ZIERIKZEESCHE NIESWSBODE. Zaterdag 8 September 1894. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. De Zierikzeesche Kermis Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6509. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement#- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Nederland. Nieilivedlep, 5 Sept. Aan boord van Hr. Ms. pantserschip Guinea", deel uitmakende van de manoeuvreerende oorlogsvloot ter reede van Tessel, heeft heden, terwijl het schip zich op de hoogte van Kijkduin bevond, een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Door het ontijdig afgaan vau een kanon, op het oogenblik dat do geschuttoren nog niet in de juiste richting was gebracht, is een der schepelingen vermoedelijk gedood en zijn een officier, een onderofficier en een zeemilicien verwond. De eerstbedoelde, de lichtmatroos N. Kuiper, wordt vermist, zoodat hij zeer waarschijnlijk over boord is geschoten, zonder dat dit door den kruitdamp kon worden waargenomen. De luitenant ter zee le kl. Eijbergen, die zich met den commandant en den loods op de commandobrug bevond toen het schot afging, bekwam .eene ernstige wonde aan den linker voet en eenige kleine kwetsurende zee milicien Lap werd zwaar gewond aan aangezicht en de geheele rechterzijde, terwijl de bootsmansmaat Dekker er met gedeeltelijk geschroeid gelaat afkwam. De volle lading van het stuk kwam tegen de brug- pantsering, waardoor deze beschadigd werd; de materieele schade is echter niet belangrijk. De luitenant ter zee Eijbergen en de milicien Lap zijn terstond na aankomst van het schip te Nieuwediep in het marine-hospitaal opgenomen. De bootsmansmaat Dekker wordt aan boord v< Rotterdam, 6 Sept. Wij vernemen, dat de Nederl.-Amerikaausche Stoomvaart-maatschappij 2 barer snelvarende stoomschepen ter beschikking van het gouvernement heeft gesteld voor het trans port van troepen naar Lombok. De stoomschepen zouden twee dagen na voorafgaande kennisgeving tot vertrek gereed zijn. Wcmeldiilge, 5 Sept. Gisteravond pas seerden alhier een viertal militairen, deserteurs uit de klasse van discipline te Vlissingen. Door de politie achternagezet, werden ze even buiten de gemeente gevat en in verzekerde bewaring genomen. Zij waren van Vlissingen via Goes naar hier k .men wandelen, om te trachten van hieruit Antwerpen te bereiken. Hedenmorgen werden ze onder politie-geleide per eersten trein naar hun garnizoen teruggevoerd. Naar wij vernemen was er dezelfde militair bij, die vroeger zich bij een inwoner onder Biezelinge heeft schuil gehouden. Men schrijft uit Wemeldinge: Bijzonder trekt het de aandacht in deze streken, dat de fruitboomen dit jaar zoo vroeg hun bladerdos verliezen. Pereboomen, beladen met vruchten, welke nog een volle maand moeten groeien, staan bijna geheel bladerloos. De meeste noteboomen staan zoo kaal, alsof het op het eind van November was. Met de appelboomen is het niet zoo erg, hoewel zij ook de sporen daarvan dragen. Omdat het dezen zomer zooveel geregend heeft is men onwillekeurig geneigd dit verschijnsel daar aan toe te schrijven. Birtlhhen «1 ij k C, 5 Sept. Tot lid van den gemeenteraad is gekozen de heer P. C. van Nieuwen- huijzen met 46 van de 57 uitgebrachte stemmen. (-ccrscf jjk, 6 Sept. Een geval van vlek ziekte deed zich voor bij het varken van den heer P. W. alhier, dat onder politietoezicht is verbrand, i-rwijl het hok werd ontsmet. Ierscke, 6 Sept. Woensdagnacht is bij een ingezetene dezer gemeente tijdens zijne