ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag tl September 1894. BEKENDMAKING. DRAM KW ET. DE TROONREDE. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 4,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,— per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6515. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement»- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Herhalings-Onderwijs. Aan Ouders en Voogden wordt medegedeeld, dat de her haling-school tal worden geopend met Maitmluy 1 October en dat de kinderen, die van dit onderwijs willen gebruik maken, zich moeten vervoegen: de mcis{es Donderdag 27 September te G uur aan school B (Hoofd de heer P. van der Have); de jonirens Donderdag 27 September te 7 uur aan school O Ingang Lange St. Janstraat). Zierikzee, den 14 September 4894. De Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, R E L L. Afsluiting passage. De BURGEMEESTER van Zjkrikzee maakt bekend, dat tengevolge van herstellingen aan de ophaalbrug over de Oude Haven alhier, het verkeer van rij- en voertuigen en voetgangers over die brug tot nadere aankondiging zal zijn afgesloten. Zierikzee, den 47 September 1894. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bij hen een verzoekschrift is ingekomen om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, van LEENDERT II XII II E It T ZAA1.TER, voor de benedenzalen van het huis, staande in de Meelstraat, Wijk B, No. 78. Zierikzee, den 20 September 4894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNEt.T-FN Secretaris. "Wat zullen wij tot deze dingen zeggen? was de vraag, die bij ons oprees, toen wij de troonrede gelezen hadden, en die zich met te meer nadruk aan ons opdrong, toen wij de verschillende punten van het werkplan nader overwogen hadden. Hot werkplan is zeer uitgebreid in het tijdperk van rustige overdenking, dat het Ministerie sedert zijn optreden gelaten is, maar zijn in dien tijd de kansen tot samenwerking met de nieuwe Tweede Kamer ook gunstiger geworden, dan zij zich aanvankelijk lieten aanzien? Daarover kon natuurlijk de troon rede geen licht verspreiden, maar dat zal wel ont stoken worden bij de voorbereidende werkzaamheden, welker verloop men dient af te wachten om zich daaromtrent een oordeel te vormen. Maar de vraagwat er van komen zalgeheel buiten beschouwing latende, en de medegedeelde plannen alleen als voornemens der Regeering be schouwende, dan blijft nog de vraag: wat zullen wij tot deze dingen zeggen? Het is zooer is wel een en ander onderdat wij met ingenomenheid vermeld zien, en dat wij van elk ministerie gaarne zouden ontvangen hebben, ja, dat, op een enkele uitzondering na, ook wel door elk ministerie kon zijn voorgesteld, omdat bet grootendecls buiten de politiek staat, en ten deelo zelfs dermate aan do orde isdat bet door elk ministerie zou moeten zijn voorgesteld. Daartoe rekenen wij, om iets te noemen, de ver dragen, die van de conferentie voor internationaal privaatrecht het gevolg zullen zijn; de vaststelling van een militair strafwetboek, een wet op de krijgs tucht. Door partiëele verbeteringen van handels recht en strafvordering kunnen groote belangen gebaat worden. Dat land- en tninbouw-onderwijs ter hand genomen worden is een verblijdende mede- deeling. Dat het ambachts-onderwijs hierbij niet vermeld wordtzal men wel niet als een teeken hebben te beschouwen, dat van de verdere bevor dering daarvan wordt afgeziendit is te minder aannemelijk omdat men door subsidieering van scholen van middelbaar onderwijs voor meisjes aan een vroeger begaan onrecht een einde wil maken. Maar zoo wij ten aanzien van vorenstaande punten gaarne onze instemming