ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 15 September 1894. Tweede Blad. De Arbeids-Enquête. NIEUWSTIJDINGEN. "Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6512. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot dot Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnementn- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zieri.kzee»che Nieuwsbode" Het eindverslag. II. (Slot). Als vervolg op ons vorig artikel over dit onder- werp geven wij hieronder een kort overzicht van de voorstellen, die de Staatscommissie heeft gemeend te moeten doen, naar aanleiding van het onderzoek, door de Staatscommissie van Enquête ingesteld. Arbeid van jeugdige personen. Uitbreiding van het verbod om kinderen arbeid te doen verrichten, tot den leeftijd van 13 jaar. Herziening van de regeling der arbeidstijden voor de door de wet van 5 Mei 1889 beschermde jeugdige personen in dier voege, dat de maximum-arbeidstijd voor personen beneden den leeftijd van 16 jaar wordt ingekrompen tot 9 uur daags. In verband hiermede aanvulling van de school wetgeving door invoering van leerplicht voor kinderen beneden 13 jaar en van verplicht her halingsonder wijs voor jongelieden van 13- tot 16-jarigen leeftijd. Bijzondere bepalingen tot bescherming van jeugdige personen, voor zooveel betreft den arbeid in of voor veenderijen (het verbod om arbeid te verrichten moet voor dezen gelden tot den 14-jarigen leeftijd) en den arbeid bij het lossen en laden van zee schepen. Herziening van de op jeugdige personen betrekking hebbende bepalingen omtrent den arbeid in brood-, beschuit- en koekbakkerijen. Arbeid van vrouwen. Herziening der bepalingen van art. 5 al. 1 der wet van 5 Mei 1889, ten einde gelegenheid te geven, vrouwen aan 't werk te houden tot 9 uur namiddags, d. i. twee uren later dan thans ge oorloofd is. Arbeid van volwassen mannen. Opneming in de wet van 5 Mei 1889 van een verbod om in fabrieken en werkplaatsen des Zondags stoomkracht of daarmee gelijk te stellen beweeg kracht aan te wenden, behoudens bevoegdheid om ontheffing van dat verbod te verleenen. Regeling bij de wet der diensttijden van beambten cu werklieden in de stations, loodsen, stallen en lemises, op den weg en op de wagens en treinen van alle ondernemingen van vervoer, die met con cessie van het openbare gezag een spoorbaan be rijden. In overweging wordt gegeven om te doen nagaan, in hoever in bepaalde takken van bedrijf ten aanzien van overmatigen arbeid en nachtarbeid van volwassen mannelijke werklieden misstanden voorkomen, die aanleiding zonden behooren te geven tot tusschen- komst van den wetgever. Voorts om aan openbare besturen te doen aanbevelen, zich te onthouden rechtstreeks of middellijk, op Zondag arbeid te doen verrichten, die zonder overwegend bezwaar op andere dagen kan geschieden, on zooveel mogelijk to zorgen, dat ééns om de twee of drie weken de betrokken personen een geheel vrijen Zondag hebben. Nog wordt aangedrongen op wijziging van de wet van 4 Mei 1889, ten einde het toezicht op de naleving van de wet beter te verzekeren door uitbreiding van het getal inspecteurs of toevoeging aan dezen van adjunct-inspecteurs en door voor het opsporen van overtredingen bepaaldelijk amb tenaren van Rijks- en gemeentepolitie aan te wijzen. Verdere maatregelen in het belang der werklieden. a. Betreffende de omstandigheden, waaronder de arbeid wordt verricht, wordt voorgesteld in te zenden wetsontwerpen: tot uitbreiding van het bij de wet van 28 Mei 1869 geregelde staatstoezicht op het gebruik van stoomtoestellen tot droogcylinders en kook- en dergelijke toestellen, die onder stoomdruk