ZIEBIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 20 October 1894. AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1 ,30franco per post f 1,00. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,- per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6527. Directeur-Uitgever J. YVAALE. Advertentiënvan 43 regels 30 Cis. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode". Su|)|)M«lrc lifSïhr|)vins van de IVrsoneele Belasting. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zieiuk7.ee, Gezien de circulaire van den heer Commissaris der Ko ningin in deze provincie van den 12 September 1.1. (Prov. blad No. 91), houdende aanschrijving tot openbare afkoudi- ging der bepalingen van de artt. 27 en 42 der wet op de Personeele Belasting van den 29 Maart 1833 (Staatsblad No. 4), zooals die rijn gewijzigd by de artikelen 7 en 14 der wet van den 9 April 1869 (Staatsblad No. 59), omtrent de belasting naar tydsgelang en de suppletoirs aangifte; hebben goedgevonden: de Ingezetenen te lierinneren aan de bedoelde wetsbepalingen, luidende als volgt: Artikel 27. 1. »Die na den 15 Mei een perceel in gebruik neemt, is voor dit perceel de belasting voor de vier eerste grond slagen voor den tijd des dienstjaars, die dan nog over is, verschuldigd". 2. »Aan den belastingschuldigedie m den loop des dienstjaars een perceel verlaat, zonder daarin eenigc roerende goederen of iemand in zijn dienst achter te laten, wordt ontheffing verleend van rijn aanslag naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des dienstjaars die dan nog over is, indien daarvan door hem binnen den tijd van eene maand, volgende op die waarin hij het perceel verliet, tegen bewijs, schriftelyk aangifte is gedaan ten kantore des ontvangers, op een aldaar kosteloos verkrijgbaar biljet". »De ontheffing wordt ook verleend over het driemaar.de- lijlcsch tijdvak waarin het perceel werd verlatenindien de belastingplichtige daarna, doch in den loop van datzelfde tijdvak, een ander perceel, waarvoor hij belastingplichtig is, in gebruik neemt". Bij overlijden van den belastingplichtige treden zijne erf genamen in dezelfde rechten en verplichtingen". •De aangiften, volgens het eerste en derde lid ingediend, worden als gewone bezwaarschriften aangemerkt en be handeld". 3. »De uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of aan schaffing van belastingvoorwerpen der vier eerste grondslagen, na 15 Mei, zal, behalve in de gevallen bij 1 hierboven vermeld, geen grond geven tot eenen nieuwen of verhoogden aanslag in den loop des dienstjaars". 4. »Ter zake van zoodanige voorwerpen der vijfde en zesde gi-ondslagenals na 15 Mei in dienst of gebruik ge nomen of aangeschaft worden, zal de belasting raar gelang van den nog overigen tijd des dienstjaars, zijn verschuldigd, met dien verstande, dat geene verwisseling van dienstboden of paarden met andere, waarvoor geene hoogere rechten verschuldigd zijn, op zich zelve, tot het nogmaals aanslaan van denzelfden belastingschuldige zal kunnen aanleiding geven". 5. sliet aanwenden tot belastbaar gebruik van zoodanige voorwerpen van de vijfde en zesde grondslagen als aanvan kelijk tot belastbare einde aangelegd of gebezigd waren, zal inet aanschaffing worden gelijk gesteld, zoomede, wat aangaat de paarden, derzelver geheel verlies, van het tweede viertal hunner melktanden in den loop des jaars." C. »Naar gelang de omstandigheden eens belasting schuldige, in den loop des dienstjaars, met betrekking tot deszelfs voorwerpen van de vijfde en zesde grondslagen veranderen, zulks, dat, volgens de tarieven van Artt. '17 en 21, de opklimming der belasting te zynen aanzien toe passelijk zoude worden, zal, ook wegens de dienstboden en paarden, aanvankelijk gehouden, die verhooging voor den nog overigen tijd des dienstjaars zijn verschuldigd". »Deze bepaling is mede van toepassing in betrekking tot de paarden, by het opkomen van de omstandigheden, aan het einde van f 7 van Art. 20 der wet vermeld". 