betuigen met de beginselen, die er aan ten grondslag liggen, bij andere rijzen vragen en twijfelingen van ernstigen aard. De Mi nisters van Marine en van Oorlog kondigen een en ander aan ter verbetering van 's lands weerbaarheid, maatregelendie nog al geld zullen kostenmaar van pogingen om het vraagstuk van den dienst plicht, van de regeling der levende strijdkrachten tot oplossing te brengen waaraan beide vorige ministeriën hunne krachten wijdden verneemt men niets. Wat bedoeld wordt met de zeker niet aangename aankondiging der pogingen tot verhooging van de opbrengst der bestaande belastingen is misschien te gissen. Er zal eene verscherping der bepalingen betreffende vermogens- en bedrijfsbelasting op til zjjn. Niet onmogelijk is het ook, dat tot verzekering eener betere beffing van invoerrechten, maatregelen genomen zullen worden. Maar wordt nu met de daarbij aangekondigde >herziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen" bedoeld dat bet uitnemend ontwerp van den Minister Pier- son tot volledige regeling der grondbelasting wordt ter zijde gesteld? Maatregelen op maatschappelijk gebied worden aangekondigd, en daaronder, die wij met verlangen tegemoet zien. Wat echter in dit kader bedoeld wordt mot het openen der gelegenheid om door het rijk gewaarborgde lijfrenten te verkrijgen" vor dert nadere toelichting. Als men in het belang van den werkenden stand den voet wil zetten op het moeielijk gebied der Staatsverzekeringdan moet men meer bereiken dan bier beoogd wordt. En dat een Minister van Koloniën, die de ver blijdende toezegging doet, dat maatregelen ter bevordering van de welvaart in de kolonie Suri name" zullen worden voorgesteld, in dezelfde zinsnede het voornemen te kennen geeft, »tot blij vende versterking der middelen in Ned.-Tndië, door verhooging van bet tarief der in-en uitvoerrechten" is een raadsel, tot welks oplossing wellicht alleen do sleutel te vindon is als men zich herinnert wie (als Minister van Financiën) zijn ambtgenoot is! Hoe belangrijk al die vragen eu twijfelingen ook zijn mogen, zij treden op den achtergrond bjj die, welke de bij uitstek politieke zinsnede doet rijzen Ontwerpen tot regeling van bet kiesrecht, als mede tot herziening der persoueele belasting zullen in dit zittingjaar bij u worden ingediend, terwijl met de voorbereiding eener nadere regeling van de gemcentc-fmanciën inmiddels wordt voortgedaan". Verblijdend is hierin do mededeeling, dat do kiesrechtregeling niet, zooals van sommige zjjden gemeld werd, een paar jaar verschoven wordt. Hoe eer die strijd- uitgestrodon wordt, hou boter bot zijn zal. Dat is dan echter ook zoowat bet eenigo licht punt in deze zinsnede. Vroeger kon men in deze drie onderworpen op bet standpunt der tegenwoordige Regeering zeker verband niet ontkennon. De heer Van Houten wilde belastingaanslag als grondslag van bet kiesrecht. En daar ook het gemeentelijk kiesrecht geregeld zou worden, moest dus eerst het gemeentelijk belasting stelsel geregeld zijn, dat op zijn beurt weer vooraf gaande herziening van het personeel vordorde. Nu echter schijnt het kiesrecht van die twee onderwerpen, eu in ieder geval van het eene, de gemeente- linanciën, losgemaakt te zijn. Maar hoe nu dan Laat do heer Van Houten dan nu los wat hij vroeger met hand en tand verdedigde Of doet het er niets toe, hoe de belastingen geregeld zijn, waarin men moet aangeslagen zijn om kiezer te worden? Die vragen dringen zich van zelf op, al is het antwoord nu nog niet te geven. Bedenkelijk is vooral hot achterafstellen dor ge- meente-financiën. Deed reeds het plan om dit onderwerp ter hand te nomen vóór dat de Rijks-financiën geheel ge regeld