ZIERIKZEESCHE MEI WS OIIE. Donderdag 25 October 1894. X NIEUWSTIJDINGEN. Verschgnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prija per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per weekf 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6529. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertenfciënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" BEKEND MAKING. De BURGEMEESTER van Zierikzee Overwegende, dat binnen deze gemeente het mond- en klauwzeer onder rundvee is uitgebroken; waarschuwt een ieder tegen het gebruiken van onbekookte melk. Zierikzee, den 22 October 4894. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. China. Tientsin, 22 Oct. Volgens uit goede bron ontvangen inlichtingen worden thans te Seoervredes- onderhandelingen gevoerd tusschen China en Japan. Rusland. De Czaar is nog in leven en men hoopt dat zijne krachten nog voldoende zullen blijven om het mogelijk te maken, dat hjj tegenwoordig kan zijn bij het huwelijk van zijn zoon. De beide hoogleeraren, die den Czaar behandelen, zijn twee contrasten. Da eene, Zacherin, is bekend om zijn onverschillig optreden en zijne veronacht zaming van de etiquette aan het Hof. Hij is zelfs aan het bed van den Czaar gekomen in slaaprok, met de hooge, zware laarzen aan de voeten, zooals die door de Russische boeren gedragen worden. Professor Leyden daarentegen, wordt beschreven als een beleefd, vriendelijk en voorkomend man. Hij zag den toestand van den Czaar minder duister in dan zijn ambtgenoot. De dood van den Czaar (die als zeer vredelievend bekend staat) wordt door velen, die belang stellen in den Europeeschen vrede, met bezorgdheid te gemoet gezien. In welonderrichte kringen beschouwt men het spoorwegongeluk bij Borki (veroorzaakt door de nihilisten) als de oorzaak van de nierziekte van den Czaar. De Czaar moet daarbij aan beide zijden ernstige kwetsuren ontvangen hebben en misschien zijn toen de nieren beschadigd. Het is toch opmer^e- Fjk dat sedert dat ongelnk de Czaar niet weder volkomen gezond is geweest, maar steeds lijdende. De laatste berichten omtrent den toestand van den Czaar luiden iets gunstiger. Petersburg, 23 Oct. Naar men verneemt, is het huwelijk van den troonopvolger bepaald op morgen. Andere schikkingen zjjn evenwel niet uitgesloten. België. De uitslag der verkiezingen is: de Kamer van Afgevaardigden zal bestaan uit 104 katholieken, 14 liberalen en 33 socialisten. De Senaat bestaat uit 51 katholieken en 25 liberalen. De heer Nothomb, Pres. der Conservatieve Yereeniging, hield na het bekend worden van den uitslag der verkiezingen eene rede, waarin hjj o. a. hulde bracht aan deu Paus, aan het Belgische volk en aan de katholieke pers. »Wij hebben", zeide hij, >den grootsten strijd van ons tijdperk gestreden, en wij hebben dien gewonnen. Het was de kwestie van te zijn of niet te zijn voor de katholieke samenleving. De dag van heden zal een ontzaglijken weerklank hebben. Wij zijn onverwinbaar verklaard. Wij zullen doen voor het volk wat rechtvaardig is en wat de liberalen altijd geweigerd hebben. Hulde aan het Belgische volkEn nu aan het werk Vooruit voor den godsdienst en de verdediging der katholieke belangen". Nederland. Veilloo, 23 Oct. Donderdag ontving men langs telegraphischen weg aan het station alhier bericht uit Mengede in Westpbalen, dat aldaar een diefstal van gouden en andere voorwerpen, als oorhangers, ringen en Iepels had plaats gehad en dat men onderstelde dat de vermoedelijke daders daarvan, zijnde een man en een vrouw, bij zich hebbende twee kinderen, over hier de wijk naar Holland zouden trachten te nemen. Het bleek dat men zich niet vergist had, want al spoedig arriveerde de gesignaleerde familie. Man en vrouw, die uit Bergen-op-Zoom afkomstig zijn, werden door de mauréebaussées in hechtenis genomen. In het bezit van