ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 29 September 1894. Tweede Blad. BEKEN/ DM AK1NG. AANBESTEDING NIEUWSTIJDINGEN. Haagsche Brieven. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6518. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonne/nents- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzee&cke Nieuwsbode De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van maken bekend, dat <le Commissie van belieer van liet Ka/ernementstoutls rekening en verantwoording zal doen van haar beheer over het jaar 1893, op Woensdag den 3en October e.k., te 2 uur des namiddags, in een der lokalen van het Raadhuis dezer gemeente, en roepen alle gerechtigden tot dit fonds op, daarbij tegenwoordig te rijn. Zierikzee, deu 28 September 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMIjMS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. op Maandajj den 8 October 1894, des namiddags 12'/, ure, ten Raadhuize van Zierikzee, van: Het AFBREKEN en opnieuw weder OPBOUWEN van den bovenbouw der ophaalbrug over de Oude Haven te Zierikzee. Aanwijzing op Donderdag 4 October e.k., 's middags 12 ure, ter plaatse bovengenoemd, terwijl in lichtingen zyti te bekomen ten kantore van den Gemeente bouwmeester, op eiken werkdag, 's voormiddags van 9 tot 11 ure. Bestekken zijn van af Maandag 1 October verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en bij den Gemeentebouwcneester ad 35 cent. Nederland. Maastricht, 25 Sept. In de gevangenis alhier bevinden zich op 't oogenblik in voorloopige hechtenis als verdacht van moord '2 personen, van manslag 1, van poging tot doodslag 1, van levens gevaarlijke verwonding 4, van het vervaardigen van valsche muntspeciën 2, van diefstal met braak 4 en van verduistering 1. Voorwaar eene staalkaart van kapitale misdrijven. Amsterdam, 27 Sept. In het aanneem- kantoor van de rijkstelegraaf alhier deed zich gisteren de volgende komische scène voor: Een vreemdeling, Duitscher, had aan een der twee dienstdoende vrouwelijke beambten een tele- g-am aangeboden, antwoord betaald, en vroeg of i vel op dat antwoord in 't lokaal mocht blijven wachten, wat hem natuurlijk niet geweigerd werd. Rij plaatste zich, in afwachting op dat antwoord, ver een der tegen den muur staande lessenaars, en met beide armen daarop leunende, geraakte hg in diepen slaap. De beambten en ook hot publick stoorden- den, vreemdeling niet. Na ongeveer een uur in vasten slaap verkeerd te hebben, scheen hij te ontwaken. Meer dan schijn was dit ontwaken echter niet. Hij keek even op, en het gloeilicht bemerkende, prevelde hij zoo iets van schlaven rjehn(Slapen gaan). Aan dat voornemen gaf hij inderdaad doch zeer werktuigelijk gevolg. Tot verbazing, maar tot groot vermaak tevens, van de aanwezigen, ontdeed hij zich van hoed en al zijn bovenkleederen, en legde die zeer netjes op den lessenaar neder. Hierbij bleef het nog niet. Ook zijn overhemd en das werden losgemaakt en uitgetrokken, en daar stond onze vreemde man au profond negligé, aangezien borstrok en souspantalon wegens het vrij gunstige weder achterwege waren gebleven. Het kostte den beambte nu vrij wat moeite, den slaap-wandelende wakker te schudden, en te beduiden, dat het antwoord nog niet gekomen was. Tableau De dame, die te Arasterdam door een kwa jongen met een spons gedrenkt in bijtend vocht in het gelaat werd geduwdzal hare beide oogen moeten missen. Dit geeft iemand aanleiding om in het Nieuws van den Dag een stukje te plaatsen, waarin hij er op aandringt dat aan zulke baldadigheden op de een of andere manier een einde gemaakt zal worden. Het wordt afgezaagd te zeggen schrijft de inzender dat in geen van