bij aannemingen wordt gebruikt en toekenden haar namen in een nieuw album, gelijk Koningin Sophie een vorig album inwijdde. De weezen zongen daarop eon lied op de wijzo van het Wilhelmus. Do Vor stinnen bczooliten nog eenige lokalen, alles belang stellend opnemend en zich ook over alles latende inlichten. Toen terug naar do Abdij voor bet dejeuner, dat te half een plaats had en waaraan onder de ongeveer 30 gaston heden ook de burgemeester Yan Vlissingen, de comm. der schutterij aldaar, de heer Jos. vau Raalto, de inspecteur van het loodswezen, de heer De Ruyter de Wildt, afstammeling van Michiel Az. en de heer Dronkers, president vau het Polderbestuur van Walcheren, zijn genoodigd. Aan het dejeuner bracht do Commissaris, jhr. De Brauw, don volgenden toost uit: Het is thans voor het laatst dat wij de eer hebben Uwe Majesteiten aan deze tafel in de Abdy te Middelburg te zien aanzitten, en het groote voorrecht valt mij te beurt van bij deze gelegenheid nog een enkel woord tot Uwe Majesteiten te mogen richten. Dat woord zij een woord van diepgevoelde erkentelijkheid voor het groote vertrouwen, dat Uwe Majesteiten wel in het volk en de overheden van Zeeland hebben, een vertrouwen, dat, naar ik mij vlei, niet is be schaamd geworden. Is er altijd iets aandoenlijks in de ongeveinsde aanhankelijkheid van een gansche bevolking aan een Vorstenhuis, waar die gehechtheid zoo natuurlijk en spontaan door een gewoonlijk kalm en weinig opgewonden volk wordt geopenbaardwaar niet de overheden maar de bevolking zelve het initiatief heeft genomen tot alles wat kan strekken om Uwe Majesteiten het verblijf in deze pro vincie aangenaam te maken, waar in vele duizend oogen tranen van innige vreugde hebben geglinsterd bij het aan schouwen vau Neerlandsch Koninginnen daar zullen Uwe Majesteiten wel willen gelooven, dat Hds. bezoek voor Zeeland onvergetelijk zal zijn. Wij hopeu dat ook Uwe Majesteiten van dezen tocht, al was die niet altijd zonder bezwaren, een aangename herinnering zullen behouden. Uwe Majesteiten zullen althans, naar ik hoop, bij Ilds. vertrek, de overtuiging raededragen dat ook aan de monden van De Schelde alle harten warm kloppen voor Hare Majesteiten en dat ook daar de oude Oranjekleur en het Wilhelmuslied hun magische krachtgniet hebben verloren. Zoo Uwe Majesteiten zich geen last en inspanning hebben willen besparen om met dit ge west kennis te maken die inspanning is niet vruchteloos geweest, ik durf Uwe Majesteiten de plechtige verzekering geven, dat dit bezoek de eeuwenheugende banden tusschcn Oranjehuis en Zeeland heeft onverbrekelijk gemaakt. Bij het vertrek van Uwe Majesteiten zal geheel Zeeland U toeroepen, gelijk wij op dit oogenblik reeds doen: ontvang onzen hartelijken dank voor de ons betoonde welwillendheid en moge God Uwe Majesteiten zegenen tot heil van het lieve Vaderland. De Regentes antwoordde: Mijnheer de Commissarisl Ik dank u zeer voor uw vriendelijke woorden, u kunt veriekevd zijn, dat de Koningin en ik van ons verblyf in Zeeland dierbare en gelukkige herinneringen zullen bewaren. Door uw goede zorgen en die van mevrouw De Brauw hebben wij zeer aangename dagen in nw woDing doorgebracht. Ik zeg u daarvoor dank en ik stel u voor, mjjne heeren, met ons de gezondheid te drinken van den Commissaris onzer provincie en van mevr. De Brauw. Na 't dejeuner heeft Koningin Wilhelmina zich verkleed