ZIEBIKZEESCHE MEI WSBOBE. Donderdag IS September 1894. Directeur-Uitgever J. WAALE. AANBESTEDING BEKENDMAKING. Werving voor het leger in Oost-lndië. "bekendmaking. NSEUWSTIJDISIIGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerilcaTransvaal, Indie enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6511. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 40 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement*- o/ Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de „Administratis Zierikzeesche Nieuwsbode' v;-n het leveren der benoodigde Steenkolen, ten behoeve van enkele gemeente-inrichtingen vnor het winterseizoen van 183,/o5. °P Zaten lag den lo Sopteinbet* e.k., 's namiddags IS'/i ure> ten Raadhuize. De voorwaarden liggen ter lezing op de Sec-etarie der Aaugezien het programma natuurlijk precies eender is als dat van het vorig jaar, volstaan wij De BURGEMEESTER van Zierikzke, gelet op de Circulaire van den beer Commissaris der Koningin in deze Provincie van den 3en dezer (Prov. blad No. 87); brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingelijfden bij de Nationale Militie, die in werke'ijken dienst of met groot verlof zijn en tot de geoefenden van hun wapen behooren, gedurende de maanden September en October dezes jaars bij het Koloniaal Werfdepot te Harderwijk eene verbintenis kunnen aangaan, om gedurende minstens twee jaren gedetacheerd te worden naar Oost-lndië, waarvoor eene gratificatie van f 300 wordt verleend, en een aan brengpremie van f 10 wordt uitgekeerd en dat zij ter Secretarie dezer gemeente nadere inlichtingen kunnen bekomen. Zierikzee, den 10 September 1894. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER van Zierikzee, maakt bekend, dat ter Secretarie dezer gemeente berust een exemplaar der by Koninklijk besluit van 25 Juli ji., No. 42, vastgestelde voortoopige regelingen voor het personeel der Koninklijke Nederlandsche Marine-Reserve en dat zij, die met de voorwaarden van dienstneming bij die Reserve wenschen bekend te worden, ter Secretarie dezer gemeente de noodige inlichtingen kunnen bekomen. Zierikzee, den 12 September 1894. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Frankrijk. Een noodlottig spoorwegongeluk is Zondagmiddag gebeurd op den Franschen Noord-Oosterspoorweg, hij het station Apilly, tusschen Noyon en Chauny. De sneltrein (115) van 12.40, uit Parijs naar Keulen, is daar omstreeks half drie in botsing ge komen met een locomotief en een waggon, welke daar aan het rangeeren waren en van een zijspoor kwamen. De botsing gaf een vervaarlijken schok. De drie voorste waggons van den sneltrein (met passagiers voor Duitschiand) werden geheel ver brijzeld; maar de achterste wagens (waaronder die voor Nederland) bleven onbeschadigd. Tien mtn- schen werden gedood en twintig anderen gewond. Onder de dooden zag men er een een advocaat wien het hoofd van de romp was gescheiden, en o. a. ook twee vrouwen, moeder en dochter, treurig verminkt. De stationschef, die op het laatste oogenblik het gevaar ontdekte, snelde in grooten angst naar het spoor, met de roode vlag in de hand, om onveilig te seinen, maar hij geraakte onder den trein en werd gedood. Onder de gewonden zijn de machinist, de stoker en de remmer van den sneltrein. In de eerste verwarring moet de hulp voor de gewonden nogal te wenschen hebben overgelaten. De Fransche Minister van Openbare Werken is onverwijld naar de plaats van het ongeluk vertrokken. Het blijkt, dat dit spoorwegongeluk te wijten was aan onachtzaamheid van den stationschef Boubey, die last gaf tot het treinvangeeren, hoewel hij