werken; tot vaststellen van voorschriften in het belang van de veiligheid, de gezondheid en het welzjjn der werklieden in fabrieken en werkplaatsen; tot bepaling dat in met name genoem'de bedrijven het in werking brengen of uitbreiden van eene fabriek of van eene werkplaats afhankelijk wordt gesteld van de, zoo noodig onder voorwaarden door het gemeentebestuur te verleenen vergunning, na onderzoek van het daartoe over te leggen bouwplan met het oog op de veiligheid, de gezondheid en het welzijn der arbeiders. b. Met betrekking tot de rechten en verplichtingen van werkgevers en werknemers onderling wordt aangedrongen op de indiening van wetsontwerpen, ten doel hebbende: Wijziging en aanvulling van do bepalingen van het Burgerlijk Wetboek omtrent huur van diensten van werklieden en bedienden, en wat daarmede samenhangtvoorts moet in studie genomen worden, welke wijzigingen der bestaande wetten vereischt zijn, om te geraken tot de instelling eener schielijke eenvoudige en kostelooze procedure tusschen werk gevers en werklieden. Vaststelling van bepalingen tegen misbruiken bij de betaling van het loon. Oplegging der vt verzekering hunner gedeeltelijke, tijdelijke of blijvende gevolge van een ongeval bij den arbeid, mits zóó geregeld, dat van staatswege gelegenheid tot zoo danige verzekering worde verschaft. Voorts wenscht de Commissie, dat do regeering in overweging zal doen nemen de wettelijke regeling van de verplichte verzekering van werklieden tegen invaliditeit tengevolge van ouderdom, met geldelijke bijdragen van de werkgevers, de werklieden en den Staat, ten einde in dien geest en naar gelang der ondervinding ten aanzien der verzekering tegen ongevallen, een wetsontwerp bij de volksvertegen woordiging aanhangig te maken. Maatregelenniet tot het gebied der arbeids wetgeving behoorende. Regeling der onbewoonbaarverklaring van slechte woningen. Wijziging van de wet op onteigening ten algemeenen nutte. Wijziging van de wet tot regeling van het armbestuur. Regeling der gemeentelijke banken van leening, tu fitfl, 1UULI. der verplichting aan werkgevers tot ïunner werklieden tegen geheele of tijdelijke of blijvende invaliditeit ten- gepaard, zoo niet met verbod van, dan althans met strenge contróle op de pandjeshuizen en soortgelijke inrichtingen. Wgziging van de wet van 22 April 1855 door vervanging van het vereischte van koninklgke erkenning eener vereeniging om als rechtspersoon te kunnen optreden, door dat van kostelooze neder- legging van een exemplaar der statuten ter griffie eener rechtbank en van kostelooze openbaarmaking der statuten in de Staatscourant. Het Eindverslag gaat vergezeld van nota's, waarin enkele of meerdere leden hunne bezwaren tegen de gedane voorstellen ontwikkelen, of aan die voorstellen uitbreiding geven. Ook in die nota's vindt men menige nuttige vingerwijzing bjj de beoordeeling van het geheel. Ten slotte alzoo, al zouden wij vaa de laatst- benoemde Commissie meer ge wenscht en meer gewacht hebben wanneer wij den verrichten arbeid in haar geheel overzien, dan verklaren wjj gaarne dien te beschouwen als van het hoogste nut, als een uitstekend middel tot vermeerdering en verbreiding van die kennis omtrent maatschappelijke toestanden, waarvan het gemis bij het nemen van sociale maatregelen zoo diep werd gevoeld en zoo ernstig betreurd. Voor stilzitten op dit gebied is gebrek aan kenni9 voortaan geen reden, zelfs geen voorwendsel meer. Nederland. Den Helder, 13 Sept. De Koninginnen zjjn hedenmorgen tegen 11 uur alhier aangekomen. Zij werden op het perron door den burgemeester, den heer C. A. Beukenkamp, ontvangen. Verder waren daar ter