ZlllllkZllMlll NIEUWSBODE. Donderdag 30 Augustus 1894. Directeur-Uitgever J. WAALE. KENNISGEVIIVG. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6505. Adverfcentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Kostelooze Koepokinenting en Herinenting op Domlerilitg 3© Augustus 1894, des namiddags te écil 11111% in het gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten, staande in de Sint- Antonie- of Manhuisstraat wijk C No. 80. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op den 31 Augustus e.k., des namiddags te uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeente raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 28 Augustus 1894. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Onder zoek der geloofsbrieven van het verkozen Raadslid, den heer W. ten Haaf. Adres van P. Geradts Sr., houdende verzoek om vrijstelling van verbeurde boete. Voorstel van B. en W." tot het voeren van een rechtsgeding tegen enkele eigenaren van erven, grenzende aan de openbare wandeling, voor het herstellen van een hekwerk. Behandeling Yan de gemeente-rekening over 1893. Aanbieding der gemeente-begrooting voor 1895. Opmaken voordracht ter benoeming van zetters voor 's Rijks Directe Belastingen, enz. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee Gezien de circulaire van den Commissaris der Koningin in deze Provincie van 27 Augustus 1894, no. 130, Kabinet; maken bekend dat het Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes, heeft behaagd Hoogstderzelver bijzondere ingenomenheid te betuigen met de luisterrijke en hartelijke ontvangst, welke aan HH. MM. van de zijde der Zeeuwsche bevolking in zoo ruime mate ten deel gevallen is bij Hoogstderzelver bezoek aan dit Gewest. Zoowel de Koningin als de Koningin- Weduwe, Regentes, gevoelden zich diep getroffen door de vele en ongeveinsde bewijzen van aanhan kelijkheid en trouw, waarmede HH. MM. overal werden begroet en waardoor de oude band tusschen Zeeland en Oranje opnieuw werd bevestigd. De dagen, in deze Provincie doorgebracht, zullen bij HH. MM. steeds de schoonste herinnering achter laten. Aan Harer Majesteit's Commissaris werd opge dragen zoowel aan autoriteiten als aan ingezetenen de levendige erkentelijkheid en innigen dank van HH. MM. over te brengen, eene taak, waarvan deze zich gaarne en met ingenomenheid kwijt. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 28 Augustus 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zwitserland. Zaterdagavond ongeveer 8 ure is nabjj Interlaken in de benedenverdieping van het hotel •Victoria" brand ontstaan, doordien de portier onvoorzichtig was geweest met benzine. In plaats van onmiddellijk de vlam te dooven, gelijk hij had kunnen doen, was hij op de vlucht gegaan en toen men het onheil bemerkte, had de brand reeds zulk eene uitbreiding verkregen, dat er aan geene redding van bet gebeel en al nit hout gebouwde hotel meer te denken was. Behalve eenige goederen en meubilair uit de eerste verdieping is nagenoeg alles verbrand. Er waren ruim 160 logeergasten, die tijdens het uitbreken van den brand aan de table d'hote zaten. Het is licht te begrijpen, wat een schrik en verwarring er in de eetzaal ontstond en hoe in een oogenblik alles door elkaar liep, daar iedereen wilde beproeven zooveel mogelijk iets van het zijne te redden, welke pogingen men echter wegens den snellen voortgang der vlammen spoedig moest opgeven. De brandweer, die ijverig te werk ging, had genoeg te doen met de naastgelegen