Europa's hoofdsteden de straatjongens zoo bandeloos zijn dan hier; welnu vioi qui voiis parle, ik heb jaren lang geleefd in Afrika en in Azië onder Mohammedanen, onder Negers en Turken, Heidenen! Verstaat ge well Maar nergens heb ik dergelijk canaille gezien als hier in Amsterdam, nergens waargenomen een zoo stelselmatige minachting voor alle orde en tucht. De luchtreiziger Danys, die zich voorleden week met een mes tegen het gepeupel moest verdedigen schrik niet, lezer, 't gebeurde te Amsterdam en niet in Opper-Egypte die vreemdeling kwam tot dezelfde conclusie. 's Ciravcilliage, 26 Sept. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is aan genomen een voorstel van Burgem en Weth. om aan de Kookschool het gebruik van eenige school lokalen te verleeuen tot het geven van kosteloos onderricht in huishoudelijke zaken aan dochters van onvermogende ingezetenen en het haar toe gekend jaarlijksch subsidie van f 300 te verhoogen tot f 1000, benevens een subsidie voor eens van f 500. Het voornemen bestaat bij de Regeering om de Pupillenschool tegen het eind van 1895 of kort daarna op te heffen. 's Gravenhage, 27 Sept. Heden morgen ten 9 ure vertrokken H.H. M.M. de Koninginnen met gevolg om het aangekondigde bezoek aan Alkmaar te brengen. Verschillende autoriteiten en een vrij talrijk publiek waren bij het vertrek tegenwoordig. De Koningin had een lichtgrijs zijden kleedje aan, waarover een wit jaquet (marine-model), waarbij de bekende breedgerande hoed met liggende veer uitnemend paste en de Regentes droeg een visite-mantel over een zwart fluweelen kleed. Heden avond ten 7,50 ure keerden H.H. M.M. van Alkmaar torug, opgewacht door eenige militaire autoriteiten en eene talrijke menigte. Dat Alkmaar niet heeft achtergestaan bij de andere gemeenten, die H.H. M.M. bezochten, in het geven van blijken van liefde voor het Vorstenhuis, bleek uit den enormen bloemenschat, die de Koninginnen uit Noord-Holland medebrachten en die een Salon wagen als in een bloemenhof had herschapen. H.H. M.M. de Koninginnen vertrekken Zaterdag namiddag half 2 ure naar het Loo. Alkmaar, 27 Sept. Nadat het gisteren avond en een groot gedeelte van den nacht hevig had geregend, verheugden wij ons heden morgen in prachtig weör, blauwe hemel on stralende zon. Er heersehte eene algemeene opgewektheid en overal zag men vlaggen en versiering. Op het bepaalde uur (10 ure) reed de koninklijke trein het station binnen en zetten H.H. M.M. de Koninginnen de eerste schreden op ons grondgebied. Een lange menschenhaag was op het plein of in de Wilhelminalaan opgesteld. Op het perron werden H.H. M.M. verwelkomd door den Burgemeester en de Wethouders, waarna inen zich naar de rijk ver sierde wachtkamer begaf. Aldaar werden de eerste bloemen H.H. M.M. aangeboden, waarna de stoet zich in beweging stelde. Het doel van dezen eersten rit was de Cadettenschool, waarheen het Hooge gezelschap zich langs de buitensingels begaf. Aldaar werden zjj ontvangen door den directeur der school en diens adjudant, waarna de officieren en burger lijke leeraren der school aan H.H. M.M. werden voorgesteld. Onmiddellijk daarna werd inspectie en revue gehouden over het geheelo corps cadetten, ruim 100 man sterk. Ouder geleide van den directeur werd nu het geheele gebouw bezichtigd, zelfs keukens en andere kleine localiteiten werden doorloopen, waarbij de directeur alle inlichtingen gaf. Inmiddels voerden de cadetten op het exeer- citieveld achter het gebouw eenige oefeningen uit, waaraan door alle cadetten (ook de jongste) werd Ten kwart over twaalf ure verzamelden zich ongeveer een 50 personen aan het dejeuner, waarbij veie genoodigden. H. M. de