wist dat de sneltrein uit Parijs in aantocht was. Op de lijst komt geen Nederlandsche naam voor. De raacbiuist van den sneltrein, Hyacinthe Roze, heeft nog de tegenwoordigheid van geest gehad, onmiddellijk door tegenstoom tc geven de machine achteruit te laten werkenzonder zijn trouwe plichtsvervulling zou de schok nog heviger zijn Een ander, die zich flink.gedroeg bij deze gelegen heid, was een passagier, zekere heer Lebmann, uit Brussel. Hij sprong na den schok, waardoor hij omvergeworpen maar niet verwond werd, uit zijn coupé en zag met ontzetting het tooneel van ver woesting: de locomotieven tegen elkaar, de drie verbrijzelde waggons, de jammerende gewonden maar hij liet zich niet van zijn stuk brengen. Er moest onmiddellijk naar de naburige stations geseind worden om verdere ongelukken te voorkomen. Hij zocht den stationschof, maar de weduwe wees hem snikkend onder de locomotieven, waar de arme man verpletterd lag. Gelukkig echter vond hij onder de passagiers iemand, die telegrapheeren kon en deze seinde nu de waarschuwende berichten. Verder zorgde hij er voor, dat in beide richtingen een paar boeren op het spoor gingen staan met roode vlaggen om aankomende treinen te waarschuwen voor het gevaar. Daarna ging hij mede hulp ver- leenen aan de gewonden. Het duurde wel een uur voor er geneeskundigen kwairen een tijd die eindeloos scheen voor alle getuigen van dit tooneei van jammer. De meeste gewonden konden niet anders dan door bet stuk slaan van de portieren uit hunnen benarden toestand bevrijd worden. Bij het verlossen van hen die onder de verbrjjzelde wagens lagen, moest men uiterst omzichtig te werk gaan, opdat niet de stapel zou instorten en andere gewonden verpletteren. Aan eenige stervenden, die om geestelijken bijstand riepen, werd door een priester die in den trein was geweest, de absolutie gegeven. 10 Sept. Volgens het rapport van de Compagnie du Nord zijn er bij het spoorwegongeluk te Appilly 5 personen gedood en 19 gewond, waar van 10 niet ernstig. Op de lijsten in de dagbladen komt geen enkele Nederlander voor. Nederland. - 's C«iravenltn£C. 11 Sept.. De Tweede Kamer vergadert Dinsdag 18 dezer, na de opening der nieuwe zitting, des namiddags te 3 uren. De St.-Ct. bevat het programma voor de opening van de vergadering der Staten-Generaal to 's Gravenhage, op Dinsdag don 18 Sept. 1894. Bij kon. besluit is met ingang van 1 October benoemd tot lid van den Raad van State mr. U. H. Huberoud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Van sociale zijde zijn Maandagnacht op ver schillende punten der stad kleine roode biljetten aangeplakt, gericht aan de militairen. Een dezer biljetten, die door de politie werden afgescheurd, luidde Militairen! Waarom moet ge dienen? Niet om een denkbeeldigen buitenl. vijand te beoorlogen, neen, men denkt u, die zelf behoort tol het volk, die dwielfdo belangen heeft met het volk-, te gebruiken tegen het volk, als het opkomt voor zijne, dus ook voor uwe belangen". Drie manuen uit Den Haag waren Maandag voormiddag te Scheveningen aan het visschen met een net in den mond van het Ververschingskanaal nabij de zee; twee hunner, een schoorsteenveger en een bode, waagden zich te ver en kwamen in de golven om. Een paar uur later spoelden hunne lijken aan op Loosduinsch grondgebied een half uur van den mond van het kanaal. De beide lijken zijn naar de begraafplaats te Loosduinen gebracht. Rotterdam, 12 Sept. Een onbekend meisje, naar gissing 16 a 17 jaar oud, struikelde gister avond aan het Spui over een aan den kant bevestigden ring, met het gevolg dat zij in 't water viel. De