ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 25 September 1894. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6516. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot de« Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode*' Herhalings-Onderwijs. Aan Ouders en Voogden wordt medegedeeld, dat de her haling-school tal worden geopend met Majuidng 1 October en dat de kinderen, die van dit onderwijs willen gebruik maken, zich moeten vervoegen: de meisjes Donderdag 27 September te 6 uur aan school B (Hoofd de heer P. van der Have); de jongens Donderdag 27 September te 7 uur aan school O Ingang Lange St. Janstraat). Zierikzee, den 14 September 1894. De Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, R E L L. BEKEil/DJIA KING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op heden is afgekondigd het door den Raad in zijne vergadering van den 1 Augustus 1.1. vast gestelde besluit, houdende wjjziging van het besluit tot heffing van waaggelden in de gemeente Zierikzee. 7tfrik7.ee, den 22 September 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth. l.°-Burgem. JAN SNELLEN, Secretaris. PUB LICfl T B E. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee, gelet op art. 26 der wet van den 19 Augustus 1861, (Staatsblad No. 72), zooals die is gewijzigd bij de wet van 4 April 1892 (Staatsblad No. 56); brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden: dat het register van de in dit jaar voor de Nationale Militie ingeschrevenen, benevens de daaruit opgemaakte alphabetische ljjst, voor elk op de secretarie ter lezing zullen nederleggen van den 24 September tot en met den 2 Oc tober a.s.; dat tegen register en lijst, binnen den tijd der neder- legging, bezwaren kunnen worden ingebracht by den Commissaris der Koningin in de provincie, door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengt; dit verzoekschrift moet worden ingebracht bij den Burge meester tegen bewijs van ontvang. Zierikzee, den 24 September 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. NIEUWSTIJDINGEM. Japan en China. In den laatsten veldslag is de nederlaag der Chineezen volkomen geweest. Hun geheele verlies w •itlt op 17,000 man geschat, onder wie omstreeks 14,000 gevangenen. Hiertoe behooren 5 generaals pii bijna de geheele Chineesche staf. Eenige regimenten gaven zich zonder slag of stoot over of vluchtten in do huizen, waar zij spoedig gevonden werden. De Japansche bevelhebber heeft bij dagorder de soldaten wel te verstaan niet de Chineesche geprezen en verklaard fier te zijn op zulke troepen. Hij moest evenwel erkennen, dat zjj in dezen slag driemaal sterker in aantal waren dan de Chineezen, terwijl ze tevens de meerderheid in geschut hadden. De overwinnaars bezetten de bergpassen in 't Noorden van Korea, opdat de Chineezen geen nieuwe troepen over land zullen kunnen aanvoeren. Geheel Japan is in geestdrift; klokken luiden en reugdeschoten weerklinken, maar in Cbina stijgen treurtonen op over de verpletterende nederlaag. De om zijne groote bekwaamheden steeds geroemde onderkoning Li Hoeng Tjang is bij den Chineeschen Keizer geheel in ongenade gevallen. Zijn persoonlijke vijanden wisten den Keizer te verzekeren, dat de zoo smadelijke nederlaag geheel te wijten is aan Li Hoeng Tjangs onbekwaamheid, gebrek aan door zicht en nalatigheid. De keizerlijke ongenade zal Li Hoeng Tjang waarschijnlijk komen te staan op het verlies van de drieoogige pauwenveer. De meeste Engelsche bladen achten het einde van den oorlog nabij. De Daily News wil van de gelegenheid gebruik maken, om de oorlogvoerende landen tot den vrede te