/lllllk/IISdll NIEUWSBODE. Donderdag 27 September 1894. Opneming van de Voetpaden. NIEUWSTIJDINGEN» ÏTa 1% II B O li w Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6517. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement»- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzee»che Nieuwsbode" De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Z iRiKZEE brengen ter kennis van belanghebbendendat in de aanstaande week van wege de gemeente eene Algemeene Opneming zal worden gehouden van de Voetpaden. Zierikzee, den 26 September 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Amerika. Vrijdag heeft een cycloon vieeselijke verwoesting aangericht in Iowa en Zuid-Minnesota. Meer dan 100 personen moeten het leven hebben verloren. Op sommige plaatsen kwamen geheele families om het leven. In Kossnth-county, Iowa, werden 26 personen gedood en 39 gekwetst. In Westly-county, eveneens Iowa, telde men 14 dooden en 50 ge wonden, in Osage-connty 4 dooden en 7 gekwetsten. Ontzaglijk groot is de materiöele schade door den storm aangericht, vooral aan de landhoeven. Het getal verwoeste gebouwen moet honderden bedragen. In het Noorden van Iowa en het Zuiden van Minnesota is de oogst geheel vernield. De schade wordt op een millioen dollars geraamd. Engeland. Een der Londensche politie-rechters veroor deelde drie aankomende meisjes wegens het spreken van gemeene taal op de openbare straat. Het was te wenschen, dat het in Nederland ook zoo ging! Drie geheime politie-agenten uit New-York zijn te Southampton bestolen. Zij hadden daar een New-Yorksch burger, die met een aanzienlijk bedrag aan effecten gevlucht was, opgespoord en in hechtenis genomen, met al het gestolene in zijn bezit. Maar terwijl zij do merkwaardigheden van Southampton bezichtigden, stalen inbrekers uit hunne kamers al de in beslag genomen effecten en een aantal fraaie dingen, welke de politiebeambten haddeu gekocht voor vrienden thuis. Van de dieven is geen spoor ontdekt. De detectives" kunnen nu weer aan het zoeken gaan! België. Omtrent de kwestie tusscben de poorters van Oud-Antwerpen en het comité schrijft het Handels tad van Antwerpen het volgende: •Wat te voorzien was, is gebeurd. De poorters v <n Oud-Antwerpen, ziende dat het comiteit ander- uil den inkomprrjs had verdubbeld, hadden de ■ppen bijeen gestoken en besloten al de barakken der Vlaamsche kermis te sluiten. Sommigen hingen er zelfs plakkaarten aan, waarin de beweegreden dier sluiting werd kenbaar gemaakt en anderen waren voornemens aan de poort der wijk het publiek mondelings te verwittigen, dat de Vlaamsche kermis inwerkstaking was. Men hield vergadering onder de open lucht en de magistraten onderhandelden met het comiteit, dat eindelijk gedwongen was bet hoofd in den schoot te leggen en toe te geven. De inkomprjjs werd op 10 centimen hersteld en geen half uur duurde het of het volk stroomde in massa binnen. De barakken en danstenten werden weer geopend en de kermis was seffens weer in vollen gang. M. de Staatsminister Beernaert, die met twee of drie dames bij die beweging aanwezig was, zal wel gedacht hebben: Ja, die Sinjoors zijn nog altijd dezelfde taaie kerels De poorters van Oud-Antwerpen protesteeren ook tegen het inkomgeld van 50 ceDtimen, dat het comiteit wil heffen op Zondag aanstaande, bij den uittocht van den keizer Karei-stoet. Wij hopen dat het comiteit de gegrondheid der klachten zal inzien en eveneens toegeven". Nederland. (»r<>£3 UiigeII, 24 Sept. Vrijdag j.l. herdacht de heer G. A. Boomgaard zijn 106en verjaardag. Hij word alhier geboren den 21 September 1788, werd op 23-jarigen leeftijd, in 1811, door Napoleon opgeroepen, iu wiens