kunnen tegenhouden, Vrijdag morgen verlaten. Toen de Japanners Vrijdag morgen een herig kanonvuur tegen die vesting openden, werd dit niet beantwoord. Toen werd een granaat in de vijande lijke battery geworpen, doch nog bleef alles stil. Men vreesde echter een krijgslist, tot dat de tirail leurs, die op verkenning uitgezonden waren, met het bericht terugkwamen, dat de plaats was ver laten. Deze tijding werd met gejuich begroet. De Chineesche Regeering doet wanhopige pogin gen om nieuwe troepen bijeen te brengen tot verdediging der hoofdstad. De bladen vermelden een gerucht uit Sbangai, dat de jonge Keizerin van China overleden zou zjjn. Dit gerucht is nog niet bevestigd. Indië. Het Soer. Hbl. schrjjft De Lombok-expeditie heeft aan het licht gebracht hoe onze oorlogsmagazijnen zjjn ingericht. De ernstigste gebreken zjjn aan het licht gekomen. Als in 1870 in Frankrijk was op bet papier alles in orde, geen schroevendraaier of olieflescbje ontbrak. En in de werkelijkheid konden zelfs geen 250 stel wapens in 24 uren in bet groote oorlogsmagazjjn te Soerabaja worden gereed gemaakt, zjjn tal van soldaten naar het oorlogsterrein gezonden met onge- bruineerde geweren, ongehruineerde kapmesscbeeden, met geleende en bijeengescharrelde equipements- stukken. De magazijnmeester wist en kon nog minder; officieren, wier taak het niet was, moesten zelf zorgen voor de wapening en uitrusting van hun naar het oorlogsterrein gedirigeerde soldaten. Eene batterij artillerie moest naar het oorlogs terrein vertrekken zonder eenige reservemunitiete Batavia had men wel alles bij elkaar doch in ver keerde kisten gepakt, zoodat die kisten te Soerabaja geopend moesten worden en eerst vijf dagen na de kanons de munitie op Lombok kwam. Zulke feiten bewijzen dat organisatie noch personeel deugen. En dat niettegenstaande er sedert een kleine 20 jaren artilleristen aan het hoofd van hot leger hebben gestaan Men zoekt, alweer evenals in Frankrjjk vóór de groote catastrophe, in onze magazijnen zijn kracht in het kleine. Oude, afgekeurde of verouderde kanons worden met een ijver, een beter onderwerp waardig, opgepoetst tot ze glimmen als spiegels of in het vet gezet; projectielen, die voor geen enkelen in gebruik zijnden vuurmond meer dengen, blijven heel netjes op stapeltjes staan en een ontzaglijke ruimte in de magazijnen innemen om ook op hun beurt geregeld bijgestreken te worden; maar om betgeen werkelijk noodig is wordt niet gedacht. In een kolonie als de onze, waar eiken dag oorlogs gevaar dreigt, kunnen zelfs in geen tien dagen een duizend man worden gewapend en uitgerust voor het oorlogsterrein, is het zelfs de vraag of men er in heel Indië uitrustingsstukken en wapens, bruik bare althans, in korten tijd voor zou bijeen kunnen brengen. Doch de papieren zijn in orde, de boeken kloppen, wij hebben een prachtigen artillerie inventaris met mooie, duidelijke afbeeldingen van al ons geschut, van allo projectielen, van elk uit rustingsstuk, zelfs van die er niet zijn. Bij de marine is het evenzoo. Wij hebben een auxiliair eskader, een Indische militaire marine, waarbij enkele goede schepen zijn, bewapend met goed geschut, maar de munitie daarvoor ligt te Amsterdam. En dat is wel wat ver, wanneer het er op aankomt zooals thans. Amerika. Tegen een Amerikaansche dame, mrs. Elisa Carson, te Chicago, is door haar familie een proces aan gevangen, met het doel haar onder curateele te doen stellen. Zij is schatrijk en schijnbaar wel bij 't hoofd, maar ze heeft een passiezij reist onop houdelijk tusschen Amerika en Engeland op en neer. Dit jaar heeft zij geregeld elke 14 dagen dat reisje gedaan en 80,000 dollars