bewegen. Maar 't is de vraag, of Japan daartoe nu genegen zal zijn. Een espeditie tegen Peking, China's hoofd stad, met een beslissenden zeeslag nog vóór dezen winter aebt The Times niet onwaarschijnlijk. De Japanners behandelen hunne Chineesche gevangenen goed, maar bedreigen met den kogel elke poging tot ontvluchten. Japan is een en al geestdrift voor den oorlog. Vrouwen, ook uit de hoogste klassen, bieden zicb als verpleegsters aan. Londensche bladen weten te melden, dat aan boord der twee gezonken Chineesche pantserschepen 600 officieren en manschappen zijn omgekomen. De verliezen der Chineezen worden geschat op 1500, die der Japanners op 1000 man. Sjanghai, 22 Sept. De te Tientsin aan gekomen gewonde Chineesche officieren bevestigen de vroegere opgaven omtrent de verliezen der Chineezen in den zeeslag. De verliezen der Japanners waren nog onzeker. Doch het was duidelijk, dat vier hunner schepen vernield en de overige zwaar beschadigd waren. Yokohama, 22 Sept. De Japansche regee ring is besloten zich hare behaalde voordeelen ten nutte te maken en met alle mogelijke kracht den oorlog vóór het invallen van den winter door te zetten. Er is bevel gegeven tot het onmiddellijk in het veld zenden van 80,000 man. Men weet niet waar zij zullen gebezigd worden, doch men vermoed algemeen dat er een beslissende zet wordt beraamd. De nationale geestdrift is grenzeloos. De troepen worden overal warm toegejuicht. De militaire overheden hebben alle spoorweglijnen in beslag genomen. De meeste troepen zullen worden overgebracht naar Hirosbama, waar de Mikado eene wapenschouwing over hen houden zal. Men ver zekert dat de middelen van vervoer gereed zijn. Onder de troepen wordt de overwinning als zeker beschouwd. Een officiëel bulletin zegt, dat het totale verlies der Japanners in den zeeslag 9 offi cieren en 30 matrozen aan gesneuvelden en 160 man aan gewonden bedroeg. Amerika. De Louisville Gazette behelsde onlangs de volgende advertentie: »Mary Allen-Green geeft met diepe (Iroefheid kennis van het overlijden van haar ge liefden echtgenoot Fred. Allen-Green. Door dit ontijdig afsterven wordt de jeugdige en ontroostbare weduwe erfgename van een flinke farm en een vermogen van 38,000 dollar". Nog butraler is de volgende advertentie, in de Jamestown Advertiser.- »Na een ongelukkig huwelijk van twee jaren is mijn echtgenoot ertoe overgegaan zich op te hangen. Daar ik onmogelijk alleen mijn groote farm kan besturen en over mijn tweehonderd zeven-en-vijftig werklieden het toezicht houden, zoek ik een echtgenoot, die zich niet laat afschrikken door het voorbeeld van zijn voorganger. May Grevey, Jacksonville". T u r k ij e. In den wijn verdronken. Te Mostarin Herzegowina, ging een boerin voor haar man een kan wijn uit den kelder halen. Zij viel voorover in een kolossale kuip en op haar hulpgeschrei schoot de man toe en trachtte haar te redden. Maar hij raakte bedwelmd door den wijn, viel en beiden verdronken in 't vat. Hongarije Een treurig geval een meisje dat in hypnotischen toestand door een suggestie gestorven is wordt uit Najiregzhaza bericht. Op het kasteel Tuskir, van den rijken landeigenaar Th. von Salomon, werd na een feestmaal een séance gehouden door den magnetiseur Neukar. De dochter des huizes was daarbjj medium. Na eenige suggesties, welke bewezen dat het meisje in haren hypnotischen toestand geheel onder den invloed van den magnetiseur was en alles geloofde en gevoelde wat hij verlangde, zei Neukar tot haar, dat zij de tering had. Nauweljjks had hij dat gezegd, of de jonge dame uitte een doordringenden gil en viel dood op den grond. Een