ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 18 September 1891. Herhalings-Onderwijs. Burger-Avondschool. NIEUWSTIJDINGEN. Schroefstoomschip „SCHELDE". ADVERTENTIËN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6513. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cte. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot deo Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Aan Ouders en Voogden wordt medegedeeld, dat de her- haling-school ral worden geopend met Maandag; 1 October en dat de kinderen, die van dit onderwijs willen gebruik maken, zich moeten vervoegen: de mois-iee-; Donderdag 27 September te 6 uur aan school B (Hoofd de heer P. van der Have); de jongens Donderdag 27 September te 7 uur aan school C (Ingang Lange St. Janstraat). den 14 September 1894. De Voorzitter der Plaatselijke Schoolcommissie, R E L L. De COMMISSIE VAN TOEZICHT op het Middelbaar Onder wijs te Zierikzee "maakt bekend, dat het examen voor hen die wonsehen te worden toegelaten tot de leasen op de Burger-Avondschool, zal plaats hebben op Zaterdag den 39en September o.lt., des avonds ten xgs ure, en dat zij, die dit examen wenscben af te leggen, zich daartoe vooraf in persoon moeten aanmelden bij den Directeur der Hoogere Burgerschool alhier, op Zater- tlagf den 22en September e.k., des avonds tusschen 7 en 9 ure. Zierikzee, den 17 September 1894. Namens de Commissie, DE BLOESJE, Secretaris. Afsluiting passage. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat tengevolge van herstellingen aan de ophaalbrug over de Oude Haven alhier, het verkeer van rij- en voertuigen en voetgangers over die brug tot nadere aankondiging zal zjjn afgenloten. Zierikzee, den 17 September 1894. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Amerika. Van der Bilt, de Amerikaansche Spoorwegkoning, wil zich van zijn vrouw laten scheiden en biedt haar een afkoopsom aan van 10 millioen dollars; 7'j eischt er 15, dus 87 V2 millioen guldens. Rusland. Een ontzettend moordbericht wordt uit Saratow gemeld. In het dorp Poganowka hadden verschei dene landbouwers voor gezamenlijke rekening 21 vreemde arbeiders aangenomen, om den oogst binnen te halen. Maar de loonen waren hun te hoog, en om die niet te betalen, beraamden zij tegen het einde van den oogst een duivelsplan. Zg overvielen de arbeiders, toen dozen in het middagrustuur op het veld lagen te slapen en sloegen hen allen dood. De moordenaars zijn allen gevangen genomen. Engeland. Tarwe was de vorige week in geheel Engeland goedkooper dan ooit, nl. 21/7 d. per quarter. Het i» meer dan 200 jaren geleden sedert in Engeland liet graan zoo laag :n prijs was. De Nederlandsche diamant-handelaar Spiers is Donderdagmiddag te Londen bestolen voor een bedrag van 60,000 aan diamanten. Drie personen, die zich uitgaven voor uitheemsche diamanten-kooplieden, hadden in een huis in Hatton- Garden kamers gebuurd en droegen aan een make- taar op, hun een aantal diamanten van bepaalde grootte te bezorgen. De heer Spiers hoorde van de zaak en begaf zich Donderdagmiddag om 4 uur naar het opgegeven adres, met een waarde van f 60,000 aan diamanten en andere steenen bij zich. Een half uur later zag men hem de deur uit- strompelen. Het bloed stroomde over zijn gelaat, een zijner oogen was ernstig gekwetst, zijn jas was opengescheurd en zijn hoed verdwenen. Hij was zoo zwak dat hij zich slechts met behulp van twee man op de been kon houden. Toen