in het wit, want het is hcorlijk zonnig weer geworden. De tocht wordt hervat en geldt allereerst het Armenwees-, oudemannon en vrou wenhuis; do bevolking is gemengd: Protestant en Katholiek. Do arnicnweezen zijn in hot zwart en groen gekleed, do Katbolioko in hot z.wart en wit, ovenals de Haagscho wcozen. Bij do aankomst dor Vorstinnon worden bloemen gestrooid door Mario Zonneville en Truitje Dixhoorn, bouquetten aan geboden door Suzanne Koster en Lyntjo Bosschnort. Boven zjjn do weesvader en moeder met 20 meisjes en 15 jongens geschaard in do Regenton zaal, die met planten is versierd. Do Koningin- Regentes vraagt inlichtingen en do heer Snouck spreebt haar opnieuw toe. Daarna zingon de kinderen een-- lied, waarvan Willom Koster oen pracht-exemplaar op satijn, mot Oranje-rand, dor Vorstinnen aanbiedt. Deze gaan bot gobouw rond en bezooken do slaap-, de zieken- en de meisjes-naaizaal. De Regentes vraagt of do meisjes ook buitenshuis dienen. Het antwoordt luidt: neen, alleon in buis werken zij. Dan complimenteert do Rcgontcs hot bestuur, met waardeering sprekend van do groote zindelijkheid, die overal heerseht. Vóór bet licon- gaau plaatsen de Vorstinnen haar bandteokeningen en langs loopers begovou zij zich door den tuin naar bet aangronzend oudelieden-gesticht, dat onder één bestuur staat met bet vorige. In do beneden zaal zijn 29 mannon en 28 vrouwen geschaard. Diep geroerd staren zij de Koninginnen, vooral Koningin Wilhelmina, aan. Beiden onderhouden zich met dea binnenvader en de moeder en met enkele oudjes, vragen naar hun ouderdom onz. Zjj bezichtigen de zieken-, mannen- en vrouwenzalon en ontvangen mededeeling over de meer dan 100 jaar oude stichting en het gemengd karakter van het huis, waar eerst groote verdraagzaamheid spreekt. Daarna vertrekken zij. Vervolgens begeven de Koninginnen zich naar bet Zeeuwsch Genootschap van Wetenschappen, dat prijkt met con fraai baldakijn met Middolburgs kleuren en een plantenversiering. Hot bestuur ontvangt H.H. M.M. in de bestuurskamer, nadat de dochtertjes van den president, dr. Japikso, bouquetten hadden aangeboden. De beer Japikse hield een korte speech; bij dankte voor het bezook aan het Genootschap, dat steeds do bescherming van Oraujo genoot. Na do groote vergaderzaal to hebben bezichtigd, waarin het origineel portret van Do Ruyter door Berd. Bol is, en dat vau den lieer Lampsens, waar Do Ruyter op de lijnbaan werkte, van Koning Willem 111 van Engeland, van Prins Willem V, Joost de Moor en Jacob Cats, bezich tigden zij verder hot kabinet van munten en oud heden en zoldzaamhcdon en de oud-Waleherscho kamer. Na de Oudheidskamer werd ook nog do aan grenzende Vleeschhal bezocht. Als slot van do officiëele huldebcwijzen volgde nu, te 6,30, in do smaakvol godecoreordo raadzaal van liet Stadhuis, hot groot diner, door den go- meenteraad van Middelburg aangebodon. De trappen en gangen waren niet minder dan de zaal met veel smaak gedecoreerd door do Mid- delburgscbo firma Beunke «fc Zoon. Hot inwendige van 't prachtig gebouw zag er schitterend uit. En de foostdisch niet minder dan die van 't Statcndincr, zoowel wat servies en zilver als bloemenpracht betreft. Onnoodig van het menu voel t.e zoggen het- was voor een epicurist om te watertanden cn de kaart zelf, uit eon oogpunt van drukkunst, onbe rispelijk. Middelburg, 24 Aug. Het diner ten Raad- huize was schitterend cn liep prachtig vau stapel. De Koninginnen waren beiden gekleed gelijk aan bet gastmaal der Prov. Staten. Zij waren tusschen den Burgemeester on den Commissaris der Koningin gezeten en hadden den schout-bij-nacht jhv. De Brauw en den gon.