Li¥»«olü IV. BECHTSZAKEH. k i: it it I E u u 57 I Gisteren na vuur uit zwaar geschut, Aroeng met borstweringen zonder tegenstand genomen. Vele geweren en andere wapens buitgemaakt. Vier schoten van Mataram uit onze (achtergelaten) veldkanonnen kwamen in zee. Dewa-huis (Hindoetempel) te Aroeng door (overste) Swart bezet met twee compagnieën en twee veldkanonnen. Terug kapitein Lindgreen, luitenant Van dei- Plank, officier van gezondheid Ujlaki, sergeant majoor Van der Wijst, sergeants Van Lith en Wentzlev, fourier Sablerolle, korporaals Michels en Frentsel, ziekenoppasser Loverink (allen als vermist opgegeven in de Nederlandsche Staatscourant van 4 dezer) en 49 mindere militairen. Namen minderen gevraagd. Lindgreen capituleerde wegens gewonden en gebrek, onder beding vrijen aftocht, mits overgave wapens aan Anak Agoeng K'toet; doch daarna gevangen en eerst thans vrijgelaten en naar Kalé gebracht. Liet daar achter sergeant (A) Schar (in de Nederlandsche Staatscourant van 4 dezer als ge sneuveld opgegeven) en 15 inlandsche minderen, allen gewond. Bracht brief vorst, waarin vrijlating voorgesteld als bewijs van vriondschap. Brief niet beantwoord. Flottielje-vaartuigen Bali" en Borneo" versterken scheepsmacht. Vanwege het Departement van Koloniën wordt het volgende gemeld: Ten vervolge op het bericht van 7 September moet nog worden medegedeeld, dat de op 30 Augustus als vermist vermelde le luitenant der infanterio E. de Graaf gesneuveld is, en dat aan de gevolgen van bekomen wonden is overleden de sergeant der infanterie Theodoor Banmanu. Verder kan nog worden vermeld, dat door den Gouverneur-Generaal is bericht, dat de Vorst van Lombok (blijkbaar reeds vóór de bekende over rompeling onzer troepen) eene som van f 450,000 ter vergoeding van oorlogskosten betaald beeft. Het Nieuws van den Dag heeft een bericht uit Batavia ontvangen van den volgenden inhoud Lindgreen, Ujlaki eu Vau der Flank zjja met 60 soldaten uitgeleverd. Zjj waren goed behandold. De lijken zijn ongeschonden begraven. De Radja is voornemens aan te vallen. Door bet nieuwe bom bardement is de kroonprins gewond. De Balineezen trekken zich naar bet gebergte terug. Hot 2de bataljon heeft een verlaten versterking ten Westen van Mataram bezet. Het 9de, dat bjj Kola stelling bad genomen, heeft den vijand beschoten eu terug geslagen, met verlies van dooden en achterlating van repeteergeweren. Onzerzijds werden geene ver liezen geleden. De marine verhindert de vlucht van I>jclüntik naar Bali. Van een ingezetene van 's Gravenbage is bjj het Departement van Koloniën ontvangen eene som f 1000 ten behoeve van do militairen of gewonden van de Lombok-expeditie. Dit bedrag zal, overeenkomstig de bedoeling van den gever, ter beschikking worden gesteld van het centraal-comitó van bet Roode Kruis te Batavia. Door tusscbenkomst van dit departement worden, met betzelfde doel, naar Indië verzonden: 50 kisten, elk inhoudende 24 halve flesscben portwijn, aangeboden door den beer E. Emmen, wijnhandelaar te Rotterdam 20,000 sigaren, ontvangen van don beer L. Lange, sigarenfabrikant te 's Gravenbage. Volgens een bij de familie ontvangen telegram, is de toestand van den zwaar gekwetsten len lnit. der infanterie J. T. ter Bruggen Hugenholtz zoo danig, dat men hem als gered kan beschouwen. De 2de luitenant der artillerie J. E. Timmer moet, oveneens volgens een telegrnpbisch bericht aan de familie, een been missen. Aanbestedingen, Verkoopingenenz. Door Bnrgem. en