ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 27 October 1804. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prija per 3 znaanden ia f 4,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6530. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 «re bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. JJetalingen van Abonnementx- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeexche Nieuwsbode' Algemeen Overzicht. Bij de herstemming Zondag in België gehouden hebben de liberalen eene verpletterende nederlaag geleden. In het arrondissement Brussel zijn ze met meer dan 10000 stemmen meerderheid verslagen. Deze voor het liberalisme zoo nootlottigen uitslag is aan verschillende oorzaken toe te schrijven. Vooreerst is de aaneensluiting tusschen de ver schillende groepen veel te laat gekomen, zoodat er geene gelegenheid meer was om de twijfelaars over te halen. Tal van gematigd liberalen, lieden uit den gezeten burgerstand, afgeschrikt door het succes der socialisten in de provincie, hebben zich niet willen verbinden met de Brusselsche werklieden om de liberale lijst te laten zegevieren. Ook een groot aantal socialisten heeft niet voor de liberale candidaten willen stemmen en zoo wonnen de katholieken in Brussel 18 zetels. Tegenover deze gevoelige nederlaag staat de overwinning te Nivelles, waar de minister van binnenl. zaken De Burlett, chef van het kabinet, is gevallen. Dit is voor de regeering een gevoelige slag, want zeer zeker treedt De Burlett thans af en zal men moeten terugkeeren tot den heer Beernaert. In het vorige parlement werd Nivelles vertegenwoordigd door drie clericalen en één liberaal. Thans is het juist omgekeerd. De gevallen liberaal, de heer Olin, oud-minister van openbare werken, had slechts zes en twintig stemmen minder dan De Burlett. Voor de liberalen is het een groot verlies, dat in Doornik de oud minister Bara en zijne mede-candidaten niet zijn gekozen. Bijna dertig jaar lang had hij met eere Doornik vertegenwoordigd, thans werd hem zijn zetel ontnomen; misschien zal het hem onder deze omstandigheden, nti de socialisten zooveel succes hebben gehad eu zijn vriend Frère Orban ook niet gekozen is, niet zoo heel veel kosten. In Ath zijn de liberalen eveneens geslagen; de oud-gouverneur van Henegouwen, graaf De Kerckhoven, is niet gekozen. In Huy hebben ze één plaats gewonnen en in Thuin behouden ze hunne vroegere positie. De betwiste zetels in Waremme en Tongeren be houden de clericalen. In Zonnigen, Charleroi en Verviers zijn socialisten gekozen. In laatstgenoemd departement verliezen de liberalen één zetel in den Senaat, maar in Luik zijn de liberale Senatoren gekozen en de radicaal-socialistische afgevaardigden eveneens met eene ontzaglijke meerderheid. De generale uitslag der verkiezing is deze: dat de clericalen in de Kamer 104de socialisten 25 en de liberalen, gematigd en radicaal, 23 zetels bezetten. De meerderheid der katholieken is met 8 stemmen versterkt. Wat de aldus verdeelde kamer zal doen, is onmogeljjk te voorzien, maar zeker is het, dat een deel der staatkunde, die het tegenwoordige kabinet voorstaat, door den uitslag van deze stemming is vernietigd: de protectionis tische politiek is veroordeeld; deze uitspraak is beslissend door de kiezers gedaan. De jonge Koning van Servië is thans ook de gast geweest van Keizer Wilhelm. Woensdag arri veerde hij aan het feestelijk versierde spoorwegstation te Potsdam, waar Keizer Wilhelm hem met groot gevolg opwachtte. Na eene hartelijke begroeting wèderz|jds reed men, door eene afdeeling van de garde omstuwd, naar het slot in de stad, om van daar naar bet nieuwe paleis te gaan, waar de gala- tafel was aangericht. Den volgenden dag was de jonge Koning tegenwoordig bij de plechtige wijding van 132 nieuwe