Koningin-Regentes hield daarbij eene toespraaktevens een dronk wijdende aan den bloei van de Cadettenschool en de gemeente Alkmaar. Deze toespraak werd door den directeur beantwoord. Nadat- de tafel was afgeloopen, begaven de Ko ninginnen zich naar een warande, waar haar een vrij uitzicht werd aangeboden op meer dan 1500 kinderen van alle scholen, die een drietal toepas selijke liederen zongen. Daarna werden de studiezalen der Cadettenschool bezocht, waarin de lessen in vollen gang waren. Na afloop daarvan toonden de cadetten hunne geoefendheid in gymnastiek en vaardigheid in de wapens. Bij dit assaufc waren do cadetten in tnra- costuum met oranje-sjerp. Het weer had zich over het algemeen goed gchoadenna en dan viel er wel wat regen, doch niet zooveel dat het schado. Omstreeks drié uur verlieten de Koninginnen do Cadettenschool voor den aangekondigdon rijtoer door de stad. Het Victorie-monument werd het eerst bezocht; hierbjj hield de heer Cohen Staart eene toespraak tot de Vorstinnen, waarin hij de ge beurtenissen van 1573 herdacht. Na de bezichtiging van hot monument, begaf meu zich naar de gemeente-ambachtsschool, waar de 100 leerlingen allen aan het werk waren. Het gebouw werd door H.H. MM. bezichtigd, waarbij de gewone huldeblijken niet ontbraken. Vandaar ging het naar het stadhuis, waar do leden van don gemeenteraad enz. tegenwoordig waren. Voorts werd door hen het museum van oudheden bezichtigd, vooral die zaken, die betrekking hebben op den SpaaDSchen oorlog. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de oude St. Laurenskerk en verder op den tocht door de stad halt gehouden voor merkwaardige gebouwen, kerken, liefdadigheidsinstellingen en dergelijke, waar somtijds weesmeisjes, verpleegden of leerlingen aan den ingang geschaard stonden en bij het passeeren liederen zongon. Ongeveer half 5 ure was de rit door de stad ten einde en werd een wandelrit naar Heilo onder nomen. Te Heilo werden de Vorstinnen verwelkomd door den burgemeester met eene korte toespraak. Toen ging het in draf en galop naar hot middelpunt dor gemeente, de kerk en de Willebrordusput. Aan dien put stond de schooljeugd, uatuurlgk versierd en met vlaggen gewapend, de Koninginnen op te wachten. Verschillende bouquetteu werden hier aangeboden, waaronder één met een gedicht. De terugtocht naar Alkmaar werd door de prachtige boschrjjke streken gedaan; overal was de landeljjke bevolking op de been en de schat van bloomen werd hoe langer hoe grooter. Bij het inrijden van den Alkmaarderbout kon de Incht, naar het schijnt, de hevige buien die er hingen, niet langer houden eu een hevige hagelbui verrastte de Koninginnen in haar open rijtuig. Ten 6 ure was Alkmaar bereikt; de Koninginnen namen afscheid van den burgemeester en verdere autoriteiten, hen dankende voor de hartelijke ontvangst en voort ging de koninklijke trein naar de residentie. Des avonds was echter Alkmaar nog geheel en al feestelijk, cle illuminatie gelukte vrijwel, terwijl het vuurwerk ook goed slaagde. Ilicr vliet, 27 Sept. Een hoeve, die voor ruim 7 jaren afbrandde, is uu Dinsdagavond door het on weder in de asch gelegd. Al het vee in de de stalling der schuur kon gered worden. Ook de woning bleef gespaard. Den inspan en pbaeton konden tijdig geborgen worden. Alles is verzekerd. De boeve wordt bewoond door De Smet en behoort aan een Belgischen eigenaar. Met 1 Oct. zullen er geen kommiezen meer hier zgn. De heer Korf gaat naar een suikerfabriek en de heer De Vuijst wordt te Aardenburg gedetacheerd. Dit is een groot ongemak voor onze nering doenden, maar zelfs Willem Beukels kan er niks aan doen. TcrilClIZCll, 27 Sept. Benoemd is tot wet houder