verteerd. De familie ziet hierin een bewijs, dat haar geestvermogens gekrenkt zijn. Bij het naderen der verkiezingen in de Ver- eenigde Staten wordt de opwinding al grooter. Yoor de stedelijke verkiezingen in New-York is de belangstelling zoo groot, dat zich 308,793 kiezers hebben laten inschrijven, dus 42,844 meer dan het vorige jaar. President Cleveland heeft zich niet laten inschrijven en is naar Washington teruggekeerd. Mc. Kinley heeft twee dagen in den trein door gebracht van Buffalo naar New-York. Aan alle steden onderweg werd opgehouden en sprak hij tot eene talrijke menigte ten gunste van Morton, den vepublikeinschen candidaat voor het gouverneur schap. Hill, de Tammany-man, doet het hem dadelijk na en spreekt voor zich-zelf. Rusland. SI. Petersburg 30 Oct. De toestand van den Czaar is merkbaar erger geworden. De hoest neemt sterk toe. Hij spuwt bloed en de linkerlong is aangetast. De toestand is zorgelijk. De Prins en Prinses van Wales zijn dringend ontboden en worden morgen hier verwacht. Engeland. Twee journalisten, de heeren E. R. Louden en Herbert G. Field, zjjn uit Londen vertrokken om een reis om de wereld te doen. Zjj hebben zich begeven naar Parjjs, vanwaar zjj te voet gaan naar Marseille; vervolgens begeven zij zich altijd te voet door Italië, Griekenland, Turkije, Klein-AziÖ, Perzië en Beloedsjistan naar Engelsch-Indië, waar zij in den winter van 1896 op '97 hopen te zijn. Daarna gaan zjj scheep naar San-Francisco, na eerst Australië en Nieuw-Zeeland te hebben bezocht. Te voet willen zij daarna weer Amerika doorkruisen om eindeljjk in 1897 in New- York te zijn. De heeren Louden en Field nemeD geen geld mede en zij zullen alles wat zij onderweg verdienen naar Engeland zenden. Dit beschouwen zjj als het beste middel om niet bestolen te worden. Hunne gansche bagage bestaat uit een photographietoestel, een paar revolvers, linnengoed en notitieboekjes. Frankrijk. Een heldhaftige daad van een visscbersvrouw wordt uit Boulogne sur Seine bericht. Een zesjarig knaapje viel daar te water en was in groot gevaar van verdrinken. Een visscherevrouw, juffrouw Vin cent, die dicht daarbij zat, met een kind haar negende aan de borst, legde snel haar zuigeling in bet gras en sprong in de rivier, om den jongen te helpen. Zij haalde den kleinen drenkeling levend maar bewusteloos op het droge, en zjj bracht hem in haar huis door allerlei middelen weer tot bewust zijn. De kloeke vronw, dio al verscheidene eere- penningen heeft voor het redden van drenkelingen, was pas van een ernstige ziekte hersteld, en de dokter had haar iedere aanraking met koud water verboden. Maar toen zjj den jongen in gevaar zag, dacht zij niet aan eigen gezondheid. Een geldelijke belooning wilde zjj niet aannemen, hoewel zjj die met baar groot gezin best kon gebruiken. Duitschland. llcrllin, 29 Oct. De Reichsaneeiger bevat het Keizerlijk besluit, waarbjj Caprivi van het ambt van Rijkskanselier en van Minister van Bnitenlandsche Zaken, en graaf Eulenburg van dat van Minister- President en Minister van Binnenlandsche Zaken worden ontheven; zoomede do benoeming van den togenwoordigen Stadhouder van Elzos-Lotbaringen, Vorst Hohenlohe, tot Rijkskanselier en Minister- President en Minister van Buitenlandsche Zaken, en van den onder-staatssecretaris Köller tot Minister van Binnenlandsche Zaken. Nederland. Kullen, 29 Oct. Door den Raad dozer ge meente is do prijs van hot gas van 6 ct. tot 5ct. per M3. teruggebracht, in te gaan 1 Jan. 1895. llollertlani, 29 Oct. Te ruim 4 uren gisternamiddag ontmoette eon meisje nabij de Oost poort een half beschonken man, die haar zonder eenige aanleiding een hevigon slag in het