leger bij 3 jaren met grooton tegenzin als tamboer diende, heeft in een groote kazerne met 3000 man voet- en paarden volk op een plaatsje der Belgiscb-Franscbe grens iu garnizoen gelegen en den slag bij Ratzburg medegemaakt. Met gloed verhaalt hij van zijne lot gevallen nifc dien tijd. Van koopvaardijmatroos is hij opgeklommen tot kapitein. Hij verklaarde een groot vijand van Napoleon geweest te zijn. Thans stelt hij nog veel belang in de Lombok-expeditie, en het verheugde hem, dat de bedel wagen" der studenten zooveel opge bracht had. Bebalve het gehoor, zijn de zintuigen uitstekend. Hij spreekt zonder trilling van stem; van hetgeen in zijne nabijheid voorvalt ontgaat hem niets. Hij maakt een indruk als een man van 70 tot 80 jaar, ja velen van dien leeftijd zien er veel minder krachtig uit. Sedert 31 jaren is bij conventuaal in genoemd gasthuis, en de meening van velen, dat gasthuisbewoners in den regel oud worden, vindt in hem het beste bewijs. Des zomers staat hij des ochtends te vijf uren, des winters te halfzeven op; even vóór tien uur begeeft hij zich ter ruste. In den laatsten tijd gebruikt hij geen sterken drank; alleen neemt hij af en toe een glaasje wijn. Zijn pijp verlaat hem zelden; in drie weken rookt hij Vj kilo tabak. Haarlem, 24 Sept. In den afgeloopen nacht is hier een brutale inbraak gepleegd in bet Molenpad. Het echtpaar v. Gasten bad zich reeds ter ruste begeven, en werd tegen halféén gewekt door eenig gedruisch. In de slaapkamer zag het toen drie mannen, die, bemerkende dat de bewoners wakker waren geworden, de beide brandende lampen omver wierpen. Van Gasten sprong uit het bed, vloog naar de voorkamer, verbrijzelde daar een ruit en begon moord te schreeuwen, waarop de buren toe schoten en de inbrekers de vlucht namen, na eerst juffrouw v. G. een hevigen vuistslag te hebben gegeven. Zij lieten een groot mee achter en namen twee horloges mede. De woning van v. Gasten is gelegen vlak aan die van de een paar jaren geleden vermoorde vrouwtjes en evenals deze door tuinen te bereiken. De inbrekers waren dan ook door de tuiuen gekomen. De ontsteltenis in de buurt is groot. De vermoedelijke daders zijn gearresteerd. 's Gravonlmgo, 25 Sept. Tweede Kamer). In de heden gehouden zitting is ingekomen een voorstel van den heer Pijnappel tot wyziging van de faillissement-wet (art. 1). Verzonden naar de commissie. De algemeene strekking ran het ad ces van antwoord is zonder debat of stemming aangenomen. By de paragraaf over Lombok drukte de heer Cremer ook het vertrouwen dezer Kamer uit, dat onze eer zou worden gehandhaafd en wenschte ook by zich te onthouden van een oordeel over het gebeurde. Alleen wilde hy nu reeds waarschuwen om niet te besluiten tot invoering van direct bestuur op Lombok, inaar te streven naar benoud van de vorstenhuizen als bestuurders, behoudens sterker contröle onzerzijds. Hij schetste de nadeeien van direct bestuur voor onze financiën en voor ons prestige elders. Hij verlangde geen antwoord. De heer Pynacker Hordijk, ofschoon in het algemeen geen voorstander van uitbreiding van rechtstreekse!» bestuur, meende dat voor Lombok eene uitzondering moest worden gemaakt. De Minister van Koloniën dankte. Hij verzekerde dat aanvankelijk geen kwestie was van amiextie, maar alleen van bet verlangen om de bevolking te waarborgen tegen mishandeling. Het concept-contract was gereed, maar de Sassaks verzetten zich orndat zij niet onder Balische hoofden willen komen. Ten slotte werd eene wijziging aangebracht, waardoor zij onder eigen hoofden bestuurd zouden worden. Juist die wyziging schynt den Baliërs aanleiding te hebben gegeven tot verraad. In de tegenwoordige