ZIERIKZEESCME NIEUWSBODE. Donderdag 0 September 1894. RECLAMES. Handslaar in Wijnen en Gedistilleerd. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6508. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt tiaar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesclie Nieuwsbode" Op last van den heer Commis saris van Politie alhier zijn alle op de Kermis aanwezige straatmuzikanten van een nummer voorzien. Beeft men zich dus over een hunner te beklagen, dan kan men zich met opgave van het No. vervoegen aan het Bureau van Politie 15 regels T'Sü Cts. Elke regel meer 1£5 Cts. M. C. van der Vliet, Zierikzee, Haven plein A 329. Opgericht in 1763. Amerika. Een outzettenden omvang hebben de boscbbranden in Minnesota, Michigan en Wisconsin aangenomen. Vele steden, die geheel van den houthandel bestonden, zijn een prooi der vlammen geworden. Op sommige plaatsen ziet men, zoover het oog reikt, niets dan vuur. Te Hinckley in Minnesota zijn alleen meer dan 200 menschen in de vlammen omgekomen. De inwoners werden Zaterdag voor het gevaar gewaar schuwd door wolken rook, die uit het zuiden kwamen; het vuur, voortgezweept door den hevigen wind, naderde met geweldigen spoed, en een paar uur later was de geheele stad één vuurpoel. Vele inwoners, die te lang getalmd hadden, vonden den dood in de vlammen; anderen, die in het bosch waren gevlucht, werden door het vuur ingesloten op sommige plaatsen vond men later geheele rijen lijken. Missioncreek, nabij Hinckley, is niets meer dan een rookende puinhoop, zoo ook drie naburige plaatsen. De ramp is nog niet te overschatten, zelfs op geen millioen dollars na. Do oorzaak is toe te schrijven aan de 2angdm-ige droogte. Frankrijk. In Le Mans heeft een 75-jarig rentenier in een aanval van jaloezie twee revolverschoten gelost op zijn 69 jarige vrouw. Deze werd door beide kogels gewond, doch zij wist nog de vlucht te nemen, naar baar dochter, waar zij verbonden werd. De jaloersche grijsaard heeft zich opgehangen, in de meening, dat hij zijn vrouw had gedood. Te Havre heeft een eerste veroordeeling volgens de nieuwe Fransche anarchistenwet plaats gehad. Twee personen van 20 jaar. Carré en Maurier, hadden plakkaten aangeplakt met bedreigingen tegen de overheid en Caserio verheerlijkt. Bovendien hadden zij een bom gemaakt met het doel deze aan het hoofdbureau van politie te laten ontploffen. Carré verklaarde er trotsch op te zijn, dat hp Caserio had willen wreken. De beschuldigden verklaarden dat het onderscheidingsteeken der anarchisten een zwart lintje in een knoopsgat was. De heeren zijn veroordeeld tot twee jaar cellulaire gevangenisstraf; na afloop hiervan zullen ze worden verbannen. Duitschland. Kcrlijil, 3 Sept. Gisteren zijn over Noordelijk Zwitserland hevige hagelstormen losgebarsten. Hier en daar waren de korrels zoo groot als noten. Te Zurich werd duizenden vensterglazen stuk geslagen. Op den »Pilatus" werden twee touristen, dr. Gui- nard uit Parijs en de heer Kensier uit Brussel, door den bliksem gedood. België. Het parket van Luik heeft uit St. Petersburg het officieel bericht ontvangendat de valsche Russische Baron Sternberg in die stad is aangehouden. De beruchte dynamietman is in de gevangenis van St. Petersburg opgesloten. Vulgens nadere berichten uit St. Petersburg lijdt het geen twijfel meer, of de valsche Baron Stem berg bevindt zich