ZIERIKZEfiSCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 8 September 1894. Doctor Bijlsma, Kennisje Burgh. Eerste Blad. „Den Posteren Ban van Schouwen". „Oen Posteren Ban van Schouwen". Najaarsschouw. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-ArnerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6509. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels-10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement*- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzee*che Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Algemeen Overzicht. Het ËiigelscllC Parlement heeft zijne zit tingen gesloten. De rust mag voor de volksver tegenwoordigers welverdiend worden genoemdwant al duurt de tegenwoordige zitting officiëel eerst van 13 Maart, feitelijk vormt zij met de op 31 Januari 1893 begonneu zitting één geheel. Het jaar 189S werd bijna geheel gewijd aan de behandeling van Gladstone's Home Rule-ontwerp, dat op 13 Pebruari door den premier werd ingediend. Op 21 April was men gereed met de tweede lezing, of, zooals wij zouden zeggen, met de algemeene beraadslagingen. Met kracht en geweld, door toe passing van het stelsel om de discussie over eene bepaalde groep van artikelen op een te voren aan gewezen tijdstip te sluiten, was de behandeling der afzonderlijke artikelen ten einde gebracht en werd de wet in derde lezing op 1 September aangenomen. Het Hoogerhuis had voor de behandeling van het ontwerp niet veel meer dagen noodig dan het Lagerhuis daarvoor maanden bad gebruikt; zooals bekend, verwierp het den 9 September het Home Rule- ontwerp met 419 tegen 41 stemmen. Ook dit jaar heeft de Regeering weder in de lersellC quaestie het hoofd gestooten. De wet tot schadeloosstelling der Iersche pachters werd, een paar weken geleden, door het Hoogerhuis met eene verpletterende meerderheid verworpen. Welke de houding zal zijn van de Regeering tegenover de weerspannige Lords, is de vraag, die waar schijnlijk de geheele volgende zitting zal beheerschen. Maar met het antwoord daarop was de Regeering klaarblijkelijk nog niet gereed, want de leden die hierover in de laatste weken tot de Regeering vragen richtten, kregen niet veel te hooren, dan dat de Regeering die houding betreurde en dat zij zich iu de vacantie daarmede bezig zal houden. De hoofdgebeurtenis in de laatste zitting was het aftreden van den heer Gladstone als premier en diens vervanging door Lord Rosebery. Tot versterking dm* Regeeringspartij heeft deze verandering niet i.--leid, niet slechts omdat de band, die de Glad- ,-iouianen bijeenhield, van zeer persoonlijken aard was, maar ook omdat velen liever Sir William Harconrt als opvolger van den Grand Old Man hadden zien aangewezen. De heer Harcourt kan zich echter troosten met de gedachte, dat het eenige groote werk, dat dit jaar is tot stand gekomen, eene in vele opzichten ingrijpende belastinghervorming geheel zijn werk is. De troonrede, waarmede de zitting van het Parlement gesloten werd, bevatte de gebruikelijke verzekeringen over de goede be trekkingen met de verschillende mogendhedenalleen wordt betreurd, dat tusschen Engeland en Frankrijk nog geene overeenstemming is bereikt over de hangende vraagstukken betreffende Afrika en Siam. Van het conflict tusschen Hoogerhuis en Lagerhuis wordt in de troonrede geen melding gemaakt. Maar dat het volk dat conflict niet zoo heel kalm opneemt, bewijst wel de groote betooging die Zondag in Hydepark werd gehouden, ten einde te protesteeren tegen de houding van het Hoogerhuis tegenover de Regeering en de liberale meerderheid in het Lager huis. Het aantal personen, dat deze meeting bijwoonde, wordt geschat op 100,000, met inbegrip van de vertegenwoordigers der