ZIERIKZEESUIIE NIEUWSBODE. Dinsdag 28 Augustus 1804. De Arbeids-Eiiquête. Hoofdelijke Omslag. NIEUWSTIJDINGEN. De Koninginnen in Zeeland. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,00. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6504, Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 43 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierïltzeesche Nieuwsbode" De ondergeteekende herinnert do belastingschul digen, dat ten gevolge der buitengewoon late vaststelling van het kohier van den Hoofdelykcn Omslag over 1894, bij de uitgifte der aanslag biljetten reeds zeven twaalfde gedeelten waven verschenen en dat weldra dus acllt termijnen zullen verschenen zijn. Hij richt tot de aangeslagonen het beleefd verzoek het verschenen bedrag ten spoedigste aan te zuiveren. Zibbikzbf., 27 Augustus 1894. De Gemeente-Ontvanger, OLIVIER. Het eindverslag. I. De Staatscommissie, den 29 Sept. 1892 benoemd, is krachtons het besluit, waarbij zij in het leven werd geroopoh, belast geweest met het «uitbrengen van verslagen aangaande de werkzaamheden der Staatscommissie van euquCte, en het doen van voorstellen, waartoe het door die Staatscommissie gehouden onderzoek haar aanleiding mocht geven". De bedoeling is dus blijkbaar ge woest, dat zij, als geheel, den rijkon schat van gegevens, waarmede zij 200 goed vertrouwd was, zou ver werk on, in een ten algemeenen nutte bruikharen vorm samen persen, en, op grond van hetgeen door die verwerking in het licht zou komen, voorstellen to doen. Een moeilijke, maar een schoone taak, een omvangrijke, maar een dankbare, vruchtbelovende arbeid De Commissie heeft, helaasmeer oog gehad voor de bezwaren, die aan het haar opgedragen werk verbonden waren, dan voor de uitnemende diensten, die zij door eene richtige vervulling ervan aan land en volk zou kunnen bewijzen. Wij willen haar dat met haar eigen woorden laten zeggen. In de Staats-Ct. van 16 April 1893 kwam een voorloopig verslag van de Commissie voor, godag- teekend 1 Maart 1893. Daarin leest men, na ver melding van de omstandigheid, dat het onderzoek zich over het geheelo land had uitgestrekt, het volgende «Bij zoo grooten omvang der haar opgelegde taak moest do Staatscommissie tot het inzicht komen, dat de bewerking van de vorkregen uitkomsten, wilde zij zich in haar geheel daarmee belasten, aan nog grooter bezwaar onderhevig zou blijken dan het gehouden onderzoek zelf, en dat die bezwaren zolfs onoverkomelijk zouden worden bevonden. «De Staatscommissie had het werk van een harer afdeelingen eenvoudig en geheel formeel als hot hare kunnen overnemon. «Dan evenwel zou zij geacht worden, althans op ieder punt van eenig belang, aan het door de afdeelingen verrichte werk haar zegel te hechten, en met de in hot verslag ontwikkelde zienswijze in te stemmen. De aldus voor hen ontstaande verant woordelijkheid verklaarden alle leden der Staats commissie, die van hun gevoelen deden blijken, niet te kunnen of te mogen aanvaarden. «Om een verslag in zoodanigen vorm vast to stellen, dat de Staatscommissie voor de juistheid der daarin vervatte feiten en de gegrondheid der ontwikkelde beschouwingen zich aansprakelijk kon stellen, zouden telkens zeer uitvoerige besprekingen onmisbaar zijn geweest. «Met zekerheid toch was in den boezem der Commissie omtrent menig gewichtig onderwerp verschil van gevoelen te voorzien. «De Staatscommissie besloot dus een weg niet te betreden waarop met zekerheid was te voorzien, dat voor belangstellenden de moeite van kennis neming der onderscheiden verslagen, voor den Staat het bedrag der kosten, voor de