achter slot. Men vond papieren bij hem, die zijn indentiteit volkomen bewijzen. De regeering en de rechterlijke macht ontvingen nadere bevestiging der aanhouding. Eiken dag werd dan ook die aankondiging ver wacht. De Belgische regeering had in overleg met de buitonlandsche regeeringen soliede maatregelen genomen; overal waren als het ware muizenvallen geplaatst, waar de schurk vroeg of laat moest inloopen. Wel is daarmee niet alles gewonnen. Sternberg is Rus, en daar hij in zijn eigen vaderland gesnapt is, zal hij niet kunnen uitgeleverd worden. Toch zal hij wegens de in België bedreven misdaden in Rusland terechtstaan. En of hij er hiermede beter aan toe is, zal te bezien staan. Hij zal vervolgd worden wegens poging tot moord met voorbedachten rade; diefstal met braak en ver nieling van gebouwen. Daarvoor zou hij in België hoogstens tot dwangarbeid kunnen worden ver oordeeld; in Rusland zal hij waarschijnlijk gehangen worden. De Russische rechters zullen hun vonnis vellen ingevolge de instructie, die het Luiksche hof zal houden. Zij zullen alle stukken van het dossier ontvangen. Nederland. AlllStertlaill, 4 Sept. Voor het bureau van den plaatselijken commandant verdringen zich den gcheeleu dag jongelingen voor dienstneming in het Indische leger. Oostblirg, 1 Sept. Het bestuur van de on langs opgerichte afdeeling Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel van de Evangelisatie-Maatschappij, ten doel hebbende bestrijding van het ultramonta- nisme, is als volgt samengesteld, de heeren S. G. Geertsema Beekering te Groede, voorzitter; G. Hofstede, predikant te Aardenburg, secretaris penningmeester; H. G. Eammacher en G. L. Krol, bestuursleden. Zflomslag. Met ingang van 1 Oct. is de heer C. A. v. Vessem, telefonist alhier, benoemd tot brievengaarder te dezer plaatse. Itlifldelburg. 3 Sept. De heer mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem zal, wegens minder gunstigen gezondheidstoestand, aan de Koningin- Regentes eervol ontslag aanvragen als raad van het polderbestuur van Walcheren. De bakkers te Middelburg hebben do brood prijzen met 1 cent per Ned. pd. verminderd. Deze bedragen nu van 1012 cts. per K.G. (Te Zierikzee is de prijs nog altijd hooger). CmOCS, 5 Sept. Het is een mooi terrein, het zoogenaamde Roosjeshof" aan de Oostzijde der haven. Daar had onder leiding van kolonel en mevrouw W. El win Oliphant, de eerste Zuider Velddag van het Leger des Heils plaats. De overste Powell, de majoors Goovaars, Palstra en Luppens stonden dezen in het bevel bij, terwijl majoor Schoch als afgezant van bet internationaal hoofdkwartier aanwezig was. De heeren stafkapiteins Brouwer en v. Emmerik namen afscheid wegens vertrek naar Java, waar zij de beginselen van het Leger zullen gaan verkondigen. Muziekkorpsen zetten de feestviering luister bjj. Tot besluit der bijeenkomst wordt een conferentie gehouden in de Prins van Oranje". Jammer voor de feestgangers kon de salonboot Merwede", wegens te groote afmetingen, het Sas niet binnengeschut worden en moest de reis tot Catscheveer voortgezet worden, vanwaar de ruim 500 volgelingen van Generaal Booth de reis te voet moesten vervolgen. Het kermisfeest der christelijke jongelingen en jonge dochters is uitstekend geslaagd, en bad het verloop zooals door het programma was vast gesteld. De vroolijkheid werd bevorderd door de tonen van