ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 4 October 1894. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Tesselschade. Verschijnt DINSDAG, DONDEEDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6520. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regelB 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode". De BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran Zierikzee; Gelet op de circulaire van den Commissaris der Koningin in deze Provincie, d.d. 20 September 4894, A No. 775/1, le afdeeling (Provinciaal blad No 97); Brengen ter kennis, dat vermits de aanslags-regeling voor de bedrijfsbelasting niet in alle gemeenten op den reeds bepaalden termijn (1 October 1894) zal kunnen worden ten einde gebracht, door den Commissaris der Koningin nader i" bepaald, dat het werk der Commiss'ën van aanslag voor de gemeenten Middelburg en Vlissingen op 20 October e.k. en voor de gemeenten Oostburg, Sluis en Hoofdplaat op 15 October e.k. behoort te zijn afgeloopen en dat, daar er bezwaar zou kunnen rijzen tegen regeling, na den krachteos art. 19 7 der wet op de bedrijfsbelasting bepaalden termijn van aanslagen, welke niet uit de beschrijving voortvloeien of die om eene andere reden zijn aangehouden moeten worden, door meergenoemden Commissaris der Koningin is bepaald, dat zij moet zijn afgeloopen binnen eene maand nadat de Commissie van aanslag of het Collége van Zetters door den Voorzitter daartoe zal zijn opgeroepen. Zierikzee, den 3 October 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. China. Shanghai, 2 Oct. To Peking neemt de vijandige stemming tegen de vreemdelingen toe, zoodat de overheid met moeite het uitbreken van rustverstoringen verhindert. Toongevende Chineezen te Peking vreezen dat, ingeval de Japanners op de stad aanrukkend, deze zal worden ingenomen, daar, tengevolge van ontevredenheid over het bestaande bewind, de soldaten niet te vertrouwen zijn. Amerika. Op nieuw is Minnesota door hevige boschbranden geteisterd; vooral in Crow Wing is thans groote schade aan eigendommen en oogst berokkend. Men vreest ook dat menschen zullen blijken te zijn om gekomen. Het wordt thans nader bevestigd, dat de vorige boschbranden met opzet zijn gesticht op last van de groote hontkoopers, die den aanvoer van timmer hout wilden beperken. Duitschland- 30 Sept. Naar de Post onder voor behoud meldt, zijn 183 onderofficieren van de vuurwerkerschool alhier bij nacht Daar Maagdeburg overgebracht. Het heet, dat deze maatregel genomen is, omdat er onder het personeel socialistische ge schriften waren verspreid en de dader niet ontdekt kon worden. 1 Oct. De opsluiting van 180 onderofficieren van de booge pyrotecbniscbe school is alleen het gevolg van een vergrijp tegen de discipline, geens zins van een feit van hoogverraad of van politieken aard, speciaal ook niet van sociaal-democratische of anarchistische beteekenis. Het gepleegde vergrijp bestond eenvoudig in een demonstratie tegen een inspectie, die in 't belang der controle over de menage noodzakelijk voorkwam. Om de belhamels en deelnemers aan deze uitspattingen in handen te krijgen, scheen de gevangenzetting van de geheele lichting van dit jaar de meest doeltreffende maat regel. Nederland. Oostburg, 1 Oct. De liberale kiesvereeniging heeft tot candidaat van de Prov. Staten gesteld den heer J. van Houte, burgemeester dezer gemeente en oud-lid der Provinciale Staten. De heer Van Houte ruimde iu 1889 zijn zetel in voor Mr. J. C. R. van de Bilt, die 42 jaren onafgebroken zitting had als lid van het district Goes en toen niet her kozen werd. GOCS, 2 Oct. Vanwege de hier bestaande debating-club treedt Donderdagavond alhier als spreker op de heer Balfoort, le