telegraphic te 's Gravenhage, door een op ze^ geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. Adressen om tot het vergelijkend examen te worden toegelaten blijven buiten beschikking, indien zij op ongezegeld papier zijn geschreven of ver zoeken behelzen tot ontheffing van eene of eenige der voormelde bepalingen. Zij, die reeds tweemaal met ongunstigen uitslag aan het bedoelde examen hebben deelgenomen, worden niet meer toegelaten. Met afwijking van het bepaalde omtrent den leeftijd, wordt voor de geagrcöerde klerken, die aan het bovenbedoelde examen wenschen deel te nemen, vastgesteld, dat zg op 1 Januari 1894 den leeftyd van 17 jaar moeten bereikt en dien van 30 jaar niet mogen overschreden hebben. %iertk.zee, 31 Aug. Onder verwgzing naar achterstaande advertentie, herinneren wij onze lezers ook op deze plaats, dat op Maandag a.s. alhier feestelijk zal worden herdacht: het 25-jarig bestaan onzer HoogereBurgerschool. De wensch, uitgesproken bij de opening der school, dat zij velen tot nut mocht zijn, is, naar wij meenen, ruimschoots ver vuld. Tal van onze jongelieden uit verschillende standen hebben aan haar hunne opleiding genoten en zjjn thans in eervolle betrekkingen geplaatst. Wij vertrouwen dan ook dat de burgerij op Maandag a.s. door het uitsteken der vlag zal tooneu hot genotene op prijs te stellen, waardoor het eenigen luister zal worden bijgezet. Tot gemeente-geneesheer te Wemeldingo is benoemd do heer G. J. Knaap, arts, geb. te Raamsdonk. Bij de zeemacht is bepaald, dat de adelborsteu le klasse hoogstens vier jaren in dien rang zullen dienen, ten ware zij wegens ongeschiktheid niet voor bevordering in aanmerking kunnen komen. Na vier jaren dienst worden zij bevorderd, ook al wordt daardoor het vastgesteld aantal luitenants- ter-zco 2o klasso overschreden. Bij kon. besluit is aan A. W. H. van de Wijn perse, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Bergen-op- Zoom. Blijkens het verslag van de directie van »De Nederlandscho Maatschappij voor kunstmatige oester teelt, voorheen onder de firma C. L. de Meuleraeoster Co.te Bergen-op-Zoom"over het boekjaar 1893/94, heeft de exploitatie, met inbegrip van eenige noodzakelijke afschrijvingen, een verlies op geleverd van f 34,596,22s, welk resultaat voorzien was. In het geheel worden afgeleverd 1,054,164 oesters, tegen een gemiddelden prijs van f 92,89 %0. Door aankoop werden verkregen 93,052 stuks, zoodat uit eigen voorraad zijn verkocht 961,112 oesters. Van 1891 af, het tijdstip der vernietiging van een belangrijk gedeelte van den oestor voor raad, is door hot leggen van eouo groote hoeveelheid pannen en door het met schelpen bezaaien en bo- werken van al de daarvoor geschikte terreinen, de exploitatie met kracht aangevat en doorgezot, om to geraken tot hot bezit van een grooten voorraad oesters, waaruit in de toekomst niet alleen quanti tation doch qualitatief flinke partijen verkocht kun nen worden. Volgens de Matin ontmootte de heer Beer- naert, ox-promier van België, op zjjn reis in Scan dinavië op een stoomboot op een tjord een reiziger, die zeer bekend scheen met do Belgische politiek en met het verloop der Belgischo en Nederlandsche kieswetontwerpen. Ten slotto kwam de heer Beer- naert tot de ontdekking, dat hij een ontmoeting had met den heer Tak van Poortvliet; aldus: twee ex-ministers, beiden gevallen door de kieswet. Natuurlijk was men spoedig beste maatjes. Do heer mr. B. Cohen, executeur-testamentair in de nalatenschap van den heer J, Oppenheim Sz. te