ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 6 October 1894. Tweede Blad. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschgnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6521. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Lijst vaa brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor Zierikzee, gedurende de le helft der maand September 1894 Dit Brouwershaven: 1. Boogerd, Botterdam. Uit Elkerzee: 2. W. H. Dijkman, Cortgene. Uit Noordgouwe: S. Verdoorn, Botterdam. Ar het publieke nieuws wat er op het dogenblik is, en dit is nog bitter weinig, bepaalt zich voor namelijk tot de werelddeelen buiten Europa. Wel hebben reeds enkele Parlementen hunne zittingen hervat, maar na de openings-vergaderingen zijn ze in de afdeelingen, zooals wij het noemen zouden, gaan arbeiden, met het gevolg, dat wg van ben bizonder weinig te hooren krijgen. De Presidont der FrailScRlC Republiek, de heer Casi- mir Perier, teekende op voordracht van den Minister- President Dupuy het besluit, waarbij de opening der buitengewone zitting van Kamer en Senaat bepaald wordt op Dinsdag 23 October a. s. De begrootings-commissie zal bare bijeenkomsten veer tien dagen te voren aan vangen. Het nieuwe begrootings- ontwerp is veel minder overladen met belasting her vormings-vooretellen dan in de laatste jaren het geval placht te wezen, wat tot eindeloos lang gerekte discussies aanleiding gaf. Alleen wordt eene veranderde heffing van het successierecht voor gesteld, waardoor 60 millioen meer in de schatkist zou komen. Met het oog op het groot aantal ingekomen en nog steeds nieuw aangekondigde interpellatiën schijnt er ernstig sprake te zijn voor stellen bij de Kamer in te dienen tot reglementeering, d. w. z. beperking van het recht van interpellatie wat niet anders dan de spoedige afdoening van zaken zal kunnen bevorderen. Bjj den flon^aiirscheil Minister van Binnenlandsche Zaken is thans in studie een maat regel, die ten doel heeft een eind te maken aan de landlooperij van dat gedeelte der heidenbevolking, dat geene vaste woonplaats heeft, noch een erkend middel van bestaan. Volgens de laatste volkstelling bedroeg het aantal derzulken niet minder dan 270,000 personen. Het voornemen moet nu bestaan, e- n generaal-inspecteur voor Zigeuner-koloniën te benoemen, die met zeer uitgebreide macht 2ou worden bekleed. Zwervende Zigeuners zullen niet in do steden worden toegelaten, maar moeten zich in de dorpen vestigeu gaan, in verhouding tot de be volking van ieder dorp. De Begeering zou dan in elk dier dorpen voor ieder gezin van heidens eene woning laten bouwen en het zou hun nog eenige jaren worden vergund, om 's zomers op hunno gewone tochten uit te trekken en naar hunne oude volksgewoonte onder tenten te wonen. Wanneer de geheele heidenbevolking aldns gevestigd zijn zal, blijft zij vooreerst zonder onderscheid van leeftijd onder voogdij, totdat de hoofd-inspecteur oordeelt, dat zij in staat zijn voor zichzelf te zorgen. Eerst dan treedt zij ook in het genot van burgerlijke en staatkundige rechten. Zoowel vrouwen als mannen zullen verplicht zijn te werken, op straffe van gevangenisstraf en gedwongen onthouding van voedsel en zullen, wat dit, maar ook wat zindelijk heid betreft, aan streng toezicht onderhevig zijn. Zonder schriftelijke toestemming van den inspecteur zal geen Zigeuner het district, dat hem tot woon plaats is aangewezen, mogen verlaten. Wanneer deze maatregel eens werkelijk wordt genomen, zal de Hongaarsehe Minister den dank van alle wei denkenden verdienen, maar ontkend mag het niet worden, dat aan de uitvoering groote mooilijkheden