de vrouw werden verschillende zilveren cn gouden voorwerpen gevonden. De verklaringen, die man en vrouw, ieder afzonderlijk verhoord, gaven van de wijze, waarop zij deze voorwerpen in eigendom hadden gekregen, waren zoo uiteenloopend, dat tot gevangenhouding der vrouw besloten werd. Reeds heden is zij naar de gevangenis te Roermond overgebracht. De man is op vrije voeten gesteld. Haarlcna, 22 Oct. Heden namiddag zjjn door den uitdrager W. Umans, woonachtig in de Spaarnwouderstraat, tevens houder van een huis van verkoop met recht van wedcrinkoop, terwijl bij door eenige jongens aan zijne woning werd bemoeilijkt eu met steenen geworpenwaarvan hij door een aan het hoofd werd geraakt, op zijne aanvallers drie revolverschoten gelost, waarbij een jongen, genaamd Krujjff, oud zeventien jaar, door ee j kogel in het dijbeen is getroffen en per brancard naar het St. Elisabethsgasthuis is overgebracht. Umans is een zeer zonderling persoon, die als een kluizenaar leeft en daardoor meermalen aanleiding geeft tot onaangenaamheden met de straatjeugd. *S tlravfiiliagc, 22 Oct. Gisteren avond is alhier uit Ned.-Indië aangekomen mevrouw Van Ham, de weduwe van den op Lombok gesneuvelden generaal-majoor. Zij werd met bare kinderen door eenige vrienden van den op het slagveld gestorven bevelhebber ontvangen en zal zich metterwoon te Delft ves tigen. Dordrecht, 22 Oct. De dorpsstraat in eene der Hoeksche Waardsche gemeenten leverde in de afgeloopen week een vreemdsoortig en tegelijk ver makelijk schouwspel op. Wat toch was het geval? Onder een troep koeien, grazende in eene weide buiten het dorp, brak mond- en klauwzeer uit. Daar in de gemeente nog geen gevallen waren voorgekomen, vond de districts-veearts het geraden het vee op te stallen om verdere besmetting te voorkomen. Daar deed zich echter een groote moeielijkheid op! Waarmee moesten de beesten worden vervoerd Er was op het gansche dorp g geschikt voertuig te verkrijgen, en dit toch - noodig om de dorpsstraat niet te besmetten. Een der autoriteiten kreeg echter een lumineus idee: de koppen der koeien moesten gesluierd en de pooten van sokken voorzien worden. Fluks waren eenige onde zakken tot dit doel gereed gemaakt en in op tocht ging de troep, bestaande uit ruim 20 stuks vee, door het dorp. Men meende een reclame-optocht te zien voor de winter-nouveautés van een koeien- kleedingmagazijn Zoo heeft voor de landelijke bevolking de mond en klauwzeerepidemie toch ook nog hare vermake lijke zijde. Bij een bierhuishouder te Dordrecht is Zondag nacht inbraak gepleegd door middel van het uitsnijden van een glasruit. Uit de lade van het buffet is «eu vrjj aanzionljjk bedrag aan Engelsche, Franscbe, Amerikaansche en Hollandsche muntstukken gestolen, niettegenstaande hij en zijne vrouw in de onmiddel lijke nabijheid van het buffet sliepen. Zij hebben niets van de inbraak en ontvreemding gemerkt. De politie heeft de hand gelegd op zekeren W. F. H., oud 25 jaren, Duitscher, die eerst sedert den 14 dezer uit de gevangenis was ontslagen. Hij was nog in het bezit van het grootste gedeelte van den buit. Corfgeuc, 22 Oct. Wat niet dikwjjls ge beurd is en wellicht nooit, is, dat in onze haven een stoomboot gearriveerd is om suikerbieten te laden voor de fabriek van den heer P. Wittouck te Bergen-op-Zoom. Woircrlsüük, 23 Oct. Een paard dat voor een met beetwortelen geladen kar aan de haven alhier stond, schrikte van het klapperen van een zeil en ging op hol. De kar werd in gruizels geslagen, terwjjl nog een wagen en een gareel van een anderen wagen door het verschrikte dier werden gehavend. Tholcil. Namens de Maatschappij tot red ding van drenkelingen, gevestigd te Amsterdam, is door dr. J. van der Bnrght alhier aan den rijks veldwachter Jb. Kunst te St. Philipsland, do zilveren medaille en eene gratificatie van f 27 uitgereikt