-majoor jhr. Teding van Berk hout tot yis-i-vis. Aan liet dessert bracht de Burgemeester vau Middelburg, jhr. Schorer, den volgenden met geest drift begroeten heildronk uit: •Yan de vergunning van Uwe Majesteit, om aan dezen feestdlsch het woord tot Hare Majesteit de Koningin en tot u, Mevrouw, te richten, dankbaar gebruik makende, wil ik uiting geven aan de gedachten, die mijn gemoed en, ik houd er mij ten volle van overtuigd, ook de gemoederen van alle aanwezigen vervullen. Ten eerste dande vreugde, dat Mid delburg de eer te beurt valt Uwe Majesteit binnen zijn muren te ontvangen; ten tweede: de gedachte aan het verleden en aan het lieden; ten derde: liet vertrouwen in de toekomst. Voor het verleden getuigt de geschiedenis, die ons leert al het wel en het wee, hetwelk het doorluchtige stamhuis van Oranje en het Nederlandsche volk, waarvan wij, Zeeuwen, het ons tot een eer rekenen deel uit te maken, te zanten hebben doorleefd. Voor het heden getuigt, vergun het rny te zeggen, Hoogedele Vrouwe, de wijze, waarop Uwe M. uw zware, maar heerlijke taak opvat, ile wijze, waarop u, Me vrouw, de leidster zijt onzer veel geliefde Koningin Wilhel mina en waar nu deze twee gedachten aanwezig zijn, kan dan wel de derde: het vertrouwen in de toekomst bij ons, Zeeuwen, ontbreken? Neen, waarlijk nietWaar toch Oranje, en dat heeft ons hooggeëerd stamhuis bewezen en bewijst het nog dagelijks, zijn tijd begrijpt, in vooruitgang gelooft en vooruitgang wil, daar voorzeker kunnen wij gerust zijn en onze aloude beproefde liefde voor het stamhuis van Oranje blijven koesteren, want wij weten, dat bet hoofd van den Nederlandschen Staat, uit dien stam gesproten, steeds een open oog heeft voor de nooden en behoeften van het volkl Waar dit nu zoo bij herhaling is gebleken, kan het niet anders, of wij zien in onze hooggeëerde Koningin de draagster van het denkbeeld, dat alle* be heerseht: rust en orde, en dus voortdurende ontwikkeling en bloei van ons geliefd vaderland! Welnu dan, waar dit zoo is, Majes teiten, vergunt ons uiting te geven aan ons vaderlahdsclt gevoel en verzoek ik u allen met mij in te stemmen, wanneer ik uit volle borst roep: Leve do Koninginnen! Hoezee! Hoezee! Hoezee!" De Koningin-Regentes antwoordde: »Mijnheer de burgemeester, uw toespraak ain dezen feest- discli is mij dubbel aangenaam, niet alleen toch ondat ik de gedachten, door u vertolkt namens den Gemeenteraad en namens de inwoners van Middelburg, ten hoogste waardeer, maar ook daarom, omdat ik de aanleiding, mij door uw woorden gegeven om voor ons vertrek uit Zeeland te kunnen getuigen van de gevoelens, die de Koningin en mij vervullen, zoo gaarne aangrijp. Waar allen zich vereenigden en moeiten noch kosten ontzagen om ons te overtuigen van de gehecht heid der Zeeuwen aan het Huis van Oranje, daar is het mij eene werkelijke behoefte mede namens de Koningin onzen dank uit te spreken. Tot liet verleden, M. 1L zal weldra ook behooren ons bezoek aan uw stad cn aan deze provincie, maar wat voorzeker blijven zal, bij u en bjj ons, het is, ik ben er van overtuigd, de herinnering aan deze dagen; wat niet zal voorbijgaan, het