ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 29 September 1894. Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Schroefstoomschj „SCHELDE". Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6518. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiênvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement»- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzee&che Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Opneming van de Voetpaden. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbendendat in de aanstaande week van wege de gemeente eene Algemeene Opneming zal worden gehouden van de Voetpaden. Zierikzee, den 26 September 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, OH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN. Secretaris. Algemeen Overzicht. Wanneer wij dit Overzicht beginnen met eenige mededeelingen uit de zoogenaamde kinderkamer van Europa, dan is dit vooral omdat hetgeen daar voorvalt altijd onze opmerkzaamheid eischt voor de mogelijke gevolgen, die in de toekomst daaruit voor de groote Europeesche Staten zullen voort- In Bulgarije zijn de verkiezingen voor de Sobranja tot dusverre vrij kalm afgeloopen. Alleen te Bela, waar de kansen voor den bekenden leider der Russischgezinde partij Zankoff zeer gunstig stonden, zijn ernstige ongeregeldheden voor gevallen. Zoodra de bevolking vernam, dat Zankoff waarschijnlijk zou worden gekozen, deed men een aanval tegen het bureau, waar de stemopnemers zaten, ten einde de verkiezing te verhinderen. De leden van. het stembureau keerden toen huiswaarts zonder dat de stemming was beslist. In de hoofd stad Sofia is de verkiezing in goede orde afgeloopen. De regeerings-candidaten zegevierden daar tegenover Radoslavoff en Karaweloff, de bekende leiders der oppositie, die daar candidaat waren gesteld. Tot de gekozenen behoorde de Minister-President Stoïloff en eenige andere Ministers. Ook in de voornaamste provincie-steden behaalden de candidaten der regeering de overwinning. Naar alle waarschijnlijk heid zal derhalve het Ministerie ook in de nieuwe Sobranja op de gewone meerderheid kunnen rekenen; vxit welke elementen deze meerderheid zal zijn - oiengesteld, zal natuurlijk eerst kunnen blijken, >oilra de volledige uitslag der verkiezingen hekeud is. ^ervië is in conflict gekomeu met Italië, naar i.-inleiding van wat is voorgevallen tosschen den Minister van Buitenlandsche Zaken en den Italiaan- schen gezant te Belgrado. De Italiaanscbe gezant, baron Galvagna, zou met zijn secretaris, graaf Rantizgi, een audiëntie bobben bij den Minister, maar hij werd niet ontvangen en wel, gelijk de Servische Regeering beweert, omdat de secretaris »een toon aansloeg, die hem niet paste". Later werd de audiëntie toegestaan, maar toen had de Servische gezant met zijn geheele personeel Belgrado reeds verlaten. Dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Servië en Italië zijn afgebroken is nog niet bekend, althans de Italiaansche Regeering heeft daarvan nog geen officiëele mededeelingen gedaan en te verwachten is het wel, dat dit geschil in der minne zal worden geschikt. Toch is het voor Servië, dat zich toch al Diet bizonder in de gunst der ledeu van de triple alliantie kan verheugen, minder aangenaam. In Butnenië viert men feest ter eere van Koning Karei, die met zijn gemalin, Carmen Sylva, te Bucharest is aangekomen. De Koningin was door ongesteldheid gedwongen langen tijd buitenslands te vertoeven' en is nu volkomen hersteld terug gekeerd. Maar meer nog dan door deze feestelijke ontvangst wordt over Rumenië gesproken, naar aan leiding van de beraadslagingen der delegatiën van Oostenrijk. Graaf Kalnoky beeft daar zijne ingenomen heid betuigd met de houding