hij een weinig tot zichzelven was gekomen, vertelde hij, dat hem bij het binnentreden van de woning een doek met chloroform over den mond was gebonden, en in de hevige worsteling die daarop volgde, had hij de verwondingen aan gelaat en handen bekomen. De diamanten waren verdwenen en van de dieven was geen spoor te ontdekken. De algemeene opinie is, dat de spitsboeven dezelfden zijn die vier jaar geleden op gelijke wijze een brievenbesteller plunderden. Italië. De anarchisten hebben een verschrikkelijke mis daad bedreven te Pianneza nabij Turijn. Een geheel wijk van het stadje hebben zij in brand gestoken en toen zij bemerkten, dat men door tijdige hulp den brand meester zou worden, hebben zij de buizen der waterleiding afgesneden, om het blusschen onmogelijk te maken. Toen het vuur geen tegen stand outmoette, wakkerde het op nieuw aan, zoodat een groot deel van het stadje een prooi der vlammen is geworden. Vooraf hadden de anarchisten aan den burge meester geschreven, dat zij van plan waren de stad in brand te steken om een voorbeeld te geven aan Italië. België. Betreffende den loop der veeziekten in België in de maand Angustus j.l., kunnen wij het volgende mededeelen. In die maand waren 174 stallen besmet, waarvan 145 in Luxemburg. De beide Vlaanderen bleven verschoond. Van snotziekte werden afge maakt 7 paarden. Van besmettelijke longziekte werden afgemaakt 21 dieren en verder werden er 80 gedood, welke verdacht voorkwamen. Tien gevallen hebben zich voorgedaan van razernjj, 26 van bacteridiaansche en 12 van bacteriaansche kool ziekte. Nederland. Helder, 14 Sept. HH. MM. de Koninginnen hebben, behalve f 400 voor de armen, bij haar bezoek aan deze gemeente nog 125 geschonken ten behoeve van de verpleegden in het Marine hospitaal, om daarvoor versnaperingen te koopen. Aan den luitenant ter zee le kl. Egbergen, die bjj het ongeluk aan boord van de Guinea" gekwetst werd, zonden HH. MM. een kistje fijne vruchten, terwijl de zeemilicien Lap, die tengevolge van het zelfde ongeluk ernstige brandwonden bekwam, in het hospitaal van HH. MM. eene photographic van koningin WiJhelmina, een met zilver gemonteerden sigarenkoker en 500 sigaren ontving. Alkmaar, 14 Sept. Bij het aankomen van den trein uit Helder, 4,11 's namiddags, had hier een ernstig ongeluk plaats. Met den trein van Amsterdam, die juist was aangekomen en aan de overzijde stilstond, zou zekere P. S., weduwe P., die hier bij familie gelogeerd was, zich naar bare woonplaats, Oostwoud, begeven. Ondanks de waar schuwing begaf zg zich, terwijl de trein van Helder in aantocht was, over de rails, met het noodlottig gevolg, dat zij door de locomotief werd gegrepen, waardoor haar eene been beneden de knieschijf geheel werd verbrijzeld, terwgl haar hoofd bij de slapen ter linkerzijde eene diepe wonde kreeg, zoodat haar toestand zeer gevaarlijk is. Onmiddellijk werd de hulp van dr. J. C. M. Simon Thomas ingeroepen, die terstond om het been een verband legde uit de aan het station aanwezige verbandkist en de hoofd wonde verzorgde. De ongelukkige is daarop naar het gasthuis vervoerd. '8 Ciraveohagc, 5 Sept. In eene vereenigde vergadering der beide Kamers van de Staten- Generaal, hield de heer Van Houten, Minister van Binnenlandsche Zaken, de volgende toespraak: Mijne Heeren! De bijzondere omstandigheden, waaronder deze buiten gewone zitting der Staten-Generaal werd bijeengeroepen, waren oorzaak, dat op wetgevend