regiments-vaandels te Berlijn vóór het standbeeld van Fredrik den Groote. De Keizer hield bij de uitreiking eene toespraak, waarin hij herinnerde aan de overwinningen, waarmede in de jongste oorlogen Duitschland's wapenen steeds gezegend waren geweest en waarin hij aanvoerders, zoowel als soldaten uitnoodigde deze roemrijke traditiön tot in den dood voort te zetten en vol strekte gehoorzaamheid aanbeval, onverschillig of het een boitenlandscben of een binneolandschen vijand gold. Het vastnagelen der nieuwe vaandels was den vorigen dag aan de plechtige uitreiking voorafgegaan. In eiken vaandelstok gingen dertig nagels, van welke de eerste door den Keizer, de tweede door de Keizerin en de volgende door de aanwezige Duitsche vorsten, officieren en onder officieren werden ingeslagen. Zaterdag ï's Koning Alexander uit Berlijn vertrokken, verrukt over de ontvangst, die bij daar heeft ondervonden. Maar, als de berichten waarheid bevatten, zal zijn terug komst in Servië niet zoo heel plezierig wezen, want een ministerieële crisis wacht hem. Nu, die zijn er wel meer geweest in dit land en de koning zal er wel een middel op vinden om er weder uit te raken. We worden er toch erg aan gewoon om het telkens te hooren, dat hij zoo buitengewoon verstandig en beminnelijk is, en dat zijn regeer- talent zoo groot is; maar, voor zoover men tot beden op een afstand beooi'deelen kan, zijn er eigenlijk geen bewijzen, dat hij voor al die eigenschappen »uitmunteud" verdient. Maar wat erg vreemd is, is, dat van al die loftuitingen ook Milan zijn deol krijgt. Hoe hoog ouderliefde ook te prijzen valt, een koning mag toch niet toelaten, dat iemand in zijn land vertoeft, waarin hij beloofd heeft niet meer te zullen terugkomen, al is die iemand ook zijn vader. En als Alexander zoo verstandig is, als men zegt, dan moet hij toch even goed inzien als elk ander, dat men zjjn ouders kan liefhebben, ook al houden ze buiten de grenspalen van het land hun verblijf. De buitengewone zitting van het Japansch Parlementdie geopend was met eene troonrede door den Mikado, waarin bij verklaarde, dat het Z. M. den keizer zeer leed heeft gedaan, dat China z'jn plicht vergeten beeft, om met Japan in gemeen schap den vrede in het Oosten te handhaven, maar dat nu de zaken eenmaal zoo staan, Japan niet opbonden zal voor het zijn doel heeft bereikt, die buitengewone zitting is thans gesloten, nadat èn de Eerste èn de Tweede Kamer de credieten hebben toegestaan, benoodigd voor het voortzetten van den ooriog. Een adres aan de Regeering werd goedgekeurd, waarin zij werd aangespoord aan de wenschen van den Mikado gevolg te geven en wel derwijze, dat de overwinning der Japanners volkomen zij, en de vrede voor goed worde hersteld, tot vermeerdering van den roem der Japansche natie. China, dus ver volgt het adres, behoort streng gestraft te worden, opdat de vrees voor eene nieuwe verstoring des vredes voor goed verdwijne. Het stuk eindigt met de stoute verklaring, dat Japan niet zou kunnen dulden, dat eenigerlei Mogendheid tusschenbeide kwam, om aan Japan te beletten het einddoel des oorlogs te bereiken. Nederland. Veillo, 23 Oct. Zaterdag werd hier eene vrouw uit Bergen-op-Zoom in hechtenis genomen, onder verdenking van te Mengede in Westphalen een diefstal gepleegd te hebben van gouden en andere voorwerpen. Gisteren kwam de bestolen persoon over en herkende al de in het bezit der vrouw gevonden voorwerpen als haar eigendom. Ofschoon de beschuldigde blijft ontkennen, en ver klaart deze voorwerpen van een onbekend persoon gekocht te hebben, wint het vermoeden veld, dat men met de wezenlijke schuldige te doen heeft. Denkelijk heeft de wachtmeester der maréchaussée met hare aanhouding een goede vangst gedaan. Nijmegen, 24 Oct. Te Hees is een brutale diefstal