het muziekgezelschap >Hozanna" en een paar zanggezelschappen uit Kloetingeen Wemeldinge. Maar bovenal werkte het prachtige wéér mede om de feestvreugde te vermeerderen. Gedurende de kermis werd wegens openbare dronkenschap door de politie ingerekend zekere N. L. van Ellewoutsdijk. Deze persoon was in 1892 naar Amerika uitgeweken, ten einde een over hem uitgesproken vonnis te ontgaan van drie weken hechtenis en zes maanden opzenden naar eeno werk inrichting wegens dronkenschap. Als hij gemeend had dat de politie dit zaakje vergeten was, dan heeft hij zich vergist. Na het uitslapen van zjjn roes op het politiebureau is N. L. naar Middelburg getransporteerd tot het ondergaan van zjjne straf. De levering der werktuigen ter boterbereiding voor de op te richten zuivelfabriek »de Adelaar te 's Heer Arendskerke is opgedragen aan do firma wed. J. C. Massee Zoon te Goes. Stavcilissc. In de Maandag 1.1. alhier ge houden vergadering van den gemeenteraad werd nog besloten tot den aankoop van het huis, vroeger bewoond door den heer J. de Visser, geneesheer alhier. Daardoor wordt den benoemden geneesheer Dr. Morel, behalve salaris, vrije woning verstrekt. Zierikzee. 4 Sept. De minister van binnen- laudsche zaken heeft ingetrokken zijne beschikkingen van 21 en 24 Juli, waarbij het vervoer van her kauwende dieren en varkens verboden werd uit daarbij aangewezen kringen in de gemeenten Oud en Nieuw-Beierland het vervoer van herkauwende dieren en varkens verboden uit eenen kring, omvattende het eiland de Hoeksche Waard, waarvan de grenzen zijn: het Spui, de Oude Maas, de Dordtsche Kil, het Hol- landsch Diep cn het Haringvliet; en bepaald, dat, wanneer bijzondere redenen afwijking van het verbod van vervoer van herkauwende dieren en varkens uit den in deze beschikking genoemden kring noodzakeljjk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door den burgemeester, na advies van den districtsveearts. In de Zaanlander van 1 dezer vinden wij de volgende advertentie, ter gelegenheid van het 400- jarig bestaan van Zaandijk: Wat past bij 't vieren van een feest, Een goede feestsigaar, Welnu, die is al kant en klaar, Eu ongetwijfeld naar uw geest. fllOliag, fabrikant te Zierikzee, Geboren te Zaandijk, Brengt een sigaar onder elks bereik, De kwaliteit valt zeker meë. Sigaren van Honig en bij Honig, Merk Sonoif en merk Zaandijk Feestelingen geeft thans blijk, Dat gij bekend zijt met zijn woning. Omdat dit gedicht een stadgenoot goldt, hebben wij het overgenomen. Tijdeus de manoeuvres van de 3e divisie zullen door het 5e bataljon 3e reg. infanterie te Bergen- op-Zoom, detachementen worden verstrekt iu Mid delburg, Vlissingen en Terneuzen, tot het verrichten van den garnizoensdienst. Deze detachementen worden gecommandeerd, resp. door de luitenants H. J. de Klein, P. van Eeten en J. Bruijn. Klcrili/ec, 5 Sept. Op de voordracht voor rechter in de arrond.-rechtbank te Almeloo komt voor Mr. J. H. vau Bel, subst.-griffier bij de arrond.