is de oude beproefde trouw der Zeeuwen aan het Huis van Oranje. Ik wonsch u geluk met den geest uwer lievolking eu ik vertrouw, «lat de band tusschcn Oranje en Zeeland in deze dagen nog is versterkt. Wanneer het heden zich kenmerkt door dien geest van orde en ran eerbied voor het gezag, waarvan uw stad en deze geheelo provincie zoozeer getuigen, dan inogen wij met volle vertrouwen do toekomst tegemoet gaan. Het is met een gevoel vim groote erkentelijkheid en met de oprechte verzekering, dat ons bezoek in Middelburg en aan Zeeland der Koningin cn mij onvergetelijk zijn zal, «lat ik u voorstel met ons in to stommen, wanneer wij bij bet vaarwel, dat de Koningin en ik Zeeland toeroepen, van gehecler harte, aan uw stad en deze provincie een gelukkige en voorspoedige toekomst toewenschen". Na het diner ontvingen HH. MM. nog; velen der deelnomors in de receptie-zaal. Onder andere lieten beiden do lieer Raat, hoofd-amhtonaar ter gemeente* secretarie on oudste officier der schutterij in ons land, die als zoodanig gonoodigd was, tot zich komen. »lk hoor", zei Koningin Wilhelmina, »dat u reeds zoo heel lang officier van de schutterij zijl, Hoe lang wol Veertig jaren ruim, Majesteit, maar ik hoop 't ook nog te blijven tot onder do Regeoring van Uwo Majesteit", antwoordde de grijsaard. »Dat lioop ik ook", hernam de Voretin. Ook do Koningin-Regentes sprak den ouden heer toe en maakto er hom eon compliment over, dat hij zijn jaren zoo flink droog. Overigens hadden beide Vorstinnen liet onop houdelijk over dc heerlijke feesten, over do verrukke lijke dagen, in Zeeland doorgebracht te midden van do zoozeer Oranje-lievendo bevolking. Te 8 uur ongeveer in de Abdij teruggekeerd door de weder zeer algemeen geïllumineerde straten togen HH. MM. te 8.45 weder op weg, om de stad nog eens in allo richtingen to doorkruisen eu tevens den gondcltocht en het vuurwerk te be zichtigen. 't Was in Middclbnrg's straten, bij hot heer lijkste weder, zooals don gatiscbcn dag tronwons, zwart van wandelaars. Waar do Koninginnen zich verloondon, hccrschte een onbeschrijfelijk enthousiasme. Het scheelde maar heel weinig of men had 't Koninklijk rijtuig op genomen en voortgedragen! De Vorstinnen waren geheel onder don indruk dezer gelukkige stemming en bleken 't groeten cn wuiven tot 't volk ook niet moede te worden. Aan het Kanaal gekomen, werd 't groot vuurwerk van Ruijsch uit Utrecht, aldaar op een kolossaal houtvlot in goreedhoid gebracht, ontstoken en om het doel te bereiken, werd do »IIulde aan dc Koninginnen", hot reusachtig cn prachtig gcslaagdo, door rijkdom van kleuren en schitterende uit barstingen uitmuntend slotnummer tot inleiding gepromoveerd. Onder oorverdoovendo jubelkreten werd de gansche omgeving er als in lichte laaie door gezet en do voorbijtrekkende Koninklijke stout met do duizenden toeschouwers door een lichtbundel beschenen, waardoor men alles als bij dag kon onderscheiden ook de van genoegen stralende gezichten der Koninginnen, die zeker vermoeid, maar wis ook dankbaar naar dc Abdij terugkeerden. Van dien dank verzocht H. M. do Koningin- Regentes bjj een onderhoud in den laten avond dón Commissaris der Koningin bij de bevolking haar tolk, door bij proclamatio dc ingezetenen vau geheel do provincie to vurzokoron hoezeer RH. MM. waren getroffen door do veelvuldige blijken van ver knochtheid aan Oranje, opnieuw van 