De loekomsl van den landbouwenden sland. Na afloop dezer toespraak nam de Directeur der School, de heer Or. Kok Jr., hot woord en herdacht in korte trekkende wording, de geschiedenis en de lotgevallen der school, benevens eenige daarmede in verband staande zaken. Spr. herdacht hoe in 1865 de eerste pogingen werden aangewend tot oprichting eener fl. 13. S. in deze gemeente, welke echter schipbreuk leden op de poging om eene gemengde inrichting tot stand te brengen, die zoowol lager- als middelbaar onderwijs in zich zon vereenigon. In 1867 werd dan ook het bestaande instituut voor jonge us in gericht tot eene School voor meer uitgebreid lager en middelbaar onderwijs. Van doze inrichting had men allo verwachting, doch al spoedig bleek het, dat in het onderwijs eeno leemte bestond. De Inspecteur van bet Mid delbaar Onderwijs drong dan ook op veranderiug in deze aan, en zijn invloed had tengevolge dat een overleg tussehen hot Gemeentebestuur en do Hooge Regeering werd geopend, waarna de Minister verklaarde een voorstel te willen doen tot het ver- leenen van Rijkssubsidie aan eene hier op te richten Hoogere Burgerschool, bijaldien de gemeente op zich nam het daarstellen van de vereischto gebou wen. Alzoo besloot de Gemeenteraad van Zierikzee op 21 December 1868 met algemeene stemmen, de voorstellen der Regeering aan te nemen en hier- medo was de oprichting der Hoogere Burgerschool alhier verzekerd. Spreker wijst op het gewichtige van het besluit, en brengt hulde aan het Gemeentebestuur van dion tijd en den toenmaligeu Inspecteur van het M. O., doch tevens eero en hulde aan 't tegenwoordig Gemeentebestuur, dat alles in het werk stelt om het M. O. te bevorderen. Op 2 Juni 1869 werd aan den Raad medegedeeld dat de gevraagde subsidie van 7000 'sjaars door de Regeering was verleend, waarna op 1 September d. a. v. do H. B. S. geopend werd door den toen- raaligen Burgemeester, mr. B. C. Cau. Vervolgens besprak Spr. hot getal leerlingen bij do opening der School, terwijl het totaal der leer lingen gedurende haar 25-jarig bestaan bedroeg 359, waaronder 16 vrouwelijke. Van dit getal hebben 85 met goed gevolg eind examen afgelegd, terwijl 36 vóór hot eindigen van den 5-jarigen cursus met goed gevolg aan andere inrichtingen examen deden. Spreker meent alzoo, dat do School gedurende haar bestaan heeft beantwoord aan do van haar gekoosterdo verwachting en besluit met den wensch, dat onze gemeente moge groeien en bloeien tot in lengte van dagon en do H. B. S. baar steeds tot sieraad moge strekken. Hierna wordt het woord govoerd door den Bur gemeester dezer gemeente, die o. a. wijst op de rijke resultaten, die het M. O. hier heeft gedragen. Hij herdenkt do jubilarissen, die gedurende 25 jaren in hunne hoogere en lagero betrekking aan deze school zijn werkzaam geweest, üit naam der ge meente wonscht hij hun geluk, den wensch uitspre kende dat het hun gegeven moge worden nog velo jaren werkzaam te zijn tot nut van het M. O. hier tor stede. Do heer Rüoll herdenkt nogmaals in korte trekken de verdiensten der jubilarissen en biedt namens de Commissie van Toezicht prachtige cadcaux aan, waarna do heer Do Bruyne, mede met eene gepaste toespraak, de cadeanx van leeraren on oud-lceraren, leerlingen en ond-leerlingon lion aanbiedt. Boido geschenken zijn vorgezeld van albums, bevattende de namen der gevers, welke albums vervaardigd zijn ter boekbinderij der heeren S. Ochtmon Sc Zoon cn die op nieuw deze firma eer aandoen. Nadat de jubilarissen hadden bedankt voor do hen toegesproken woorden en aangeboden cadeanx, was het tijd naar