De nioordonaar van de weduwe Du te en hare nicht is met zijn medeplichtige te Schogen gevat. Al het gestolene was in hun bezit. De in hechtenis genomenen zijn: Simon Alot, 29 jaar (dader) en Klaas Boes, 17 jaar (mede plichtige), inwoners van Schagen. Eerstgenoemde ontkent, zijn medeplichtige heeft bekend. Beiden zijn Donderdag met rijtuigen naar Alkmaar gebracht. Nader meldt men nog, dat genoemde Simon Alot drie jaar gehuwd is, doch geene kinderen heeft; zijne vrouw echter woont niet bij hem in. Reeds eerder heeft zij haar man, wegens de slechte be handeling, welke zij van hem ondervond, verlaten, en nu zij onlangs hem voor de tweede maal weder had verlaten, weigerde zjj beslist voortaan met hem samen te wonen en beeft zij een betrekking gekregen aan de kaasfabriek te Schagen, waar zij thans nog werkzaam is. Alot, die timmerman van beroep is, heeft in ver schillende plaatsen, als Den Haag en Haarlem, gewoond. Meer dan eens heeft hij in Haarlem gewerkt en gewoond; naar men zegt, woonde hij ook aldaar toen de bekende moord op de twee oude vrouwen aldaar gepleegd werd. Sedert de laatste drie weken had hij geen werk gehad en was onlangs van Haarlem naar Schagen gekomen, waar hij tot heden bij zijn ouders inwoonde, die beide nog leven. Klaas Boes, meubelmaker van beroep (of eigenlijk nog leerling), is de zoon van den barbier enkoffie- huishouder A. Boes en een kind uit diens huwelijk met zijn tweede vrouw Cr. Jes. Zooals reeds vroeger gemeld is, woont Boes naast het huis waar de moord is gepleegd, en loopen de orven der huizen in elkander. Op een der erven zijn een aantal van do vermiste voorwerpen van waarde en een vrij belangrijk bedrag aan geld gevondenzoodat thans, na de bekontenis van dezen jengdigen medeplichtige, weldra bet volle licht over de gruwelijke misdaad zal opgaan, welke gedurende deze dagen de ge moederen met zoo angstige spanning vervalde. Met twee rijtuigen zijn om half zes Donderdag morgen do misdadigers geboeid naar Alkmaar ver voerd, vergezeld door don officier van justitie, mr. Karseboom, en de noodige politie. Het onderzoek in deze zaak is door do justitie met den meesten ijver en beleid gevoerdhet laatsto onderzoek met K. Boes, waarin ook van tijd tot tijd S. Alot gehoord werd, is begonnen Dinsdag middag te 12 uren en onafgebroken, nacht en dag, doorgezet tot Donderdagmorgen vijf oren. 1IOOKD TK HlKttlll. Woensdag zijn uit Noarden de korte jas van de beschuldigde Koelman, aan welke jas eonige knoopen met bloed bevlekt en waaraan haren van do ver- slagene gevonden waren, voor het ondorzoek naar Amsterdam gezonden. Zoo ook de sigaren, govonden in het huis van den moord. Deze sigaren zijn van do soort, die in do cantinc to Naardon verkocht worden. Van de getuigenis van het driejarig znsjo is officieel niots bekend. Omtrent Henrietto Momber verneemt men, dat zij reeds vroeger gevangenisstraf wogens diefstal moet ondergaan hebben. Donderdagmorgen liep bet gerucht dat de kanonnier Hiltrop geboeid naar het raadhuis te Bassum was gebracht. Dit is cchtor niet juist, want Hiltrop is, na door hem afgelegde, afdoende vor- klaring, onmiddellijk op vrije voeten gestold. To Arasterdam was Woensdag de stand: door cholera aangetast 38, overleden 16 personen. Sinds 5 Augustus 1.1., toen het eerste cholera geval te Haarlem voorkwam, zijn aldaar aangetast 10 personen. Hiervan zijn overleden 7 personen; nog 3 personen zijn in behandeling. Dezen bovinden zich vrij wel en