der Rumeensche Regee ring, wat betreft het drievoudig verbond, maar de Hongaren blijven beweren, dat de Regeering ver plicht is krachtig te hunnen gunste op te treden met het oog op de Rumeensche beweging in Zevenbergen. Het laatste woord over deze quaestie is derhalve nog niet gesproken, want het zal nog wel eenigen tijd duren, voordat de delegatiën met haar arbeid gereed zijn. Graaf Kalnoky heeft deze zitting der delegatie weder geopend, waarna baron Chlumecky, de President van het huis van Af gevaardigden, tot Voorzitter werd benoemd. Deze hield eene rede, waarin hij er op wees, dat de kracht van het drievoudig verbond was versterkt door graaf Kalnoky's staatkunde en het sluiten der handelsverdragen. Daardoor worden nieuwe waarborgen gegeven voor de handhaving van den Europeeschen vrede. Niettemin gaat geheel Europa voort zijne strijdkrachten te versterken, zoodat de tijd voor eene algemeene ontwapening nog niet is gekomen. Oostenrijk kan derhalve niet alleen op dit punt achterblijven. Op de delegatie zeide de Voorzitter rust daarom de plicht om der Regeering de middelen toe te staan, welke zij voor leger en vloot noodig heeft. De Regeering heeft de begrooting, voor zoover deze Oostenrijk en Hongarije gemeenschappelijk betreft, bij de delegatiën ingediend. De gemeenschappelijke uitgaven bedragen 149,579,913 florijnen, derhalve 4,131,413 41. meer dan in 1894. De begrooting der gewone uitgaven ia 3,618,693 fl. hooger dan in het vorige jaar. Graaf Kalnoky constateerde verbetering in de ver houding tusschen Oostenrijk-Hongarije en Frankrijk, evenals met Rusland. Hij betreurde het aftreden van den Minister-President Stamboeloff in Bulgarije, maar toch geloofde hij niet, dat, tengevolge van het optreden van het Kabinet Stoïloff, de betrek kingen tusschen Oostenrijk-Hongarije en Bulgarije ongunstiger zullen worden. Gunstig is ook de verhouding tusschen Oostenrijk-Hongarije en Rumenië, welke staat de politiek van het drie voudig verbond ondersteunt. De begrotings commissie der Oostearijksebe delegatie keurde de begrooting voor buitenlandsche zaken goed en nam daarna eeue motie van vertrouwen in graaf Kalnoky's beleid op grond van de verklaring van den Minister, dat handhaving van den Europeeschen vrede steeds bet doel van Öostenrijk-Hongarije's staatkunde zou wezen. Sedert eenigen tijd heerscht er eenige spanning tusschen JPoler» en JDuitschland. De Duitschers uit West-Pruisen hielden pelgrimstochten naar Varzin om zich bij Bismarck te beklagen over het begunstigen van het Poolsche element onder cle bevolking in die streken en van Poolsche zijde zijn er nu pelgrimstochten begonnen, die niet zoo'n onschuldig karakter dragen. Eerstens geschiedden ze naar het buitenland en ten tweede droegen ze een zeer geprononceerden staatkundigen stempel. Het hoofd der Poolsche Hofpartij, de heer Yon Roszielsbi, die met zijn gemalin in blakende gunst bij den Keizer staat, heeft in een onbewaakt oogen- blik zelfs verklaard, dat Polen, hoe men het ook verdeeld mocht hebben, één en onverdeelbaar blijft, spijt landkaarten en overeenkomsten en dat er slechts één Poolsch volk bestond met één Poolsch hart, dat overal sloeg met gelijken klop. Deze woorden hebben den tegenspraak des Keizers op gewekt en bij een bezoek aan de stad Thorn heeft hij eene rede uitgesproken, die duidelijk zijn mis noegen uitdrukt. Zooals men ziet, volgt hier de straf op de misdaad. China. De Keizerin-moeder van China heeft 3 millloen taels van haar jubilé-geschenk gegeven tot be strijding der kosten van den oorlog. Indië. Men leest in een Indisch blad: Dezer dagen is onder persoonlijke leiding van den oud-gezagvoerder Vetter weder een proef ge nomen met den wonderkuil. In den loop van éen