luitenant-adjudant te Middelburg, om ter bespreking in te leiden: »Het reserve-kader". Ook niet-leden hebben vrijen toegang. Een ware verdelgingsoorlog wordt bier gevoerd togen konijnen. Personen, die in het bezit zijn van 24 tot 30 dezer dieren, vinden 's morgens de hokken omgeworpen en al hunne dieren gedood. Dat dit voor een werkman eene belangrijke schade is, ligt voor de hand. Tot dusverre is het de politie nog niet mogen gelukken den dader op te sporen. Beschuldigd wordt eon hond, maar hoe het mogelijk is dat een hond juist weot nit te vinden waar konijnen- houders wonen, is niet heel duideljjk. Waarom de hond nooit een erf of tnin binnendringt, waar geen konijnen zjjn, wettigt misschien het vermoeden, dat ja, dat de dief ten minste een zeldzaam exemplaar van een hond is. Dat de politie gebrek aan waakzaamheid wordt ten laste gelegd is zeker ook natuurlijk; evengoed als het voor die agenten onmogelijk is om overal tegelijk te zijn. Men gunt den agenten toch om den anderen nacht wel eenige nachtrust? Dat het stelselmatig verwonden van konijnen en daardoor het geldelijk benadeelen van menigen werkman spoedig moge ophouden, hoopt ieder. i'ttilipei'Iand, 1 Oct. Heden wapperde uit vele particuliere gebouwen de driekleur, ter wijl de schepen in de Haven ook met vlaggen waren getooid, 't Kwam omdat onze veldwachter Bakker den dag herdacht dat hij vóór 25 jaar als zoodanig hier werd aangesteld. Door persoonlijk bezoek of het zenden van kaartjes kon men veler belangstelling opmerken. Te voren had zich eene Commissie gevormd, zijnde de heeren J. J. Buijze, M. Goudswaard, J. M. Noordhoek en A. Hegboer, die met eene lijst circuleerden en daarmee succes hadden, wat blijkt uit het feit, dat men den jubilaris kon verrassen met een prachtig gevulde leuningstoel en een fraaie hanglamp, benevens een album met de namen der gevers. Dat Bakker nog lang als veldwachter hier moog fungeeren is zeker veler wensch! W ol fe rtsil U k. Zooals wel meer gebeurt om dezen tijd, stierf er dezer dagen eene koe, daar toe ter elfder ure nog geholpen door den slager. Jammer! 'tBeest was wel oud en der dagen zat, 'thad nota bene al elf kalfjes 't licht doen zien, doch zonde was 't; daarom zeker besloot de eigenaar om 'tuit te verkoopen eu omdat de keurder van vleesch ook wel niet veel meer gezien zal hebben dan pezen en beenen en die dingen goedkeurde voor den verkoop, verkocht men 't cadaver tegen 40 centen per KG., mits men 2KG. te gelijk nam en tot dat (lage prijsje geraakte de eigenaar, naar het schijnt, (gelukkig) niet alles kwijt. 't Is te hopen dat er door gemeentebesturen eens keurders worden aangesteld, die weten wat er ge keurd wordt en afkeuren wat niet goed is, zoodat de burger weet wat hij eet, al is 'tdan ook voor veel geld. Xicrikzce, 2 Oct. In een gisteren avond ten huize vau mej. de wed. Kanaar gehouden ver gadering, heeft de commissie tot oprichting van een bad- en zweminrichting alhier, mededeeling gedaan van den uitslag harer pogingen ter verkrijging van de noodige geldmiddelen voor haar doel. Daar het resultaat hiervan onvoldoende is gebleken, meent de commissie de zaak als afgedaan te beschouwen en legt alzoo haar mandaat neêr. De gedane kosten zullen door de leden der commissie worden bestreden, terwijl de gemaakte teekeningen enz., zullen worden geplaatst in het archief van het departement van Nijverheid, ten einde, zoo noodig, later to kunnen worden geraad pleegd. De bad- en zweminrichting alhier zal dos tot de wenschen blijven behooren. Te Tholen is op 84-jarigen leeftjjd overleden de oudstrijder P. A. Sakko, drager van het Metalen Kruis. Met ingang van don len November a. s. zijn bij de administratie der directe belastingen, invoer rechten