Weth. van Middelburg is Vrjjdag 1.1. aanbesteed: hot horstellen en bek ram men van een gedeelte wederzjjdscke dijken van bet afgesneden gedeelte der voormalige Middelborgscbe havens. Minsto inschrjjver was de heer L. Moerland te Stavenisse, voor f 1289. Voor de landbouwers-vereeniging »Help u zeiven" te Ovezande is voor 29000 kilo verschillende kunstmeststoffen ingeschreven door P. G. Adriaanse te Bergen op Zoom: superphospbaat 3,06, ammo- niac-superphosphaat f 8,48, thomaspbosphaat f 2,77 en kainit f 2,67. In dezelfde volgorde der mest stoffen schreef in P. J. Scheelo te Terneuzen, voor f 3,13, f 8,72, f 3,25 en f 3,25Coenen Schoen makers te Uden, voor 3,10, f 8,74, f 2,75 en f 2,80 de maatsch. te Dordrecht, voor f 3,09, 8,75, ƒ2,75 en f 2,39; P. de Koster te 's Graven polder, voor f 2,98, f 8,99 en f 2,50. Alios per 100 kilo. De levering is gegund aan den heer P. G. Adriaanse te Bergen op Zoom. De beetwortelsuikerfabriek der firma Laano, Rogier, Daverveldt Co. te Bergen-op-Zoom is publiek verkocht voor f 161,000 aan den keer C. A. Daverveldt, burgemeester te Wouw. Uittreksel uit bet programma voor de Tentoon stelling van Zaaigranen enz., te honden op Donder dag 20 September 1894 te Zierikzee, door de Centrale Tentoonstellings-Vereeniging Landbouwbelang". De tentoonstelling wordt gehouden te Zierikzee in de zaal der sociëteit »Landbouw en Handel", op Donderdag 20 September 1894, van des voor middags 11 uur tot des namiddags 3uur. Op deze tentoonstelling worden gevraagd monsters van winterzaaigranen of zaden en verzamelingen gedroogde grassen of planten, waarvan de kennis nuttig kan geacht worden voor den landbouwer. Monsters van zomergranen worden toegelaten, maar niet beoordeeld. Om op deze tentoonstelling te kunnen mededingen, moeten de inzenders vóór of op 16 September 1894 bij den Secretaris, den heer M. C. Mulock Houwer te Zierikzee, eene schriftelijke opgaaf doen van: a. Het product dat zij wenscbeu in te zenden; b. do boeveelheid die zij van het in te zenden graan of zaad ten verkoop beschikbaar hebben; c. den prjjs, franco Zierikzee en met inbegrip van emballage; d. het netto gewicht por hectoliter, de streek waar, en de soort grond waarop het gegroeid is; e. de namen van drie personen door hen geschikt geacht en gewenscht, als leden der jury. De inzendingen moeten vrachtvrjj bij den Secretaris 2ijn aangekomen vóór 18 September 1894. De monsters moeten verpakt zijn in linnen of katoenen zakken of in flesscben, waarop naam en woonplaats van den inzender. De beoordeeling geschiedt door eene jury bestaande uit minstens drie personen, hiertoe door het Bestuur ui tgenoodigd op voordracht der inzenders. De prijzen zullen bestaan in diploma's en getuig schriften. Bovendien wordt uitgeloofd voor de grootste inzending door landbouwers Yan monsters van goede winterzaaigranen, een prjjs van f 10. De inzenders staan er voor in, dat de partij gelijk is aan het ingezonden monster. Zjj, die op een der tentoongestelde monsters koopen, kunnen zich bij voorkomend verschil op het oordeel van het bestuur beroepen. De levering van direct aan inzenders opgegeven bestellingen, waarvan contróle verlangd wordt, en van bestellingen door tusscbenkomst van het Bestuur moet den 27 September e.k., vrachtvrij te Zierikzee geschieden. Eene daartoe uit bet Bestuur aaugewezen Com missie zal dan de partij met bet standmonster vergelijken en de zakken plombeeren. Hiervoor is de kooper 10 cent per zak verschuldigd. CH. GR. DE