gebied slechts weinig werd tot stand gebracht. De proeltijd der gemengde rechtspraak in Egypte werd met uwe instemming opnieuw voor den tjjd van vijf jaren verlengd. Eene internationale overeenkomst, strekkende om met inachtneming der belangen van het personen- en goederen verkeer de meest doeltreffende maatregelen vast te stellen tegen het overbrengen van cholera, mocht uwe goedkeuring verwerven. Door inwilliging van de vereischte geldmiddelen hebt gij de voortzetting eener krachtige bestrijding van besmettelijke ziekten mogelijk gemaakt. De Koningin-Weduwe, Regentes heeft mij opgedragen u, Mjjne Heeren, Haren dank te betuigen voor hetgeen door u werd verricht tot behartiging van de belangen des lands. Door de Koningin-Weduwe, Regentes daartoe gemachtigd, verklaar ik deze buitengewone zitting der Staten-Generaal in naam der Koningin te zyn gesloten. De Minister wordt door de Commissie uitgeleid, en, nadat zij in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de Voorzitter de vereenigde vergadering. Opnieuw wordt in de Engelsche bladen ge sproken over een bezoek van Koningin Wilhelmina en de Koningin-Regentes aan Engeland. HH. MM. zouden dan haar hoofdverblijf houden in Birkball, de residentie van de Hertogin van Albany, doch ook een kort bezoek brengen aan Koningin Victoria. Door de commissie tot veredeling van bet ambacht werden j.l. Zaterdagavond met eenige plechtigheid de bewijzen van meester of gezel uit gereikt in eene vereenigde vergadering van Arti et Industrie en het Haagscbe Departement van Nijverheid, van wie het initiatief tot deze zaak was uitgegaan. 0nder de geslaagden als meester in het timmeren komen o. a. voorH. Ossewaarde te Goes en A. van Page te Middelburg. Naar aan het Parijsche blad Le Gaulois uit Londen wordt geschreven, zal de nieuwe Graaf van Parijs (vroegere Hertog van Orleans) en »hoofd van het Hnis van Frankrijk", zich metterwoon te 's Gravenhage vestigen, >om dichter bij zijne vrienden te zijn". lircskens, 15 Sept. Op initiatief van den burgemeester, den heer J. G. Gerritsen, is alhier een dames-comité opgericht, dat giften zal inzamelen ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van de op Lombok gesneuvelde en gewonde militairen. De ontvangsten van de stoomtram Breskens Maldegbem bedroegen gedurende de maand Aug. 1894 7564,38% tegen 6981,36'' in Augustus 1893. Sedert Jau. 1894 bedroegen de ontvangsten f 39775,18-% tegen 41,706,80* gedurende dit tijd vak van 1893. 1 lissin^eii, 15 Sept. Betreffende bet Haven station, dat heden voor het publiek is opengesteld, deelen wij het volgende mede: Het station heeft drie perrons, elk 200 M. lang, welke in verbinding staan met een hoofdperron, dat tor breedte van 10 M. langs bet gebouw loopt. Al deze perronswelke met ijzeren kappen zijn overdekt, zijn ongeveer één Meter boven de spoor staven gelegen, waardoor het uit- en instappen zeer gemakkelijk gemaakt is. Aan het hoofdperron vindt men de verschillende wachtkamers, als: restauratie le en 2e klasse, wachtkamers le, 2e en 3e klasse, benevens een damessalon. De wachtkamer le en 2e klasse en het damessalon zijn rjjk betimmerd met blank Amerikaansch greenenhout, en de zijvakken van de plafonds zijn met beschilderde doekramen belegd. De middenstukken zijn zeer fraai uit gevoerd in gebrand en geschilderd glas en voorts de wanden met rijke meubelstoffen bekleed. In de restauratiezaal zal op een der wanden worden aan gebracht