en accjjnsen verplaatst: de kommies lo klasse M. J. Bosman van Goes naar Vlissingen (stad)de kommiezen 2e kl. L. Voot van Cortgene naar Breskens, J. J. Hodde van Breskens naar Cortgene, P. Praag van Renesse naar Heinkenszand, W. Vijverberg van Tholen naar Brouwershaven, J. Voerman van Vlissingen (haven) naar Tholen en J. de Bruijne Azn. van Vlissingen (stad) naar Vlissingen (haven); de kommiezen 3e kl. C. Fortuin van Hansweert naar Goes, C. J. de Bruijne van Heinkenszand naar Hansweert, C. T. v. Leeuwe van Eede naar Renesse, J. J. Pannekoek van Sas van Gent naar Eede, F. Brontsema van Brouwers haven naar Sas van Gent, J. S. Bondewel van Ternenzen naar Hontenisse, J. A. v. Hoeve van Sas van Gent naar Terneuzen en C. J. van de Walle van St. Jansteen naar Sas van Gent; de kommies der 4e kl. L. Lips van Kauter naar St. Jansteen; en de kommiezen te water 2e kl. C. de Mejj van Bath naar Vlissingen (haven), P. de Mejjer van Vlissingen (haven) naar Bath, H. van Keulen van Lobith naar Bath en J. do Jonge van Bath naar Lobith. Het aantal commiezen der belastingen zal, nu het accijnsstelsel in den laatsten tjjd is gewijzigd, met vier kunnen ingekrompen worden. Daarentegen wordt eene som van ƒ25000 uit getrokken ter vergoeding aan de deurwaarders, het geen zij, tengevolge der vervanging van het patentrecht door de bedrijfsbelasting, van vervolgingsko9ten en boeten voortaan niet meer kunnen innen. Tot lid dor Vereoniging voor de Staathuis houdkunde en de Statistiek, is o. a. benoemd Dr. J. C. Bolle te Middelburg. In den laatsten tijd is het personenvervoer over Vlissingen naar en vau Engeland zeer toenemende. Zoo werden in de afgeloopen maand ruim 2400 passagiers meer vervoerd dan in September 1893. Is die toename zeker voor een groot deel toe te schrijven aan het sinds Mei jj. verlaagd tarief, een gelukkig verschijnsel even vleiend voor het bestuur der Maatschappij als een bewijs voor de voortreffelijkheid der Vlissingen-Queenboró lijn is het te noemen, dat bet reizend publiek, dat bij de opening der ljjn via Hoek van Holland van de Zeeland" deserteerde, na een tijd lang van die lijn gebruik gemaakt te hebben, weer terugkwam. Nu, goede wijn behoeft ook geen krans! De Noord- en Zuid-Hollandsche Redding maatschappij heeft te Nieuwediep een nieuwe reddingboot gestationeerd, ter vervanging van de oude, die voor moeilijke tochten is afgekeurd. Het nieuwe vaartuig is Zaterdag tijdens zware Noordelijke buien en hooge zee in de branding van de Haaksgrondon beproefd en heeft uitnemend voldaan. De regeering heeft eene suppletoire begrooting van oorlog voor 1895 ingediend, waarop uitgetrokken zijn: ƒ2.097.800 als eerste termijn van aanschaffing of aanmaak van geweren van 6.5 m.M. enz. 180.000 als eerste termijn van aanschaffing van nieuwe patroontasschen en geweerriemen, en 150.000 als eerste termijn van oprichting van een patroon- fabriek, alsmede van werkplaatsen voor draagbare wapenen en voor ernst-vuurwerk. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat het nauwkeurig beproefde klein kaliber geweer de uitstekende eigenschappen van bet vuurwapen heeft aangetoond. Het stelsel Mannlicher. Een som van 90,000 wordt in de begrooting voor 1895 door den Minister van Justitie aan gevraagd, om te Veenhuizen te doen aanvangen den bouw van een nieuw tweede gesticht, uitsluitend bestemd tot dag- en nachtverblijf vau 1200 man nen. Het oude 2e gesticht zal dan tot werkplaats, magazijn etc. kunnen worden ingericht. Indien dan bet nieuwe eerste gesticht door vergrooting wordt geschikt gemaakt tot opneming van ongeveer 900 man, zullen 2100 mannen, met inachtneming van de wetteljjke bepalingen, kunnen worden gehuisvest. Het nieuwe gesticht zal kosten 241,000, de