sterke stroom (men was juist aan het spuien) voerde haar door de sluis onder de Vlasmarkt door, waar door zij verdronk. llclissailt, 10 Sept. Do gemeenteraad heeft besloten aan de Koningin-Regentes een adres te zendenwaarbg adhaesie wordt betuigd aan het adres der protectionistische landbouwvereeniging te Utrecht tot heffing van een tgdeljjk schaalrecht op granen. Ricrviet. De Reigershoeve, een der schoonste hofsteden van het land van Cadzand, is de vorige week door don heer mr. W. Snouck Hurgronje, schoolopziener te 's Gravenhage, verkocht aan den heer Li 11e, administrateur te Gent, die reeds zoo vele Zeeuwsche hofsteden voor Belgische of Fransche rekening kocht. De heer Hurgronje is de laatste Holloudsche eigenaar, die zijn hoeve iu onze gemeente van de hand doet. Met uitzondering van een paar eigen hofsteden, behooron alle hoeven nu aan buitenlandsche grondbezitters. ^t'lissiiigcn, 9 Sept. De tocht naar do reede van Tessel door een der stoomschepen van de maat schappij Zeeland", die bij gelegenheid der door do Koninginnen to houden revue voor do oorlogsvloot ?(-a plaats hebben, .gaat wegens te geringe deel neming niet door. 11 Sept. De De Rayter-tentoonstelling is thans definitief gesloten. Maandag worden de wees kinderen van het burger- eu het R. K. weeshuis in de gelegenheid gesteld de tentoonstelling nog to bezichtigen. In het geheel werd deze bezocht door 1025 personen. De stoomtram VlissingenMiddelburg hoeft gedurende de Koninginnen-feesten in Zeeland 42,000 passagiers vervoerd. C»ocs, 11 Sept. Het is een genot rond te wandelen door do schouwburgzaal, die in een sierlijken bloementuin is veranderd. Prachtige bloemstukken in het midden en langs de zijden en daartusschen slingerpaden, met graszoden netjes afgezet. Ter opluistering maar buiten mededinging zijn de inzendingen van de firma F. Reijerse to Goes en Dominicus te Wemeldinge, eerstgenoemde van honderdlei bloemen, laatstgenoemde van velerlei sierplanten, conifeeren enz. Als een bijzonderheid van laatstgenoemde firma was eene inzending gave appels, geplukt in September 1893. Appels van meer dan een jaar, nog volkomen gaaf en sappig. De inzendingen der vele kweekers en kweeksters verdient ten volle de aandacht, de planten zijn frisch en blijkbaar met groote zorg behandeld en met voorliefde gekweekt. Voor de jury was de taak dan ook niet gemakkelijk. Maar naar 't ons voor komt heeft zij zorgvuldig gewikt en gewogen en de stipste eerlijkheid betracht. Bekroningen werden uitgeloofd als volgt: a. Verzamelingen van 4—8 planten: le prijs T. R. Lunenburg, 2e A. W. Breker, 3e P. Kouse maker, 4e W. Windhorst, 5e J. A. Kuiper. b. Verzamelingen van 3 plantenle prjjs Johanna du Bois, 2e pr. W. v. d. Visse, 3e pr. Weduwe van Liere, 4e pr. J. Monhemius, 5e pr. Cornelia de Wilde, 6e pr. M. Dooronbos, 7e pr. M. Schrijver. c. Verzamelingen van 48 planten: le prijs W. v. d. Ende, 2e pr. Johannes Geense, 3e pr. W. Prick, 4e pr. J. Nagelkorke, 5e pr. W. Akkc- naar, 6e pr. B. den Boer, 7e pr. H. Minnaar, 8e pr. L. van Hove, 9e pr. J. Okker, 10e pr. M. Kok. d. Verzamelingen van 3 planten: le premie Coruelis Schrijver en K. Schippers, 2e premie H. Veele en D. Schrijver, 3e premie H. v, d. Velde en G. J. Zandijk, 4e premie J. J. Kuyper en J. de Keijzer, 5e premie Mina van Sprang en wed. Kogelenberg, 6e premie J. Dirkse en M. Aruoldi, 7e premie wed. Viergever en P. J. Cavdon, 8e premie W. de Wolf en W. van Kogelenberg, 9e premie L. H. van Calmshout en Eliza Martiju, 10e premie Cornell's v. d. Hoeff en P. C. Slim mens. e. Premiën voor de mooiste planten: T. R. Lunenburg voor