omstandigheden kan de Minister zich niet uitlaten over zijne voornemens. Hij heeft nog geen opinie, moet voorstellen uit Indië afwachten en belooft niet dan na ernstig beraad te zullen beslissen. Een feit is het echter, dat vaak rechtstreekse!» bestuur gunstig werkt. Eindelijk verzekert de Minister, dat de West-mousson niet zoo schadelijke gevolgen kan hebben op Lombok. De paragraaf is goedgekeurd. Bij paragraaf 4 (oogst) vroeg de heer Van Kerkwyk wat de Regeering denkt tc doen om den landbouw te hejpen, of zij de grondbelasting zou afschaften of verminderen, stoomtrammen aanleggen. De Minister Rijell verklaarde gaarne den landbouw te willen bevorderen, maar zonder verandering te brengen in het belastingstelsel. Bij verschillende wetten zal op het belang van den landbouw worden gelet. De hh. Bahlmann en Heemskerk betoogden, dat alleen door invoering van graanrechten afdoende verbetering te wachten ware, en de heer Bahlraan wenschte, dat de Regeering bij een slechten oogst remissie van grondbelasting kon geven. De Minister bleef protectie ten sterkste bestrijden. Het voorstel-Pijnappel tot wijziging van de nog niet ingevoerde faillissernentswet strekt uit art. 1 te lichten de woorden: «Indien dit in het gemeenschappelijk 0 lang zy'oer schuldeiachers wenschelyk wordt geoordeeld", welke woorden bij de behandeling door de Tweede Kamer iu 4893 in gebracht zijn. 's C« ravcil llAge, 25 Sept. Onder eon be wolkte lucht, waaruit nu en dan regendruppelen vielen, vertrokken H.H. M.M. de Koninginnen beden J ochtend ten 9,/l uur van bet Holl. spoorstation alhier naar Breda, vergezeld van het reeds vroeger vermelde gevolg van dames en beeren der hof- l houding. j Een talrijke menigte stond op bet stationsplein I de komst der vorstelijke personen af te wachten, die in het koninklijk Paviljoen tot het doen van j uitgeleide vonden, den generaal-majoor Rompelman, waarn. gouverneur der residentie en luitenant- j kolonel Beijerman, plaatselijk kommandant. I De Koningin droeg bij dit bezoek een geheel wit toiletje met cachemir jacket van dezelfde kleur en i den VV'ilhelminahoed. Haar Moed"- w is als ge woonlijk iu donkere kleeding. Op last van de Regentes werd aan het station bezorgd en naar de academiestad medegenomen een lauwerkrans, bestemd om te worden gelegd op bet graf van de gesneuvelden te Ginneken. Bij het wegrijden van den trein plaatste de i Koningin zich op het balcon om zich daarna met de Regentes te zetten aan het ord .t in den wagen-salon gedieud stond. ISredsL 25 Sept. Heden morgen te ruim half elf ure arriveerden alhier HH. MM. de Koninginnen. Aan het station stond geschaard een ecrewacht van borger- en militaire autoriteiten, met den Burge meester, den beer Guljé, aan het hoofd. De Burgemeester sprak HH. MM. kort toe, waarop de Regentes antwoordde met een hartelijk woord. Daarna werden HM. MM. bouquetten aangeboden; slechts zeer korten tijd vertoefden de hooge be zoeksters in de rijk ingerichte salons. Toen ver schenen HH. MM. buiten en een donderend gejuich, dat de saluutschoten overstemde, was haar welkomst groet. De stoet bestond uit vijf rijtuigen; bet hreede stationsplein was smaakvol versierd. Iu de Willem straat stonden de plaatseljjke corporation opgesteld met hare vaandels. Daar waren ook de acht oud strijders, die met groote onderscheiding door de Koninginnen werden toegeknikt. Nadat de linie vau vereenigingen was gepasseerd, ging, het stapvoet door do Sophiastraat, Boschstraat, Veemarkt, Vee- marktsloot, Markt over het Kasteelplein naar de Militaire Academie. Overal was eene groote menschen- massa op de been, die HH. MM. uitbundig toejuichten. Op de Markt was het wel