gepleegd, waaromtrent het volgende kan worden gemeld Het huis, door de 77-jarige weduwe Schamp met een bejaarde dienstbode bewoond, staat op korten afstand van den weg. De vrouwen werden heden nacht gewekt door het breken van een glas ruit. Even later werd aan de deur geklopt. De niets kwaads vermoedende dienstbode opende deze, waarop onmiddellijk een drietal onbekende mannen binnendrongen. Zjj wilden haar aan een stool bin den, doch hare verzekering, dat zij zich rustig zou houden, deed de mannen van dat voornemen af zien. De wed. Schamp werd vervolgens uit het bed getrokken en onder bedreiging haar met eene revolver, die men haar voorhield, te zullen neer schieten, werd zij tot afgifte der sleutels gedwongen. De vrouwen moesten het ljjdcljjk aanzien, dat alle kasten werden doorsnuffeld en al wat waarde had bijeengepakt, o. m. een trommel waarin een effect van pl. m. f 600, contracten, twee gevulde beurzen en gouden eu zilveren sieraden. Zjj hadden gelegenheid de dieven, terwijl deze bezig waren, goed op te nemen, en gaven van hen de volgende signalementen: Een was klein van gestalte, had een zwart kneveltje en droeg een korte bruine jas en gewonen fantasiehoedde tweede was langer, had een geheel geschoren gezicht, droeg oen zoo- genaamden Garibaldihoed en sprak Fransch; de derde was klein, bleek, mager en nog jong. Toen de kerels al wat van hunne gading was bijeen hadden, waren zij nog zoo brutaal de vrouwen te verbieden van hun bezoek aan de politie kennis te geven 'deden zjj dat, dan zou dat bezoek over drie dagen worden herhaald en dan met het oog merk om haar to doodon en het (huis in brand te steken. Naar dat verbod word echter niet geluisterd nauwelijks was het gevaarlijk drietal vertrokken, of de buren werden geroepen en na dezen waren ook do veldwachters te Hees en Neerbosch en de politie te Nijmegen spoedig van het voorgevallene verwittigd. De politie doet ijverig onderzoek, maar was heden avond de daders nog niet op het spoor. Amsterdam, 24 Oct. Een rangeerder bij de Hollandsche Spoorweg-Maatschappijwerkzaam op het terrein aan de Rietlanden, geraakte gisteren avond met den hak van zjjn laars tusschen de rails beklemd, juist op het oogenblik, dat een aantal wagens in beweging waren. De ongelukkige viel en kreeg een tiental wagens over het been, dat nagenoeg werd afgereden. De man werd onmiddellijk in het Burgerziekenhuis opgenomen, waar tot aan de knie moest worden afgezet. Ieder moge uit dit droevig ongeval, dat niet eenig is, de les putten, nooit den voet op een rail van spoor of tram te zetten, maar er altijd overheen te stappen. De bekende Amsterdamsche socialist I. A. Fortuyn is zeer ernstigziek, ten gevolge van pleuris en longontstoking. 25 Oct. De gemeente-begrooting is door den Raad vastgesteld op eeu bedrag in ont vang en uitgaaf van f 540,307,84, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 4758,88. Met algemeene stemmen werd besloten tot ver hooging van de opcenten op de personeolo belasting van 50 tot 70. De post van f 1200 subsidie voor het muziekkorps der schutterij werd met algemeene stemmen op één na gehandhaafd, en het bedrag van den hoofdelijken omslag werd van f 109,000 op f 100",000 teruggebracht, de opbrengst van het vorig jaar. Door den heer De Stoppelaar werd een voorstel ingediend, en door den Raad zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarbij de Raad zich wende tot de Regeering om aan te dringen op de indiening van een wetsontwerp tot betere regeling van de verhouding tusschen het heffen van gemeente- en Rijksfinanciën; en een ander voorstel, waarbij de Raad aan de Regeering verzoekt eene wijziging te brengen met betrekking tot het tusschen de ge meente en het Rijk gesloten contract tot terug betaling van f 500,000 voor den aanleg van kanaal- en