Commissie zelve het te verrichten werk aanmerkelijk zou toenemen". Toen wij dit gelezen hadden, was voor ons «het mooie eraf". Juist toch door de besprekingen in de geheele Commissie, juist door dio wisseling van gedachten tusschen zoo volkomen bevoegde en zoo geheel op de hoogte zijnde mannen, juist door hot tegenover elkander stellen van uiteenloopendo meeningen, 7.ou het licht ontstoken zijn, dat nu te vergeefs gezocht wordt. Het is wel zoo, als de Commissie in dat Voor loopig Verslag zegt 'dat het voornamelijk op de einduitkomsten aankomt, en die uitkomsten zijn neergelegd in de voorstellen, welke zij in haar eindverslag als geheel heeft gedaan maar, zoo danige voorstellen ontleenen hare groote waarde aan de gronden, waarop zij rusten, en die gronden zijn nu niet aangegeven, ja, soms komt het tegen deel voor. Één sterk sprekend voorbeeld moge ten bewijze daarvan dienen. De eerste afdeeling der Commissie, bestaande uit de H.H. Rochussen, De Bordes, Jansen en Van Wijck, heeft, zooals gezegd is, haar onderzoek o. a. uit gestrekt over de openbare middelen van vervoer (spoor- en tramwegen). Daarover is een uitstekend verslag uitgebracht, gesteld door den heer De Bordes, een deskundige bij uitnemendheid. De slotsom was, dat er geen grond bestond voor andere door de Regeering te nemen maatregelen dan eene wijziging der redactie van art. 113 van het Kon. besluit van 27 Oct. 1875 {Staatsblad No. 183), ten einde den diensttijd van' de beambten der spoorwegdiensten zoodanig te regelen, dat zij, behoudens onvoorziene omstandig heden, na een onafgebroken diensttijd van 16 en bij nacht van 14 uren, geheel vrij en buiten eiken dienst en elke bemoeienis van don spoorweg zouden zijn, bg nachtdienst gedurende 10 en bg dagdienst gedurende 8 uren. Voor deze slotsom zyu nu de gronden ontwikkeld. De geheele Commissie echter was het met die slotsom niet eens en verlangt in haar eindverslag een aantal bepalingen, die tot in byzonderheden de diensttijden regelen van het personeel van alle ondernemingen van vervoer, welke mot concessie van het openbaar gezag oen spoorbaan berijden. De beer De Bordes heeft eene nota van bemerkingen op die voorstellen bij hot eindverslag gevoegd, ora van de bezwaren, die hg er tegon beeft, rekenschap te gevenmaar van eene toelichting der voorstellen door de Commissie is iu hot verslag niets te vinden, en ovonmiu van eene verdediging dier voorstellen tegen de geopperde bedenkingen. Wij zouden meer voorbeelden kunnen aanvoeren, maar dit eene zal voldoende zgn tot rechtvaardiging van ons oordeel, dat de beperkte opvatting, die de Commissio van hare taak hooft gehad, haar arbeid minder vruchtbaar heeft gemaakt dan zij had kunnen zijn. Minder vruchtbaar. Toch niet zonder vrucht. Want, al is het verband tusschen do voorstellen en de uitkomsten der enquête niet bepaald aan gewezen, do voorstellen zijn toch van do geheele Commissie en door haar gedaan naar aanleiding en op grond der gevoerde besprekingen en kunnen dus beschouwd worden als do uitkomsten, waartoe het ingesteldo onderzoek haar geleid heefthet zgn dus zooveel bakens, die de richting aanwijzen, waarin hot onderzoek der gegevens moet of kan plaats hebben zooveel punten, waaraan ieder zijne eigen beschouwingen cn opvattingen kan vast- knoopen. En tusschen de oorspronkelijke gegevens en de eindvoorstellen vindt mon, door do zorg der Commissio, óf in haar eerste of in haar tweede phase, vele en zeer to waardeeren aanwijzingen, die bij de studie van het geheel van veel dienst kunnon zijn. De voorstellen dor Commissio te bespreken, ligt nu niet in ons