geheele regeling 309,000. Een nieuw te bouwen rechtsgebouw te 's Graven- hage, waarvoor verschillende perceelen moeten worden aangekocht en onteigend, wordt geraamd op f 185,000, aankoop en onteigening f 115,000, meubilair 20,000 25,000, samen 320,000 A 325,000. Een eerste termijn is uitgetrokken voor verbouwing en vergrooting van het rijksopvoedingsgesticht voor jongens te Alkmaar, geraamd op 81,000voor bouw van een nieuw huis van bewaring te Utrecht (totaal kosten ƒ225,000) ƒ81,000. De burgemeester vau Oosthuizen is bekeurd wegens het te Purmerend ter markt voeren Tan een aan mond- en klauwzeer lijdend koebeest. Het vermoedelijk bedrag door het Rijk krachtens art. 54bis der Onderwijswet over 1894 uit te keeren aan de bijzondere lagere scholen is voor Zeeland 24485,33. De heer Emile van Loon te Rozendaal, de voornaamste grondeigenaar en hoogstaangeslagene van de provincie Noord-Brabant, heeft Zondag zijn geheele mannelijke dienstpersoneel, ongeveer vijftig personen, in de gelegenheid gesteld om de Ant- werpsche tentoonstelling te bezoeken. De oudste werklieden, zelfs die reeds meer dan zestig jaren bij de familie Van Loon in dienst zjjn, hebben de reis medegemaakt. De heer Van Loon heeft zelf de reis in de derde klas medegemaakt; hy gebruikte op de tentoon stelling gezamenlijk met zjjn personeel het middag maal en bleef den geheele:: dag bjj ben. De heeren J. C. Blooker te Amsterdam hebben voor hun inzending van cacao op de wereld tentoonstelling te Antwerpen den Grand Prix" gekregen. De Prinses von Wied, geboren Prinses Maria der Nederlanden, heeft 1000 gegeven aan het cen- traaleomité tot hulpbetoon aan nagelaten betrekkingen van gesneuvelde en vermiste militairen in Indië. Te Pernis is in publieke veiling gebracht de Ambachtsheerlijkheid Langebakkersoord". Een mandenmakersknecht bood twee gulden, en werd daarvoor Ambachtsheer. ia o it t i\ i u n s. Niet op advies van de ondeugende straatjeugd, noch op dat van welken openbaren wetsovertreder ook, heeft de gemeenteraad te Aalsmeer besloten den gemeente-veldwachter een rijwiel te verstrekken, zoodat hij in 't vervolg, na een weinig oefening, zoo wat op alle plaatsen tegeljjk kan zjjn, iets, wat men overal van een veldwachter verlangt, doch aan welk ideaal gewoonljjk in omgekeerden zin beantwoord wordt. Schep vreugde in 't leven is het in een gezin te Amsterdam, waar men op éénzelfden dag de verjaring viert van den vader, de moeder en vier der kinderen. De omgekeerde wereld geeft het blauwhemelsch, warm-zonnig Spanje op het oogenblik te aanschouwen. Terwjjl we hier de laatste dagen genieten van fraai najaars- j weder, zjjn vele gebergten in Spanje reeds met sneeuw bedekt, iets wat de bekende oudste bewoners" zeggen, dat ze nog nooit in dit sei zoen hebben beleefd. Men moet geen oude schoenen wegwerpen, vóór men zich niouwo heeft aangeschaft, zegt oen spreekwoord. De Amster dammers donken er echtor anders over ten opzichte van hun postkantoor. Het oude kantoor hebben ze reeds lang afgebroken en zo zjjn het nog in het geheel niet oens over de plaats, waar het nieuwe zal vorrjjzen. Hot terrein, dat men er eerst voor op het oog had, bljjkt, gemeten en nog eens gemeten, te klem en kan moeiljjk worden vergroot. Over een terrein op het Damrak is men nu in onder handeling. Het nieuwste dat in de Amerikaansche specialiteiten-schouwburgen vertoond wordtis muzikaal schieten. De knnstschntter Pordon schiet namelijk op de metalen staven van een klokkenspelde treffendo kogels geven den toon en do schoten volgen elkander zoo snel en zoo zeker, dat Pordon alle mogelijke melodieën schiet. Een poelier te Breda gaf tjjdons het bezoek der Koninginnen aan zjjne Oranjeliefde lucht door zijne kippen oranje