de heer H. C. E. van IJsselstein. Alisslligeil, 27 Sept. Door den chef van het militair hospitaal alhier, deu heer dr. A. Kuypers, is van de Koningin-Regentes bericht ontvangen, dat aan elk der op 23 Augustus op het pantserschip Stier" verwonde vuurstokors, namens H. M., een gift van flQ moet uitgereikt worden. Tevens zal, op last van H. M.. aan de gewonden zoodra mogelijk eenigen tijd verlof worden verleend, waarvan de reiskosten voor heen en weer door H. M. zullen vergoed worden. De zwaarst verwonde vuur- stokers, de Vries en Klempen, nemen nu ook in beterschap toe en er bestaat veel hoop dat ook zij geheel hersteld het hospitaal zullen kunnen verlaten. €*OCS, 27 Sept. In den regel bekommeren zich do meeste ambachtsheeren niet veel om hunne heer lijkheden. Alleen in don jachttijd brengt de am bachtsheer eenigen tijd op zijne bezittingen door, en zoo is 't niet te verwonderen dat vele bewoners van het dorp hun ambachtsheer niet eens van aangezicht tot aangezicht kennen. De ambachtsheer van Kloetinge, de heer Klotter- boks Pfttjjn van Kloetinge, ijaag als eene vermeldens waardige uitzondering in deze beschouwd worden. Heden bracht genoemde heer, die tegelijk bur gemeester is van Zeist, met zijne echtgenoote een bezoek aan zijne gemeente om eenige dagen op bet hem toebehoorende jachthuis door te brengen. Aau de grens zijner gemeente, bg den Tol, werd hij opgewacht door het muziekgezelschap »Euphonia" uit Goes, dat vervolgens in de kom van het prachtige dorp een concert gaf, waartoe voor deze gelegen heid eene muziektent was opgeslagen. Ten einde mevrouw Pa tij n de gelegenheid aan te bieden een echt Zuidbevelandsch volksfeest te aanschouwen werd eene ringrgderg gehouden Kloetinge is op Zuidbeveland de eenige plaats waar dit feest in eere wordt gehouden. Bovendien hadden volksspelen plaats. Ook de armen werden niet vergeten. Gisteren avond ontstond een begin van brand in den manufactuurwinkel van den hoer D. van 't Westeinde. Niemand der bewoners was aanwezig. De beer van A., juist voorbijkomende, ontdekte eene geweldige vlamgepaard gaande met een zworen knal. Hij drong den winkel binnen eu wierp een aantal brandbare stoffen op de stoep. Aan het flink optreden van den heer van A. is erger onheil voorkomen. Allo autoriteiten waren spoedig present, zoodat do brand onmiddellgk was bedwongen. De Korte Kerkstraat met tal van winkels, waarbij een waarin patronen en buskruit te koop zgn, is voor brand een gevaarlijk terrein. Men schrijft de oorzuak van den brand toe aan eene gasontploffing. lertteke, 27 Sept. Dikwijls wordt er gezegd: »de kermis zal haar eigen dood wel sterven, dus laten wij baar maar niet afschaffen". Dit gezegde bevat geen waarheid, zou mou beginnen te gelooven als men bier de aanstalten ziet. In geen jaren is zooveel verscheidenheid geweest als thans. Als men naar deze vorscheidenhoid de welvaart van deze gemeente moest afmeten, zou men zeker zoggen, dat hier een ongekonde weelde beerscht. Iedereen weet, dat niets minder waar is dan dit. Do slechte en regenachtige zomer Is oorzaak dat or bijna geon werk is geweest, dus ook geen verdiensten. Zeker is het dan ook, dat do kramers en die, welke met spellen hier hnn geluk komon beproeven, onvoldaan uit deze gemeente weg zullen gaan. Wol fc rt 8«l k27 Sept. Bom batn, bom bam, klonk bet van den kerktoren beden, op een uur waarop men dat anders niet gewoon is to booren. 't Was n.l. 9 ure in den morgen en door het ongewone zag men al spoedig ontstelde, vragende gezichten en jawel or was brand Een kwartier nadat het eerste teeken gegeven was, ging het brandspuithuisje open en kwam een paardaangestapt, enkele rood, wit en blauw geverfde stokken verschenen, enkele menscben vroegen waar 'twas. Eindelijk rukte men uit (met de spuit) en wel naar Wilhelminapolder, waar volgens 't gerucht een schuur in brand zon staan; de rook had men om acht ure al gezien. 