afwezigheid ingebroken. Toen des nachts de bewoner van het huis te huis kwam, vond bij de achterdeur geopend en een raampje boven de deur ingestooten. Dit was geschied om de bovenste grendel van de deur af te schuiven. Alle kamerskasten, kisten en laden waren doorsnuffelddoch bij onderzoek is gebleken, dat niets is weggenomen. Het geld is niet gevonden. Om de inbraak te bedekken is eenige brandbare stof bij elkaar gezameld, bij een gewoon petroleumtoestel geplaatst, dat aangestoken was, blijkbaar met het doel om brand te stichten. De politie heeft streng onderzoek gedaan, doch tot heden zonder resultaat. Sdicrpenisse. 6 Sept. Alhier zijn in de laatste dagen eenige varkens aangegeven als lijdende aan besmettelijke vlekziektedeze schijnt intusschen niet van ernstigen aard te zijn, daar de dieren deels beter en deels herstellende zijn. Onder de gemeente Poortvliet is Donderdag namiddag een bijna 3-jarig knaapje van den land bouwer I. van de Velde in een sloot gevallen en verdronken. VCI)i$SC. Door den eerstdaags zich alhier te vestigen arts, den heer A. Morel, wordt voor den arbeidenden en deu kleinen burgerstand een ziekenfonds opgericht. Het tarief voor volwassenen is 10 cent en voor kindereu 5 cent per week. Te Stavenisse is de vorige week de klok uit den toren der Nod. Herv. kerk genomen en naar Heiligerleo gezonden om gesmolten en opnieuw gegoten te worden. Dit was sinds een geruimen tijd noodig, aangezien zich in deze klok eene groote scheur bevond, waardoor het geluid zeer veel te wenschen overliet. Zij werd gegoten in 1760 en heeft het volgende tot opschrift Mijn storn vijt sterk geluid, voor ieders ooren; Elk Iaat zijn werk, en gaat ter kerk, die mij maar hooren. Verder zijn op deze klok vermeld de namen dei- toenmalige ambaebtsbeeren van Stavenisse. Gedurende een vijftal weken is de gemeente verstoken van het geregelde luiden der klok, en slagwerk van het zich in den toren bevindende uurwerk. De Z.) RriiinteSC, 6 Sept. Door het warme weder werden er 111 de vorige week minder mosselen naar het buitenland verzonden dan gewoonlijk. Naar België bedroeg de verzending 1200 ton, naar Duitsch- land, Engeland, enz. 900 balen. Meer en- meer komen voor de mosselvisscherij jachten in gebruik, die zich door grootere ruimte en meerdere snelheid aanbevelen. Thans zijn reeds een dertien-tal dier vaartuigen in de vaart. Xicrikzce, 7 September. WEERKUNDIGE WAARNEMIMGEN bij 's Rijkskustverlichting te Westerschouwen, gedurende Augustus 1894. Wederom was regen schering en ioslag; 28 regen- gen, en in 18 aftappiugen 111,3 m.M. water verzameld, gevende voor de Bannen 2070180 M3. De waterstaud steeg dan ook 0,07 M. Wat de luchtgesteldheid aangaat, die was30 maal nevelachtig, 12 maal mistig, 8 maal helder, 6 maal licht bewolkt, 10 maal bewolkt, 18 maal zwaar bewolkt, 18 maal betrokken en 28 maal buiig. De windrichting was: 18 maal Noord, 7 maal N.O., 7 maal Oost, 6 maal Z.O., 10 maal Zuid, 17 maal Z.W., 23 maal West en 6 maal N.W., de winddruk was van den 2en tot den 21eu bijna altijd N.Z.K. en stormachtig. Weerlicht zag men 10 maal, donder hoorde men 9 maal, onweersbuien kwamen 7 maal voor. 1 maal zag men rond de zon, 1 maal rond de maan een krans, 2 maal regenbogen, na den 21en dauwde het zeven maal 2eer sterk. De grootste hoeveelheid water viel op den 10/11, 25 m.M. Tijdeus de hevige onweersbui in don vroegen morgen van den 19en, werd de spits van den afleider des torens getroffen, tengevolge waarvan er veel schade ontstond aan de vele electrische geleidingen enz. alhier. Bij kon. besluit is benoemd tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van de cala- miteuse Hoofdplaat- en ThomaespoldersP. F. Thomaes. Bij kon. besluit is aan den heer J. C. Jansen, eervol ontslagen Minister van Marine, een pensioen verleend ten bedrage van f 4000 'sjaars. Met ingang van 5 dezer zijn Q. van de Linde, onbezoldigd rijksveldwachter te Kapelle (Z.