plan. Wellicht dat wij althans sommige ervan eerlang afzonderlijk behandelen. In ons volgend artikel bepalen wij ons tot een kort overzicht ervan, waaruit kan blgken, hoe uitgebreid de taak is, die volgens de Commissie do overheid in zake de sociale wetgeving heeft to vervullen. (Slot volgt). Amerika. In oen bosch bg Clay, in Kentucky, heeft mon dezer dagen een beeldschoone jonge vrouw met handen en vooten op een kruis gespijkerd gevonden. De arme vrouw, die vóór hare kruisiging deerlijk mishandeld was, leefde nog. Een vrouw, die reden meende te hebben om jaloersch op haar te zijn, had zich op die vrocselijke wijze op haar gewroken. uitschland. IScriyII, 25 Aug. De Berliner PoUtische Nachrichten, een officieus blad, wijdt een artikel aan het bezoek, door do beide Koninginnen aan Zeeland gebracht. Het blad ziet in do hartelgko ontvangst een bowys hoezeer liet Huis van Oranje en hot Koningschap onveranderd in hot volk geworteld zijn goblovon. «Alle pogingen", vervolgt het, «in den loop dor jaren door anarchisten en sociaal-democraten aangewend om daartegen eene revolutionaire strooming te verwekken, zgn mislukt. Bij de verhouding, waarin het Noderlandsche volk staat tot de draagsters der kroon, komen verstand en hart gelijkmatig tot hun recht, en hieraan heeft de liefde voor het koningschap in Nederland eene kracht te danken, welke alle omverwerpende bewegingen reeds van te voren met onvrucht baarheid slaat". Nederland. lirlU. 24 Aug. Heden had te gehucht Echter- bosch een groot ongeluk plaats. Toen de 15-jarige zoon van den heer M. bezig was het geweer te poetsen, ging het plotseling af en trof de moeder van den knaap, dio zich in hetzelfde vertrek bevond, met het ongelukkig gevolg, dat zg na cenigo oogenblikken den geest gaf. De zoon is reeds in voorloopigc hechtenis ge nomen door do plaatselijke politie, HoUer<laiil, 25 Ang. Een koetsier van onze tram vond gisteren in zijn wagen een zilveren beugel met geld. Toen het hem later gelukte den eigenaar te vinden, ontving hij als belooning een dubbeltje. itliridelhlirg, 25 Aug. Het staldepartement van H. M. de Koningin is heden ten 12 u. 30 per extra-trein vertrokken, gedeeltelyk naar Den Haag, gedeeltelijk naar Soestdgk. De cavallerie keert por extra-trein van 1,05 naar haar garnizoen terug. ItriliilisM'. 27 Aug. Op do kermis alhier, de vorige week gehouden, had een der bezoekers de brooddronkenheid een ander met een mes in de zijde te steken. Het geval verwekte natuurlyk veel ont steltenis. Do toestand van den gewonde is echter bevredigend. Xlci'ik/.ec, 27 Aug. Naar men mededeelt, moet er bg het hoofdbestuur der postorijon ovor gedacht worden, om do brieven- on telegrambestellers en postboden van njkswego van schoeisel te voorzien. De luit. ter zee der le kl. W. J. de Bruyne, behoorende tot de rol van Hr. Ms. wachtschip te Ilellevoetsluis en belast met het bevel over Hr. Ms. kanonneerboot «Dog", wordt, onder eervolle ont heffing van dat bevel, den 25n Sept. a.s. over geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en heiast met het hovel over Hr. Ms. instructieschip «Gier". De luit. ter zee der 2e kl. J. II. Zeeman wordt met 1 Octobor a.s. van Hr, Ms. momtor «Cerberus" overgeplaatst op Hr. Ms. intructieschip «Bellona". Bij Kon. besluit is H. P. J. Tutein Noltheuius, burgemeester van Vlissingen, benoemd tot ridder ia de orde van Oranje-Nassnu. H. M. de Koningin Regentes heeft benoemd tot Kamerheoren in buitengewonen dienst W. A. Graaf van Lyndon, lid van Gedep. Staten van Zeeland en Jhr. Mr. W. A. van Reigersberg Ver- sluys, president der arrond.