KATER te Noordgouwe, Voorzitter. M. O. MULOCK HOUWER, Secretaris. VERSLAG van de derde jaarrekening der stoomzuiveli'abriek „Luctor et Emergo" te Zonnemaire. Van af 1 Aug. 1893 tot 1 Aug. 1894 is aan de fabriek geleverd 1158952 liters melk, waarvan geproduceerd is 75766 hè boter en 13343 hè kaas. De boter is gemiddeld verkocht voor 62 en 77 cent en de kaas voor ruim löV, cent. Gemiddeld is aau de leden betaald 3,297 cent per liter, met nog circa 80 procent gratis ontvangen- afgeroomde melk. De balans sluit met een batig saldo van f 2970,16' tegen die van het vorige jaar van f 275,77. Bovendien is wederom 1000 van bet kapitaal afgelost, evonals vorige jaren on is in lietafgeloopou tjjdvak van 3 jaar nog aangeschaft eu betaald: Een 2e stoomketelaf 1038,94 separator860, welput130,— De graanmalerij met toebekooren 700, Makende alzoo met inbegrip van 't goed slot2970,16'/, En de aflossing3000, Totaal opgewonuen som in do af- geloopon 3 jaren tijds a f 8699,10'/, Bjj den aanvang, 27 Juli 1891, is begonnen met 57 leden, waarvan mot wettige reden 9 zjjn af gevallen; op 'toogenblik telt de vereeniging 77 leden. Aangezien uit hot wostelijk gedeelte van Schouwen al verschillendo aanvragen zjjn ingekomen, om mode deelgenoot te worden, doch de transportkosten to hoog zouden zjjn, en derhalve niet winstgevend, is aan het bestuur machtiging verleend aldaar moordere deelgenooten te zien verkrijgen, om alsdan na bekomen bevinding tot het stichten van een filiaal in dio omstreken bjj genoegzame deelneming over te gaan. Ieder die derhalve in de omgeving van Serooskorke, Noordwelle, Haamstede, Bnrgh en Renesso lid wil worden, geve zjjn verlangen aan het Bestuur te kennen. Het O. M. bjj de rechtbank te Middelburg hoeft tegon den 3G-jarigcn timmerman uit Kruiningen, wegens hot afleggen van eene valsclie verklaring onder cede als getuige in eene strafzaak, 18 maanden gevangenisstraf geëischt. De uitspraak is bopaald op 21 dezer. Bij bevolscbrift dor arrondissements-reebtbauk te Middolburg van den 6en dezer zijn ter zake van meineed naar do openbare terechtzitting dier recht bank verwezen: J. E. W., landbouwer, ou diens echtgenoote P. L., beiden wonende te Vlake. Op daartoe strekkende vordering zjjn beiden Donderdag gevangen genomen en overgebracht naar het huis van bewaring te Middelburg. Aan beide beklaagden is de hoor Mr. C. do Witt Hamer J.Qz., advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegovoegd. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is aan den beer J. P. Schilt, predikant te Burgb, na meer dau 43-jarige evangeliebediening, eervol emeritaat verleend met ingang van 1 October. OUDER W IJ S. ifiicrik/iT, 10 Sept. Op de aanbeveling van Burgem. en Weth., ter benoeming van een leeraar in do Nederl. taal en letterkunde aan de H. B. S. alhier, komen voor: de H.H. A. Oprei te Oud- Beierland, E. Hazelhof te Gvoningeu en A. G. van Djjk te 's Gravenbage. Bjj besebikking van den minister van binnen- landsche zaken is, met wjjzigiug in zoover van de beschikking van 3 Aug., bepaald, dat bet schriftelijk gedeelte van het in liet najaar van 1894 to houden examen ter verkrijging van de akte van bekwaam heid, bedoeld in art. 56, onder a, van do wet op het lager onderwijs, zal plaats hebben op 3 October, en zijn benoemd in de commissie belast met bet afnemen van dat examen in Zeeland: a. tot lid en voorzitter de schoolopziener in bet district Middelburg b. tot leden de schoolopzieners in bet district Goes en de arrondissementen Middelburg, Oostburg en Tholen; c. tot leden-plaatsvervangers, de schoolopzieners in de arrondissementen Axel, Goes en Zierikzee. De Hoogere Burgerschool te Goes opende Woensdag bare lessen met 85 leerlingen, een cijfer dat in vele jaren niet is bereikt. Onder deze zijn 6 vrouwelijke. Do meisjesschool telt thans 51 leerlingen. 