ZIEBIKZEESCIIË NIEUWSBODE. Dinsdag 4 September 1894. De Koninginnedag. Directeur-Uitgever J. WAALE. VEEMARKT K. ENNISGEVIN G. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indie enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6507. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 40 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Croote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierihzeesche Nieuwsbode" TE ZIERIKZEE op eiken DONDERDAG tot de eerste helft van December a.s., op de Schuithaven. lte^rooUng der Inkomsten en lilgaven derf* emeente voor 1895 De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zieiukzee maken bekend, dat de begrooting der inkomsten en uit gaven dezer gemeente voor het diensljaar 1895, zooais die op heden aan den Gemeenteraad is aangeboden, van nu af, gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente ter lezing ligt, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar wordt gesteld, ingevolge de wet. ZtEBUUEE, den 31 Augustus 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, OH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het is feest geweest ia Nederland. In geheel Nederland. Wel is het niet overal gevierd met openbare vreugdebedrijven, wel is slechts hier en daar eenige luister ten toon gespreid, maar ieder rechtgeaard Nederlander was met zijne gedachten hij hot lieve Koningskind, dat op den 31 Augustus 14 jaren oud werd. Een kind van 14 jarenwaarvoor heel een volk feest viert! Wat mag daarvan de reden zijn? Is het geen overdreven vereering van het koningschap, dat een kind, omdat hot Koningin heet, door gansch een volk vereerd wordt? Waar op die vragen oen bevestigend antwoord gegeven zou mogen worden in Nederland niet. In dat kind. de laatste telg uit het koninklijk stamhuis van Oranje, trekt zich de geschiedenis van eeuwen te zamen. Eene geschiedeniszeldzaam grootscheenig in bare boteekenis voor de vrijheid, van ons volk niet alleen, maar van heel de beschaafde wereld. Een geschiedenis van een volk en van een vorstenhuis, die met elkander een verbond gesloten en trouw gehouden hebben, om voor elkander alles te zijneen geschiedenis van te zaam gevoerden zwaren strijd, van te zaam behaalde schitterende zegepralenvan voorspoed waarin men zich met elkander verheugdevan onspoeddien men mot elkander manmoedig verdroegdo geschiedenis van een vorstenhuis, dat in den strijd voor vrijheid en recht steeds de zijde des volks koos van een volk dat, voor zijn rechten en vrijheden opkomend, steeds in Oranje zijn vereonigingspunt zocht en vond. Is, het wonder, dat zulk een volk en zulk een vorstenhuis door onverbreekbare banden met elk ander verbonden zijn en dat, nu van dat roemrijke vorstenhuis slechts dit kind ons meer over is, al de liefde, al de gehechtheidal do trouw van het Nederlandscbe volk zich op dat kind veveenigt? De geschiedenis verklaart veel, maar niet alles. Er zijn meer volkerendie hun vorsten vereeren, op grond van wat zij in vroeger of later dagen voor hun volk gedaan hebben. Er zijn meer landen, waar vorst en volk met elkander groot geworden zijn, en daarom nauw met elkander verbonden zijn. Maar eene verbonding als in Nederland bestaat v ter wereld in geen ander land. Wij hebben hier, evenals elders, eerbied voor do Kroon, on voor hem of voor haar, die ze draagt. Maar die eerbied is van eoDe gemoedelijke soort, en heeft niets van opzien tegen of yreezon voor de machtigen der aarde. Ook elders stelt het volk vertrouwen in zijn koningen of keizers, maar hier Heeft dat vertrouwen een karakter van vertrouwe lijkheid, dat het elders mist. Ook elders is men gehecht aan zijn vorstenhuis, maar hier is de ge hechtheid genegenheid, liefde. Dat