Coleusvariabilis; A. van Buiten voor Tumbergia Alata; P. v. d. Male voor Mesembry- antbemura; P. Kousemaker voor Bladbegonia rex. M. Kok voor ResedaL. Bookelaar voor Pelargonium Peltatum; J. Sandyck voor Pelargonium Zonale; M. Krijger voor Fuchsia; P. v. d. Raaf voor Begonia Semperflorens (rood); D. O. Seller voor Begonia Semperflorens (wit); C. Hootsmans voor Ageratum (blauw); J. Mulder voor Lobelia Erinus; A. Neter voor Knolbegonia. Deze eersteling van *Floralia" mag uitstekend geslaagd heeten. Het bestuur heeft reden van tevredenheid, de inzenders hebben eer van hun kweeksel. Sclicrpcilissc, 11 Sept. Niet vele echt- genooten valt het zeldzame voorrecht te beurt, een 60-jarige echtvereeniging te kunnen vierenzulk een geval doet zich echter den 18 September voor bij de oudeluidjes J. Vijfhoek en H. Pouwlusse onder Poortvliet; de man is reeds 84 en de vrouw 82 jaar oud. Jammer maar, dat zij in zeer ongunstige maatschappelijke positie verkeeren en meer bevoor rechte inwoners uit Poortvliet, benevens uit deze gemeente, bij wien de jubilarissen ook zulke goede bekenden zijn, zonden door notitie van hun huwelijks feest te nemen, aan deze oudjes een recht gelukkigen dag kunnen verschaffen. Alhier is tegen zekere A. B. proces-verbaal opgemaakt wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Rruflilssc, 11 Scjft. In de vergadering, ju de vorige week door de alhier bestaande Visscherij- Vereeniging gehoudenwerd besloten zich per telegram tot den Minister van Financiën te wenden met verzoek om den datum van de opening der zandbanken, die op Zaterdag 15 Sept. gesteld was, te veranderen, daar men anders genoodzaakt zou zijn den daaropvolgenden Zondag als werkdag te gebruiken. Dit verzoek had het gewensebte gevolg, daar de opening thans bepaald is op Dinsdag 18 Sept. Voor de deelneming aan de vrijwillige oefening in den wapenhandel hebben zich hier een 37-tal jongelui aangegeven. jfticrikzec, 11 Sept. In de heden namiddag gehouden raadsvergadering waren bij de opening afwezig de beeren de Looze, Fokker, Boejje, Houwer en van den Bout, laatstgenoemde met kennisgeving. De heeren Boejje en Houwer kwamen later ter vergadering. Do Voorzitter steltvoor, om, daar geen e bezwaren tegen de toelating zjjn ingekomen, over te gaan tot de beöediging en installatie van het gekozen raadslid, den heer W. ten Haaf. Hiertoe besloten zjjnde, wordt de heer ten Haaf op verzoek van don Voorzitter, door den Secretaris ter vergadering binnengeleid en legt hij in handen van den Voorzitter de eeden of, vermeld in art 87 dor Grondwet en art. 39 der Gemeentewet. Do Voorzitter weuscht den heer ten Haaf, namens de vergadering, geluk mot het vortrouwen dat de ingezetenen hem bobben bewezen en hoopt dat bjj dat vertrouwen nooit zal bescbamon. De heer ten Haaf zegt den Voorzitter dank voor het door hem gosprokene en verder dat hjj zijn mandaat eerlijk hoopt te vorvullon. Hij beveelt zich bij liet Collegia van den Raad aan en neemt daarna zitting. De notulen van het verhandelde in de vorige twee vorgadoringon worden gelezen en goedgekeurd. Tot zuivering van die notulen deelt de Voor zitter mede, dat hij namens den Min. van Binnenl. Zaken een schrjjven heeft ontvangen, waarbij wordt verklaard dat do Raad bevoegd is om zonder eenige regeling kinderen uit andere gemeenten op de scholen too te laten on dat hij daarop onmiddellijk uit voering heeft gegeven aan het desbetreffend besluit van don Raad. Aangenomen voor kennisgeving. Verder deelt de Voorzitter mede, dat zijn in gekomen a. een telegram van den Adjudaut van dienst, van den Bos, houdende dankbetuiging namens