gebouwen tegen het vuur te beschermen en is daarin ten volle geslaagd. Ten 11 ure was er van het hotel met zijne vier verdiepingen nog slechts een rookende puinhoop over. Buiten de vele goederen der logeergasten is er voor ongeveer 150,000 francs aan verzekerd meubilair verbrand. Het gebouw was geassureerd voor 229,000 frs. Van de logeer gasten zijn er eenigen naar Thun en Bern ver trokken de overigen werden in eetzalen en kamers van nabijgelegen pensions opgenomen. België. Onweer en hagelslag hebben in den nacht van Zondag op Maandag in België groote schade aan gericht. Uit Charleroi wordt bericht dat de plaatsjes C'ouvin, F rasnes, Petigny, Antlain bijzonder veel schade hebben geleden; ook Anor, Wignehies en Four mies hebben het hard te verduren gehad. In deze laatste plaats wordt de schade begroot op 400,000 francsHeele benden glazenmakers zijn bij elk ongeluk komt nog een geluk naar de geteisterde streken vertrokken. Ook in de huurt van Mons heeft moeder natuur schrikkelijk huis gehouden en zoowel den landbouw als de nijverheid nadeel berokkend. En Luik is goeddeels onder water gezet. Bij Brugge heeft Zondagavond een spoorweg ongeluk plaats gehad, dat, naar de Indèpendance zegt, een van de verschrikkelijkste die er ooit zijn voorgevallen had kunnen zijn. Het is alleen aan een gelukkig toeval te wijten dat er niet meer dan één persoon ernstig is gekwetst. De zoogenaamde mailtrein was voorbij en was gevolgd door den Duifcsehen trein, anders gezegd den Keulenaar". Toen verliet een derde personentrein Brugge, op weg naar BJankenberghe. Nauwelijks was hg weg of een speciaal-trein, direct van Antwerpen, en die zeshonderd Engelsche toeristen terugbracht naar Ostende, passeerde in volle vaart het station van Brugge. Nu schijnt de spoorweg naar Blankenberghe op korten afstand van Brugge zoo gelegd te zijn dat hij, een vrij sterke kromming makende, een oogenblik één is met de haan van Ostende. Daar is de sneltrein uit Antwerpen, die gelukkig zijn vaart wat had gestuit, tegen den langzamer Blanken- berghe-trein aangeloopen. Een gedeelte van dezen trein werd onderstboven geworpen, terwijl de locomo tief van den sneltrein terzijde in het zand stoof. En elk oogenblik kon de expres van Brussel komen Gelukkig hadden eenige beambten genoeg tegen woordigheid van geest om aan dit gevaar te denken en maatregelen te nemen. De schok was zóó hevig geweest dat een paar portieren van een passagiersrijtnig uit de sponningen uit en bovenover den wagen heen een eind ver den weg op geslingerd waren. Een twintigtal personen zijn door glasscherven enz. licht gewond, alleen één reiziger, iemand uit Berlijn die op weg was naar Heyst, is ernstig gekwetst. Twintig jaar geleden is op hetzelfde punt een zelfde ongeluk voorgekomen! Nederland. flijniegeii, 27 Aug. Heden middag heeft het alhier uit een onweershui gestortregend als zelden te voren. De straten, pleinen en wegen stonden binnen enkele oogenblikken onder water. Op het Keizer Karelsplein en den Graafschon weg, waar de riolen den verbazenden watervloed niet konden verzwelgen, was de passage geheel gestremd, terwijl o.a. in de Houtstraat, waarheen het water van de hoogere gedeelten der stad wordt gevoerd, zelfs do hooge trottoirs blank stonden. Voor de velen die met groenten op de Markt stonden was het onmogelijk zich tijdig te bergen. Amsterdam, 28 Aug. Een brutaal geval van straatroof heeft zich hedennacht op den N.Z. Voorburgwal bjj het Spui voorgedaan. Twee heeren liepen daar met