- rechtb. te Maastricht. Bij kon. besluit zijn benoemd: tot voorzitter voor het waterschap de Valkenissegeul, C. C. Welle- man; tot lid voor het waterschap der uitwatering van de vereenigde polders der sluis tegen den Magdalenapolder, P. L. Dossche; tot dijkgraaf voor den Nieuweveerpolder, J. C. van der Have; tot gezworen voor het waterschap Nieuw-Boramenede, M. van Putte, alle gelegen in de provincie Zeeland. Bij kon. besluit is, met ingang vau 6 Sept. 1894, aan jhr. S. M. van Reigersberg Versluys, op zijn vei-zoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Kloetinge. Bij kon. besluit van 18 Mei is de heer J. van Oldenborgh erkend en toegelaten als consul van België te Dordrecht, voor Dordrecht, Oud-Beierland, Ridderkerk, Gorinchem, Sliedrecht, Schouwen, Dui- veland, Tol en en St. Philipsland. In eene vergadering van het polderbestuur van Walcheren, is na breedvoerige bespreking met 17 tegen 4 stemmen besloten tot het converteeren van vorige leeningen van den polder, bedragende f 457,000, en tot het sluiten eener nieuwe leening van f 469,000, ad S'/j pCt., met de Utrechtscke Landbouwbank. De peren zijn over het algemeen zóó menig vuldig, dat b.v. te Ritthem de gewone soorten verkocht worden tegen vijf cents den vijfkop, de beste tegen vijftien cents. Appelen zijn er echter op Walcheren niet bijzonder veel. Een gebrek, dat zich meer dan ooit vertoont, is bet afvallen zonder dat de vruchten rijp of worm stekig zijn en zonder dat er een windje waait. Mogelijk zijn de vele regens daarvan de oorzaak, doordat zij de stelen week hebben gemaakt. In bet kanaal van Sluis heeft een treurig ongeval plaats gehad. Een jongen, die zat te hengelen, viel in het water en werd enkele minuten later levenloos opgehaald. De Koningin ontving met haren verjaardag van bare moeder een prac'i(ig rijtuig ten ge6chenke. Zondag maakten de beide Koninginnen met dit nieuwe rijtuig een rijtoer in de richting Soest. Het 4-jarig zoontje van Mevr. de wed. L., te Wouw (N-B.) heeft in drift do dienstbode zijner moeder met een tuinhark bjjna doodgeslagen. De toestand van het meisje is zeer gevaarlijk. Tengevolge van het ongunstige weder in Augustus zijn in die maand te Scheveningen 7836 zeebaden minder genomen dan in dezelfde maand van 1893. Aan den bekenden baritonzanger W. C. Deckers, te 's Hertogenbosch, die verleden week benoemd werd tot ridder Oranje-Nassau-orde, is Zondag middag een hartelijke ovatie gebracht door de werkende en een aantal kunstliovende leden der liedertafel Oefening en Uitspanning", waarvan de heer Deckers mede-oprichter ennu reeds sedert meer dan een halve eeuw een dor steunpilaren is. Met eene galakoets van 2ijne woning afgehaald, ter bijwoning van do gewone repetitie, werd hij bij zjjn binnentreden uitbundig toegejuicht, en ver welkomd met een daverend: »hij leve lang!" De geestdrift vermeerderde nog, toen de gevierde zanger zijne solo: »Vaderlandsch gebed" van Cartol had gezongen met zjjn steeds onverzwakt, helder en schoon geluid. L ombok. De correspondent der N. Roti. Ct. te Batavia seint: De kapitein vau den geueralen staf Willemstyn cn controleur Liefrinck zullen de Sassaks tegen de Baliörs aanvoeren. Deze vermijden om in het open veld op te treden. De vorst van Gowo hoeft hulptroepen aangeboden. Allo aanvulling van troepen, materieel enz. heeft Lombok bereikt. Do gezondheidstoestand is uitstekond. Het N. v. d. D. ontving Dinsdag het volgende telegram uit Batavia: »D© Vorst van Lombok lliedt aan, vjjftig gevangen on in vrijheid te stellen eu van verzet af te zien, indien de troopen terugkeeren. Een brief van generaal Vetter bereikte kapitein Lindgreen". Een gelijkluidend telegram aan Ilbl., N. Rott. Ct. en Telegraaf zegt, dat bovengenoemde gevangenon het