nacht zijn 320 katties visch gevangen, welke tegen f 0,45 per kattie een waarde vertegenwoordigen van f 144." Jammer, dat die andere gezagvoerder Vetter ook niet zoo'n wonderkuil heeft om in een nacht zoo'n 10,000 Baliers te vangen. Noorwegen. Ken overwintering op Spitsbergen. Twee Noorsche visschers, die in den vorigen herfst niet tijdig genoeg Spitsbergen konden ver laten, hebben daar onder avontuurlijke omstandig heden overwinterd. De beide Noren kwamen den 19 Juli 1893 in een open schip op Spitsbergen aan; tengevolge van een storm deden zij eerst de oostkust aan, en voeren later naar het Ysfard op de westkust. Terzelfder tijd kwam daar ook de Duitsche toeristenboot Admiral", die gevolgd werd door een walvischvaarder, om den toeristen het schouwspel van een walviscbjachfc te schenken. De walviseb, die door dit schip werd gevangen, werd aan de beide Noren afgestaan, die toen met een rjjke lading spek naar huis konden terugkeeren. Onderweg liep hun schip gevaar om te slaun, daar het spek niet behoorlijk gestuwd was cn op zijdo gleed en daar het schip ook averjj bekwam, keerden zij naar Spitsbergen terng en liepen Green Harbonr binnen. Toon zij mot de reparatie van het schip gereed waren en wilden vertrekken, had het jjs reeds het geheele fjord gesloten. Eindelijk, den 21sten November, gelukte het hun, over hot ijs naar het een weinig zuidelijker gelegen Middel Hook te komen. Hier bevond zich een door Zweden opgericht houten gebouw, dat voor depót bestemd was; levensmiddelen waren echter niet meer voorhanden en de geheele proviand der beide Noren bestond in een jong rendier. Aan buskruit hadden zij geen gebrek, lucifers bezaten zij echter in 't geheel niet. Om zich vuur te verschaffen, deden zij een prop watten in den geweerloop on staken die in brand door het geweer af te schieten. Kogels hadden zij niet; om toch op de jacht te kunnen gaan, sneden zij kogels uit een stuk pokhout. Daarmede konden zij ton minste rendieren schieten, en deze vormden van 21 November tot 5 Juli hun eenig voedsel, terwijl zjj niets te drinken hadden dan sneeuwwater. Zij leidden een geregeld leven en waren gezond en opgewekt. Des avonds om 9 uur gingen zij slapen en stonden des morgens om 6 weer op, gingen dan op de jacht of hielden zich met iets andere bezig. Eindelijk werden zij gevonden door een visscher, die hen naar Tromsü bracht, waar zij nu 25 Augustus 11. aankwamen en hun avontuur wereld kundig maakten. Engeland. Te Londen heerscben thans hevige koortsener is een sterke toename van diphtheritis. Van Woensdag tot Zondag werden in de vorige week niet minder dan 2632 koortslijders in de Londensche hospitalen opgenomen. Italië. Z. H. de Paus heeft aan alle Italiaansche bisschoppen bevel gegeven in hunne diocesen de oprichting van Katholieke boerenbonden met alle kracht te bevorderen, als zijnde dezen een zeer werkdadig middel om de socialistische propaganda op het platteland tegen te gaan of te voorkomen. □uitschland. Maandagavond is de te Berlijn thuis behoorende Roemeensche zangeres Nina Banciu verbrand. Slechts gekleed in nachthemd en friseermantol was zij bezig spiritus in een brandend toestel te gieten. Dat toestel viel om, in haar schoot, en in een oogwenk stond haar lichte kleeding in brand. Haar kamermeisje trachtte de vlammen met een laken te dooven en schreeuwde om hulp, welke dan ook spoedig kwam opdagen. De zangeres had evenwel reeds zulke brandwonden gekregen, dat zjj des nachts is overleden. Bismarck heeft op zijn landgoed »Varzin" wederom een paar duizend bedevaartgangers ont vangen, thans komende uit de provincie West- Pruisen. Men telde eenige honderden dames onder hen. Natuurlijk hield Bismarck weder eene politieke toespraak. Hij zwaaide lof