voornaam geneeskundige uit Weenen, die aanwezig was, deed alles om haar weer tot bewustzijn te brengen; maar al zjjne pogingen bleven vruchteloos. Engeland. De politie te Londen hoeft nog geen spoor ge vonden van de dievenbende, die Speyer te Londen heeft bestolen. Speyer is or betrekkeljjk nog goed afgekomen. Hij had voor f 240,000 diamanten meegebracht naar Engeland, die hij gewoonlijk in een gordel onder zijn vest bij zich droeg. Het was niet omdat hij de zaak niet vertrouwde, dat bjj zijn geheelen voorraad niet meenam naar het kantoor van Morris, maar eenvoudig omdat hjj ze op den voor het onderhoud bepaalden tjjd niet onmiddelljjk bjj de band bad. De dieven scbjjnen verwacht te hebben, dat Speyer den gordel om het lijf droeg, althans zjj hebben zjjn kleeren open gescheurd. De detectives hechten weinig gewicht aan de meening van Speyer, dat hij met chloroform bewusteloos zou zijn gemaakt, want, zeggen zjj, als men hem een eenigszina aanzienljjke hoeveelheid daarvan had laten inademen, zou hij de eorste uren niet tot zichzelven zjjn gekomen, terwijl hij binnen de 20 minuten reeds in staat was om hulp te roepen. Speyer droeg de gestolen diamanten in een marokijnlederen zak, 25 centimeters lang en 20 breed, met een elastieken band er om. Alle steenen zijn nauwkeurig beschreven en deze beschrjjving is door de politie geseind aan alle kandelaars, p .adhuishouders en andere afnemers in Engeland en op het vasteland. Nederland. Vdilo, 22 Sept. Gistefcn heeft alhier een dubbele moord plaats gehad. Hen gewezen huzaar, die voor eenige weken den dienst verliet, had kennis met de 18-jarige dochter van een café houder. Volgens gerucht was de liefde van het meisje afgekoeld en had zij thans kennis met een ander. Gister middag trof de afgewezen minnaar bet meisje op de Singellaan en lostto op baar ver schillende schoten uit een revolver, met bet nood lottig gevolg, dat zij, in het hoofd getroffen, spoedig den geest gaf. Daarna schoot de moordenaar zich zelf een kogel door bet hoofd, die ook bijna on middellijk den dood tengevolge had. Nijmegen, 21 Sept. De beide verdachte vrouwen in den bekenden moord zjjn hedennacht ten 1 ure op vrije voeten gesteld. Stelbrink is ge- vaukeljjk naar Arnhem overgebracht. Stelbrink moet den verslagene met een hard voorwerp de wonde aan het achterhoofd hebben toegebracht. Of de dood daarvan het gevolg was, is onbekend; de deskundigen, doctoren Banning en Hoeben, hebben hun visem repertum bij de justitie ingediend. Uit de omstandigheid dat dr. Hocke Woensdag namiddag door een man (diens naam kent men niet) werd verzocht zich naar bedoelde woning te begeven om daar een onverwacht ziek geworden persoon in behandeling te nemen, kan worden opgemaakt, dat de dood bij den verslagene niet dadelijk is ingetreden. Dr. Hocke vond de huisdeur gesloten en vernam van de buren, dat de bewoners afwezig waren, zoodat hij onverrichter zake terugkeerde. De meening dat de moord niet met opzet is ge- eegd, is wellicht niet van grond ontbloot. Stelbrink moet bij het onderzoek der justitie tot bekentenis zijn gebracht. 