begroeting aanwezig de wethouders, de Schout-bij-nacht Uhlenbeck, de Directeur en Commandant der Marine en de Stellingcommandant met hnn staf, en de Commandanten van de artillerie, infanterie en schutterij. In de tot ontvangsalon ingerichte wachtkamer werden verschillende autoriteiten aan H.H. M.M. voorgesteld. Door de dames Van Neck en Swaving werden aan de Koninginnen namens Holder's bnigerjj, bouquetten aangeboden. Na een kort oponthoud in do wachtkamer begaveo de Vorstinnen zich naar buiten, waar zij door de dichtopeengepakte menigte geestdriftig werden begroet. H.H. M.M. inspecteerden de eerewacht van het garnizoen en der schutterij, die onder commando van den kapitein der artillerie Drooglever Fortnyn en den kapitein der schutterij J. C. Slis op het stationsplein was opgesteld, en reden daarna met het gevolg in de gereedstaande Hofrjjtuigen langs den Stationsweg, don Kanaalweg en de Hoofdgracht naar den Havendijk, om het voorgenomen bezoek te brengen aan het pantserdekschip „Koningin Wilhelmina". Langs den geheelen weg stond ceno geestdriftige menigte, die aan H.H. M.M. hulde bracht. Bij de eerepoort aan don Stationsweg stonden de plaatselijke vereenigingen geschaard en speelde de Harmonie kapel de Volksliederen. Hot weder is mooi; de wind noordelijk. Bij het aan boord gaan op de „Wilhelmina" werd daar de Koninklijke standaard gebeschen welke terstond door alle aanwezige oorlogsbodems met kanongebulder werd begroet. De Koninginnen werden ontvangen door den commandant Zegers Veeckons, adjudant van H. M. in gewonen dienst. Zij bezichtigden met blijkbaar welgevallen het kolossale schip en betuigden her haaldelijk hare tevredenheid. Na do bezichtiging werd aan H. M. door don Schout-bij-nacht Ub ten beck, nit naam van de Nederlandsche Marine, een op de Rijkswerf te Amsterdam vervaardigd, prachtig van verschillende fijne houtsoorten bewerkt model van de „Wilhel mina" aangeboden, geplaatst onder eene vitrine van spiegelglas, waarop in zilver de naam van het schip is aangebracht. Het scheepje is 1 meter long, dat is een honderdste van de ware grootte. Van de „Wilhelmina"' gaande, reden de Koning innen naar het stoomjacht „Valk", aan boord waarvan onmiddellijk de Koninklijke standaard in top werd geheschen. Deze werd toen door het geschut van bet wachtschip gesalueerd. Op de „Valk" werd door H.H. M.M. en de genoodigde militaire en burgerlyko autoriteiten ge dejeuneerd. Koningin Wilhelmina was gekleed in een kleedje van wit cachemir, de Koningin-Regentes in donker toilet. Na afloop van hot dejeuner verliet de „Valk" omstreeks half twee de haven en stoomde met de Vorstinnen naar de reede, tot het houden van de revue over de oorlogsvloot. Bij het verlaten van de haven werden de Koninginnen door de vloot met kanonvuur begroet, terwijl de equipage der ver schillende schepen in het wand paradeerde. De vloot lag iu twee liniën voor anker. Bij de noordelijke linie hadden zich torpedobooten aan gesloten. De „Valk" stoomde eerst tusschen de beide liniën heen en daarna om de noordelijke, waarna de torpedobooten zich achter het jacht aansloten en het nu volgden op een tocht langs de kust tot Huisduinen. Te 4 uur precies waren de Vorstinnen weder aan wal en begaven zij zich nu, te voot, door de groote menigte steeds met luid gejubel gevolgd, naar het aan de overzijde gelegen Kon. Instituut voor de Marine. Daar werden H.H. M.M. aan den ingang ontvangen door den kommandant, den kolonel Tadema. Op 't voorplein was een eerewacht van adelborsten opgesteld, onder commando van den luitenant der mariniers Ente van Gils. De Koninginnen inspecteerden dezen keurtroep met groot