zijn en zonder dat de gemeente-wet herzien was, do vrees ontstaan, dat men geen stelselmatigo verbetering beoogde, nu ook nog het vorband met de kieswet niet noodig geacht wordt, wint do vrees in kracht, dat men slechts palliatieven beoogt. En als nu die palliatieven ten slotte nog lang op zich doen wachten, dan zal de vreugde zeer ge temperd wordon van hen, die in hunnen bittoren nood van de nieuwe regeering spoediger hulp ver wachtten dan van bare voorgangster, die niet haastig helpen kon, omdat zij geene palliatieven wilde, maar afdoende en grondige verbetering, waartoe andere maatregelen moesten voorafgaan. Het licht, dat deze troonrede schenkt, is niet zeer helder, en ah wij bü dat licht ons afvragen: wat zullen wij tot deze dingen zeggen dan kan ons antwoord niet anders lniden danwij zullen afwachten en toezien. Transwaal. Particuliere berichten nit Transvaal maken mot zeer veel lof melding van de houding der Hollandera, dio als vrijwilligers deelgenomen hebben aan den jongsten veldtocht tegen de Kaffers, en in hot bijzonder over éón hunner, n.l. mr. E. P. Lenshoek. Toen de volontairs terugkeerden, werd hun dan ook te Pretoria eene feestelijke ontvangst boreid, bij welke gelegenheid de staatssecretaris dr. Lojjds en de staatsprocureur Esselen hen op. hartelijko wijze toesprakenhot eerst traden ze echter op mr. Lenshoek toe om hem de hand to drukken en hem te danken voor en geluk te wenschen met zijne kranige houding tijdens den veldtocht. Ge durende 26 dagen had hij onder het vuur der Kaffers boven op Blauwberg gezeten, en een der officieren getuigde: »Wanneer Lenshoek eigenlijk geslapen heoft weet ik niet; ik althans heb het hem niet zien doen". Hij was altijd de voorste in het gevecht en de leider bij elke govaarlijko expeditie. Als hulde aan zijn kloekmoedig gedrag is een der forten, die tegen de Kaffers zijn op geworpen, naar mi*. Lenshoek genoemd. Italië. Twee jonge meisjes te Diano Marino (Sardinië) hebben dezer dagen geduelleerd om een jonkman, dien zjj beiden liefhadden. Zij vochten met messen. De oudste, een meisje van 20 jaren, viel weldra, in het hart getroffen, dood op den grond, en hare tegenstandster was zoo verschrikt over dien uitslag van het twee gevecht, dat zij zichzelve doodde. Engeland. Loildcn, 19 Sept. Volgens telegrammen uit Shanghai is eene ambtelijke bekendmaking ver schenen, waarin erkend wordt, dat de Japanners het Chineesche legerkamp te Pingjang genomen en de Chineezen daarbij 6600 man verloren hebben zonder echter te vermelden, of dit cijfer ook de krijgs gevangenen insluit dan wel alleen de dooden en betreft. Aangaande den zeeslag meldden telegrammen uit Shanghai nader het volgende: De Chineezen wilden do gemeenschap ter zee met Korea her stellen. Daartoe stovende de vloot, die te Wei Hai Wei lag, met. transportschepen, waarop zich landings troepen bevonden, naar den mond der Jaloekiang. De Japanscho vloot lag daar de Chineesche af te wachten. De strijd ontbrandde en duurde zes uren. Volgens berichten van Chineesche zijde was het een aller hevigst gevecht, en deinsde ten slotte het Japansche smaldeel af, nadat vier van zijne schepen gezonken waren. Het zou den Chineezen daarentegen gelukt zijn hunne troepen aan wal te brengen. De Chineesche berichten erkennen echter, dat zij zelf ook gevoelige verliezen hebben geleden. Eene Japansche torpedo hoorde de »Tsjen-Joeën", het schoonste schip der Chineesche vloot, in den grond, terwijl de gehavende pantserdek-krnisers »Tsjao-Joeng" en »Jang-Wei" braudendo op strand moesten worden gezet, om te voorkomen, dat zij in de handen der Japanners vielen. Ook eenige van de traasportschepen strandden, of