verbonden zijn. De uitslag der verkiezingen in Rillgarfgc, die aan de conservatieven eene indrukwekkende meerderheid verzekert, heeft aanleiding gegeveu, dat de heer Natchwitch als Minister van Openbare Werken door den heer Melethow en den heer Badoslavoff van Justitie, door den heer Pescheid is vervangen. Door deze veranderingen zijn weer twee Russischgezinde leden der Ramenische partij aan de Regeering gekomen. Over het algemeen is het element, dat naar verzoening met Rusland streeft, door deze verkiezing zeer versterkt. In het begin van October zal Koning Alexander van Servië uit Nesch naar Belgrado terugkeeren met het Hof en de Ministers. De ex-Koning Milan blijft echter voorloopig nog te Nesch en schijnt er zelfs zijn verblijf te willen vestigen. Van een bezoek der ex-Koningin Nathalie hoort men nog niets. Het besluit van den Koning van Italië, waarbij aan de minstschuldigen bij de jongste onregel matigheden op Sicilië en Cararra amnestie is verleend, is gevolgd door een regeeringsbesluit, waarbij gelast wordt, dat de gedurende den staat van beleg door de bevolking van Sicilië afgegeven wapens weer aan de eigenaars moeten worden afge leverd, wel een bewijs, dat de Begeering de orde hersteld acht. Eene nieuwe moeilijkheid is ontstaan uit de eigenaardige verhouding tusschen Italië eu bet Vaticaan. Z. H. de Paus beeft op de wereld tentoonstelling te Chicago verschillende kunstwerken, mozaïeken uit de Pauselijke fabrieken ingezonden en daarmede twee bekroningen verworven. Aan deze omstandigheid moet het nu te wijten zijn, dat de Italiaansche Regeering de officiëele lijst der bekroningen nog niet heeft openbaar gemaakt. Men weet namelijk niet, wat men roet den naam van den Paus moet doen. Z. H. kan niet met de anderen vermeld worden, want dan wordt hij voorgesteld als Italiaansch onderdaan en dat is hij niet. Zijn naam weglaten gaat ook niet en men peinst zich dus af wat te doen. De gezondheidstoestand van den Czaar aller Russen schijnt niet gunstig. Wat den man eigenlijk scheelt weet niemand, schijnt; allerlei kwalen worden hem toegeschreven, maar het feit, dat de Russische Czarevich zijn reis naar zijne ver loofde te Darmstadt beeft uitgesteld, doet vermoeden, dat de toestand niet gunstig is. En nu ten slotte nog iets van de politiek buiten Europa. De Cllineczeil schijnen niet op hun gemak, wat de «lapailliers doen zullen. Men weet, dat deze laatsten een leger hebben ingescheept, maar naar welke bestemming weet men niet. De Chineezen vreezen voor hunne hoofdstad en in hun angst verwijten zij elkander gebrek aan tact en aan moed. Ondertusschen gaat Japan voort zich te wapenen en geld te leenen. Bij Keizerlijk decreet is het Japansche Parlement tegen 15 October tot eene buitengewone zitting van 7 dagen bijeen geroepen eu wel in het hoofd-kwartier, wijl belangrijke zaken de goedkeuring der Wetgevende Vergadering behoeven. Het laat zich voorzien hoe dit Lichaam, dat twistend en scheldend uiteenging, oude grieven zal weten te vergeten en als een aaneengesloten geheel zal optreden, nu het de belangen en de grootheid des vaderlands geldt. Ook do l*ortllgeozcn wandelen in hunne Afrikaansche koloniën niet op rozen. Vooral de hezottiegca vaa de Delagoabaai,met da hoofdstad Lonren90 Marquez, baart hun groote ongerustheid. Een leger van meer dan 7000 inboorlingen moet op weg zijn, om die stad aan te vallen, waar de Portugeesche Gouverneur maar over 120 Enropeesche soldaten en 200 negers in Portugeeschen dienst beschikt. Toch is hij van meening, dat zijne strijd macht voldoende is, om de stad te beschermen. Zelfs heeft hij de Engelsche