22 Sept. Het lijk van den weesvader Konst is heden voormiddag te 11 uren op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Zijne vrouw en de weesjongen, dien bij naar hier had gebracht, waren daarbij tegenwoordig. De vrouw was radeloos. De weesjongen sprak enkele woorden bij het graf. Ofschoon het uur der begrafenis geheim was gehouden, was er veel volk daarbij tegenwoordig. raven ha gc, 22 Sept. HH. MM. de Koninginnen zullen Donderdag a s. te ongeveer elf uur te Alkmaar aankomen en buiten de stad om rijden naar de Cadettenschool. Daar zullen zij blijven tot ongeveer 3 uur. HH. MM. zullen er het dejeuner gebruiken, terwijl een 900 kinderen van de O. L. scholen met het zingen van liederen er de Koninginnen zullen verwelkomen. Na de Cadettenschool verlaten te hebben, doen de Koninginnen een rijtoer door de stad en begeven zij zich naar het Stadhuis, waar zij te half rijf zullen aankomen. Onder den rijtoer zullen HH. MM. de Ambachtsschool en de Groote Kerk bezichtigen. Hoewel de politie volijverig in de weer is om de aanplakkers van roode socialistische plakkaten te arresteeren, gaat men hier onvermoeid met dat aanplakken voort. Hedennacht werden weder tal van die papiertjes «bezorgd" en daarop stond: Leve het socialisme. Het kiesrecht koopt men door geld; de dienst plicht koopt men af door geld. Zoo zijn lasten en lusten verdeeld in ons dierbaar Vaderland. Weg met het militarisme. Volgens de Londensche World wordt er van gesproken, dat de Koningin met de Koningin- Regentes het volgend jaar voor een geheele maand naar Abergeldie, in Schotland, zal komen. IBreda, 22 Sept. Het uur van aankomst van H.H. M.M. alhier op Dinsdag a.s. is bepaald op elf uur spoortijd. Vau het station zullen H.H. M.M, zich onmiddellyk naar de Milit. Academie begeven, waar zjj tot ongeveer 3 nur zullen bljjven en waar de lunch zal worden gebruikt, door de Regentes haar gasten aan te bieden. Daarna wordt, der traditie getrouw, een bezoek gebracht aan het Begijnhof en daarna naar de Groote Kerk gereden, ter bezichtiging der graven van Engelbert van Nassau en van zijn echtgenoote. Uit de kerk komende, gaat de tocht naar de Ambachtsschool, om vervolgens naar het Stadhuis te rijden. Na oenigen tijd toevens aldaar gedurende welken tjjd de Raadsleden zullen worden voor gesteld ou door ruim 1000 kinderen de volksliederen en een gelegenheids-gedicht zullen gezongen worden vertrekken H.H. M.M. naar Ginneken, om over Prinsonhage naar Breda terug te keeren; noch te Ginneken, noch te Prinsenhage zullen officieele be tooningen plaats hebben. Des morgens, bij de aankomst, zal een compagnie der dd. schutterij en des namiddags een compagnie van het 6e reg. inf. als eerewacht aan het station worden opgesteld. De versiering der Kon. Milit. Academie zal zeer eenvoudig wezen, omdat H. M. do Kongingin- Regentes den wensch te kennen heeft gegeven alles iu zijn gewonen toestand te zien. Onmiddellijk na aankomst op de K. M. A. zullen de beide Koninginnen een revue over het cadettenkorps bondon, dat eenige exercitiën zal uitvoeren en defileeren. Na afloop daarvan zal het leeraarspersoneel worden voorgesteld, waarna de inrichting in haar geheel zal worden bezocht. Is dit afgeloopen, dan beeft het déjeuner plaats. Na het déjeuner zal door cadetten in de manege caroussel gereden worden, onder leiding van den ritmeester Smeding, na afloop waarvan een assaut zal plaats hebben in de exercitieloods. Versieringen aan do Kon. Milit. Academie zullen er slechts zjjn aan den ingang van hot gebouw, in de manego en in de exercitieloods. Oii<l-l!clerlaiul, 22 Sept. Ingelanden van den polder het Westraaas Nieuwland hebben aan de Rotterdamsche Tramwegmaatschappjj voor den tijd van 50 jaar concessie verleend tot het leggen van rails en het exploiteeren van een stoom tram. Voorts gedurendo de eerste tien jaren subsidie verleend ad f 169,35 en van f 100 voor do overige jaren. Do benoodigde bermen voor het leggen der rails af te staan togen betaling van 100 's jaars wegens gemis van grasgewas, alles onder voor waarde dat binnen twee jaar met bet werk begonnen wordt. YligslilgCil, 22 Sopt. De ingediende