spoorwegwerken, en het stellen van een langer termiju van betaling en vermindering van bet jaar- lijksch bedrag. (Deze jaarljjksche retributie bedraagt thans f 10,000). Op de agenda voor de aanstaande najaars zitting der Prov. Staten van Zeeland komen o. a. de volgende punten van behandeling voor: Mede- deeilng van Ged. Staten omtrent de exploitatie door particulieren van den stoombootdienst op do Wester-Schelde; het in do zomer-vergadering aangehouden voorstel tot het verleenen van pensioen aan de weduwen en weezen van ambtenaren van den provincialen waterstaat; een voorstel tot wijziging van het reglement voor de calaraiteuze polders of waterschappen, en een afwijzend voor stel van Ged. Staten op het verzoek van den >Sophiapolder" tot calamitous-verklaringvoor stellen naar aanleiding van een brief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg omtrent den toestand van het kanaal door Walcheren; ondersteuning van een aan de Koningin ingezonden verzoekschrift om de toelating van vee en varkens uit Nederland of althans uit Zeeuwsch-Vlaanderen in België bij overeenkomst te regeleneen voor stel naar aanleiding van de in de zomermaanden door den 6toombootdienst op de Wesfcer-Sehelde ondernomen proefvaart op Hoofdplaat. lirilinisse. 25 Oct. Dinsdag vierde de Chr. Jongedochtorsvereeuiging »Tot Nut en Stichting" haar 2e jaarfeest. Evenals het vorige jaar waren tal van begunstigers en begunstigsters, benevens vele belangstellenden opgekomen om getuigen van dit feest te zijn. Als genoodigden waren ook tegen woordig de leden der Chr. Jongelings-Vereeniging »Timotheus", de leden der Chr. Knapeovereeniging en de aspirant-leden der Jongedochtersvereeniging. De leiding was wederom toevertrouwd aan den heer M. Krijger, die zich op zij'vi bekende, uitstekende wijze van die taak kweet. Door de verschillende bestuursleden der Jongedochtersvereeniging werden verslagen uitgebracht, waaruit bleek met hoeveel ijver er gewerkt wordt ten nutte der mingegoedeu. Tal vau gezinnen toch werden met kleedingstukken verblijd, door de meisjes in de vergaderinguren vervaardigd. Uit het verslag der secretaresse, die een zeer aardige, aanschouwelijke beschrjjving gaf van de wijze waarop de Dinsdagavond door de leden gezellig wordt doorgebracht, was ook duide lijk merkbaar, hoe men het stichtelijke tot zijn recht weet te doen komen. De Voorzitter der Knapenvereeniging wensebte daarna de feestvierende Vereeniging, ook uit naam van »Timotheus", geluk met het feest dat zij mocht herdenken. Na dit meer huishoudelijk deel der bezigheden werden de aanwezigen vergast op enkele samen spraken, afgewisseld door voordrachten en gods dienstig gezang. In een slotwoord wekte de heer Krijger de jonge meisjes op als lid toe to treden, terwijl h|j de Vereeniging in aller steun aanbeval, waarna de vorgadcring met dankgebed gesloten werd. Zicrikzee, 25 Oct. Bij kon. besluit zjjn benoemd tot voorzitter en burgerl. leden en hunne plaatsvervangers van den militieraad in de provincie Zeeland, voor de lichting der Dationalo militie van 1895, tot voorzitter J. H. Snijders, lid der Prov. Staten; tot zijn plaatsvervanger Mr. C. Lucasse, lid dor Prov. Staten; tot lid Dr. A. v. d. Swalme en tot zjjn plaatsvervanger Mr. A. P. Snouck Hur- gronjebeiden lid van den gemeenteraad van Middelburg. Uit Philippine schrjjft men aan de Midd. Ct. Een groot getal nieuwsgierigen bewoog zich Maandag tot 's avonds laat op de Bouchautsche haven, de plaats waar dien dag het bekende drama is afgespeeld. Nadat dr. Haers van Bouchaute ter plaatse was, beeft hij nog getracht het leven te redden van bet kind, waarvan de vrouw zwanger was, doch deze poging mislukte. Hot kind kwam dood ter wereld. De moordenaar Leo van Vlaanderen was eerst 23 jaar oud. Hij werd in 1871 geboren te Bassovelde (België). Vrouw Gilsou, geboren te Bouchaute, bereikte den lecftjjd van 36 jaren. Uit haar eerste huwelijk met iemand uit Gent, waar zij destijds ook woonde, heeft zij eon kind. Als weduwe kwam zjj terug naar Bouchaute, waar zij later huwdo met Gilson, uit welk huweljjk thans nog drie kinderen in leven zijn. Leo van Vlaanderen heeft een paar jaar als knecht gewoond bij een landbouwer in Philippine en is later als schippersknecht in dienst gekomen bij Gilson, waar hij een jaar bleef. Toen de verhouding tusschen vrouw en knecht inniger bleek te zijn dan die tusschen man en vrouw, werd bij uit den dienst verwijderd en hem de toegang tot bet huis ontzegd. Toch kwam hij na dien tijd nog herhaaldeljjk bij Gilson in hais. Aan enkele personen moet Van Vlaanderen vroeger zijn voornemen hebben te kennen gegoven, mot vrouw Gilson na de bevalling naar Amerika te willen vluchten. Toen hem evenwel later bleek, dat de vrouw hierin geen zin had, liet hij zich openlijk tegen iedereen uit, dat hij er dan wel op eene audere wijze een einde aan maken zou. Do moordenaar schijnt zich reeds Zondagnacht in den stal verborgen te hebben in een hoopstroo. Na den moord heeft de politie in het stroo eene opening ontdekt, waarin hij denkelijk gezeten heeft, toen hij het doodelijk schot op de vrouw loste. Do vrouw heeft de volle lading ter zijde van het hoofd gekregen. Een varken, dat zich in den stal bevond, werd eveneens licht getroffen. Onmiddellijk nadat het eerste schot gevallen was, zag een jongen, die in eene tegenover liggende schuur aan het werk was, dat Van Vlaanderen nog eventjes zijn hoofd buiten den stal stak en overal rond keek. Kort daarop viel het tweede schot. De moordenaar heeft bij dit schot de tromp van het geweer onder zijn kin gehouden. Door middel van een touwtje, dat zijn voet met den trekker verbond, heeft hij den haan overgetrokken. Het geweer is, zooals later bleek, Vrijdagnacht gestolen uit een hoogaars, liggende in de haven aan de Isabella-sluis. Van dezen diefstal werd Zaterdag j.l. aangifte gedaan bij de politie door den jager Ploegaert van j de Bouchautsche haven. In den zak van den moordenaar vond men later nog 2 geladen hulzen. Het lijk van Van Vlaanderen is Maandagavond op last der justitie vervoerd naar het lijkenbuis te Philippine;* dat der vrouw werd in hare woning gebracht. Te Bergen op Zoom is overleden de heer J. van Rooyen, commissaris van politie aldaar. Naar De Tijd verneemt, is de toestand van dr. Kuyper zooveel verbeterd, dat men hoopt, dat hij over een week of drie, vier «it Pau in ons land zal kunnen terugkeeren. Willem van Zuylen hoopt bij leven en welzijn, in den aanvang van 1895, zijn 40-jarige tooneel- loopbaan te herdenken. Als kind van 8 jaren betrad hij voor het eerst de planken. Als eeu bewjjs hoe treurig het, met de promotie bij het wapen der infanterie is gesteld, meldt, men, dat de 25 luitenants, die in December het officierskruis voor 15jarigen dienst ontvangen, in de rangljjat de nummers 72 tot 96 innemen. De smid te 's Gravenhage, die Vrijdag middag j.l. op verzoek van den officier van justitie te Arnhem werd aangehouden en gevankelijk der waarts overgebracht als vermoedelijke dader van den moord te Doetinchew, is in vrijheid gesteld en in den Haag teruggekeerd. Bij eene ten zijnen huize zoowel als in de woning van iemand waar hij eenige dagen in den kost is geweest, gehouden onderzoek, zijn geen voorwerpen gevonden, welke als vermist werden opgegeven. De arrestatie moet zjjn geschied op grond van een gezegde van den onderwijzer van het gesticht »de Kruisberg", die den smid in gezelschap van den verslagene heeft gezien. Do smid beweert den verslagene slechts éénmaal te hebben ontmoet, en hem niet eens bjj name te hebben gekend. Omtrent het verblijf van den smid te