hun toestand is herstellende. Woensdag heeft zich te Haarlem een nieuw geval van cholera voorgedaan bij een 43-jarige dienst bode. Zij wordt ten huize verpleegd. LlilPBODW. Op de landbouwtentoonstelling te Enschedé is toegekend in afdeeling 14 (werktuigen, dienstig voor landbouw on zuivelbereiding) aan Boeke Huidekoper to Groningen een verguld zilveren medaille. Deze firma was geëxposeerd met een Lavals melkontrooraer voor hand-, paarden- en stoom kracht, melk- en roomkoelers, kranen en boterkneders on dr. Gerbors' melkonderzoekingstoestel. Naar wij met zekerheid vernemen, zal de firma Boeke Huidekoper to Groningen op de tentoon stelling te Zuidlaren in werking brengen een De Laval's Alfa Seporator Baby voor handkracht, welke 125 liter melk per uur kan verwerken, alsmede verschillende handmolens, wortelsnijders en haksel- snijders, terwijl voorts vele werktuigen op het gebied der zuivelbereiding zullen worden geëxposeerd. ii ïïlü liT u w "h. Beroepen bij de herv. gemeente te West-Kapelle ds. W. A. Kcers, pred. te Veere. Beroepen te Driebuizen en Zoid-Schermer ds. G. J. ten Brummeler Andriesse te Znidzande. Beroepen bjj de Geref. gemeento te Leerdam ds. S. O. Los, cand. te Oud-Vosmeor. Ds. Bax, pred. te Zaandam, schrijft aan de Amsterdammerdat het boricht, als zou de Synode met groote meerderheid van stommen besloten hebben, het classicaal bestuur van Haarlem te ge lasten, hem aan den tand to voelen in zake ziju opvatting van art. 11 van het Algemoen Reglement hem niet zeer waarschijnlijk voorkomt. >Want", zegt hij, wanneer toch de Synode heeft gedaan, wat gij hebt vermeld, dan zou men billijker wijze mogen verwachten, dat zij mij, zij het ook met een enkel woord, van de door haar ten mijnen opzichte gevolgde gedragslijn op do hoogte zou hebben gebracht en tot nog heb ik niets vernomon". Voorts verklaart Ds. Bax zich ten zeersto inge nomen met het betoog van de Amstcritommer, dat bedoeld art,. 11 ten spoedigste gewijzigd dient te worden, wijl dit artikel ook voorschrijfthandhaving van do loer der Herv. Kerk; oen eisch waaraan modernencvaugelischcn cn ethisch-orthodoxen onmogelijk voldoen kunnen. Eu wat nu den eisch van bewaring van orde en eendracht en de aankweeking van liefde voor Koning en Vaderland" betreft, daartegen heeft Ds. Bax het volgende op to merken «Wanneer ik in do Nederlandsche Hervormde Kerk in eenigo botrekking met het kerkelijk bestuur bon belast, dan schrijft het genoemde artikel mij voor, liefde aan t,o kweeken voor den Koning, d.i. voor don beslaandcn regceringsvorm oil liefde voor het vaderlandmaar nu is hot toch alleszins denk baar, dat juist de liefde voor mijn volk, die toch wel de kern zal wezen der ware vaderlandsliefde, mjj dringt mede te werken aan do verandering van den bestaanden regceringsvorm. Ook kan de bewaring van orde on eendracht in botsing komen met de aankweeking van liefde voor den bestaanden regee- ringsvorm. Mocht toch die regeeringsvorm worden gewijzigd, dan zon de consequente toepassing van het bewuste artikel meebrengen, dat alle ouderlingen en diakonen, al de leden der classicale on provinciale kerkbesturen en der algemeeue Synode en der Synodale commissie en tevens alle kerkvoogden en notabelen en al de leden der provinciale colleges van toezicht en van het algemeen college van toezicht zich mot elkander vereenigden, om den dan bestaanden toestand omver te werpen. En dat zou zeker niet gemakkelijk ge paard kunnen gaan met de bewaring van orde en eendracht". Xici'lkzec. Dinsdag 1.1. 