aangezicht toebracht. Een heer, die ait zag, gaf er do politie in het posthuis aan de Oostpoort kennis van, waarop een paar agenten toesnelden om den dader, die inmiddels in de richting van de Slaakkade weg- geloopen was, te arresteeren. Op do Slaakkade kregen zo hem to pakken, waarop terstond een hevig verzet volgde, waaraan eenige jonge mannen deel namen. Beide agenten werden op den grond geworpen en mishandeld, totdat zij door eenige collega's ontzot werden en met behulp van dozen er in slaagden den beschonkeno en drie der verzet- plegers te arresteoren en naar genoomd posthuis te brengen. Hier werd de bescbonkene in bewaring Intusschen verzamelde zich eene steeds aangroeiende en dreigende volksmenigte voor dat posthuis, waarop er besloten werd de drie verzetplegere naar het politiebureau in de Meormansstraat te brengen. Hiertoe werd de hulp der mariniers ingeroepen. Terwijl nu eenige agenten, met de drie verzet- plegers geboeid in hun midden, onder bevel van den onder-inspecteur R. Rijnders naar dat bureau gingen, sloot een detachement mariniers den stoet, het geheel omringd en gevolgd door een talrijke menigte. Zoolang de mariniers den aftocht der politie dekten, gebeurde er niets, waaruit de militairen waarschijnlijk de gevolgtrekking maakten dat hunne hulp ook verder wel kon gemist worden, althans zij keerden, op den Goudsche-singel gekomen, terug. De onder-inspecteur Rijnders trok nu met zijne onderhebbenden en de arrestanten de Vondelstraat in, doch nauwelijks halverwege die straat gekomen, begon het verzet opnieuw. Er werd met straatvuil, koolstronken en steenen naar de politie geworpen. De onder-inspecteur eu de agenten trokken hunne sabels en voerden eene charge uit, doch het publiek bleef opdringen. Zóó kwam men, met de arrestanten in het midden, door de Groenenlaan al vechtende op het Van Alkemadeplein. Hier daagde versterking op van eenige agenten met den onder-inspecteur Reiziger aan het hoofd, die allen almede met ge trokken sabels het publiek terughielden en zóó het mogelijk maakten dat de arrestanten naar het politie-burean in de Meermansstraat kouden worden overgebracht. Verschillende charges werden door de politie, al terugtrekkende, op bet Van Alkemadeplein gemaakt, en telkens weder werd dat terugtrekken met schimpen en schelden door het publiek beantwoord. Eerst te ruim 5 uren waren do arrestanten aan het bureau in do Meermansstraat aangeland. Nog eenigen tijd bleef het volk toen in de nabijheid van dat bureau samenscholen. Een agent van politie werd bij dit tumult door een steenworp aan het achterhoofd getroffen, welke steen met zulk een kracht aankwam, dat de helm defect geraakte. Zid'ikxce, 30 Oct. Gisterennaraiddag waaide over het district Zuidhoek een windhoos; een wagen, geladen met suikerbieten, werd geheel bespannen omvergeworpenongelukken kwamen niet voor. In Zuid- en Noord-Beveland heeft zij erger gewoed. Op een hoefje onder Nisse hield zij buitengewoon hevig huis. Vele vruchtboomen werden van hunne kruinen beroofd. Canada-populieren werden met wortel en tak uitgegooid, jouge fruitboomen plat op den grond gelegd. Twee korenhoopen gingen gedeeltelijk de lucht in. Een wel wat bouwvallig wagenhuis stortte in elkaar. Het boerenerf bood een tooneel aan van de schrikbarendste wanordeoveral schooven, los stroo, dakpannen, boomtakken. De moestuin was er letterlijk mede bezaaid, ook nog omliggende stukken land. Los stroo dreef vrij ver mede. Van een in de nabijheid ploegenden boeren zoon ging de hoed mede de hoogte in en is nog niet gevonder. Op Noord-Beveland ging die boos gepaard met een korte onweersbui, hevigen regen en zwaren hagel. Daar bewoog zij zich in O. N.