-B.) en W. Hogesteger, onbezoldigd rijksveld wachter en jachtopziener te Schore, tot jachtopziener benoemd te Baarland, Ondelande en Hoedekenskerke in de eigen jacht van de heeren Hoboken. De gift van f 1200, door HH. MM. de Koninginnen aan den burgemeester van Middelburg ten behoeve van de armen geschonken, is aan de nieawjaars-commissie overhandigd, ten einde daarvan eene buitengewone bedeeling aan de armen van alle gezindten te houden. De VÜ88. Crt. verneemt uit goede bron dat de zeven gewonden van de »Stier" het goed maken. Zij nemen in beterschap toe, en er bestaat gegronde hoop de nog in behandeling zjjnde vuurstokers in het leven te behonden. Uit den aard der zaak zal de vorpleging en hun lijden nog geruimen tijd aanhouden. Speciaal vor- eischten Kluroper en De Vries voortdurend nauw lettende zorg, aangezien bet gedeelte van hun lichaam, dat verbrand is, vrij belangrijk mag geacht worden. Gedurende 7 dagen werd door dr. A, Kuipers geregeld een telegram naar Soestdijk gezonden. Dit wordt nu om de drie dagen gedaan. Namens de Koningin-Regentes ontving genoemde dr. A. Kuipers een telegram, waarin H. M. hare deelnoming betuigde met het overljjden van vuur- stoker Van der Zee. De heer J. v. d. Baan te Wolfaartsdijk levert in de G. Crt. ook een pleidooi voor de eer van Vlissingen als geboorteplaats van De Ruyter. Hij doet een beroep op de ondertrouwboeken, die te Vlissingen in de consistoriekamer der Groote of St. Jacobskerk bewaard gebleven zijn en waarin de volgende aanteekeningen worden gevonden: »15 Febr. 1631. Michiel Adriaensen, jm. van Vlissingen, varende man, en Maoiken Velders, jd. van Grijpskerke. Zij wonende in de lange Noort- strate". »14 Juni 1636. Michiel Adriaenssen, wedn. van Maeiken Velders, vareudo man, en Neeltgen Engels, jd., beide van Vlissingen". Deze aanteekeniugen kunnen, volgens den heer Van der Baan, alzoo tot een overtuigend bewijs dienen, dat onze De Ruyter van Vlissingen ge boortig was. Bovendien beroept hij zich op het feit dat De Ruyter, telkens wanneer bij uit groote gevaren, voor vaderland, gade en kroost gespaard was ge worden, den armen zijner geboorteplaats begiftigde, in 1666 eens met 300, en andermaal met 600 gulden in 1667 met ,630 en in 167'2 met 300, waarna er in 1677 nog 2000 gulden inkwam, welke milde gift De Ruyter, bij. uiterste wilsbeschikking, dezen armen bad toegedacht, waarvan de aanteekeningen te Vlissihgen nog voorhanden zijn. Men schrijft ons uit Koewacht (Z.-V.) Op ons grensplaatsje komen dikwijls ernstige vechtpartijen voor, voornamelijk ten gevolge van j de minder goede verstandhouding die bestaat tusschen de Nederlanders en Belgen. Vooral op I feestdagen en bij andere feestelijke gelegenheden worden dikwijls treurige tooneelen afgespeeld. Op de kermis heeft nu weder zoo'n voorval plaats gehad. Een hevige vechtpartij, liefst met messen, had plaats tusschen eenige personen, die zoo hoog liep, dat een tot nog toe onbekend persoon, een zekere B. een zoodanigen steek met een mes in den rug gaf dat men voor diens