het drukst; haar mooie gevels aan weerszijden van het Stadhuis, dat smaakvol versierd was met groepen planten langs de breede stoep, door loopers bedekt. De fontein wierp hare stralen hoog op boven het bassin en de druppels vielen glinsterend néér in de nieuw aangelegde perken. Daaromheen was een woelende menscben- zee. Gedureude den geheelen tocht werden bou quetten aangeboden. HH. MM. reden met gevolg door de poort van de Academie langs de gelederen, terwijl de cadets de geweren presenteerden. Daarna stapten HH. MM. uit en werden één voor één alle officieren voorgesteld. Tijdens de bezichtiging vau het gebouw werd in de bibliotheek door de officieren een geschenk aangeboden, bestaande uit een album met photo- graphielin der Academie, vervaardigd door den photograaf Reissig. In de amusementzaal werd namens de cadetten door den sergeant-cadet Smeets, van de artillerie voor Oost-Iudiö, een geschenk aangeboden, bestaande in een blauw-satijnen kussen, waarop eene zilveren plaat, voorstellende het front der Academie, vervaardigd door de firma Van Kempen te Voorschoten. In de bibliotheek plaatsten de Koninginnen hare bandteekeningen in een album. Bij het déjeuner van 46 couverts zat rechts vau de Koningin de Burgemeester; links de Koningin- Regeutes. Na afloop van het déjeuner begaven H.H. M.M. zich naar de manége, waar door 10 cadetten •aroussel zou worden gereden en door 15 voltige oefeningen verricht, onder de leiding van den rit meester Smeding. Nadat door de Vorstelijke per sonen was plaats genomen op de keurig net versierde tribune, begon de uitvoering van het programma, die ook weer in den volsten zin onberispelijk genoemd mocht worden en waarvoor H.H. M.M. dan ook niet nalieten bjj herhaling Hare goedkeuring te kennen te geven. Tijdens het bezoek aan de Academie viel er een zachte motregen. De geestdrift was buitengewoon groot. Tjjdeus do bezichtiging van de Academie werd les aan de cadetten gegeven in bijzjjn van de Koninginnen, door de luitenants Van Roijen, Collette, Nijpels, Feber eu de buAgerleemren Krediet en Hoitsema en den lector Van Eek en den leeraar Koomans. Het laatste wat de Koninginnen op de K. M. A. zouden zien was een groot militair assaut in de prachtig versierde exercitieloods. Gelijk alles, wat van hot cadettencorps uitgaat, steeds uitmunt door netheid, goeden smaak en volledigheid, zoo was ook weer dit assaut. Om 3 uur verlieten H.H. M.M. de Kon. Mil. Academie. Na het verlaten van de Militaire Academie maakten H.H. M.M. een rijtoer om de gebouwen naar het bekende Spanjaardsgat, waar het Turfschip" is geland. Vervolgens ging hot wéér over het Kastcelplein naar het Begijnhof. De juffrouw-meesteres, die thans H.H. M.M. begroette, kwam reeds in 1840 op het bof en sedert 1863 bekleedt zjj baar tegen woor- digen post. Door baar en door den HoogEerw. Heer van de Corput, pastoor van bet hof, werden de Koninginnen rondgeleid en de Zusters, met bare witte mutsen en zwarte kleéren, gaven Haar heel wat merkwaardigs te zien. Ten kwart vóór vieren verlieten H.H. M.M. het hof en begaven zich naar de Groote Kerk, beroemd om zijn graven en verder beeldhouwwerk. Nadat de hooge bezoeksters tal van inlichtingen hadden gevraagd, verlieten zij ten 4,20 ure de Kerk en reden toen naar de Ambachts school. Die ambachtsschool is eene merkwaardige inrich ting. Zij werd in 1886 gesticht door dr. van Cooth, die duarvoor een leguut bestemde van f 235,000 en f 30,000 voor den bouw. Aan den hoofdingang, die smaakvol was versierd, werden H.H. M.M. be groet door bot bestuur der school, den directeur en verdere autoriteiten. In de bestuurskamer werden bouquetten aangeboden. Vervolgens had