't Is zonde, wie weet hoe veel beesten cr weer omkomme sprak men, terwijl er weer waren die besloten om op vaste premie te verzekeren, want men hoorde zooveel van brand tegenwoordig en de premie voor onderling werd zoo hoog. Nog een bang kwartier en jawel daar komt het paard met de spuit weer aangestapt en met neder- gebogen hoofde berichtte men, dat een peulhoop tot asch was verteerd. En nu was alles in vroolijkbeid; vele brandweer mannen kochten, eer men naar huis ging, uit blijdschap of uit liefhebberij nog een afzakkertje en het verschrikkelijke alarm behoort weer tot 't verledene Ilruinissc, 27 Sept. Deden zich in de vorige maand vele gevallen van besmettelijke varkens ziekte voor, zoodat er maatregelen moesten genomen worden om de besmetting te keer te gaan, in den laatsten tijd kwamen bgna geen gevallen meer voor, zoodat de ziekte als geweken beschouwd kan worden, Xicrikzee, 27 Sept. In de Bode, orgaan van deu Bond van Nederl. Onderwijzers, vindt men het volgende als proeve van taal en stijl in een officiëel stuk. Het is eene beschikking van don gemeenteraad van Tholen, d.d. 8 Febr. 1894. >De Gemeenteraad van Tholen. Gelezen een rekwest d.d. 28 Oct. 1893 van den Heer L. K. Van Dijke on van de overige onderwgzers eu onderwijzeressen geplaatst aan de openbare school, daarbij verzoekend hunne jaarwedden te verhoogen. BESLUIT. Worden geen termen gevonden om in hun ver zoek toe te stemmen, om reden hunne jaarwedden niet tot de hoogste behooren, maar ook niet tot de Dat daarentegen de meeste onderwijzers meest docenten zijn aan de rijks-normaallessen, dat zulks voor ben een financiöel voordeel geeft doch de gemeente daarvan geen financiëel nadeel van heeft. Daar bovendien de prikkel moet aanwezig blijven om hunne positie bij het onderwijs te trachten te verbeteren door elders uit te zien naar eene betere positie bij het ouderwijs, want bijaldien dat niet plaats heeft Tholen in het bezit zal komen met bejaarde onderwgzers te blijven zitten, en die niet in het belang der gemeente is". Op den hoofd-cursus gaat 0. a. met 1 Oct. a. s. over in het oudste studiejaar, van het 3do reg. inf. D. C. de Witte van St. Maartensdijk. Ter adsistentie van den luitenant-kolonel militio-eommi&aris in Zeeland bij de a.s. loting, lichting 1895, is aangewezen de tweede luitenant H. P. van der Miedon van Opmeer. Ongeveer 125 hoogaarzen bevonden zich Dinsdagmiddag in de haven te Philippiue, om zich te onderwerpen aan een onderzoek, in te stellen namens het bestuur der Visscherijen. Aan de eigenaars of zetbazen dezer vaartuigen, waaronder zich 76 uit Philippiue bevonden, werd een bewijs afgegeven, waardoor zjj kunnen meeioten bij de verloting der mosselzaadbanken in de Wester- Schelde op 18 Oct. a.s. De weduwe Yan Heesch te Osch beeft haar 102den verjaardag gevierd. Het vrouwtje is nog zoo bij de pinken, dat men haar leeftijd op 80 jaar zou schatten. Volgens een particulier schrijven uit Transvaal aan het Béér ei w. Nieuw Adv.