alles vloeit voort uit de geaardheid van ons volkuit de geaardheid der Oranjevorstenuit de wijze waarop zij steeds met elkander hebben om gegaan. Wetendo, dat zij op elkander rekenen konden, dat zij voor en met elkander steeds het beste beoogden, was er steeds een geest van toe nadering, die belette, dat hier scheidsmuren werden opgericht, dat hier vorst on volk ieder in eene afzonderlijke wereld leefden; zij leden en streden, zij arbeidden en zorgden, zij groeiden en bloeiden, niet alleen voor, maar ook met elkander. Daarom voelen zij zich tot elkander getrokken. Daarom zijn zij één en niet te scheiden. Is die verhouding ten allen tijde zoo geweest, zij is nu zoo mogelijk nog inniger, nog vertrou welijker geworden. Wij hebben bet pas nog weer kunnen zien in Zeeland. Dat het goede, trouwe Zeeuwsche volk de Koninginnen met luister ont vangen zou, dat wist men vooruit. Maar niet het luisterrijke der ontvangst heeft den grootsten indruk gemaakt. Leest allo verslagen, en gij zult ze een stemmig vinden hierin, dat do luister to Middel burg en te Vlissingen overschaduwd werd door de hartelijkheid en do vertrouwelijkheid, en dat die hartelijkheid en vertrouwelijkheid over do eenvoudige versieringen in do plattelandsgemeenten een licht deden stralen, dat er meer waarde aan gaf, dan pracht en praal hadden kunnen doen. Eu hebben daar niet de Koninginnen zich be wogen onder het volk, hebben zij niet aller harten gewonnen door eene ongeveinsde en oprechte belang stelling aan den d3g te leggen voor wat het volk van Nederland in bet algemeen en dat van Zeeland in het bijzonder ter harte gaat? Is niet iedereen getroffen geweest door de eenvoudige waardigheid der Regentes het aanminnige en vriendelijke der Koningin, het kinderlijke in het kind! De Koningin en de Regentes 1 Hot kind en de moeder 1 Men kan de eene niet noemen zonder aan de andere te denken. Hoe groot gevaar kon er niet bestaan, dat de ideale verhouding verstoord zou worden, als niet Koningin Wilhelmina eene moeder bad als Koningin Emma! Als niet de Regentes zich eene plaats veroverd had in de harten des volks, zooals Koningin Emma gedaan heeft, als zij hare dochter niet zoo bij uitnemendheid wist te vormen voor de schoone, doch zware taak, die haar wacht! Het is een kostbaar kleinood, dat Nederlaud in Koningin Wilhelmina bezit, maar dat dit kleinood zijne onschatbare waarde blijft behouden, dankt het aan baar, aan wier hoede dat pand werd toe vertrouwd. Men lette bijv. op dit eene, dat bij het bezoek aan Zeeland weer aan den dag is gekomen. Wilhelmina is do Koningin, Haar komt de eerste plaats toe. En is nu «iet in woorden en daden baar die eerste plaats onvoorwaardelijk gelaten? En toch, hoe groot is niet de verzoeking voor eene vrouw van zooveel geestkracht on zoo kloeken geest als Koningin Emma bezielt eene vrouw van de daad, die als zoodanig vele mannen beschaamd maakt om zichzelve op den voorgrond te dringen Neen, dat is niet noodig. Zij zou vanzelve op den voorgrond staan als niet de Regentes er voor waakte, dat der Koningin de haar tookomendo plaats gelaten werd. Maar daartegenover: hoe licht kon het niet gebeurd zijn, dat in een kind, aldus geüerd en govierd, aldus door baro waardigheid gedwongen den voorrang in te nemen, eene boovaardij zich ontwikkeld had, eene zucht om zich de meerdere van hare omgeving to toonenHet zou diep treurig, maar zeer verklaarbaar geweest zijn. En het is het sprekendst bewijs van de onvolprezen toewijding eu den zeldzamen tact, waarmede de Koningin- Regentes de opvoeding barer dochter leidt dat zij, zichzelve niet verheffende boven baar kind, heeft weton to voorkomen, dat dit kind zicli verhoffo boven zijn leeftijd. Wanneer wij dit alles