de rond gang plaats door de verschillende werkzalen, waar de leerlingen bezig waren met timmeren, smeden, meubelmuken, schilderen enz. Menig fraai werk stuk werd rr bewonderd en de directeur deelde mede. dat alles inrb-t aanwezig: meubelen, werktuigen, bet schilder- en stukadoorwerk, door de jongens zelf was vervaardigd. De school wordt thans bezocht door 143 leerlingen, onderwezen door 11 leeraren. Ten half 5 ure verschenen H.H. M.M. op bet Stadhuis, waarvoor rnirn duizend schoolkinderen geschaard stonden, terwjjl duizenden op het Markt plein bijeen waren. Nadat. H.H. M M. de verschil lende zalen van het Stadhuis hadden bezichtigd, vorscbencn zij op het bordes on namen plaats op twee zetels, te midden van fraaie plantengroepen. Hior op do stoep van het Gemeentehuis gebruikten H.H. M.M, een tweede Juncb. Met daverend ge juich werden zij begroet uit dc tallooze menigte en uit alle vensters. Dit was een indrukwekkend oogenblik. Alle kinderen van het koor hadden eene versiering van rood, wit en blausv en uit dio duizend kinderstemmen weerklonk het Wilhelmus" op de oude wijs en daarna het «Koniuginnelied". 't Was ruiin 5 ure toen de tocht werd onder nomen naar het Citadel-monument te Ginneken, opgericht ter nagedachtenis aan de dappere ver dedigers van de Antwerpsche Citadel en waartoe Koning Willem III de eerste stoot gaf. Do jongo Koningin hechtte een frisscho krans onder dien, die haren vader indertijd had gegeven. Over Prinsenbage, langs het mastbosch, werd de terugtocht genomen. Overal huldebetuigingen van de landelijke bevolking on toen men in Breda terug kwam, brandden daar do meeste illuminaties. Er was een zeldzamcu gloed aan do menigte van kleureu. Op den hoogen kerktoren scbitterdeu een W. en een E. De Koninginnen waren nu bijna begraven onder een schat van bloemen in hare rijtuigen. Even vóór half zeven ure kwamen do Koning- ianen aan het station. Zij inspecteerden de eere- wacht der cadets, drukten de burgemeester de hand voor de ontvangst euonder het spelen van het Wilhelmus" en het gebulder van het geschut vertrok de Koninklijke Familie naar 's Hage. Te Breda werden Oranje worsten" gemaakt. Een >ware delicatesse", zegt de N. Br. Ct. IScrgeil «|l Xooiti. 24 Sept. Gisteren is alhier in het feestgebouw »ThaIia" do jaarlijksche tentoonstelling van de Vereenigiog Ieder kau meer dan hij meent" geopend. De voorzitter, ds. Haver kamp, voerde bet woord. Behalve de gewone inzendingen, voorwerpen ver vaardigd in ledigen tijd uit waardelooze grondstoffen, waren tal van voorwerpen van kunst en smaak, alsmede bloemen tentoongesteld. Tal van Bergen op Zoomsche dames bejjverden zich loten voor de te houden loterij aan den man te brengen, terwijl Bouwmans kapel de feestelijk heid opluisterde. Morgen zal het mannenkoor zich in do zaal der tentoonstelling laten kooren en tot slot de verloting plaats hebben. 23 Sept. Onze duinwater leiding is sedert circa twee maanden voorzien van eene inrichting om het sterk ijzerhoudeud water, dat bovendien op sommige plaatsen een onaangenamer» stank verspreidde, geheel jjzervrij en stank vrjj te maken. Volgens raadsbesluit werd de ingenieur J. Schotel te Rotterdam met dit werk belast, hetwelk na de daarvan thans opgedane ervaring volkomen geslaagd kan genoemd worden. Nu tengevolge der verbetering van het water het getal abonnés toeneemt, zal eene uitbreiding van de prise d'eatt niet achterwege kunnen blijven. De belangelooze onderzoekingen van dr. J. J. Couvée hebben aanleiding gegeven tot het aanbrengen der verbetering. Het was op zijn advies, dat niet de oorspronkelijke ontwerper der waterleiding, de heer Th. Stang, maar de heer Schotel met de verbetering werd belast. 