8 Sept. De beer L. J. de Wilde, leeraar in de geschiedenis aau het gymnasium alhier heeft eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Januari 1895, aan P. D. Koning, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Middelburg. Te Vlissingen is opgericht eene Vereeniging van Slöjd-onderwjjs. Het schoolgeld tot het bij wonen van een cursus in dit ouder wijs bedraagt f 12. De Vereeniging wordt gesteund door bet. departe ment der Maatschappij tot Nut van 'f Algemeen, die voor hare rekening 6 leerlingen van openbare scholen den cursus laat volgen. Hei onderwijs wordt volgens Zweedscbe methode gegeven door don beer A. Koppojan. In overleg met Burgem. en Wetb. beeft de districta-scUoolopzicucr dc volgende» voordrecht, op gemaakt voor hoofd der school te Heinkeuszand A. W. Wisse, hoofd der achool te Ellewoutsdijk, J. Verhage, id. te Kruiningen en W. Carols, id. te Cortgene. Zooals men weet waren er 22 sollicitanten. De gemeenteraad van Oud-Beierland beeft bet salaris voor hoofd der le openbare school verlaagd van f 1200 tot f 1000. Burgem. en Weth. hebben den raad voorgesteld daarvoor te benoemen den heer J. Karreman, thans hoofd der 2e openbare school (wedde f 700). Voor onderwijzer en onderwijzeres te Rilland- Bath bestaat de voordracht uit J. F. v. d. Ende te Wollaartsdjjk, wej. Emma Korsten te Domburg en C. F. Dieleman te Nieuwdorp. Bij het op 7 en 8 Sept. te Breda gehouden examen voor de hool'd-acte zijn o.a. geslaagd de H.H. L. C. Adriaanse van 's Heerenhoek, J. van Bezooijen van St. Maartensdijk en L. B. v. d. Slikken yan Stavenisse. Haagsche Brieven. 's Gravenhage, 8 September. Grooter tegenstelling dan dezer dagen in den Haag heb ik zelden gezien. Een vredesparlement, zittende in ons Hoogerhuis, saamgesteld uitsluitend uit kamerleden van alle natiën, eene vergadering van uitgelezen mannen, waarin elke ontboezeming getuigt van diepe overtuiging, dat hot heil van de menschheid gebaat wordt door den vrede, en ziet hier do tegenstelling daarbuiten bulletin op bulletin omtrent de oorlogsgebeurtenissen op Lombok. Nederland bad in de interparlementaire conferentie den dank te aanvaarden van tal van sprekers over zijne geschiedenis, zijn roemrijk ver leden en eindelijk over zijn vredelievende gezindheid en zijne humanitaire gevoelens, op hetzelfde oogen- blik dat het zich ten strijde rust tegen de Lom bokkers, lerwjjl liet nog steeds gewikkeld is in den Atjehoorlog en terwijl zijn geheelo koloniale ge schiedenis een voortdurend verhaal is van oorlog eu strijd. Eerlijk gezegd, men had dit huldebetoon over onze vredelievendheid wel kunnen nalaten. Ik weet wel dat wij in onze koloniën vechten om beschaving te brengen, dat wij strijden om onze oppermacht te doen erkennen, dat wij niets liever zoudeu wonschen dan langs vredolievenden weg ons doel te bereiken, maar met dat al dooden onze kanonnen en geweren evengoed do Lombokkers, als bun kogels onze laudgenooten treffen en worden wij evengoed beschouwd als overheersehers door bet onbeschaafde volk, als onze voorouders indertijd de Spanjaarden beschouwden. Vredelievendheid sluit elke veroveringszucht uit, want