werkliedenvereenigingen. De bijeenkomst werd besloten met het aannemen eener resolntie met algemeene stemmen, waarin het leed wezen werd uitgesproken, dat de Regeering nog geen bepaalde verzekeringen heeft afgelegd be treffende hetgeen zij tegenover het Hoogerhuis zal doen. Tevens wordt in die motie verlangt, dat de Regeering zoo spoedig mogelijk zal optreden, ten einde de afschaffing van bet Hoogerhuis te ver krijgen. De resolutie eindigt met eene aansporing tot de kiezers om bij eventueele verkiezingen voor het Lagerhuis geene candidaten te verkiezen, die niet uitdrukkelijk verklaren voorstanders te zijn van de opheffing vau het huis der Lords. Als eene bijzonderheid vermelden wij nog, dat bet Ministerie voor het eerst sedert twaalf jaar, aan het einde der parlementaire zitting het gebruikelijke vischdiuer beeft gehouden. Niemand anders dan de leden van het Ministerie waren toegelaten tot dezen broederlijken maaltijd, die voor de buitenwereld het symbool moet zijn van de eensgezindheid in het Kabinet. De verkiezingen in België zijn ophanden en do uitslag daarvan zal niet slechts in het land zelf, maar ook in geheel Europa eene gerechtvaardigde belangstelling wekken. Het uiterst beperkte kiesrecht, dat vóór de grondwetsherziening slechts door 130,000 Belgen werd uitgeoefend, is thans aan één millioen burgers meer geschonken. Reeds deze omstandigheid maakt iedere voorspelling van den uitslag gewaagd. Maar al kende men de sterkte der partijen, hetgeen zelfs niet bij benadering het geval is, ook dan nog zou het resultaat twijfelachtig blijven, daar de meerderheid der kamers niets heeft willen weten van de evenredige vertegenwoordiging en dat alles afhangt van de partijcombinaties. Vijf partijen komen bij den verkiezingsstrijd in aanmerking. In de eerste plaats de intransigente clericalen, onder leiding van den beer Woeste, dan de gematigde clericalen of independenten, onder aanvoering van den heer Beernaertdeze beide partijen heeten de rechterzijde te vormen. Dan volgen de doctrinaire liberalen, de mannen van Orban, Graux en Bara; de progressisten of radicalen ouder Jansen, Téron en Lorand en eindelijk de socialistische arbeiderspartij, die door Volders, Vandevelde en Anscele gevormd, een groot verlies leed door de ongeneeslijke ziekte van den eerstgenoemden leider, maar onder de leiding der beide andoren een niet minder besliste en zelfstandige houding heeft aangenomen. Tegen de verwachting van vele leden der linkerzijde is voor de verkiezingen de vereeniging der beide clericale partijen tot stand gekomen. Geen wonder, daar immers èn de beer Woeste èn de heer Beernaert zich gewillig buigen voor den wil van den aarts bisschop van Mechelen. Maar eene groote teleurstelling is aan de linkerzijde bereid, door de lederen dag duidelijker blijkende onmogelijkheid, om de drie anti-elericale partgen tot samengaan bij de stembus te bewegen. Vele pogingen zijn daartoe aangewend maar men vertrouwt elkander niet, en het is misschien ook beter, dat bij de eerste algemeene verkiezingen iedere partij op zich zelf optreedt, want eene over winning met opoffering wederzijds van principes zou toch niet van blijvende beteekenis kunnen zijn. Natuurlijk kunnen later bij het behandelen van speciale onderwerpen, meer in het bizonder van sociaal-politieke wetsontwerpen, coalitiön tot 6tand komen en kunnen die dan nuttig werken. Voors hands echter zal het wenschelijk zijn zich te ont houden van een bondgenootschap, dat in zijn algemeenheid geen enkel groot beginsel ten grond slag hebben kan. Uit Servië komt het bericht, dat de jonge koning afstand van den troon zou doen ten behoeve van zijn vader, den ex-koning Milan. Deze laat echter dit gerucht tegensprekenhij verklaart