leven vreest. De politie stelt een ijverig onderzoek in. De gemeente-politio te Bergen-op-Zoom heeft gearresteerd zekeren A. Cornet, bootwerker te Ant werpen, beschuldigd van diefstal, onder verzwarende omstandigheden, en sedert Zondag jl. voortvluchtig. Door de Belgische justitie was aan de Nedcr- landsche Rogeering uitlevering van genoomden persoon verzocht. Bij den ingang van de Dordtsche spoorwegbrug, over de Oude Maas, had Woensdagmorgen eene aanvaring plaats tusschen het van Newcastle komend stoomschip »Berrington" en het aakschip Maria", schipper Vau der Ee, bestemd naar Goes. Het aakschip werd midscheeps getroffen en verdween binnen 20 minuten tijds in de diepte. De schipper met vrouw en 4 kinderen en knecht werden gered door het personeel vau een in de nabijheid liggenden baggermolen. Het stoomschip bekwam geen andere averij dan een gebroken anker. De firma J. P. Nord Thomson to Amsterdam heeft op de wereldtentoonstelling te Antwerpen de gouden medaille verworven voor hare theeën ca puddingpoeder. Woensdagnacht zijn bij den landbouwer J. H., in den Oud-Prinslandschenpolder bij Dinteloord, uit het hok ontvreemd ongeveer 70 stuks kippen. Bij kon. besluit zijn, overwegende, dat het noodig is maatregelen te nemen ter voorziening in de aanvulling van het personeel der zeemacht, in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buiten gewone omstandigheden, eenige bepalingen vastgesf e'.d tot oprichting en instandhouding eener Marine reserve. Zij draagt den naam van Koninklijke Nederl. Marine-reserve" en maakt deel uit van de zeemacht. Nadere bijzonderheden geeft de Staatscourant. Dat me*t een mallemolen nog al een duitje verdiend wordt, bewijst dat door den eigenaar van een stoom-mallemoien de som van ƒ525 is toe gezegd aan de armen van Tilburg, om het recht te hebben aldaar gedurende de kermis geene verdere concurrentie in molens te krijgenvoor standplaats betaalt hjj bovendien nog circa f 700. Een onderwijzer uit Bochum, die voor zijn genoegen een uitstapje naar Antwerpen maakte, werd daar op de onschuldigste wijze in een diefstal betrokken, en ofschoon hij hoog en laag zijn onschuld betuigde, voor den rechter van instructie gebracht. Daar hij zijne indentiteit niet kon bewijzen, werd hg zes dagen in voorloopige hechtenis gehouden, en eerst toen er uit Bochum antwoord kwam op de information naar zijn persoon, werd hij in vrjj- heid gesteld. In den nacht van Woensdag op Donderdag 1.1. heeft te Zaandam een kolossale brand gewoed in een der grootste stoom-boutzaagmolens van de Zaanstreek. De geheele fabriek is een prooi der vlammen ge worden. Gelukkig was er weinig wind, zoodat een groot aantal loodsen met geschaafd hout, rondom de fabriek gelegen, gespaard bleven. In het laatst der vorige week is te Oudega (Friesland) eene 70-jarige wodnwe, die ruim 5 jaar te Paterson, in Noord-Amerika, had doorgebracht, teruggekeerd. Het krasse oudje had zonder geleide don terugtocht ondernomen. Zjj had in die jaren met werken ruim in haar onderhond voorzien en verklaart nu er weder heen te gaan, indien het haar hier minder goed mocht bevallen. Toen Koning Willem I indortjjd voor do eerste maal Leeuwarden bezocht, werd hg in die stad ingehaald in een karos, gemend door een rijken boer, Pier Prins, dio to Amsterdam geleerd had mot de zes te rijden". Deze boer had ter gelegenheid van dit vorsteljjk bezoek eene groote Hollandscbe vlag laton maken en daarin doen aanbrengen de woorden Hulde aan Z. M. Koning