24 Sept. Heden morgen vertrok van hier het s.s. »Oenarang" (ex >Samarang") naar Vlissingen. Genoemd stoomschip behoort aan de Rotterd. Lloyd, werd alhier door de koninklijke Maatschappij >de Schelde" te VlissingeD 24 Eng. voet verlengd. Het schip kwam 7 Augustus jl. in het Prins Hendrikdok en men was dus in 7 weken tjjds met deze werkzaamheden gereed. Behalve de liberale kiesvereeuiging „Gemeente belang", zal ook de vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk" een adres aan den gemeenteraad zenden, waarin wordt aangedrongen de snbsidie van f 1200 voor 1895 voor het muziekkorps der dd. schutterij niet te schrappen. IArablien«lfjk.e, 24 Sept. Onze zeer ge achte burgemeester, de heer C. Welleman, is te Leiden, waar hij eene operatie ondergaan heeft, overleden. Eene lange reeks van jaren is hij der gemeente in verschillende betrekkingen ten zegen geweest. Hij was ook voorzitter van het waterschap »de Valkenissegeul" en dijkgraaf van den Krabben- dijke-polder, en ook in deze beide betrekkingen beeft hij veel voor het algemeen belang gedaan. Onze geheele omgeving verliest in den heer Welle man een trouw raadsman en een goed vriend. Zierikzee, 24 Sept. In de St.-Ct. is op genomen een staat van de gevallen van besmettelijke veeziekte in Nederland, voorgekomen gedurende de maand Augustus 1894. In Zeeland kwam bij 69 veehouders varkensziekte voor; 74 dieren werden aangetast en wel in de volgende gemeentenAagte- kerke, Biggekerke, Brouwershaven, Colijnsplaat, Dreischor, Éllomeet, Grppskerke, Haamstede, Honte- nisse, Kattendijke, Koudekerke, St. Maartensdijk, Meliskerkc, Middelburg, Noordwelle, O. en W. Souburg, Oostkapelle, Scherpenisse, Serooskerke (S.), Tholen en Westkapelle. Andere veeziekten kwamen in deze provincie niet voor. In het geheele rijk kwamen voor 23647 gevalleu van longziekte, 32 van kwade droes, 450 van varkensziekte, 20 van miltvuur, 1 van hondsdolheid en 73 van kwaadaardig klauwzeer der schapen. Diploma A voor de zuivere toepassing van het correspondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem Stolze-Wéry is o. a. verstrekt aan den heer L. Doclcman alhier. De loting voor de Nationale Mili'ï- zal plaats hebben te Kortgem* Zaterdag 13 Oct. voor Wissen- kerke, Kortgene, Kats en Kolijnsplaat. Tolen Maandag 29 Oct. voor Tolen, Oud-Vosmeer, St. Pbilip-Jand, Staveoisso, St.-Annalaud, St.-Maar tensdijk, Scherpenisse en Poortvliet. Do verkiezing voor een lid der Prov. Staten van Zeeland, in bet district Oostburg, in de plaats van wijlen den heer J. O. Risseeuw, zal plaats hebben op 9 Oct., herstemming zoo noodig op 23 October. Bij Kon. besl. is aan den heer J. Kakebeoke, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van hot Bestuur van het Waterschap do Valkenissegeul. Bij beschikking van don Minister van Water staat, Handel en Nijverheid is bepaald dat met 1 November a.s. zullen dienst doende hoofd ingenieur der le klasse A. van Hooff, thans te Middelburg, als hoofd-ingenieur in het 10e district, ter standplaats 's Gravenhago; do benoemde hoofd ingenieur der 2e klasse A. A. Bekaar, thans te Vlissingen, als hoofd-ingenieur in het 11e district, ter standplaats Middelburg; de ingenieur der 2© klasse J. G. Erinerins, thans te Heusden, als arrondissements-ingenieur in het arrondissement Middelburg, ter standplaats Vlissingen; de inge nieur dor 2e klasse M. Caland, op zijne tegenwoordige standplaats 's Hertogenbosch, voor den bouw der brug over de Maas te Heusden. Bij de begrooting voor lioofdst. Justitie wordt door de regeering f 90,000 aangevraagd om te Veenhnizen te doen aanvangen den bouw voor een nieuw tweede gesticht, waardoor in