gemeonte- begrooting van het jaar 1895 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 200744,45Onder de inkomsten zijn gerekend: inkomsten van gemeente-eigendommen 13147,82V,opcenten op 's Rijks directe belastingen f 23995,14y3; hoofdeljjken omslag f 34000; be lasting op voorwerpen van gebruik f 50600. Ónder do uitgavon zjjn geraamd huishoudelijk bestunr f 17866,58; politie, schutterjj, brandweer en straat verlichting f 19485; idem van het gasthuis 11400; idem van het burger-weeshuis f 6300; kosten van bet middelbaar ouderwijs f 3683,37; lager onder wijs 57033,94'/,; rest van leeningen f 17018,32; aflossingen f 10100; onvoorziene uitgaven f 465,76'/,. In de afgeloopen week zijn met do mailbooten vervoerd 1850 reizigers en wel 1036 van Vlissingen naar Engeland en 814 in omgekeerde richting. Er worden bij den minister van waterstaat pogingen aangewend om de sluizen aan de buiten haven olectrisch te verlichten. Het is te hopen, dat hierop gunstig zal worden beschikt, waardoor in een lang bestaande behoefte wordt voorzien, daar het bij avond in den omtrek van de sluizen zeer gevaarlijk is. Voor het front van bet geheele bataljon der klasse van discipline is de zilveren medaille uit gereikt aan den sergeant-majoor Bakker. Sedert 1870 is genoemde onderofficier in garnizoen te Ylissingen. Mede werd voor het front van den troep aan den adj.-onderofficier Alleda de eere medaille in zilver van de Oranje-Nassau-orde uit gereikt. Middelburg, 20 Sept. De liberale kies- vereeniging Gemeentebelang" heeft met algemeene stemmen de volgende motie van den heer H. L. Gerth van Wijk aangenomen: »De vergadering der Liberale Kiesvereeniging Gemeentebelang" te Middelburg spreekt den wensch uit, dat de in gediende gemeente-begrooting van 1895 verhoogd worde met f 1200 als toelage voor het muziekkorps der dd. schutterij alhier". 22 Sept. ïlij de behandeling van de gemeente- begrooting zullen een paar punten aanleiding geven tot ernstige gedachten wisseling. Door Burgem. en Weth. wordt o. ra. voorgesteld het jaarlijksch sub sidie van f 1200 aan het muziekkorps der d.d. schutterij voor het vervolg te onthouden. Een dergelijke maatregel is minstens genomen voor de inrichting van dit harmonie-muziekkorps het eenige, dat daar ter stede bestaat van groot gewicht. Verder is er een tweede voorstel van Buvgem. en Weth., betreffende een reorganisatie van het lager onderwjjs. Tot dusver bestond o. a. een lagere school voor meisjes, een idem voor jongens en een voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes. Die scholen worden opgeheven en gecombineerd tot één inrichting, waarin jongens en meisjes ge zamenlijk tot bun twaalfde jaar onderwijs zullen ontvangen, en voorts wordt die school uitsluitend bestemd voor het onderwijs aan meisjes van het 12e tot het 16e of 17e jaar. Nog andere bezuinigingsvoorstellen in zake onder wijs zjjn door Burgem. en Weth. in uitzicht gesteld. Zoo bestaat het voornemen om, met wijziging van de bestaande verordening, het maximum-aantal kinderen dat van één onderwijzer tegelijk onder richt zal kunnen verkrijgen, van 50 op 60 te brengen, en evenzoo zullen de 5 hoofden der lagere scholen tevens klasse- onderwijzers worden, een denk beeld, dat, gelijk men weet, nog niet lang geleden zooveel pennen in beweging bracht. Trouwens, de bestaande voorstellen werden reeds in vergaderingen besproken en blijven een onder werp van polemiek. Op 84-jarigen leeftjjd overleed Vrijdag te Leiden dr. mr. P. Romejjn, oud-directeur der H. Burgerschool voor jongens met vijf-jarigen cursus te Middelburg. Schore, Dinsdagavond kwam bij den her