detachementLindgreen zijn, hetwelk volgens de telegrammen van Maandag opgesloten was in het Dewahuis. Als dit zoo mocht zijn, moet men aannemen, dat de troep zich niet langer heeft kunnen ver dedigen, en is de hulp der Sasaks voor hen te laat gekomen. De gevangenen zjjn dan zeker naar de hoofdversterkiDgen te Tjakra Negara overgebracht. Natuurljjk wacht zoowel Nederland als Indië in spanning het antwoord op dit aanbod af. Een weigering kan terecht vrees inboezemen voor het lot van de gevangenen, hoewel in den oorlog een tijdige redding van gijzelaars niet zeldzaam is. Aannemen is vrede sluiten tot den prijs van ons prestige, een verlies, dat in den loop der tijden een onberekenbaar gevaar zou opleveren. Door den Gouverneur-Generaal van Neder- landscb-Indië is Dinsdag per telegraaf het navolgende tfericht »Ik acht, na overleg met den commandant der zeemacht, den leger-commandant en den Raad van Indië, versterking dor marine en zendiDg van mari niers onnoodig, doch waardeer de zending van een detachement koloniale reserve en 500 man suppletie troepen. De troepen zijn thans alle op Lombok en bet materiaal gedeeltelijk. De rest volgt spoedig". Ten vervolge op het bericht, dat uit Indië opgave is ontvangen van hot aantal op Lombok gesneuvelde eu vermiste Europeesche militairen beneden den rang van officier, worden hieronder hunne namen vermeld. A. Oeancuveld zijn: van het 6e bat. inf.: A, van der Aa, adjud.-ouderofficierA. B. Sittrop, fouriev; C. G. Pfander, sergeant; F. W. C. Kocb, sergeant; H. W. Biekart, sergeant; A. Bertoen, kor poraal; J. Mol, fuselier; J. J. Minses, fuselier; O. W. J. Voss, fuselier; J. Houkema, fuselier; van het 7e bat. inf.: M. A. Regnier, sergeant; P. J. Heinsbroek, sergeant; H. van Meurs, sergeant; H. de Wilde, korporaalJ. A. Engberts, fuselier C. J. van Spaandonck, fuselier; II. Cornet, fuselier; W. Brunen, fuselier; J. Siccama, fuselier; B. Hoi- ting, fuselier; J. van Thiel, fuselier; G. Kruidhof, fuselier; J. de Vijlder, fuselier; J. E. C. W. Brucb- hans, fuselier; G. J. Reuter, fuselier; H. R. Scherf, fuselier van het 9e bat. inf.A. H. W. Becker, sergeant; A. Schar, sergeant; P. de Jong, sergeant; M. J. van der Kaay, sergeant; H. Rotgans, hoornblazer; IJ. van der Woude, fuselier; M. Groenendaal, fuselier; J. G. Alboeck, fuselier; L. J. B. Avonds, fuselier; W. ten Klei, fuselier; A. den Held, fuselier; van de artillerie: J. C. Heyser, sergeant veld artillerie J. Aleven, kauonnierW. P. Anemaet, kanonnier; J. Booykanonnier, J. R. Nussen, kanonnier; van de genie: G. Ruitenbeek, geniesoldaat. Ii. Verguist zijnvan het 7e bataljon infanterie W. D. Hoskam, sergeant; van het 9e bat. inf.: J. H. M. van der Wijst, serg.-maj,; J, J. J. van Litb, sergeant; C, J. Wenz- ler, sergeant; C. M. W. Sablerolle, fouricr; C. T. Michels, korporaal; G. A. Frentzel, korporaal; A. van Hoogstraten, fuselier; F. Kroll, fuselier; G. van den Ham, fuselier; van de artillerie: J. Hettema, sergeant; M. H. Saldenkanonnier; W. F. Buchter, kanonnier; J. v. d. Broek, kanonnier; W. Feller, kanonnier; van de genie: W. F. H. Tinga, sergeant; van den geneeskundigen dienst: H. H. H. Loontjens, hospitaalbediendeK. Frugte, hospitaal bediende; H. Loverink, ziekenoppasser; van de trein: J. Roza, sergeant der artillerie; van het hoofdkwartierA. G. Roso sergeant- schrijver; W. W. van Zuylen, cavalerist. Van