hunne vrouwen, zich huiswaarts begevende; plotseling werden zij aangevallen door vier jonge manneneen der heeren zag zich onder de worsteling door zijn aanvaller het horloge af rukken, die daarmede het hazenpad koos. De drie anderen maakten zich evenzeer nit de voeten. De dief werd op het Spui door een voorbijganger ge grepen; dozen slingerde hij echter met kracht van zich af, zoodat hij met het gelaat tegen het hek van hot Maagdenhuis viel en eene zoo ernstige wonde bekwam, dat hjj in het gasthuis moest worden opgenomen. De aanrander bad inmiddels het horloge weggeworpen, dat later door den bestolene werd teruggevonden. Door een inspecteur werd de dief ten slotte gevat en in verzekerde bewaring genomen. De Internationale Bakkerij-tentoonstelling te Amsterdam is zoo goed geslaagd, dat van het waar borgkapitaal waarschijnlijk de volle 100 pet. kunnen worden teruggegeven. Ilillcg om, 27 Aug. Gisteren heeft alhier het volgende plaats gehad. Joh. van den Akker en zijn zoon leefden reeds lang in onmin. Ook de knecht van den vader moest het vaak bjj den zoon ont gelden. Gisteren middag verliet de zoon zijn schip met een stok gewapend om den knecht te mishandelen. De vader beletto dit. De knecht liep weg en de zoon ging hem na. De vader volgde en ook de moeder, waarop een woordenwisseling ontstond tusschen de ouders en den zoon. De zoon gaf aan zijne moeder een hevigen slag op het hoofd, waar door zij duizelde. Hierop ontstond een worsteling tusschen vader en zoon, waarvan de eerste intusschon den stok had beet genomen. De worstelenden werden gescheiden door den veldwachter Pardoen. Deze nam den vader mede, die na nog een pas of twintig te hebben geloopen, dood neerviel. De zoon werd gearresteerd en zeide blijde te wezen dat zijn vader dood was. „Het moest er toch van komen, hij of ik", zeide hjj nog. De justitie uit Haarlem en twee geneesheeren waren heden namiddag alhier. Het ljjk zal worden geschouwd. Cl« 'avenhage, 27 Aug. In de Tullingh- straat alhier kwam Zaterdag een rijksveldwachter bij den kleermaker S., met verzoek hem naar de daarvoor bestemde plaats te volgen, ten einde eene hechtenis te ondergaan, welke hem wegens eene overtreding was opgelegd. De bedoelde S. verzocht den veldwachter even te wachten en ging vervolgens de kamer uit. Daar het wachten den gerechtsdienaar wat lang duurde, ging deze zich van de oorzaak op de hoogte stellen, en toen bleek hem, dat de opgeroepene zich in zijn kamer door ophanging van het leven had beroofd. Men schrijft deze wanhopige daad toe aan vrees, dat hij weer betrokken zou worden in eene strafzaak, waarvoor bjj reeds vroeger bij de justitie was ontboden geweest. Door de politie te 's Gravenhage is wederom een man aangehouden, die zich in het Haagsche bosch schuldig zou hebben gemaakt aan aanranding met afpersing. Rotterdam, 27 Aug. Het vervoer van bedden, behoorende aan emigranten, is door den van wege de Amerikaansche regeering alhier ge- stationeerden geneeskundige aan de N. A. S. M. verboden. Het kranig gedrag der bemanning van het s.s. Arasterdam" der N. A. S. M. ligt allen nog in het geheugen. Het is ons aangenaam nog te kunnen mededeclen, dat het Amerikaansche Congres aan de nagelaten betrekkingen van hen, die de schoener Maggie E. Well" te hulp wilden komen, een bedrag van 5750 dollars heeft toegewezen, n.l. aan de weduwe van den eersten officier J. Meijer 500 dollars; elk harer beide kinderen 250 d.; de weduwe van bootsman E. Regnard 500 d.aan de moeder van A. J. Ondijn 