Willem I". Toen later Ncörland's tweede Koning Friesland's hoofdstad be zocht, liet Pior Prins op dezelfde vlag de woorden bijvoegen: Bloei en welvaart onder de Regeering van Koning Willem IP'. Later kwam de vlag door erfenis in bezit van den heer IC. H. Fcenstro, beurtschipper van Leeuwarden op Rotterdam. Deze liet er, toen Koning Willem III te Leeuwarden kwam, do woorden bijzetten: Hulde aan Koning Willem IH". En toen in 1892 H. M. Koningin Wilbclmina en H. M. de Koningin- Regentes Friesland en Groningen bezocht, hing dezelfde driekleur weder aan het paleis te Leeuwarden, verrjjkt met de woordenHulde aan H. M. Koningin Wilhelraina 1892". Schipper Foenstra ligt thans mot zijn schip aan de De Ruyterkade bjj bet Westerviaduct to Amster dam, en bad op den verjaardag van H. M. do Koningin, deze historische vlag op zijn schip hangen. Niettegenstaande de oplettendheid der politie en de waarschuwingen, is Zondag 11. aan het station te Esschcn, van eene Utrechtsche dame eene porte- monnaie met 86 gulden gerold, die zij, onvoorzichtig genoeg, in haar mantelzak had geborgen. In plaats van naar de tentoonstelling werd zij in staat gesteld naar huis te reizen. Vooral te Rozendaal en te Esschen zij men op zjjne hoede. In de douanezalen en wachtkamers aldaar wordt door geheime politie-agenten op de zakkenrollers gelet. Bovendien worden de reizigers er nog aan herinnerd door de waarschuwing op de muren: •Past op do pick-pocketsen bet geroep: Wacht u voor dieven". Een snuggere courantenjongen, die voor het eerst zijne functie waaraam, beldo ook aan huizen waar hot bekende brieven" aan de deur te lezen stond. Eene dienstbode, boos omdat zij had moeten opendoen, wees den jongen op het busje en gaf met onzachte woorden te kennen, dat bij al heel stom was. De jongen verontschuldigde zich met te zeggen dat bet er dan maar moet opstaan brieven en couranten". RE CHOLERA. Alle in de ziekenbarak te Ram mekens verpleegde chólera-ljjders zijn geheel hersteld, zoodat op dit oogenblik geen enkel cholerageval in Zeeland is. is, zooals gewoonlijk, in naam aangevangen, doch in werkelijkheid moet zij nog beginnen. Eerst do volgende week is zij in haren vollen fleur. Voor heden dus slechts eene korte mededeeling van wat er te zien en te booren zal zijn. In de Concertzaal zullen Zondag du voor stellingen beginnen door het Variété-Gezelschap van den Tivoli-Wintertuin te Rotterdam, onder directie van deu heer Stroober. De naam van den directeur, die met zoodanige gezelschappen geregeld in de grootste steden des lands en ook te Scheve- ningen optreedt, is ons eon waarborg, dat bij ons ook dit jaar op iets goeds zal vergasten. Daaren boven do heer Stroobor, is ook bier geen onbekende en wij zijn er van overtuigd, dat hij zjjn gevostigden naain zal handhaven. In den Schouwburg van Ucr wacht deu be zoekers dit jaar een uitstekend genot. Immers wij zullen het genoegen hebben in drie gastvoorstellingeu alhier te* zien optreden Mej. JULIA KUYPERS van het Nationaal Tooneel te Brussel. Haar naam beeft in do tooneelwereld een goeden klank, zoodat onze tooneelliefhebbers een groot genot wacht. Maandag a.s. zal door bet gezelschap worden opgevoerd Roze Kate, het treurspel der smeden, waarin Mej. Kuypcrs de hoofdrol zal vervullen. De Telegraaf zegt omtrent eene opvoering van dit stuk, in den loop van dit jaar te Amsterdam gegeven, het volgende: Wat een geluk is het iets goeds te gaan zeggen. Avond aan avond vernevelt in een sfeer van doods