werden, volgens andere berichten, in den grond geboord. Eon teruggevonden trouwring. Eene dame te Londen miste liaar ring, nadat zij haar kippen gevoederd had. Overal werd gezocht, zonder goed gevolg echter. Eenige dagen later, toen men reeds niet andera dacht dan dat het kleinood verloren zou zijn, kwam zij den ring te vinden in een dat door een barer eigen kippen gelegd was. Rusland. Het hoofd der politie te St. Petersburg past een krachtig middel tot bestrijding van het drank misbruik toe. Hij laat namelijk de namen bekend maken van allen, die op straat wegens dronken schap worden aangehouden. Het officieel politieblad deelt lange kolommen van namen mede. De dronke- manslijst van 24 tot 27 Aug. bevatte 232 namen, en den 29 Aug. kwamen er 129 menseheu op die wijze in de courant. Mon vindt op de lijsten men seheu van alle standen en beroepen, zoowel mannen als vrouwen. België. Zaterdagmorgen in de vroegte kwam nit Ant werpen ecu schuitenvoerder aan den Westerdoksdyk naar zijn zolderschuit zien, en vond dio tot zyne verbazing omgekeord, drjjvende op eenigo vaten vet, waarmee ae zolderschuit beladen was geweest. Do schuitenvoerder deed onderzoek naar zjjn kameraad Ko, doch vond hem niet. Daar Ko door niemand gezioa was, kwam zjjn makker op het denkbeeld dat Ko in het vooronder geslapen kon hebben en in de schuit zou zijn verdronken. Met ceu bootje naar de drijvende zolderschuit rooiende, hoorde hij inderdaad binnen om hulp roepen. Die hulp kwam spoedig opdagen van een der stoomschepen, doch te vergeefs. Toen besloot men hulp in te roepen van de werf der firma Jonker Zoon, die welwillend werd verleend. M. L. Jonker ging met eenige mannen naar do Dok om do schuit te doen kantelen. Men kwam echter spoedig tot do overtuiging dat dit te laat kon zjjn om den schuitenvoerder uit zjjno bonardo positie te verlossen. Men besloot dus in do eerste plaats de stop nit do kiel te halou, vooral wijl men Ko niet meer hoorde en vreesde dat het te laat zou zijn. Toon de stop uit de kiel was, spoot de bedorven lucht mot gowold naar buiten en toen men begon een gat in do kiel te hakken, hief Ko een hoera aan voor zijno bevrijders. Spoedig was Ko verlost, er werd hem een slok toegediend en een brancard bracht hom naar het 'binnengasthuis dat hjj spoedig gezond en wel kon verlaten. De man was van 1 tot 4 uur levend begraven geweest, staande tot aan de borst in het binnengestroomde water en verteordo do allengs mcor on meer soamgedrukte lucht. Blauw als eon schalie kwam hjj dan ook te voorschjjn, dankbaar jegens zijne redders, dio hem van een zekeren en verschrikkeljjkon dood redden. Nederland. I\'|imogen, 20 Sept.. In eene woning in de beruchte ViTdersgas heeft do politie gisteren avond het ljjk gevonden van, blijkens de daarbij gevonden stukken, J. Konst, vader in het Geref. weeshuis in do Keizerstraat te Scheveningen. Aan den hals worden sporen van geweld waargenomen. Van den moord worden verdacht een man en twee vrouwou van slechte zeden, bewoners van het huis waarin het lijk werd gevonden. Deze personen zjjn in den afgeloopen nacht, na langdurig zoeken, door de politie onder Ubborgen gearresteerd. Omtrent deze zaak wordt nader gemeld: De vermoorde vertoefde hier sedert Dinsdag j.l., toen hij een jongen van het Scheveningsche gesticht afloverdo aan het gebouw der koloniale reserve, daar deze bij het Indische leger in dienst zou treden. Vader was eenmaal hier en wilde hier en daar een kjjkjo nomen. Het fijne zocht hij echter niet, althans aan den Veerweg bezocht hij een paar kroegen. Dódr zou hjj, half buiten westen, kennis bobben gemaakt met Wiihelmina Scbelkens en door deze zijn gelokt naar de woning van