mariniers, die al geland waren om hem te helpen, weer naar hunne schepen laten teruggaan. De man heeft gelijk, als hij kans ziet zichzelf te helpen. Nederland. Amsterdam, 8 Oct. De werkstakingen ter drukkerij van de firma Holdert en Co. en Gebr. Binger duurden Maandag nog voor een deel voort. Nadat aan de eischen der gezellen voorloopig was voldaan, word het werk voortgezet. Ook te 's Gravenhage hebben de zetters der Zuid- Hollandsche boek- en handelsdrukkerij het werk gestaakt. Zij vragen loonsvorhooging. De heer Wiersma, boekdrukker alhier, heeft de voorwaarden der gezellen aangenomen, zonder dat het tot een staking gekomen is. Heden zouden de zetters van den heer Van Waal wijk, waar het Nieuwsblad van Nederland gedrukt wordt en die van de «Brakke Grond", waar de Amsterdammer Courant verschijnt, aan de beurt zjjn. Naar men wil moet hot toegeven aan de eischen van de zetters alleen voor de heeren Roeloffzen en Hllbner een iinanciöel nadeel van f 30,000 per jaar ten gevolge hebben. De firma De Bussy te Amsterdam heeft de haar gestolde eischen afgewezen. De heer de Bussy wil wel met zijn eigen personeel, doch niet met het loon-comitó onderbandelen. Alvorens de' staking te beginnen, hadden de werklieden de person onklaar gemaakt en van een academische dissertatie, die voor het afdrukken gereed was, zjjn do - létters dooreengeworpen. Heden middag duurde de staking voort, dus reeds twee dagen. Eenige zetters, die hedenochtend aan hot werk wilden gaan, werden hierin met gewold verhinderd. De politie bewaakt het gebouw der drukkerjj; groepen werklieden wandelen rood over Rokin, Dam en Nes. Ook aan do drukkerijen van Mouton en Langen- huijsen is 't werk gestaakt. Overal zijn de eischen: 28 cent voor iederbovon de 23 jaar, 20 cent voor ieder van 20—23 jaar, 16 cent voor gezellen van 18—20 jaar, eon dagtaak van 10 uur en 25 percent meer voor overwerk. De Algemeene Typografische Vereeniging van Duitschland heeft aan eiken werkstakenden typo graaf een weekgeld van 8 gewaarborgd. Ook te Leiden hebben de typografen bet werk gestaakt in afwachting van hooger loon. Te Rotterdam is eene vergadering van typo grafen gehouden om langs wettelijken weg hooger loon te verkrijgen. Dat bij een werkstaking de boel bjj een dagblad wel eens in de war loopt, blijkt 0. a. uit de volgende adv. in een der bladen (waar gestaakt wordt). Waschvrouw, waarvoor wordt ingestaan, denzelfden prjjs. Buitenland 5 c. per ]/2 KG. hooger Overtuigd u van de glanzige eu fijne qualiteit en vraag monster k f 1.40 nette verpakking. Een brutale inbraak heeft in den afgeloopen nacht te Amsterdam plaats gehad bij den heer Bourier, die het eerste bovenhuis bewoont van het perceel Frans Halsstraat bij Jacob van Campenstraat boven een koffiehuis. Toen man en vrouw Woensdag morgen ontwaakten, was de deur der alcoof dicht en kon die slechts met eenige moeite geopend, omdat aan den anderen kant in de kamer een stoof togen de deuren stond. Het bleek nu dat de straatdeur en kamerdeur opengebroken waren. De inbreker had in de kamer de linnenkast opengebroken en daarin alles doorzocht. De effectentrommel, die ledig was geweest, vond men onder de tafel, doch een gouden horloge met ketting, gouden ring en zilveren horloges werden vermist. De bewoners hadden van de inbraak niets geboord. Deze moet hebben plaats gehad tusschen 2 en 6 uur, daar de heer Bourier om 2 uur nog op was. Twee in aanbouw zijnde perceelen van de Tweede Parkstraat te Amsterdam zijn Woensdag avond ingestort met steigerwerk en al. Er waren werklieden op de half voltooide tweede verdieping aan den arbeid, toen het ongeluk