Groningen, deelt mede: lo. dat niemand nu reeds het juiste bedrag van dat vermogen kan op geven; 2o. dat, hoezeer hij, zoolang er geen inven taris is opgemaakt dat ook niet doen kan, hij titans wel zooveel weet, dat hot bedoelde vermogen, in de verste verte het vermeld bedrag (f 400,000) niet kan bereiken, en So. dat aan de erfstelling zoo vele en groote lasten zijn verbonden, dat do hoofd-directie van het instituut voor doofstommen nog niet besloten heeft tot aanvaarding der nalaten schap, maar zich een onderzoek naar hare gesteld heid heeft voorbehouden. Het getal aangeslagenen in do vermogens belasting zou, naar de Delveiiaar verneemt, ongeveer aldus zijn: Getal. 13,000 tot beneden f 15,000 9,200 15,000 20,000 13,800 20,000 d 30,000 1C.OOO 30,000 40,000 8,900 j> 40,000 50,000 5,700 50,000 t 75,000 8,000 75,000 100,000 4,200 100,000 150,000 4,100 150,000 d v 200,000 2,100 200,000 300,000 1,900 o 300,000 500,000 1,400 500,000 a t 750,000 600 a 750,000 a 1,000,000 200 a 1,000,000 a a a 1,500,000 200 a 1,500,000 a a a 2,000,000 60 a 2,000,000 en hooger100 Naar 's Rijks krankzinnigengesticht te Mcdemblik is overgebracht J. Peperkamp uit Druton, die sinds 10 Juli in de gevangenis te Tiel was opgesloten, als pleger van den manslag op R. Janssen, op het landgoed »Batavia" onder Druten. Naar uit Tilburg gemeld wordt, heeft de Regentes Zaterdag bij het onderhoud met den burge meester aan het station o. a. te kennen gegeven, dat bij haar het plan bestaat met Koningin Wil- helmina in het volgend jaar do provinciën Noord- Brabant on Limburg te bezoeken en dan ook een bezoek te brengen aan Tilburg. De N. Bredasche Ct. van Zondag bevat een advertentie, waarin de wereld wordt verkondigd, dat het zoontje van den stads-deurwaarder met het dochtertje van een vischhandelaar is verloofd. Het kereltje is 6 en het meisje 2 maanden oud. Twee dames" vochten in een bierhuis op de Binnenrotte te Rotterdam, waarbij dc een de andere in den arm beet. Aan het politiebureau in do Torenstraat werd zij verbonden; de daderes werd in arrest genomen. In ons land doet zich weör een eedskwestie voor. De lieer dr. P. C. F. Frowein, in Den Holder tot. raadslid gekozen, legde do bij art. 87 der thans vigeerendo grondwet voorgeschroven gewone gelofte af, doch weigerde den gevorderden eed af to leggen, bij art. 39 der gemeentewet voorgeschreven. Op het vernemen van dozo weigering, verklaarde de voor zitter, dat bij dr. Frowein niet als lid van den raad kon toelaten. De heer Frowein verzekerde, dat hg zich in deze zal wenden tot den minister van biunenlandsche zaken, en verliet daarop de ver gaderzaal. In een gezin te Amsterdam werd Vrijdag, tot groote verbazing van allen, de officieele mededeeling ontvangen, dat man en vrouw wettelijk 'waren ge scheiden. Noch do man, noch de vrouw wisten er van. Een ambtenaar van liet bevolkingsregister kwam vragen aan de juffrouw des huizes: Waar woont uw vroegere man? Hier, zei de juffrouw. Dat kan niet, zeide de ambtenaar. Of is u weer met hem vereen igd? We waren nooit van mekaar af. De ambtonaar wist niet recht hoe hij het had. Hij liet de juffrouw in het ouderzoekiugsboek, dat hij bij zich had, zien, dat zij van haar man af was. Er moet natuurlijk een vergissing hebben plaats gehad. De vader in het weeshuis der Hervormden te Schiedam is jl. Zaterdag op staanden voet uit die betrekking ontslagou, omdat feiten zjjn aan het licht gekomen, waaruit bleek, dat hij tot een dei- in een onbehoorlijke betrekking stond. Lomlaoli. Nadere voorloopige opgaven betreffende onzo verliezen in Lombok Gesnouveld: Generaal-majoor, 2o hevelhebber, P. P. H. van Hamluit.