heid, van automaten-kunst, van onzegbare leegheid. Avond aan avond in het theater, zonder groote aandoening, zonder innige, hartelgko ontroering. Avond aan avond eeu grijs, kil fond, waarop men zich stomp tuurt Het is nu een geluk over het eigen tooneel weer warm te kunnen spreken. Dat is als een verluchting uit een dommelslaap. Het gebeurt zóó zelden. Julia Cuypers, spelend Roze-Kate, zich gevend in volle hartstochtelijkheid, domineerend het tooneel door haar mooi voorkomen, haar driftig tempe rament, haar Gods-gratielijke kunst, i6een verschijning zoo groot, zoo echt, dat men zich verwondert over de afwezigheid van zoovelen, om deze kunstenares toe te juichen. Deze vrouw te zien in de losbarstingen van passie, die uit haar komeu als geweldige, hevige natuuruitingen is een zeer zeldzaam genot op de Hollandsche planken, die zooveel leelijks dragen. Simon en Jacob, de twee broers hebben met elkander gevochten. Eerst den een, dan den ander heeft Roze-Kate gekust, afvegend haar mond om die walgelijke aanraking. Dan hitst ze op de twee als een furie. Ze wil weten. Ze moet weten. Dat geheim zal ontrukt worden al moest zij met haar nagels in 't warme vleesch der moordenaars wroeten. Ze krgscht het uit van dierlijke woede als de moker slagen vallen, ze raast er tusschen door als een duivelin. De broers plompen neer, tegelijk. Met een juiching, heftig, keert ze zich om, schreeuwt het uit: de eene getuige is er niet. Al wat de moorde naars in hun beestenstrijd gebruld hebben is nutte loos. Ze kan niefs bewijzen, niets! Groote God! Heeft ze dan voor niets gekust die twee, waarop ze zou kunnen spuwen 1 Ah! Jacob beweegt nog! Hij kreunt. Een laatste reuteling. Luistert, gilt zo woest tot do getuigen. Als een gier vat ze het hoofd van den stervende, schudt hem heen en weer: >Beken dat je je moeder vermoord hebt!" Hjj kan niet. Hjj wil sterven. Maar met eon gezicht, waarop smart en woede wanhopig geteekend zjjn, snauwt ze hem toe haar vraag, nog eens, nog eens. Ze zou het antwoord uit zjjn keel kunnen scheuren. Dan hikkend, met stervende zuchten bekent hij. Ze springt op, schreilachend. Het lijk plonst terug. Zo weet! Zn weet! Ze giert het uit Everard is onschuldig. In deze scène, bjjv., was Julia Cuypers voor treffelijk. Dit kan niet beter gespeeld worden. Zulke oogenblikken bljjven bij voor altjjd. Ze bebooren tot de heerlijkste herinneringen, waarop men teren kan een loven lang. Want deze kunst is zoo spontaan, zoo krachtig, zoo zuiver, dat men meegesleept wordt, alles vergeet, alleen in het genot leeft van dat geziene. Roze-Kate van Julia Cuypers is het boste, nobelste van tragiek, dat ik sedert maanden gezien heb. En deze creatie wordt hier en daar met bravour-knnst" en ra oio-dramatisch" talent be titeld. Wie voelen en zien kan, moet bij deze voor stelling dankbaar uit den schouwburg gaan. En zich voor te stellen een opvoering, waarbjj Louis Bouwmeester tegenover deze artiste stond! Wat het stuk aangaat: men heeft in deze rubriek geen groote ingenomenheid met kunst van Nestor de Tière te wachten. De onpartjjdigheid brengt echter de verklaring mee dat hot in zijn genre knap en dramatisch geschreven is, boeiend voor het pnbliok en karnkteristiek-teekend van enkele Vlaam- sche toestanden. Het is ook voor Nestor de Tióre een >betrokkoljjke" verdienste, dat hij zichzelf ge trouw bljjft, consequent aan publiek en succes denkt en zich niet laat influenceeren door nieuwe stroomingen. Hjj is en bljjft de