plaats greep. Een hunner kwam met den schrik vrijde ander echter bekwam door zijn val kneuzingen, en moest naar het Binnengasthuis worden vervoerd. De beide perceelen werden met muren van slechts een balven steen dik opgetrokken. Bekroond op de Antwerpsche Wereldtentoon stelling met een hoogste onderscheiding (gouden medaille) het. stout uit de bierbrouwerij «de Ge kroonde Valk" te Amsterdam. liefden, 3 Oct. Voor de Sleutelstad was het heden wederom groot feest. Met hetzelfde animo als vorige jaren werd ook weer Leidens ontzet herdacht. Het feestprogramma bevatte eenige stereotype nummers, die telken jare wederkeeren, nl. des ochtends de koraal muziek der schutterij en de uitdeeling van brood en haring aan (thans 2928) vrouwen; van tabak, pijpen.en bier aan (thans 2618) mannendes avonds het groote feest op het schuttersveld met dansgelegenheid in de open lucht, spellen, kramen en vuurwerk. Maar de vindingrijke zgn. 3-October commissie zorgde ook voor iets nieuws. Is de zoo uitnemend geslaagde reclame optocht van een paar jaar geleden nog niet vergeten, vond een andermaal een hoepelwedstrijd veel bjjval, thans had de commissie grootscher ingeving. Er was een harddraverij aangekondigd, evenwel zoo onder ons, nl. van nieuwelingen, die nooit een prijs hadden behaald en eigendom van leden der 3-October- Vereeniging waren. Er was natuurlijk voor gezorgd, dat dezen niet expresselijk paarden voor deze gelegenheid gekocht hadden. De prijzen bedroegen f' 60, f 20 en f 10. De baan was 200 meter lang. Er waren 10 mededingers. Een wedstrijd aan dezen annex was die van versierde paarden, den ruiter inbegrepen. Hij was tweeledig; er waren nl. schoonheids- en geestigheids-prijzen. Een optocht der paarden, zoowel de verri vrie als de raeedravende, stelden allo ia staat het oordeel der jniy te loven of te laken. Dat als vanouds honderden zich verdrongen om den beroemden ijzeren pot in het «Stedelijk Museum" en dat duizenden zich aan hutspot en klapstuk te goed deden, spreekt wel van zelf. 's Ci raven liage, 4 Oct De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal morgen te elf uren eene openbare vergadering honden. De Haagsche correspondent der N. Gr. Ct. schrijft over eventneele bezoeken, door do Koning innen in het volgend jaar aan Kampen, Harder wijk, de Koloniale Reserve te Nijmegen te brengen, het volgende: Het spreekt van zelf, dat er over die bezoeken nog niets met zekerheid is bepaald. Wel schijnt hot daarentegen vast te staan dat in 1895 Limburg (Maastricht, Roermond, Venlo en wellicht ook Eind hoven) on Noord-Brabant speciaal 's Hertogenbosch en misschien nogmaals Breda, waar het verlangen van een hornieuwd bezoek zich, reeds thans, luide en in alle kringen heeft geuit, zullen worden be zocht, terwjjl dan ook Tilburg hot voorrecht zal hebben de vorstinnen binnen zijn muren te zien. Voor dit jaar is 't overigens genoeg en al hebben al de tochten van dezen zomer onze kleine Koningin niet to zeer vermoeid, 'tis vóórhaar toch ge wen scht dat zij nu, morgen naar het Loo vortrokkonde, in hot heerlijk lustslot en zjjn prachtige omgeving het najaar rustig doorbrengt, aan haar lessen en aan do liefderijke zorgen harer moeder overgelaten. Tot Nieuwjaar zullen wy onze Koninginnen niet weder in de residentie terugzien, maar wol is bet plan om de eerste paar maanden van het volgende jaar in Den Haag door te brengen. €mOC8. 