7. «Paarden, bij verschillende personen of gezinnen in gebruik, zullen, ingeval die gelijktijdig voor een zelfde rijtuig worden gespannen, hem, die zulks doet, of wel den eigenaar of gebruiker des rytuigs, ter zake van het grooter aantal paarden, hetwelk door hem alzoo mocht zijn gebezigd, dan waren aangegeven, mede aan de opklimming der belas ting naar 6 doen onderwerpen". 8. fHooger belastbaar gebruik van dienst- en werkboden of paarden, aanvankelijk minder belastbaar, zal de ver plichting tot eene evenredige verhooging der belasting voor den nog overigen tijd des dienstjaars tengevolge hebben". 9. »De tijd, waarover de belasting loopt, zal, in be trekking tot de grondslagen, worden berekend by vieren- deelen jaars, op het dienstjaar overschietende, zonder dat een vierendeel jaars zal kunnen worden gesplitst en zullen als vierendeelen jaars worden beschouwd de tijdvakken, aanvangende met primo Mei, primo Augustus, primo Novem ber en primo Februari". Artikel 42. »De zoodanige, welke, door eenige der omstandigheden voorzien bij Art. 27, in den loop des jaars komen te vallen onder de toepassing van het aldaar bepaalde, zullen, alvorens, en naar gelang van het ontstaan dier omstandigheden en op de boete, bij Artt. 35 en 39 der wet vastgesteld, ver plicht zijn tot het indienen van behoorlijke aangifte, des wege, in voege als bij Art 30 der wet voorgeschreven; zullende rij daarvoor een biljet ter invulling bij den ontvanger kunnen bekomen". »De aargiften kunnen in gemeenten waar geen ontvanger gevestigd is, ook gedaan worden bij het gemeentebestuur, ter plaatse alwaar de belasting verschuldigd is, op biljetten, aldaar tot dat doel verkrijgbaar gesteld". Zierik7.ee, den 18 October 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Algemeen Overzicht. De algemeene uitslag der Zondag voor do eerste maal onder de nieuwe kieswet in IKclglë go- houden verkiezing voor leden van de Kamer en den Senaat, is, gelijk to verwachten was, ten bate gekomen aan de clericalen en vooral aan de sociaal democraten ten koste der gomatigd liberale partij. Afgezien van enkele verliezen hier en daar, behouden de clericalen hunne vaste, aaneengesloten meerder heid, terwijl in de gelederen der minderheid nog meer verdeeldheid is gebracht door de reeds genoemde verwisseling van zetels tnsschen gematigd liberalen en sociaal-democraten. Nog is de volledige uitslag, terwijl wij dit schrijven, niet bekend, maar zoover uls de berichten gaan, zullen wc ze mededeelen. Vooraf de mededeeling, dat alles uiterst kalm in zijn werk is gegaanhet ongunstige weflr werkte daartoe krachtig medeenkele vechtpartijtjes, b. v. te Aalst, vielen voor, maar deze waren niet van belang. Om twee uur 's middags werd, overeenkomstig de wet, overal de stembus gesloten, maar vele klachten zijn er gerezen, dat de stembureaux niet op tijd gereed waren om bet werk te beginnen, zoodat er nog al eens onaangenaamheden voorvielen. Gelijk bijna overal behouden de clericalen in Antwerpen en in al de steden van Vlaanderen de meerderheidscheen het voor een oogonblik, zooals bijv. te Gent, dat de liberalen zouden overwinnen, de buitenwijken verijdelden de hoop der liberalen schier overal. In de hoofdstad Brussel moet eene herstemming plaat». hebben tnsschen liberalen cn clericalen. In de plattelandsgemeenten van dit district verkregeu de clericalen de meeste stemmen, terwjjl in de stad de partijen nagenoeg gelijk waren. De socialisten, die er eveneens ettolgke duizenden stemmen ver wierven, zullen dus hier den doorslag moeten geven en aan de liberalen hunne voorwaarden voorschrijven. Geschiedt dit niet, dan zullen de 18 katholieken, die in herstemming komen, worden gekozen, en de liberale partij in de Kamer tot eene nietsbeteekenende minderheid zijn geslonken. Niet minder toch dan 81 zetels hebben de liberalen ver loren on wol voor het meerendeel aan de socialisten. Van de 7 zetels, door de katholieken verloren, komen er 5 aan de liberalen en 2 aan de socialisten. Van laatstgenoemden zijn bij