ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 15 September 1894. Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. L O JVK B O K. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 4,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6512. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 43 regels 30 Cte. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot dea Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zieribzee maken bekend, dat in de op den 11 dezer gehouden ver gadering van den Gemeenteraad zijn benoemd -tot lid in de Commissie voor de Gasfabriek en de Straatverlichting de heer J. FRANSE, en tot lid in de Commissie voor de uitgraving en allevering der Zelkasch de heer W. TEN HAAF. Zierikzee, den 13 September 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Algemeen Overzicht. Het schijnt alsof er in de politiek geen komen kan en de thans nog heerschende stilte zal aanhouden tot de verschillende volksvertegenwoor digingen hunne vergaderingen openen. Over het algemeen is dat een gunstig verschijnsel, want vooral op politiek gebied kan het nooit rustig genoeg zijnmaar de heerschende rust is soms vaak bedriegelijk en weinig beteekenende gebeurtenissen mogen vooral in dezen rustigen tijd niet worden over het hoofd gezien, omdat zij soms later de oor zaak zijn van groote verwikkelingen. Zoo blijven de gebeurtenissen in Bulearije voortdurend onze aandacht verdienen. Zankoff is nog niet in het land teruggekeerd en zelfs schijnt men op het oogenblik niet te weten waar hij zich be vindt. Zij is echter zeer op hare hoede, want vooral na men weet, dat hij zich niet meer in Weenen bevindt, kan elk oogenblik zijn terugkomst worden verwacht. Omtrent de plannen van eene verzoening met Rusland hoort men nog niets definitiefs. Bul garije doet weinig moeite om Rusland te bewegen zijn Vorst te erkennen en vóór Rusland dat gedaan heeft zullen de andere mogendheden het niet doen. Enkele ministers houden zoo nu en dan wel rede voeringen, waarin zij de door Stamboeloff gevolgde politiek tegen Rusland afkeuren, maar verder gaat men dan ook al niet. De Vorst heeft dezer dagen dezen gewezen eersten minister doen gevangen nemen omdat hij in een onderhoud met den correspondent der Frankfurter Zeitung, vele grieven tegen den Vorst bad te berde gebracht. Toen Stamboeloff tegen boog» borgstelling uit de gevangenis werd ont slagen, was de woede des volks tegen hem zoo groot, dat de politie hem moest beschermen. De Duitsche Keizer heeft dezer dagen te Ko ningsbergen, waar hij met zijne gemalin zich bevond om de onthulling bij te wonen van een standbeeld voor zijn grootvader, aan een feestmaal weder eene dier redevoeringen gehouden, die zeer veel aanlei ding tot allerlei op- en aanmerkingen geven. Ditmaal hadden het de adellijke agrariërs gedaan. Deze, die vooral in Oost-Pruisen sterk vertegen woordigd zijn, hebben, zooals men zich herinneren zal, het vorige jaar zich sterk tegen 's Keizers regeering verzet bij de behandeling van de handels- tractaten met Rusland en andere landen; en zij hebben het Caprivi soms zeer lastig gemaakt. De Keizer nu wees er in zijne rede op, dat de Regee ring steeds bereid is geweest de oeconomische toe standen in het rijk te verbeteren, gelijk dat by de troonsbestijging van dea Keizer zelf door hem was beloofd, en dat er bij herhaling groote sommen uit de staatskas ten nutte van Oost-Pruisen zijn uitgegeven; maar hij achtte het daarom dan ook den plicht van den adel den troon te schragen en den Keizer te steunen bij zijne pogingen om rust en orde in het rijk te bestendigen en bij zijn strjjd tegen hen, die het gezag wilden onderdrnkken. Zooals begrijpelijk