4 Oct. Aan ieder dor beide leerlingen der ambachtsschool, W. F. van Riet en J. Crucq, is gisteren 25 tor hand gesteld, zijnde hun aan deel in de uitgeloofde premie voor het bestgekeurde werkstuk. Mag men do geruchten geloovcn, dan is er een eind gekomen aan het vermoorden van konijnen. De agent van politie Van Kogelenberg heeft op het erf van do R. den hond van zekeren B. dood geschoten. Dat er oen hond is doodgeschoten is zeker, of hot de hond is, willen we hopen. In ieder geval was de konijnendooder een goed gedresseerde hond. Bjj iemand werden 0. a. een aantal van die dieren gedood, terwijl bet deurtje van het hok zoodanig sluitend was gemaakt, dat een mensch het geheim moest weten om het hok te kunnen openen. Maar men heoft knappe hondon Zonder te kunnen beoordoelen of de toestand elders ook zoo is, maakte iemand de opmerking dat men hier bjjna geen timmermans of andere winkels vindt met een betrekkelijk groot aantal knechts. Iedere knecht, die maar eenigszins kan, wordt «baas voor zich zelf'. Schoenmakers, schilders, kleermakers, timmermansbazen, die tegelijkertijd hun eigen knecht zijn, vindt men hier vele. Een baas met één of twee jongens is al eene zeldzaamheid. Zon die verbrokkeling in het belang van den werkman zijn? &t. Alllinlailtl. Herbenoemd tot leden van het collegie van zetters voor 's Rijks dir. bel. in deze gemeente, de heeren F. Geluk en Chr. Bergers. WolfaaHsiiyk. 4 Oct. Gisteren avond werden de wintervergaderingen, tweemaal 's maands, van de sociëteit «Nut en Genoegen" alhier, weder geopend, waarbij al3 sprekers optraden do loden C. Koert, J. van der Baan en Adr. van de Linde, die met genoegen werden aangehoord, na afloop waarvan sommige leden nog een uurtje bijeen bleven om zich gezellig met eenig spel te amu seeren. WISSCII kerke, 2 Oct. In de heden morgen gehouden raadsvergadering deelde do Voorzitter, (de heer W. J. Vader- van 's Gravenpolder), den raad mede, dat door hem ontslag als burgemeester van onze gemeente was aangevraagd. ZKcpfkzee, 3 Oct. In do vergadering van den «Geneeskundigen Raad voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant", onder voorzitterschap van dr. A. v. d. Loeff, werd 0. m. medegedeeld, dat de te Vlissingen en Ternenzen voorgekomen gevallen van cholera asiatica blijkbaar uit Antwerpen zijn over gebracht. Dat in Zeeland geen andere soortgelijke gevallen zijn voorgekomen, maar wel in drie gezinnen in Westelijk Noord-Brabant. Ook deze gevallen waren uit België geïnfecteerd. Gevallen van pokken kwamen voor in Zeeland in 9, in W. Noord-Brabant in 8 gemeenten. In Westeldjjk N.-Brabant werden in 9 gemeenten gevallen van hondsdolheid ge constateerd. Bij de gehouden gedachtenwisseling over het gebrek aan vrouwelijke verloskundige hulp in Zeeland bleek de Raad de meening van den voor zitter toegedaan dat aan de vroedvrouwen te weinig bevoegdheid is toegekend naar de mate harer kennis, en dat het wenscbelijk zoude zijn, dat die bevoegdheid zou worden uitgebreid, zoo noodig na het afleggen van een aanvullings-examen. Een nader onderzoek van den inspecteur heeft de overtuiging gevestigd, dat in Zeeland nog 16 gediplomeerde vroedvrouwen noodig zijn. De Raad vereenigde zich met de motie van den Geneeskundigen Raad van Gelderland en Utrecht, strekkende tot invoering eener wet op do keuring van vee en vleesch, een en ander naar aanleiding van het desbetreffende rapport, uitgebracht door het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der Veeartsenijkunde in Nederland. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rjjfes Kustverlichting te Wester-Schouwen, gedurende September 1894. Wederom was de regenval groot; in 16 aftappingen, bij 20 regendagen, werd 79,5 m.M. verzameld, waar van de Bannen 1478700 M3. ontvingen. De luchtgesteldheid was: 11 maal helder, 7 maal licht bewolkt, 16 maal bewolkt, 18 maal betrokken, 22 maal zwaar bewolkt, buiig, 14 maal nevelachtig en 7 maal mistig; de windrichting: 16 maal N., 11 maal N.O., 16 maal O., 7 maal Z.O., 4 maal Z., 4 maal Z.W., 9 maal W. en 3 maal N.W. sterke winddruk kwam 5 maal voor. Den 6en 's nachts stortregende het van 2 u. 10' tot 2 u. 45'; overdag zag men een hoos in zee; hagel kwam 3 maal voor; weerlicht 5 maal; bliksem, zonder donder, 1 maal en onweder ook 1 maal. De waterstand rees 0,02 M. Tot gemeente-ontvanger te Korkwerve is benoemd de heer C. J. Boogerd aldaar. Verplaatst is de brievengaarder D. C. Zeijler van Kerkwerve naar Strijen. Gekozen tot lid van den gemeenteraad te 's Heerenhoek de heer J. G. P. Timans met 50 van de 83 stemmen. Zierikzee, 5 Oct. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie betreffende de Lombok-Collecte". Het betreft thans de daar- stelling van een fonds, dat tegemoet kan komen in de opvoeding van wettig erkende kinderen van officieren, onder-officieren eu minderen van het Indische leger, wier vader öf gesneuveld óf door yerwonding is overleden. Bij de ernstige gevechten in Lombok der laatste dagen zijn velo dapperen gesneuveld in het begin hunner hoopvolle loopbaan, achterlatende velen, die ook op hen hunne boop hadden gevestigd. Dit is thans het geval in Lombok, doch elk dio eenigszins op do hoogte der zaken is, weet dat dit meermalen in Indië voorvalt; in dat Indië, dat de parel onzer kroon werd genoemd en waarvan de vroegere baten door ons zijn gebruikt tot verschillende doeleinden. Op ons rust das schuldTooneu we dat door mede te werken tot ondersteuning der nagelaten betrek kingen van diegenen, die voor ons daar hun leven lieten of nog zullen laten, en indien we dat in bet oog honden, dan zal zeker de collecte, die voor dat doel in on zo stad en omstreken gebonden zal worden, goed klinkende vruchten opleveren. In de bekende verzameling van volksgeschriftcn, die vanwege «het Nut" het licht ziet, is verschenen «Onze Staatsinstellingen in vogelvlucht"met bekwame hand door ouzon stadgenoot Mr. S. J. M. van Geuns geschetst. In nog geen dertig bladzijden geeft do scuryver een duidelijk overzicht van de inrichting onzer staatsmachine. Aan den heer J. Vermeulen, dir. van en leeraar aan de rjjks hoogere burgerschool te Middelburg, is eon pensioen vorleend ad f 1700. Van de 886 Nod. exposanten op de Antw. tentoonstelling ontvingen er 12 groote prijzen, 14 eere-diploma's, 81 gouden, 102 zilv., 73 br. medailles en 27 eervolle vermeldingen, dus 809 in het geheel, 't Kan er mee door! Hot Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand September door 1149 personen bezocht. Voor den catalogus der boekerij van het Museum, waarvan het eerste vervolg 1894 in druk is ver schenen, werden gedurendo de maand September 119 aanvragen ontvangen, terwijl aan 87 personen uit 80 verschillende plaatsen van ons land, 125 boek- en plaatwerken verzonden werden. De aan het Museum verbonden school voor Kunst nijverheid is primo September begonnen met 52 leerlingen van den dagcursus, 82 leerlingen van den Woensdag- en Zaterdagcursus, 70 leerlingen van den avondcursus en 35 leerlingen der Rijks normaallessen, totaal 189 leerlingen. De werkstukken der leerlingen, die op de wereld tentoonstelling to Antwerpen werden ingezonden, zijn met de gouden medaille bekroond. Uit Meeden wordt aan de N. R. Ct. mede gedeeld, dat de heer R. P. Dojes te Uithuizen bij vergissing de Oranje-Nassau-orde ontving. Bedoeld was de heer R. Dojes te Meeden, een ouderen broeder van den gedecoreerde. Volgens de Rotterdammer word de fout te laat ontdekt om hersteld te kunnen worden. Moeilijk is dit anders niet; men geve ook aan den heer R. Dojes de orde. Op een meer of minder komt het waarlijk niet aan! De Dojes-decoratio schijnt al meer vergissingen te hebben opgeleverd. Eerst werd op 31 Ang. ge decoreerd de heer R. P. Dojes te Meeden en blijkens een rectificatie in de St.