voor het opwekken der levensgeesten bij den drenkeling M. Mol te St. Philipsland. Op de hofstede van den heer C. H. A. Wagtho is eene koe aan miltvuur gestorven. Het dier is op last van den districts-veearts onder politie toezicht verbrand. Door don districts-veearts is mond- en klauw zeer geconstateerd bij het vee van P. de Heer en P. Jansen te Tholen. ZiorfUiBoo, 24 Oct. In de Maandag 1.1. gehouden vergadering van ons departement van Nijverheid bracht de heer Vermeys verslag uit over de door hem als afgevaardigde bijgewoonde algemeene vergadering te Arnhem. Naar aan leiding van de door hem gedane mededeeling, dat aldaar besloten was den volgenden zomer de algemeene vergadering te Zierikzee te houden een besluit dat te Arnhem met groote sympathie was begroet deed de voorzitter, de heer Van der Vcgt, een beroep op aller samenwerking, ten einde het welslagen van het plan te verzekeren. Nadere bijzonderheden, thans bjj het Bestuur in overweging, hoopte hij spoedig aan de leden te kunnen mcdcdeelen. Tevens legde hij er nadruk op, dat geen hoofdeylken omslag zal geheven worden, maar alles uit vrijwillige bydragen zal worden gevonden. Tot uitvoeriger debatten leidde hot door de Commissie van Kunsten, Handwerken, enz. opgestelde en door hare leden den heer Van der Werf (voorzitter) cn den heer Couvée, voorgedragen rapport over de vraag, of niet hier ter stede de prys van het uitsluitend voor verwarming bestemde gas lager zou kunnen worden gesteld dan de prys van het gas, bestemd voor verlichting. Tegen de conclusie van het rapport, dat hiertoe volstrekt geene redenen bestaan, werd èn van de zyde der bestuurstafel èn van die der leden geopponeerd. Terwijl aan de thans overdag bestaande geringe drukking, waardoor verwarming door gas onmogelijk wordt, herinnerd werd door de heeren A. Anker, J. A. de Bruyne en W. C. de Crane, werd voor eene bevestigende beant woording der vraag eene lans gebroken door de heeren jhr. Röell, Olivier en Van Geuns. De eerste wees op het voorbeeld van andere steden en op de hier gebleken be hoefte aan goedkooper gas voor verwarming en industrieele doeleinden de tweede betoogde de mogelijkheid om van de thans meestal gemaakte winst iets te laten vallen, bovendien de mogelijkheid dat in de toekomst gunstiger bepalingen de vraag zouden doen vermeerderen en de daardoor ontstane vermeerdering van productie oorzaak zou zijn van prijs verlaging; de laatste achtte die grootere behoefte aan gas zeer waarschijnlijk en zocht dus het zwaartepunt der quaestie in de vraag of dat grootere product door de tegenwoordige fabriek kan worden geleverd. Werd door deze sprekers het billyhc der bedoelde prijsverlaging erkend, ernstigen twijfel uan die billijkheid opperde dr. vandeStadt, die evontueele prijsverlaging ook aan de gebruikers van gas voor verlichting wilde doen ten goede komen. Intusschen, de door het Bestuur voorgestelde motie, om de wenschelijk- heid der prijsverlaging voor verwarming en ten behoeve van de nyverheid (dit laatste, niet in de vraag vermeld, werd met algemeen goedvinden ook in de bespreking op genomen) uit te spreken, werd aangenomen, nadat de heer Van der Werf het rapport nader verdedigd had; de heer (Jouvee niet alleen uitvoerige toelichtingen van het rapport had gegeven, rnaar ook bereidwillig allerlei vragen had beant woord, en een amendement van den lieer Vermeys, die het uitspreken der wenschelijkheid uitdrukkelijk wilde afhankelyk stellen van het te eeniger tijd blyken te bestaan van do behoefte, was verworpen. in de vacature, ontstaan door het overlyden van den heer Ochtinan, werd voorzien door de verkiezing tot bestuurslid van jhr. Röell, die de benoeming aannam. Mot 1 Febr. a.s. zullen worden verplaatst de ijker-chef G. van den Berge, van Middelburg naar Leeuwarden en de ijker-chef J. Schraver, van Assen naar