bergier Op 't Hof alhier een net gekleed persoon, die om logies vroeg misschien voor lang, want hij was suikerbieten-controleur. Ook had bij nog een ageut noodigwaartoe hij den daar aanwezigen schoonzoon van den herbergier tegen f 25 per week aanstelde. De koffer, waarin geld, horloge en verdere benoodigdbeden zich bevonden, zou drie dageu later ook komen, 's Morgens vraagt mijnheer nog om het horloge van zjjn agent te mogen aan hebben, dat deze evenwel niet bij zich had. Bjj het opnemen van het dorp is mjjnheer misschien in de suiker bieten verdwaald geraakt, althans hij is tot heden niet teruggekeerd. Goes, 23 Sept. De collecte ten behoeve van Lombok bracht in de stad f 250 en in het land f 400 op. Aan den heer L. M. van Kampen, burge meester van Kattendjjke, is vergunning verleend om in Goes te blijven wonen. Itruliilttse, 22 Sept. De heer C. M. Voor- bejjtel is herbenoemd als burgemeester dezer gemeente. Was de verwachting van de Zeeuwsche mossel- zaadbanken reeds niet groot, de opbrengst van de opengestelde perceelen bleef daar nog beneden. De visschers, die van hier met ongeveer 70 vaartuigen vischten, konden zelfs op do beide eerste dagen niet meer dan gemiddeld 6 ton per vaartuig en per dag bjjeenbrengen. Zeer is het te wenschen, dat do nog te openen banken een grooter zaad- voorraad zullen opleveren. Zierikzee. De loting voor do lichting der nat. militie van 1895 zal plaats hebben te Zierikzee op Zaterdag 8 November e.k. De gemeenten, welke aan de loting moeten deel nemen, zjju Zierikzee, Bruinisse, Öosterlnnd, Drei- schor, Nieuwer kerk en Ouwerkerk. De gemeente Zaandijk heeft do vorige week haar 400-j irig bestaan op luisterrijke wjjze gevierd. Donderdag werd do groote schitterende optocht gehouden. Hjj bestond uit drie afdeelingen, to zamen ongeveer 200 personen; de eerste vormde het muziekkorps dor schutterij van Alkmaar on drie loden der feestcommissie; de tweede vormde het geschiedkundig gedeelte, terwijl in de derde het heden aanschouweljjk was voorgesteld. De tweede afdoeUng bevatte de middeleeuwen, met voorstellingen van de heerlijkheid Zaenden, 1280; de ambachtsheerlijkheid Wesfczaandens en Crommenie, 13041397de stichting van het ge hucht de Vijf Broers of Zaandijkwaarin Heynric Pieterez. Oudt. Heyn, de stichter met den giftbrief in de hand, omringd werd door zjjn zonen Arend Heynricsz., Dirck Heynricsz., Willem Heinricsz. en Aryaen Heynricsz., voorstellende den landbouw, de veeteelt, de visscherjj cn do scheepvaart. Verder bevatte dit gedeelte groepen, herinnerende de Her vorming, pl. m. 1540; de Spaansche troebelen, pl. m. 1573, waarbij was opgenomen een vlieboot, een rooijacht met zeil vermogen, galei-gewijs gemaakt, met een verschansing vooraan tot beschutting voor musketkogels, bemand met vrijbuiters en waarvan de Geuzenvlag woei; de opkomst van Zaandjjk, bouw der Hervormde Kerk, 1642, waarbij een model der kerk werd meegevoerdbloei van koop handel en zeevaart en zeden, gewoonten en kleeder- draebt, met een model Zaansche pleizierboeier, origineel glazen tentjachtje, welk vaartuig vroeger gebruikt werd in hoofdzaak door de Zaansche vrouwen en meisjes, om ter kerk, op bezoeken en naar de kermis te gaan; daarop volgde een bruid stoet met voor- en achterstrooistertjes, alles in de kleederdracht dior dagen, en familieleden en kon nissen van het bruidspaar. Ten laatste bevatte deze afdeeling voorstellingen uit den Patriottentjjd en de Fransche overheer- sching, waarin was opgenomen de vrjjheidsboom, vervaardigd volgens de daarvan bestaande plaat; aan de zuil, die den stam omsluit, bangen drie schilden, waarop