-kol. der inf. P. van Lawick van Pabst, comm. 9o bat.*, kapitein der inf. J. C. Liudgreen le luit. inf. J. W. Aboloven; lo luit. art. H. H. 8, Boerma; 2e luit. inf. L. J. Mttsquetier; id. Jhr. P. A, Alting von Geusau; 2e luit. inf. F. Kalff; le luit.- adj. (v/d. opperbevelhebber) H. Kottiog. Zwaar gewond: Luit.-kol. inf. H. F. C. Bijleveld, comm. 6e bat. le luit. inf. F. F. F. Fuhrhop; kapt. art. G. C. Mandors; le luit. inf. I. T. ter Bruggen Hugen- holtz; lo luit. inf. Dooremans; id. G. J. Velds en 2e luit. inf. W. G. Aussems. Licht gewond: Kapt. inf. H. 's Graouwcn; lo luit, inf. J. P. 0'. Hardie; 2o luit. art. J. H. Timmer en 2e luit. inf. A. Franssen. Vermist: Kap. inf. A. Kamerman. De colonne-Pabst heeft zware verliezen geleden; kolonel Segov is benoorad tot tweeden bevelhebber, De Moulin tot chef van den staf, overs to L. Swart tot bevelhebber tweede bataljou anuvullingstroopcn. Voor do expeditie werden bestemd drie bataljons infanterien.l. het 9e van Bataviazoomede het 6o en 7e, beiden van Magolang. Het 9e bataljon is samengesteld uit Europccscbc on Javaansche, hot 6e uit Europeescbe en Amboi- noescbo en het 7o uit Europeescbe en Madnrocscbe militairen; verder gingen mede: een peloton genie troepen uit Malang, van do artillerie tweo sectiën veld- en tweo sectiën borgartillerie onder hovel van den majoor van dat wapeneen half cscadron cavalerie, het noodigo personeel voor intendance en geneeskundigen dienst, ouder bevel, respectievelijk van een majoor intendant en oen dirigeorend officier van gezondheid. Donderdag 1.1. vertrokken naar Lombok vijf stoomschepen: de >Cnrpentier" mot oen batterij vcld-artillorio, en een sectio berg-artillerio; do »Coon" met een hat. infunterio, do >Tambora" met 200 man infanterie, cn do Japara" met veld- en vesting-artillerie. Do >Maotsuycker" brengt voorts een sterke troepen-aanvulling over. 'gCiiraveilliagC, 30 Aug. Bij hot Depar tement van Koloniën is heden namiddag te 4 uur nog van Gouv.-Gon. van Ned.-Indië ontvangen het navolgende telegram Van vermist terug Kamerman, licht gewond en 34 Europeescbe minderenwaarvan 7 gewond. Vetter marine opgedragen beschieting Mataraiu. Eenige inlandscbo fuseliers en bedienden, die na door Baliörs gevangen, te Ampenan terug, berichten vijand Westzijde Mataram versterkte on granaten marine Zuidoost Mataram neergekomen. Aan Qnispol (don commandant der maritieme middelen) correctie aangegeven. Balischo strandkampong Tanambat door marine beschoten. Hoofden Tandjong, Karang, Sekarbela en Sasaksche kampongs bij Ampenan opgeroepenbetoonon meeste hulpvaardigheid en medewerking. Vorraad zou uitgegaan van ouden vorst, op aan sporing poenggawa. Djelantik zou met zijn volk niet meegedaantoch houding verdachtdaar ons niet gewaarschuwd. Liefrinck naar Oostkust, om tot Sasaksche veront rusting Balisch gebied aan te sporen. Plannen omtrent hernieuwd officiëel optreden en hetgeen daarbij in acht te nemen, deelde Vetter mij mede. Opgave namen gesneuvelde minderen nog niet mogelijk. Toestand naar Soerabaja overgebrachte gewonden'over algemeen zeer gunstig. Dc moord te Scliagcn. Van officiöele zijde, zegt de Scfiager Courantzijn we gemachtigd te verklaren, dat ook vrouw Boes aan den moord onschuldig was. Klaas Boes, hel 17-jarig sujet, beeft deze Godvergeten misdaad alleen beraamd en volvoerd. II E (IIOMUV Dinsdag is te Rotterdam de laatste man, die agens aziatische cholera