de spoorwegkaart van Nederland, vervaar digd van gebakken tegels. Aan de toiletkamers is zeer veel zorg besteedze zijn geheel ingericht naar de eiscben van den tegen- woordigen tijd en weelderig is het geheel dezer kamers. Het vorsteljjk salon is nog niet geheel voltooid. Dit wordt geheel met blank eikenhout betimmerd en met geweven stoffen bekleed. De vloeren in de verschillende gangen zjjn van geel effen marmer, dat een zeer filsch en levendig aanzien geeft. De gevels van het station zijn opgetrokken in Hollandsche Renaissance-stijl en leveren ook hier door tal van variaties een goed geheel. Het geheele gebouwalsmede de perrons en het emplacement, is electrisch verlicht. Voor de ver lichting van de gangen en de aanverwante locali- teiten is gebruik gemaakt van booglampen, welke, al naar het verlangte lichteffect, afwisselen in licht sterkte van 200 tot 1200 normaalkaarsen. Alle overige lokalen zijn met 16 normaalkaavsen verlicht, ten getale van J10- Het muziekgezelschap »Ons Genoegen" heeft een serenade met fakkellicht gebracht aan den heer H. A. Benier, consul van België en Rusland, wegens zijn benoeming door Z. M. den Keizer van Rusland tot ridder in de orde van St. Stanislas. Het op de werf der Kon. Maatsch. »de Schelde" in aanbouw zijnde ramtorenschip »Evertsen" zal Zaterdag 29 September te water worden gelaten. middelburg, 14 Sept. Burgem. en Weth. zullen aan den gemeenteraad voorstellen, het sub sidie van 1200, dat wordt toegestaan aan het muziekkorps der d.d. schutterij, op de begrooting voor 1895 te schrappen. 15 Sept. Alhier is een nieuwe mannen- zangvereeniging opgericht, die aanvankelijk 30 leden telt. Als directeur treedt op, de heer A. vau Os, organist der Nieuwe Kerk. Nu bestaan hier ter stede vier zangvereenigingen. De scherpschuttersvereeniging »Medioburgum" zal deze maand een tweedaagschen wedstrijd onder hare leden houden. Verschillende fraaie prijzen zullen worden uitgeloofd. Burgen.. en Wetb. zijn voornemens aan den Raad voor te stellen, de eenige nog bestaande school voor meer uitgebreid lager onderwijs (hoofd mej. Tiggelaar) op te heffen. C'a 191 l*lan«1Aan bet strand van den Spieringpolder is verleden week aangespoeld het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende ljjk van een man, vermoedelijk varensgezel. Het lijk is onder politietoezicht aan het strand begraven. Wisseilkcrkc. Verleden week werden aan de haven van Geersdijk de eerste bieten ge laden (pl.m. 30000 K.G.), zulks voor de fabriek »De Mark" te Oudenbosch; ook op Colgnsplaat werd geladen. Zierikzee, 17 Sept. Zaterdag 1.1. werd ten huize van inejuffr. Kanaar de gewone driemaande- Iijksche onderwijzersvergadering gehouden. Ruim een 80-tal leden was aanwezig, waaronder ook eenige dames. Na afdoening van eenige huishoude lijke werkzaamheden trad na de pauze als spreker op, de heer J. H. van den Bosch, leeraar aan de H. B. S. alhier, met 't onderwerp: »De nieuwe richting bg 't taalonderwijs". Spreker begon mot 't stellen van een tweetal vragen, n.l.: Wat heeft men tegen 't oude moedertaalonderwijs enWat wil do nieuwe richting in dat onderwijs? Spreker wees achtereenvolgens de groote gebreken aan van 't tegenwoordig taalonderwijs. Naar de oudo school is toalredenccring alles en 't individu niets. De taal, die den leerling onderwezen wordt, is zijn taal niet, ze bestaat niet in maar buiten hem. Wet gevende taaiambtenaren treden op, die tevens naar hun draconische