grof-voldoende, niet-diepgaande Vlaming, die aan de oppervlakte waarnemingen doet. Hjj brengt de kunst niets verder, maar schippert niot door het hof te maken aan modernisme, waarvoor hjj niets voelt. In dezen tijd is dit eeu >betrekkelijke" qualiteit. Tcrwjjl zeer velen met mij dit halve genre als een curiositeit in de theaters volgen, kan men toch welwillend spreken over zulke gemoedelijkheids-kunst, die kunstig in elkander zit en waarin een groote dosis •theater-techniek" en effecten-berekening" gecon centreerd is. Tot het geheele, scherp gebeitelde, bard-aangegeven melo-drama beeft Nestor de Tière het nog niet gebracht. Maar hjj is op weg en heeft dns kans een goed melo, dat heelemaal in even wicht is, te schrijven. Dit zijn overigons nabespiegelingen. Bij het zien van het stuk vergeet men alles, grappigheden, gezwollen taal etc. om de creatie van Julia Cuypers. Er zjjn daarop aanmerkingen te maken, maar getrouw aan de gewoonte, om bij eenig betere emotie, bet kleine te vergeten en op te gaan in den totaaliudruk, kan met overtuiging worden opgewekt om Julia Cuypers in Roze-Kate te gaan zien". Voorts is op de kermis bet theater van den beer Spriet. Deze is ook een oude, doch een goede bekende. Zijne voorstellingen, vol afwisseling, zullen voorzeker een druk bezoek ten deel vallen. Voor liefhebbers van draaien bestaat op onze kermis ruimschoots gelegenheid. Behalve een gewone Caroussel, mogen we ons verheugen in een Schuitjes molen, een Stoom- Caroussel, een Turksche Schommel en het Hypodröme. We zullen hopen, dat al dat gedraai, zoowel voor ondernemers als bezoekers, bet gewenschte resultaat moge opleveren. Tevens hebben we gedurende de kermis nog iets nieuws op te merken, u.l. Edison's allernieuwste lMionoernaf, die zoowol in de Sociëteit van den heer Verwer als in de Sociëteit van mej. de wed. If. C. Boudler te hooren is. Een bezoek daaraan gebracht zal niemand zich beklagen, daar bet be paald interessant te noemen is en men zich niet anders kan voorstellen dan iemand te hooren zingen en te hooren spreken. De entrée-prjjs is zoo laag gesteld, ,dat dit zeer zeker voor ieder toegankelijk is. Ook verschillende winkels te dezer stede trachten door sierlijke étalages de aandacht te trekken en zijn daarin naar onze meening uitstekend geslaagd. Namen zullen wij thans maar niet noemen, daar onze stad niet zoo groot is of elk kan ze zelve bezien en beoordeelqn. Alleen vestigen wij de aandacht op drie nieuwe winkels: vooteerst bet Confectie-Magazijn der firma Oofttineljer, dat een pracht voor onze Oude Haven is en door rijke verlichting met daarmede gepaard gaande versiering aller aandacht trekt. Voorts de nieuwe winkel van den heer Tiininerniaiin op den Dam, waarin allerlei huishoudelijke bcnoodigd- heden te verkrijgen zijn, en eindelijk het Meubel- magazijn van den heer Fr. W. fiaum, in de Poststraat, waar voor elk wat wils is. Moge het hun allen goed gaan in hunne nieuwe ondernemingen c a n m u av. Een gratis monster! Onlangs beval de bekende heer Bertels, op het landgoed »De Biezen" bij Barneveld, per ingezonden stuk in verschillende bladen met klem zijn persvoeder aan. 