Doetiuchem verneemt men, dat hjj zich aldaar bevond in af wachting van eene plaatsing iu eene betrekking aan het gesticht »de Kruisberg", waar hjj voor- loopig op proef werkzaam was. Daar de proef voor hem geen gunstig resultaat opleverde, was het tjjdstip van zijn vertrek (1 Oct.) reeds sedert eenigen tjjd te voren bepaald. Hij begaf zich op genoemden datum naar zjjn vorigen patroon iu den Haag terug, die hem welwillend gelegenheid had gegeven om op proef aan »de Kruisberg" te gaan werken en die hem nu weer in zijn dienst terugnam. Op den avond waarop men vermoedde dat de moord zou zijn gepleegd, was de smid volgens zjjn zeggen in zijne eigen woning, waar hij een gezellig avondje had, omdat een zijner kinderen jarig was. Vermelding verdient dat het varken van den heer B., die te Doetinchem vermoord werd gevonden, dat bijna 3 weken zonder eten was geweest, op het oogenblik der ontdekking nog leefde. Men is er in geslaagd het in 't leven te houden. De Gemeenteraad van Zaandjjk heeft in beginsel besloten tot invoering van electrische straatverlichting. Woensdagmorgen had op de ljjn Rijsbergen Prinsenhago, ter hoogte van bet Baantje, van de Zuid-Nederl. Stoomtram-maatschappijeen ver schrikkelijk ongeluk plaats. Do machinist A. van der Ven, sedert twee jaren in dienst der Maat schappij eu een der oppassendste en der bekwaamste machinisten, kwam, op de machine staande, op zjjde willende zien, mot zjjn hoofd in aanraking mot een telephoonpaalhetwelk zjjn dood on middellijk tengevolge bod. Zjjno vrouw, die hem iu Prinsenhage met zjjn eten opwachtte, stortte bij het vernemen der nood lottige tijding ineen. Vjjf jeugdige kinderen worden door deu verongelukte achtergelaten. Te Borkel en Schaft is door den wachtmeester der maréchaussee te Valkenswaard een onderzoek ingesteld bjj do echtelieden W. v. M. en H. G., landbouwers, waaruit is gebleken, dat een hunner zeven kinderen totaal wordt verwaarloosd; het kind draagt niets dan een wenig verscheurde kleeren, die blijkbaar in geen jaren zijn gewasschen, terwijl eene kist, belegd met eenig stroo, als slaapplaats moot dienen. De voeding van den knaap bestaat uit overschot van het eten der andere kinderen. Een winkelier te Schiedam geeft aan eiken kooper van sigaren een genummerd zakje. Evenals dit ook elders wel geschied, wordt, indien op zulk een nummer in do Staatslotorp een prijs valt, door dien winkelier aan den bezitter van het zakje een geschenk uitgereikt, hetzij een kistje sigaren, een huishoudelijk artikel of een bedrag in geld. Twee Schiedammers hadden dezer dagen het geluk elk een prijs van ƒ25 te winnen, welke bedragen door den winkelier werden uitbetaald tegen quitan- tie. Bjj wijze van reclame had hjj vervolgens die quitanties in zijn winkel voor het raam tentoongesteld. Weldra echter ontving de winkelier bezoek van de politie en werden beide quitanties in beslag genomen, omdat zij niet behoorlijk van zegel waren voorzien. Tegen de aanvankeljjk gelukkige prijswinners word nu procesverbaal opgemaakt, we gens overtreding van de zogclwet, en er bestaat nu kans, dat het gewonnene, zoo niet geheel dan toch zeker voor een groot gedeelte, door de boete zal worden verzwolgen. Dezer dagen is door zekeren J. J. G. uit Vlachtwedde op het graf van H. S. te Boertange hot volgende grafschrift geplaatst: »Hier rust ik met achthonderd gulden schuld aan J. J. G. zegge 8 honderd gulden. Dit mag niet afgescheurd worden of het moet betaald zijn. H. WS (De namen zjjn voluit geschreven). Zekere G. F., te Arnhem, bad ongeveer 14 dagen geleden op haar vader, die reeds geruimen tijd in het gemeente-ziekenhuis werd verpleegd, met de Noord-Hollandsche Leveusverzekering- Maatsch. een verzekering gesloten. Bjj de genees kundige keuring, die daaraan noodzakelijk moet voorafgaan, had