vParklust" te gaan, alwaar door het muziekgezelschap Kunst en Eer" een Matiuée Musicals werd gegeven, die vrij druk bezocht was. Hoden avond wordt in do Concertzaal eene Toouccl- voorstolling gegeven door leerlingen der H. B. S., die afgewisseld zal worden door Gymnastische Oefeningen. Toegelaten tot den artillerie-cursus te Delft, de heer D. A. W. v. d. Moer, geb. te Colijnsplaat, leerling der H. B. S. te Zierikzee. Door wijlen mej. S. M. Gcene, den 15en dezer to Hulst overleden, is aan de Ned. Herv. gemeento aldaar f 12,000 gelegateerd onder last van 2 wcek- golden, het een groot f 5 cn het ander groot f 2,50. Aan hot Ncd. Zendelinggenootschap te Rotterdam bemaakto zij ƒ250 en aan de Vereeniging tot verpleging van minvermogende ooglijders te Rotter dam" mede f 250. Do bekende Ph. Roesgen von Flos to Rotter dam is in den ouderdom van 77 jaar overleden. Do man was in de laatste 20 jaar een bekende Rotterdamschc figuur" geworden. Aan ieder, die het hooren wilde, verhaalde hij, dat hij hoogo betrekkingen aan het Hof had boklcod en door zekere Ministers erg verongelijkt, was geworden. Zijne Meeding was langen tijd die van een edelman in gala. Do sedert eenige weken voortvluchtige Daamen, voorheen beambto aan de gemeente-gasfabriek te 's Hortogonbosch, dio beschuldigd wordt een aan zienlijke som ton nadecle dier gemeente te hebben verduisterd, is Donderdag j.l. door do Belgische Regeering uitgeleverd en van Antwerpen, alwaar bij gevat en in voorloopigo hechtenis was, naar 's Hertogenbosch overgebracht. Jn een Donderdagavond te Zwolle gehouden vergadering van socialisten hebben de oude en nionwo fracties het oudoriing geducht te kwaad gobad. Hermans van de oude, en Cohen en Van der Vegt van do nieuwe partij vertelden elkander op minder parlementaire wijze zoovele liefolijkhcdon, dat do politie het noodig achtte te herinneren, dat het reeds middernacht was, waarna do bijeengeko- menen rustig naar huis gingen. Hot begrafenisfonds van den sociaal-democrat.ischen bond, dat nog lang een twistappel der partijen belooft te zijn, was ook hier de aanleiding tot den strijd. Kicrili^C, 3 Sept. Naar wij vernemen, zal onze kermis dit jaar bezocht worden door: Schouwburg Van Lier (Balie), Van Rcnthergoin, Stoom-Caroussel (Haveuplein), Flesschendrager, Tnrksche Schommel (Havcnplein), Spriet Theatre Acrobates (Havenplein); voorts aan het Kraanplein Wolffs Rij-Manóge, Valo Sehuitjestnoleu, Daman's Panorama, twee Cosmorama's, Schiettent, euz. Voorts do bekende Wafelkramen, een Beignet- Kraam en verder Galanterie-Kramen. In de Concertzaal zal optreden het beroemde Specialiteiten-Gezelschap uit »Tivoli" te Rotterdam. Het lijk van ds. E. J. H., predikant bij dc Ned. Herv. gemeente te Dronrijp, is uit het water Het schijnt, schrijft De Tel., dat deze predikant zich heeft schuldig gemaakt aan handelingen, welke het daglicht niet kunnen zion en dat, toen dit ruchtbaar werd, de ongelukkige een eind aan zijn leven beeft gemaakt. Bij de Vrijdag te Leeuwarden gehouden harddraverij met paard en sjees, prijs het zilveren theeservies, door de Koningin aangeboden, werd dit gewonnen door »Sador", van den heer Florijn te Rotterdam. De weorprofeet Rudolf Falb had voorspeld, dat tussehen 27 en 30 Augustus de regenbuien het hevigst zouden zijn en dat zelfs overstroomiugen te duchten waren. Wanneer men thans leest hoe het jl. Maandag (27 Augustus) op tal van plaatsen iu verschillende landen geregend heeft, dan is eene betrekkelijke waarde aan de voorspellingen van don heer Falb niet te ontzeggen. Ook voor andere periodes van dezen zomer zijn zijue