wetten regeeren. Wie iets, naar den vorm, te veel wegneemt of te weinig geeft, is een dief, op wiens overtreding de zedelijke doodstraf staat. Candidaten op allerlei examens moeten schrijven over vrede, oorlog, straatmuzikanten, armoede, nieuwjaar, enz. Welk mensch kan dit nu? De Duitschers van 1870 zouden misschien iets over oorlog, een minimum-lijder wat over armoede kunnen schrgvon. Zo moeten, zooals reeds gezegd is, schrjjven over iets, dat niet in hen bestaat. Er moet toch iets in de ziel omgaan of omgegaan zijn, wil men iets degelijks over zulke onderwerpen schrijven. Dit weten heeren examinatoren ook en daarom nemen zij 'fc zoo nauw niet, als de vorm maar goed is. Bjj de nieuwe richting gaat gedachte boven vorm en is deze bijzaak. Wjj beheorschen hem en hg niet ons. We hebben hem noodig om de gedachten zichtbaar voor te stellen. De vormen worden ons eigendom door ontwikkeling van 't gehoor en niet door 't gezicht. We leeren den leerling phonetisch schrijven en zorgen er wel voor, dat 't zoogenaamde grammaticale zuiver schrijven geen sta-in-den-weg is voor do ontwikkeling van 't voorstellingsver mogen. De nieuwe richting wil eigen gevoel, eigen vorbeelding van do leerlingen aan 't werk zien en zal dan geen stof voor opstallen geven, waarvan de bouwstoffen niet in de ziel aanwezig zjjn. Een leerling kan geen opstal leveren over nieuwjaar, maar wel kan hij zeggen, hoe hij zijn nieuwjaars dag heeft doorgebracht, als hij in 't zjjn eenvoudige taal mag uitdrukken, die door zijn eenvoudigheid, zoo wa&r, zoo joist, zoo taekenochtig is. De heer v. d. Bosch sprak met gloed en overtuiging. Zijn lezing pakte en zo was voor de toepassing op de lagere school zeer leerrijk. We hopen, dat de hoofden van scholen een proefneming aandurven. Zij kunnen verzekerd zjjn, dat deze slaagt, indien wil en over tuiging bij deze niet ontbreken. Nadat do Voorzitter, de beer Kok, den spreker zjjn hartelijken dank betuigd had voor zjjne dege lijke en belangrijke lezing, sloot bij, nadat de eerstvolgende vergadering op 15 Dec. was bepaald, de vergadering. Tot lid van het bestuur der visscberijen op de Schelde en Zeeuwscho stroomen in het district Zierikzee is benoemd de heer Mr. A. J. F. Fokker, advocaat-procnrenr aldaar. Op het eiland Tholen begint de vlekziekte onder do varkens zich in erger mate te vertoonen. Bjj kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Breda, ter standplaats de ge meente Bergen op Zoom, J. C. L. Schermer, can- didaat-notaris te 's Gravenhage. Voor de vacante betrekking van hoofd der openbare school te Heinenoord, tegen eene jaarwedde van 850, hebben zich 51 sollicitanten aangemeld. De definitieve wijziging in den Wintardienst voor de Spoorwegen is voor wat de Zeeuwsche lijn aangaat aldus: De sneltrein no. 2 VlissingenAmsterdam ver voert reizigers derde klasse van Vlissingen, Middelburg, Goes, Bergen op Zoom en Roosendaal eenerzijds en Utrecht en Amsterdam anderzjjds, tarwjjl de sneltrein no. 9 (AmsterdamVlissingen) reizigers derde klasse vervoert, alleen van Amsterdam en Utrecht naar Roozendaal, Bergen op Zoom, Goes, Middelburg en Vlissingen. Abonne's van traject-kaarten derde klasse voorzien, worden op de treinen 2 en 9 niet toegelaten. De treinen 16 (Rotterdam—Vlissingen) en 12 (VlissingenAmsterdam) vervoeren uitsluitend rei zigers le en 2e klasse naar of van Vlissingen resp. naar of van Engeland via Vlissingen. De treinen 13 (Vlissingen—Roosendaal) en 15 (VlissingenBoxtel) zijn facultatieve treinen. Op hun loop kan derhalve niet met zekerheid worden gerekend. Recht voor AUen deelt mede, dat in do ver leden Vrjjdag gehouden huishoudelijke vergadering der afdeeling Amsterdam van den sociaal-democra- oischen bond J. A. Fortuin met bjjna algemeene stemmen geroieerd is als lid. In de brochure van den beer Van Kol: »Mijn afscheid aan den soc.