is heeft deze toespraak grooten indruk gemaakt en de geheele Duitsche pers levert beschouwingen over die rede. Al naar gelang van de party, waartoe het blad behoort, is die critiek natuurlijk meer of minder welwillend, maar algemeen wordt toch erkent, dat het bier eene bestraffing van den adel gold en tevens dat de Keizer voor de zooveelste maal weder de gelegenheid aangreep om het uit te spreken, dat hij Caprivi's beginselen omtrent den vrijhandel onvoorwaardelijk steunt. Op merkelijk is dan ook wat de Kreuz-Zeitung, een zeer conservatief blad, verklaart. Zij erkent, dat de agrarische oppositie in den vorm wel eens de maat heeft overschreden, maar nu de Keizer even wel verklaard heeft, wat achter ligt te willen ver geten, mits men die strijdmiddelen voortaan wil laten varen, nu kunnen alle conservatieven zich scharen om den Keizer, nu Z. M. hen heeft op geroepen tot den strijd voor godsdienst, zedelijkheid en orde. Ondertusschen maakt de Keizer onver moeid de manoeuvres mede in Oost-Pruisen in ge zelschap van zijn hooge gasten. Niet allen schijnen echter deze vermoeienissen zoo goed als hij te kunnen trotseeren, altbaus de Koning van Wurtem- burg heeft er eene koude bij opgedaan, die hem al een paar dagen belet om uit te gaan. Het lijk van dea graaf van Parijs was Zondag op Stowe House, waar hij stierf, ten pronk gesteld. Tal van lieden kwamen het bezichtigen. Uitnoodi- gingen tot het bijwonen van de begrafenis zijn gezonden aan de koninklijke familie van Engeland, aan het corps diplomatique, aan den burgemeester van Buckingham en aan den Lord Mayor van Londen. De graaf stierf ten 7 ure 40 min. 's morgens; tot het laatste toe was hij hij kennis, terwijl zijn geheele familie aan zijn sterfbed vereenigd was. De doctoren verklaren in de acte van overigden, dat de graaf stierf aan eene obstructie in de in gewanden en aan uitputting. Generaal Charette heeft tot de zouaven eene oproeping gedaan, hen uitnoodigeDde eene laatste hulde te komen brengen bij het graf van den prins, die, waardig erfgenaam van den graaf van Chambord, als de heilige Lodewijk op denzelfden leeftijd, in ballingschap is gestorven. Het vermogen, door den graaf nagelaten, wordt geschat op 40 millioen francs. De prins heeft natuurlijk zijn deel ontvangen van de 45 millioen, afkomstig uit de teruggavena den val van Napoleon III, van de onder het keizerrijk in beslag genomen bezittingen der familie Orleans, waartoe van harentwege, gelijk men zich zal herinneren, een verzoek aan de Regeering was gedaan, iets dat in de toenmalige benarde omstandigheden des lands door velen zeer euvel is opgenomen. De 45 millioen werden verdeeld over 8 takken, te zamen 27 prinsen en prinsessen tellende. Er kan dus hoogstens niet meer dan 7 4 8 millioen aan den graaf van Parijs ten deel gevallen zijn. Hierbjj komen 25 millioen, die de hertogin Gallkra. vrjj van alle lasten, den graaf van Parijs heeft vermaakt. Men kan dus het vermogen van dezen schatten op een 40 millioen, die verdeeld zullen moeten worden or. r de zes kinderen, na aftrek van hetgeen aan zijne gemalin ten goede komt. Dat de hertog van Orleans, als hoofd der familie, in het bizonder bevoorrecht zijn zal, is wel te denken. Voorts zal hij onmiddellijk een extra inkomen van 250,000 frs. ter zijner beschikking hebben; verder jaarlijks 100,000 frs., die hij, sedert hg de gevangenis te Glairvaux..heeft verlaten, van zijne ouders verkreeg. Ook zal hij, als hoofd der familie, in het bezit komen van het kasteel te En. Amerika. Men schrijft uit Grand-Rapids (N. A.) d.d. 30 Augustus 1.1.: •Twaalf jaren geleden werd uit de Geref. kerk alhier het avondmaal-stel, op één beker na, gestolen. Alle