deze reeds gekozou: te Luik de bekende Anseele, Defuisseanx, die oj* hot oogonblik gevangen zit, Celoster Dembloxj de afgezette hoogleeraar en Hector Denis, oud-hoogleeraar te Brussel, die wegens het gebeurde met Elisée Re cl us zijn ontslag nam. Te Charleroi koos men Collewaert, den aanvoerder der «ridders van den arbeid" en den Brusselschen socialist Vandevelde. Te Mons werd Defnisseanx nogmaals gekozen evenals zijn broeder, voor Marville, voroordecld wegens gebeurtenissen met de jongste werkstaking in ver band staande. Deze allen werden gekozen ter vervanging van beproefde liberalen, die jaren lang die districten hadden vertegenwoordigd, o. a. ook de grijze oud-Minister-President Fr ere Orban, bet geëerbiedigd hoofd der gematigd liborale partij, die de socialisten zoo hefüg altoos heeft bestreden. Van de leden van het tegenwoordige Kabinet zjjn allen herkozen behalve de Minister-President De Burlett, die te Nivelles in herstemming komt en om gekozen te worden de hulp van de socialisten niet missen kan. Zooals men ziet znllon do socialisten reden genoog hebben om te Brussel eono groote vreugdebetooging te houden, zooals zjj dit voornemens zijn. De iliincescli-JuiiaiiNclie oorlog is een nieuw stadium ingetreden. De Europeesche mogendheden Rusland en Engeland, anders vol strekt niet altijd eonsgozind waar het de zaken van Azië betreft, treden hier gemeenschappelijk op om een einde to maken aan dezon krijg. Of do werkelijke reden wol is, dat zjj bet Doodeloos vinden verder bloed to vergieten, mag worden betwjjfold; veeleer golooven wij, dat beido rijken hot met leede oogen zouden aanzien, wanneer Japan op Korea een overwogonden invloed ging uitoefenen. China heeft aan Japan aangeboden zijn suzereiniteit over Korea te willen opgeven en do onafhankelijkheid daarvan te willen erkennen, benevens aan Japan vergoeding te betalen voor de gemaakte oorlogs kosten. Deze vredevoorstollen, die door bemiddeling van den Britscben gezant te Tokio ter kennis van de Japansche Regeering zijn gebracht, zjjn door doze aanstonds afgewezen, op grond dat de voor waarden, neerkomende op onafhankeljjk-verklaring van Korea en bet betalen eener oorlogsschatting als boven vermeld, onaannemolijk zjjn. Te ver wonderen is dat niet; na do behaalde ovorwinning heeft Japan recht om meer to eischon, en eene vorgoeding bestaaude uit uitbreiding van zjjn grondgebied ten koste van China, zou niet on verdiend zjjn. In China schijnen thans twee stroomingen te bestaan, de eonewaartoe de Keizerin weduwe en do pas weer in gunst aangenomen oom des Keizers behooren, is voor het sluiten van den vrede; de andere, waartoe do Keizer met zjjn Minister van Oorlog behoort, wil do krjjg voort zetten. Rusland en Engeland moeten het er over eens geworden zijn eone inbezitneming van Korea door Japan desnoods mot geweld te beletten. Op do vraag aau Engeland om samenwerking met de overige mogendheden, beeft het anders weinig snccès. De Yereenigde Staten van Amerika weigerden hupne medewerking op grond van het bekende, daar onder den naam van leer van Monroe gehuldigde beginsel, dat Amerika zich niet mengen moet in niet-Araorikaansche aangelegenheden. De Duitsche Regeering weigerde eveneens aan eene tusschenkomst deel te nemen. Edoch Engeland ver sterkt inmiddels nog steed9 zijne vloot in de Chineesch-Japanscho wateren; wie weet wat het einde zijn zal. {Zie telegram Azië. De Emir van Afghanistan heeft eene vrouweljjke arts, mevrouw L. Hamilton, tot geneeskundige van zijn serail benoemd. Zij heeft eene lijfwacht van zes soldaten, om voor hare veiligheid te waken, waarvan drie haar overal volgen, waarheen zij zich ook begeeft. Engeland. Het fabriceeron van oicron schijnt thans een vol dongen feit te zijn. In Engeland moeten in een enkele inrichting moer dan dnizond stuks per uur vervaardigd worden, en wel uitsluitend harde eieren. Het recept luidt als volgt: De dooiers worden gevormd uit bet deeg, samen gesteld nit meel, stijfsel en andere ingrediënten. Het eiwit wordt