overwegen, wat zich als onwillekeurig aan ons opdringt, dan hebben wij immers alle reden om feest te vieren, telkens wanneer Koningin Wilhelmina verjaart en weder nader komt tot de aanvaarding der taak, die karo moeder nu zoo waardig voor haar vervalt, ou waarvoor hare moedor haar zoo voortreffelijk voor bereidt. Reden om feest te vieren, zooals wij dat doen, niet mot uitbundig feestgedruiseh, niet raet officiUele praal, maar met innige dankbaarheid in bet hart, omdat, bij veel wat ons ontnomen is, deze schat voor ons gespaard bleef en in zoo veilige hoede 2ich bevindt. Engeland. Het stoomjacht »Saxon", dat in het voorjaar uit Peterhead vertrok om een tocht te doe» naar de IJszee, hoeft twee Engelsche heoren, I'onys en Battye, die den tocht medomaakton voor een wetenschap pelijk dool, in de IJszee moeten achterlaten. Die twee passagiers waren aan land gegaan op het eiland Kolyniew bij dc Noordknst van Eur.- Rusland, waar slechts ccn klein aantal visscbors en jagers wonen. liet schip zou daar wachten tot zij terugkwamen; maar door het naar de kust drijvende ijs word het gedwongen weg te varen, wilde bet niet vorplottcrd worden. Men voer toen naar Archangel en van daar naar Nova Zernbla. Zoowol op de reis daarheen als op den terugweg beproefde men nog op Kolyniew te lauden, om de twee achter blijvers aau boord te nomen, maar dit was onmogcljjk, wegens de onstuimige zee en het ijs. Zoo kwam do »Saxon" terug, zonder die twee reizigers. Men hoeft nu den bevelhebber van do Russische kanonnoorboot, welke af en toe hot eiland Kolyniew bezoekt, verzocht, do heeren bij gelegen heid uit hun ballingschap te verlossen. Nederland. ll.l.l.i-, 31 Aug. Heden is liier ofliciëel bericht ontvangen, dat H.H. M.M. de Koninginnen op 12 Sept. niet alleen het maritieme etablissement en de reede, maar ook de gemeente zullon bezoeken. Het bezoek aan do gemeen to zal slechts van korten duur kunnen zijn, daar H.H. M.M. voornemens zijn 's avonds reeds weder te vertrekken. MiriflcllHii'S, 1 Sopt. Do commissie, die gelden wenscht in te zamelen ten behoevo vau do wed. Honsevcldt en liaro kinderen beeft zich uit gebreid en don arbeid verdeeld. De wijken zijn ingedeeld als volgt: Wijk A do heer H. J. O. Hartman; wijk B de hoeren J. Hackonberg en K. J. de Koster; wijk C de heer D. J. Mes; wijk D dc beer J. F. van Dunne; wijk E do beer W. Heijboer; Wijk F de heer W. Polman Kvusemanwijk G de heeren A. Rade maker en A. Littooijwijk II de heeren Dr. Bolle, P. G. do Jager en J. A. Fredcriks; wijk I de hoeren II. M. van Boem en E. Holder; wijk K/L de heeren L. IC. v. d. Harst J.Jz., W. A. do Rijcke, C. Ver- hage en 1'. J. do ICim ij terwijk M de heeren I. Pouwer en F. .T. v. Ditmars; wijk N do heeren J. Snoep J.Jz., J. Mcijors (Arts)wijk O dc heeren J. A. Vertregt cn L. C. Villeéwijk P de heer J. A. Goethalswijk Q do heer C. J. Huvevs de bnitenwjjkcn do heeren O. Allaart, D. Gideonso, A. Sterk on A. Anthounisse. Wlssenkci'kc, 2 Sept. De jaardag onzer geliefde Koningin werd hier 2 maal gevierd; Vrijdag door hot uitsteken van vele vlaggen met cenigc voetzoekortjes 's avonds en beden met eene uit voering van Apollo", die 't beste beentje weer voorzette en een heelcn hoop volk op de been bracht. Jammer dat 't feestje in tweeün werd gesplitst; door Vrijdag een uitvoering te geven had Apollo" kunnen zorgen voor een prettigen avond. Wolfaartoilllk, I Sopt. Tot viering van den 14en verjaardag van H. M. onze Koningin heeft het muziekgezelschap »Wolfevfcs Fanfare", onder directie van den heer P. J. Kievit, gisteren avond eene muziekuitvoering gegeven op het school plein alhier, hetwelk smaakvol versierd en verlicht was. Bohalvo de volksliederen werden, vóór en na de pauze, telkens 