pogingen om den dief te ontdekken waren vruchteloos. Groot was dan ook j.l. Dinsdagmorgen de verwondering, toen het gestolene, waarvan de wjjnkan en beker gebruikt schenen geweest te zgn, op de trappen vaa de Dienwe kerk aan Fontain- street worden gevonden. Het deksel van de wijnkan was afgebroken. Ongetwijfeld heeft de dief zooveel gewetenswroeging gehad, dat hij niet langer de gestolen artikelen in zjjn bezit kon houden". Pallroann, de vermaarde Amerikaansche waggon- fabrikant, die het onlangs zoo met zgn werklieden te kwaad had, krijgt nu een geduchte concurrentie, door een deel van zijn vroeger personeel. Er is n.l. door die gewezen werklieden en beambten dor •Pullmann-Maatschappij", gesteund door eenige kapitalisten, een nieuwe maatschappij gevormd, welke te Hjawatha (Kansas) een nieuwe groote waggon-fabriek wil oprichten. Aan het hoofd dier fabriek staat Louis Meyer, die van de oprichting der Pnllmann-Company" bouwmeester dier maat schappij is geweest, en de secretaris is C. O. Allen, uitvinder van een nieuwen >paleis-slaapwaggon". Engeland. Weybridge, 12 Sept. De begrafenis van den Graaf van Parijs had in den namiddag plaats. Bij den zeer plechtigen eeredionst waren alle leden der familie tegenwoordig. De Prinsen volgden het lijk te voet op een gedeelte van den weg van Stowe House naar Buckingham, waar de kist geplaatst werd in don lykwagen, die het stoffeljjk overschot naar Weybridge overbracht. De Hertog van York ver tegenwoordigde de Koningin bij de plechtigheid te Weybridge, waar ook de Prins van Wales vertegen woordigd was. Duïtschland. Een reus. In een hotel te Nordhausen is een negentienjarige kellner, met name Paal Grebbin, die niettegenstaande hij reeds zeer lang is, nog altijd doorgroeit. Op het oogenblik is hij reeds 2 Meter en 25 c.M. langhjj is 19 c.M. langer dan de bekende reus van het Pruisische leger, de grenadier Peitschau. Verleden jaar is Grebbin nog 2 c.M. gegroeid. De politie te Dresden houdt zich thans bezig met het onderzoek van eene zaak, die veel ponten van overeenkomst heeft met de misdaad, waarvan men Hendrik de Jong verdenkt. Een dienstmeisje, Ida Knappe genaamd, maakte in het vooijnar kennis met een man, die zich voor meester bakker uitgaf en haar ten buwelgk vroeg. In het begin van Juni verdween het paar en nie mand wist, wat er van het dienstmeisje geworden was, tot dat men nu onlangs in een bosch bij Tharandt een geraamte vond, dat aan verschillende teekenen herkend werd als het overschot van Ida Knappe. Het was duidelijk te zien, dat baar de schedel was ingeslagon. Men kreeg dadelijk vermoeden, dat de bakker zich de bezittingen van het meisjo had toegeëigend en daarna zijne »bruid" in het bosch bad vermoord. De bakker werd overal ge zocht en eindelijk in een dorp nabij Freibnrg opgespoord. Het bleek een oud bekende van de justitie te zijn, een zekere metselaar Kretzchmar, die reeds lang getrouwd is. Eenige voorwerpen, die aan het vermoorde dienstmeisje hebben toebehoord, werden in zijne woning gevonden. België. In de Deurnestraat te Antwerpen had eene vrouw hare twee kinderen, een van zes en een van drie jaren, gedurende eenige minuten alleen gelaten, om in de buurt eene boodschap te doen. Alleen zjjnde trokken de kinderen den kolenbak in 't midden van de kamer, wierpen er papier en petroleum in eu staken dit aan. Toen begonnen zij rond de vlam te dansen. Doch do kleertjes van het jongste kind vatten vuur. Het begon te schreeuwen, terwijl het oudste onder het bed vluchtte. Het kind met de brandende kleeren vluchtte op het trapportaal, waar eene oude vrouw, die dit zag, om hulp begon te roepen. Geburen snelden toe, doofden het vuur uit en een