's morgens ten 91/, ure, werd door den Eerw. Heer J. J. M. Rombouts, geb. alhier, zijn eersten plechtigen dienst in de R.-C. berk opgedragen. Zijne assistenten aan het altaar, dat prachtig versierd was, waren do Z.Eerw. H.H. J. van Delft, pastoor te Hazerswoude, oud kapelaan alhier, J. Baede, pastoor en J. Goense kapelaan alhier. De feestrede werd uitgesproken door den Z. Eerw. heer A. G. R. Feijen, oud-pastoor alhier, thans te Amsterdam. Hg opende zijne rede met een gevoelvol woord tot den feeeteling en zijne familie en sprak verder over do waardigheid der H. Bedie ning. Na den H. Dienst werd een plechtig Te Deuni gezongen. Het zangkoor voerdo yoor het eerst eeue Mis uit in oud-kerkelijken stijl, die uitmuntend slaagde en diepen indruk maakte. Maandag ten 9 ure werd door don Eerw. heer J. J. Mes, geboren te Zierikzee, zijn eersten plechtigen dienst in de R.-G. kerk te Middelburg opgedragen, waarbij o. a. tegenwoordig waren de ZJJerw. H.H. Mes, pastoor te Langeudjjk, Tachi, pastoor te Buitenvclde bij Amsterdam en Ruscheblath, pastoor te Alkmaar. o i» e a ii ij s. Bij het op 22 en 23 dezer te 'sHage gehouden examen voor de hoofd-acte is o. a. toegelaten do heer J. P. van der Ploeg van St. Maartensdijk. De heer P. P. Visser, leeraar aan de H. B. School to Utrecht, vroegor te Zierikzeo, komt als No. 1 voor op de voordracht voor leeraar in do Fransche taal aan de H. B. School te 8chiedam, tevens aan het Gymnasium aldaar. ïl¥c H T k 10 V 'H I» ril ven Het gerechtshof bevestigde het vonnis der Middelburgscbo rechtbank, waarbij M. T., machino-bankworker aldaar, wegens diofstal voroordoeld werd. De Koninginnen in Zeeland. Als vervolg op bot korlo bericht in ons No. van Dinsdag geven wij heden con overzicht vou de feestoljjkhcden to Middelburg, Veere en Vlissingeu. 21 Aug. Kort nadat de koninkljjke trein op Zeonwschcn bodom was gekomen, werden aan het station Rilland-Batb, Hare Majesteiten welkom goheeten door jhr. mr. M. H. do Brauw, Commissaris der Kouingiu in dat gowost. Hier werden do hoogo bezoeksters het eerst gehuldigd door de juichkreteu der Zeouwscbo bevolking. Hot plaatselijk muziekkorps stond aan bet station en speoldo do vadorlandscho liedoren. Na eon weinig vertoef ging do trein verder en kwam stipt op tijd, 12,10 te Middelburg aan. Vóór het station stond eon onafzienbare schaar, welke met ongeduld hetoogcnblik verbeidde, waarop de jongo Vorstin haar intocht in Zoeland's hoofd stad zou doen. De versiering van de wachtkamer was vorstolijk. In het kanaal lagen een aantal schepen, hetgeen een aangenaam gezicht opleverde, nog verhoogd door de vele vlaggen en de reeks van monschon, die op do vele vaartuigen een plaats haddon veroverd. Eone grooto menigto bewoog zich don gcheolen morgen langs de straten en liep met stralende ge zichten, omdat het weer zich zoo goed hield en de Oranje-zon zoo vriendelijk scheen. Op liet perron waren oen aantal autoriteiten ter verwelkoming. Do burgemeester, do wethondors, de raadsledon, leden van Gedep. Staten, generaal Teding van Berkhout eu zijn adjudant, oversten, regis- tratie, enz. Toen op den juisten tijd de trein aankwam, word hot volkslied aangeheven door het muziekkorps der schutterij, dat op het perron met eenc afdeeling schutterij goposteerd stond.' Onmiddellijk na het uitstappen werden aan Hare Majesteiten sierlijke bouquetten aangeboden; aau de Koningin door jonk