beweringen tamelijk wel uitgekomen. We laten hieronder Falb's voorspelling volgen omtrent hetalgemeene karakter" vuu de maand September: »Na do hevige regens van Aogustus kan een kalme en droge maand September worden verwacht. Zelfs de kritieke dag van den 15deu zal geene noemenswaardige storingen iu de atmosfeer ver oorzaken. De eerste helft der maand zal tamelijk koel, de laatste wat warmer zijn". FloraUta. Zondagnamiddag te 1 ure werd de eerste tentoon stelling van Floral ia in den tuin van den heer. Verwer geopend. Voordat het doek, dat de planten aan het oog der aanwezigen onttrok, werd weggenomen, hield de voorzitter der Vereeniging, de heer Dr. van de Stadt, eene rede, waarin hij iu de eerste plaats een woord wijdde aan de nagedachtenis des heeren Ezerman, die het denkbeeld tot de oprichting van Floralia het eerst geopperd heeftwaarin bij verder den dank van het bestuur overbracht aan al degenen, dio zich op eenige wijze aan do Vereeniging ver plicht hebben. En terwijl de muziek van het gezelschap „Knust cn Eer" zich hooren liet, geleidde de voorzitter het Dageljjksch Bestuur dezer ge meente, dat de plechtigheid met zijne tegenwoor digheid vereerde, langs de smaakvol gearrangeerde planten. Aan de linkerkant vindt men de prijzen uit gestald. We merkten er o. a. een op, die uitgeloofd was door don Burgemeester, voorts verscheidene fraaie planten, die als prijzen voor de mededingende leden beschikbaar waren gesteld en verder eene menigte kloine artikelen, zeer doelmatig in menig huishonden. Te midden der bloempottenwaarin door do min vermogen den de in het voorjaar uitgereikte stekken gekweekt zijn, bevindt zich eene menigte schoono planten, door verschillende heeren ter op luistering ingezonden; hot zou ons to ver voeren indien we ze allen vermeldden, maar in 't bijzonder viel onze aandacht op de inzendingen van den heer Van der Havo, op een bizondor fraaie Lilium auratum van don heer ITottinga en op een bonte Azalia en een Abutilon in kroonvorm van den heer Loower, Ook do inzending van Mevrouw Cornet en den hoer J. Hogcrkcijde zijn bijzonder fraai. De jury, bestaande uit de lib. C. Bal, J. Ifogor- heijde on N. A. Hottinga, heeft zeer zeker zich van eene raoeielijke taak gekweten, toen zij de bekro ningen toewees. Wc laten daarv:in een overzicht volgen. Geranium (Pclarg. Zonale) Ie prijs mcj. J. van den Eude, 2c prjjs J. M. van do Vaate. 3e prijs J. 0. Cannoo. Heloot r oo p: lo prijs niet toegekend. 2e prijs W. Appel. 3o prijs Elizabeth Hogorheijdc. Bladbegonia's: le prjjs K. Aioman. Tweede lo prijs mej. Snijders. 2o prijs M. v. d. l'loeg. 3e prijs wed. R. de Koijzor. 4o prijs J. O. Cannoo. 5e prijs J. v. d. Berge. 6c prijs J. Brandenburg Jansen. 7o prijs S. H. Vooren. 8e prijs F. Houtkamp. Sorieprjjs voor Geranium, Helcotroop en Blad- begonia: mej. J. v. d. Endo. Fuchsia: lo prijs M. Mallander. 2e pi'ijs J. C. Cannoo. 3e prijs Jobs. Schultz. 4e prijs L. J. Manni. 5o prijs Fred. Windhorst. Go prijs C. v. d. Werf. 7e prijs A. v. Damme. C o 1 c u s lo prijs II. Slegt. 2e prijs moj. M. Vaal. 3e prijs Fred. Windhorst. 4c prijs mcj. Keiler. 5e prijs inoj. Anna ltocdoe. 6e prijs A. van Damme. 7e prijs Corn. Berwald. Begonia Semp. Fl. le prijs mej. BrandenburgJansen. 2e prijs A. Houtkamp. 3c prijs Hk. Vooren. 4c prjjs M. Mallander. 5e prijs vrouw Keiler. Go prijs H. Slegt. 7e prijs L. J. Manni. 