dokter deed, na eerste voorloopige verzorging, den kleinen martelaar naar het gasthuis brengeu, waar hij tegen 6 uren 's avonds stierf. De moeder was niet meer dan 10 minuten af wezig geweest. Te Regnowelz is een geheimzinnige mis daad ontdekt. Op een kasteel leefde geheel alleen een 72jarig man. Hij verliet zijn woning alleen om zijn kinderen te Jumet te bezoeken. Sedert den 15en Aug. had men den grijsaard niet gezien, men geloofde dat hij op reis was. Zondag echter zag een buurman, die door de stores naar binnen keek, het lijk van den eenzamen man op den grond uitge strekt liggen, een bijl naast zich. Drijfveer van den moord, die reeds drie weken geleden moet gepleegd zijn, is blijkbaar roofzucht. Yan den moordenaar wordt niets "Wij geven hieronder aan onze abonnees een Schetskaart van het Oorlogsterrein op Lombok. Hierdoor kan men heter de berichten dienaangaande volgen. Een hoofdofficier van het Oost-Indische leger verklaart hot merkwaardige feit, dat kapitein Lind- green heeft kannen capituleeren, iets wat zich waarschijnlijk nog nooit in Indië heeft voorgedaan tegenover een inlandscbei>,vgand uit do omstan digheid dat de kapitein gehuwd is met de dochter van een vroege ren resident van Bali en Lombok. De vorst van Mataram heeft dien resident gekend, misschien kende hjj ook diens dochter, misschien kapitein Lindgreen zelf, die luitenant was, toen hij hnwdo. Een onzer landgenooten zendt een brief uit het kamp te Tjafera Negara aan het Nieuws, waaraan wij het volgende ontleenen: Den 17en Juli, 's morgens te 10 uur, kwam eindelijk de kroonprins Anak Agoeng K'toot van Kota Radja, waarheen hij waarschijnlijk gevlucht was, zijn opwachting bij den opperbevelhebber, generaal Vetter, maken. Hij werd vergezeld van Goesti Djilantik. Agoeng K'toet komt mij voor een man te zgn van 40 jaar, zwaar gebouwd en van middelbare grootte. Hij had volstrekt niet dien bartstochtelijken, wilden oogopslag van Goesti Djilantik en scheen zeer verlegen te zgn. Voor een inlandsch vorst, die nooit misschien zooveel Europeanen bij elkaar had gezien, nog veel minder zooveel Europeescho officieren, was dat zeker niet te verwonderen. Goesti Djilantik voerde dan ook voor den kroonprins het woord en was soms in levendig gesprek met den generaal- opperbevelhebber en den resident. Hij verzocht dan ook die muziekboekjes te mogen zien, waaruit de muzikanten die aardige stukjes voordroegen, en z&t vreemd te kijken en te lachen, toen hem die muziek noten werden verklaard. De kroonprins zelf sprak in den beginne in 't geheel niet, doch zat in stomme verbazing voor zich en om zich heen te ziendoch later kwam hij blijkbaar meer op zijn gemak, en gaf meer uitvoerig antwoord op de vragen, die tot hem werden gericht, als enkel ja en neen. Rnim een uur duurde die samenkomst en tot aan den uitgang van het voorplein werden de vorsten door den generalen staf met den resident uitgeleide gedaan. De generaal-opperbevelhebber met den kroonprins gingen onder een gouden pajong voorop, terwijl Goesti Djilantik gearmd tusschen den resident en generaal Van Ham volgde, ook onder een gouden pajong, met de officieren en het andere gevolg. Ter eere van den vorst stond een compagnie Europeesche fuseliers aan de overzijde van den broeden weg in 't gelid, en aan den commandeerden officier werd gelast eenige exercitiën of handgrepen te laten uitvoeren. Met oen scherpen blik en vol verbazing en verwondering zag inzonderheid Goesti UjiJantik die oefeningen aan en kon telkens, leunende op den arm van generaal Van Ham, dien hg ver klaarde meer lief te hebben dan zijn eigen vader, niet nalaten hardop te lachen en uit te roepen: awab 1 awuh". Het grappigst