-Oostelijke richting van ongeveer den Z.-Westelijken hoek des eilands uit. Op haar weg wierp zij boomen omver, brak knotwilligen af, rukte van een wagenhuis en een 6chuur 200 pannen weg, verstrooide een paar graanstapels, brak een weihek door midden, draaide een losstaan den wagen eenige malen rond en wierp hem gebroken neer, sloeg een paard met wagen omver, zoodat de jeugdige voerman eenige schreden ver werd weggeslingerd, en deed een gedeelte van een andere schuur in elkaar zakken. Van 't eerste tot het laatstgenoemde punt is de afstand ongeveer 5 K.M. De breedte der baan is naar schatting 100 M. De voerman van den losstaanden wagen, die zich in de nabijheid van zjjn voertuig bevond, zegt zelf niets van den winddruk gevoeld te hebben. Bij kon. besluit zjjn ingetrokken de verplaat singen van den commies 2e klasse P. Praag van Renesse naar Iieinkenszanden der commiezen 3e klasse C. de Bruijne van Heinkenszand naar Cort- gene en T. Brontsema van Brouwershaven naar Sas van Gent. Verplaatst de verif. 3e categorie H. Doewes van Zevenaar naar Terneuzen; de kommies 2e klasse P. Praag van Renesse naar Cortgene, de kommies 3e klasse M. Padmos van Brouwerehaven naar Sas van Gent; de kommiezen 4e klasse A. de Lange van Axel naar Nunspeet en L. v. d. Linde van Terneuzen naar Heerde. Tot gemeente-geneesheer op het eiland Texel is benoemd de heer A. Wagemaker te Tholen. In eene te Vlissingen gehouden vergadering van post- en telegraafbestollers is een Zeeuwsche afdeeling opgericht van den »Bond van post- en telegraaf bea m bten". Zierik/ee, 30 Oct. In de gisteren avond en heden middag voortgezette vergadering van den Raad alhier werd de behandeling der ver schillende begrootingen voor 1895 voortgezet en beëindigd. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur werd met nlgemeene stemmen goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f 12827,83, waaronder een subsidie der gemeente groot f 12432. De begrooting der dienstdoende schutterij werd vastgesteld in ontvang en nitgaaf op f 1068,50, waarondor eene bjjdrage der gemeente ad f 1014,50. In laatstgenoemde begrooting is uitgetrokken een post ad 50 als persoonlijke toelage aan den sergeant-majoor, den heer M. L. Voorloop. Do raming der kosten van de brandweer werd vastgesteld op f 558. De prijs van het gas werd voor 1895 bepaald op 7 cent per M3. De hoofdelijke omslag voor 1895 werd verhoogd met 5000, en alzoo geraamd tot een bedrag van f 31000. Voorts werd in de gemeentebegrooting uit getrokken een post van f 500, als jaarwedde van een aan te stellen gomeente-opzichter. Na eene besloten vergaderinggehouden ter behandeling van de bezwaarschriften tegen het primitief kohier van den hoofdelijken omslag voor 1894, werd do gemeentebegrooting vastgesteld in ontvang en uitgaaf op eeu bedrag va f 127006,24, met eene som van f 1994,14 voor onvoorziene uitgaven. Do koopman P. S. te Scherpenissc, die eenige weken geleden eene kleine wond aan de hand bekwam, is Dinsdag aan bloedvergiftiging overleden. Te Terneuzen was Maandag aan het spoorweg station zekere Van Dujjse bezig bjj het rangeeren van goederentreinen. Door een misstap viel hij tus schen do buffers van twee waggons. Wel trachtte hij nog een signaal te geven, maar te laat: reeds hadden de buffers zijne borst en rug gegrepen en werd hij zoodanig getroffen, dat de dood onmiddellijk volgde. De ongelukkige was ongehuwd. De voortvluchtige er-president van den »Neder- landschen Politiebond", Tninenburg, is te Monaco in hechtenis genomen. Het bleek, dat hij gepoogd had op het laatste oogenblik de hand aan zichzelf te slaan. Hoewel het hem niet gelukte zich van