-óiud i' het standbeeld, dat de Koningin van Engeland heeft laten oprichten voor den ongelukkigen zoon van Napoleon III, ter plaatse, waar hg sneuvelde tegen de Zoeloe's, ge stolen en is een som van f 600 uitgeloofd voor de aanwijzing der daders. KORT 1 V W S. Te Steenwijk is een 32-jarige schipper in het water gevallen en verdronken. Het in een sloot bg den Heuvel te Rotterdam gevonden vrouwenlgk is herkend. Het was dat eener Rotterdamsche. Uit minnenijd en na een twist met haar vrijer sprong een jong meisje aan de Delftschevaart te water. Zij werd half bewusteloos door een agent van politie met een dreg er uit gehaald en, na tot kalmte gekomen te zijn, naur huis gebracht. Te Reede is uit den IJsel opgehaald het lijk van een Duitscher, naar gissing 35 jaar oud. In de portemonnaie waren enkel twee Duitsche spoorweg kaartjes. Te Velp bij Arnhem is ingebroken in de tijdelijk onbewoonde villa van den heer H. Doyer aldaar. I)e dief of dieven hebben zich door een raam toegang verschaft tot de woning en aldaar twee zwartmarmeren pendules gestolen; van een glazen kast had men den spiegel ingeslagen. Wijl de heer D. afwezig is, heeft men nog niet kunnen nagaan wat cr nog moer ontvreemd is. De politie heeft reeds een onderzoek ingesteld. Onder Bleiswijk is oen groote boerderij afgebrand. In de Westerstraat te Amsterdam is een gasstoker uit het raam eener tweede verdieping gesprongen. Met gebroken been werd hij naar het gasthuis gebracht. Te Klooster veen beeft een heer zich verdronken. Hij bond zijn bceucn bg elkaar, ontdeed zich van jas en hoed en sprong in '.t water. Hoewel spoedig hulp aanwezig was, verijdelde de wanhopige alle pogiDgen tot redding en hield hij het hoofd hard nekkig onder wator. Toen men hem er uit haalde was het to laat. In zijn zak werd het bewijs van lidmaatschap dor Harmonie" te Groningen gevonden. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Voor het burgerlijk armbestuur te Goes is aangenomen de levering van brood voor O5/, cent, door R. Scheele, van rundvfeesch voor 60'ft cent. kalfsvfecsch voor f 1, door C. J. Groenendijk, en van varkenvleesch voor 64 cent, door L. Melse. Alles per Kilo. L A N II 1* O ll 11. lIi«lclcU»ur£, 24 Sept. De afdoeling Wal cheren van dcZoeuwsche Maatschappij tot bevordering van landbouw on veeteelt heeft met groote meerderheid van stemmen besloten te steunen de door de Ned. Protectionistische landbouw-vereeniging te Utrecht aan de beide Kamers der Staten-Generaal gezonden adressen, met verzoek tot invoering van een tijdelijk schaalrecht op granen, enz. De landbouw-vcrccniging te Dreischor heeft besloten adhaesie te verleenen aan het adres der Ned. Protect. Ver- eeniging te Utrecht, in welk adres aangedrongen wordt op hefGng van invoerrechten op vreeemde granen. Ook bij den heer J. Blankert, landbouwer te Kapelle, is onder de koeien het mond- en klauw zeer uitgebroken. Dezelfde ziekte is geconstateerd onder hot vee van den landbouwer Ed. de Vleeschhouwer te Koe wacht en onder de schapen van den landbouwer L. de Jonge te 's Heerenhoek. Op de laatste plaats is de ziekte van kwaad- aardigen aard. De Dinsdag in de Tweede Kamer door den Min. van Binnenlandsche Zaken geuite bewering, dat Zeeland onbesmet ie, werd op hetzelfde oogenblik helaas! door de feiten weersproken. In de streken vau Zuid-Holland, ten noorden van Schiedam, breidt dezelfde ziekte op onrustbarende wijze zich uit. In het geheele Westlaud ziet men hier en ginds in de stukken weiland groote borden, waaroj) de waarschuwing besmettelijke veeziekte." Het laat zich aanzien, dat spoedig geen enkel vee houder een gezonden veestapel zal hebbendagelijks toch worden nieuwe boerderijen besmet. Het m»nd- en klauwzeer breidt zich op Zuid-Beveland meer en meer uit. Nu reeds komen gevallen voor te Nisse, 'sHeerenhoek, Kapelle en Wemeldinge. De najaars-veemark ten te Goes zullen er de onaangename gevolgen van ondervinden. In het land van ter Goes is zeer veel juin verbouwd, en, wat in dit jaar veel zegt, het artikel is niet tegen gevallen. Integendeel, 300 mud per bunder mag eene goede opbrengst genoemd worden. Als de prijs nu