H. M. de Koningin-Regentes voor den gelukwensch ter gelegenheid der veijaring van Hare Majesteit de Koningin b. een brief van Gcdep. Staten, houdende terug zending van het door hen goedgekeurd Kohier van den Hoofdelijkeu Omslag voor 1894; c. een brief van hetzelfde Collegie, houdende mededeoling, dat hunne beslissing omtrent enkele door den Raad vastgestelde onderwijs-verordeningen is verdaagden d. een brief van den heer W. J. Ronsen, hou dende kennisgeving dat hij zijne beuoeming tot lid der Dütricts-Commissie van het fouds tot aanmoe diging on ondersteuning van den Gewapenden Dienst aanneemt. Een en ander wordt voor kennisgeving aange nomen. Op voorstel van Burgem. en Wetb. wordt, zonder hoofdelijke stemming, aan do navolgende personen afschrijving vau hoofdelijken omslag over 1894 verleend tot de bedragen achter hunne namen ver meld en wel aan: J. vau Erp f 2,70®, K. de "NVolf 9,83s, J. Geradts f 49,16s, J. van der Klippe 6,885, A. B. KoertHarinck f 5,90, J. C. Goet- hals f 5,41, J. van Zuijcn f 3,44, J. M. van de Ruit 2,95, on aan do elders wonende erfgenamen van den heer J. W. Vorstheuvel La Brand een bedrag van f 64,55s. De Rekening van het Burger-Weeshuis over 1893 wordt ten fine van onderzoek en rapport gesteld in handeu van de heeren de Crane, van den Bout en Legemaat. Wordt voorlezing gedaan van een ingekomen schrijven van het parquet van den Officier van Justitie hij de Arrondisseraents-Rechtbank alhier, gericht aan het Gemeentebestuur en luidende als volgt •Uwe missive No. 362 d.d. 11 Mei 1894, in houdende eene klacht betreffende het opzettelijk hekend maken van hetgeen als geheim behandeld wordt in besloten raadsvergaderingen der gemeente Zierikzee, is door mij tot het inwinnen van voor- loopige informatiën in handen gesteld van den heer Rechter-Coinmissaris, belast met de instructie voor strafzaken, welk onderzoek het navolgende resultaat heeft opgeleverd: 1°. dat als vaststaand kau worden aaugeuomen dat de heer A. Buijze Mz. op de vergadering van Vennooten der Zierikzeesche Stoomboot-Maatschappij, gehouden in den avoDd van 4 Mei j.E, van een raadslid vernomen heeft dat hij in de besloten raadsvergadering van dienzelfdeu dag verhoogd was in den hoofdelijken omslag. De verklaring dien aangaande van den heer Buijze, welke deze bereid is onder eede te herhalen, wordt door de ver klaringen van andere getuigen bevestigd, eu is in strijd met de bewering van bedoeld raadslid, dat de heer Buijze hem den volgenden dag, n.l. 5 Mei, om elf uur 's morgens voor het eerst over die zaak zoude hebben ondervraagd. Aangezien evenwel gebleken is, dat omtrent het behandelde in die besloten raadsvergadering vau 4 Mei geene geheimhouding aan de leden was opgelegd, komt het mjj voor, dat de publiekmaking van het behandelde, hoezeer ook in strijd met de bedoeling, waarmede eene raadsvergadering als eene beslotae wordt gehouden, echter buiten het bereik valt van Art. 272 Wetboek van Strafrecht; 2°. dat de Directeur-Uitgever der Zierikzeesche Nieuwsbode verklaard heeft, dat bet stukje: Indien er zoogenaamde geheimen geopenbaard worden" enz., voorkomende in het nummer van 10 Mei 1894, betrekking heeft op de geheime raadszittiug van Woensdag 9 Mei 1894 en dat hem het in die raadszitting behandelde is medegedeeld; wie het geheim van die zitting heeft geopeubaard, is uit de voorloopige informatiën niet kunnen blijken, hetgeen wel voornamelijk is toe te schrijven aan de tegenstrijdige en klaarblijkelijk onware ver klaringen ran enkele getuigen. Ten slotte meen ik uw College nog te moeten mededeelendat gebleken is dat de klerk ter