op te verven en zoo in een hok voor do ramen te zetten. Een ander bewoner, die niet aan de algemcene huldiging wilde meedoen, vond 's morgens bij het opstaan al zjjne venster ruiten met oranjeverf besmeerd. »E CHOLERA. Onder de te Amsterdam aan cholera overledenen was een Goeseoaar, die zich metterwoon te Breda zon gaan vestigen, maar eerst voor zaken naar de hoofdstad was gegaan. Hij werd door die ziekte aangetast en stierf na een lijden van eenige uren. L ml30 li- Lombok ligt tusscben de eilanden Bali en Soem- bawa. Ongeveer 180 jaar geleden beproefde een van de potentaatjes van Soembawa Lombok to veroveren. Eenige Lomboksche hoofden riepen de hulp in van een vorst van een der rjjkjos op Balide vorst van dat rijkje vestigde zich op Lombok en zoo ontstond een koningschap van Baliërs op Lombok, dat lang zamerhand machtiger werd. Eindelijk werd zelfs een gedeelte van Bali een vosalstaat van Lombok. De bevolking van Lombok, de Sasaks, waren Mohammedanen, maar de uit Bali gekomen vorst was belijder van den godsdienst der Hindoes. Zjjn rijksgrooten (poenggawa's) allen Baliërs, stelde hij aan tot districtshoofden. Onder dezen stond de oorspronkeljjke, inlandscho, Mohammedaansche be volking. Zoo ontstond dus op Lombok een toestand, waarbij eene talrijke Mohammedaansche bevolking onderworpen werd aan een ander volk, verre in de minderheid en eene andere godsdienst belijdende. Vjjftigduizend Baliërs heerschen over zeshonderd duizend Sasaks. Onze verhouding tot het Vorstenhuis van Lombok was steeds vriendschappelijk. In 1843 werd een verbond gesloten tusschen den vorst van Lombok en het Ned.-Indisch gouvernement, waarbij de eerste verklaarde dat hot eiland Lombok in eigendom behoorde aan het Ned. gouvernement, terwjjl het laatstgenoemde verklaarde zich niet te zullen inlaten met het inwendig bestuur, zoolang de bepalingen van het contract werden nagekomen. De houding van den vorst zoowel ten opzichte zijner onderdanen als tot het Ned. gouvernement was jaren lang goed. Wel was er een tjjd, toen hjj nog jonger was, dat bij de Mohammedanen baatte en wel eens een paar duizend van zjjne Sasaksische onderdanen tegelijk liet dooden, maar de wetten op Lombok zijn nu eenmaal verbazend streng en zulke dingen moet men niet met Westerscbe oogen aan zien. Op eiken diefstal, ook de kleinste, staat de dood door krissenop echtbreuk of familievermenging verdrinking. Dat zjjn de zachtste doodstraffen op Lombok. Zwaardere vergrijpen worden gestraft met kruisiging of met uitolkaarscbeuring. Het ver- branden van weduwen is volmaakt wettig. Onmen- scbeljjke folteringen zjjn aan de orde van den dag. Dat alles zou echter geen reden geweest zijn voor zijn onderdanen om tegen hem op te komen, zoolang dat alles geschiedde volgens het gewoonte recht. Maar toen de vorst ouder werd, begon hij alleenheerscher te worden, daarin geholpen door zjjn bastaardzoon Anak Agoeng Madé. Deze was een bloeddorstige tiran en vuile wellusteling. Aan dat monster, aan zjjn invloed op den koning, worden door de bevolking zelf de beestachtigheden toe geschreven, die op dit «aan het Ned.-Indisch gouvernement behoorende*' eiland jaren lang achter een straffeloos zijn gepleegd. De Sasaks, de Moham medaansche bevolking op Lombok, zjjn minder ontwikkeld dan do Baliërs, gedwee en ljjdzaam. Zij heeft veel verdragen, doch eindelijk was de maat vol. Te vergeeft hadden zjj zich gewend tot het Ned. gouvernement, doch dit had immers beloofd zich niet te zullen bemoeien met het inwendig bestuur op Lombok. Toen grepen de Sasaks de wapenen en verzetten zich tegen hunne beulen, waarvan zij kennis gaven aan het Ned. gouvernement, aan den resident van Bali en Lombok. In hun brief zeggen zjj op een