maar niet te laag blijft, dan heeft de verbouwer ten minste over één artikel niet te klagen. Met de verzending wachten de boeren, tot Duitschland ziju grooten voorraad zoo wat kwyt is. Van winter-aardappelen is nog geen marktprys te bepalen. In de vorige week zijn een paar waggons verzonden a f 2,50, maar of dit de vaste prijs blijven zal, is niet te zeggen. II E C II X SI A BK E m. Het O. M. bij de rechtbank te Middelburg beeft een jaar gevangenisstraf geëischt tegen twee personen uit Hontenisse, die als getuigen in een strafzaak van genoemde rechtbank geboord, een valsche ver klaring onder eede hebben afgelegd. Ziorikxoei 28 Sept. Door de arrond.-rechtbank werden heden veroordeeld: 1°. J. G.schippersknecht te St. Philipslandwegens diefstal, tot f 3 boete, suhs. 6 dagen hechtenis; 2°. M. S., arbeider te Scherpenisse, wegens mishandeling, tot 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis; 3°. N. G., arbeider te Stavensise, wegens mishandeling, tot f 3 boete, subs. 6 dagen hechtenis; 4°. A. S. 13., bierhuishouder te Bruinisse, wegens mis handeling, tot 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis; 5°. P. K., arbeider te Noordwelle, wegens mishandeling, tot f 3 boete, subs. 6 dagen hechtenis 6». ,1. van der W., metselaar te Zonnemaire, wegens mishandeling, tot f 5 boete, subs. 10 dagen hechtenis. k k u k s 1 k ij w s. Tengevolge van bet aan ds. J. P. Schilt, pred. te Burgh, verleend emeritaat, treedt 1°. October in zijne plaats als scriba van liet classikaal bestuur van Zierikzee op, ds. G. B. Fgnvandraat, pred. te Nieuwerkerk, en als quaestor ar. J. Helder, pred. te Zierikzee. Beroepen bij de Geref. gem. te Kamperland de cand. O. Los te Oud-Vosmeer. O N I> E H W M S. Voor de examens ter verkrijging eener akte van bekwaamheid als onderwijzer of onderwijzeres (art. 56 wet L. O.)die in October e.k. zullen plaats hebben, zijn al6 deskundigen benoemd de beeren P. G. de Jager, hoofd der school C te Middelbare:, voor bet lezen en de Nederlandscba taal; D. H. U. Ittman, hoofd der openbare school C te Goes, voor het rekenen; L. A. E. van der Ley, onderwijzer aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Mid delburg, voor de beginselen der aardrijkskunde A. Rademaker, hoofd eener bijzondere school der Nederl. hervormde gemeente te Middelburg, voor de grondtrekken der vaderlandsche geschiedenis P. Barentsen, hoofd der openbare school te Seboon- dijke, voor de beginselen van de kennis der natuur; A. Lysen, onderwijzer aan de rijkskweekschool voor onderwgzers te Middelburg, voor de theorie van het zingenJ. Swart, hoofd der openbare school te 's Gravenpoldervoor de eerste oefeningen van het handteekenen; P. Landsman, hoofd der openbare school A te Vlissingen, voor de beginselen van onderwijs en opvoeding; J. H. van der Bel, onder wijzer aan de rijkskweekschool voor onderwgzers te Middelburg, voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek; mej. A. S. Beugel, onderwijzeres aan de openbare school G te Middelburg voor do vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek; mej. J. de Graaf, onderwijzeres aan de openbare school E te Goes, voor de nuttige handwerken voor meisjes en mej. M. J. de Haan, onderwijzeres aan de open bare school G to Middelburg, voor de nuttige handwerken voor meisjes. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is het doctoraal examen taal en letterkunde van den Oost- Indischen Archipel afgelegd door den heer A. A. Fokker. Sclierpenlsse. 27 Sept. Op deonderwij2ers- vergadering, die op 5 Oct. a.s., des namiddags 0111 2 uur alhier in bet schoollokaal gehouden zal worden, zullen de volgende punten behandeld worden 1°. Wat is aanschouwelijke woordverklaring? Inleider: de heer L. van Rooijeti. 