Middelburg. Bij ministeriëel besluit zijn verplaatst de commies 3e kl. A. B. L. Polak, van Sas van Gent naar Zandberg; en de commiezen 4e kl. A. B. Damen, van Zandberg naar Zuiddorpe en S. M. de Gronckel, van Rapenburg en P. F. Steenman, van Kauter, beiden naar Sas van Gent. Over de geheele sectie tusschen Middelburg en Vlissingen is thans de tweede spoorbaan in gebruik genomen en de seinposten tusschen Middel burg—Vlissingen weggeruimd. Zierikzee, 24 Oct. Wij vestigen de aan dacht onzer lezers op achterstaande advertentie »Geref. Jongelings-Vereeniging", betreffende hare Bibliotheek. Deze uitgebreide collectie zal voorzeker »elk wat wils" bevatten. Te Philippine heeft Zondag morgen half negen een ongehuwde boerenknecht eerst een gehuwde vrouw, met wie hij in ongeoorloofde ge.1 leefde, en daarna zichzelf doodgeschoten. Het Gemeentebestuur van Philippine heeft officieel bericht ontvangen, dat op de Staatsbegrooting f 750 wordt uitgetrokken voor verbetering van de haven aldaar. Zierikzee, 24 Oct. Omtrent de redding van de opvarenden van het ijzeren aakschip Maria", in den nacht van Zondag op Maandag op de Ooster- Schelde gezonken, kunnen nog de volgende bij zonderheden worden meegedeeld. Op een gegeven oogenblik wordt het diep geladen schip door een windstoot, heviger dan de vorige, omvergeworpen. De twee oudste zoons van de wed. Hartog zijn aan het dek, één bij de mast, één aan het roer; de vrouw heeft zoo even het bed verlaten en maakt in de roef de kachel aan; een knaap van 13 jaar slaapt nog in de kajuit. Nauwelijks ontwaren de oudste zoons, dat er gevaar dreigt, of bij, die bjj de mast staat, laat de piek vallen, doch onder dat werk bespeurt hij reeds, dat hem de pet van het hoofd drijft, zoo zeer helt het 6chip over; de zoon bij "het' roer 'breekt iulSsschen de deur van de roef open, verdwijnt vervolgens in de kajuit, die alleen in de roef kan bezocht worden en komt spoedig daarop met den half slapenden jongen, tegen den stroom van het naar binnen dringende water in op hot dek, legt den knaap op een losgeraakt luik, waarop deze wegdrjjft. Intusschen is de jongen zjjn toestand bewust geworden, grijpt een lang vierkant stuk hout, dat toevallig naast zijn primi tieve schuit komt drjjven, maakt daarvan een nuttig gebruik door het als roer aan te wenden en stuurt naar eene zandplaat, waar hij behouden in nacht gewaad aankomt. De oudste zoon is er onderwjjl in geslaagd zijne bewustelooze moeder uit de roef te krijgen, de linkerarm om den giek te slaan om zich boven water te houden en met de rechter zijn kostbare vracht zoolang te torscben tot do tweede zoon de boot heeft losgemaakt, waarin na de half gekleede vrouw wordt neergelegd. In vjjf minuten slechts wordt deze geheele scène afgespeeld en het is na hoog tijd met de boot van het zinkende schip weg te roeien, ten einde niet door de zniging van het water met het vaartuig te gelijk naar beneden te gaan. De dertienjarige knaap heeft onderwjjl een kloek besluit genomen. Hjj is onbekend met hetgeen daar ginds van zjjne moeder en van zijne twee oudste broeders is geworden; hij kent echter het terrein waarop hij zich bevindt en zal naar het eindo van do plaat gaan; zjjn luik zal hjj achterlaten, want het is te zwaar voor hem om het te dragon; een tweede stak hout echter, in vorm en grootte gelijk aan hot eerste, is met hom op de plaat komen drjjven. Met deze twee zal hij, onder iederen arm eon, aan het einde der plaat het Krom me Gat" oversteken en daarna kan hjj over de slikken den zeedijk bereiken. Deze gevaar lijke tocht bljjft hem echter gespaard. Do boot nadert en neemt den vastberaden jongen op. Nu naar Bergen op Zoom geroeid, haastig, want de moeder is bewusteloos, misschien.dood. Daar nadert hun een vaartuigde schipbreukelingen worden opgenomen, de vrouw wordt zorgvuldig behandeld en komt tot