-dem. bond", zegt hjj, dat, wanneer een commissie van degelijke maDnen de grieven van hem tegen Nieuwenhuis had onder zocht, zij versteld zou gestaan hebben over de brutaliteit van leugen en verdachtmaking van dien kant. »Welnu", schrijft de heer Domela thans in Recht voor AUen»als v. K. het ook wensebt, dan verklaar ik rnjj bereid om een dergeljjke commissie te aanvaarden, voor welken hjj zijn grieven zal brengen en ik mij kan verantwoorden. Het zou eerlijker zjjn dan mij te bekladden in privaatbrieven, waarop men onmachtig is zich te verdedigen". De heer W, Hovy deelt in De Heraut mede: >Tot mijn oprecht leedwezen zal de hoop, die aanvankelijk gekoesterd werd, dat professor Kuyper na niet te langen tjjd zijn arbeid zou kunnen hervatten, niet zoo spoedig vervuld kunnen wor den, daar hij zich zeer zwak gevoelt en groote omzichtigheid noodig is om wederinstorting te voorkomen". De beer J. van 1t Lindenbont deelt mede, dat voor de Vereeniging tot Christelijke verpleging van bedelaars en landloopers is ingekomen van H. M. de Koningin eene gift van f 300 en van H. M. do Koningin-Regentes eene van f 200. Een vreemd verhaal! Naar verteld wordt, is nog gebleken, -dat er een jongetje geweest moet zijn, dat reeds veertien dagen te voren het plan van den moord te Scbagen moet hebben geweten en tot belooning voor zijn stilzwjjgendheid na den moord een goud tientje genoten moet hebben. Dat jongetje zou een kind zijn van den vroegeren veld wachter aldaar. L O XXL Ta O ISL. De Regeering heeft de oorlogsschatting op een millioen gulden bepaald. De troepen zullen niet vertrekken voordat alles in gangbare munt, tegen koers, is uitbetaald. Voor eiken dag opont houd wegens niet tjjdige afbetaling wordt eene boete van f 5000 opgelegd. Bij het departement van koloniën zjjn de volgende giften ontvangen: f 100 van den kolonel-commandant der dienst doende schutterij te 's Gravenhage, als opbrengst cener inzameling, ten behoeve van bet Roode Kruis te Batavia, gehouden bij gelegenheid van de viering van het twintig-jarig bestaan van het officieren- schietgezelscbap dier schutterjj; 25 bij den minister van buitanlandsche zaken, door tusschenkomst van den zaakgelastigde des Duitschen rjjks, ontvangen van den heer Eduard Fecemer, tandarts te Bremen, ten behoeve van de in do gevechten op Lombok gewonde soldaten van het Nederlandsch-Indisch leger, en f 40 door den minister van oorlog, onder het poststempel Scheveningen 10 dezer, ontvangen om aan het hoofdcomité van bet Roode Kruis ter band te stellen »ten bate der gewonden in onze koloniën". De beide eerstbedoelde bedragen zullen, overeen komstig de bedoeling der gevers, ter beschikking worden gestald van het centraal comité van het Roode Kruis te Batavia, het laatstbedoelde bedrag wordt gezonden aan het hoofdcomité van bet Roode Kruis te 's Gravenhage. Door tusschenkomst van bet departement van koloniën worden naar Indië verzonden de volgende geschenken, aangeboden ten behoeve van de militaren of gewonden der Lombok-expeditie: acht