500 d.; aan elk der beide kinderen van Eickorn 250 d.; aan de wed. A. Bos 500 d.; aan elk barer beide kinderen 250 d.; de weduwe A. van "Vliet 500 d.aan elk harer 5 kinderen 250 d. Aan A. van der Wilt, die behouden bleef, is ook 500 d. toegewezen. Steenbergen, 28 Aug. Gisteren brak een ware stortvloed, vergezeld van een hevig onweer, boven deze gemeente los, die van 's morgens 9 tot 's middags half een duurde. In den Heenschen polder sloeg de bliksem in een oogstmgt, die geheel afbrandde, en in een arbeiderswoning, waaraan echter geen schade werd aangericht. Gekeele polders staan onder water, zoodat de oogst op het land drijft: Oud-Vosmeer, 27 Aug. Boven deze ge meente ontlastte zich van morgen van ongeveer 9 tot 12 uur een verschrikkelijke donderbui, vergezeld van hevige stortregens. Vele straten stonden aldra gedeeltelijk blank en de meeste kelders en ver scheidene woningen waren vol geloopen; in de onmiddellijke nabijheid van het dorp stonden alle wegen en vele velden geheel onder water en het vee, dat in lager gelegen weiden liep, is naar huis gehaald. De schade hier en daar berokkend is groot, elukkig dat in de laatste jaren de afwateriug zoo danig is verbeterd, dat, bij gunstigen wind, een groot deel van het water spoedig in de Eendracht wordt gelost. VltsslligCi), 28 Ang. Omdat verleden Don derdag de groote optocht, waaraan zeer groote uitgaven waren ten koste gelegd, door het slechte weder dien dag maar gedeeltelijk is kunnen slagen, is besloten den gehcelen optocht nog eons to houden en wel dezen Vrijdag, ter gelegenheid van den jaardag van Koningin Wilhelmina. De penhouder, waarmede de Koninginnen te Vlissingen hare handteekeningen hebben gezet op verschillende oorkonden, bestond uit een echte zeer zeldzame adelaarsveder, bijna 9en halven meter lang en 12 c.M. breed, voorzien van zilveren huls en gouden pen met diamanten punten. Omtrent den toestand der bij het ongeluk op de Stier" gewonden meldt men uit Vlissingen, dat de toestand van twee zeer zorgwekkend blijft, terwijl die van de vijf overige zeer bevredigend is. H. M. de Koningin-regentes informeert dagelijks naar hun toestand. Vrijdag werd, zegt men, aan boord der>De Rugter" krijgsraad gehouden tot onderzoek van het ongeluk. Bjj Kon. besluit is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift toegekend aan W. H. Struijk, wachts- man bij het Nederlandsch loodswezen te Vlissingen, voor hot mot levensgevaar redden van een knaap uit do schutkolk der voormalige marinesluis aldaar, op 2 Juli 1.1. De heer J. J. Blankert, conducteur der posterijen te Vlissingen, is tegen 1 Sept. benoemd tot adsistont aan het postkantoor te Middelburg. llidtlellkurg, 27 Ang. De Koninginnen hebben nog do volgende giften geschonkenaan do politie te Middelburg en te Vlissingen ieder f 150, aan de muziekkorpsen der d.d. scbniterg alhier en die van het 3e reg. inf. uit Bergen op Zoom, ieder f 150, fcerwgl de verpleegden in de verschillende gestichten hier ter stede Vrijdag voor rekening der ioninginnen zullon onthaald wordon. ScllOre» Door den beer M. Boot uit Zierikzee is albior gehuurd do schuur van don beer Chr. Glorum, ten einde een stroo- en hooipletterij op te richten. Vroeger moest bet hier gekochte hooi eerst naar elders worden vervoerd, hetgeen nu niet het geval is, waardoor natuurlijk de kosten van vervoer per schip worden bespaard. Do noodige werktuigen zijn reeds aangevoerd en eerstdaags zal het werk reeds een aanvang nemen. («OC9, 28 Ang. De wakkere