't, Zeeuwsche volk ontvangen. De goudeltoeht was brillont. Ecu tiental grootoro eu kleinere vaartuigenwaaraan ook onze Spoorboot deelnam cn daarin een zeer kranig figuur maaktewaarvan de hoofdlijnenvau den waterapiegel tot den mastevenals do gansche tuigage in vlammen waren afgeteokend, voeren langzaam en statig door de breedc vaarten en het Kanaal, tcrwjjl de muziek van het. 3o reg. infanterie Bouwmans' kapel opwekkende muziek op een der booten uitvoerde. Bij 't vuur werk op het Kanaal kwam het treffend schoono van deze licktendo vloot nog meer nit en hij dc Beu- gaalscho verlichting of wauncer enorme lichtbundels van rood, wit en blauw over het Kanaal werden geworpen, was dc aanblik aller verrassendst. Middelburg. 25 Aug. Heden morgen to 9,40 uur vertrokken de Koninginnen uit onze gemeente. Er was geen steen onbezet op de Abdijplaats eu de weg, waarlangs HH. MM. zich naar liet station begaven, was aan beide zijden door oen tienvoudige haag van mensclien bezet. Met weemoed zag men de Koninginnen vertrokken. HH. MM. hadden een talrijk uitgeleide. Niet enkel de cerewacht, maar in 't salon aan het station en op het perron waren ongeveor alle provinciale en stedelijke autoriteiten aanwezig. O. a. ware» ook do Burgemeester van Vlissingen en andere overheden van daar opgekomen, om de Vorstinnon nog een eerbiedigen groet te brengeu. De Koningin-Regentes onderhield zich nog met velen en maakte er geen geheim van dat ook zij gaarne nog langer had getoefd. Zij sprak steeds over de welgeslaagde feesten, betreurde nogmaals de tegenkanting door het ongunstig weder van Donderdag en prees de goede orde eu aangenamen geest der bevolking hoog. Zij bad voor allen nog een aangenaam woord tot afscheid en ging daartoe in het salon als 't ware den kring rond, terwijl de jonge Koningin den moesten der in de voorete rij staande heeren een handdruk tot afscheid gaf en een vriendelijk knikje tovens. Alle bouquetten werden in den trein meegenomen, door twee man waren zij bijna niet te torson. De "kleine Koningin was in een blauw kleedje met grijs voorpand en schouderbanden en een wit hoedje met blauw lint. Tot ver voorbij het station op het emplacement, tot vlak voor de lijnen en op de goederenwagens en de spoorweg-overbrugging, zoo wel als buiten het hek, langs het Kanaal, was een ontzetteude menigte bijeen. De Koninginnen bleven op bet balkon staan, terwijl de trein door don directeur-generaal der Staatsspoorwegen, den heer Cluysenaer, en don ingenieur, de heer Mieling, gedirigeerd, voortstoomdc onder 't Wilhelmus en den parademarseh van de tamboers der Schutterij, Toen do spoorbel afluiddesteeg oen luid, een donderend Leve do Koningin! Leve dc Koningin- Regentes! uit aller hart eu mond. De beide Voretinnen, wien bij het verlaten vau het Gouver- uemeutshótel nog door mevrouw De Brauw bou quetten waren aangeboden, wuifden met hand en zakdoek nog eens, nog eens, tot zij voorbij de laatste groep waren en het was voorbij. CmOCS, 26 Aug. Wat was die dag van 25 Aug. met verlangen door de jeugd tegemoet gezienzij zouden Yan nabij de jongo Koningin en Hare moeder zien. Want hoeveel volwassenen er ook zouden wezen, do kinderen waren No, 1, zij zouden de eereplaats innemen. Reeds om 7 uur zag men ze door de straten loopcu, op alle mogelijke wijze getooid met oranje eu in groepjes of alleen repe- toorend: Wilhelmus van Nassauweu". Om half negen