8c prijs Ca. "Wiltsou. Serieprijs voor Fuchsia, Coleus cn Begonia Semp. niet toegekend. In den wedstrijd voor leden werd de eerste prijs voor Fr. Geranium niet toegekend, terwijl dc heer J. C. Moolcnburgb eene eervolle vermelding ver wierf. Voor bontbladerige Geraniums werd de le prijs toegekend aan den lieer W. C. do Crane en voor Bolbegouia's aan den lieer J. C. Moolenburgh. Dc uitreiking der prijzen had lieden (Maandag) avond ten G ure plaats. De Voorzitter der Ver eeniging, dr. v. d. Stadt, hield eene korte toespraak tot do bekroonden, daarbij den wensch uitsprekende dat do verworven onderscheiding hen meer cn meer mocht aansporen tot het aankweeken van schoonc bloemen on jdanten. TL* O XXX 13 O K. Uit Batavia ontving hot 11 bid. het volgende bericht De artillerie op Lombok is nu 32 stukkon sterk en staat onder commando van majoor De Bruin. Djelantik houdt zijn onschuld aan verraad vol en vroeg verlof met zijn leger naar Bali te mogen oversteken. De gouverneur-generaal weigerde dit verzoek in te willigen on beval bom als vijand te. behandelen. Tjakva Negara is thans door Sassaks ingesloten. Bjj het departement van koloniën is Zaterdag van den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö ontvangen liet navolgende telegram betreffende de expeditie op Lombok Geest troep zeer goed; gezondheidstoestand gunstig. In bivak hard goworkt aan do defensie. 30 en 31 Augustus verkenning gedaan in richting Mataram. Vijand versterkt Mataram en maakt voorwerken. 31 Aug. met sectie bergartillerie hem daaruit verdreven, gezien dat marineschoten treffeD; offensieve kracht vijand geving. Vetter voornemens dagelijks te verkennen; spion nen berichten dat de door Baliörs verlaten stel lingen door Sassaks bezet zijn ook Kotta radja (hoofdkwartier der Baliörs in den strijd tegen de Sassaksehc opstandelingen). Observatie-colonne weder naar Boeleleng gezonden. Vetter andermaal opgave verzocht van de ge sneuvelde, gewonde en vermiste Europeesche mindere militairen". Nog wordt aan hot Handelsblad uit Batavia geseind »Do luitenant van don topografischen dienst Van der Zwaan is heden teruggekeerd van de Oostkust. »Twee Engelschen, die te Ampenan wonen, zijn gevangen genomen, >De vijand versterkt Mataram en zendt er meer krijgslieden hoen, maar hjj laat Ampenan ongemoeid". Een telegram aan het N.v.d.D. meldt nog: »Luit, Boerma niet gesneuveld, alleen gewond. le luit. Dooremans gedurende transport ge storven." Naar wij vernemen, zijn Zaterdag omtrent Lombok tijdingen ontvangen die bevredigend kunnen worden geacht. In verhand met de ernstige gebeurtenissen op Lombok, is door den minister van koloniën bepaald, dat van het koloniaal werfdepot op den 15 en den 29 September detachementen suppletie- troepen zullen worden uitgezonden, respectievelijk van 200 muu en S onderofficieren eu van 150 man en 7 onderofficieren. Mot het transport dat den 1 September vertrok, levert bet koloniaal werfdepot in die maand een contingent van 420 onderofficieren en minderen aan aanvulliugstroepen. Onderscheidene officieren van het garnizoen te 's Hertogonbosch, waarbij ook de in Indië welbekende kapitein Van Heurn, hebben aangevraagd aan de expeditie naar Lombok te mogen deelnemen. 1114 C II O Ij II li V De Engelsche 3-mastschoener Volunteer" is van de reede van Vlissingen naar Belfast vertrokken. De door do cholera aangetaste scheepsjongen is in do barak op Ramniekens achtergelaten. De 5 choleraljjders, die thans zijn opgenomen in de ziekenbarak te Rammekens, worden thans ver pleegd door een R.-K. liefdezuster, die vrijwillig hare diensten heeft aangeboden. Er bestaat veel hoop op hun herstel. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. t oi'^CIMV Onze correspondent verzuimde ons to berichten dat door Burgem. en Weth. alhier op 28 Augustus werd aanbesteedhet uitbreiden en verhouwen der openbare school met levering van scboolmeubelen, in twee perccelen. Hiervoor was ingeschreven door: W. D. v. d. Moer, Colijnsplaat, Ie perc. f 5027. Idoiu, 2e 427, C. Kiovit, Jo 5108. Idem, 2o 437. J. do Kater, Corlgene, le 5010. Idem, 2c 420. L. D. v. d. Linde, lo 4640. Idem, 2o 460. Het werk werd niet gegund. I, I i\ I» 11 O U W. Do Zeeuwscbc Maatschappij van landbouw heeft besloten, met de bietenverbouwers der Noordbr. Maatscb. van landbouw samen te werken voor de oprichting cenev beetwortel-suikerfabriek. Daar het water in Zeeland ongeschikt is, is voorshands als plaats aangenomen de linkeroever van de Beneden- Mark, onder Dinteloord, alwaar een geschikt terrein aanwezig is. Het, bedrijfskapitaal zal ten minste 600,000 moeten bedragen, met een vaste leverantie van 1000 hectaren bieten per jaar. Binnen eenige dagen zal de Zecuwsche commissie met do Noord- Brahantsche bijeenkomen tot het nemen van ecu besluit. ACHTERUIT. Tegenspoed in den landbouw! Van tegenspoed weten wij mee te spreken zegt »Nelis", een Purmcv-bocv in het Handels blad ons laud wordt overstelpt door landbouw producten uit ver verwijderde oorden. Onlangs las ik, dat b.v. de uitvoer van tarwe, uit Argentinië, in 1872 bedroeg 470 nüllioen K.G., in 1893 reeds 4080 millioen, en dat die in 1894 vermoedelijk zal stijgen tot 8000 millioen'. Waar moet dat heen? Bij velo boereu zijn dan ook de vroeger bespaarde gelden niet alleen verdwenen, maar schulden en hypotheken kwamen in de plaats. De landbouw gaat sterk achteruit. De openbare registers leveren daarvoor sprekende cijfersdc hypothecaire inschrijvingen bedroegen in ons land in 1873 f 555,757,000, doch in 1892 reeds f 1162,968,000! In do laatste tien jaren is het bedrag der hypo thecaire schulden in Nederland met 200 millioen vermeerderd en toch is bet een feit, dat in het zelfde tijdperk do waarde der landerijen nog is verminderd. In 1892 alleen werd pl. m. 14 millioen aan hypotheken opgenomen. Berekend tegen 4 pCt., moet. jaarlijks circa 46 millioen gulden aan interest voor bypoikoken worden opgebracht door eigenaars die dezo som moeten betalen, voor zij zelf nog eenig voordeel uit hun goed getrokken hebben I En hoeveel kleine boertjes zijn daar niet bij! Het aantal hypotheken toch beneden f 5000 liedraagt ongeveer 260,000 Zie, als men dat alles bedenkt, is er reden om met Vondel >een vast gemoed" gelukkig te noemen. Het kan der maatschappij alléén wel gaan, wanneer het den lnudbouw goed gaat; die tak tecli van den mcnsckclijkeu arbeid legt den grondslag voor het gehonw van de gebeolo economische ontwikkoliug. De bloei van ons bedrijf is oen volstrekte voor waarde voor een gezond volksleven. Als directe gevolgen van den kwijnenden landbouw en der voortdurende prijsdaling van de producten beschou wen wij de zichtbare verarming dor plattelands bevolking, don achteruitgang van alle daarmede in verband staande bedrijven, het gebrek aan werk bij oen sterk toenemende bevolking bitterheid en ontvredenlicid in elke richting. II II A k lü il. Ter openbare terechtzitting der Avrondissements- Rechtbanlc to Middelburg van Vrijdag 7 September a.s. zal worden behandeld dc zaak tegen; C. K., oud 36 jaren, timmerman te Kruiningen, ter zake: dat hij ter openbare terechtzitting der Rechtbank voornoemd, dd. 2 Maart 1894, als ge tuige ouder eedo geboord in de strafzaak tegen P. van der Vliet, herbergier en schipper te Hansweert, beklaagd van meineed, opzettelijk en in strijd met de waarheid eene valsche verklaring onder eede hoeft afgelegd ten nadeele van genoemden