2°. Oberlin. Inleider: de heer D. J. Hartog. 3°. Is door ons, onderwijzers van het platteland, ook iets te doen in de richting van 'het Toyabee- werk? Inleider: de heer W. C. Crucq. 4°. De school en de zedelijkheid. Iuloider: de heer J. A. Beneker. 5°. Voorstel van de beeren Bugze en Beneker om het onderwgzersgezelschap op te heffen en alleen de afdeeling >Tolen" van het Nederl. Onder wijzers-Genootschap te doen voortbestaan. 's Geavenhage, September 1894. Wanneer men het deftige staatsstuk, dat onder den naam van Troonrede telken jare de gemoederen bezig houdt, aandachtig naleest, dan staat men eenvoudig verwonderd over de stoutmoedigheid van dit Kabinet om zulk een document de wereld in te durven sturen. Wanneer men niet beter wist, dan zou men wanen een program voor zich te zien van oen bewind, dat volkomen zeker is van zgn bestaan, dat zijn krachten kent en die wenscht aan te wenden in hun vollen omvang, en die een meerder heid aan zjjne zijde heeft, die het klinkt mis schien vreemd juist tegenover dit Kabinet door dik en dun wil meegaan. Hoe is nu echter eigenlijk de toestand Wij hebben eene Regeering, wier leden personen zgn van groot talent, maar die als bewind volkomen afhankelijk is van de gunst van anderen een liberaal bewind, dat in de Kamer zijn meerderheid moet handhaven met behulp van 25 katholieken, 7 anti-revol. en 2 conservatieven; een Regeering, wier gemis aan inoreelen steun bij eigen geest verwanten niet vergoed wordt door een kraehtigen hefboom ten Paleize: opmerkelijk is hot toch, dat sedert de geschiedenis met het Militair Huis dei- Koningin de Minsters stelselmatig zijn uitgesloten van het bijwonen vau feestelijkheden, waarbij de Regentes aanwezig was; eene Regeering eindelijk, die uitsluitend bestemd scheen om de radicale geesten in zake kiesrecht-hervorming te lcalmeeren. En die Regeeriug komt met een program zoo om vangrijk en uitgebreid, zoo veelzijdig en van langen adem, alsof zij jaren levens voor zich had en de gunstelinge was van Noordeinde en Binnenhof gelijkelijk. Zelfbewuste kracht, of overmoed? Mij dunkt er kan haast geen twijfel aan bestaan, dat dit zelfbewustzijn al zeer flauw moet wezen. Het is niet tegen te spreken, na de sterke actie in het vorige en in deu aanvang van dit jaar is er op kiesreebtgebied eene reactie waar te nemen. Men kan niet tegen windmolens vechten. Eenmaal dat de vooruitstrevende kiesrecht-politiek een bons heeft ontvangen, moet men wachten en wil men ook wachten wat deze Regeering voor schoons zal kunnen uitdeuken, dat eeüigszins in staat zal zgn de wet-Tak te vervangen, zonder zóó ver te gaan. Maar rechtvaardigt dit nu een achteruitstelling vau het kiesrecht-probleem, zooals die nu in de bedoeling schijnt te liggen? Het is eenvoudig onmogelijk spoedig mot een nieuwe kieswet te komen en tegelijkertijd te meenen, dat men lekker zal kunnen smullen vau de fijue gerechten, die het parle mentair jaar-menu ons te lezen geeft. Het een of het ander. Ofde Regeering is voornemens do groote hervorming nog zeer lang te verdagen, of wel, zij heeft de spijslijst maar wat opgesierd om een mooi figuur te maken en de Regentes langer dan haar zelve lief is, aan het voorlezen te houden. En om de maat vol to meten, komt een paar dagen later onze dikbuikige minister van financiën met het leukste gezicht verklaren, dat de belasting-quaestie ons nog heel wat moeite zal baren, daar bedrgfs- en vermogensbelastingen alle bei dreigen tegen te vallen, en in één adem voegt hij er de allerverschrikkelijkste mededeeling aan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 3