slechts als eenvoudig burger in Serviö te willen leven en de jonge koning volkomen in staat te achten zelf te rogeeren. Het zou toch niet te verwonderen zijn, als het gerucht een balletje was, door Milan opge worpen, om te zien, hoe ook deze coup d' état zou worden opgenomen. NIEUWSTIJDINGEN. China. Dit land gaat thans eeu gedwongen oorlogsleening heffen, en bij Keizerlijk decreet is aan vier hoofd ambtenaren bevel gegeven er voor te zorgen, dat zoo spoedig mogelijk 10 millioen taöls (een taël is iets meer dan een dollar of 2,50) bijeen zjjn. Japan beweert de voornaamste punten van Korea thans met een leger van 70,000 man, dat in waarheid echter iets minder dan de helft daarvan moet bedragen te hebben bezet. Nog onlangs landden weer 6000 Japanners te Chemulpo, om zich aan te sluiten bij het Noordwaarts oprukkend leger. De Japanners beweren ook Port Arthur met storm genomen en er 4500 man geland te hebben. Admiraal Ting gaat er met schepen uit Chemulpo henen om de Japansche macht aldaar te versterken. Amerika. Do tijdingen over de boschbranden in Amerika zijn waarlijk hartverscheurend. Men weet thans reeds, dat tusschen de 1200 en 1500 personen in de vlammen zijn omgekomen. Door de ramp ver woest of vreeselijk geteisterdzijn de volgende stedenBarothelle, Granito-Kake, Cumberland, Pine- ville, Cormstock, Forest City, Spooners en Cadott, in WisconsinHinckley, Shellako, Pokegame, Sand stone Junction, Sandstone Mills, Gogebic en Crom well, in Minesota, waar de landbouwstreek geheel is verwoest. Volgens de laatste tijdingen had men in Minne sota, na de ongekend lange droogte, die de ramp veroorzaakte, nu wel wat regen gekregen, maar in Michigan en Wisconsin woedden de vlammen nog altijd voort. Daarentegen wordt Texas door zware overstroomingen geteisterd; over honderden mijlen staat alles onder water en massa's vee zijn ver dronken. Wij maakten reeds molding van de ontzettende tooneelen, die vooral Hinckley, in Minnesota opleverde, een bloeiend stadje met 1700 inwoners. Thans meldt men daaromtrent nader, dat door het keeren van den wind, do bewoners letterlijk in een oog wenk door de vlammen omsingeld en overrompeld werden; in hun vlucht werden 250 personen op straat verbrand, waar men later hun lijken vond. Anderen snelden naar 't veld of in 't water; 350 bestormden een pas uit Duluth aankomenden trein, die door den machinist weer teruggedreven werd, achtervolgd door de vlammen. Het stoomend ge vaarte kon die juist nog snel genoeg ontloopen om een paar minuten vóór het vuur een op 6 mijlen afstand gelegen moerasmeer te bereiken. De machi nist kwam geblakerd aan en moest naar 't meer worden gedragenalleen doordien ook de stoker op zijn post bleef en hem steeds met water begoot, hield de machinist stand. Al de vluchtelingen bleven in het water, tot de vuurzee over hunne hoofden heengegaan was. Vier uren duurde dit; het water was eindelijk kokend warm geworden; toen keerden zij over den verschroeiden grond naar Hinckley terug en vonden van de stad niets over gebleven en honderden lijken op hun weg Een Bostonsch raillionnair, de heer Coates, die S3 jaren oud geworden is zonder ooit eenige medicijn te gebruiken, heeft een verzameling aan gelegd van alle geneesmiddelen, welke de dokters voor hem lieten gereed maken. Die verzameling, bestaande uit 1900 flesschen en flescbjes, 1370 doosjes met poeders en 870 doosjes met pillen, zal hij vermaken aan de universiteit te Boston. Terwijl de berichten omtrent de woudbranden in Minnesota en Wisconsin gunstiger luiden door de gevallen slagregens, werden ernstige tijdingen ontvangen uit Buffalo, volgens welke de pijn wouden aan de westergrens van den Staat New-York in vlam staan. Dikke rookwolken verduisterden