-rechtb. te Middelburg. Door H.H. M.M. de Koninginnen zgn do volgende giften geschonken aan: de armen te Middelburg 1200, te Vlissingen 1000, te West- kapelle ƒ800, te Veere ƒ200 en te Domburg ƒ200. Verder aan de politie te Middelburg en die te Vlissingen elk 150en aan het muziekcorps der dd. schuttery van Middelburg en dat van het derde regimont infanterie elk 150. Door de Koninginnen weid voorts aan mevrouw De Brsnw, echtgenoot© van den heer commissaris der Koningin, een vorstelyk cadeau geschonken bwlaando in een prachtige bracelet met kostbare steen en en met de initialen der vorstinnen, de W in een rand van robynen en de E in een van diamanten. Mevrouw Scborcr tc Middelburg en mevrouw Tutein Noltbenius te Vlissingen ontvingen eveneens van do vorstinnen een kostbare bracelet, met diamanten bezet. Aan de kinderen van jhr. Mr. W. M. de Brauw schonken de Koninginnen als herinnering aan haar bezoek een collectie fraai speelgoed, waarbij ook oen tweetal stnkken in oudzilver. H. M. do Koningin-Regentes schonk 100 aan de bemanning van do „Nederland", waarmede zg Donderdag den tocht op de Schelde gemaakt hoeft. Door don directeur der Maatschappg «do Schelde" te Vlissingen is het volgendo ter kennis van de worklieden gebracht «Haro Majesteit do Koningin-Regentes hoeft my opgedragen om don werklieden der Kon. Maatschappg «de Schelde" en speciaal den bowoners der Bankert- en Evertson straten, den innigen dank van H.H. M.M. do Koningin en de Koningin-Regentes te willen overbrengen voor de allervriendelijkste en hartelgko wgze, waarop Hoogstdezelven bg het bezoek alhier door de werklieden zijn ontvangon. «Ik kwijt mg van die vereerende Hoogo opdracht door U daarvan deze mededccling te doen". Naar wjj vernemen, is het ongeval dat Dondordag to Vlissingen aan boord van Hr. M. pantserscbip «Stier" plaats vond, niet ontstaan door gasontploffing, maar door het springen van eene stoompijp. Blijkons een rapport van den commandant van Hr. Ms. pantserschip «Stior", zijn ten gevolge dor ter rcedo van Vlissingen aan boord van dien bodem plaats gehad bobbende ontploffing de volgende personen verwond: Van der Zee, Klumper, De Vries, Sturk, Dropman, Kuiper, Bakker cn Helto- ma. Do toestand der drio eerstgenoomden is ernstig, doch niet direct levensgevaarlijk. Bg hot bezoek der Koninginnen aan Vlissingen hebben de zakkenrollers en valscho kaartspelers goede zaken gemaakt. Eonigo Zeeuwsche boertjes lieten zich verlokken tot het kaartspelen, waarbij de gewone methode gevolgd werd. Een tweetal verloor oen aardig sommetje. Op hel geroep: Valsche kaartspelers 1 kozen de schelmen het hazenpad en waren in het gedrang spoodig verdwenen. Een van de klanten werd door een tweetal agenten in burgerkleeding op heoterdoad betrapt en aangehouden. De zakkenrollers bewogen zich gaarne in do herbergen, waar men, om te schuilen voor do stortregens, man aan man stond. Vele Zeeuwsche deernen werden het slachtoffer hunner vlugge vingers. Te Vlissingen is gearresteerd oen zakkenroller, die juist bezig was bij eene dame zijn geluk te beproeven. Het bleek een Franschman te zijn. Gedurende de feestdagen zgn te Middelburg 8 gouden horloges, henevens verschillende andere voorwerpen van waarde gerold. Donderdagavond had op de barge van Mid delburg op Vlissingen een treffend ongeluk plaats. Do heor J. Mesu, uit Nieuw- en St. Joostland, vader van zeven kinderen, loundo tegen do balnstrade van de in vaart zgnde bargo en bad daarbij bet ongeluk overboord te vallen en te verdrinken. Allo pogingen tot redding waren te vergeefs. Zijn lijk is nog niet gevonden. Hot vermogen, dat de beer Jol'l