in hot bulpziokcnhuis werd verpleegd, hersteld daaruit ontslagen. Op dit oogenblik is niemand in die gemeente aan die ziekte lijdende. t A Ül) II O tl tV. Een onzer vrienden zendt ons het volgende verslag omtrent den bijna afgoloopen Oogst in Schouwen Duiveland: Zou er tegenwoordig wel cene zaak meer besproken worden dan het weder? Voorzeker neen! En daar is reden voor. Te meer nog bij die personen, die van het weGr meer nog af hankelgk zijn dan diegene dio zijn wandeling of rijtoer door de regenvlagen ziet verijdeld. Dat we door dezulken de landbouwers in onze streken op het oog hebben, behoeft wol niet gezegd te worden. Een boer kan anders niet dau klagen, is wel eens meer gezegd, en 't spijt mg dat ik dit epistel, waarom UJïd. mg vroeg, dan ook alweer met een klacht over het weör beginnen moet.. Bleef het nu maar bij die éene, wat trouwens ook meer dan genoeg is, maar 'tzjju or vele. Met uw verlof lezers, leg de courant nu niet op zijde en zeg niet: »Nu, daar heb ik al meer dan genoeg van". U wilt toch niet dat ik U wat zal gaan voorliegen? Welnu dan, volgt mij met uwe aan. dacht, ik zal u waarheid zeggen, niet opgesmukt of overdreven, neen, naakte waarheid. Wij zullen in vogelvlucht de gewassen, zooals die in Augustus in Schouwen en Duiveland te velde staan en worden of zijn ingezameld, van naderbij beschouwen. Beginnen we met de Tarwe. Door de kolossale aanvoeren van buiten- landsche tarwe en tarwe(?)bloem, is de verbouw van tarwe, door den achteruitgang der prijzen daardoor ontstaan, zeer veel verminderd, wij zouden haast zeggen tot op de helft van voorheen. Dit gewas is vrij goed geslaagd, in sommige streken zelfs uitmuntend, met vrij goede stroo-opbreng6t. Wat bieton als voorvrucht had, was wat stroo- opbrengst aangaat, opmerkelijk minder. Daar, waar in dit geval tegelijk mot het zaaien een ruime phospborzuur-bemesting is gegeven, valt dit verschil niet op te merken. De inzameling heeft daaren tegen veel te wenschen overgelaten en wat nog ingezameld moet worden, en er is nog al wat, zal door de ontkieming, die is ingetreden, weinig meer waarde bezitten dan als veevoeder. De prijs van goede tarwe loopt van ƒ5,50 tot G per H.L. Rogge heeft een goed gewas opgeleverd, even wel ook door regen geleden. Er staan nog enkele blokjes buiten en hiervan kan gezegd worden wat van do tarwe, die nog staat, is gezegd. Gerst. Zo uiergerst wordt bijna niet meer ver bouwd. Wintorgerst daarentegen meer dan vorige jaren. De opbrengst in stroo van wintergerst was ruim. Het beschot, evenals de korrel, valt tegen. Door het hemelwater verkleurd, is de meeste wintergerst ongeschikt voor de brouwerij. De prijzen zgu dau ook uiterst laag, per H.L. wordt besteed van ƒ2,50—ƒ3,50. Chevalier is veel verbouwd en levert, wat opbrengst betreft, bevredigende uit komsten. Het meerendeel der gerstsoorten is in gezameld. Voor gopde blanke Chevalier is veel vraag voor de brouwerij. Hiervoor kan aan de Rotterdamscbe beurs tot ƒ6,50 per H.L. bedongen worden. Voor miskleurige soorten f 4 4,50. (Tusschen haakjes zij hier nog vermeld, dat Groninger wintergerst bij partijen de -vorigo weken aangeboden werd tot 2,HO per H.L., franco Rotterdam of Amsterdam). Erwten. Deze vrucht werd minder verbouwd als het vorige jaar. Is er eene graansoort die va"n de regen 't meeste schade lijdt, dan is het wel deze. Immers deze vrucht ligt op don grond, de peulen gaan spoedig door natheid open en de erwten ontkiemen of vallen uit eu zyn dau verloren. Het beschot is lange na niet zooals het