5 muziekstukken uitgevoerd, welke alleszins de blijken leverden van degelijke studie, en aan de talrijk opgekomenen een bizonder genot verschaften, waartoe de weersgesteldheid, bg eenon praehtigen avond, ook-allergunstigst medewerkte. De gemeenteraad heeft in zijne vergadering van gisteren de rekening van het Burgerlijk- of Algemeen Armbestuur over 1893 met eene ontvangst van f 2476,39s en eene uitgaaf van f 1537,63s, alzoo met een batig slot van f 938,76 goedgekeurd, zoomede do begrooting van dit Armbestuur voor 1895 met eene ontvangst en gelijke uitgaaf van f 2599,19. Het aftredend bestuurslid, de heer M. Houtekamêr, werd tevens, voor drie jaar, met algemeene stemmen herbenoemd, Si4'lftei*|ienin»e, 2 Sept. Met ingang van 16 September a.s. is het tractemont van den brieven besteller W. van der Graaff alhier met f 50 verhoogd. Slav^lliSiSC. Volgens den alhier van wege het K. N. Meteorologisch Instituut te Utrecht geplaatsten regenmeter, viel erin Aug. 11.140,5 m.M. regen (in 15 aftappingen) tegen 87 in 1898; 42 in 1892; 79,5 in 1891 en 97,5 in 1890. Sinds 1889 zijn er slechts 2 maanden geweest die Augustus 1894 in regenval overtroffen, n.l. Oct. 1890 met 147 en Sept. 1892 met 146 m.M. De hoogste barometer stand in do laatste maand was 769, de laagste 751 m.M. Ilrtliflisse, 31 Aug. Do toestand van don jongen, die in de kermtsweek verwond werd is zeer bevredigend. De patient is zoo goed als hersteld, zoodat het ongeval gelukkig niet al te ernstige ge volgen gehad heeft. Heden avond werden voor hot eerst de middelen toegepast tot het bestrijden der alhier boerechende varkensziekte. Een der dieren werd verbrand en hot hok enz. ontsmet. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad word de begrooting voor 1895 door Buvgom. on Woth. aangebodon. Doze werd, ton fino van onderzoek in handen gestold van eene commissie, bestaande uit de heeren Jac. Goudzwaard, J. van Vessem on D. van den Berg. Aangobodou werd de armeubegrooting 1895 door den secretaris-ontvanger van het Burgerlijk Arm bestuur. Als commissie van onderzoek werdeu benoemd de heeren Elenbaas, Jumelet en Goud zwaard. Do gcmeenterokcüing over 1893 werd voorloopig vastgesteld op: in ontvangst f 26087,60, iu uitgaaf f 22135,27s, batig slot f 3952,32s. Op verzook van don Goncraal-Majoor-Bovelhebber in do 3de Mil. afdeeling wordt besloten, evenals ton vorige» jare, de conferentiekamer cn naar gelang van behoefte een of twee lokalen dor nieuwe school nor do vrijwillige oefeniugon in den wapouhandol en op dezelfde voorwaarden als destjjds beschikbaar to stellen. Wegens het hoerschen van do besmetteljjke var- kon9ziokto in dezo gemeente wordt op voorstel van den voorzitter f 50 beschikbaar gestold tot aan schaffing van onlsraettings- on vorbvandingBmiddelen en tot het betalen der hulp bij de ontsmetting en verbranding, te verleeucn tot tijd en wijle het rijk op declaratie der gemeente de gemaakte kosten zal hebben vergoed. Eindelijk wordt nog besloten tot het maken van oen zinkput met gesmeed ijzeren rooster in do Molenstraat bij do woning van den heer Van der Tol. Sir-Jniisland. 't Spreekwoord zegt: 't Geluk dat vliegt, en wie 't vangt heeft het Soms komt het heel ver vliegen; dat ondervond oen gelukskind to dezer plaatse in de laatste dagen. Eenige loton van de Groninger paardenloterij vonden hun wog naar Ziorikzeo en sommige daarvan vor- dwaaldon onder de landbouwers in Schouwen Duivoland. Zoo kwam or ook oen van die loten in bet bozit van G. Ilanse Jz. alhier on gisteren morgen kreeg hij bericht, dat daarop ocne prijs go vallen was. Eeno 5jarige morrie was do prijs, waarlijk wel dc moeite waard ora, al is het dan naar Groningen van Sir-Janslandafgehaald te worden. Zoo'n