Vrijheiden Gelijkheid, Broederschap en Hulp der Pranschen. Vrijdag had op do Zaan het admiraal- en rnig- zeilen om prijzen en premiön plaats. Het geheel leverde een prachtig gezicht op. Bjj deze gelegen heid behaalde onze stadgenoot, de heer J. J. Honig de premie, zijnde een zilveren medaille, in klasse III, met het vaartuig «de Vlinder". Benoemd tot griffier bjj het Kantongerecht te Purmerend, mr. W. L. ten Kate, thans te Oud- Beierland; tot id. te Oud-Beierland mr. E. J. C. Greven, adv. en proc. te Zwolle. Te Domburg is tot lid van den Raad gekozen, bjj herstemming, met 43 van de 83 geldige stemmcu, de heer Jacob Verhage. Er zijn 118 kiezers. Omtrent den gezondheidstoestand van dr. A. Ifuyper meldt men aan de Stand, uit Brussel, dat het verloop iu de jongste week zeer gunstig was. De ziekteverschijnselen weken geheel, de koorts hield i op, de nachten werden rustiger, en er is thans nog slechts spx-ake van herstel van krachten. Een reconvalescentie, die echter nog maanden duren kan. Op den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam zijn door een juffrouw verloren vier obligation, premieleening der gemeente Rotterdam, ieder nomi naal groot f 1000; twee obligation Italiaansche spoorwegen, ieder groot 500 lire, een bankbiljet van f 100 en een idem van f 60, alles in een oude krant gewikkeld. De directie der Nederlandsch-Amevik. Stoom vaartmaatschappij heeftblij-teus eene aanschrijving aan hare agenten tot nader order de passage- prijzen voor 3e klasse passagiers op hare stoomschepen aanmerkeljjk verlaagd. Op de Woensdags vertrekkende booten is die thans f 51 en op de Zaterdags ver trekkende f 45 per volwassene. Volgens de statistiek van het gevangenis wezen bedroeg de bevolking in de strafgevangenissen en huizen van bewaring hier te lande over het jaar 1893 het getal van 52,770 personen met een getal van 1,301,323 verblijfdagen. De onderhoudskosten beliepen f 944,634,40, ongeveer 72'/s cent per dag buiten het logies enz., terwijl de gevangenen in 1898 46,012,49 ver dienden. Nabij Dordrecht is door de oplettendheid van den spoorbaanwachter Donderdag aan het wacht huis 36 waarschijnlijk een groot onheil voorkomen. Hij ontdekte nameljjk, nog juist bijtijds om de baanwachteres te waarschuwen, een gescheurde rail. De wachteres spoedde zich nu den sneltrein van Vlissingen tegemoet en bracht dien tot staan. De inmiddels geroepen opzichter van weg en werken vergunde den trein langzaam te passeeren. De sneltrein had een half uur oponthoud en miste de aansluitingen. De bedelwagen der studenten bij den optocht te Groningen heeft opgebracht aan bankpapier en rijksdaalders f 1452, aan francs f 30 en aan kleine fiften ongeveer f 1000, te zamen f 2482, welk edrag bestemd is voor het kinderziekenhuis aldaar en voor Lombok. Omtrent bet te Amsterdam gehouden congres van anarchisten uit verschillende hoeken van het land deelt II. v. A. o. a. mede: Een 120- A 130-tal personen namen aan de conferentie deel, waaronder de Belgische anarchist Bus uit Mechelen. Een anarchist uit 's Gravenhage gaf een geschiedkundig verslag over de ontwikkeling der anarchie en den vooruitgang der anarchistische beginselen in Europa en Amerika. Bus gaf een kort verslag over den toestand iu België en over de samenstelling der anarchistische groepen in dit land. Tegenover den Sociftal-Dèmocratisehen Bond zal een afwachtende houding worden aangenomen tot na het Kerstcongres van den bond. Er zal echter getracht worden zooveel mogeljjk samen te werken met de revolutionaire socialisten, voornameljjk hij de viering van herdenkingsdagen (11 November enz.) Men zou zich