Secretarie Loewer, zich eenigen tijd geleden in 't publiek heeft uitgelaten, tot welke klasse van den hoofdelijken omslag de Raad in zijne beslotene vergaderingen was gevorderd, 't geen hem, naar zijn zeggen, door den Secretaris ter Secretarie was medegedeeld. Hoewel strikt genomen, dienaangaande stilzwijgen plicht ware geweest, betwijfel ik of die mededeeliug wel opzettelijk is gedaan, d. i. met het oogmerk om een geheim te openbaren; en komt het mij voor, dat die uitlating als van minder belang zijnde, niet tot eene strafvervolging kan of behoort te leiden. De Officier vaa Justitie, (get.) B. VAN EETEN, s." De Voorzitter stelt voor, dat schrijven voor kennisgeving aan te nemen en, indien noodig, de besloten raadsvergaderingen weder voort te zetten. De beer Boeije wenscht als één der onderteeke naars van den indertijd ingezonden brief te verklaren, dat hg tevreden is met het verkregen resultaat van het onderzoek. Reeds in eene vorige vergadering, zegt spreker, heb ik doen uitkomen, dat het niet mijne bedoeling is geweest, om eene strafvervolging tegen een raads lid of een beambte ter Secretarie te doen instellen; het laat mij vrij onverschillig of daarop eene ver oordeeling tot boete van den oen of den ander volgt, maar wat mg niet onverschillig laat, is de wetenschap te bezitten voor wien wij ons hebben te wachten. Is het dus voor mij geen geheim meer wie uit besloten raadsvergaderingen gpflitmt heeft, dan wensch ik ook als dat raadslid tegenwoordig is, mij niet uit to laten. Langen tijd hebben we met betrekking tot deze zaak voor raadselen gestaan, nu echter weten we voor wie wjj ons in het vervolg te wachten hebben. Wordt zonder hoofdelgke stemming, op voorstel van Burgem. en Wetb., afwijzend beschikt op de adressen van: a. P. Geradts, houdende verzoek om vrijstelling van verleende boete wegens het niet zuiveren van den bjj hem in pacht zijnden Meeldijk van distels en onkruid, en b. Johs. der Weduwen Hz. te Dreischor, hou dende verzoek om schadeloosstelling wegens door hem beweerd te veel betaald tiendrecht. Op voorstel van den heer de Vos worden de stukken, betrekking hebbende op het eventuöel voeren van een rechtsgeding tegen de betrokken eigenaren van huizen, uitkomende in de Nieuwe Wandeling, alsnog gesteld in handen van eene Commissie, ten einde den Raad nader in tc lichten. Als leden dier Commissie worden, op voorstel van den Voorzitter, benoemd de heeren de Vos, Boeije en Franse. Conform het voorstel van Burgem. en Weth., wordt aan den heer J. H. van den Bosch, met ingang van 1 October e.k., of zooveel vroeger als zijn opvolger in functie zal zijn getreden, eervol ontslag verleend als leeraar in de Ned. taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool en in de Ned. taal aan de Burger-Avondschool alhier. Mede wordt, zonder hoofdelgke stemming, aan genomen het voorstel van Burgem. cn Weth. tot verhooging der jaarwedde van f 1000 op f 1200 van den heer J. H. Ochtman, leeraar in het hand- teekeneD aan de Hoogere Burgerschool en Burgêr- Avondschool alhier en zulks met ingang van 1 October a.s. Wordt opgemaakt eene nadere voordracht van vier personen ter benoeming van 2 zetters voor 's Rijks directe belastingen in deze gemeente en worden daarop gebracht de heeren H. C. v. d.Ende, C. J. Bethe, F. C. v. d. Vliet en J. Kooijman. Tot lid in de Commissie voor de Gasfabriek en Straatverlichting wordt benoemd de heer J. Franse cn tot idem in de Commissie voor de uitgraving en de aflevering der Zelkasch, de heer W. ten Haaf. Beide heeren verklaren die benoeming aan te nemen. Verder worden benoemd: o. met algemeene