nog twee gesneuvelden., wier namen niet duideljjk waren overgeseindis aan de Indische Regeering opheldering gevraagd. Ten vervolge op de bovenstaande lijst der op Lombok gesneuvelde en vermiste militairen wordt medegedeeld, dat blijkens nader bericht van den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië, op Lombok nog zijn gesneuveld: van het 7e bat. inf.H. J. F. Jacobs, sergeant en R. Nagelmakers, fuselier. Gaarne geven wij gehoor aan het tot ons ge richte verzoek tot opneming van het volgende beroep op onze landgenooten JL o ui b o k. De berichten uit Lombok, in de laatste dagen tot ons gekomen, hebben het Nederlandsche volk met weemoed vervuld. Bij een onverwachten overval sneuvelden zooveel dappere mannen, die daar in die verre gewesten strijden voor de eer van de Nederlandsche vlag. En weduwen en weezen staan als verslagen, nu hun echtgenoot en verzorger hun zoo plotseling werd ontrukt. Het uit te keeren pensioen is in de meeste ge vallen onvoldoende om aan de kinderen eene beboor- ljjke opvoeding te verzekeren. Hoe kan men de nagedachtenis dier dapperen beter eeren dan door te zorgen voor hun nagelaten betrekkingen. Engeland en Duitschland gaven ons nog onlangs eon voorbeeld van algemeeue deelneming bij natio nale rampen. Indien men een fonds bijeenbracht »ter tegemoet koming in de opvoeding van de wettig erkende kinderen van officieren en onderofficieren van het Indische leger, wier vader voor den vijand is ge sneuveld of tengevolge van bekomen wonden is overleden, dan zou bet Nederlandsche volk daar mede een plicht der dankbaarheid vervullen en een bljjk geven van de waardeering, die in de laatste dagen zoo dikwijls is uitgesproken. Ondergeteekenden hebben zich tot een voor- loopigb commissie vereenigd en zullen gelden, tot dat doel bestemd, gaarne in ontvangst nénien. Landgenooten! offert ieder naar uw kracht en vermogen, opdat het Indisch leger ceu blijk ont- vange. dat zijn toowjjding, zjjn zelfopoffering door het Nederlandsche Volk met dankbaarheid wordt erkend. Elk der ondorgeteckenden i6 bereid bijdragen in ontvangst te nemen, die in de bladen zullen worden verantwoord. A. L. Schmidt Jr., Piefcer Bothstraat 35. J. M. Pijnacker Hordijk, Nassauplein 30. Jhr. Mr. W. Tn. C. van Doorn, Laan van Meerdervoort 23. J. A. van der Loeff, J. P. Coenstraat 8. D. A. Hootjer, Bezuidenbout 63m. Do voorloopige commissie stelt zich voor, ook andero belangstellenden uit te noodigen, zich bij haar aan te sluiten en daarna over te gaan tot de benoeming van eene permanente commissie. Aan «le gepensioneerde A t j e I» - 81 r ij d e r 8. Brave makkers, onde strijders, die zoo menigmaal op Afjeh's velden vuur en vijand hebt getard, waar zijt gij? Wij willen onder ons een bataljon formeeren, om aan Lombok te laten zien wie wij op Atjeh geweest zjjn. Wie k a t in ede? Geen verdere overbodige woorden. Zendt ten spoedigste uw adres aan het voorloopig bestuur: Lombok-expeditie te Tiel", en per request gaan wij op eigen kosten, hetgeen gevonden wordt in ons pensioen, om gedurende de Lombok-expeditie deze mede te maken. Wapenbroeders! laten wjj toonen wie wij geweest zijn en nog zijn. Onze oud-veld-officieren, die ons zoo menigmaal in het vuur brachten en er ook uitgeleidden, zullen medegaan. 