Maandag boven bet Erie-meer den hemel dermate, dat de scheepvaart gevaarlijk was. Twee stoomers raakten dientengevolgo vast. Gelukkig landden hare 700 passagiers ongedeerd, na eene bange overnachting. Andere verwoestende woudbranden worden gemeld uit Ohio en Pennsylvania. De laatstbedoelde heeten de petroleumstreek te bedreigen. De agenten van vele eigenaars gelooven dat deze woudbranden althans gedeeltelijk het werk vau aanstekers zijn, om daardoor de zaaghoutmark te verlevendigen. Immers moeten alle verschroeide boomstammen terstond omgehakt en verkocht worden. Men raamt de verschroeide pijnhoutmassa in Wisconsin alleen op zevenhonderd millioen voet, ongerekend drie honderd millioen stuks cederhout. Ettelijke stations van den Northern-Pacific-spoorweg branden af. Oostenrijk. Voor de rechtbank te Döbling, bij Weenou, stond dezer dagen een naaister te recht, die beschuldigd was van oneerlijkheid. Zij werd vrijgesproken, en toen dat vonnis werd bekend gemaakt, begonnen hare vijf mede aanwezige dochtertjes jammerlijk te schreien. Waarom schreit gij toch zoo? Uwe moeder is vrijgesproken. Gaat stil naar huis", zei de rechter en de kinderen gingen heen, maar nog altijd huilend en snikkend. Toen een gerechtsdienaar hen terug riep en hen ondervroeg werd het raadsel opgelost. Moeder had hun gezegd, dat zij hardop moesten gaan schreien, als zij veroordeeld werd en de kinderen, die de vrijspraak niet van een veroordeelend vonnis konden ouderscheiden, waren, zoodra de rechter zijn uitspraak deed, begonnen met het storten van de bestelde, maar nu onnoodige tranen. Duitschland. De Frank f. Zlg. schrijft: Een 21-jarig meisje alhier heeft de onzinnige gewoonte van het al te nauw rijgen van het korset met den dood moeten bekoopen. Zij nam opgewekt aan het schuttersbal deel, werd tegen middernacht onwel, moest naar huis gebracht worden en was twee uur later een lijk. België. Brussel, fl Sept. Öp den eisch van den advocaat-generaal heeft de Kamer van inbe schuldigingstelling mevrouw Joniaux uit Antwerpen, naar de assisen verwezen ter zake van moord op Léonie Ablay, Jacques van den Kerckhove eu Alfred Ablay. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. LomUom Nu in de laatste weken en dagen zooveel is geschreven en gesproken over dit gedeelte van Indië, achten wij bet niet ondienstig hieromtrent een en ander mede te deelen: De bevolking van Lombok wordt geschat op 650,000 inwoners, waarvan 600,000 Sasaks en de rest Baliërs en vreemde Oosterlingen zijn. De Sasaks zijn meer voor de vormen dan voor den geest van den Islam doordrongen en zijn dus slechte Mohammedanen. De vorst van Lombok is volstrekt alleenhcerscher in zijn rijk en zetelt te Mataram. Hij wordt in do uitoefening van zijn gezag bijgestaan door een aantal poenggawa's, die, allen Baliërs van geboorte, over een zeker aantal bevel voeren en de landrente innen, doch veiligheidshalve te Mataram of Tjakra Negara (een buitenverblijf van den vorst) verblijven. Hij bezit een nitgebreidon politie-dienst, welke verricht wordt door een groot aantal Balische huisgezinnen, waarvan er altijd vier a vijf in iedere Sasakscbe dessa te vinden zjjn, ten einde don vorst op de hoogte te houden van den geest onder en de handeling van do Sasaks. Onder toezicht van de poenggawa's voeren de pembekels (dorpshoofden) het bestuur over do dessa. Do waardigheid van pembekel de hoogste, waartoe een Sasak kan opklimmen, werd vroeger grootendeels door inboorlingen bekleed; tegenwoordig is echter ook deze laatste schijn van bemoeienis met het bestuur aan de eigenlijke bevolking ontnomen. De vorst doet verder alleen uitspraak in alle crimineelo zaken, terwijl slechts gowone gedingen aanhangig worden gemaakt voor een