toe aanden Keizer en zei het geheel met dezen eens te zijn, waar de Keizer strijd wenscht te voeren tegen de revolutio naire partjjen, waartoe volgens Bismarck ook de Poolsche adel behoort. Lof den Keizer l zei hij, waar deze streeft naar versterking van de Duitsche nationaliteit en beteugeling van de begeerte der Polen, om zich af te scheiden. De laatste woorden van Bismarck waren: »God beware deze voornemens, God begnnstige ze, God geve den Keizer raadslieden en dienaren, die bereid zijn en van hun bereidwilligheid getuigenis af leggen, om te handelen naar de bedoelingen van dit keizerlijk program. Leve de Keizer 1 God be hoede hem!" Na do redevoering werd Bismarck door de dames levendig toegejuicht. De oude, grijze heer maakte korte metten en kuste alle mooie meisjes en vrouwtjes, die hjj te pakken kou krijgen, harteljjk. België. Drie weken geleden bracht een onderofficier iemand naar Gent, die in het Oost-Indisch leger gediend bad en idioot geworden was en in 't bezit was van papieren op den naam van Louis-Filip Matthys, geboren te Gent Hij had 146 gulden bij zich. Het is echter gebleken üai die papieren valsch zijn. De ware Louis-Filip Matthys was in 1889 inderdaad van plan geweest dienst te nemen bjj het Oost-Indisch leger, maar was van gedachte veranderd. Hoe zijn papieren nu in de handen van eeu vreemde geraakt zijn, weet hij niet. De vreemde is nog in het bezit van een bewijsschrift, afgeleverd te Aunay, Pas-de- Calais, in Frankrijk, 20 Sept. 1889, waaruit blijkt dat de houder er van mijnwerker was. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. Lomtoofc. De Dinsdag uit Oost-ïndië ontvangen en tot 28 Aug. loopende berichten bevatten de eerste tijdingen omtrent den bekenden overval. Het telegram van generaal Vetter aan den gou verneur, hetzelfde als door de regeering in de St.- Crt. is openbaar gemaakt, luidde: »To elf uur in den avond van 25 dezer werd het bivouac te Tjakra Negara onverwacht aan gevallen. De beschieting duurde voort, ook gedu rende den daaropvolgenden dag, terwjjl de Baliërs o. m. vuurden door schietgaten, welke des nachts waren geboord in den buitenmuur der vlak tegen over het open bivouac gelegen poeri. De verliezen waren ontzettend en bedroegen in loop van 26 dezer reeds 14 dooden en 85 Water was niet to bekomen, de dageljjks plaats hebbende fonrageering van Mataram niet mogeljjk en de verliozen namen hand over hand toe. Onder die omstandigheden besloot de opperbevel hebber terug te trekken op Mataram, ten einde, voreenigd met bet zevende bataljonvan daaruit handelend op to treden. Om drie uur des namiddags werd afgemarcheerd. Alle goederen moesten worden achtergelaten om de gewocdon in wagens te kunnen vervoeren. Langs den weg ontving de kolonno hevig vuur uit do in de klei muren aangebrachte schietgaten en leed groote verliezen. Te Mataram werd de toestand nog meer onhoud baar aangetroffen. De bivouaccommandant had het bivouac mot vivros, goederen eu geld, waaronder een kwart millioen, dat don 25en was afgodragen, moeten prjjsgeven en zijne troepen gelegerd in eon door een muur omgeven plein op 600 meter afstand van het bivouac. Des avonds te 8 uren arriveerde de kolonne, die ondor den luitenant-kolonol Van Bijlovelt te Soe- karara vertoefd had. Zjj had eveneens zware ver- liezon geleden, de troepen haddon dien dag niet gegeten en stonden opeengehoopt. Vivres ontbraken, het bivouac was niet meer te bereiken dan ten koste van zware verliezen en de gemeenschap met Ampenan was verbroken. Onder die omstandigheden en ingesloten tusschen Tjakra Negara en Mataram kon van offeusief op treden geen sprake meer zijn. Daar de toestand met de talrijke gewonden onhoudbaar was, werd besloten den volgenden morgen, 27 