photograaf J. J. Qaist is er in geslaagd vier prachtige instuntanecs te maken van do begroeting onzer Koninginnen aan het station. De hoofdpersonen niet alleen, maar ook velen uit de onmiddellijke nabijheid zijn zeer goed geljjkend. Als een bewijs van vlugge afwerking moge dienen, dat do afdrukken Maandag reeds in den handel waren. Omdat alle pleinen in onze stad met teuten en kramen bedekt zijn, heeft de burgemeester het gewone afsteken van klein vuurwerk op den jaardag der Koningin, als maatregel van voor zichtigheid, verboden. Het muziekgezelschap zal ook niet een concert geven in de tent op de groote markt, maar eene wandeling door de stad maken. Den ijver van Euphonia" moet men prijzen. Eene verstandige maatregel is het dat vanwege de stadsreiniging overal in de nabijheid der kramen, overdekte tonnen zijn geplaatst, waarin do kramers allerlei vuil kunnen werpen. Deze tonnen worden iederen dag geledigd en met carbol gedesinfecteerd. Men begrijpt dat daardoor do gewone kermis- onreinhoid veel wordt verminderd. Deze verstandige maatregel moest onder gelijke omstandigheden overal nagevolgd worden. Maartensdijk. Aan de Rijks-kweek school voor vroedvrouwen te Rotterdam is o. a. als inwonend leerling geplaatst, Mej. A. W. Quakkelaar alhier. Sclicr|tcnisse, 28 Aug. Maandag had men hoven deze gemeente twee geduchte ouweders, gepaard gaande met ongekend hevige regens. De eerste bui, de hevigste, ontlastte zich tusschen 9 en 10 uur in den voormiddag. Op de school moest het onderwijs gestaakt en moesten de leer lingen naar huis gezonden worden en toen zij een weinig over 10 uur voor het meerendeel weder teruggekeerd waren, moest te half elf nogmaals de school uitgaan, daar een tweede on weder, niet minder hevig dan het eerste, andermaal het geven van onderwijs onmogelijk maakte. Gedurende do eerste bui werden in den Langen Weg, tegen het dorp, vijf telegraafpalen door den bliksem getroffen, tusschen deze staan er twee die niet beschadigd zijn, zoodat de bliksem 600 Meter ver den draad beeft gevolgd, om bij de 7e paal langs een scliooi'- draad in den grond te verdwijnen. Intusschen waren er stroomen water gevallen; in twee uur tijds stonden alle achterwegen om het dorp blauk en in enkele huizen stond er 18 20 c.M. water. Sommige menschen moesten hun varken uit het hok nemen, hun paard uit den stal halen, omdat de dieren in bet water stondeD. Alle wegen in den polder staan geheel onder water, alleen steekt bier en daar een hopge dam boven de plassen uit. De weilanden zijn op vele plaatsen in meren her schapen en enkele stukken bouwland staan van hoek tot hoek blank, een grooter aantal zijn langs de slooten en greppels deels met water bedekt. Vele boeren moeten bun vee naar den stal balen, omdat de weiden bevaarbaar en de wegen onbruik baar zijn geworden. Iedereen zal inzien dat de toestand voor den landbouwer allertreurigst is; alle aardvruchten toch zijn nog op den akker en zitten nu op vele plaatsen in den modder in plaats van in de aarde. Er zijn menschen, die geen spade kunnen gebruiken om hun aardappelen uit den grond te halen, maar het met de handen doen, daar zij zo onder water op den tast moeten zoeken. De oudste menschen in de gemeente herinneren zich zulk een toestand niet; nimmer hebben zij zooveel water in den polder gezien, zelfe in den herfst of in het voorjaar niet. Slnyeilissc. In de Dinsdag alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad werd aangeboden de begrooting der gemeente voor 1895, sluitende in ontvangst en uitgaaf' met 11311,83s. Met algemeene stemmen werd goedgunstig beschikt op een verzoekschrift van het bestuur der leesbibliotheek alhier, om gebruik te mogen maken van een schoollokaal tot berging en afgifte der boeken. Xierikxce, 29 Aug. Ten vervolge op het telegram ia het vorig No. van ons blad voor komende, diene het volgende: Bij het Departement van Koloniën te 's Hage werd gisteren ontvangen de volgende depêche van den Gonvern.