het vei volg 1200 mannelijke veroordeelden in het gesticht kunnen worden gehuisvest. Een treurige noodzakelijkheid! De door een dame uit de Gaffelstraat te Rotterdam dezer dagen verloren effecten en bank biljetten zijn door een eerlijken werkman gevonden en aan de eigenares teruggegeven. Zaterdag hadden een paar jongens van om streeks 14 jaar op het Damrak te Amsterdam de aardigheid om langs de kleederen der voorbijgangers te strijken met een stok. waaraan een spons was vastgemaakt. De slachtoffers werden echter spoedig gewaar, dat men niet te doen had met een kwa jongensstreek, doch met verregaande baldadigheid. De spons was namelijk gestokeu in salpeter-zuur, waardoor in de kleederen een gat werd gebeten. Een dame kreeg do spons zelfs in liet gezicht en het scherpe zuur geraakte in een der oogen, dat zij waarschijnlijk zal moeten missen. De daders ontkwamen ongemoeid. De broer van den beer Speyers, den onlangs te Londen bestolen diamanthandelaar, deelt mede, dat de verhalen der Engelscho bladen over den diefstal voor een groot deel onjuist en overdreven wareu. Waar is het, dat de heer Speyers door drie gemaskerde mannen werd aangevallen, die hem bij de keel grepen en bijna worgden. Onwaar evenwel, dat hem een doek met chloroform voor don mond werd gehouden. Het verlies bedraagt bijna 3000 pond sterling aan ruwe en geslepen diamant. IlOOItl» TE M III«;E\. Men schrijft aan de Haarl. Crt.: De instructie is nog niet gesloten, getuigen worden steeds gehoord. LI. Vrijdag is geruimen tijd voor geweest. J. O., zoon ven den pas eervol ontslagen veldwachter. Toen is aan het licht ge komen ea door dezen bekend, dat Boes veertien dagen vóór den moord hem het plan heeft mede gedeeld de beide vrouwen te vermoorden. Toen daarop Zondagmorgen de misdaad bekend werd, heeft Boes den lèjarigen J. O., die met hem bij denzclfden baas werkte, een muntbiljet van 10 gulden in de hand gestopt met de woorden: »hou je mondJ. O. weigerde eerst, doch beangst voor Boes nam hij het eindelijk aan en verstopte het. Ook de vrees voor de wraak van Boes schijnt hem toen verder te hebben doen zwijgen. Er komen nu zaken aan het licht, die ieder verwonderd doen vragen: hoe is het mogelijk, dat de aandacht niet eer op Boes gevallen is? Boes stond echter niet ongunstig bekend; wel waren zijne verklaringen omtrent hetgeen hij gehoord en gezien had zeer vreemd en onduidelijk en meldde men daarom, dat daaraan niet de waarde gehecht moest worden die zij schijnbaar verdiendendat de phantasie in den loop van den dag (Zondag) sterk scheen te werken, toch achtte niemand hem tot zoo iets in staat. Het is nu bewezen, dat de inbraak bij mr. Asser door hem bedreven is. Eenigen tijd geleden heeft hij aan de Oude Kaag, onder deze gemeente, in het bijzijn van eenige kameraden, een zelfgemaakte hom (vervaardigd van een chocoladebus, kruit, spijkers, enz., voorzien van een lont) laten springen, daarbij den wensch uitende, dat zeker ingezetene deze in huis mocht hebben. Ook heeft hij eenige malen bij een verver loodwit gehaald. Deze dacht, dat het voor zjjn baas was, doch die wist nergens van. Waarschijnlijk heeft het lezen van romans hem met moordzuchtige plannen vervuld. Dat hij de geheele zaak nog vrij stoïcijn sok opneemt, blijkt uit den brief, dien hij dezer dagen uit de gevangenis aan zijn vader zond. Daarin geeft hij de hoop te kennen, dat zijn vader even wèl en gezond mag wezen als hij. Hij vertelt, dat. hij geregeld bezigheid heeft eu daaraan al goed begint te wennen; hij verzoekt zorg te dragen voor zijn gereedschap, opdat het niet roeste, informeert of er geen prijs gevallen is op zijn lot van de Heldersehe Landbouw tentoonstelling en verzoekt ten slotte zijn vader, uit zijn naam zijn baas en de vrouw vergeving tc vragen voor een groot zondaar als hij is. De brief eindigt met den wensch, dat hij eenmaal als eer» braaf mensch uit de gevangenis moge komen, en is verder verscheidene malen van zijne handteekening voorzien. L o m To o Js.. Aan de J.