bewustzijn. Allen zjjn gered. Bij hot tweede bozoek in dit seizoen aan Noord-Beveland door Franscho jagers zijn in twee dagon tjjds met een lOtal geweren geschoten 171 hazen en 4 patrjjzen en wol in do polders Oud en Nieuw-Noord-Bevoland" en »Anna". Te Terneuzen is Dinsdag door de Deenscbo stoomboot Alice" aangebracht do geheele beman ning van den Hollandschen schoenor »Wilhelinina". Bij den storm van Zondag verloor die schoenor masten en tuig on geraakte hjj vol water. Een bjjzonder geval deed zich Zaterdag te Bergen op Zoom voor bjj do loting voor de nationale militie. Van de Gebrs. de Haas (tweelingen) verklaarde W. de Haas, vóór de trekking, dat in geval beiden een dienstplichtig nummer trokken, hij dienen zon. Het lot was echter beide broeders gunstig. Hjj, die niet dienen zou trok het eerst en wel een dienstplichtig nommer (43); de tweede trok het hoogste nommer (148). Volgens art. 52 in verband mot de laatste alinea vau art. 49 der Militiewet zjjn thans beido broeders v r ij. Het vermoeden, dat do dief, die acht dagen geleden te Tilburg bjj den Heer U. Notcboom in braak pleegde, een Belgisch werkman was, omdat hij achtergelaten heeft een nummer van een Ant- werpsch blad, een doosje lucifers van Belgisch fa brikaat en eeu roodeu katoenen zakdoek zooals sommige Belgische werklieden om den hals dragen, is gebleken juist to zijn. De dader is door de politie in hechtenis genomen. Vier eu twintig telegraafcommiezen uit ver schillende plaatsen des Rijks, hebben in eene cir culaire bunno vakgenooten uitgenoodigd, om a.s. Zondag 28 dezer te Utrecht bijeen te komen, ten einde plannen te bespreken, welke kunnen leiden tot do oprichting van een Broederschap van Com miezen der Telegraphic". Op die vergadering zulleu <le ontwerp-statuten dor Broederschap worden ingediend. Door de recherche te 's Gravenbage wordt het onderzoek voortgezet in zake don moord te Doetinchom. Men zoekt naar voorwerpen, welke den vcrslagene hebben toebehoord, om daaruit het bewijs to levereu voor de schuld van den ver- moedelijken dader. Deze, van beroep smid, ongeveer 34 jaar oud, beweert van niets te weten. Te Deventer overleed onlangs een bedelaar die ruim 100 hemden naliet, welke hij bijeengebedeld bad. Men dacht ook eeue som gelds bij hem te vinden, doch dit was niet het geval. In de vorige week lieten zich in een polder onder Vinkeveen drie bazen met de band vangen. Deze anders zoo vlugge en schuwe laugooren konden zich thans niet uit de voeten maken, omdat ze lijdende waren aan mond- en klauwzeer. Toen Vrjjdagavond twee »heeren" in nogal opgewonden toestand bet in de Vjjzelstraat te Leeuwarden te kwaad kregen met eenige straat jongens, zochten zjj hun toevlucht aan het politie bureau. Nieuwsgierig als men daar ia, bleek het al spoedig dat zij te zamen in het bezit waren van ongeveer /"2000 aan bankpapier, over de herkomst waarvan zij een verantwoording gaven, die den commissaris van politie niet zeer waarscbijnljjk voorkwam. De heeren behielden daarom logies aan het bureau vau politie. Het op hen gevonden geld is vermoedeljjk te Amsterdam, waar zjj thuis be lmoren, DE CHOLERA, Voortdurend komen in ons land nog enkele gevallen van cholera voor. Maandag kwam te 'ndshoorn het eerste geval met doodeljjken afloop voor. Te Alfen a/d, Rjjn zjjn 4 personen aan die ziekte overleden. L o m la o K. De Cel. Ct. heeft, nadat de »Emma" van Ampenan te Makasser was gekomen, omtrent de Lomboksche zaken o. a. het volgende vernomen: Ampenan is, dank zjj ook de krachtige hulp van de marine, nu belangrijk versterkt. De fraaie wo ningen van menig Armenisch of Chineesch koopman zjjn daarvoor gesloopt. Geheel zonder baldadigheden heeft dit niet plaats gehad. De Chineezen hebben met achterlating van hunne groote voorraden, bet eiland verlaten. Men bericht ons dat voor eenige tonnen goederen onbeheerd