welgevallen. Iu het gebouw zelf, dat niet gedecoreerd was, juist om H.H. M.M. den indruk te geven, dien 't Instituut in zyn gewoon aanzien moet geven, door den kommandant rondgeleid, werden de zalen in de rez-de-chanssée en op de Ie étage, de eet-, slaap-, speel- eu leerzalen rnet veel attentie bezichtigd en de Regentes liet zich vele bijzonderheden mede- deelen. In de groote receptiezaal, met historische schilderijen, bustes van wijlen Koning Willem III en de jonge Koningin, alsmede van De Ruyter en andere zeehelden, en met fraaie bokalen en bekers van zilver op den schoorsteen en eenige merk waardige oude documenten in een kleine vitrine werden H.H. M.M. eenige verfrisschingen aan geboden. Toen kwamen de rijtuigen weder voor en met een herhaalde tevredenheids-betuiging verlieten de Koninklgke bezoeksters het Instituut, om zich naar de stad te begeven. En nute 5 uurving de eigenlijke tocht door de gemeente aanonder de leiding van 't hoofd van het burgerlijk bestuur. Langs den Havendijk trok de Vorstelijke stoet, zonder militaire escorte, naar het Ankerpark, altijd onder hetzelfde enthousiastisch gejubel der samen gestroomde menigte. Nabij het Telegraafkantoor was een kinderkoor geschaardniet minder dan 900 kleinenjongens en meisjes, sterk kinderen van allen rang en stand en religie, allen uiti' franje versieringen. Dit talrgke koor zong HH. MM., onder begelei ding van Helders Harmonie-kapel, een zeer ver dienstelijk lied toe. De Koninginnen toonden zich aangenaam getroffen door den zang van 't koor en de kleine soliste en lieten aau dichter, componist-dirigent en jeugdige executanten haar erkentelijkheid en hulde over brengen. De revue begon om half twee. Op de reede lag een gedachte scheepsmacht, zooals zelden in onze wateren bjjeen wordt gebracht. Daar lagen niet minder dan 30 schepen, nl. 19 oorlogsschepen in twee liniën en 11 torpedobooten in de derde linie. De oorlogsschepen waren: De fregatten »De Rnyter" en »Atjeh"; de pantserschopen «Stier" en «Guinea"; het pantser dekschip Koningin Wilhelmina"; de monitors •Luipaard", «Cerberis", Heiligerlee", »Reinier Claeszen" en Matador"; de korvet «Sommels- dijk"; het instrnctiovaartuig »Nautilus"; de schoeners «Zeehond" en Argus"; het artillerie- instructievaartuig »Bellona"; en de kanonneer- booten «Lynx", »Geep", >Heindall" en >Braga". De torpedobooten waren de »Deinpo", «Hobang", «Batok", »Hekla", «Krakatau", XV, XVI, VII, VIII, XIII en IX, terwijl ook do «Mercuur", schip voor speciale diensten, aan de revue deelneemt. Op de «Dempo" bevindt zich de divisie-commandant, kolonel Wentbolt. Te twee uur kwam do >Valk" aanstoomen en ging tusschen de liniën der oorlogsschepen door, welko bot koninklijk saluut deden bulderon over het water. Het was een prachtig gezicht. De «Valk" ver volgde haar weg langs do derde linie, dio der torpedobooten. Do Koninginnen bovondon zich op het dek van hot jacht en zagen met groote belang stelling naar de bewegingen dor rappe torpedobooten, die trillend en snuivend door hot water zich in twee rijen ter linker en ter rechter van de «Valk" aansluiten, vijf en zes achter elkaar. Het jacht stoomde door tot het kaapkoofd, wondde daar den steven en werd daarbij gevolgd door de torpedo booten, die omkeerden en weder als vlugge ordonnansen het koninklijke vaartuig begeleidden. Nogmaals stoomde do »Valk" door de linie van oorlogsschepen en ankerde oostelijk van do vloot, waarop de commandanten der verschillende bodoms zich aan boord begaven van bet jacht om aan de Koninginnen to worden voorgesteld. Toen werd op korten afstand van het jacht door de torpedoboot groot model Dempo" een