verlieten de duizend kinderen de waudelkerk, waar zij zich haddon voreenigd. Het maakto een zeer aangenamen indruk, zulk eeno onafzienbare rij van kinderen, allen godoscht in oranje, terwijl de grootstcn hunner driekleurige, oranje, Goesclie- en Waldeck-I'yrmontvlaggon droe gen. De onderwijzers en onderwijzeressen, bonovens eenige leden van bet comité tot wering van school verzuim geleiddou den troep, die vooraf gegaan en gesloten werd door oen der hier bestaande harmonie- gezelschappen. Aan bet station waren honderden en honderden geschaard, de kinderen kregen do eereplaats, vlak over do plaats waar de koninklijke trein zou stil houden. Daar was door de zorgen der spoorweg maatschappij eene eenvoudige estrade getimmerd, met een kleed belegd en door sierplanten geflan keerd. Vele leden van don gemeenteraad, de beide wet houders met den Burgemeester, den Secretaris cn don Ontvanger, do leden van het rykssehooltoezicht, de godsdienstleeraars vau allo gezin ton waren aan wezig. Onder het gejubol der duizenden kleinen en grooten stoomde de t rein precies op tijd het station binnen cn werden ÜH. MM. ontvangen met de tonen van liet Wilhelmus (oude zetting) door de verzamelde kinderen. Do zang werd gedirigeerd door den heer J. D. van den Berge, hoofd der weezpu- cn armenschool, on bogoloid door do muziek gezelschappen. De portiereu vau bet koninklijk rijtuig werden geopend cn het corst vertoonde zich de liefelijke verschijning der kleine Koningin, vervolgens do Regentes. Het weesmeisje Johanna Claassen over handigde daarop aan dc jonge Koningin en het weesmeisje Johanna Nieuwerstoeg aan de Regentes prachtige bouquottcn. Beide weesmeisjes kregen een hartelijken handdrukterwijl de jonge Koningin zei: »Hc dank jo wel, ik vind dc bloemen en het gezang heel mooi". Met de bouquetten in de hand bleven de Vorstinnen aan do geopende portieren de kindoren toewenken. Deze bloemruikers waren go- kocht van de kwartjes cn guldens van de rijke en de centen eu halfjes der anne Goesche kindereu. leder schoolgaand kind in Goes heeft aan dio bou quetten helpen betalen. II. M. do Regentes noodigdo daarop den heer burgemeester bij zich, en gaf Z.E.A. zooals uit do uitgevaardigde publicatie blijkt Hare booge tevredenheid over de ovatio to kennen, met last om Haven hartelijken dank aan de burgerij to betuigen. Toen dc burgemoestor opmerkte, dat dc vermoeienissen dor laatste dagen gelukkig geen nadeeligen invloed op H.H. M.M. hadden uitgeoefend, zeide de Regentes dat zij zich zeer gelukkig in Zeeland had gevoeld. Daarop werd hot sein tot vertrek gegeven eu stoomde de trein corst langzaam verder, toegewuifd ou toegejuicht door honderden en honderden. Do kinderen deden daarop con omgang door do stad en brachten oene geestdriftige ovatie aan onzon gcachton burgemeester, die daarvoor zijn vriendo- lijknn dank betuigde. Alsof de Koninginnen in do stad zelf geweest waren, zoo werd tor «ere dor jeugd huis aan huis gnvlngil. Ecu concert in den tuin »V. O. V.", waartoe bijna iedereen toegang had, besloot op waardige wijze dezen dag. I)e bouquetten zijn door tusschenlcomst van den lieer Mr. F. L. van Eeton geleverd door do firma van Luulercn tc.Utrecht; zjj bestouden uit rozen en orchideeën. Hot bouquet der jongo Koningin was getooid met oranje en do Gocscbe kleuren (wit en rood), dat der Regentes met do kleuren van Waldcck-Fyrmont. Na Goes