vorige jaar. Ook van dit gewas is nog niet alles ingezameld. De prijs van kookerwten is f 8 per H.L. Paardcnboonen. Struiken genoeg, maar weinig peulen. De groote platte maken hier wel een gunstige uitzondering op. Bruine BoottenDe verbouw van dit artikel zal, naar hot zich laat aanzien, niet meevallen. Haver. Dit gewas is uitmuntend, maar wacht nog voor het meerendeel op inzameling. Ook hior spoelt do regen parten. Vlas. Verlokt door de hoogo prijzen van het vorigo jaar, is van dit gewas een groote uitgestrekt heid gezaaid. Door brand was menigeen nog al genoodzaakt, om te ploegen en door een andore vrucht te vervangen. Het gowas leverde over 't al gemeen vrij goede resultaten. Do prijzen waren echter, groen to velde, met Sint Jan (24 Juni) Va lager dan 't vorigo jaar. Veertien dagen later was het verschil wel de helft. Gelukkig is er ter bereiding nog al wat in onzo eilanden gebleven, dat geeft toch uitzicht op werk voor den werkenden stand in don winter. Do prijzen, waarvoor dit jaar verkocht is, variëoren van ƒ50f 160 per gemet. Koolzaad. Dit vrij goede gewas verloor veel zaad door don regen, cn de prijs is uiterst laag, f 6 a f 7 naar deugd. Suikerbieten. Het is bijna overbodig to zeggen, dat van dit' gewas een verbazende groote opper vlakte is gezaaid. Het is dan ook bet hoofdproduct van onze eilanden in do meeste gemeenten, die niet al te ver van do havens liggen. Do opkomst was uitstekend; alleen daar werd horzaaid, waar ook hot vorige jaar bieten hadden gegroeid, veroorzaakt door een soort made, die de ontkieming wegvraten. Wat do uitkomsten hiervan zullen zijn, valt nog niet met zekerheid te bepalen. Alleen dit kan geconstateerd worden, dat de verwachting zal worden >escbaamd. Immers toch van de peeën wordt bijna alles verwacht. En dit is zeker, dat door do drassigheid van den bovengrond vele nevenwortelen aan dc bieten zijn gegroeid, die niet veel gewicht opleveren en de cigenlgke knol in zijn rechtstandige vorming, waardoor de meeste wicht verkregen wordt, in den weg staan. Aardappelen zijn klein van stuk, klein van op brengst cn met kwaad of ziekte bezet. Met het botten der late soorten is hier ou daar reeds aangevangen, daar de struiken reeds geheel af gestorven zijn. Meekrap. Veel minder dan het vorige jaar, is van dit wortelgewas dit jaar geplant, veroorzaakt doordat de hooge prijs, dien toon bestond, heeft plaats gemaakt voor een zeer lagen prijs. Op f 15 it f 15'/, do 50 K.G. kan men koopers vinden voor goede onberoofdo. Voorheen werd het dubbele van dien prijs bedongen. Dat wat werd geplant heeft zich goed ontwikkeld. Ook twee- cu driejarige belooft een goede opbrengst. Reeds is men begonnen op enkele plaatsen met het. delven van deze plant. Ajuin is veel verbouwd en looft dooreen Géne goede opbrengst. Officieus spreekt men van een prijs van 90 cent voor de eerstelingen per 50 Kilo. Het Vee is gezond en duur in prijs. Gras en Klaver is er in overvloed. Ilooi werd in den beginne goed ingezameld. Die evenwel later begonnen is met grasmaaien, heoft kwaliteit en kwantiteit zien verminderen door den regen. Indien wij onze beschouwingen willou samenvatten in deze gedachten: »dat, wat de gewassen betreft, »iu groei en stand met welgevallen door den land bouwer er op kan worden neergezien, doch dat de overvoedigo ruim twee maanden bijna onop houdelijke regenvlagen, en de zeer lage marktprijzen der granen, de boeren met bezorgdheid vervullen", dan geloof ik een getrouw overzicht der bestaande toestanden op onzo eilanden te hebben