-Generaal van Ned.-Indie Vervolg telegram gisteren. Binnen vier dagen gaat het 2de bataljon naar Lombok, en spoedigste aanvulling geleden verliezen, zoo mede sterke artil- I lerie en al wat noodig is tot reconstructie der j expeditie. Het 11de bataljon kan zoo noodig volgen, j Tromp zal versterken de zeemacht. Segor zal 2de bevelhebber worden en overste De Moulin chef van den Staf'. Uit dit telegram blijkt dat het eerste, door ons medegedeelde, telegram niet door het Departement van Koloniën is ontvangen. Aan de N. Roti. Crt. wordt nader uit Batavia geseind Onze troepen werden bp Mahoram door de Baliörs overvallen, waarbij 185 man sneuvelden en 30 officieren dood of vermist. Onze troepen trekken terug". Het Nieuws van den Dag ontving gisteren het volgende telegram: De resident is in veiligheid. Veertien officieren, generaal van Ham en 150 soldaten zijn gedood". (Generaal van Hatn had den leeftijd van 55 jaar bereikt. Hii was in Batavia zeer gezien cn bij het leger was hij zeer populair en bekend als moedig. Onbekend is het nog hoe de strijd rich heeft toe gedragen, doch van hem is het te verwachten, dat hij zich bij een overval niet beeft gespaard, maar, niettegenstaande zijn hoogen rang, bet gevaar eer heeft gezocht dan ontweken). (Zie telegram). In de Staats-Courant zijn opgenomen de sta tuten van do naamlooze vennootschap»Tholensche Oostercultuurmaatschappij"voorheen onder de firma Wngtho Zoon te Tholen. Het doel der vennootschap is de teelt en vangst van en do handel in oesters met bijprodukten, als mosselen, ansjovis, haring enz. Het kapitaal bedraagt 120,000, verdeeld in aandeelen van f 1000. Tengevolge van het sluiten van Duitscbland voor vee uit Nederland wordt langs de geheole Sreus een zeer levendige smokkelhandel gedreven. ij ons te lande zijn de veeprijzen, vooral voor varkens, aanzienlijk lager dan over de grenzen, zoodat de veesmokkelarij tegenwoordig een zeer winstgevend bedrijf is. Met verdubbelde waak zaamheid wordt daarom door de Pruisische grens beambten toegezien, en nu hier, dan daar een smokkelaar gesnapt en zijn transport in beslag ge nomen. Vooral in varkens wordt veel gesmokkeld, j Een boerderij voor f 30. In publieke veiling bracht te Wilnis eene boerderij met 20 H.A. land, gelegen in den Groot-Mijdrecbt- schen polder, de som op van f 30. De gelukkige kooper heeft echter nog te betalen f 3000, wegens achterstallige polderiasten. Xicrikzcc, 29 Aug. Door den heer J. Holm te Middelburg is namens Hare Majesteit de Koningin- Regentes bericht ontvangen dat de kaart van Zeeland, van welken aankoop en bewerking wij in de laatste dagen melding maakten, zeer naar Harer Majesteits genoegen was. MOORD TE SCHAGEN. Do onschuld van Simon Alot, die verdacht werd van don moord op de weduwe Bute on hare nicht Anna Beiers, is Zaterdag aan het licht gekomen. Hij is dientengevolge door den officier van justitie tc Alkmaar nog denzelfden dag terstond in vrijheid gesteld. Klaas Boes heeft bekend de misdaad alleen bedreven te hebben. Alot is Zaterdagavond halfhegen