liggen. Ongetwjjfeld zal het gouvernement daarvoor schadevergoeding ver- leenen. Bjj het verlaten van het bivak te Tjakranegara heeft men ook de f 240,000, dien dag betaald in rijksdaalders, in den steek moeten laten. De Emma" heeft f 450,000, alles in rijksdaalders, aan boord. De Sasaks schatten het vermogen van den Balischen vorst op 80 millioen. Het wordt bewaard in groote gemetselde kelders en is in metaal, grootendeels goud aanwezig. De vorst zou thans drie millioen hebben aange boden om den vrede te koopen. Een particulier schrjjven uit Soerabaja meldt het volgende: De toestand van den zwaar gewonden luitenant Velds is steeds vooruitgaande; op verre na is de patiënt echter nog niet hersteld. Het been is niet verbrjjzeld; de kogel heeft enkel een rond gat ge maakt- Van drie officieren is het geheele been gesplinterd. De overste Bjjlevelt heeft een kogel door den arm gekregen, welke verder in de borst is gedrongen. Tot heden heeft men dien nog niet kunnen ver wijderen. Van den officier Boerma zjjn diens beide voeten stak geschoten. Dank de goede verzorging zjjn van de 380 ge wonden in het hospitaal nog maar 10 overleden. Van de meeste officieren is bjjna de geheele uit- rnsting verloren geraakt. L .4 D D O U IV. MHldcllmry;. Vrijdag vergaderde alhier in het Cafó Verseput de vereeniging »Het Rundveestamboek". De voorntt.-', de heer Collot d' Escury wjjdt een woord van hulde en dank aan Gedeputeerde Staten voor hun voor stel tot het rcrlecncn van de gevraagde subsidie voor de sticrenkeuringen in de drie eerstvolgende jaren cn aan Provinciale Staten voor hun gunstig besluit. HÜ «preekt verder den wensch uit dat die keuringen na afloop deicr drie jaren tullen bestendigd worden, waardoor de belangen van den landbouw en de veeteelt in dit gewest in het algemeen cn dio der loden dezer afdeeling in het bijzonder voorzeker zullen gebaat zjjn. De secretaris, de heer E. v. d. Bosch, deelt mede dat het ledental tot 225 is geklommen, terwjji in het Stamboek zijn ingeschreven 33 stieren cn 30 kooien, totaal 63 stuks. Bereikt dit cijfer ook niet dat van het vorige jaar, dat 36 stieren en 52 koeien bedroeg, voorzeker een gevolg van de toen voor de eerste maal bij combinatie van 4 of 5 dieren, vastgestelde lagere inschrijvingskostcn ad f 2,50, toch mag het ook voor dit jaar niet onbevredigend genoemd worden en doet ook voor de toekomst een flinke deelname ver wachten. Wel bad bet bestuur gehoopt dat de Najaars keuringen meer zouden hebben opgeleverd, en dat zou zonder twijfel geschied zijn, ware niet de tongblaar ter kwader ure ingetreden. Over den stand dor geldmiddelen wordt verder bericht dat de uitgaven tot heden f 190,44s bedragen, waarbij nog voor diverse posten circa f 35 zullen komen, zoodat zij in totaal pl. m. f 325 zullen beloopen. De ontvangsten aan contributies en verkochte stam- en kalverboeken, benevens wecklijstcn, bedragen f 237,95, waarbij nog te verwachten is van de Maatschappy tot bevorderiug van landbouw en veeteelt in Zeeland f 50, samen pl. m. f 288, zoodat de rekening met een kwaad slot van pl. m. f 40 zal sluiten, waarbij echter in aanmerking moet genomen worden, dat het ingaande kwaad slot van 1893 f 33,85 bedroeg, zoodat do outvangëton <lo uitgaven (loltkeu met <lo hjjlujfo der JLand- l>o 11 \v-M:w itascl» a pp y Alsnu wordt voorlezing gedaan van de missive van H.H. Gedeputeerde Staten van Zeeland voornoemd, houdende besluit tan het verleenen voor drie jaren van een crediet ten bedrage van f 1150 voor de stierenkeuringen en van het Hoofdbestuur van do Maatschappjj tot bevordering van landbouw cn veeteelt in Zeeland, voor het jaar 1894, ter beschikking van deze afdeeling stellende een bedrag van f 50 voor prijzen en f 50 voor keuringskosten, wanneer dit noodig mocht blijken. Van de eerstgenoemde f 50 kon echter geen gebruik