voudige, onopgesmukte, roerende wijze hunne grieven, het ondrageljjk lot dat hen noodzaakte de gehoorzaamheid op te zeggen. De Sasaksche hoofden beschrijven hoe hnnne vrouwen en meisjes worden behandeld, hoe deze laatste het eigendom worden van den vorst, die ze daarna verkoopt. Zij smeekten nogmaals aan het Ned. gon vernementom bescherming, daar die toestand onhoudbaar was. Toen nu ook de Lomboksche vorst zjjn minachting toonde tegenover ons gouvernement, dat de Sasaks niet hielp en dat hij alzoo als machteloos beschouwde of althans aarzelend en zjjn onderdanen meer en meer uitzuigt, toen moest er gehandeld worden en besloot het Ned. gouvernement tot uitrusting der expeditie. Het overige is bekend. De expeditie is uitgerukt, heeft reeds veroveringen gemaakt en men hoopt het doel te bereiken. Zeker zal zjj ons niet zooveel kosten als de oorlog op Atjeb. De Lomboksche vorst heeft schatten verzameld. In een zijner prachtige lusthoven liggen, zoo men zegt, schatten aan gemunt geld, doch niemand weet waar, want hij heeft do makers van het paviljoen, waarin deze verborgen liggen, onmiddellijk nadat hun werk voltooid was, doen dooden. Maar niet alleen aan lusthoven besteedde hjj het geld, ook aan oorlogsbehoeften. Hij bezit magazjjnen met de meeste soorten geweren en amunitie, zoodat men zjjn voorraad schat op 25000 geweren en kruit voor twee jaar. Alzoo staan de zaken op Lombok. Mogen wij spoedig de geheele onderwerping vernemen ltutaviu, 81 Aug. De telegrammen behelzen nit den aard dor zaak niet veel nieuws. Omtrent den eersten overval (die volgens een telegram aan het Bat. HandeUbl., dat nog niet verder schijnt bevestigd te zjjn, uitging van de Sasaks, terwjjl de Baliërs later tegen ons partij trokken), lezen wij: De overvalling van de bezetting van Tjakra- Negnra geschiedde zóó onverhoeds, dat de officieren, die zich naar Ampenan kondon doorslaan, meest in nachtgewaad en barrevoets daar zijn aangekomen. Behalve 270,000 gulden van de oorlogsschatting is een 80,000 verloren gegaan, zijnde de kassen der kwartiermeesters. Ook generaal Vetter kwam in slaapbroek en kabaje aan en telegrafeerde onmiddel- ljjk om nieuwo uniform en uitrustingsstukken. Het vaandel van hot 7e bat. moot in handen van den vijand zijn gevallen. Van verschillende kanten wordt verzekerd, dat generaal van Ham en do le lnit.-adjudant Kotting in den slaap zijn afgemaakt; officiëol schijnt hier van niets bekend te zjjn. Omtrent den jongsten slag bij Mataram zegt het N. v. d. D. Weder moeten we hierbij melding maken van een officier >govallon zjjn roeping vervuld". De 2e luitenant H. Valkenburg, van het zesde, was eerst 24 jaar; hjj genoot zijn opleiding aan de Academie en werd 3 Augustus '91 tot officier benoemd. De majoor A. A. van Blommenstoin, die aan den voet werd gewond, kommandeerde bij het begin der expeditie het 7e bataljon, de le luitenant W. P. Broekman behoort, tot het 9e, de 2e luitenant H. G. Graupré Molière tot hot 6e bataljon. Dat onze troepen een hardnokkigen tegenstand hebben ontmoet kan niet verbazen, na hetgeen we reeds omtrent de vechtwjjze der Baliërs en hunne doodsverachting hebben medegedeeld. De poeri's of vorsteljjke verblijven zijn met muren van steen of klei omgeven, waarin schietgaten worden geboord en waarachter do verdedigers goede bedekking vinden, zooals in den heilloozen nacht van het verraad, bij het bivak voor Tjakra Negara maar al te zeer is gebleken. Men herinnert zich bovendien hun bij zonder soort van aanval, de »poepotan", waarbij de hoofden in het wit zjjn gekleed, ten teeken dat zij zich ten doode hebben gewjjd. Zij snijden daarbjj de stelen hunner lansen voor een gedeelte af, om die te beter te kunnen kanteeren, en na hunne vrouwen en kinderen