rechtbank, samengesteld uit priesters en gepresideerd door een vorstelijk persoon. De meest afdoende straffen zijn er gesteld op verschillende misdrijven. Omtrent het krijgswezen deelt kopt. Willemstijn o. a. het volgende mede. Hjj meent (of juister meeude), dat do krijgsmacht van den vorst van Lombok kan worden berekend op een maximum van 110,000 (100,000 Sasaks en 10,000 Baliërs), waarvan er 20,000 in geval van oorlog bestemd worden om koelie- en transportdiensten te verrichten. De Sasaks zijn geheel ongeoefend en in vredestijd zelfs niet met geweren gewapend. Zij worden in geval van nood opgeroepen en voor liet grootste deel van lansen, voor een klein deel van vuursteen- en perenssiegoweren voorzienelke inboorling draagt verder een kris. Het aantal geweren kan op 25,000 stuks ge schat worden, waaronder 1000 achterladers zijn voor de vorstelijke personen en poenggawa'8. De 70 80 stuks kanonnen, die op Lombok gevonden worden, kunnen weinig schrik inboezemen, omdat zij van zeer oude constructie zijn, grooten- deels zelfs geen affuiten bezitten en hoofdzakelijk voor saluutschoten gebezigd worden. Uit een militair oogpunt komen van de plaatsen in de eerste plaats in aanmerking Mataram, de zetel van hot Lombokscbe bestuur, en zijn uitvoor- haven Ampenan. Bij den aanleg van Ampenan is blijkbaar alleen op handelsbelangen gelet, want het plaatsje ligt met zijn omgeving geheel open en is van de reede geheel en al plat te schieten. De breede, met vijgeboomen beplante weg van Ampenan naar Mataram is voor alle vervoer geschikt. Links en rechts wordt hij door sawab's, tabaks- aanplantingen enz. begrensd, terwijl versterkingen niet aanwezig zijn. Ook voorbij Mataram is de weg naar het binnenland ruim en goed. De hoofdplaats Mataram bestaat uit van klei gebouwde huizen, alle omgeven door muren van klei en steen, zoodat iedere woning als bet ware eene versterking is, niet smalle, lage deuren. De stevigheid van dit metselwerk zal echter wel niet zoo groot zijn, dat bet tegen berg- of veldgeschut bestand is; een ernstiger bezwaar is evenwel, dat de geheele kampong door muren en gangetjes in rechtboeken verdeeld is,, zoodat. men, een bres binnendringende, al dadelijk voor deu anderen muur staat. Mataram is evenwel door het geschut van 17 c.M. acbterlaad van op de reede liggende I oorlogsschepen te bereiken. Van den gouv.-generaal van Nederl.-Indië I is, onder dagteekening van Donderdag, bij het j departement vau koloniën ontvaugen het navolgende telegram betreffende expeditie-Lombok. Gisteren kampong Kale aan zuidelijken oever Antjar-rivier bezet met twee compagniën infanterie eu sectio veld-artillerie, tot steun operatie heden tegen Aroen, 1400 meter van Mataran". Aan de expeditie wordt deelgenomen door de marine met de schepen J-Prius Hendrik", Koningin Emma der Nederlanden" en Tromp" van het auxiliair eskader en de Sumatra" en Borneo" van de Indische marine. Met de kanonneu vau de Prins Hendrik" kau geschoten worden op 3500, met die van de »Emma" en de Tromp" op 5000 M,; het geschut van de Sumatra" en Borneo" draagt op afstanden van 10,000 tot 12,000 M. Aangezien nu Mataram 4500 M. ongeveer van de kust ligt en de schepen ongeveer 400 M. van den wal geankerd zijn, bedraagt de geheele afstand welke de kogels moeten doorvliegen 5000 M. De Prins Hendrik" heeft dus Mataram niet kunnen beschieten, de »Emma" en de Tromp" konden het net even bereiken. De »Sumatra" en de »Borneo" hebben dus het eigenlijke bombardement gedaan, en hunne kanonnen zouden vermoedelijk in staat zijn zelfs Tjakra Negara te bereiken. Van een ingezetene van Nederland, die on bekend wil blijven, is bij het Departement van Koloniën, ten behoeve van de militairen op Lom bok of de daar gewonden, ontvangen