-B. werd den 24 Aug. uit Boele- leng geseind: De Koningin Emma" is bestemd om de oorlogs schatting, aan den radja van Lombok opgelegd naar Java over te brengen. Er is reeds eene som van f 100,000 in dien bodem geladen, het overige volgt spoedig. De kolonnes Van Lawick van Pabst en Bijlevelt hebben behoorlijk hare bestemming bereikt, niettegenstaande den slechten toestand der wegen. De eerstgenoemde had slechts twee marsch- dagen van Tjakrauegara naar Batoe-Klian, de andere één marschdag naar Soekarara, alwaar het bivouak is betrokkeu. De kolonnes zullen blijkbaar langer dan acht dagen uitbljjven, want beden zijn weder voor zes dagen vivres opgevoerd. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. llriliciïsse. 24 Sopt. Volgens vertrouwbare aanteiilccningen hoeft de verpachting der visscherpen van den Staat, in 81 perceelen, den 21 dezer bij enkele inschrijving opgebracht f 12,685,80, tegen f 14,636 in 1891 bij opbod; derhalve eene vcr- minderiug van f 1947,20, tengevolge waarvan wan - schijnlijk verscheidene perceelen niet gegund zijn kunnen worden, hoewel sommige perceelen toch weinig waarde moeten hebben, zooals o.a. het 5e en 7e perceel, die in 1891 te zamen f 1102 en nu slechts f 348,30 opbrachten, natuurlijk omdat dc ondervinding geleerd heeft, dat die perceelen bijna waard")ons zijn geworden, zoodat van eene ver moedelijke herverpachting niet veel beterschap vorwachten is. Door den notaris mr. J. A. Bolle is Dinsdag te Haamstede in hot openbaar verkocht een hoefje met 6.8860 H.A. bosch on duingrond, aankomende de erven L. Kosteuso. Kooper van de massa werd P. C. Verton te Renesse, voor f 47 per gemet. Op de laatste September- veemarkt te Goes stonden aan de lijn 155 stuks hoornvee en 3 schapen. De handel was zeer levendig. Te Wemeldinge is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Op de begrooting van Binnenl. Zaken is een post van f 500 uitgetrokken voor een leeraar in de natuur- en scheikunde aan de win ter-landbouw school te Goes. Met dit onderwijs zal worden belast de heer M. C. J. de Visser, leeraar aan dc Hoogere Burgerschool te Goes. Het zal gegeven worden in bet gebouw der Hoogere Burgerschool. II E 1 ia T y. i Bi g') Zierikzee, 26 Sept. De rijksveldwachters van den Broek en Lievense, die heden uit Middelburg een gevangene naar bier hadden overgebracht, kwamen even vóór hun vertrek tc weten dat zich alhier ophield zekeren J. Ph., 23 jaar, leurde» wonende te Middelburg. Deze is op 28 Aug. 1.1. door de rechtbank aldaar wegens verduistering veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Ge- noemdeu Ph. is heden middag naar Middelburg getransporteerd, ten einde zijne straf aldaar te ondergaan. ÜEBieiMIEC W S. Beroepen bij de Herv. Gem. te St. Philipsland ds. K. E. van Griethuijsen te Ketbel. O N BP E It H 1.1 IKiirgll, 26 Sept. Aan den heer L. W. d-i Graaf is tegen 1 Nov. a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare lagere school iu dez" gemeente, en zulks tengevolge zijner benoeming als onderwijzer te Zierikzee. fjioes, 25 Sept. De beer J. Hoogstrate, onder wijzer te Goes, is in gelijke betrekking benoemd aau een der Waalsche scholen te Rotterdam op eene jaarwedde van f 700. CORRE!!»l»Oi\TIEWITE. Het artikel »Tesselschade" zal in een volgend No. worden opgenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1