kisten cacao-poeder (Karstal Co. te Rot terdam); 6400 sigaren (C. J. Boele ta Kampen); benevens 100 kisten, elk van 12 fleschjes portwjjn, ontvangen van de firma J. Scbadee Co. te Rot terdam, ten behoeve van het Roode Kruis, waarvan 50 kisten bestemd voor Lombok en 50 kisten voor Atjeh. Uit een talegram van Zaterdag bljjkt, schrijft het Nieuws, dat onze troepen al meer en meer de hoofdversterkingen des vijands naderen. Pasingaban ligt aan bet kruispunt van een weg, die van de kustplaats Tandjong Karang, langs een aantal Sas- saksche kampongs, in Noordoostelijke richting naar Mataram loopt. De zijweg voert Oostwaarts naar Kediri in het binnenland. Zeer gemakkelijk is die weg voor onze troepen niet geweest, want op ver scheidene plaatsen wordt bij door diepe slooten gesneden, welke in dezen tjjd wel nagenoeg droog zjjn, maar den opmarsch toch moeten belemmeren. Ten Noorden van deze plaats is een slecht gedeelte in den weg, zoodat bet voorttrekken ook in den vervolge wel moeilijkheden zal opleveren. Het laat zich denken, dat de Baliërs ook bjj de kampong Poenia, op de grens van Mataram, groote verster kingen hebben gemaakt, omdat bet terrein daar, bjj de rivier Antjar, welke een bovenbreedte van 20 Meter heeft zich daartoe zeer goed leent. Na de verovering van Pasingaban ten Zuiden en Rombega ten Noorden liggen de beide toegangs wegen naar Mataram voor de onzen open. Men mag dus met eenigen grond vermoeden, dat thans het optrekken in deze beide richtingen en langs dèn hoofdweg Ampcnan—Mataram in de eerstvolgende dagen kan worden verwacht. De volgende raededeeling van het telegram is mede zeer bevredigend. Er bljjkt nl. duidelijk uit, dat de Sassaks niet hebben stil gezeten. Zjj hebben zich over een vrij grooten afstand verplaatst in Noordwestelijke richting en daardoor de Baliërs den uitweg naar bet gebergte afgesloten. De plaats Goenoeng-SariNoordeljjk van Tjekra Negara, is een der vele vorsteljjke verblijven. Die plaats is dus thans door onze bondgenootan aan de vlammen prijs gegeven. (Zie telegram AanbestedingenVerkoopingenen*. Door de Vereeniging Landbouwbelang" in Noord- Beveland werd Zaterdag 1.1. aanbesteedde levering van 12900 of meer K.G. superphosphaat ad 14% in water oplosbaar phospborzuur. Hiervoor was ingeschreven door: P. G. Adriaansen, Bergen op Zoom, voor ƒ3,11; Maatsch. tot verk. van HulpmeststoffenDordrecht, voor 3,07; Coenen en Schoenmakers, Uden, voor ƒ8,04; A. A. de Visser, Dinteloord, voor ƒ3; A. van Damme, Wissenkerke, voor 2,95; M. H. Salomonson, Rotterdam, voor 2,94. Aan de laagste inschrijvers werd de levering L .1 N D B O II W. 's Ileer-Arendskerke, it Sept. De jarenlange strijd tusschen suikerbietenverbouwers en fabrikanten begint in Zeeland een meer bepaalden vorm aan te nemen. De Maatschappij ter bevorde ring van landbouw en veeteelt in deze provincie heeft eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren dr. A. J. Swaving, K. J. A. G. baron Collot d'Escury en C. J. Hocke Hoogenboom, ten einde een plan uit te werken voor den bouw van één of meer suikerfabrieken op coöperatieven grondslag, hetzjj in Zeeland, hetzij in Westelijk Noord-Brabant. De conclusiën, waartoe deze commissie is gekomen, heeft zij nedergelegd in eene circulaire, en heden werd alhier naar aanleiding daarvan eene vergade ring van landbouwers en belangstellenden in de suikerbietenteelt gehouden om over die circulaire van gedachten te wisselen. Doordrongen