te hebben gedood, stormen zij onder krijgsgeschrei als razenden op den vijand in, om te overwinnen of te sterven. Zulk een algemeen amok heeft bij allen, die in do expeditie op Bali daarvan getuigen waren, een diepen indruk achtergelaten. Ten koste van smarteljjke verliezen hebben onze troepen dus den eersten grooton slag geslagen, waar van we de gevolgen nog niet kunnen overzien. Bij bet departement van koloniën is het na volgende bericht ontvangen: Ten vervolge op het bericht van gisteren wordt medegedeeld, dat bij de daarin bedoelde krijgsver richting zijn gesneuveld: de tweede luitenant der infanterie H. Valkenburg, de sergeant H. Renemau (alg. Btamhoek no. 35703), de fuselier W. Bijkerk (alg. stamboek no. 22171), zoomede 9 inlandsche mindere militairen. Zwaar gewondde eerste luite nant der inf. W. P. Broekman en 30 militairen beneden den rang van officier; licht gewond: de majoor der inf. A. A. van Blommestein en de tweede luitenants der inf. J. M. W. Grootenboer en H. G. E. Granpé Molière, zoomede 15 militairen beneden den rang van officier. Bij bet departement van koloniën is Dinsdag van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië ontvangen het navolgende telegram, betreffende de expeditie op Lombok: Eenstemmig bericht dat troonsopvolger van Lombok op 29 September gesneuveld is. L A H D B O 11 W. In druk verschenen is het «Plan voor de door het rijk gesubsidieerde proefvelden in de provincie Zeeland in 1894/95", welk plan door den minister van binnenlandsche zaken is goedgekeurd. Bljjkens de verzamelstaat der geraamde kosten zijn de ƒ900, die zijn toegestaan, als volgt verdeeld: de afd. Walcheren 105.50, Zierikzee 72.70, Tholen f 41.90, Kruiningen ƒ98.71, Heinkenszand ƒ77.04, N. Beveland ƒ92.83, Oostburg ƒ109.06 en Hulst 73.50. Voor salarissen, drukkosten etc. is f 228.76 uitgetrokken. Het eerste geval van mond- en klauwzeer op het eiland Tholen is door den rijks-veearts J. Z. Risch te Scberpenisse onder de gemeente Oud-Vosmeer geconstateerd. it jk <l "mts baTTv Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Middelburg van 28 September jl. is L. de B., oud 52 jaar, stoelendraaier te Koewacht, gedetineerd te Middelburg, verdacht van poging tot doodslag, vermits wegens de gebrekkige ontwikkeling of ziekelijke storing zijner verstandelijke vermogens het hem ten laste gelegde niet kan worden toe gerekend, buiten vervolging gesteld, doch gelast dat hij in een krankzinnigengesticht 2al worden geplaatst gedurende een proeftijd, den termjjn van één jaar niet te boven gaande. "ba k b k a l m tt. Naar De Hervorming meldt heeft het classicaal bestuur van Haarlem zich onbevoegd verklaard, om tegen den heer Bax, predikant te Zaandam, overeenkomstig den last der synode, handelend op te treden. De synode qualificeerde wat de heer Bax in de bekende brochure schreef als miskenning van de verplichting tot aankweeking van de liefde voor koning en vaderland", een verplichting in art. 11 van het algemeen reglement allen die, in onder scheidene betrekkingen, met het kerkelijk bestuur belast zijn" opgelegd. De heer Bax is lid van het classicaal bestuur en kan voor een vergrijp, waaraan hij «als zoodanig" zou schuldig staan, alleen door een hooger kerk bestuur worden onderhanden genomen. Op grond daarvan achtte het classicaal bestuur zich onbevoegd. Bedankt voor het beroep naar de geref. gem. in den Anna Jacobapolder door den cand. S. O. Los te Oud-Vosmeer. Aangenomen het beroep naar de Herv. Gem. te Hoedekenskerke, door ds. J. ten Oever te Roden. Beroepen bij de Herv. gem. te Nieuw-Vosmeer en Halsteren de heer A. de Pecker, cand. te Gorinchem. o f II IV |J Zierikzee. 