het leven te berooven, verkeert hij in zoodanigen toestand, dat voor het oogenblik in geen geval aan vervoer gedacht zou kunnen worden. (In ons vorig nummer per telegram medegedeeld). By gelegenheid van hot 50-jarig bestaan der bierbrouwerij van de firma Van der Schalk te Schiedam ontving Zaterdagavond elk der talrijke werklieden eene gratificatie van 125. Op 1 Jan. 1892 waren in de 19 groote krankzinnigengestichten hier te lande 6430 ver pleegden, 3184 mannen en 8246 vrouwen. Op 1 Jan. 1898 6582, nl. 3269 m. en 3313 vr.alleen in het gesticht >Meorenberg" werden 1285 verpleegd. Op de schilderijen-veiling te Amsterdam uit de nalatenschap van Willem Har tog, blijkt dat het beter is zijn geld daarin te beleggen, dan in Ameri kaansche sporen. Een stuk »Melktijd" van Van Marche bracht f 6100 op, een Buurpraatje" van Israöls f 4800 en zoo verder de meesten tusschen de 1, 2, 3 4 duizend gulden. Voor een paar oude ♦trekpaarden" van Maria werd f 3100 besteed. Exemplaren in levenden lijve, van vleesch en bloed, koopt men er minstens 'n dertig voor dezelfde som. Waarlijk, de kunst behoeft niet te bedelen, als er zulke prijzen gemaakt worden voor wat verf en doek in lijst gevat.. Op een andere veiling van aquarellen (waterverf), pen- en zwartkrijt-teekeningen werden prijzen be steed tot f 600. Het ontslag van verschillende gemeente ambtenaren baart to Leeuwarden, volgens De Stand aard, nogal eenig opzien. Vóór een paar maanden vroeg de hoofd-opzichter der gemeentewerken ontslag uit die betrekking, hetwelk hem dadelijk werd verleend. Niet lang daarna kwam ook de directeur met hetzelfde ver zoek, hetwelk ook werd ingewilligd, reeds ingaande 1 November a.s. Dit laatste wekte minder gunstige vermoedens bij de burgerij; er deden geruchten de ronde, dat de zaak bij gemeentewerken" niet in orde was, en dat beide ontslag-aanvragen onver mijdelijk waren geworden. Thans is ook de hoofd-inspectenr van politie verplaatst, wat ook al met de vorige zaken in verband wordt gebracht. Eindelijk gaan er nog geruchten, dat ook de de secretaris ontslag zullen aan- Zjjn zilveren bruiloft te vieren 'tis een voorrecht, hoewel niets ongewoons. Hoogst zelden echter zal het voorkomen, dat iemand tweemaal zulk een feest beleeft. 'tZal Jan Jansen te Utrecht den 3 Nov. a.s. te beurt vallen. Met zijn eerste vrouw huwde hij in 1840, zilveren bruiloft in 1865. De vrouw stierf en in 1869 trouwde Jansen weer. Met deze tweede vrouw hoopt hij nu in deze week opnieuw het zilveren feest te vieren. In het verslag eener anarchisten-vergadering, geleid door den ontslagen onderwijzer Dijkstra, leest men o. a. de volgende woorden, door dezen bij de sluiting gesproken: Zijn raad was, te nemen wat men noodig had. Maar dan de politie! zon men zeggen. Ga dan bij tientallen. Maar dan de maréchaussée. Ga dan bij honderdtallen. Maar dan de militaire machtGa dan by duizendtallen. En de militaire macht, bet zijn immers jongens van onze arbeiders; zij zullen inzien dat zij een misdaad begaan door tegen hun eigen volk op te trekken. De kapitalisten moeten van de aarde worden weggevaagd. Alles moet algemeen eigendom worden, en dan is er overvloed voor ieder. Hoe dat zoo te krijgen? Het eenige middel is, dat de arbeiders het zelf doen. Zy kunnen den knuppel nemen, zij kunnen steenen zoeken om de glazen in te gooien, zij kunnen brandstichten, zij moeten zich zelf bevrijden en nemen wat zij noodig hebben. Dat is nu eens »onvervalscht anarchisme". En iemand, die zoo kan spreken, solliciteert nog naar eene nieuwe betrekking als onderwijzer in eene streng rechtzinnige gemeente in den ZWhoek zijner provincie. Mag zich de Bond van Nederlandsche