torpedo golaoceerd waarna ook de boot IX een spartorpedo afschoot. Vooral deze vortooning, waarbij een hoogo waterzuil opstoof, wekte de belangstelling van Koningin Wilhelmina, dio zich, op de kommandobrug staande, zoover mogeljjk voorover boog om goed te kunnen zien. Hiermede was de revue afgeloopen. Er werden seinen gegeven, waardoor aan de vloot werd bekend gemaakt dat Hare Majesteit zeer tevreden was en daarop volgde het gebruikelijke sein «extra-oorlam". De commandanten der verschillende schepen waren intusschen naar hunne bodems teruggekeerd en de «Valk" stoomde weder naar de haven. Tegen vier uur keerde de «Valk" in de haven terug en meerde aan den wal vóór de Noorderpoort. Na de bezichtiging van het instituut werden aan do Vorstinnen in de receptiezaal vcrverscbiugen aangeboden. H.H. M.M. begaven zich vervolgens weder in haar rijtuig en roden naar het instructie schip Urania", liggende aan de Rijkswerf. Toen de Koninginnen het schip bereikten, waren de adelborsten der drie oudste afdeelingen, die even te voren het instituut hadden verlaten, onder bevel van den luitenant ter zee lo kl. Van Aalst, reeds daar aanwezig. Met bewonderenswaardige vlugheid voerden de jonkers verschillende raauoeuvres in het want uit, welke door de Vorstinnen met blijk baar welgevallen werden gadegeslagenvooral door Kouiugin Wilhelmina, die al haar aandacht aan de oefeningen wijdde. Het bezoek aan de Urania" kon echter niet van langen duur zijn, daar het vijf uur was geworden en het verdere deel van Hr. M9. bezoek volgens het programma aan de gemeente Helder zou gewijd zijn. Dit bezoek zon slechts kort zijn, daar vóór het vertrek slechts één uur tijd was overgebleven. De voornaamste strateu werden per rijtuig bezocht en ten 6,20 ure keerden de Vorstelijke bezoeksters naar Soestdijk terughoogst voldaan over de ontvangst hen hier ten deel gevallen. tiiraveilfangc, 13 Sept. Alhier is gister middag aangehouden zekere W., teekenaar aan het zegelkantoor aldaar, onder verdenking van het maken van valsche postwissels. Eenige dagen geleden werd hij te Amsterdam reeds aangehouden, doch bij gebrek aan bewijs weder op vrije voeten gesteld. Later echter werd bevel tot gevangenneming tegen hem verstrekt, omdat men voldoende aan wijzing meende te hebben. De aangehoudene wordt verdacht postwissels valschelijk te hebben ingevuld en de gelden daarop te Amsterdam, te Rotterdam eu te Utrecht te hebben geïnd. De aangehoudene, een jongmensch van 20 jaar, is naar het huis van bewaring overgebracht. Hij genoot als teekenaar een hoog salaris. Te oordeelen naar den inhoud van een briefkaart, welke men by hem vond, meent men dat hij medeplichtigen heeft. Hirietoilfoiarg;, 13 Sept. Naar wij vernemen heeft do dezer dagen alhier gearresteerde J. H. C. W. eene volledige bekentenis afgelegd. De heer C. F. Westerburgor, commissaris van politie te Middelburg, ontving van H. M. de Ko ningin een keurige gouden dasspeld met kroon en W, bezet met diamanten. Dit welverdiende bewijs van erkenning der goede diensten, door den heer Westerburger in de drukke feestdagen bewezen, verheugt .ons zeer. Menigeen heeft, en met reden, bezwaar des nachts licht in zijn slaapkamer te branden en toch gebeurt het herhaaldelijk, dat men behoefte aan licht heeft, bijv. om eens even op de klok of het horloge te zien hoe laat het is. Dat heeft de heer A. J. Beunke te Middelburg op een practisch idee gebracht, namelijk om een nachtkastje te fabriceeren met eene electrische battery, die een stroom van 4 volts levert aan een klein gloeilampje, dat op een etageretje boven een reflector geplaatst is eu licht genoeg verschaft om duidelijk