beklaagde. In deze zaak zijn van wege het openbaar ministerie 8 getuigen gedagvaard. U 13 K K K 11 De beer J. H. Donuer Jr., cand. te Leiden, beeft het beroep naar de Gev. gemeente te Nieuwdorp aangenomen. Drietal te Goes ds. C. R. v. Lelyveld te Appelscha, ds. A. Gerritsen te Lobitb en dr. J. v. d. Beke Callenfels te Delden. Zondag j.l. werd in de voormiddag-godsdienst oefening der Herv. Gem. te Kerkwerve de beroepen pred. de heer II. J. Couvée bevestigd door ds. van 't Hooft, pred. te Nootdorp, met eene rede naar aanleiding van Hand. 1 6. Des namiddags hield de nieuwe leeraar zijne intrée-rede, tot grondslag nemende Hand. 10 36. (■OikS. Naar men verneemt heeft het roomsch- katholiek parochiaal kerkbestuur alhier aangekocht het woonhuis in de Wijngaardstraat, vroeger bewoond door ds v. Grietbuijzen, daarna door de beer Spuijbroek, met bet doel om de kerk te vergrooten en een ingang te maken in de genoemde straat. Si. iluui'leitMllik, 2 Sept. Heden morgen werd der gemeente van den kansel bekend gemaakt, dat onze predikant, de heer L. J. van Rhijn, die reeds vóór ongeveer een half jaar onze gemeente moest verlaten, om in gunstiger klimaat bei-stel van gezondheid te zoeken, een beroep beeft ont vangen en aangenomen naar Soesterberg (Utrecht). Iiigcxumlcii slukkeu. Wanneer wij de hedendaagse]ie toestanden op het gebied van den landbouw nagaan, is die niet rooskleurig te noemen. Ongelijkmatige concurrentie is de groote oorzaak dat die stand met reuzenschreden achteruitgaat en tot een gewissen ondergang leidt. Den vrijen invoer van alle landbouw producten maken dat het hier geteelde tot een minimum prijs is gedaald. De buitenlaudsche aangevoerde granen kunnen tot minderen prijs worden omgezet, omdat zij uit wcrelddcelen komen waar geen noemenswaardige lasten worden geheven. De verzending dier granen is soms goedkooper dan van Zierikzee tot Rotterdam, wijl er duizenden Hectoliters als ballast in Amerika worden geladen, die dan slechts vijf centen per li.L. koster. De graanhandelaars leggen zich dan ook liier hoofdzakelijk op den verkoop dier granen toe, b. v. buitenlaudsche gerst, rogge, tarwe, paardenboonen, maïs enz. De landbouwers koopen zulks voor veevoeder, doch denken er niet aan dat bij een gewin van 25 centen, onmerkbaar een verlies van 30 centen op zijn geteelde producten wordt geleden. Komt de landman met een monster aan de markt, dan wordt vaak een buitenlandse!» monster daarnaast gelegd, 't welk voor oen minimumprijs wordt aangeboden. En hoeveel zijn er ..die in den tegenwoordige» tijd bi ooi oten van tarwe, die in onze eilanden is geteeld'/ Muakiouk het meerendcel geen gebruik van margarine-boter, omdat ze oogenschijnlijk goedkooper is dan de zuivere onvervalschte roomboter? Heeft ook het Amerikaaiiscbe spek hier geen burgerrecht verkregen? In weerwil dat alle inlandsche pro ducten zeer goedkoop zijn, blijft men uit gewoonte en ge makzucht bij bet gebruik der inférieure voedingsmiddelen. Is het niet ondankbaar en onmenschkuudig te noemen, dat de banketbakkers en anderen in Zierikzee hunne boter uit Friesland betrekken, daar we in onze eilanden twee room boterfabrieken hebben die betere boter leveren en welks prijzen zeer billijk kunnen genoemd worden? Waarvan imiuen die heeren bestaan, indien de zuivelproducten ten onder gaan? Begrijpen zij wel dat de eerste standea in Zierikzee zoo nauw verwant zijn met de lieden van het platteland? Houden zij wel rekening dat bijna alle bewoners onzer eilanden hoofdzakelijk van den landbouw moeten leven? Weten zij wel dat met de teringachtige toestand van den landbouw