vond hg 't commando velt het geweer 1 dat dan ook herhaald werd. Aan een particulieren brief van 24 Juli over de Lombokscbe expeditie ontleent de Amh. Ct. het volgende De troepen gingen in 52 sloepen, getrokken door 10 stoomsloepen, aan den wal. Gelukkig is er geen schot gelost, en heeft de oude Vorst dadelijk alle eischen van het gouvernement ingewilligd. Het is nog wel een goed idee van den balveu zoon van den Vorst geweest, zich maar te krissen; volgens sommigen heeft hjj dat niet zelf gedaan. Zijn vrouw is na hem gekrist en beiden zijn, op elkaar ge bonden en in sarongs gerold, in zee gegooid, hun bed vooraf. Hoe vreedzaam gezind de bevolking was, kun je nagaan, als je hoort, dat, terwijl de troopen landden, de kinderen rustig hun vliegers oplieten, de vrouwen bleven baden en wasschen en de mannen de soldaten mot klappers en kwó kwó (gebak) tegemoet kwamen, 't Is dan ook al een zeldzaam vreedzame expeditie geweest, maar er wordt wel algemeen verondersteld, dat alles anders zou zgn geloopen als er niet zoo krachtig opgetreden was. Het N. v. d. D. publiceerde het volgende telegram uit Batavia: Do kolonne onder commando van den tweeden bevelhebber, generaal M. Sogov, trekt naar Rembega en beschiet den vijand, die daarop witte vlaggen vertoont. »Te Mataram is 't rustig. Hevige branding maakt de ontscheping van het geschut gevaarlijk". {Zie telegram, 2e blad). De Avondpost verneemt, dat in het geheel 250 personen aan de oproeping van den heer L. den Beer Poortugael hebben gehoor gegeven, doch meent, op grond van ingewonnen inlichtingen, te mogen veronderstellen, dat ook met het oog op de jongste tijdingen, minder alarmeerond dan in den aanvang het aanbod niet zal worden aanvaard. Uit Amsterdam is, onder de letter O, bij het departement van koloniën ontvangen eene som van f 4000 ten behoeve van de zieke en gewonde militairen der Lombok-expeditie, en van de directrice van het Tehuis voor zetiuwlijderessen te Seheve- ningen eene som van f 40, als opbrengst eener collecte, onder de patiënten en verpleegsters van dat gesticht gehouden, ten behoeve van de ge kwetsten der voormelde expeditie. Beide bedragen zullen, overeenkomstig de bedoeling der gevers, ter beschikking worden gesteld van het centrale comité van het Roode Kruis te Batavia. In 't jaarboekje van den hoofdcursus te Kampen voor het jaar 1889 komt het onderstaande gedicht voor, vervaardigd door den sergeant Jhr. P. A. Alting van Geusau, thans als 2e luitenant gesneu veld op Lombok. Weinig zal hg toen vermoed hebben, dat dat Gevallen" zoo spoedig op hem toepasselijk zou zgn en dat de wensch, in de beide laatsto regels uitgedrukt, reeds in het begin van zijne loopbaan vervuld zou worden. Gevallen. Gevallen de slapen met lauwren omkroond, Neen, ook hem heeft de grijnzende dood niet verschoond. Want noch jeugd, noch verwachting wordt door hem geteld, En het moordende lood heeft hem nedergeveld, Gevallen rijn roeping vervuld. Gevallen bezield met dat hemelsche vuur, Dat den krijgsman vereelt in het hachlykste uur, f Ging hjj voorwaarts in *t felst van den woedenden kamp, In een nevel van stof en van aschgrauwen damp, Gevallen zjjn roeping vervuld. Gevallen de gapende wonde in de borst, En de lippen ontkleurd door den brandenden dorst, Het nog drupplende bloed en het brekende oog, 't Zendt alles het bitter verwijt naar omhoog: Gevallen zijn roeping vervuld. Gevallen en straks, als met plechtigen tred Men hem wegdragen gaat van het eervolle bed, Ja, dan slaken zjjn makkers een droevige klacht, En bij de opene groeve daar Quistren ze zacht: Gevallen zjjn roeping vervuld. Gevallen en straks, als, door tranen verblind, De moeder komt bidden op 