veroveren en oorlog voereu is synoniem. Nu kan uien beweren dat eeu goede staatkunde, die verovering van Indië door ons eischt, dat als wjj do Javanen en Maleiors niet tot bet peil onzer beschaving brengen, andere landen dat werk zullen ondernemen, tot ons groot nadeel, maar dat alles rechtvaardigt van do zijde der vrede- parlcmenten niet lof en hulde. Veel stelselmatiger, veel consequenter w.as oen dor afgevaardigden, een Fransckmaij, die zich ten sterkste verzette tegen pogingen om den eigendom ter zee in oorlogstijd te beschermen, omdat z.i. geen enkele reden bestond particulier goed in een schip tegen diefstal en roof te verzekeren, terwijl, als een oorlog uitbreekt, geen bescherming te verkrijgen is voor den oogst van den landbouw en de vruchten van den njjvercn werkman. Moet de handel dan ook hieromtrent een privilege verkrijgen Daargelaten nu de scherpte van de tegenstolliug waarop ik doolde, moet ik eerlijk bekennen, dat de debatten in die interparlementaire conferentie weinig zaaks waren. Er zjjn zeer weinig onder werpen behandeld en slechts een hoogst enkele maal verhief zich hot peil der beraadslagingen. De oorzaak van dit vorechjjnsel is niet ver te zoeken. Eon vergadering, saamgesteld uit vertegenwoordigers vau alle natiën, moet, wil zjj baar bestaansrecht handhaven, meer ontzien dan doen. Bijna in elke quaestieook op het gebied vau den vrede, schuilt een adder onder het gras. Zoo onschuldig als de vragen op de agenda er uitzien, bevatten zij toch meestal punten, die meer in 't bijzonder een of twee bepaalde landen ten nauwste raken. Zoo stelde Frankrijk veel belang in de beschou wingen over landengten, met het oog op bet Suez- kanaal, maar de zaak kwam niet ter sprake. Zoo zagen de Humeniërs in een vraagpunt over de bejegening van do verschillende volkeren in landen waar meer dan één taal wordt gesproken, een quaestie van 't hoogste gewicht, maar het punt werd ter zijde geschoven. En eigenlijk zijn er niets andere aangenomen, dan een paar allereenvoudigste voor stellen en een besluit om eene commissie te benoemen, ten einde le bestudeereu boe langs internationalen weg de arbitrage in toepassing is te brengen en of daarvoor de oprichting van eeu Hof van arbitrage mogelijk is. De groote betoekenis vau deze Confe rentie is echter meer gelegen in baar bestaan dan in haar naam. Het is een feit van belang, waaraan men 20 a 25 jaar geleden ter nauwernood dorst denken, dat de voorstanders van den vrede gerecru- teerd worden niet uit de raarox vau het. volk alleen, niet uit droomers en dweepers, maar uit practische staatslieden, die hun dageljjksch werk maken van de bestudeering van de politiek. Het is van groot belang, dat in elk beschaafd land, waar parlementen bestaan, de rijen der voor standers van den vrede gevuld worden met volks vertegenwoordigers, die de wetgevingen van de landen beheerscben. Ook al hebben zij in hunne parlementen nog niet de meerderheid, Let is voor hen toch ook van de hoogste waarde te weten, dat zij in alle landen yienden tellen, die ben steunen. Deze Bond van parlementsleden, die elk jaar dan bier dan daar te zamen komt, geeft gelegenheid om onder vrienden van gedachten te wisselen, elkaar te sterken in de eenmaal opgevatte over tuiging, elkaar te loeren waardeeren. En daarom reeds verdient deze Bond belangstelling. Daarbij is hij nog pas jong. Hij bestaat nog slechte vijfjaren. Nu de grondslageu zijn gelegd, zal het echter veel gemakkelijker vallen, daarop voort