de geheele bevolking lijdt en daardoor het debiet in hunne zaken vermindert en vergaat? Zou de geest van het klein-steedscbe, waar de zucht heerscht steeds zijn waren uit den vreemde te betrekken, door neringdoenden voorgegaan, niet aanstekelijk te hunnen nadeele kunnen werken? Kan het geen aanleiding geven, omdat men zijn klanten aldus benadeelt, de gedachte te doen rijpen, om een dergelijke zaak in coöperatieven zin op te richten? liet is een verblijdend teeken des tijds dat de meeste winkels in Zierikzee met de groote steden in prijs en waar kunnen concurreeren, maar ook de landbouwers zijn zich bewust dat hunne waar die proef kan doorstaan. Ons isolement vraagt aansluiting en samenwerking; door elkander te steunen bouwt men op; ontwijking baart on dermijning en slooping. Dat ieder individu daarmede rekening hield. Inzonderheid de bevolking onzer eilanden, omdat zij zoodoende in deze tijden van malaise zullen ervaren dat in ons isolement onze kracht ligt en den bloei alom alhier zal worden bevorderd. Wordt die samenwerking niet krachtdadig bevorderd, dan zal de toekomst van den landbouwer onhoudbaar worden en dc bevolking onzer eilanden dc nadeelen met hen dragen. Sept. 1894. EEN SCHOUWEN AAR. Den lieer WITTE IIAGE te Wissenkerkc. Amice! Leve de Koningin! Uit duizenden monden weerklonk die kreet. Duizenden hebben dat geroepen met duizenderlei gevoelens. Leve de Koningin I Niemand is er voorzeker die dit harte lijker meent dan ik. In geen jaren hebben Noord- llevclanders zoo feest gehouden; met honderden ging men de plas over en het veer op Camperland zag in lange zoo veel volk niet overtrekken. Alles ging, want dal mocht, zelfs dominéé zei 't. Daardoor ging ieder en met verschillende gevoelens. Velen, die niet dan met afschuw denken (omdat domino ook met afschuw deukt) aan alles wat naar kermis, muziek ol concert zweemt, juichten in hun binnenste (want domino juichte ook) cn 't klonk van Leve do Koninfg-iti I Hoeraaaa! green, muziek, mooie gezichtjes, Gatz- bitlerliassen 't mocht immers? want dominé ging ook en dacht misschien 't zelfde. Wat hebben ze gegroend in Middelburg en Vlissingen. 'k Wou dat je 't eens gezien had Witte, want jou heb ik er niet gezien, 't kan zeker niet lijen. M'n kraai heeft er ook geweest; die had al een zonderling idee van sommige eerzame burgers van onze hoofdstadvroeger (pikte hjj) had men bij dezelfde liefde voor 't Oranjehuis verschillende huizen niet versierd gezien, doch nu trachtte ieder te toonen dat hij Oranjeklant is; verbeeld je, wanneer men een huis zag in den tegemvoordigen tijd dat bij zoo'n gelegenheid niet ver sierd was, de bewoner zou immers gehouden worden voor 'n sociaal-democraat, dus al was 't daarom alleen, ging men 't mooi maken. En 't is goed ook, onze geliefde Vorstinnen verdienden de ontvangst die dc Zeeuwen Haar hadden bereid, 't Was ver kwikkelijk, pikte mijn kraai voort, want men ziet toch zoo heel veel van die heele kleine grooten, die koninkje Nero willen spelen cn dat doen ook, voor zoo ver hun dit mogelijk is. Op Wissenkerke zoowel als op Gortgene schijnen er ook te zijnnatuurlijk is de een grooter koninkje dan de andere, dat gaat ook al net als de paling die je vriend vangt, 't zijn groote en kleintjes. Apropos, dat heele kleine koninkje van Gortgene wilde immers een zjjner onderdanen niet laten trekken om hulde te brengen aan Haar, die met recht Koninklijk kon genoemd worden? Nerotje moest echter ervaren dat er buiten zijn konink rijkje nog hoogere machten zyn die anders denken; dat

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 2