buitenkansje komt den landbouwer in dozen tijd van malaise goed te pas. ]\ooi*fl£OUWe, 2 Sept. De maand Angnstns dc maand, waarin volgens de statistiek ge middeld dc meeste regen valt heeft baar ouden room gehandhaafd. Zij overtrof baar voorgangster, zoowel in hot aantal regendagen als in de hoeveel heid regen. Juli tolde 19, Augustus 20 regendagen in de eerste maand viol volgens den regenmeter 128,8 m.M., voor Augustus heeft bij 135,6 m.M. aangowezen. Xiei'ikxce, 3 Sept. Zaterdagavond hield de afd. Schouwen cn Duivoland van don Bond van Nederlandsclio Onderwijzers bij mej. Kanaar alhier eene buitengewone vergadering, waarin do heer J. II. v. d. Bosch, leeraar aan do H. B. School, eene lezing hield over: »De opleiding van don onderwijzer". Do vergadering word bijgewoond door een 40-tal personen, waaronder een 12-tal dames-onderwijzeressen. De heer v. d. Bosch vatte bij 't eind zijnor lezing zijn ontwikkelde denkbeelden samen in een tiental stellingen: 1. Dg bestaande examens voor onderwijzer en hoofd-onder wijzer houden geen voeling met 't bestaande ondorwijs der lagere school. 2. Zij geven geen waarborg voor voldoende konnis cn ontwikkeling van den geëxamineerde. 3. Zij oefenen slechten invloed uit op 't karakter der onderwijzerszij werken dcmoraliscerend en maken het onderwijzend personeel over 't algemeen ongeschikt voor hun taak. 4. De examens behooren in zeer nauw verband te staan met de school. 5. Er moet gebroken worden met de idde, dat de onderwijzer een wetenschappelijk man is. Hij kan dat niet zijn. De examens zorgen er wel voor, dat bij zich zelf niet is of worden kan. Zij brengen hem juist in den waan, dat zijn keunis 't raiddel- punt van 't essentiëele weten is. 6. De onderwijzer behoort een wetenschappelijk ontwikkeld man te zijn. 't Moet bij hem niet zijn >halb-bildung", 7. 't Voorgestelde van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers in zake opleiding verdient de voorkeur boven dat van 't Ned. Onderwijzers- Genootschap. 8. Voor docenten, met de opleiding van onder wijzers belast, behoort een afzonderlijke bevoegdheid vereischte te zijn. 9. Die opleiding dient zooveel mogelijk in handen to komen van academisch gevormde personen. 10. De vooretellen van 't Ned. Onderwijzers- Genootschap geven ons niet de school der toekomst. De lezing van den heer van den Bosch werd met belangstelling gevolgd. Hij sprak niet alleen over de opleiding van den onderwijzer, maar hg man buiten 't Lager Ondcrwys gaf ons oen kijkje op de lagere school en haar gebreken (des pudels lrèrn). 't Scheen, dat er onder zijn hoorders waren, die de gebreken der lagere school niet konden accopteeren. Het waarom laat ik in 't midden, maar wel weet ik, dat, wie goed wil zion, op een hoogte moet staan. Nadat spreker eenige op- en aanmerkingen had weerlegd, zette hij, op verzoek, in 't kort uit een, welke eischen htj aan den candidaat-hoofd onderwijzer zou stellen, indien hjj hem in de Ned. taal en letterkunde moest examineeren. De Voorzitter, de heer Hogerland, daukte den spreker voor zijn gehouden voordracht en de toe hoorders voor hun betoonde belangstelling. Daarna sloot hij de vergadering. Als leerlinge van de opleidingschool voor vroedvrouwen te Rotterdam is toegelaten mej. M. Lanooij te St. Annaland. De ttuyter'0 geboorteplaats. De heer G. J. F. Mes, archivaris te Beigen-op- Zoom (van geboorte een Zeeuw), beweert in de Midd. Ctdat niet Vlissingen, maar Bergen-op-Zoom do geboorteplaats van Michiel Adriaanszoon de Buy ter is. Hij beroept zich op een Fransch werk van Jean Fnure, Bailif do Zanddaarbuyten, enz., verschenen te 's Gravenhage bij Pierre van Os, in 1761, waarin gezegd wordt, dat Do Ruyter in 1607 geboren word op een kleine