te bouwen en wie weet welke toekomst dozen Bond wacht als bij maar vooraf zorgt zich niet door tweedracht to laten verdeelen. Bij gelegenheid van de samenkomst dezer confe rentie bleek al wederom boevele Nederlanders uit munten door degelijkheid. De voorzitter, het Eerste Kamerlid, de heer Rahusen, had de tnoeieljjke taak te vervullen deze vergadering te leiden en deed dit mot ongewone netheid en geschiktheid. En de heereu Levy en Tydeman hielden de eer der Nederlandsche Kamers op door verschillende redevoeringen te houden. De ontvangst werd zeer geprezen, maar mij dunkt daar was wei wat op aau te merken. Men ontvangt geen dames op een houten vloer, zooals in den Zoölogischen Tuin, zoodat de slepen zwierden langs den lang niet fraaien houten grond, terwijl men rond laat gaan met champagne en gebak. Het oog wil ook wat hebben, en als daar door de ontvangst wat duurder zou geweest zijn, dan zouden de dames ten minste niet haar neus hebben behoeven op te balen. Ook was de inrich ting der vergaderzaal zeer vreemd. In elk ander land zijn leden en pers één in zulke vergaderingen. Hier waren ze volkomen gescheiden; de pers zat op de booge tribune vau de Eerste Kamer, een meter of zes boven den beganen grond, zoodat niet alleen bet woord moeielyk hoorbaar was, maar de afgevaardigden telkens naar boven moesten wandelen. Nergens vindt men zulk een afscheiding tusscben pers en Kamerleden als in Nederland. Engelsche, Amerikaansche, Fransche, Duitsebe, Belgische ver tegenwoordigers kwamen hun persvertegenwoor digers opzoeken, ze inlichten; in Nederland is dit een zeldzaamheid en tracht men zooveel mogelijk de pers buiten te sluiten, ofschoon men steeds gereed is om een beroep op baar te doen als men baar noodig beeft. Ten minste is de Interparle mentaire conferentie nog zoo beleefd geweest om ten slotte de pers aan bet banket te noodigen, maar bet geschiede op bet laatste oogenblik. Met deze conferentie zijn de internationale samen komsten dit jaar in den Haag afgeloopen. Wij hebben er drie gehad, de meest afdoende was die voor 't internationale privaatrecht, de meest zake lijke bet internationale scbeepvaartcongros, de meest ideële dezer interparlementaire. Het ministerie hoeft dus wel internationale plichten te vervullen gehad eu bet deed dat volkomen naar den oiscli. Maar thans komt do vervulling aan de nationale plichten en het is de vraag boe dit zal geschieden. Naar ik stellig verneem valt er niet te denken aan Uehaudeling van kieswetplannen dit jaar en zal deze Regeering in de Troonrede daarvan moeieljjk anders kunnen gewagen, dan dat zij zich niet de voorbereiding bezighoudt. Daarbij komt dat nu de Lombokgeschiedenis alle gemoederen occupeert. Indien wij nu politiek debat krijgen bij het adres van antwoord, dan zal dit al heel weinig meer belangstelling wekken. Meer belang wordt er dan nog in gesteld hoeveel de bedrijfsbelasting opbrengt. Zijn mijn inlichtingen juist, dan moet dit aanvanke lijk zeer meevallen,aau den fiscus natuurlijk. A propos vau geld, dat er in eene groote stad vreemde toestanden kunnen voorkomen is te be grijpen, maar dat er dienstboden zijn die er een brandkast op na houden, dat zou men toch zelfs in den Haag niet gedacht hebben. En niettemin is 't waar, door toevallige omstandigheden werd de politie onlangs gemengd in een zaak, waarbij zij bij een voornaam vreemdeling in den Haag opsporingen moest doen en toen bleek dat elk der dienstboden hare waarden, en niet weinig ook, tegen