zjj echter een ander in diens plaats gesteld. Dit bedrog is. toen do vader dezer dagen over leed, aan het licht gekomen en wel doordien het den geneesheer bleek, dat do overledene niet dezelfde persoon was als de door hem gekeurde. De zaak is in handen der politie. De wensch van een 15-jarigen knaap te Schoon hoven, die zoo graag soldaat wil worden en in een met podlood geschreven brief aan Zijne lieve Koningin" plaatsing verzocht bjj de instructie- compagnie, zal eerstdaags in vervulling treden. Een bezwaar was nog. dat de jongen, die noch ouders noch andere bloedverwanten heeft, niet in het bezit kon worden gesteld van de stukken, vereischt voor de indiensttreding vau een minderjarige. Thans is dit bezwaar ook opgelost, daar twee ingezetenen van Schoonhoven voor den knaap als voogd en toe ziende voogd zjjn opgetreden. Een ontvanger van het recht van successie kan soms zonderlinge brieven ontvangen omtrent het aangeven van successierecht en de daarmede gepaard gaande verwikkelingen. Zoo is aan zulk een ambtenaar hier te lande het volgend vermake lijk epistel verzonden: »Aan den Weledelen heer ontvanger van het recht van successie geeft met verschuldigden eer bied en eenige gepaste vrijmoedigheid te konnen: de ondergeteekende, wonende te dat hjj van u heeft ontvangen een briefkaart, op welke ge hem herinnert dat hjj, ondergeteekende, in ver zuim zou zijn gebleven of nog is, eene memorie van aangifte in te leveren ten aanzien van het overlijden zjjner zuster in zake nalatenschap; dat de ondernemer der begrafenis zijner zuster de taak van die aangifte had op zich genomen, de ondergeteekende vertrouwende dat. dat heer 't beter wist dan hij zelf, die er niets van weet; dat die ljjkbezorger, bidder of aanspreker hem uit drukkelijk met handslag heeft betuigd, dat hij op een zeker ten stadhuize ingeleverd stuk die aangifte beeft gedaan; dat zijne zuster i6 overleden op en niet op den datum door u vermeld, hetgeen tegen de natuur indruischt, n.l. dat zij tweemaal in één week zou gestorven zijn, zooals uwe briefkaart valsehelijk insinueert; dat hij dus meent dat er aan de wet in deze opzicht is voldaan; dat hij alsnog aan uwed. het navol gende wil constateerendat zjjne zuster (poor soul!) heeft nagelaten 3 stuks Oostenrjjksche effecten a fl. 100 nominaal in 't hollandsch zooveel als f 280, alsmede 3 rijksdaalders en 2 kwartjens of kwartjes; dat de ondergeteekende als haar broeder en eenige erfgenaam haar voor die gelden een nette begrafenis heeft bezorgd, welke met andere verdere onkosten, zoo als gratificatie aan buren voor verleende hulp, fooien, broodjes met kaas en vleesch en lekkere koffie, hem de som van 90 gekost heett; dat de ondergeteekende aldus in het onbetwistbaar bezit is gebleven van f 198 -j- eenige andere rommel, welk bezit de fiscus (door u.w.ed. gere presenteerd) hem schijnt te willen betwisten; dat uw dienaar door allerlei ziekten en ongevallen vier jaren zonder werk en verdiensten was en gedeeltelijk door liefdadige menschen werd onder houden en hij in een jammerlijken toestand verkeerde wat het pecuniaire en stoffelijke aangaat en geen kleeren aan het lijf had; dat hij zich gehaast heeft wat nette boven- en onderkleeren te koopen en de gepasseerde maanden het restje van die Erbschaft met zjjn buisgenooten hoeft opgemaakt, met het eten van aardappelen, snert, paardenlappies, boonen, erwten enz. zonder de brandstof te ver geten dat er dus casu quo niets van hem te halen is, zijnde er niet een enkele rijksdaalder of knaak meer over; dat het hem echter met een decente kleeding is mogen gelukken een kleine betrekking te vinden, die hem f 4 per week op levert en hij dus niet meer armlastig is; dat hjj, zoo uwed. mocht persisteeren met een bedrei ging van boete, u vriendelijk verzoekt voor hem