uit de cel naar de raadzaal van het gerechtsgebouw geleid, alwaar zich bevonden de officier van justitie, Mr. Karseboom, en de rechter-comraissaris, Mr. Lagerwep, benevens de jeugdige misdadiger, Klaas Boes. Onder hevig schreien heeft deze daarop, in tegenwoordigheid van die beide heeren, Alot om vergiffenis gesmeekt voor hetgeen hij hem had aangedaan, en de verklaring afgelegd, dat Alot geli cel onschuldig is. Het lijk van vrouw Boes is Zondagmorgen vroeg te vijf uren van uit haar woonhuis in allo stilte begraven. De lijkstatie werd door niemand dan door de politie vergezeld. Het blijkt opnieuw hoe volleerd moeder en zoon in het veinzen en huichelen waren. Op den dag der begrafenis van de beide slacht offers stond vrouw Boes haar vertrek af om de geuoodigden bij de droeve plechtigheid te ontvangen. In de kamer van vrouw Boes werden na afloop de gebruikelijke koffie en broodjes genuttigd, en aan do tafel zaten ook zij en baar zoon aan, evenals de andere gasten hun droefenis over de vreeselijke gebeurtenis uitende. Toen eenige uren later do justitie het terrein van de misdaad nogeens kwam opnemen, bood Klaas Boes uit eigen beweging zich aan, om den heeren inlichtingen te verschaffen. Volstrekt geen vermoeden op den jongen hebbende, die geheel het voorkomen heeft van een gewonen boerenknaap, werden de aanwijzingen, die hjj meende te kunnen doen, dankbaar i Hij deelde o. a. mede hoe hjj, ongeveer het uur i waarop de moord geschied moest zijn, verdacht geritsel op het erf vernomen had. Hij verklaarde j toen naar buiten gegaan te zijn en een man over de schutting te hebben zien klimmen. Die man j zoo beweerde de booswicht moest een bekende geweest zijn, daar hg anders onmogeljjk weg had j kunnen komen. Aan het einde toch van het land, J waarover hjj gevlucht was, bevond zich een breede sloot, welke men in den donker niet over kon of men moest precies weten waar de eenige smalle plank lag, die het land verbond met het aan- grenzende. j Zelfs wees hij de justitie op een paar bloedvlekken op de schutting, als sporen, door den gevluchten j moordenaar daarop nagelaten. Het is thans gebleken, i dat dit de bloedige afdrukken waren van zjjn eigen vingors, toen hij, na de vreeselijke daad gepleegd te hebben, over de schutting klom, om zich naar zijn huis te begeven. Door de justitie is op aanwijzing van den ge arresteerden Klaas Boes, nog een bedrag van f 103 gevonden, in het bovengedeelte der kap van het huis zijns vaders, waar deze som door hem (Klaas Boes) was verborgen en achter de hanebalken weggetimmerd. RE CHOLERA. Zaterdag ankerde te Vlissingen ter reede de Duitsche brik „Adelheid", kapitein Stahl, komende van Antwerpenmet bestemming naar Dantzig, omdat zich onder de bemanning verschijnselen van cholera voordeden. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp verleend en werd de barak aan het fort Rammekens, bestemd tot opname van choleralijders aan boord van schepen, in orde gebracht. Naar wij vernemen, moet een persoon zijn over leden en nog 3 aangetast zijn. Deze zijn echter herstellende. Het schip werd ontsmet. De toestand van de 3 aangetasten te Vlissingen, behoorende tot de bemanning der brik Adelheid", die uit 8 personen bestaat, is bevredigend. Te Maastricht is Zondag weder een geval van cholera met doodelgken afloop voorgekomen. In het geheel werden Maandag aangetast 67 personen en zijn overleden 34. Te Spijkenisse heeft zich ook een geval van cholera asiatica voorgedaan met doodelijken afloop. Te Hellevoetsluis is aan cholera asiatica overleden B. H., oud 46 jaren. In 't geheel hebben zich aldaar 2 gevallen van cholera voorgedaan, en beide met doodeljjken afloop. 