Jacobus Stel- brink on diens bijzit Maria Hildegaal, in do Vilderegas, cone buurt waarin verschillende huizon van ontucht worden gehouden en waarop de politie toezicht houdt. Toen gister avond het de overige bowoners dier buurt in het oog viel, dat de aangewezen woning gesloten bleef, werd door de politie besloten het huis te onderzoeken; men vond niemand andera dan op een bed het half ontkleede lijk van eene onbekende. Onmiddellijk dacht men natuurljjk aan eene mis daad en na lang zoeken vond men do vermoedelijke daders, zooals hier boven gemeld is, onder Ubbergen. Naar Arnhem overgebracht, werden zij vervolgens hier met het ljjk geconfronteerd; Stelbrink verloor daarbij zijne kalmte niet, doch op de beide vrouwen maakte het lijk veel indruk. Omtrent het onderzoek der justitie en van de geneesheeren valt nog niets mede te deelen; ver moedelijk is schedelbreuk de oorzaak van den dood. Twee regenten van het Scheveningsche weeshuis hebben zich van den dood huns dienaars overtuigd. Plirikiercild, 19 Sept. Alhier is gisteren in de Doelen een zeer talrijk bezochte bijeenkomst gehouden van landbouwers, ter bespreking van de maatregelen tegen veeziekte. De navolgende motie werd aangenomen: >De openbare vergadering van belanghebbenden bij - en belangstellenden in den landbouw, samen gekomen den 18en September 1894, in de Doelen te Purmerend, gehoord de discussie en de mede gedeelde feiten, is van oordeel, dat de maatregel, genomen bjj het thans heerschend mond- en klauw zeer noodoloos aan tal van landbouwers groote schade veroorzakenzelfs zonder dat hun vee aan de besmetteljjke ziekte lijdt, en verzoekt daarom ZEx. den Minister van Binnenlandsche Zaken, nu de beide provinciën Noord- en Zuid-Holland toch besmet zijn verklaard, de maatregelen voor dio pro vinciën zoodanig te willen wijzigen, dat de belem merende bepalingen alleen zullen gelden voor het aan mond- en klauwzeer lijdend vee". Alkmaar, 20 Sept. Alhier is gisteren bericht ontvangen, dat H.H. M.M. de Koninginnen voor nemens zijn op Donderdag 27 dezer een bezoek te brengen aan de cadettenschool alhier en aan do gemeente zelve. Ofschoon do tijd van voorbereiding kort is, wordt alles in het werk gesteld de Koninginnen op waardige wjjze te ontvangen. Er worden reeds plannen ge maakt tot versiering en verlichting. Allisterduill, 20 Sept. De beide verdachten in zake den moord aan de Ceintuurbaan zijn weder op vrjje voeten gesteld. Lelden, 19 Sept. Bjj de overdracht van het Rectoraat onzer Universiteitsprak prof. Foekema Audreae de volgende ernstige woorden tot de stu denten »Gjj zijt jong en veelal minder dan ouderen en meer ervarenen tot wikken en wegen geneigd. En toch, aan uw doen en laten hangt zooveel. Ik weet het, de groote meerderheid uwer meent het ernstig met het leven, heeft prjjzenswaardige idealen en put uit jeugdigen levensmoed het vertrouwen, die te kunnen bereiken, het stalende en sterkende geloof. De meesten uwer zijn goed. Maar, helaas! niet allen. Wie in de studenten wereld rondziet en zjjn oor te luisteren legt, wordt van tijd tot tjjd bedroefd door tooneelen, die ik niet wil omschrijvondoor feiten, studenten onwaardig. Er is, naar ik geloof, slechts ééno macht, die op afdoende wjjze zulke uitspattingen kan weren of binnen de engste grenzen beperken, de openbare raeening in uw eigen kring, uw »mos". Bedenkt, dat gij wordt beoordeeld ook naar de daden vau weinigen, die de algemecno aandacht trekken, dat ergcrljjko gedragingen, ook van enkelen, den goeden naam onzer Hoogeschool in gevaar brengen, en dat vooral in onze dagen alle beschaafde kringen en do hoogste hot meest het voorbeeld behooreu te geven van eerbied voor het