dezer, te trachten door een verre omtrekking zuidwaarts Ampenan te bereiken. Te zes uur werd afgemarcheerd; onderweg wer den betrekkelijk geringe verliezen geleden on te half twee was Ampenan bereikt. Omtrent de kolonne, die onder den luitenant kolonel Van Lawick van Pabst in het binnenland vertoefde, was nog niots bekend. Er was getracht baar van den toestand kennis te geven en naar do Oostkust te doen afmarcheeren, doch te vergeefs." Naar aanleiding van de berichten over Lombok, door de jongste mail aangebracht, schrijft het Handelsblad: Thans zijn de eerste eenigszins uitvoerige berichten bekend geworden over den verradelijben aanval op Lombok. Zij bevatten nog geen verklaring van den plotse- lingen aanval dor Baliërs, maar zij geven wel een diepen indruk van de paniek, welke ondor onze troepen beeft geheerscht, en van bet ontzettende der bange uren, welke de troepen, door onzichtbare vijanden omringd, zonder levensmiddelen gedurende bijna twee etmalen, hebben doorgemaakt. Wat bij het lezen van deze eerste berichten ons en zeker velen bijzonder getroffen heeft, is wel dat er gedurende de 40 uren, welke tusschen het hooren der eerste schoten en de terugkomst der troepen te Ampenan verliepen, van daar geen andere poging is gedaan om het tooneel van den strijd hulp te verleenen dan het zenden van cavalerie, die nadat één paard gewond was, terug keerde. Vermoedeljjk heeft de vrees voor een aanval op Ampenan zelf den bevelhebber van het bivak aldaar weerhouden, troepen en geschut naar den kant van Mataram te zenden. De bezetting dier havenplaats schijnt dan ook zeer zwak geweest te zijn, want er moesten nog 200 man van de »Emma" en de Prins Hendrik" aan land komen en met geweer worden gewapend. Dat - er slechts zoo weinige troepen te Ampenan waren achtergelaten, bewijst opnieuw boe groot de gerustheid van den opper bevelhebber is geweest. De correspondent der N. R. Ct. seint uit Batavia onder dagteekening van Donderdag: Er loopen geruchten, dat de politieke onder handelingen met de Baliërs heropend zijn, omdat de verovering van Mataram en Tjakranegara lastig is. Het oorlogsschip »Emma" zal met een bataljon naar Bali gezonden worden, omdat Djilantik daar aan het stoken is. De burgers van Makassar zijn niet op hun gemak door de tegenwoordigheid in Goa van 5000 man hulptroepen uit Sidonreng. De bedelwagen, iu den j.L Woensdag te Utrecht gehouden optocht, heeft opgebracht: 4 muntbiljetten, 1 gouden tientje, 322 guldens, 37 rijksdaalders, 28 halve guldens, 1615 kwartjes, 6111 dubbeltjes, 431 stuivertjes, 7809 halve stuivers, 43085 centen, 7500 halve centen, 11 biermarken en nagekomen en gewisseld geld ten bedrage van f 21,22, zamen f 2171,02, alles ten behoeve van Lombok. Ingeïoudeu Stukken. Saimenspraike tusschen Jilles Krukel en Stoffel Bieze. XI.VIII. Jilles. Nai regen komt zonneschien buurt, in nai 'n slechten tied oop ik dat 'n goeijen komt. Stoffel. Dat elp ik je wense, verlee weke docht ik dat et voor goed mit ons edai was toe er brand erope wier. Griette zat dainig in de konkels, mit 'n drukte zooas ze gewend is, was ze perjabel bezig oin al wat wat beteikende bie m'n kaore te zoekend'r kerkboek mit 'n zilveren aik, d'r knipje mit 'n pair dubbeltjes d'r in, 'n loddrijn doosje van d'r groatemoeder, in 'n kapoed van der oud-moeië mit d'r trouwmanteltje, io 'n buddoek ao ze netjes inepakt om in 't of in de grond te steken, niettegenstaande dat m'n er varre genoeg van daine wone. Jilles. M'u Saore begon oak al ongerust te worren, mar laite m'n de vrouwen dair nie over uutl&che, want et is bezurgdeid 'n deugd, die elke goeije vrouwe eigen is, in dair de mannen veel in te kort sehiete. Stoffel. Dat is wel wair, want ik ondervinde daigelijks