eene som van f 1000. Dit bedrag wordt, overeenkomstig de bedoeling van den gever, ter beschikking gesteld van het Centraal-comité van het „Roode Kruis" te Batavia. Aan de oproeping van den heer L. den Beer Poortugael voor Lombok hebben reeds 150 jonge lieden gehoor gegeven. Blijkens een te Amsterdam ontvangen parti culier telegram, heeft het Bataviaasch Nieutvsblad voorgesteld eene loterij, ten bedrage van een half millioen te houden, ten bate van de Lombok expeditie. Onze v||aii(l op liombok. Uit Ampenan werd den 21 Juli aan het Bata viaasch Nieuwsblad o. a. het volgende geschreven: »De eigenlijke Baliërs zjjn zwaar gebouwde in landers; onder de mannen treft men vele sehoone typen aan; ze zijn echter ontzettend lui. Het werk aan de vrouwen overlatende, besteden zij hun tijd aan het zich opsieren met fraaie, scherp gekleurde kleederen en het zitten langs de wegen of voor hunne woningen. Het toilet maken" aan de mannen overlatende, doen do vrouwen daar nagenoeg niets aan. Zij verrichten zwaren arbeid en de meesten barer loopen rond jong en oud met naakt bovenlijf; schoonheden vindt men onder de vrouwen zelden. Zij zijn de slavinnen van hunne echtgenooten en leggen eene mate van slaafscbo onderworpenheid aan den dag, waarvan men verbaasd staat. Hot Balische volk is goed gewapend. Elk man bezit een lange lans en een zeer lange kris. Ik heb krissen gezien met gouden beft en gouden scbeede, waarvan de waarde op meer dan 2000 rijksdaalders wordt getaxeerd. Ook zijn er velen iu het bezit van gewerende beste schietwapenen worden echter in de magazijnen bewaard en bij bijzondere ge- legenhed n of in geval van oorlog uitgereikt. On getwijfeld zijn de Baliërs zeer talrijk en, zoo het tot vochten gekomen was, zouden wc te doen hebben gehad! met duizenden zwaar gewapende, krachtige vijanden, die zich nu vriendschappelijk om ons heen bewegen, zonder dat we eenig gevaar behoeven te duchten. Hoe komt het, dat men zich niet tegen ons heeft verzet? Is het niet waar, dat geheel Neder land en geheel Indiö verbaasd staan over zulk een loop van zaken? De oude vorst is voorzeker jaren lang de speelbal geweest van Agoeng Madé, die, in aanmerking ge nomen den geestestoestand zijns vaders, vrij spel had. Maar, als men weet, dat Agoeng Made alge meen gevreesd was en dat het Balische volk zeld zaam slaafsch onderworpen is aan zijne vorsten, dan begrijpt men, dat hij tegenstand had kunnen bieden en voorzeker een geweldigen tegenstand. Het is echter een feit, dat do numerieke sterkte van onze gedisciplineerde troepenmacht den Baliërs ontzag heeft ingeboezemd en dat zij zich gelukkig rokenden, niet tegen die macht te behoeven te strijden. Moge deze expeditie een les zijn voor Nederland 1 Moge de natie daaruit de leering putten, dat hier in Indië met groote troepenmacht gehandeld moot worden. Wat beteekenen nu al die bezwaren en overwegingen, door sommige Kamerleden geopperd? In een minimum tijd zal alles afgeloopen zijn en de vorst van Lombob betaalt de rekening l" Zoo schreef men den 21 Joli, niet denkende aan wat komen zou. Slechts weinige weken tijds echter hebben geleerd, dat Nederland zelf op eene vreese- lijke wijze de rekening heeft moeten betalen. Burgerlijke Stand van Zierikzee. qcdoren: 31 Aug. Eene dochter van A. van Donge en A. Berrevoets. 1 Sept. Een zoon van L. Bakker en T. Priemus. 2 dito. Een zoon van C. Tanis en A. D. Bartelse. 4 dito. Een zoon van M. Bakker en N. Manni. Weekmarkt te Zierikzee, 6 September 1894. Boterprijzen: De Boter is verkocht voor 45, 50, 52V3 en 55 Ct. de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-eieren zijn verkocht voor ƒ0,70, 0,90, f 0,95 en ƒ1,per 25 stuks. STOOM BOOTDIBJVST MIDDEL BURG--ZIERIKZEE. September 189-1. Amsterdamsche tijd. Van MIDDELBURG^ Van ZIERIKZEE: s morg. Zaterd. 