gezag, gehoorzaamheid aan de wet, strenge zedelijkheid. Gjjmeerderheidvoel uw kracht en vorm een dwingende >mos" in uwen geest. Zeg niet, uitspattingen als die, welke gjj bedoelt zijn in onzen grooton kring onvermijdelijk, wij zien geen kans ze te koeren, die moedeloosheid zou passen noch aan uw leeftjjd, noch bij uw aard, en de historie zou zo voroordeelen. Er is een tjjd geweest (het was iu 1608) toen de Leidsche magistraat noodig achtte, ter beteugeling van de nachteljjko baldadigheid der studenten, een afzonderljjk corps nachtwachts op te richtenbe staande uit oen commandant, twee luitenants on 54 soldaten. Twee dorden van dezen waren elkon nacht in dienst eu doorkruisten in rotten van zes de stad. Ieder rotmeester droeg behalve zijn helle baard een pistool met los kruit geladen. Loste hij ter waarschuwing het schot, en maakte dit aan de »resistentie of aggressie" niet terstond een einde, dan mocht een van hot rot, die met een roer ge wapend was, met scherp vuren. Zulke maatregelen tegen studentenbaldadigheid werden toen noodig geoordeeld. Hoeveel is sinds dien tjjd do toestand verbeterd. Eu zouden wij dan thans moeten stistaan op den weg van vooruitgang 1" 'H C-raveilliage, 19 Sept. Bij koninklijk besluit van heden is de heer Gleichman benoemd tot Voorzitter der Tweede Kamer. Morgen zal hjj het voorzitterschap aanvaarden in een te 11 uren te houden openbare vergadering, die na de werkzaamheden tot 3'/, uur wordt geschorst. Er is alhier eene voorloopige centrale com missie gevormd, met het doel een nationaal fonds bijeen te brengen, bestemd tot ondersteuning a. van de uagelaten betrekkingen van alle mili tairen van land- en zeemacht die in of tengevolge van den strijd in onze koloniën het loven lieten; b. zooveel mogelijk van die militairen die tenge volge van bekomen wonden of ziekte niet moer in staat zijn na het verlaten van den dienst bij leger of vloot in hun levensonderhoud te voorzien. Het voornemen der commissie is te trachten zich in de eerste plaats in verbinding te stellen met, de in verschillende steden reeds opgerichte Lombok commissies, aan wier krachtig initiatief het te danken is dat reeds belangrijke sommen zijn bijeen gebracht. De commissie alhier beloofde reeds aansluiting en hare gewaardeerde medewerking. 's GirAVCnliagC, 20 Sept.. Tweede Kamer. De heer van der Schrieck droeg beden het president schap over aan den heer mr. J. G. Gleichman, die wederom een zoo welverdiend blijk van vertrouwen ontving van de Regentes en de Kamer voor zijne hooggeschatte leiding. De heer Gleichman aanvaardde het presidium met eene korte rede, waarin hij vooropstelde, dat liefde voor Vorstenhuis en Vaderland ons allen vereenigt en do hoop uitsprak dat de Kamer aan het einde van het zittingjaar met voldoening moge terugzien op hetgeen gesproken en verricht is. Het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede werd hierop naar de afdeelingen verzonden. In de beden middag voortgezette vergadering heeft de Minister van Financiën de Staatsbegrooting voor 1895 ingediend. Het tekort, bedraagt 8 millioen, waaronder 4 millioen voor spoorwegen en waterwegen. Rekenende op eene gewone besparing vau 3 millioenen, zal de gewone begrooting een tekort van 1 millioen opleveren. Eene betere bewapening van zee- en landmacht zal echter 9'/s millioen kosten, te verwerken in 4 jaar, maar te vcrdeelon over 15 jaar en te vinden door eene leening. In de noodige rente en aflossing ad f 640,000 zal voorzien worden door een in te dienen ontwerp tot betere verzekering der betaliüg aan invoerrecht naar de waarde. Mocht de bedrijfsbelasting nog

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1