dat m'n Griette veel meer over de slechte tieden dienkt in de zuunigeid betracht dan ik. Jilles. Ju man 'n goeye vrouwe is geld waird, m'n moeder zeide aoltied dat de man et uutangbord van z'n vrouwe is. As ie netjes in proper is kuije d'r oprekene, dat de uusoudster goed is. De slordige vuulproesjes worre deur de kleedinge ran d'r man verklapt. S t o f f e L Dat m'n op de Zurkzeese mart nog ezie, mar deur de groate drukte slai je dair nie veel acht op. Jilles. Ja Stoffel dulr was ik toch verstelt van dat er nog zo&veel drukte was, as je de slechte tieden in an- merkinge neemt. Stoffel. Ja mar je weet wel dat leege vaiten et meeste klienke, in die geen geld op zak ct ardste sclireeuwe. Jilles. Ik oire dat du Kemcdie aole aivende eijvol was, in dat in de Konsertzaile in bie Konstance et oak goet gegai eit- De Stoomkuresel eit et geld mit emmersvol tegen papier in grof geld motte wisscle, in dan oir je klaige over den slechten tied. S t offcI. Dat is de veriichtinge buurt, dat kenne wilder nie. Elk doet meer as ie kan, in wat vrimde diengen of de mensen verzin no dair stai je verstand voor stille. Jilles. Dat is wair buurt, 'n errebeyer gait Zond&igs uut preken in 'n domenie gait socialisten diengen verkondige, dair de mensen deur van streeke raike. Zoa oarde ik lest van een die overal maitschappeJike ziekte den volke verkondigd ao, mar op 'n vieze keer deur et volk verjoge wier, zoadat ie mar gouw z'n biczen most pakke, in mit verlies van z'n ocd er of kwam. 1 .ai ter besprak ie mit eenige vrinden om weer is 'u lezinge te ouwen tegen et misbruuken van sterken drank. Onder 'n lekker glaisje wien wier den dag vastestcld. Mit 'n groat redenaira talent wier et volk et üchaidelike, dat den sterken drank uutwerkt, onder ct oago obrochi, et gezegde was in overeenstemminge mit de vnureid, 'n ieder gieng overtuugt deur et gesproke woord nair uus. Do redenair was erg vermoeid, toe ie tuus kwam gaf ie dat z'n vrouwe te kennen in zei: kom Saore of Griette zao as die vrouwe cctte, geef me nou 'r is 'n bittertje. De vrouwe was evenwel van andere gevoelens en weigerde dat te geven, omdat et strijdig was zei ze, mit z'n pas gesproken woord. De man kon zich dairmee nie vereeenige m stapte deftig nair de soccteit om an z'n beoefte te voldoen. Stoffel. Dan is ie net as dien dominé dair ik m'n groatevaoder wel is van oirdo. Die zei tot z'n oirders: ge liefden, doe nair m'n woorden mar nie nair m'n werken. J i 11 e s. Dat is eel anders as den vroegcren van ons, die minnigmail zoide: toon je geloaf uut je werken. Stoffel. Och buurt ieder eit tegenwoordig 'n geloaf op z'n eigen andje, zelden vind je mensen, die eens willend, eens werkend of eens dienkend bin. Jilles. Dat zei de Burgemeester verlee weke, kiek «ijt ie noe wille ze in Zeeland 'n peèsuukerfabriek oprichtte, in noe stait er in de Nieuwsbode et besprokene van 'n ver- gaiderienge te Goes, die mensen praite dair, zoaveel per geinet zal ieder andeelouwer storte; dat zeker 'n groat ver schil zal geve mit de zienswieze van ons Schouwenairs in Duuvclandvns. Ieder, zeit ie, mot mee kunne doe, in dair mot geen spraikc weze van geldstorten. De boeren, zeit ie, motte zich verbinde om jairliks ién of meer gemeten peén te leveren an die fabriek, komme d'r noe gcnocgzaim ge meten, dat m'n berekene kan de noadige oeveeleid peén te kunne verwerken, dan neemt men op naim van aol die mensen geld op intrest, in bouwt dairvan 'n fabriek, die deur jairliksc oflossinge ten slotte et eigendom van de boeren wordt. De peén worre an ieder uutbetaild nair de percentage suuker, die m'n levert, in m'n stelt 'n percent of meer voar de kosten, dan gait aoles z'n geregelden gsnk. Stoffel. Zoa'n zaïke geloaf ik dat zeker voardeelig mot werke, dat is zoa klair as den dag. Jilles. Dan kan in zal goed werke, as m'n gelukkig is in de keuze van eene zuunige directie, dat is de spie dair aol de coöperatieve vcreenigingen op draaije, 'N slechte stierman, stert et schip op de klippen. Stoffel. Ek nie oirt, dat er besten bie Bom ligge dair elk op kan tcikene, oeveel peén ie jairliks zal levere, of oeveel gemete ie 10 jair lank zal bezaoie? 