stopte do trein een oogenblik tot 't uitlaten van den Commissaris der Koningin op de versierde lialte Rilland Bath. Burgom. en Wcth. brachten op 't perron eon zwijgende hulde aan de Vorstinnen, dio door do menigte geestdriftig werden toegejuicht. Dc Commissaris nam hier afscheid en dankte de Koninginnen namens de provincie voor de hooge eer van liet bezoek, dat don Zeouwon on verge lelijk is. Dc Regentes bracht wederkeerig nogmaals dank voor do vele ondubbel zinnige blijken van belangstelling van de zijde dei- bevolking, die uit alle oorden van Zeeland was toe gestroomd en die haar dat bezoek onvergetelijk maken. De Koningin sprak ongeveer in dezelfde bewoordingen en voegde er bij, dat 't bezoek voor haar slechts één schaduwzijde had, nl. dat zjj nog niets voor de bevolking doen kon. Zij verzocht nogmaals haar dank aan de Zeeuwen over te brengen. Onder de tonen van hot Wilhelmus door het Harmoniekorps gespeeld, en 't gejuich der menigte ging de trein door. Op de overige Zeeuwsche stations en te Bergen- op-Zoom volgden niet minder warme ovaties van de samengevloeide bevolking. To Rozendaal, dat langzaam werd gepasseerd, was bet gemeentebestuur op bet perron eu speelde het fanfarekorps het Volkslied. De toevloed van belangstellenden was zoo groot, dat een groot ge deelte van het stationsterrein, stationsgebouwen en nabijgelegen buizen zwart zagen van de menscben- massa. 't Zelfde was het geval te Breda. Op de rechter zijde van het perron waren de officieren van het garnizoen en de stafmuziok der infanterie, links de eerewacht, schutterij met stafmuziek en vaandel; het gemeentebestuur eu andere autoriteiten stonden in 't midden. Het Oud-Wilhelmus en Volkslied werden gespeeld. Bij elk station stonden HH. MM. op het balkon van den salonwagen. Te Tilburg stopte de trein ter verwisseling van locomotief. Honderden vlaggen en prachtige versiering van het perron. Het gemeentebestuur was met de Kamer leden uit het district aanwezig, benevens de schutterjj-ofiicioren en deputatie van de Koninklijke Harmonie met banier. De burgemeester, de heer Jansen, hield een toespraak, die door de Regentes met dankbetuiging voor de ovatie werd beantwoord. Het dochtertje van den Schutterij-kommandant, majoor Lommei, bood de Regentes, het dochtertje van het Harmonielied Roessel liet Koninginnetje prachtige bloemruikers aan ouder oorvordoovend gejuich der menigte. De werklieden der brouwerij van Smits en Waesberghe stonden geschaard op het dak der fabriek, allen met vlaggen in de band en betuigden met hocra's buide aan de Majesteiten. De Schutterijinuziek speelde de Volksliederen en liet Oud-Wilhelmus. Aan alle overige stations volgden hartelijke begroetingen toen de trein voorbijreed. Juist kwart voor één amveerde de trein bet versierde station Soest, vanwaar de Koninginnen, beladen met bouquetten, corbeilles en andere bloemstukken, naar Soestdijk terugkeerden. Een paar bijzonderheden uit de feesten, die een eigenaardig licht werpen op do kinderlijke natuur onzer jonge Koningin: De jonge Vorstin bad van het treurig ongeval op do Stier" gehoord en sprak met innig mede lijden over de arme stokers, die er zoo deerlijk waren gekwetst. Zij liet zich vertellen hoe 't, ongeluk was voorgekomen cn hoorde, dat de slachtoffers meorendeels stokers waren. >Dau wil ik toch wel eens zien hoe die stokers werken", zei de jonge Koningin. Maar dat kan