de uuraanwgzing op het er onder hangend horloge waar te nemen. De battery en do geleidingsdraden zijn zoo go- legd, dat het aan het uiterlijke van het nachtkastje niet schaadt, terwjjl het ontsteken van het lampje zeer gemakkelijk wordt bewerkstelligd door even op een knopje te drukken. Laat uien het knopje vrij, dan is ook het licht gebluseht. Deze practische nieuwigheid verdient zeker wel de aandacht. Woensdagmiddag werd door de wielryders- vereeniging «Scaldis" te Middelburg een wegwed strijd gehouden op den weg tusschen Serooskerke en Oostkapelle. De eerste prijs werd behaald door den heer V. M. de Branw in 10 min. 30 sec., de tweede door den heer J. K. de Liefde in 10 min. 405/6 sec. en de derde door den heer J. G. Mezger in 11 min. 45V6 sec. De heer P. Hackenberg viel onderweg. Naar wg vernomen is bet op de laatste alge- meene vergadering van den polder Waldeck aan genomen plan eener geldleening door Gedeputeerde Staten van Zeeland niet goedgekeurd. Ooes, 12 Sept. In do heden middag gehouden raadsvergadering werd door den Voorzitter mede gedeeld, dat op de meisjesschool gaan 50 leerlingen, aio samen f 2100 schoolgeld moeten betalen; op de H. B. S. 79 en op de B. A. S. 56 leerlingen. Het groot aantal leerlingen op laatstgenoemde in richting is oorzaak dat een parallelklasse is ingelegd, hetgeen do gemeente door meerdere lesuren aan de heeren Ittmann, Breetvelt en Van Schelven, leeraren aan die school, eene uitgave van f 280 kost. Ds. W. A. van Griethuyson heeft wegens vertrek naar elders ontslag genomen als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Tengevolge het verwerven der hoofd-acte worden de onderwijzers Van Bloppoel en Schults in het genot gesteld van hooger traktement. De rekening over 1893 vau het gasthuis is in ontvang f 23610, in uitgaaf f 21776, batig slot f 1834. De begrooting over 1895 bedraagt f 11741,82s zonder subsidio uit de gemeentekas. Rekening burgerlijk armbestuur over 1898 in ontvang f 42216,93, in uitgaaf f 36663,95s, goed slot f 5552. De gemeente-rekening over hot afgeloopen jaar werd voorloopig vastgesteld in ontvang /"161821,98s, in uitgaaf f 147619,96s, goed slot f 14291,97, waarvan evenwel voor den loopenden dienst reeds f 8430 is uitgegeven. Aan het slot der zitting werd de nieuwbenoemde Secretaris de heer Jhr. van Reigersberg Vefsluys beëedigd, bij welke gelegenheid de Burgemeester den beer A A. van Dellen hartelijk dank zei voor do uitstekende wjjzc, waarop hij tijdens de vacature de betrekking van Secretaris had waargenomen. De heer Van Delle, eorste ambtenaar, ter griffie mag met alle kracht de rechterhand van den Secretaris genoemd worden. De heer Reigersberg Versluys dankte den raad voor het in hem gestelde vertrouwen en beval zich aan in de vriendschap van bet dagelijksch bestuur en van den raad. Het feest der vereeniging «Floralia" is Woensdag avond op waardige wijze besloten met een uitstekend geslaagd volksfeest in den tuin der sociteit «V. O. V.", waarin «Eupbonia" concert gaf, en bet geboomte af en toe door Bengaalsch vuur phantastisch werd verlicht. Iedere inzender had met zijne hnisgenooten vrijen toegang en daarvan is ruim gebruik gemaakt. Onder een gepaste toespraak van den Voorzitter, den heer A. Neter, werden in de pauze de prijzen en premiën uitgereikt. Deze bestonden inin schrijvingen in een spaarbankboekje van af f 7,50 tot f 1 en voorts eene mooie collectie fraaie en nuttige voorwerpen. Met eene toespraak van den heer Den Hollander werd aan «Eupbonia" eene berinneringsmeda 1je gescbonken Een slaperig reiziger. Een heer, reizende van Rotterdam naar Goes, was in zulk een diepen slaap