gegeven. c. Het programma van het onderwijs aan de wintorschool te Goes gedurende den winter 1894/95 is verschonen. Wij herinneren or aan dat het doel van het onderwijs, dat op de winterschool wordt verstrekt, is, aankomende landbouwers in de gelegenheid te stellen op weinig kostbare wijze de noodige theo retische kennis van het landbouwbedrijf te verkrijgen, dat het onderwijs in hoofdzaak den stempel draagt van vakonderwijs, en dat de cursus duurt twee winterhalfjaren. Deze vangen aan in de maand October en eindigen in de maand Maart. De bijdrage voor het volgen van alle lessen op de winterschool is bepaald op f 20 per cursus, in dier voege, dat f 10 zal verschuldigd zijn bij den aanvang van ieder winterhalfjaar en de bijdrage van het volgen van enkele lessen is vastgesteld op f 2,50 per winterhalfjaar voor ieder lesuur 's weeks, met dien verstande evenwel, dat het gezamenlijk bedrag van het schoolgeld voor enkele lessen nimmer het bedrag van het schoolgeld voor volledig onderwijs mag overschrijden. II EC II T W, A k E De rechtbank te Arasterdam heeft Reens vrij gesproken van de aanklacht als zoude hij, zonder daartoe vergunning te hebben, een optocht hebben georganiseerd bij gelegenheid, dat hij met eenige anderen een executorialen verkoop bijwoonde. Het feit achtte de rechtbank niet voldoende bewezen. Te Groningen is de instructie in de strafzaak tegen Mr. G. W. Wijckerveld Bisdom, advocaat en procureur aldaar, geëindigd en naar de openlijke terechtzitting verwezen, waarvoor de dagvaarding aan den beklaagde beteekend is. De rechtbank te Middelburg heeft T. v. A., oud 49 jaar, bootsman aan boord van het Belgische stoomschip >VAvenir", wonende te Antwerpen, veroordeeld tot 3 maanden hechtenis, omdat hef aan zijn schuld is toe te schrijven dat, toen ge noemd schip te Terueuzen in lossing lag, een ketting van het hijschtoestel is gebroken, tengevolge waarvan de 14-jarige Abraham Scheele, werkzaam op genoemd schip, een hijschsebijf tegen het hoofd heeft gekregen, tengevolge waarvan liij is overleden. De rechtbank te Middelburg heeft den 18-jarigen persoon uit Koewacht, beklaagd van brandstichting, vrijgesproken. k E II k 1 E U II Bedankt voor het beroep naai' Stellendam door ds. P. Bokma te Bruinisse. Bedankt voor het beroep naar Westkapelle door ds. W. A. Keers te Veere. O II E It IV IJ tt. Geslaagd bij hot examen voor onderwijzer in de Gymnastiek, 1. o., de heer L. van der Have, onderw. te Haarlem, geb. te Zierikzee. Voor de vacante betrokking vau hoofd der openbare school te Heinkenszand hebben zich 20 sollicitanten aangemeld. Bij kon. besluit is aau dr. H. Japikse, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Mid delburg. Bij het examen voor hoofdacte op 29 en 30 dezer te Breda gehouden, zijn o. a. geslaagd J. J. Blankcrt van Vlissingen, W. II. Muijzcrs van Phi lippine en G. A. S. H. Stroeken van Stoppeldijk. nkEXOHIEH KTikkEH. Saimenspraike tusschen Jilles Krukel en Stoffel Bieze. XI,VII. Staffel. Noe kom ik uut nieuwsgierigheid nair je toe, om te oiren oe je et op je Middelburgse reize aod eiL Jilles. Dat is d'r moeite waird dat je dair is voor gait zilte, want zoa iets m'n oagen nog nooit ezie. Stoffel. Dat mot je dan is van meet af an vertellc. Jilles. Luustert dan mar. Zoa as je weet bin 'k Diens dag mit de Zurkzeesche boot meeëvaire, dair was veel volk an boord. Et gong aoles voorspoedig, mar in de sluus an Vecre moste m'n anderalf ure wachte voor dat de schutdeuren opeëdai wierc, uut gemakzucht dienk ik dat ze op nog 