gemaakt worden, daar de keuringen bij ontvangst dier mededeeling reeds waren afgeloopen. Met het oog op de vele uitgaven voor de stierenkeuringen, stelt de voorzitter voor ook voor 1895 aan de Zoouwsche Maatschappjj te verzoeken die bijdrage van f 100 te willen bestendigen, waartoe wordt besloten. Het huishoudelijk reglement werd met enkele wjjzigingen goedgekeurd. Ah laatste punt vermeldt de agenda de bespreking over de stierenkeuringen en wordt door den voorzitter namens het bestuur voorgesteld, de Afdeelingsbesturen der Zeeuwsche Landbouw-Manl schappij in overweging te geven, de door de Provincie beschikbaar gestelde geldprijzen door bijvoeging van medailles nog te verhoogen, daarbij te kennen gevende dat daarvoor een zoer goedkoope aanbieding binnen kort zal kunnen worden gedaan. Tevens zal den afdeelingen worden gevraagd of zij meerdere dan bij het Reglement bepaalde stiercnkcuringcn wenschen. Alvorens hun jong vee te stallen, willen de boereu nog wel eens een kansje wagen liet te verkoopen. Vaudaar den grooten aanvoer op de veemarkt Dinsdag te Goes, niet minder dan 179 stuks hoornvee, hoofdzakelijk jongvee. Vooral trok do aandacht een kolossale os, die voor f 275 is Verkocht. Over hot algemeen was de handel levendig. Nog waren aangevoerd 1 paard, 7 schapen en 80 biggen, die voor f 6 A f 7 werden verkocht. RE€Ur§ZAkEH. De rechtbank te Leeuwarden heeft J. K., oud 31 jaren, timmerman te Hindeloopen, die, zooals wij gemeld kebbeu, den lOen Sept. jl. met geweld aan een meisje dat een brief geschreven had aan een vriendin te Hilversum, dezen brief ontrukt en hem gelezen heeft, wegens het met geweld iemand wederrechtelijk te dwingen zich in het bezit te stellen van oen niet voor hem bestemden brief en dien te lezen, veroordeeld tot 14 dagen gevangenis straf. Do behandeling der valsche bankbiljetten-zaak in hoogor beroep voor het gerechtshof te Amsterdam ving Maandagochtend om 11 uur aan. De tien beklaagden, Krausse, Toebaerts, Thum, VanLiemt, Frey, Sinnige, Arntz, Rempt, Keese en Löscbke (welke laatste door de rechtbank werd vrijgesproken), vertoonden niet de minste verandering in uiterlijk en stemming. De negen eerstgeaoemdea werden, gelijk men zich herinneren zal, door de rechtbank op 28 Juni jl. veroordeeld tot eene gevangenisstraf van onderscheidenlijk 5, 4, 3, 2X/V 21/,, 2, 2, 2% en 2'/, jaren. Een paar getuigen a décharge werden nog gehoord om te verklaren dat de machines en de geheele inrichting van Krausse ook voor ander drukwerk dan bankbiljetten was ingericht. Aan de beklaagden werd de gelegenheid gegeven tot nader verweer. Zij herhaalden de verklaringen voor de rechtbank afgelegd. Krausse bleef dus leweren, dat hij de biljetten heeft vervaardigd alleen om Susanna Toebaerts te misleiden, niet om die uit te geven, al bekende hij zelf van die biljetten te hebben uitgegeven, volgens zijn zeggen echter in abnormalen toestand. Toebaerts verklaarde, dat zij geld had voorgeschoten voor de inrichting van een gewoon zinkografisch atelier en niet bekend was met den inhoud van het koffertje, dat Krausse en Frey haar brachten. Thum beweerde, dat hg Krausse in het algemeen geholpen had bij de op richting zijner zaak, maar nooit gedacht had, dat het Krausse ernst was met de vervaardiging van valsch bankpapier. Frey, Sinnige, Arntz en Keese verklaarden, dat zij niet geweten hadden waartoe zij eigenlijk hun geld en steun beschikbaar stelden en dat zjj niet wisten, dat de biljetten, welke zij uitgaven, valsch waren. Löschke bepleitte opnieuw zijne onschuld. Van Liemt en Rempt hadden, zooals men weet, reeds voor de rechtbank eene volledige bekentenis af- Mr. Op ten Noord, requisitoir nepiende, vestigde de aandacht op het feit, dat in het vonnis der rechtbank eene onjuistheid in den vorm voorkomt, welke nietigverklaring van dat 'vonnis eischt, hoewel spr. het