geraakt, dat hij Goes voorbijstoomde en eerst wakker werd te Middelburg. Hier moest op een volgenden trein gewacht en een kaartje Middelburg Goes genomen worden. Ongelukkigerwijze dutte onze reiziger opnieuw in, zoodat hij wakker werd te Kruiningen. Nu moest natuurlijk weer een kaartje Kruiningen—Goes genomen worden. Ditmaal bleef onze reiziger wakker. Onder het voorwendsel van te informeeren of men ook steenkolen noodig had, wist een vreemd persoon bier eu daar tot de binnenkamer toegelaten te worden. Terwijl hij eenige oogenblikken alleen gelaten werd, heeft hij zijn tijd weten te gebruiken. Bij een dier bezoeken heeft hij zich van eenige zilveren lepeltjes meester gemaakt. ■erscke, 13 Sept. De maand September is in 't land en daarmede is ook weer het begin gekomen van de oesterverzendiugen. Tot heden is de afzet nog zeer onbeduidend. De kwaliteit van de oesters is ook nog niet geschikt om renomée te maken bij de verbruikers. Ze zijn nog erg mager, ongeacht van welk deel van de bank ze ook ge nomen worden. Er komt echter zichtbaar verbetoring in, zoodat er wel uitzicht bestaat, dat er straks op een vetten oester mag gerekend worden. En dat zal te pas komen ook, want van zware oesters zal bet seizoen 1894/95 niet breed getuigen, is te vreezen. Do groei der consumptiesoorten is danig ten achteren. E11 wat de prijzen aangaat, daarvan is weer niet do minste bekendheid, nog minder de minste eenheid. Elk prijst naar eigen inzichten en wat nog meer te duchten is, naar eigen behoefte; dit laatste vooral, omdat met 1 Nov. e.k. voor velen de pacht nog te betalen staat, verschenen I/I5 Maart 1893. Die behoefte zal aan de prijzen veel kwaad doen, tenzij de autoriteiten in het belang van allen, dien termijn van betaling nog 3 maanden uit stellen. Het is van het hoogste belang, dat het geld, waaraan hier zoo dringend behoefte bestaat, nu nog niet verder moet weg gesmeten worden aan geforceerd lage prijzen. Het ware wel te wenschen, dat ook de grootere oester autoriteiten eens te zamen gingen in het aanwenden van pogingen, die strekken kunnen om een slechten toestand althans nog te steunen, waar ze nog te steunen is; immers, ook hunne belangen zijn nauw verwant aan de kleinere; lage prijzen door de kleinere gesteld zijn van stellige» invloed op de grootere. Eén gunstig verschijnsel doet er zich voor, nl. er is dit jaar zeer weinig sterfte in de groote oesters. Handel in zaaigoed is er nog ten eenemale niot; de gedruktheid onder de kleine kweekers is dan ook van dien aard, dat het bepaald medelijden wekt. Bij dezen toch is het een kwestie van mond en lijfsbehoeften en als gevolg ook weer daarvan, een overgang van leed op neringdoenden. Om korter te zijn, zou men kunnen zeggen, dat de weelde in oester-affaires zich alleen bepaalt bij verpachtingen van pereeelen. SI. Alllialaml. De door den Raad voor loopig vastgestelde Rekening dezer gemeente over 1893 bedraagt in ontvang f 16274,86, in uitgaaf f 14274,15'/», en alzoo met een goed slot van f 2000,70'/,. Voornaamste posten van ontvang: Goede sloten van vorige dienstjaren f 3153,83V,, opcenten dir. belastingen 21633,42, kaai- en havengelden f 1707,52'/,, schoolgelden lager onderwijs 418,64, vergunningsrechten f 275, uitkeering V. personeele belasting f 2819,97, bijdrage lager onderwijs f 2000. Uitgaven: Jaarwedden en presentiegelden f 1586, onderhond straten f 504,65, idem begraafplaats f 124,50, idem brandweer f 952,29'/,, waaronder aankoop eener nieuwe spuit, straatverlichting f 180,68, armwezen f lö54,0S!