boerdorij, toen genaamddc Groot, tbans Leeuwork, aau don oever van den Zoom, op een kwartier afstands van Bergen. In het doopboek der Hervormde gemeente dezer stad staat te lezen: 8 Julius 1607. V. Adrix Michielss. M. Susanna Vcrbruggben K. Michael p. llcnr. Gouarts, Claes Pieterss, Middel Bekemans, Nceltken Anlhoms Susanna Jans. Hierbij dient men in aanmerking te nemen, wat wel eens beweerd wordt en wat dc heer Mes ook in zjjne jeugd leerde: dat de bijnaam De Ruyter ontstaan was doordat de vader vau Michiel, Adriaan gehcotcn, ruiter in Staatschen dienst was geweest. Tbans is het woord aan de VJissingsohe doop boeken. Het No. van 1 dezer dor Wereldkroniek bevat, o. a.de portretten van HH. MM. de Koninginnen, hot bezoek der Koninginnen in Zeeland, van af de heenreis tot den dag vóór hot vertrok, dc portretten van H. M. de Koningin op verschillenden leeftijd en als platen de Abdjjpoort te Middelburg, het Stadhuis te Middelburg, Itovue op dc Schelde te Vlissingen en het Standbeeld van Michiel Adriaans zoon de Ruyter. Zlcrikzcc, 3 Sopt. Hot 25-jarig bestaan onzer Hoogere Burgerschool werd boden recht fees telijk herdacht. Van zeer vele particuliere- en dc openbare gebouwen wapperde do vlag. De receptie, heden namiddag ten 1 ure in de Teekenzaal der H. B. S. gehouden, was zeer druk bezocht. De zaal was eenvoudig, doch smaakvol versierd. Aan den Directeur- der School, den heer Kok, den heer Lcupen, leeraar in do Wiskunde en óeu congierge, J. v. d. Jagt, die gedurende al dien tjjd aan de school werkzaam zjjn geweest, werden prachtige cadeaux overhandigd. Het eerst werd het woord gevoerd door den Voorzitter der feest-commissie Jhr. A. C. Rüell, die de aanwezigen ccn hartelijk wolkom toeriep. Waar allen wien het belang der H. B. School alhier ter harte gaat, met vreugde den dag zullen begroeten, waarop zjj 25 jaren heeft bestaan, is er alleszins grond om te verwachten, dat ook zij ceu blik in het verledcno dier inrichting zullen wenschcn te slaan en dat hun daarom ceu beknopt overzicht van do geschicdoms dor school niet on welkom zijn zal. De behandeling dier geschiedenis wonscht spreker echter aan meer bevoegden over te laten cn hij zal eenige beschouwingen wijden aan het middelbaar onderwijs zelf en zijne beteekonis voor de bewoners van provincie-steden en van het platteland. Nagaande boe hot ondorwijs was vóór de invoering der wet op het M. O., hoe Thorbccke de gebreken daarvan erkennende, o.a. de behoefte van ons volk aan algemeen ontwikkeld onderwijs, trachtte te gomoet te komen, door het scheppen van inrichtingen van onderwijs, waar allen, die zonder naar geleerde vorming te verlangen, de gelegenheid zouden ver krijgen om zich voor te bereiden om in de beschaafde cn steeds voortgaande maatschappij te verkeeren, besprak spreker kortelings do redenen, waarom hot M. O. nog niet overal aan zijne bestemming be antwoordt. Toch is de heilzamo invloed, die een welvolbvachte cursus op de H. B. S. op hot verdere leven van den kweekoling uitoefent, meer en moer aan het licht getreden en heeft zich langzamerhand aan do bewoners van het plattoland bewaarheid, dat het niet juist het gemakkelijkst verkrijgbare is, wat het meest wordt gewaardeerd on zijn de Hoogere Burgerscholen meer en meer geworden de middel punten, waaruiteen weldoende stroom van beschaving en ontwikkeling over een zich steeds verwijdend gebied wordt uitgestort. Met den weusch dat het ideaal van den grooten grondlegger van het Middelbaar Onderwijs: »Op- wekking tot zelfstandigheid van ontwikkeling, die »van iederen man van het volk meer kan maken, »dan by tot dusver was", spoedig moge worden bereikt, eindigde doze spreker.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1