31 Aug. '94. Het Bestuur. De heer L. den Beer Poortugael, jur. docts. te Leiden, deelt mede, dat hij, naar aanleiding van zijne oproeping voor vrijwilligers naar Lombok, van een onzer beroemde mannen een waardeorend schrijven ontving, waarin o.a. het volgende voorkomt: »Uw woord vindt weerklank ook in het hart van ouden van dagen. Laat die op hun wijze met u mogen meewerken. Gij roept allen te wapen, die willen, maar niet allen, die willen, kunnen in hun uitrusting uit eigen middelen voorzien. Laat daar voor ons, bejaarden, zorgen. Ik stel al vast f 500 voor uw doel beschikbaar. »Wilt gij dit aanbod, tot opwekking voor gelijk gezinden, publiceeren, doe bet, manr zonder onder- teokening. Ik verlang zeer stellig ongenoemd te blijven". Met het oog op de gebeurtenissen op Lombok is bepaald, dat ingelijfdeu bij de militie te land, die, onder de wapenen zijnde, tot de geoefenden van bun wapen zijn overgegaan, of, zich met groot verlof bevindende, bij hun vertrek met onbepaald verlof gerekend werden tot de geoefenden te be- hooreu, bij detacheering bij bet leger in Neder- landsch-Indië, op den voet van het bepaalde bij koninklijk besluit vau 29 Juli 1873, boven de gewone gratificatie of premie aau die dotacheering verbonden, zullen genieten eene gratificatie of premie ad honderd gulden, dus in het geheel drie honderd gulden, mits zij zich in den loop van de ingetreden maand September of in de volgende maand voor die detacheering hebben aan gemeld. Voor iedereu milicien, die ter detacheering bij het leger in Oost-Indië wordt aangebracht, alzoo ook voor den zoodanige die zich onder de wapenen bevindt, wordt eene aanbrengpremie van 10 toe gekend. Men schrijft uit 's Hage: •Voortdurend wordt tusschen den Haag en Batavia getelegrafeerd. Van alle dépêches wordt, zoodra ze zijn ontcijferd, de inhoud terstond naar Soestdijk getelegrafeerd. II. M. de Koningin-Regentes gaf het uitdrukkelijk verlangen te kermen om volledig op de hoogte der zaken in Lombok te worden gehouden en verzocht ook aan de Regeering hare innige deelneming aan het Bestuur van Indië en het Indische leger te willen overbrengen". Naar gemeld wordt zullen Hr. Ms. fregatten »Van Speijk" en »Johan Willem Friso" tegen half September te Willemsoord in dienst worden gesteld, om vervolgens zoo spoedig doenlijk naar Oost-Indië te vertrekken. (Zie over Lombok het telegram AanbestedingenVerkoopingen enz. Maandaguamiddag werd door burgemeester en wethouders van Schore, in het gemeentehuis aldaar, aanbesteed: het restaureeren van den toren. Hiervoor schreven in de heeren C. van Boven, voor f 1090; P. Sterk, voor f 1250; A. Goedemond en J. M. Lammeree te Hansweert, voor f 1260 en J. Lindenbergh te Wemeldinge, voor f 1290. De twee eerstgenoemde inschrijvers wonen te Schore. Den laagsten inschrijver is het werk gegund. Door den directeur der directe belastingen enz. in Zeeland is Dinsdag te zijnen kantore te Middelburg aanbesteed: het onderhouden en her stellen van de gebouwen van 's rijks belastingen te Hansweert en te Bath tot 31 Maart 1897, in twee perceelen. Voor het eerste perceel werd ingeschreven door de heeren J. M. Lammeree, voor f 4900; J. B. Kocb, voor f 4959 en A. Goedemondt, voor f 4990. Voor het tweede perceel schreven in de heeren J. B. Kook, voor f 1324 en J. van Boven en G. Windhorst te Rillaud-Bath, voor f 1325. De inschrijvers, bij wier namen geen woonplaats vermeld is, wonen te Hansweert. Aan de minste inschrijvers