onderwijzers het niet tot een geluk rekenen, niet ki-achtiger voor l dezen »onvorvalschtcu anarchist" te zijn opgetreden? j Geen afstanden meer. Blijkens mededeelingen van sir Thomas Sutherland legt men thans op reis van New-York naar Qeenstown 25 mijlen in het I uur af, kan de reis van Southampton naar de Kaap de Goede Hoop afgelegd worden in 14 dagen; de Kngclsche mail tusschen Charing Cross en Indië I heeft dertien dagen noodig. Jules Verne's stoute I droom is reeds lang door do werkelijkheid over- i troffen, daar men thans de reis om de wereld in minder dan 50 dagen kan doen. Volgens de laatste mailberichten is onze marine te zwak om op Lombok elandestienen invoer eenigszins volkomen te beletten en het oversteken van Baliörs naar Bali te verhinderen. Daarom zendt onze regeering de »Friso" en de »Van Speyk" naar Indië om de Kaap. Dat is de manier om die schepen en de mannetjes, die men ook wel gebruiken kan, spoedig in Indië te krijgen. Op 3 Nov. gaan ze en 4 maanden later zijn ze misschien te Batavia. Een burgerman, die onlangs in ons blad vroeg, waarom ze niet door 't kanaal van Suez werden gezonden, moest spoedig daarna door »een zee officier" om zijn onkunde bespot worden. Toch kunnen wij verzekeren, dat niet alleen vele burger maar ook vele zee-officieren als de buvgerman denken. Vad.) Xj o m To o li. Blijkens do door de laatst hier gekomen mail uit O.-I. aangebrachte berichten krijgen de Baliërs het in Mataram zoo benauwd dat de radja op zijn eigen volk, dat Mataram by drommen verlaten wil, schieten laat. Do hoofdaanlegger van het verraad, Goesa, moet zich aan de Sasaks hebben overgegeven. Passagan, een groote kampong, ten zuiden van Mataram gelegen, is geheel door de onzen in de asch gelegd. Blijkens verkenningen en spionnenberichten wijkt eene groote menigte Baliërs naar het Noorden uit en zoekt heil in het gebergte. Onze staf schijnt deze beweging niet te willen tegenwerken, althans wij bepalen ons in dat gedeelte van bet eiland slechts tot verkenningen. Naar men zegt, bewaakt de marine thans de Noordkust, en beeft zij ook in opdracht om de aldaar aanwezige rijststapelplaatsen der Baliërs te vernielen. Onze marine is echter te zwak om clandestienen invoer eenigszins volkomen te beletten en het oversteken van Baliërs naar Bali te verhinderen. Alle troepou van Djilantik en vele aDdere Baliërs moeten zich reeds naar Bali begeven hebben. De Javasche Ct. van 25 September bevat het volgende officieele bericht: Te ongeveer 4uur in den nacht van Vrijdag 21 op Zaterdag 22 dezer werden te Pagasangan- Oosfc, eenige seconden, na een van daar op de poeri te Tjakra Negara gericht granaatschot, uit eeu der kanonnen van 12 cM., twee hemelkooge vuurstralen, gevolgd door hevige doffe slagen, als bij ontploffingen, in genoemde richting waargenomen, terwijl ook door de commandanteu van Aroeug-Aroeng en Kalé hetzelfde werd opgemerkt en in het bivak te Ampe- nau twee zware scbokkea werden gevoe'd. Volgens door Generaal Vetter ontvangen berichten zijn deze verschpnseléu veroorzaakt door het in de lucht vliegen van het beoosten de poeri te Tjakra Negara gelegen kruitmagazijn van den Vorst, Ook werd aan genoemden opper-officier mede gedeeld, dat bij het nemen van Pagasangan, en Pasingahan op 17 dezer, de oude Vorst aldaar tegen woordig zou zijn geweest, voorts dat de aanvoerder der Baliërs bij die gelegenheid, Goesti Laki genaamd, dien dag sneuvelde, en dat het verlies der Baliörs toen 250 man zou hebben bodragen, waaronder 50 vermisten. Het ziektecyfer op Lombok is eenigszins toe genomen on bedraagt thans tusschen 4 en 5 procent.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1