'n pair booten wachte, anders moste ze tweemail schutte, in dan zou we die mensen moeëweest afijn, m'n waire toch voor de Koninginnen in Middelburg. Neef Geert stong m'n al op te wachten. Neef was blie dat ie m'n zag, noe bij je toch eindelik in Middelburg zeit ie, dat aode ik nooit edocht. M'n bleve dair wat wachte tot et snuvende paird mit onze Koninginnen ankwam. Dat duurde niet lange of dair ao je et gainde, ik icuw neef goed an de slippe van z'n jas, want zooveel volk aod ik nog nooit ezie, nog veel meer as mit Kosscmisse op Aimstic, as de kerke out gait. Ik was d'r over uut, mar nog verbaisder was ik dat die groote mensenmassa zoa stille was. Dair waire nog enkele Zurkteenairs die hoera l riepe en Leve de Koninginnen! mar ze krege al gouw 'n vermaininge om stille te wezen. Neef zeit: ze ouwe ler van geen poea, ze ouwe 't ier achter de ellcboge. De Koninginnen stapten in 'trietuug en toe vooruut mit vier pairen voor dén rietuug, op et voorste tuug zat 'n man die eete bokkie. Stoffel. Ei je de Koninginnen goed ezie. Jilles. Zoa goed as ik joe noe zie, mar ik mot je zegge dat ik liever 'n uure nair de Koninginnen kieke as 'n minuut nair joe. Ze ziet d'r best uut in et jonge Koninginnetje schient 'n lief meisje te wezen, 't zou jammer weze as zoo'n eenig meisje verwend wier, mar dat geloaf ik nie, want eur moeder schient 'n flienke vrouwe te wezen, ik oirde oak zegge dat ze verstandig mit dat kind ommegait. 't Is te wensen oak, want 't is geen kleinigeid om den scepter goed te anteeren. De stad was verbaosd mooi mit vlaggen, groen, in 'k weet nie wat versiert, 't Speet m'n dat ik m'n Saore nie bie m'n ao. Neef zeit, noe zulle m'n maike dat m'n bie den Abdie komme, tegen dat die Schouwsche in Duuveland- sche meisjes d'r bin, dat spreekt as je ze kent dan trekt zoo iemand je 't meest an. lietje Boot in Maria van Zuujen zag ik 't ceste, Pietje Zoeter in Lena Romeijn kende neef Geert goed, an de musten kon je oak gouw zie wair ze van daine kwaime, 't was mooi, aoï die verschillende kleere- drachten. 't Was toch aordig dat Lena Romeijn die mooie pei-zcnten an 't Koninginnetje mocht geve. Neef zeit, die meisjes aolemaile kanse dat zc'n Ridder van de Koninginne kriege, noe dat is zoo'n kwaid perzentje nie, as ze mar wat in de portemonnai Stoffel. Bin die meisjes bie de Koninginnen bluuve ete? Jilles. Buurt, buurt, dat gait zoa nic oir; toe ze dair eenige minuten eweest aode, konne zc weer vertrekke. Ze bin toe aolcmaele in 'n rietuug deur de stad gai rie. De meisjes uut Aksel waire zoo breed dat ze op z'n best d'r in konne. Neef Geert zei, dat ze wel dertien rokken an oade. 's Aivens was et o zoo mooi in de stad, 't was een zee van licht. StoffcL Mar zeit nog is wat van de Koninginnen. Wanneer moste die ete? Jilles. Dat gong geregeld op z'n tied voormiddags, in 's alvens om alfzevene. Wat ze egete weet ik nie, dat mot je mar is an onze burgemeester vraige, die eit ep l^je eweest. Dat was wel opmcrkclik dat aql de leden vau pror vincialc nut onze eilanden mit de Koninginnen etaifelt jn dc andere meest aolemaile ofwezig waire. Neef zeit, dat er zeis geen Moes of fruit was. Stoffel. de Koninginnen in Veere oak nog eweest7 Jilles. Zeker wel, toe m'n in de Schutsluus lagge ek nog is in Veere ekeeke, |ze waire suust an 't straite wiGn om de boel wat op te knappen; of er nog mensen wone weet ik nie, ik zag er niks as twee kleine jongens mit groate klompen an. Mar m'n bin mit de Koninginnen niet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 2