echter scherp stellen tegen de parle mentaire socialisten als zuivere tegenstanders. Tegen de bourgeois hebben we noodig, zoo meende men, alleen geweld, tegen de onwetende massa ontwik keling, tegen de parlementaire socialisten echter als de geraarlijkste vijanden hebben wij alle middelen noodig; zjj trachten onder den schijn van volks vrienden te zijn èn het volk èn ons te bedriegen. In zake werkloozenbeweging, zullen de groepen handelen naar plaatselijke omstandigheden. Men wil den werkloozen aanraden zich niet meer te stellen onder een comité, maar zelf hun belangen ter hand te nemen. Men trekke niet meer naar burgemeesters enz. om werk. Lomtoo li. De N. jR. Ct. ontving het volgende telegram: De onzen hebben met kleine verliezen de positiön te Pegasangan on Sekarbela veroverd en bezet, welke door de Baliërs manmoedig verdedigd werden. Dezen lieten vele dooden en wapenen achter, alsmede eenige gevangenen. De marine vernielde magazjjnen aan de Kombal-baai. Door den heer Henri Perel te Amsterdam is van eene dame, die onbekend wenscht te blijven, f 1000 ontvangen, om die af te geven aan het Lombok-comité. Behalve de detachementen suppletietroepen, die reeds 6 en 13 Oct. a.s. ter sterkte van 17 onder officieren en 300 minderen, door het Koloniaal Werfdepófc naar Indiö moeten worden uitgezonden, is door den Min. van Kol. bepaald, dat ook van dat depót op 20 Oct. e.k. een transport militairen sterk 100 korporaals en manschappen, benevens 6 onderofficieren via Amsterdam per stoomschip Koningin-Regentes" naar Batavia zal vertrekken. De Minister van Marine ontving Zaterdag van den Gouv.-Gen. telegraphisch het verzoek zoo spoedig mogelijk een oorlogschip te zenden. Inge volge dit verzoek zal de oorlogssbodem «Koningin Wilhelmina", thans te Helder, den 6 October naar Indiö vertrekken, met 120 man landingsdivisie, behalve de gewone bemanning. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Bjj de "Woensdag te Amsterdam door het depar tement van Koloniën gehouden aanbesteding werd het minst ingeschreven door de firma J. J. Ochtman te Goes voor 10,000 lit. groene erwten ad f 1565,60, voor 8000 lit. id. ad f 1251,20 en voor 10,000 lit. id. ad f 1555,60. Dat is eene levering Van 280 mud, waarvoor als arbeidsloon voor het uitzoeken toch weer ruim f 200 wordt uitbetaald. De levering van brandstoffen voor de gemeente Goes is door Burgem. en Weth. gegund aan de firma Jansen Co. New-Castle kolen A 1,34 de 100 K.G., Ruhrkolen aan de firma wed. v. d. Reil 81 ct. per 100 K.G. en lange turf aan dezelfde voor 45 ct. de ton. Steenbergen, 21 Sept. Heden is ten raadhuize door het gemeentebestuur aanbesteed: Het bouwen van een post- en telegraafkantoor met directeurswoning, waarvoor 15 biljetten waren ingekomen. De hoogste inschrijving bedroeg f 26,782, en de laagste, van den heer A. Buijsen te Rozendaal, f 19,598, aan wien het werk is i L A II IK tl U W. Men schrijft uit Noord-Brabant: De aanvoer van beetwortelen aan de verschillende fabrieken is begonnen, en men komt tot de ervaring, dat de wortelen kort en waterachtig zijn, en dut minder suiker bevatten dan verleden jaar. Volgens ingekomen berichten bjj de suikerfabrieken van verschillende agenten uit. verscheidene streken van ons land, kan men de akkeropbrengst op ongeveer één derde minder rekenen dan verleden jaar. Het weder is gedurende de afgeloopen acht dagen iet» gunstiger geweest, doch deze betere weersgesteldheid is van weinig invloed geweest op het bietengewas, daar, zooals de landbouwers zeggen, de grond als het ware dood is geregend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1