moeilijk", merkte een der heeren op; >'t is zeer vuil beneden in dat hok". •Och kom, wat hindert dat?" vroeg zij daarop. Mag ik, moeder?" •Neen lieve", antwoordde H. M. do Regentes, »ge zoudt u te vuil maken". »Nu, maar ik heb toch genoeg schoone jurken", hernam Hare Majostoit. En 't kostte veel moeite haar te beduiden, dat zij niot kon afdalen in machinekamer en kolen- bokken, wat haar zeer speet. Een ander feit. Nadat de bezooken van Vrijdag waren afgeloopen ook die aan 't Stadhuis eu de Vleeschhal, buiten 't programma herhaald keerden de beide Ko ninginnen onder 't gejubel des volks naar de Abdij terug en zij hadden toen rust kunnen nemen tot 6.30 uur, voor bet diner op 't Raadhuis. Doch H. M. de Koningin-Regentes had vernomen van de merkwaardigheid dor gebouwen van de Abdy en wilde ze persoonlijk in oogenscliouw nemen. Met do jonge Koningin aan haar zijde en gevolgd door enkele dames en heeren van de hofhouding, ging zij te voet over de Abdij-plaats en nogmaals naar do prachtige Statenzaal met gobelins om die andermaal te bewonderen. Men kan zich bijna geen voorstelling maken van de hartelijke, schier uitge laten vreugde der tallooze menigte, toen de Voretinnen inderdaad boven vele, ja schier alle gekroonde hoofden bevoorrecht door voorbeeldige trouw en aanhankelijkheid van een gauscb volk zich daar zonder wacht of politie om zich heen te midden van de opgewekte feestschare bewogen. Er was maar één gevaardat men zich verdringen zou om de Koninginnen van nabij te zien eu vol geest drift toe te wuiven. Met een drietal collega's volgde ik het aardige tooneeltje en we vergezelden de Vorstinnen cn baar gevolg op de rondwandeling. Weinigen hadden 't opgemerkt de mensclien zagen to veel naar 't lieve kopje van Koningin Wilhelmina om voor iets anders oog te hebben maar op deze wandeling droeg ons Vorstinnetje een der gouden broches, de Zeeuwsche knoopen en gesp, dio haar door de bevolking der provincie Dinsdag waren aangeboden. De boer Frederiks, dh pas benoemde ridder dor orde van Oranje-Nassau, die deze onderscheiding, naar de Koningin-Regentes hem zeide, aan zijn diensten, sedert lang als Rijksbouw meester bewezen, te danken liad, die HH. MM. rondleidde, veroorloofde zich zijn welgevallen er over te uiten, dat H. M. reeds nu een deel dor haar aangeboden kostbaarheden droeg. Wel, mjjnhoer", gaf do kleine Koningin daarop echt kinderlijk ten antwoord, »ik zit ze den ge- hcelen dag uit te zoeken". Koningin Wilhelmina wilde, in den toren ge komen, absoluut den »Langen Jan" beklimmen. Men beduidde haar dat dit niet ging. »Och, moeder, ik wou er zoo graag eens op. Waarom mag dat nu niet?" vroeg H. M. Het is te hoog", gaf do Regentes haar te kennen. •Hoelang duurt het wel, mijnheer Frederiks, om boven to komen?" De aangesprokeno gaf te kennen, dat het bestjjgen dor 360 trappen wel 3/4 uur vorderde. •Nu, dat is te vermoeiend en er is geen tjjd voor. Want gij moot ook nog voor het diner ge kleed worden", zei de Koninklijke Moeder. Maar het kostte eenige moeite, zelfs toon nog H. M. te overtuigen, dat zij te veel van haar krachten zou hebben gevorderd door zulk eene excursie. De Koningin werd algemeen als een bevallig meisje geprezen. Wat is zij toch een lief kind" hoorden wij de meuscbon herhaaldelijk getuigen. Zij wast dan ook gelukkig op. Maai- al bljjkt zij,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 2