-Ct. was bedoeld de heer R. P. Dojes te Uithuizen, die volgens bovenstaand bericht toch ook weer niet bedoeld was. De bekende schrijfster van «Hollandsch Binnenhuisje", Johanna vau Woude (Mevrouw van Wermeskerken-Junius) heeft een nieuw boek bewerkt, getiteld: Tusschen Servet en Tafellaken", Gezellige praatjes met onze Hollandsche jongens, dat binnen kort verschijnen zal bij de uitgevers Jacques Dusseau en Co. te Amsterdam. Ditmaal werkte deze begaafde schrijfster dus voor onze Hollandsche jongens en daarmede heeft zij een goed werk gedaan. In dezen tijd van sport, van examens, maar ook van zoo velerlei minder heilzame verstrooiing is het goed eens verschillende onderwerpen, op maatschappelijk en ander gebied, op degelijke, ernstige wijzo met onze jongens to bespreken. Hierin nu, is de schrijfster volkomen geslaagd. Het is een causerie die de jongens zal boeien. Zulke boeken kunnen 0 zooveel goeds uit werken 1 Zelfverminking? Uit Beilen wordt aan de Asser Ct. gemeld, dat zeker persoon, wonende te Hijken, zich Vrijdag jl., terwijl hij bezig was de schoffel te scherpen bij het plaggensteken, don rechterwijsvinger heeft afgesneden. Hij had zich dezer dagen voor het Indisch leger laten engageeren en was Donderdag met 2jjn handgeld ad f 300 met verlof te huis gekomen. Als een bewijs hoe verregaand somtijds de spot wordt gedreven met alle vermaningen en wenken op geneeskundig gebied, diene het volgende Een Rijks-veearts hield in de provincie Noord- Holland een inspectie over bet vee, lijdend aan mond- en klauwzeer. Hij waarschuwde op eene hofstede de boerin voorzichtig te zijn met het gebruik van de melk en die als voorzorgsmaatregel in ieder geval te koken. De boerin keek hem lachend aan en zei, dat zij wel wijzer zou zjjn. Zij geloofde niets van al die kunsten, want dan zou haar zoontje zeker reeds lang ziek zjjn. En wat bleek nu De kleine deed vaak zijn maal met brokken roggebrood, die uit den bek vielen der lijdende dieren en meestal met slijm waren overdekt. «Och, hij houdt er zoo van", zeide de waardige moeder, «en, ziet ge wel, hij groeit als 'n kool". Het Soer. Ilbl. meldt: In verband met de beslissing, genomen op de te Zwol ie gehouden iandëljjlce meeting tot opheffing van het privaatbezit, heeft de heer Van Kol (een der vele sprekers) getelegrafeerd aan de firma, die Van Kol's gedurende zijn ambtenaarsloopbaan op gespaarde, nog al belangrijke, kapitalen administreert, om die te verdeelen onder de opgezetenen van die gewesten, waar hij als ingenieur van den Waterstaat is werkzaam geweest. §4. o i s. Iemand, die, als hij ontdekt wordt, een heel leelijke pijp zal rooken, heeft in afwachting daarvan thans de keus tusschen wel vijftig prachtige meer schuimen tabaks- en sigaren pijpen, welke hij heeft gestolen uit een sigarenwinkel te Amsterdam. Deze pijpencolloctie vertegenwoordigt eene waarde van pl.m. 180. Eene schatrijke en als oude vrijster overleden Engelsche dame heoft levenslang f 144 per jaar vermaakt aan elk harer katten, die in zoo groot aantal haar kasteel onveilig maken, dat tot wijd in den omtrek geen rat of muis wordt aangetroffen. Het testament bevat de uitdrukkelijke bepaling, dat deze gunstige beschikking niet geldt voor katjes, die na haren sterfdag het eerste levens licht aanschouwen. Te Groningen komen de