't Was beter dan de beste kwaliteit hooi. Monsters zou hij op aaiivraag gratis toezenden. Dat is royaal, dacht een boer en hij vroeg zoo'n gratis-monster. •Reeds twee dagen later schrijft de man ontving ik een gedrukte kaart, die met de aanbe veling van een paar brochures van de hand des heeren Bertels, mij meldde, dat ik een besloten zak van 50 K.G. kon krijgen tegen toezending van een postwissel van f 2,50. Ik deed zulks niet en bet geloof in de humaniteit van den beer Bertels heeft een gevoeligen knak gekregen". Onlangs verkocht een landbouwer te Borsele eene partjj vlas, voor eigen rekening geteeld, per kilo in plaats van per gemet. De prijs werd be paald op 5% cent. Voor vele vlas verbouwers was de verkoop iets vreemds en was men uit dien hoofde nieuwsgierig naar de uitkomst. Deze heeft thans bewezen dat de verkooper betere zaken maakte dan andere landbouwers, die op de gewone wijze, per gemet verkochten, daar de opbrengst belangrijk hooger is. i De voorgénomen tentoonstelling van zaai granen op 10 Sept. e.k. te Rotterdam kan niet doorgaan wegens gebrek aan inzendingen. Aan het slechte seizoen, waardoor zooveel granen bedorven zijn, is vermoedelijk die geringe deelneming toe te schrjjven. KERKNIEUWS. Benoemd tot ads.-kapelaau bij de R. Katk. Gein. te Schiedam, de Eerw. heer J. J. M. Rombouts, geb. te Zierikzee. O N n E R w UT s. Zlcrlkzcc, 7 Sept. Bij het op 5 en 6 dezer te Zwolle gehouden examen voor de koofd-akte werden 7 van de 10 candidaten afgewezen. Toe gelaten werd o. a. de heer M. J. Waale, onderwijzer te Zutfen, geb. te Zierikzee. Do examens te Zwolle zjjn afgeloopen. Afgewezen werden 117 m. en 5 vr. candidaten, geslaagd 87 m. en 12 vr. candidaten. De nieuwe cursus aan het gymnasiam te Middelburg is met 64 leerlingen begonnen. IIARKT1KERICIITEII. ZierUcsee, 7 September. By vrij ruim aanbod waren de beste kwaliteiten nieuwe artikelen tot ongeveer vorige prijzen langzaam te verkoopen, mindere en wakke soorten «aren geheel onverkoopbaar, prijzen onveranderd. Puike Jarige Tarwe f 5,75 a f 6,25 Beste Nieuwe Tarwe f 4,75 a f 5, Goede en mindere f 4,— a f 4,50 Nieuwe Rogge f 3.25 a 1 3,50 dievaliergerst f 3 25 a f 4, Wintergerst f 2,50 a 1 3,40 Nieuwe Erwten f 6.a I 8,— Haver f 1,50 a f 2,50 Koolzaad f 0.a f 0,— Zomergerst f 0,a f O,— Kroon-erwten f 0,a I 0, Bruineboonen f 0,a f 0, Witteboonen f 0,a f 0, Paardenboonen f 0,af 0 Lijnzaad f 0.— a f 0, Loudensche Granen- en Vleesch markt. Op eenige binnenl. hoofdmarkten in Engeland werden tarwe en gerst lager afgegeven. Voor meel verkeerde de markt in trage stemming; waar tot verkoopen aangedrongen werd, moesten lagere prijzen ingewilligd worden. Gerst in loco traag; ladingen flauwer gestemd. Maïs in loco stil maar prijshoudend. Haver weinig gevraagd, doch ook niet dringend aangeboden eu nagenoeg prijshoudend. Op de Londenscbe niarkt van geslacht vee was de handel vrij goed voor runderenschapen echter traag. CORRESPONDENTIE. Het antwoord van Garambol op het ingezonden stuk vau deu heer Garels zal in het volgend No. worden opgenomen. Het ingezondene door „een Schouwenaar" is te laat voor dit No. ontvangen. ADVERTOmëll7 V (icfrou wil B. VAN ROOSELE, Wedn. van E. de Kriek. eu M. VAN BERGEN, Wed. van J. M. Bons. Gohtnchf.m, 6 September 1894. Heden overleed, na eene ongesteldheid van eenige weken, onze geliefde Dochter, Zuster en Behuwdzuster llaatjc de (-topper, Wed. Machiel Kommer, in den ouderdom van 49 jaar eu 11 maanden. Burgh, 6 September 1894. Uit aller naam, JOB DE GLOPPER. t De ondevgeteekeude betuigt, ook uainens zijne wodevzijdsche Familie, zijn opreclltcil «la llli. voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden zijner geliefde Echt- genoote G. C. HOOGERLAND. Ouwerkebk, 8 September 1894. G. VAN DER HEIDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 4