't ls te wensen dat de boeren noe bliek zulle geven van der belangstellinge. Jilles. In vertrouwen ezeit Stoffel dienk ik dat et net zal gai as mit de deelneminge m de Zonnemairse coöperatie, zwiegt et mar, as ik je zegge, dat ze ier meest aole maile zoa wantrouwig bin as 'n duunkenien. Stoffel. Dat mot je ons ier nie kwailik neme want m'n wone zoa buuten de maitschappelike wereld om, in m'n wete van toeten of blaizen. Jilles. Nee man die tied eit eweest, sint dat er 'n omnibusse op de boot riedt, in 'n vrachtwuigen nair de stad, kunne m'n oak meegaipraite. Weet je wel dat m'n 'n muziekgezelschap dat 'n goeyen naim eit in meer in stellingen dair je vroeger nie van oirde. Stoffel. Dair docht ik nie an, 't is wair m'n gain ier goed vooruut. Jilles. In 't algemeen i9 de vooruutgang groat te noemen, oewel de geldbeuze van jair tot jair slapper wordt, het spreekwoard: de kleeren maken den man, stelle vele zich mee tevree, in dat is in 'n zekere zin gelukkig, want as men aoltied wist wat er onder 'n mooi pak kleeren elede wordt, zou je nie verlange om dat mit je bommezien te ruilen. Stoffel. M'n Griette zeit aoltied: je mot nooit laite merke dat je geen geld eit, mar zurgt vooraol datje zuimig in je leefwieze bint. Jilles. Dat is 'n goed beginsel van je Griette, dair van oagerhand wel is nota van enome mogt worre. Want as je leest oe er mit miljoenen ommeespronge wordt, dair m'n in meerdere of mindere matte an motte betaile, dan komt bie de gedachte dair an et oendervel op je lief. Stoffel. Zouwe die mensen, over zoaveel miljoenen beschikkende, d'r begroatinge aoltied wel mit gezonde ge dachten opmaike7 Jilles, Dat zal oak net gai as bie ons, as m'n 'n goeije zin eit geef je makkeliker uut as dat je miserabel bint. Stelt is dat de Koninginnen 'n bezoek an Aimstie kwairne briengen, dan zou je zeker meer dair voar over as dat je mit schik kan missen. Stoffel. Perjabel jao, want ik zou dienke: raogelik geelt ie wel is 'n goed fooitje voor onz* kerke as ze ziet oe noadig die erepareerd most worre. Jilles. Nee buurt dair zouwe de Koninginnen niks van zie. As zukke oaggeplaitste personen bezoeken oflegge, worre ze nooit de keerzie van de kairte vertoand. Die mensen wete nie beter as dat aole mensen in de weelde baoije. Oeveel duuzende guldens eit et an Middelburg ekost? Neef Geert schreef me dat et op de begroatinge goed merkbair was, want dat m'n sommige nuttige instellingen wouw schrappe. Kiek noe is nair Breda, ik eleze dat ze dair f 10,000 ge- geve om de Koninginnen te ontvangen, dat kan dan f 2000 per uure weze. Gelukkig dat die stad zoaveel voar- deelen van de militairen geniet. Stoffel. Kiek, dair ei j'et, 'n winnende and is 'n milde and. Dat komt aoles weer gauw terechte. Zoo'n waigen bluuft in 't spoor. Mar eilieve, wair zou et bie ons van veromme motte komme? Jilles. De landbouwende streken gai van jair tot jair achteruut buurt, want de priezen van aol de landbouw producten bin zoa nietig, dat den errebeid er nauweliks mee betaild kan worre. Dair wordt deur de oagere bestieren te weinig acht op egeve, mar as et te laite is zulle ze w&irschienlik wel 'n doekje voor et bloeien opzoeke in den vurm van et effen var. inkonnoende rechten op 3e grainen. Stoffel. Dat zou al vroeger in practiek ebrocht motte weze, dan bleef et evenwicht mit onze