van albumine gemaakt. Chemisch zijn deze eieren zeer gelijk aan natuurlijke eieren. Het vlies van het ei bestaat uit een huidje gelatine; de schaal is vau gips, doch een weinig dikker dan die van het origineel. Do dooier wordt tot een kogel gerold en stork afgekoelddaarna wordt hij in de albumine gedaan en aan een zeer snel draaiende beweging onder worpen waardoor hij eivormig wordtdaarop wordt hij opnieuw sterk afgekoeld. Rusland. Petersburg, 18 Oct. Het Noordeljjk Telegrafisch Agentschap" meldt: De toestand des Keizers is merkbaar slechter geworden. De algemeeno lichaamszwakte en de zwakte van don hartslag zijn toegenomen. uitschland. Keulen, is Oct. Naar uit St. Petersburg aan do Koln. Ztg. gemeld wordt, schjjnt de toestand van den Czaar snel achteruit te gaan. Alle loden van de keizerljjke familie bevinden zich thans op weg naar Livadija, Het beot, dat daar de overgang van prinses Alix van Hessen tot de orthodoxe belijdenis en, in alle stilte, het huwelijk mot den troonopvolger, zullen plaats hebben. Het huwelijk zal in ieder geval vóór den 20on November, het begin der grooto vasten, voltrokken worden. Met stelligheid verneeintmen dat Pobedonoszewacli t dagen geleden zjjn verzoek om ontstag heeft ingediend, hetwelk evenwel niet aangenomen werd. Men verwacht van uur tot uur de proclamatie, waarbij het regentschap op gedragen wordt aan den troonopvolger. Nederland. IKrctlu, 18 Oct. Het echtpaar Van den Broek, behanger en stoffeerder op de Veemarkt alhier, werd hedenochtend wakker met een zwaar gevoel in het hoofd. De deuren der alkoof, waarin liet echtpaar sliep, waren dicht, niettegenstaande die 's avonds open waren gebleven. De alkoof bevindt zich tusschen twee kamers. De heer Van den Broek stond op, wierp de deuren open en zag het volgende: In de achter kamer lagen allerloi vrouwenkleoren, uit de kasten gehaald, op den grond. De lessenaar, waarin voor ongeveer f 260 aan geld en bankpapier was geborgen, was opengebroken en do papieren waren dooreen- gewoeld. Het geld was verdwenen. Het kind, dat in die kamer zjjne slaapplaats had, sliep rustig. De deuren van de achterkamer, de keuken en de poort, uitkomende in de naar de straat voerende gang, stonden open. Het gas brandde in de kamer. In de voorkamer achter den winkel was de toestand niet beter. Alle kasten stonden open. Goederen en kleeren lagen op den grond. Al wat het echtpaar aan goud en zilver bezeten had, o. a. twee gouden horlogee, vier gonden kettingen, oorbellen, ringen, enz., was verdwenen, alles te zaïnon tor waarde pi. m. 400, dus met het geld pl. m. f 660. Op de tafel lag een doosje lucifers van Belgisch maaksel. Een llesch met drank stond op de tafel on was duchtig aangesproken. Ook had de dief (dioven?) 5 eieren zitten oppouzelen, waarvan de schalen op tafel en op den grond lagen. Door do voordour in den winkel werd blijkbaar door den dief (dieven) het huis verlaten. llouteiiiNSC. Onder de gesneuvelden te Lombok behoort ook onze gewestgenoot J. de Vjjlder, die evenals Michiol de Itujjter zijn loopbaan begon met het wiel to draaien bij den „Zeelendraaier" te Lomawaardo. Genoemde Ko de Vjjldor was in zjjne jeugd ook een eerste snaak, zoodat ik, nog afgezien van zjjn beroep, in hem altijd, om zjjne „kwajongens streken" xjjno liofbebberjj in avonturen, (waarbij hij zjjn moed en onverschrokkenheid toonde) eone sterke ovoreonkomst vond met De llujjtcr, zooals die ons door verschillende schrjjvors o.a. Schimmel geschetst wordt. Dit, wat de jeugd van Ko betreft, wilde ik bier evon mededoelen, nu ook zjjn uitoinde, na ongeveer 20 jaren trouwen dienst in het leger zjjn heldendood in den strjjd togen de vjjanden van het vaderland, mot dat vau zjjn grooteu voorganger overeenkomt. 