een plaatsje te bestellen in de een of andere ge vangenis, daar hjj wel wil zitten "brommen", maar het betalen bem onmogelijk is, zelfs geen kwartje; dat zijn impotentia peennialis tegenover 's rijks schatkist (moge ze altijd gevuld zijn)! eigenljj'k te wjjten is aan de te late waarschuwing, want bij zou wel betaald hebben, indien dat vroeger geëisckt ware. Redenen waarom hij uwed. beleefd ver zoekt hem te laten roieeren van de lijst der erf genamen, die wat aan den fiscus verschuldigd zjjn, en hem te vergeven het veelvuldig gebruik van het woordje dat in deze memorie ofte wel smeek bede. In de hoop dat aan uwed. ook eenmaal een vette erfenis moge ten deel vallen, teekent hij met bescheidenheid, enz." k O H A l 1 Wü. Een gratis roman als premie bij een nieuw op gericht dagblad is het nieuwste niet meer. Eeu Berljjnsch dagblad geeft aan elk zijner lezers een bon, waarvoor men zich gratis kan laten inspuiten tegen de diphteritis. Het lot heet blind te zijn. Maar een vader te Papendrecht schijnt tocli maar op zeer goeden voet er mee te staan. Reeds vijf maal had hjj, telkens wanneer een zijner zoons door de militie werd opgeroepen, een vrij nommer voor hen getrokken. Voor eenige dagen was zijn zesde zoon aan de beurt; de vader stek weer zijn gelukkige hand iu 't glas en haalde er voor de zesde maal een vrij nummer uit. De weten schap is weer zeer nuttig werkzaam geweest voor ja, misschien wel in de eerste plaats voor de vervalschers. Een Fransch scheikundige is er namelijk in geslaagd, een preparaat te vervaar digen, dat, door smakelooze of onsmakelijke boter gekneed, ze een geur en een smaak geeft, als ware het do fijnste grasboter. 't Middel is goedkoopvoor 6 cent begeurt. men 10 kilo boter en wie niet beter weet, geeft er dan licht een dubbeltje per kilo meer voor. De gemeenteraad van Gouda, het geld voor de gemeontehnishouding zoekende overal, waar hij het meent te mogen vinden, wenscht de 90 Goudsche wielrijders elk met f 5 to belasten, makende f 450. "Belast liever de piano's", roept De Kampioenhet orgaan van den Alg. Nederl. Wielrijdersboud, uit, »die zijn er zeker wel 500 en de opbrengst daarvan zou dus wel f 2500 in de gemeentekas brengen". Als de Raad nu maar niet antwoordt: "Dank u wel voor het idee; we zullen èn do fietsen èn de piano's belasten", in welk geval elke wielrijder, die ook een piano bezit, dubbel zou moeten bloedon. Te Folkestone woont een schat rijke zonderling, die het er op toelegt, de gemeente te ruïneeren. Hij koopt het eene heerenhuis na het andere, sluit deze dan en laat ze onbewoond staan, tengevolge waarvan het aantal aanzienlijke inge zetenen en tegelijk daarmee de opbrengst der ge meentebelasting onrustbarend vermindert, zoodat de gemeenteraad ernstig overweegt, óf en wat er tegen dezen zonderling te doen valt. Als er niet zoovele onnoozeie menschen waren, er zouden ook niet zooveel bedriegers zijn. Bij herhaling heeft ieder kunnen lezen, wat voor luidjes de kwartjes vinders zijn. Toch loopen in de groote steden nog telkens eenvoudige buitenlieden in den val, uu in Den Haag weer een Sandpoorter boer, die zich door een paar roofvogels eene som van f 500, waarmee hjj van de markt kwam, heeft laten aftroggelen. Eigenljjk gezegd heeft de man niet beter verdiend. Do politie te Amsterdam stelt voor belang hebbenden eene lijst verkrijgbaar, waarop de namen van een honderdtal Amsterdamsche kooplieden voorkomen, op wie "bijzonder" de aandacht ge vestigd wordt. Natuurlijk heeft eeu koopman niets liever, dan dat op hem de bijzondere aandacht, wordt gevestigd, maar in dit* geval is 't geen reclame, maar eene waarschuwing"Vermijd al deze genoemden als gevaarlijke flesschentrekkers De nachtwaker der gemeente Barendrecht, die

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 3