is het werk, behoudens goedkeuring des ministers, gegund. BECH TWEÊA E m. De rechtbank te Groningen beeft de zaak van den hoer dr. L. Bkhler, beroepen predikant te Schiermonnikoog, gequalificeerd als smaad tegen ds. Van Gkeel Gildemeester te 's Gravenhage, naar de openbare zitting der rechtbank verwezen. KEHKMEDWS. Op het zestal van pred. bij de Evang. Luth. Gem. te Groningen komen voor ds. Lagers te 's Her togenbosch en Helper Sesbrugger te Haarlem, beiden vroeger te Zierikzee. Bedankt voor het beroep naar Oudelande door Ds. W. Sehreuder te Bleiswijk. Bedankt voor bet beroep te Kruisland door ds. J. Heenk te Budel. Aangenomen bet beroep naar de Herv. Gem. te Driebuizen en Zuid-Schermer door ds. G. J. ten Brummeler Andriesse te Zuidzande. Voor eene meer dan stampvolle kerk nam ds. W. A. van Griethuijsen Zondagavond afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Goes, naar aanleiding van 2 Cor. 13 vs. 13. Vóór en na de godsdienst oefening zong het zangkoor, terwijl de ganscho gemeente den scheidenden leeraar Psalm 134 toezong. Als een heugelijk bericht verdient vermelding, dat de godsdienstoefening werd bijgewoond door ds. Ingelse uit Wilhelminadorp, wieo, zooals men weet, voor korten tijd een levensgevaarlijk ongeluk is overkomen. Op denzelfden dag werd te 's Gravenpolder bevestigd ds. H. J. Krouwel door ds. P. Deotman van Amsterdam, naar aanleiding van 1 Cor. 2: 1, 2 en 5. De intréeredo van ds. Krouwel had tot tekst 1 Thimoteus 1 15. De handopleggiug werd verricht door ds. Deetman en ds. G. E. Meloen vau Kloetinge. Zierikzee. 5 Sept. De ring Zierikzee en Omstreken" van Ger. J.-V. zal a.s. Zaterdag inde Ger. Kerk te Auna-Jacobapolder zijne 3e vergadering houden, waar o. m. aan de orde zullen komen: de werkzaamheden der Ger. J.-V.wat is Evangeli satie door de J.-V.?; de schaduwzijden der Her vorming enz. 4» i\ I» R IX II 1,1 9», Zierikzee, 5 Sept. Uitslag der heden ge houden examens aan de H. B. S. alhier Her-examens: de 4 opgekotnenen bevorderd. Tweede adra.-examentoegelaten 1 tot de 1ste, 1 tot de 3de klasse en 1 toegelaten zonder examen tot de 2de klasse. Uitslag van toelatings- en herexamens aan do H. B. S. te Goes: toegelaten tot de voorbereidende klasse 3, tot de le kl. 4, tot de 2e kl. 4, tot de 3e kl. 1, tot de 4e kl. 3 en als toehoorder 1. Bij kon. besluit is aan dr. J. J. Oouvée, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Middelburg. Amsterdam, 4 Sept. De gemeenteraad benoemde heden tot leeraar aan de H. B. school de heer De Wilde te Middelburg en tot hoofd eener school de heer Wit te Sluis. 1 I\TRZ4» O R V %'WUB4.B413M." Mijnheer de Redacteur! Vergun mij voor het volgende in uw veel gelezen blad een plaatsje, waarvoor ik u bij voorbaat mijn dank betuig. Onder het opschrift: »De toekomst van den landbouwenden stand", komt in den Nieuwsbode van 4 September een ingezonden stuk voor, wat voor een gedeelte teu doel beeft banketbakkers en andero boterverbruikers onder bet oog te brengen hoe ondankbaar en onmeuschkundig het is Friesche boter te gebruiken. Vóór dat in Schouwen of Duiveland een boter- fabriek bestond, ontving ik al de door mij verwerkte boter uit den omtrek, en kreeg daar voldoende aanbieding voor. Na de oprichting der roomboterfabriek te Zonne- maire, verminderde die aanbieding en hield bgna

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1