/a» onderwgs 4873,51'/,, renten 652,50, aflossingen f 1500, bjjdrage telegraafkantoor f 172,85. Volgens de door den Boekhouder der mee- stoof «de Eensgezindheid" alhier, den heer J. Pol derman Jr., aan poriionarissen overgelegde rekening bedragen de ontvaugsten dier fabriek over den teelt 1893 f 5613,06en de uitgaven f 2978,40. Aau aandeelhouders werd een gedeelte van het batig saldo uitgekeerd en het andere gedeelte als reservefonds in kas gehouden. Aan werkloon werd uitbetaald f 1436,73, aan brandstoffen f 799,30, terwijl het onderhoud der meestoof bedroeg f 295,30. Primo October zullen de werkzaamheden der stoof weder een aanvang nemen. Het vervoeren enz. der suikerbieten is j.l. Maandag alhier begonnen. De opbrengst valt veel tegen, daar de bieten kort en klein van stuk zijn. Maandag was de prijs nog f 12, die daarna eiken dag met 10 cent vermindert. Weinigen maken van die vroege levering gebruik, omdat gehoopt wordt dat September nog droogte en warmte zal aanbrengen, wat den groei der bieten nog bevor derlijk zou zijn. Alhier bestaan nevens het muziekgezelschap Accelerando" nog vier zangvereenigingen. waarvan twee voor gemengd koor en twee uitsluitend voor mannen. De muziekvereeniging en een zang vereeni ging geven in den winter uitvoeringen. Uit boven staande blijkt dat men hier nog al muzikaal is. Terwjjl iemand in den Hollaire-polder onder Ond-Vosmeer bezig was met het smeren der wielen van een boerenwagen, viel een der achterwielen daar af en kwam terecht op het been van een 8'/,-jarig knaapje, met het gevolg dat dit lichaams deel even boven den voet brak. SI. llaarlensilijk. 13 Sept. Ook in onze gemeente begint de vlekziekte onder de varkens zich in erger mate te vortoonendeze week werden op één dag 3 gevallen geconstateerd. IBrililtissc, 13 Sept. Naar aanleiding van de bepaling der vorpachtingsvoorwaarden van de visscherijen van den Staat der Nederlanden, dat deze moet geschieden bij enkele inschrijving in plaats van zooals vroeger bij opbod, werden door de Visscherg-vereeniging alhier twee barer leden afgevaardigd naar den Min. van Financiën, ten einde te beproeven de verpachting op den ouden voet te doen plaats hebben. Zij werden echter verwezen naar den heer Holsboer, om dezen daarover te raadplegen. Het resultaat van dit onderhoud was, dat de verpachting bg enkele inschrijving zal blijven Op de begrooting voor deze gemeente over 1895 is de hoofdelijke omslag bepaald op f 5000. Voor het Ioopeude jaar bedroeg deze f 7000, zoo dat dit eene vermindering van f 2000 geeft. Zlcrikzce, 13 Sept. Bij Kon. besluit is aan A. J. Knaap te Appingedam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als laudmeter le kl. van het kadaster. Woensdagvoormiddag is te Poortvliet eene bijna 7-jarige knaap van de wed. v. Z. in eene watergang gevallen en verdronken; een kameraadje dat bij hem was, was te klein om hem te helpen. Met ingang van 1 Oct. is tot brievengaarder te Zaamslag benoemd C. A. vau Vessem. De stationschef Jauseu, van bet lokaalstation te Ylissingcn, die door do opheffing vau den spoor wegdienst aldaar beschikbaar is gekomen, is als Stationschef overgeplaatst naar Bareudrecht. Eene collecte to Kruiningen gehouden om het Roode Kruis in staat tc helpen stollen de troepen te velde en de ageerendo scheepsmacht op onbe krompen wgze van het noodige te voorzien, heeft 80 opgebracht. J.l. Zoudag namiddag hebben even huiten Oostburg twee jongens oen dertienjarig meisje, te huis behoorende te Waterlandkerkjeaangerand getracht haar geld af te persen cn daarna onzede lijke handelingen met haar te plegen. Tegen de knapen, 14 a 15 jaren oud, die eene volledige bekentenis hebben afgelegd, is procesverbaal opge maakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 3