honden en hondjes meer in aanzien, voor zoover de Azors en Fanny's deze grootere weelde over leven. De hondenbelasting is er namelijk verhoogd van f 2 tot f 3. Een reisgezelschap Amei-ikanen, practisch als veeltijds Amerikanen zijn, hebbenden natten zomer stilletjes voorhij laten gaan en maken nu in den schoonen herfst een rondreisje door Europa. Met een eigen trein, ingericht als een geriefelijk hotel, vliegen ze van stad tot stad, van land tot land. Op het oogenblik nemen ze een kijkje te 's Gravenhage. Het gezelschap bestaat uit 32 dames en heeren. Loling Nationale Militie. Onzen lezers zij herinnerd dat die loting zal plaats hebben te: Cortgene, Zaterdag 13 Oct., voor Wissekerke, Cortgene, Cats en Colgnsplaat; Tholen, Maandag 29 Oct., voor Tholen, Oud- Vosmeer, St. Philipslaud, Stavonisse, St. Ann aland, St. Maartensdijk, Scherpenisse en Poortvliet Brouwershaven, Vrijdag 2 Nov.voor Brouwershaven, Zonnemaire, Noordwelle, Eikerzee, Serooskerke, Duivendijke, Ellemeet, Renesse, Haam stede, Burgh, Kerkwerve en Noordgouwe; Zierikzee, Zaterdag 3 Nov., voor Zierikzee, Bruinisse, Oosterland, Dreischor, Nieuwerkerk en Oosterland. X-. o ra Tt> o K. Na vermelding van on2e nederlaag op Lombok, schrijft het Rat. Handelsblad de volgende regelen, dio wel ter overweging waardig zijn. Indien nu ook na deze catastrophe blijken mocht, dat de rust op Java ten gevolge van onze neder laag nergens verstoord en de trouw der hoofden nergens aan het wankelen gebracht wordt, dan mag de regeering zich wel eens met de hand op het hart de vraag stellen of een volk, dat zich zoo trouw en onderworpen toont aan de overheerschers, zelfs onder de voor deze critiekste omstandigheden, niet een heter lot verdient, dan haar tot dusver beschoren is. Hard moge de waarheid klinken, maar niettemin is het een waarheid, dat de toestand van den Javaan in materieel opzicht weinig beter is dan die van de verdrukte Sassaks, ter wille van wie wij den oorlog met de Hiudoe's op Lombok hebben aangebonden. Beide zijn een volk van proletariërs, meer niet. De heerendiensten, welke op don Sassakker druk ken, drukten tot. vóór weinig jaren niet minder zwaar op den Javaan. De controleur Liefrink schijnt de eenige jaren geleden in Batara heer- schende ellende niet te heboen aanschouwd, evenmin schijnt het hem bekend te zijn, dat ellende nog periodiek in enkele gedeelten van Java zoo groot is, dat moeders voor enkele guldens haar kinderen ten verkoop aanbieden, anders zou hij de onder de Sassakkers heerschendo ellende nog met sterker kleuren hebben afgemaald. En dan de knevelarijen, waaraan de bevolking op Java nog altijd bloot staat, niet slechts van de zijde harer hoofden, maar ook indirect van regeerings- wege, vau de zijde der Chineesche pachters, die noch door achting voor zich zelve, noch door de autoriteiten in toom gebonden worden LA A »«U IW. WoICeiiMliik, 3 Oct. Langzamerhand begint de aanvoer van bieten too te nemen; over 't algemeen zal do wicht niet meevallen en wordt de opbrengst op '/3 minder dan 't vorige jaar geschat. St. Maartensriük, 4 Oct. Door de heer J. Z. Risch (prov. veearts) is bij 9 stuks hoornvee van den landbouwer A. Geluk alhier, mond- en klauwzeer geconstateerd. Te Tholen is mond- en klauwzeer geconstateerd hij hetvee op de hofstede van den heer J. W. Wagtho. Ml L C T s A /Jcrikzce, 5 Oct. Door de Arrofidissements- Rechtbank zijn heden veroordeeld: lo. J. V. Cz., arbeider te Haamstede, wegen« strooperij, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis, 2o. D. van der K. Dz., schipper te Burghsluis,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 2