Oppenheim Sz. aan het Instituut voor doofstommen tc Groningen beeft vermaakt, onder last van vruchtgebruik, bedraagt 400,000. Sedert enkele dagen is voortvluchtig de bakker T., van Woltersum, beschuldigd van onzedelgke handelingen met kindoren. Sedert jaren heeft hg tal van meisjes, ook van de voornaamste ingezetenen, weten over te halen met centen en mooie praatjes. In dezen regenachtigen en waterrijken zomer ziet mon in een hooggelegen provincie als Drente het zeldzame verschijnsel, dat men daar buiten gewoon veel last van bet water heeft, zoodat aldaar niet minder dan in laag gelegen streken een zeer slechte oogst verwacht wordt, hetgeen voor een deel reeds door de uitkomst werd bevestigd. In deze maand moet, volgons het provinciaal reglement, do schouw over de waterleiding gedaan worden, doch men is niet bg machte de leidingen in behoorlgken staat te brengen, daar men hierin door liet hooge water verhinderd wordt. Uit Rolde, een van do hoogste streken van Drente, is daarom aan Gedep. Staten het verzoek gedaan, om die schouw eene maand uit te stellen. Aan dat verzoek is door Gedep. Staten voldaan. Wanneer uit zulk eene streek een dergelijke klacht gehoord wordt, hoe moet het dan wel zijn iu lager gelegen stroken? Ten vervolge op onze vorige berichten nog het volgende: Aliclricllmrg. 23 Aug. Te halfzes waren do Vorstinnen terug in de Abdjj. Terstond zonden zg oen telegram van hartelijken dank aan don Burgemeester van Vlissingen voor de indruk wekkende, onvergetelgke ontvangst aldaar, waarover de Regentes trouwens reeds persoonlyk voel aan don Burgemeester had gezegd, hem byzonder dankend voor zgn persoonlijk optreden, onvermoeid overal in den stortregen. Het diuer bij den Gouverneur was tot 30 couverts beperkt. De Koningin dineerde afzonderlijk. Iu den avond was 't te Middolburg betrekkelijk stil hoewel er toch nog vrij wat meer volk op de been was dan anders en vroolyke liedereu overal weerklonken, terwijl van 911 uur op de Markt, concert was van de schuttery. In St. Joris was balhier en daar weer illuminatie. Daar 't weder mooi was opgeklaard, ging alles echter naar Vlis singen, waar de vroalykbeid grenzenloos was, dóch do orde tevens. Hot was bij de muziekuitvoeringen een kermispret voor oud en jong; do algemeeue illuminatie slaagde buiten verwachting en evonzoo het groot vuurwerk. AI id de II» urg, 24 Aug. Heden wijden H.H. M.M. den laatsten aag van baar verblgf in Zeeland aan het bezoeken van verscheidene instellingen van kunst, wetenschap, liefdadigheid enz. Op hot Abdg-plein staat reeds in den vroegen ochtend een talrgke menigte, vooral kinderen, die onvermoeid zingen. De jonge Koningin, in hot wit gekleed, verschijnt nu en dan aan het bovenvenster en knikt en wuift, telkens begroet met uitgelaten gejubel. To tien uur rijdt de Rogentos, alloen vergezeld van mevrouw Van Hardenbroek, in een vierspan gezeten en met een doel van bot gevolg uit, door baar dochtertje van uit het venster toegeknikt, wat het publiek o zoo lief vindt, naar hot Gerechts gebouw. Overal op den weg is het stampvol cn het gejuich neemt geen einde. Aan het gebouw, dat alleen met plantcu ver sierd is en waarvan de toegang mot fraaie loopei's is belegd, wordt H. M. ontvangen door den Presi dent der Rechtbank, Jhr. Mr. Van Reigersberg Vorsluys, in groot galakostuum. De Middolburgsche magistratuur is voltallig en in gewone kleeding in de vestibule opgesteld. De Regentes begeeft zich dadelyk naar de kleine Raadzaal, die eon Louis XV betimmering heeft met drie prachtige gobelins van omstreeks 1760, vervaardigd door Leyniers van Brussel. Hier