1 O R T KIEUW». =ag= De dollar en de adel vinden elkander tegenwoordig nog al licht. Nu weer is eene dochter van den bekenden Amerikaanscben spoorwaggon-fabrikant Pullman, die, 85 jaar geleden een arm werkman, nu zjjn dollars bij millioenen telt, verloofd met den prins van Isenburg-Birstein, een zoon van aarts hertogin Maria Louise van Oostenrijk. Wat is het huwelijk? Volgens de bewering eener Berlijnsche tooneelspoelster, die op het oogenblik de bruid is, een van beide: óf een big-, óf een treurspel, maar nooit een klucht. Zij deelt haar huwelrjksvoornemen op de volgende wijze aan vrienden en kennissen mode: >Ik doe u hierbij bericht, dat ik weldra in eene nieuwe, door mij nog nooit bezette rol zal optreden. Het stuk heet »Het Huwelijk"; als mede speler heb ik den heer Hans E. Van hem hangt het af, of het stuk een blijspel of een treurspel zal worden. Een klucht wordt het zeker niet, want ten eerste is het ons vreeselijke ernst en ten tweede zegt men, dat er in het »huwelijk" niet valt te lachen". De tentoonstelling te Antwerpen mogo indrukwekkend zijn, haar indruk valt bij een heer, die er juist van daan kwam, in het niet, in ver gelijking bij het stadje Rozendaal. Daar toch aan het station ontdekte hg, dat hem zijne portefeuille met 3000 francs was ontrold en tegen zulk eene gewaarwording kunnen geen tentoonstellings- indrukken concurreeren. De gemeente Lekkerkerk verlekkert hare goede inwoners in 't minst niet meer. De uitgaven voor armwezen en onderwijs zijn er zóó gestegen, dat de hoofdelijke omslag dit jaar met bijna een derde is verhoogd. In het deftige 's Gravenhage zijn de straatjongens ook al hevig deftig ondeugend als overal elders. Terwijl een politieagent op den kant van den wal een paar rakkers, die met een schuit waren gaan varen, in bet oog hield, gaf een andere deugniet hem onver wacht een duw in den rug en deed hem zoo te water tuimelen. Op zijn hulpgeroep schoot een voorbijganger toe, die den natten rustbewaarder uit het groezelige bad haalde. Aanbestedingen, Verkoopingen, enz. Maandag 11. werd door het Vischbestuur te trgen-op-Zoom publiek verpacht 18 perceelcn Yerscbe Oesterbank en 3 perceelen Oosterschelde. I. Yerseke bank. Verpacht perceel no. 165 en 185 aan A. de Bi Krabbeudijke, samen f 1. No. 225, 235, 25a, 255, 26a, 265 en 51a, samen voor f 1, aan C. v. d. Endt, Yerseko. No. 140, De Groot Bolier, Yerseke, f 3350 no. 173, Wagtho, id,, f 3650; no. 179, De Groot Bolier, id., f 1525no. 227e, Nautulus, Amster dam, f 6875; no. 229e, Wed. Kakebeeke, Yerseke. f 5450. No. 226 en 247c, H. Kok te Krabbendüke, f 1, no. 254, W. Pelle, Goes, f 3. II. Oosterschelde, No. 262, Overman te Tholen, f 250; no. 263, Roger te Wemeldinge, f 215. III. Bergsche bank. No. 816d, W. Pelle, Goes, f 2000. Veiling van den oesterput der gefailleerde firma, de Parel, te Bergen-op-Zoom met erfpachtsrecht etc. Kooper firma Wed. Kakebeeke, Yerseke, voor f 465. Voor de visschevijperccelen was veel gading, voor de oesterput te Bergen-op-Zoom zeer weinig. Tc Middelharnis beeft de afslag plaats gehad, van de bezitting •De Westplaat", bestaande uit 348 hectaren wei- en hooiland, slikken, enz. Zij werd in massa afgemijnd op een bedrag van f 339.973.88, door den heer E. van der Gijp Barendrecht qq., te Barendrecht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1