3 Oct. Benoemd tot leeraar aan de H. B. S. te Winterswijk, de heer M. v. d. Ende, civiel-ingenieur alhier. ttlaarlensdiik. De gemeenteraad heeft het salaris van den onderwijzer J. van Bezoojjen met ingang van 1 October met 50 verhoogd en alzoo gebracht op 650. Deze verhooging had plaats tengevolge van het verkrijgen der hoofdacte bij het laatstgehouden examen. - De raad der gemeente St. Philipsland heeft de jaarwedde van het hoofd der school in den Anna Jacobapolder met ƒ100 verhoogd. Ingezonden stukken. Het Handelsblad bevatte onlangs het navolgende stuk Eea algemeen bekende vereeniging die onbekend is bij velen ziedaar de paradoxale benaming welke men op de Algeraeene Nederlandsche Vrouwenvereeniging «Tessel schade" zou kunnen toepassen. Want inderdaad: wie is er, althans onder het krantenlezend publiek, die nooit van «Tesselschade" heeft gehoord 7 Men mag veilig aannemen dat «Tesselschade" in dit opzicht wel algemeen bekend is. En toch: hoe weinigen weten met juistheid wat het streven der vereeniging is en hoe zij werkt. Wat dit betreft, meenen wij gerust te mogen spreken van onbekendheid bij velen en daarom en omdat wij van oordeel zijn dat het publiek meer en meer geheel op de hoogte behoort te komen van dergelyke vereenigingen, die in onzen tijd ineer dan ooit behooren te worden gewaardeerd, hebben wy het raadzaam geacht, eens het een en ander omtrent deze vereeniging mede te deelen; waarby waarlijk wetenswaardige bijzonderheden zyn. Te dien einde heeft een onzer verslaggevers zich vervoegd bn de directrice van het bemiddelingsbureau van oTesselschada' te Amsterdam, die met de meeste bereidwilligheid de verlangde inlichtingen heeft verschaft. Het onderhoud kwam in hoofdzaak op het volgende neer: «In de eerste plaats zou ik graag weten, hoelang de vereeniging reeds bestaat en wat het juiste doel is". «De vereeniging bestaat nu zoowat 24 jaar; ze is ont staan uit «Arbeid adelt", en wat het doel betreft, dit is het helpen van onvermogende, beschaafde vrouwen, door: 1°. werk, 2o. opleiding, en 3°. het verschaffen van vaste betrekkingen". «Beschaafde vrouwen Bedoelt u daarmede dat de vereeniging haar werkkring niet uitbreidt tot den minderen stand «Ja, eigenlijk was de oorspronkelijke bedoeling dat men zich alleen tot onvermogende meisjes en vrouwen uit de hoogere klassen zou bepalen, maar langzamerhand is die werkkring uitgebreid, doordien soms personen bij ons aan klopten die er eigenlijk niet binnen vielen, maar er toen ook weer dichtbij stonden. Och, men kon die grens natuurlijk moeilijk heel scherp trekken". «En wordt nu voor een en ander eenige betaling gevorderd 7" «Neen; de vereeniging gaat uit van hot beginsel, allen, die hare hulp inroepen, kosteloos met raad en daad by le staan". «Maar de kosten, die nog al belangrijk zullen zijn «Die worden bestreden uit de contributie der leden". «Is de vereeniging dan zoo sterk?" «Wel: Er zijn ongeveer 700 leden in Amsterdam en 4200 over 'tgeheele land". «En de contributie bedraagt?" «Op zijn minst 1,50, maar wy hebben heel wat leden die, natuurlijk vrijwillig, meer betalen, o.a. verscheidene van vijf gulden". »U hebt zooeven als een van de bezigheden van «Tessel schade" genoemd: het verschaffen van betrekkingen Hoe is dat geregeld?" «Daarvoor bestaat nu het bemiddelingsbureau «Pardon: Alleen in Amsterdam of ook in andere plaatsen?" «O neen, er zyn er nog veel meer, in verschillende plaatsen van het land, o.a. te Zierikzee, maar wel breidt zich dit deel van het werk vooral in de groote steden teer uit, zoodat de afdeeling Amsterdam gedurende de laatste vier of vijf jaren telkens een vijftigtal dames aan betrekkingen heeft geholpen, die voor velen een werkkring van blyvenden aard zyn geworden".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1