van de overtuiging, dat de huidige toestand in het belang van den landbouw niet mag gehandhaafd blijven, vond op deze vergadering het hoofddenkbeeld der bovengenoemde commissie veel sympathie. Een definitief besluit werd echter nog niet genomen, maar a. s. Dinsdag zal te Goes eene groote verga dering van vele belanghebbenden en belangstellenden worden gehouden, om daar de zaak eener fabriek op coöperatieven grondslag eens flink onder de c te zien. HECHTIXAKËK. De rechtbank te Groningen veroordeelde Donder dag mr. W. B. bg verstek tot eene gevangenisstraf van twee jaar, wegens geldafpersing. Men schrijft uit Arnhem aan het Weekblad van het Recht: »Door de rechtbank alhier is in de bekende zaak van mr. G. W. baron van Dedem, kantonrechter te Wageningen, de tegen dezen op grond van art. 865 W. v. Strafrecht gevraagde rechtsingang met verwgzing naar de terechtzitting bg beschikking van 28 Aug. 11. geweigerd, met diens buiten- vervolgstelling te dier zake. »De rechtbank is daarby in hoofdzaak uitgegaan van de volgende stellingen »lo. dat de brief in quaestie blijkens zijn inhov1 duidelyk was een particuliere brief, die niet toi. het archief der kiesvereeniging behoorde; »2o. dat er dus voor den kantonrechter uit het terughouden van dien brief ook na de opvrage daarvan, wel reden bestond om te veronderstellen, dat de bedoeling bestond om dien te misbruiken, maar geenszins om te denken aan het misdrijf van verduistering, waartoe toeëigening een bepaald vereischte is; »dat al had derhalve de kantonrechter niet be- hooren op te treden, zooals hg gedaan heeft, hg daarom nog niet valt onder de strafbepaling v art. 365 W. v. S., en dat wel omdat tot toepassing van dit artikel bewezen moet zjjn de daad van iemand die met bewustheid zijne bevoegdheid te buiten gaat, terwgl naar het oordeel der rechtbank uit het nauwkeurig bereids gehouden onderzoek van die bewustheid niet is gebleken". De arrond.-rechtbauk te Middelburg veroor deelde Vrjjdag j.l. C. P., oud 19 jaar, te Hoedekenc- kerke, wegens meineed tot 1 jaar gevangenisstraf. K EltkWIflII Beroepen bg de Herv. Gem. te Goes, ds. C. R. van Lelyveld te Appelscha. Beroepen bg de Geref. Gem. in den Anna- Jacobapolder, de cand. S. O. Los te Oud-Vosmeer. Beroepen bij de Herv. Gem. te Melissant, d H. Barger te Bloemendaal. Op het twaalftal van predikanten te Oostza^n komt o. a. voor, ds. A. Wunder te Noordgouwe. St. Maartensdijk, 17 Sept. Gisteren nam de heer L. J. van Rhyn, voor een talrijk opgekomen scharewaaronder velen van elders, afscheid van zgne gemeente naar aanleiding van Matt. 17 vers 8. Bg het einde der godsdienstoefening zong de ge meente den scheidenden leeraar toe, de zegt vervat in Ps. 121 vers 4. Zeetijdingen. Zierikzee. VERTROKKEN: 17 Sept. »Lord Harrington", kapt. Goodman, van Dordrecht naar Londen. Zieri kzee-Rotter da n en TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. Sept. Anisterd. tijd. Van ZIERIKZEEj Van ROTTERDAM Dinsd. 18 's tnorg. 6,30 u.'Woensd. 19 'smrg. 10,3Ou. Dond. 20 7,80» Vrydag 21 10,30 Zaterd. 22 6,30» (Maand. 24 11,30» Passagiersvracht ZierikzeeDordtRotterdam Enkele reisRetour 3 maanden geldig lste Klasse 1,25. 2,—. 2de Klasse ,50. ,75. De Directeur, A. WAN OASTEW.. Heden den 18 Sept. 1894 hopen j I onze geliefde Ouders JOHANNES BERKHOUDT en MARIA DE GRAAFF hunne ftft.jnrlfc fichtvereenf|in* te herdenken. Zieiiïkzee. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1