naiburige rieken beter bestai, mar noe gai m'n aleel uut et lood. Jilles. As Nederland geen vee nair andere rieken uut mag voere voor de verschillende ziekten, dan bin m'n et kind van de rekenienge. Vrieën invoer en geen uutvoer. Daigeiiks oir je van adressen die de oagere bestieren ter ulpe roepe, mar et schient dat die eeren niet t' uus bin, of dat ze d'r geen weg mee weten. Stoffel, 't Is oak geen kleinigeid om an ieders ver langen te voldoen. Jilles. Dat is onmogelik. Ik zou er geen raid op wete as ik zoo velerleye adressen kreeg, ik zou de ardste schreeuwers eest mar elpe, de rest zou ik mit 'n Jantje van Leye mar op de breeë baire scbuve. Stoffel. Dat zal oak wel is plaise wairschienlik is dien wachtenden tram dair oak wel bie. Jilles. Die zou er noe motte weze, dan koune de an de liene liggende suukerpeèn d'r mee vervoerd worre, dat zou mit et natte weer goed te passé komme. Stoffel. Ik dienke dat er meer gemeten peén voor de nieuwe suukerfabriek anëgeve zouwe worre, want die waigens kunne nog al wat vervoere. Jilles. Dat is goen bezwair voor 'n nieuwe fabriek, omdat je goedkoaper per schip as per as kunt vervoere. Stoffel Zouwe de peén oak vrie nair de fabriek opailt worre en de kosten op aolgemeene rekenienge komme? Jilles. Schrief jie noe mar goed in op de lieste, dan wor je mogelik wel as lid van 't bestier benoemt, in dan kan je de reglementen elpe maike, in dairin vaststelle, dat de kosten van vervoer gezaimentlik edroge worre. Krieg je dat edai, dan schrief ik nog een gemet meer in. M'n tied lait nie toe langer te bluuve praiten buurt, m'n Saore wacht op m'n. Gegroet, oak je Griette. 346ste Staats-Loterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekking der 5e klasse (2e week). No. 19452 niet. (3e week), 25, 26 en 27 September. Prijs van ÏOONo. 8240. Prijzen van f SO. 5498 8185 8231 9547 15757 15774 7562 8221 8234 9557 15764 19441 8151 8227 8242 10299 15770 20481 Nieten. 2603 5491 8220 8291 10288 15775 20476 5456 5497 8236 9528 10294 15786 5462 7564 3 8252 9538 15753 15791 5489 8200 V8255 9540 15761 15794 5490 8215 8290 9551 15769 19447 M A R K. TII13 It ICIIT13 N. Zierlkaee, 27 September. Bij iets ruimer aanbod ruimden de goede kwaliteiten tot ongeveer vorige pryzen langzaam op. Mindere en zwakke kwaliteiten zoo goed als onverkoopbaar. Jarige Tarwe f 5,50 a f 6, Beste Nieuwe Tarwe f 4,50 a f 4,75 Goede en mindere f 4,— a f 4,25 Nieuwe Rogge f 3,25 a t 3,60 Chevaliergerst f 2,75 a f 3,50 Zomergerst f 0,a f 0, Win tergerst f 2,50 a 1 3,10 Haver f 1,a f 2, Kleine groene Erwten f 6,a f 8, Groote f 6,a f 7,50 Koolzaad f 6,a f 7, Bruineboonen f 0,a f 0, Witteboonen f 0,a f 0,— Paardenboonen f 0,a f 0, Lijnzaad f 7.a f 7,50 STOOJIBOOTDIE1VST MIDDELBURG -ZIERIKZEE. SeptOct. 1894. Amsterdamsche tijd. Van MIDDELBURG: Van ZIERIKZEE: s morg. Zaterd. 29 7,40 Zondag 30 7,40 Maand. 1 7,40 Dinsdag 2 7,40 Woensd. 3 7,40 Dond. 4 7,40 Vrijdag 5 7,40 's midd. 3,30 3,30 2,— 2,— 2,— 2,— 2,— s morg. Zaterd. 29 7,50 Zondag 30 7,50 Maand. 1 7,50 Dinsdag 2 7,50 Woensd. 3 7,50 Dond. 4 6,30 Vrijdag 5 7,50 i midd. 3,30 3,30 3, 3, 3, Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de oebtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaate nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. DIENST Zierikzee--Rotter dam en TDSSCHENGELEGEN PLAATSEN. Sept.—Oct. Ainslcrd. Hid. Van ZIERIKZEE: Van ROTTERDAM Zaterd. 29 's morg. 6, Dinsd. 2 6,30 Dond. 4 7,30 Zaterd. 6 6,30 Maand. 1'smrg. 10,30 u. Woensd. 3 10, Vrijdag 5 10,—» Maandag 8 10,30» Passagiersvracht ZierikzeeDordtRotterdam Enkele reisRetour 3 maanden geldig lste Klasse 1,25. 2,—. 2de Klasse - -,50. - -,75. De Directeur A. VIN BASTEt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1