hoeft do aanbieding plaats van twee paren photo's van het groote behangsel, den triomf tocht van Alexander den Grooten voorstellende. Daarna werpt do Regentes een blik in de groote zaal met het kunstig gesmode bek, vroeger in bet stadhuis dienende voor dc afsluiting van de vier schaar. Do President deelt der Regentes, die alles zeer bewonderde, allo byzouderheden mee; ook, dat 7.ij Uier was in den vroegeren zetel der Duitsehe orde, dat het huis gebouwd werd in 1765 door Johan Adrioan van dc Porre, zijn oud oud-oom en den vroegeren eigenaar van het kasteel «Wcstbove". Na een betuiging van groote ingenomenheid ver trekt de Regentes, om naar het Gasthuis te gaan. Bjj het bezoek der Regentes aan hot Gasthuis vindt zij haar versierd portret in dc vestibule. De ontvangst heeft plaats door de Regenten A. P. Snouck Hurgronjc, Epkeina, Dr. De Man on Zip. Een lakei met. een mand vol kleine bouquetjes volgde Hare Majesteit. In de ontvangkamer wordt de Regentes toe gesproken door den heer Snouck, die haar 't welkom toeriep namens het bestuur der Godshuizen. De Regentes bezocht enkele zalen. Niet die van de ernstigste zieken en ook niet de operatie-kamer. Zij sprak alle lyders toe, vroeg hun een en ander en overhandigde zelf aan elk een ruikertje. Na dankbetuigingen voor de ontvangst en de haar gegeven inlichtingen, vertrok H. M. Na dit bezoek keerde dc Regentes terug naar de Abdij om de Koningin te halen. De gebruike lijke stoet werd nu hersteld, de huzaren, de eere- wacht en het geheele gevolg. Dc Regentes was als altyd in zwarte zijde gekleed, Koningin Wilhclmina in zeer lichtblauwe zijde, met. oen zwart ruitje, waarbij oen sfcroohoed met lichtblauwe voeren. Tijdens don rit en in het kerkgebouw droeg zij een mauve-manteltje. Het eerst werd naar dc nieuwe kerk gereden, waarombeen een groote menigte geschaard stond en dc Vorstinnen toejuichte. Het kerkgebouw was stampvol. Er was een sobere plantversiering aangebracht cn er waren loopers gelegd. Onder orgeltonen, zacht ruischend door de hooge gewelven, treden de Vorstinnen binnen, ont vangen door het Collego van Kerkvoogden en Notabelen. De Predikanten zijn allen aanwezig. Dc President- Kerkvoogd De Mol geeft inlichtingen betreffende het praalgraf der Evertson, waarvoor do jonge Koningin oen fraaien palmtak neerlegt, alsook van de gcdenkstcenengewyd aan Willem II, Roomsch Koning en Floris V. Do Vorstinnen bewonderen den prachtige» wit-marmeren preek stoel, met fraai beeldhouwwerk versierd. Van hot praalgraf worden fraaie photographieUn door den heer De Mol aangeboden. Ds. Poort spreekt een kort, indrukwekkend woord tot de Koninginnen. De gemeente zingt haar Gezang 224 vers I toe, eerbiedig opstaande. Met het „Wien Ncerlands bloed" ontvangen, gaan de hooge bezoeksters onder de plechtige tonen van het „Wilhelmus" (oude zetting) heen en wel naar het I3urgerweeshuis. Daarbuiten was een baldakijn aangebracht en een groenversiering, evenals in do gangen. Aan den ingang, op de trap, staan twee der jongste meisjes, do allerliefste zusjes Dientjc en Adresina Julianus, in bet toekonacktig «Weezenkostuum" (zwart en groen), zij strooien bloomen voor do Vorstinnen. In de vestibule bieden de twee oudste meisjes Fran- cina de Wit en Antoinette Potronella Schipper bouquetten aan. Weder is het de heer Snouck Iïur- gronje die inlichtingen verstrekt over den aard dei- instelling, nadat hij ook hier een kort woord van welkom heeft gesproken. Hare Majesteiten bekeken met belangstelling het exemplaar van den Statenbijbel van 1777, die alleen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1