17 Oct. Aan do heeren J. J. Hendrikse, eigenaar van de stalhouderij »do Vjjf Ringen", J. G. v. d. Harst J.Jz., apotheker, firma De Bloecko do Ligny Zoon, F. B. den Boer, boekhandelaar, en B. Neolmeijer, firma Milborn, meubolmaker en behanger alhier, is hot recht toe gekend tot het vooren van het wapen van H. M. de Koningin-Weduwe-Regentes. CnOeS, 18 Oct. In de heden gebonden raads zitting werd medegedeeld, dat dc heer M. C. J. de Visser is benoeina tot waarnemend directeur der H. B. S., en dat de boeken en kas van den ge meente-ontvanger in orde zjjn bevonden. De vernieuwing en verbouwing der gasfabriek is afgeloopen, het werk is door den aannemer in goeden staat opgeleverd. Romissiën op den hoofdelijken omslag worden toegestaan; van enkelen wordt het verzook om in eene lagere klasse van het kohier te worden geplaatst, toegestaanvan anderen wordt het geweigerd. Zonderling dat niemand ooit uit zichzelf in eene hoogere klasse plaatsing vraagt. De onderwijzer J. Hoogstrate wordt op zjjn ver zoek eervol ontslagen als onderwijzer, ingaando 1 Nov. a.s. en in zijne plaats benoemd de beer D. Romeijn, onderwijzer te Hansweert. Tot lid van de commissie van toezicht op het L. O. (vacature Griefchuijzen) is benoemd de heer C. L. M. Lambrechtsen. Met hem was aanbevolen de heer F. Harting. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1895 wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 45311,01%. De begrooting voor de gemeente, dienstjaar 1895, gaf tot geen discussiën aanleiding. Met algemeeno stemmen werd zij vastgesteld op f 103142,10, waarbij f 1207,28 als onvoorziene uitgaaf, terwjjl do hoofdelijke omslag f 27000 bedraagt. Icrgekc, 18 Oct. Do verzending van oesters is veel grooter dan verleden jaar. Hoe dit komt? Men denkt dat de Fran9cho oesters heel min zijn en ook de Engelsche vallen niet meö. Blijft do afzet zoo toenemen, dan zullen er vormoedeljjk geen oesters genoeg zjjn om alle afnemers te vol doen. De oesters zouden veel grooter en ook vetter geweest zijn, indien de zomer wat meer warmte gegeven bad; daarbij komt nog een ingetreden sterfte, die het aantal nog wat gedund beeft. Over de prijzen is men het natuurlijk weer niet. eens; in Bergeu op Zoom 9cbijnt men echter beter te vorkoopen dan hier. Geldgebrek en geld weg gooien houden gelijken tred, even alsof het twee eigenschappen zijn, die persé bij elkander behooren. Handel in zaaigoed is cr tot heden toe niet. Wel wordt er soms wat voor spotprijzen verkocht, doch dit kan men dan waarlijk geen handel noemen. Er zijn menschcn, dio de kracht en alle gegevens missen om hun goedje voor don winter op to bergen en dio zich zouden laten uitkoopen aan elkeu prjjs, derhalve met een verlies van alles. Hot ware te wenschen, dat de groote onder nemingen eens flinke prjjzen vaststelden. Zeker zouden don de afnemers naar de kleinere gaan, om tegon billijker prjjzen te koopen. De kleinere evenwel zjjn spoedig uitverkocht en willen ze blijven leveren, moeten ze bjj do baren te markt. Dit doet zeker de prjjzen ophouden, wat toch ook de kleineren en de grooteu ten goede komt. De eenige oplossing is: de groote ondernemingen verkoopen tegen flinke prijzen of in het geheel niet. Heden avond werden er door bet rondbrengen van circulaires ingezetenen opgeroepen om eene leosvereeniging op te richten. Aan die oproeping gaven velen gehoor, zoodat werkeljjk die vereeni- ging is tot stand gekomen. De heeren Z. Bouweus, M. de Korte en A. W. van Dijke werden uitge- noodigd om een concept-reglement samen te stellen. Het volgende zal in ons klimaat wel een hooge zeldzaamheid zjjn: te Ierseke heeft men van een pruimeboom voor de tweede maal in dit jaar eenige (ongeveer 25) volkomen rijpe, smakelijke vruchten geplukt. De eerste maal had de boom zeer rjjk gedragon. Mul 1 nmilaiid. Het muziekgezelschap Accelerando" hield j.l. Vrjjdrag zjjne gewone jaarljjksche vergadering. In die vergadering werd rekening en verantwoording gedaan over hot maat schappelijk jaar, loopende van 1 October 1893 tot ultimo September 1894, en welke rekening met een klein batig saldo sloot. De Voorzitter, de heer Chr. Bergers, gaf tot groot leedwezen dor leden te kennen door verschillende omstandigheden tot zjjn spjjt genoodzaakt te zjjn, zjjn ontslag te nemen als werkend