8 7,40 Zondag 9 7,40 Maand. 10 7,40 Dinsdag 11 7,40 Woensd. 12 7,40 Dond. 13 7,40 Vrijdag 14 7,40 's midd. 3,30 3,30 3,30 3,30 3,30 3,30 3,30 s morg. Zaterd. 8 7,50 Zondag 9 7,50 Maand. 10 7,50 Dinsdag 11 7,50 Woensd. 12 7,50 Dond. 13 6, Vrijdag 14 7,50 's midd. 4,— 4, 4, 4, 4, 4,45 4,— Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor deu wagen van Catsche veer, zal om eon bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Schipper A. VAN OER HUCHT vertrekt WocilSflttg van Zierikzee naar Mid delburg en des Vi*jjclag-imiKli<l«lngS van Middelburg naar Zierikzee. ADVERTENTIEN. Ondertrouwd J. H. OCHTMAN St., Leeraar H. B. S. W. M. P. VAN KETEL. 7 September 1894. Zierikzee, Renesse, Algemeene kennisgeving Bevallen van een Zoon, C. REINHOUT, Echtgenoot van S. VINKEN. Leeuwarden, 4 September 1894. Heden ontvingen wij het treurig bericht, dat ouze geliefde oudste Zoon en Broeder Cornells van der Jagt, door een noodlottig ongeval, in den ouderdom van 45 jaar te Suluvan, (N.-Amerika)is overleden, nalatende eene Weduwe met acht kinderen. r J. VAN DER JAGT. Zierikzee, j N. VAN DER JAGT— SCHALEVEN. J. J. AKKERHUIS. AKKERHUIS-van der Jagt. Rotterdam, Zierikzee, P. VAN DER JAGT. A. VAN DER JAGT—Kovwbk. m L. VAN DER JAGT. Gband-Bamds, j A VAN DEE JAGT-Elenbaas. September 1894. Ondergeteekenden betuigen bun «liep gevoelde erkentelijkheid voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstelling en waardeering, ontvangen bij hun 25-jarig jubilaeum. Zierikzee, 5 September 1894, G. KOK Jr., Directeur der H. B. School. F. F. LEUPEN, Leeraar J. VAN DER JAGT, Bediende Herplaatsing wegens misstelling). Oog- en Oor-Arts te Middelburg, is Tlaandas: lO September, van 12—3 nur, te consultecre» te Zie rikzee in liet „llólel Van Oppen". POLDER Art. 3 lett. a. wet van 9 October 1841, Staatsbl42). Dringend wordt spoedige aanzuivering ver zocht van bet verschuldigd duin(re»chot over 1894/95, zullende wanneer binnen veertien dagen de eerste termijn niet is voldaan, tot vervolging worden overgegaan. Renesse, den 6 September 1894. Do Ontvanger-Griffier van bovengenoemden Polder, F. E. MANDEN. FOLDE3R. Het BESTUUR geeft belanghebbenden kennis, dat de OIMLIGATIE I%«- 5, der geldlee- ning van 1894, op den 4en September j.l. is uit geloot. en op den 15en September a.s., tegen inlevering der Obligatie, betaalbaar is ten Kantore van den Ontvanger-Griffier. Renesse, den 8 September 1894. Namens het Bestuur: De Ontvanger-Griffier, F. E. MANDEN. Het DAGELIJKSCH BESTUUR van het Waterschap Schouwen vestigt de aandacht op de aangeplakte afkondiging van de lnS|)CCÜC op den 28 September aanstaande. Bij deze Schouwing op de Peilslooten, Zijlen en andere Kunstwerken zal in 't bijzonder worden onderzocht of zij behoorlijk zijn gezuiverd van oor, nek, planten, riet, sintels en specie, of geene ondiepten of stukken grond, in de Slooten en vóór de Ti IJlen aanwezig zijn, of de voorgeschreven e tterliedelvingen ter bepaalde diepte en breedte hebben plaats gehad. Zierikzee, 7 September 1894. Het Dagelijkscb Bestuur voornoemd, J. SCHALKWIJK, waavn.d Voorzitter. D. YAN DER VLIET, Ontv .-Griffier. KRAMERS eu andere KERMISREIZIGERS, die do Kermis te Burgh op 17 eu 18 September 1894 wensehen te bezoeken, moeten aan deu ondergetee- kende bewijzen overleggen, dat op do plaatsen die zij de laatste vier weken bezochten, tjjdens bun verblijf geen besmettelijke ziekte heersclite- De Burgemeester van Burgii, M. BOLLE Lz. Sociëteit „ONS GENOEGEN". MATINÈE MUS1CALE »p Zondag 9 September aanst. Officiëele kennisgeving por Programma. Gedurende de Kermis is de Tuindeur g

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1