overigens met den inhoud van dat vonnis eens is. De onjuistheid in deD vorm betrof het niet vermelden van eenige wetsartikelen, waarbij de ten laste gelegde feiten strafbaar zjjn gesteld. In een uitvoerig requisitoir betoogde het O. M. mr. Op ten Noord dat alle beklaagden schuldig waren aan de hun ten laste gelegde feiten, dat hij in vele opzichten met het vonnis der rechtbank wel kan medegaan, doch dat z. i. Krausse als hoofddader en Rempt, die 't eerst op groote schaal de biljetten in omloop bracht, zwaarder moesten gestraft worden. Op grond dat de artt. 23 en 49 wetb. van strafrecht in dat vonnis niet waren aangehaald, requireerde hij echter tot vernietiging daarvan en veroordeeling van Krausse tot 6, mej. Toubaerts 4, Thum 3, Van Liemt 3, Frey '3, Sinnige 2, Arntz 2, Rempt 8 en Keese 2,/a jaar, voor allen met ver mindering van de preventieve hechtenis. De verschillende verdedigers pleitten allen voor hunne cliënten vermindering of ontslag van straf. Zeist, 23 Oct. Er wordt hier in deu laatsten tijd veel gerucht gemaakt door het geval van den ingezetene, die onder beschuldiging van eene zeer laakbare handeling tegenover een jong meisje voor de arrondissements-rechtbank te Utrecht terecht staat en reeds sedert eenigen tijd in preventieve hechtenis is. Niet alleen om den persoon van den beschuldigde, die zich steeds in de achting zijner dorpsgenooten mocht verheugen en van wie ook thans nog de meerderheid niet aan zjjne schuld kan gelooven, maar vooral ook wegens het groot aantal getuigen, dat in deze zaak gehoord wordt (49), maakt het geval in het geheele dorp een onderwerp van ge sprek uit. Het geïncrimineerde feit zou slechts door één persoon, den doodgraver, zijn gezien, terwgl de beschuldigde het geheel ontkent. De overige getuigen moeten dan ook voornamelijk opgeroepen zijn om inlichtingen te geven over de waai-schijn- lijkheid, dat hij, op het oogenblik dat de daad ge pleegd werd, ter plaatse zou hebben kunnen tegen woordig zijn. Men spreekt zelfs van inmiddels gehuwde vrouwen, met wie de beklaagde jaren geleden relaties moet gehad hebben en die thans nog weder in deze zaak zouden betrokken zijn. Slechts een zeer klein gedeelte van de getuigen, die Maandag voor de rechtbank moesten verschijnen, is gehoord, zoodat de behandeling der zaak a.s. Donderdag zal worden voortgezet. Tijdens de zit ting van Maandag moest de moeder van het meisje (de eerste getuige) uit do zaal verwijderd worden wegens een flauwte, die haar overviel. KEIlliMREIjlll. Ds. H. J. L. Poort te Middelburg heeft bedankt voor het beroep naar de Herv. Gem. to Wageningen. Bedankt voor het beroep naar Nieuw-Vosmeer en Halsteren door den cand. A. de Pecker te Gorinchem. Beroepen te Vlieland ds. Geertsema Beckering te Schoondijke; to Ovezand ds. W. H. H. Dijkman te Breskeus; te St. Laurens en Brigdamme ds. A. v. Veen te Akkooi. Ds. A. Voogel, pred. bij de Geref. gem. te Dinteloord, is uit naam dor generale Synode door de Zendingsdeputaten aangezocht, zich beschikbaar te stellen voor de verkondiging des Evangelies onder de heidenen. O M D E R W IJ s. Benoemd tot onderwijzer aau de christelijke school te Oostburg de heer A. P. H. van der Beek te Middelburg. HriliiliiiC, 23 Oct. Na de verlenging van den termijn van aangifte tot 20 Oct., heeft zich één sollicitant aangemeld voor do betrekking van onderwijzer met boofdacte aan de openbare school alhier. Den 1 November a.s. zal het 25 jaarg zijn, dat de heer A. Prince, directeur der burger avondschool te Vlissingen, de betrekking van leeraar in de wiskunde, geschiedenis, aardrijkskunde en Ned. taal aan die inrichting aanvaardde. Bij kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B. S. te Middelburg de heer H. de Leeuw, onderwijzer aan eene oponb. lagere school te Winschoten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1