lid, waardoor bij volgens 't reglement niet meer in aanmerking kon komen als Voorzifter. In zijn plaats werd ge kozen de heer E. J. Gunst, vice-Voorzitter, die mede als zoodanig werd vervangen door den heer A. W. Hejjboer. Tot Secretaris, Penningmeester ei* Bestuurslid werden herkozen de heeren M. C. van Elsllcker, J. W. van Lujjk en D. Goedegcbuurc Abrz. De heer L. J. Soeters werd tot Directeur her benoemd. De Begrooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor de dienst 1895, door den Gemeenteraad vastgesteld, bedraagt in ontvang en uitgaaf oen geljjke som van 14675,801/»- Onder de inkomsten komen voor: goede sloten 2437,99, inkomsten van gemeente-eigendommen f 230, opcenten op 's Rijks dir. bel. f 2167,84 V», hoofdeijjke omslag f 2700, kaai- en havengelden 1100, schoolgeld ƒ450, vergunningsrechten f 295, uitkeering personeel 2819,97, bijdrage onderwjjs 2000. Onder do uitgaven: jaarwedden en presentie gelden 1736, andero kosten /"654, gewoon onder houd openbare gebouwen, straten enz. 985, kosten van politie etc. 860, straatverlichting 200, armwezen f 895, geneeskundige dienst /"450, lager onderwjjs f 5853,75, renten f 500, andore uitgaven f 612,33%, onvoorzien 1353,44. In do Zierikzeesche Nieuwsbode van 18 Oct. werd vau hier, niot van den gewonen correspondent, gemeld, dat do maatregel om alleen 's Vrijdags liedjeszangers en dorgelijkon toe te laten, goed werkt. Maar dan ziet do correspondent over 't hoofd de vele personen: mannen, vrouwen en kinders, met oen mandje met lucifers, do z.g. bedekte bedelarjj, die eiken werkdag present zjjn. Bij hot verduwen van een wagen suikerbieten deze week, kreeg de bestuurder zulk een slag van den disselboom, dat hjj op het dek van een schuit terecht kwam. De man kwam met de schrik vrij. StavcnlMNO, 18 Oct. In den loop der week werd alhier in den toren opgehangen een nieuwe klok, ter vervanging van de vorige, die door een scheur onbruikbaar was geworden, na circa 2 eeuwen dienst te hebben gedaan. Deze klok is gegoten in de bekende klokkengieterij van de H.H. A. H. en W. J. van Bergen te Heiligerlee eD is, zooals bet opschrift verkondigt, een geschenk van den heer C. Dorst Lz„ burgemeester en van de familie Van der Lek de Clercq, 1894. JBruliilsse, 18 Oct. Ora halféèn ongoveer werd onze gemeente verschrikt door het gelui dor brandklok. Spoedig bleek het dat een groote stroo- klamp, bohoorende aan den landbouwer Fr. Kik alhier, in brand was geraakt. De spoedig toegesnelde brandweer mocht het gelukken den brand tot die klamp te beperken, hoewel de schuur en eene kleinere klamp zicli in de onmiddellijke nabjjheid bevonden. Van het stroo is weinig terechtgekomen en daar de klamp ongeveer 3000 bossen bevatte, is de scbade nog al belangrjjk. Noord gouwe, 18 Oct. Op do gisterenavond gehouden vergadering van bet Departement Noord- gouwe der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gaf de heer A. Prinse verslag als afgevaardigdo naar de algemeene vergadering te Amsterdam en deed de heer C. Schikker rekening over het af- goloopen dienstjaar. De ontvangsten hadden ƒ83,615, de uitgaven 66,08s bedragen. Ook do onderwjjzer in handenarbeid, de beer A. Prinse, legde do rekening dor school, welke sloot met eon to kort van f 12,86s, over. Met het oog op den slechten toestand der kas en do wensobelijkbeid, algemeen uitgedrukt, om do school voor handenarbeid in stand te houden, zal een beroep worden gedaan op hot hoofdbestuur der Maatschappij. Hoewel eenige leden hunnen ficanciëeleu steun reeds toezegden, zal, zoo het hoofdbestuur de school niet subsidieert, vermoedelijk tot opheffing dier 9chool moeten overgegaan worden. Zij bestaat sedert 1880. Als leden des bestuurs waren aan de beurt vau aftreding do hcereu M. W. v. d. Garde en F. v. d. Bout. In de plaats des eersten, die buiten aan merking wensento te blijven, werd de beer C. Hocko gokozen; laatstgenoemde werd herkozen. Zlcrlkzec, 19 Oct. De eerste Nuts-lezing in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1