stemmen tot onderwijzeres aan school A mej. A. H. Ezennan te Zonnnem&iveen b. met 9 van de 10 stemmen tot onderwijzer aan school B de heer L. W. de Graaf te Burgh. Eéne stem was in blanco. De vergadering gaat hierop over in eene met gesloten deuren. Heropend zijnde, wordt zonder hoofdelgke stem ming besloten tot vernieuwing van de ophaalbrug over de Oude Haven. Daarna wordt overgegaan tot de benoeming van een leeraar in de Ned. taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool en in de Ncd. taal aan de Burger-Avondschool alhier. Uit de 3 aaubevolenen wordt met 9 van de 10 stemmen benoemd de heer E. Iiazelhof te Groningen. Voorts wordt op voorstel van Burgem. en Weth., met intrekking van het raadsbesluit van 30 Nov. 1893, mot 5 van de 10 stemmen besloten, om aan den beer Belmonte, nu de termijn verloopen is, waarin bij belast is geweest met het ouderwijs in de Engelsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool alhier, hem opnieuw met dat onder wijs te belasten voor den termijn loopende van 1 Sept. 1894 tot 31 Aug. 1895 en hem daarvoor toe te kennen f 400 's jaars hoven zijne jaarwedde als leeraar in de Fransche taal en letterkunde. Eindelijk wordt benoemd eene Commissie, be staande uit de heeren Boeije, de "Vos en Franse, om te onderzoeken en verslag uit te brengen om trent eene door Burgem. on Weth. voorgestelde wijziging dor begrootiug voor 1894, De vergadering wordt daarop voor eenige oogen- blikken geschorst. Heropend zijnde, adviseert de genoemde Commissie bij monde van den heer Boeije, tot goedkeuring der voorgestelde wijziging. Hiertoe wordt zonder hoofdelgke stemming be sloten. Bij de gewone omvraag zegt de heer de Crane, dat hij, als plaatsvervangend lid van de Commissie voor de zaken der schutterij, zitting iu die Com missie heeft gehad en er klachten van personen zjjn ingekomen die verklaarden dat omtrent hunne schutterskleeding door Burgem. en Weth. geheel anders was beslist als de Commissie had voor gedragen. De heer de Crane acht op die wijze de Commissie vrijwel overbodig. De Voorzitter antwoordt, dat de hoer de Crane zich' als ^Commissielid up een verkeerd standpunt plaatst; dat de Commissie er is om Burgem. en Weth. te adviseeren. Dat advies wordt niet altijd gevolgd. Zoo is het ook met de voorstellen, die Burgem. en Weth. aan den Raad voorleggendaarvan wordt ook menigmaal afgeweken. De heer de Crane zou gaarne zien, dat in 't vervolg dan ten minste aan de Commissie werden opgegeven de redenen van die afwijkingen van hun advies. De Voorzitter zegt dat dit bij Burgem. en Weth. in overweging zal worden genomen en vraagt wederkeerig van de Commissie om aan de schutter- plichtigen geene mededeeliug te doen van de te ontvangen uitrusting vóór dat Burgem. en Weth. daarover hebben beslist. Nadat de heer Houwer nog had gezegd dat de betrokken personen gaarne zoo spoedig mogelijk weten voor welke kleedingstukken ze zelven hebben te zorge®, om deze dan zoo mogelijk nog vaD andere schutters te kunnen overnemen, sluit de Voorzitter de vergadering. Op de voordracht voor griffier bij de airond.- reebtbank te Groningen komt voor Mr. J. Lechner, ij de arrond.-rechtbank alhier. Benoemd tot rijks-ontvanger te Oude Tonge de heer K. van Schouwen, thans te Hontenisse. Te Kapelle (Z.