brand en diefstal beveiligden, in oen kleine brandkast! En nu spreekt men nog van sociale achteruitstellingf i vvt,o i» i; s 11 k k Mijnheer de Redacteur! Vergun mij eene kleine plaatsruimte tot bet ver strekken van gevraagde inlichting door den heer J. Kok te Zierikzee, voorkomende in uwen Nieuws bode van 6 Sept. '94. M. Met bevreemdiug nam ik kennis van uw schrijven in den Bode van 6 Sept. 1.1., en wel omdat U hierdoor in mijn oog uwe handelingen wilt ver goelijken. Ik betwijfel het geenszins dat U vóór de op richting der boterfabrieken meer persoonlijke aanbiedingen kreeg. Mag ik U echter doen opmer ken, dat eene coöperatieve boterfabriek, ofschoon vele leden tellende, slechts één lichaam is en de leden zich niet bekommeren wie do afnemers der botor zijn, doch gaarne vernemen dat ieder daaruit betrekt. schrijft van de boterfabrieken alhier nooit aanbiedingen te hebben gehad. Ben ik wel ingelicht dan heeft men U, heer Kok, vroeger uit de fabriek te Zonnemaire als depothouder willen aanstellen, doch dit is door U niet aangenomen. Wel wenschte U boter uit die fabriek te betrekken, als men U tegen den prijs der depothouders rekende. Tegenover de depóthouders mocht bet Bestuur dier fabriek daaraan niet toegeven. Wij mogen toch ook veronderstellen dat aanbie dingen door advertentiën van uit de roomboter fabrieken ook U mogen gelden eu dat deze aanbiedingen getuigen dat er boter te over in voorraad is, en ook hier uwe denkwijze misplaatst is dat er voor U geen boter in de fabrieken meer verkrijgbaar was. Het is volkomen waar, dat men in oas Nederland totaal in zijn handelingen vrij is, waar of wat men koopt, doch U zult toch met mij beamen dat goede klanten voor U waarde hebben en dat er ook leden van die coöperaties onder uwe klanten bebooren. En ten slotte schijnt U het onmenschkundige dat hierin gelegen ligt, niet te vatten. Welnu, beoefen de gulden spreuk: Gelijk gij wilt dat U de men- schen doen, doet ook gij hen alzoo". Dan zal de lust vau het klein-steedsche om uit den vreemde zijn waren te betrekken bij zeer velen vergaan. In de hoop U hiermede genoegzaam te hebben toe gelicht on U daardoor de verzekering ontvangt roomboter ook voor U voorradig is, sluit ik deze zaak, met den wenscb dat dit mijn schrijven tot wederzijdsche toenadering moge leiden. U, mijnbeer de Redacteur! mijnen dank voor de plaatsing dezes. EEN SCHOUWENAAR. Geachte Redactie. Onlangs las ik in Uw blad een klacht over de slechte afwatering van de hovenieringen in deze stad, aangeduid met den naam van binnengronden. Het is zeker geen overtolligheid dat op dat punt de aandacht gevestigd wordt. Ook bij mij is dik wijls de gedachte gerezen hoe is het mogelijk, dat tegen het nadeel en den last van het water binnen de stadswallen zoo bijna niets wordt gedaan. De groenboeren dragen toch ook bij aan de stadslasten en de meeste hovenieringen betalen meé aan de polderlasten vau Schouwen. Is het dan billijk, dat op de binnengronden de vruchten in den zomer moeten liggen bederven? Het is nu uog zoowat zomertyd en de boven liggen op verscheidene plaatsen dras; wat is het gewoonlijk in het najaar, den winter en bet voor jaar? meestal ellendig. In den polder daaren tegen wordt het overtollige water dadelijk weg- gemalen en bet is dikwijls ergerlijk, hoe bij de afdammingen aan den binnenkant het stadswater hoog eu aan den buitenkant het polderwater laag staat. Dit is nu ook weör bot geval.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 2