'tgraf van haar kind, En zij stil nog een tucht van vertwijfeling loost, Dan weerklink' in hare ooren de zalige troost: Gevallen zijn roeping vervuld. Gevallen o krjjgsman, uw streven is schoon, Gij verwerft u op aard een onsterflijke kroon, En in stilte bljjft steeds ons de smeekbede bij, Dat, o God, ook bjj ons eens de lijkrede zij: Gevallen zjjn roeping vervuld. IKoekbeseliouwiiig. Dezer dagen is bijdenuitgeverM.de Jonge te Ter Neuzen verschenende nieuwe pennevrucht van onzen onvermoeiden Zeeuwschen Kerkhistoricus J. van der Baan van Wolfaartsdijk, getiteld: »De Hervormde Gemeente van Ter Neuzen en hare Leeraren". Evenals voor vroegere geschriften van don heer van der Baan, hebben we ook niets dan lof voor dit werkje, dat, wel verre van een dorre naamlijst te zijn, zóó onderhoudend en degelijk geschreven is, dat ieder die eenig belang stelt in het leven der voorgeslachten, het met ingenomenheid zal lezen. Hoewel de kerkelijke geschiedenis, uit den aard van het geschrift, noodwendig het uitvoerigst i9 behandeld, ontbreken echter in geenendeele de bij zonderheden der burgerlijke - en krijgsgeschiedenis en der plaatsbeschrijving. Het ontstaan, den voor- en achteruitgang, alsmede den tegenwoordigen wel varenden toestand van Ter Neuzen vindt men zaakrijk medegedeeld, en mede uit dien hoofde is deze studie overwaard ook hekend te worden buiten de plaats, die er in beschreven wordt. Om der kortheidswille wijzen we belangstellenden slechts op hetgeen verhaald wordt over den kruid kundige ds. Hondius, die in zijn terecht vermaarden lusthof dikwijls hooge gasten ontving, o. a, Jacob Cats en Prins Maurits; op het medegedeelde aan gaande de in 1659 nieuw gebouwde kerk van Ter Neuzen; op de afgedrukte hooge rekening, welke in de vorige eeuw gedeputeerden die een predikant gingen hooren, wisten op te maken, enz., enz. Vergeten we niet te vermelden, dat dit boekje vóór den titel een zeer gelijkend en uitnemend bewerkt portret vaa den 86-jarigen schrijver bevat en diens nog flinke handteekening in fac-similo, terwijl do prijs van 75 cent voor niemand, die eenig belang stelt in Zeelands geschiedenis, een beletsel zal zijn zich dit werkje aan te schaffen, dat opnieuw getuigenis aflegt van do onverzwakte werkkracht, helderheid van geest en degelijk wetenschappelijke kennis van den nestor der Zeeuwsche historici. Ilollaiid-Louiliok. Bij de firma F. B. van Ditmar te Rotterdam zal eerlang verschijnen Holland—Lombok", een uitgave in deu trant van het bekende Holland— Krakatau" en van ParisMurcie". De opbrengst der uitgave zal strekkeu ten bate van het fonds ten voordeele van de nagelaten be trekkingen der slachtoffers van den verraderlijken overval der Baliërs. Vice-Admiraal de Casembroot zal eene voorrede voor Holland—Lombok" schrjjven. Eene aanbeveling voor deze onderneming zal wel overbodig mogen heeten. Het doel, waarvoor zij wordt op touw gezet, kan niet anders dan de meest warme sympathie wekken. Noch aan bijdragen van onze verdienstelijke landgenooten, noch aan belang stelling van de zijde van het publiek zal het •HollandLombok" ontbreken. 346ste Staats-Loterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekking der 5e klasse (le week). Prys van f tOOO No. 8273. tOO 8188. Prijzen van f 70. 5457 5495 8208 8230 8272 9556 5488 7561 8214 8246 9536 10289 Nieten. 5451 7569 8213 8276 9555 15788 20477 5453 8176 8244 8296 9542 15798 5465 8201 8248 9532 102,90 19442 5485 8207 8259 9533 15768 19445 5486 8209 8271 9534 15773 19455 Schipper A. VAÏ3 DER HUCHT vertrekt ^Wbciisdftg van Zierikzee naar Mid delburg en des Irlidag-uainiddti^s van Middelburg naar Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1