-Beveland) heeft Zondag een landbouwer door oen revolverschot een einde aan zijn leven gemaakt. Geldelijke achteruitgang moet als aanleiding tot die wanhopige daad worden be schouwd. De man laat eene weduwe met dertien kinderen achter, van welke slechts een paar in eigen onderhoud kunnen voorzien. De gemeentebogrooting der gemeente Middel burg voor 1895 is geraamd in ontvang en uitgaaf op f 569,075. Do hoofdelijke omslag is uitgetrokken op f 109,000, zijnde f9000 meer dan het vorige jaar. De kosten van onderwijs (hooger-, middelbaar-, lager- en bewaarscholen) bedroegen f\ OS,852. Bij beschikking van den minister van binnen- landscbe zaken is met ingang van 15 dezer benoemd tot buitengewoon opzichter, belast met het houden van toezicht op het maken eener cholera-barak te Vlissingen, J. van Gent, thans te Groningen. Van het 3e reg. infanterie te Bergen op Zoom hebben zich 12 luitenants aangemeld om gedurende 5 jaren gedetacheerd te worden bij het Ned. Ind. leger. Een hunner werd bij het geneeskundig onderzoek niet geschikt bevonden. Het opruimen van den ouden toren van het verdronken dorp Broeke, in de Ooster-Schelde bij Bergen-op-Zoom, is met gunstigen uitslag bekroond geworden, zoodat weder een groote verbetering voor de scheepvaart is verkregen. Het detachement torpodisten is vertrokken naar Borsele (Zeeland), om in de Wester-Schelde een wrak op te ruimen. Het doen springen van de oude steenklomp met dynamiet lokte telkens vele toeschouwers op de dijken en bood een belangwekkend schouwspel aan. De waterzuil, die telkens omhoog steeg bij een ontploffing, wordt geschat op een hoogte van 60 meter. X> IS. r m i s. In de schouwburgzaal van den heer A.. van Lier werd Maandagavond de eerste voorstelling gegeven. Zooals wij dit gewoon zijn, was de zaal goed bezet en de veler» die er waren, hebben hunne tegenwoordigheid zeker niet beklaagd. Roze ltate zóó te zien vertolken door Mej. Julia Cuypers, als zij dat op dien avond deed, is een groot genot en men weet niet wat meer in haar te bewonderen: óf de groote naïviteit die zij in het begin van het stuk tentoon spreidt, óf de uitstekende wijze waarop zy de droefheid en de wanhoop vertolkt, die Kate ondervindt bij de onschuldige veroordeeling van Everard. Mej. Cuypers werd zeer goed ter zijde gestaan door Eugéne Ducaju in de rol vau Everard, door den heer en Mej. van Beem en niet het minst door dim heer Jan Buderman als den heer Jan Meerlo; ook de overige rollen waren goed bezet en het geheel werd (link gespeeld. Dinsdagavond was de schouwburg stampvol. Het Zierik zeesche publiek waardeert het genot, geschonken door het voortrefleiyke spel van Mej. Cuypers. Toen trad zij op als de »Martelares" en in waarheid gaf zy daarvan een beeld. Aandoenlijke, pijnlijke oogenblikkcn gaf zij te aanschouwen in het leven van de Gravin de Moiay en menigmaal gelukte het haar een traan te ontlokken aan hare talrijke hoorders. Vooral het derde bedrijf was treffend. Waardiglijk werd zij ter zijde gestaan door de dames van Beem en Hens, terwijl de heeren van Beem, Ducaju en Buderman door hun natuurlijk spel het genot verhoogden. Heden Woensdagavond treedt zij voor het laatst hier op in »de Bedelaarster", waarin zij wederom de hooldrol vervult. Donderdagavond wordt opgevoerd «Anne Mie", waarin de hoofdrollen wederom in gor-de handen zijn. Io m 13 o li. De correspondent van de N. Rott. Crt. te Batavia seint onder dagteekening van 10 dezer: Mataram en Tjakra Negara zijn beiden door de batterijen verwoest. De Sassaks van Batoe Klian streden tegen de Baliëvs ten noorden van Narmada. Goesti Djilantik ontsnapte naar Karang Asem. Dinsdag werd het volgende telegram uit Batavia ontvangen Mataram wordt nog gebombardeerd. Duizenden Sassaks steunen ons iu het bezetten vau de streek Zuidwaarts Maturain tot de Westkust. Uit brieven blijkt, dat Djilantik naar Bali is overgestoken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1