vrouw M. Schorer, dochter van don burgemeester, en aan de Koningin-Regentes door de jongejuffrouw J. E. H. Tab, dochter van het raadslid. Koningin Wilhelmina was geheel in het wit, ook met witte veeren op den hoed. Do Regentes was in stemmig donker. Na een kort woord van welkom werd de schutterij geïnspecteerd cn daarna volgde do voorstelling vau dc verschillende autoriteiten door den burgemeester. Vervolgens vertoefde men een oogenblik in de ont vangstsalon, en daarna werd do stoet volgens do aangegeven volgorde govormd en deden do hoogo bezoeksters haren blijden intocht in Middelburg. Op dat oogenblik ging eou oorvordoovend gejuich op en de stoet stelde zich in beweging. Overal op haren weg werden de Koninginnen met hartelijk gejuich «Leve de Koninginnen niet >Oronjo hoven" en allerloi kreten uit hel. hart ontvangen. Bij eenigo cercpoorten stonden lieve meisjes die bloemen strooiden. Ovoral on allerwego toegejuicht, bereikten Hare Majesteiten het Paleis en dc Abdij. Bij do aankomst van deu Koninklijken stoet in do Abdij was het 't muziekkorps van het 3o regi ment, dat do hooge bezoeksters met het spelen van de volksliederen verwelkomde. Aan don ingang van het hotel werden wederom bouquetten aangeboden aan Hare Majesteiten, en wel door mevr. dc Brauw eu freule Wittert van Hoogland. Onder daverende hoora's dor menigte naïnon de Koninginnen haren intrek in het hotel. Na afloop van den lunch in het paleis van don Commissaris der Koningin werd door ecu koor van 400 kinderen een gedeelte uit de kindercantato >Michiel Adriaanszoon dc Ruytcr" gezongen. Deze cautato is, zooals mot weet, gedicht door W. H. Hassolbach en getoonzet door A. Lysen, heiden leeraren aan de Kweekschool te Middelburg. Op het ruime plein vóór het paleis stonden de kinderen geschaald, wier frissche en lieve stemmen een indrukwekkend lied vormden. Te kwart vóór Yijf reden Zij voor het stadhuis. Daw stonden jonge meisjes gereod, allen gekleed in wit-neteldoekjurkjes met korte mouwen en wit glacé leeren handschoenen, goudleeren schoentjes, oranjesjerp met strik aan dc linkerzijde, elk barer droeg een mandje en toen de Vorstinnen binnen geleid waren door de groote zijpoort links strooiden de kinderen bloemen en zongen een wel komstgroet toe. Vervolgens werden de meisjes in verschillend Zeeuwsck costuura aan H.H. M.M. voorgesteld. Uit verschillende oorden dor provincie waren de meisjes aangekomen, onder leiding van sub-com- missiën Uit Noord-Beveland waren gearriveerd: Josina Maatje Hoveijn, 31 Aug. 1880 te Wisse- kerke, hare woonplaats, geboren, on Elisabeth Adriana Pieternella Haringman van Colgnsplaat, waar zij 30 Nov. 1877 geboren werd. Hare begeleiders waren de heoren W. F. J. Wagtho eu W. J. Vader van 's Gravenpolder. Uit Schouwen waren aanwezig: Maria Johanna van Zuijen, wonende en 12 Febr. 1876 geboren te Burgh, on Elizabeth Wilhelmina Boot, 30 Sept. 1878 te Haamstede, hare woonplaats, geboren. Haar vergezelde de heer M. Bolle. Uit Dniveland waren tegenwoordig: Pieternella Zoeter, van Oosterland, waar zij 10 Juli 1873 ge boren werd, en Lena Roraejju, wonende te Ouwer- kerk eu 18 Nov. 1869 te Noordgouwe geboren. Haar inspireerde de heer B. G. v. d. Have. Uit Tholen waren aangekomen: Johanna Lena Geluk, 2 Juli 1876 te Tholen, hare woonplaats, geboren, en Helena Jaeoba Groenewege, wonende en geboren 30 Sept. 1876 te St. Maartensdijk. Hare vrienden waren do beeren J. W. Wagtho, N. Polderman en L. J. Dorst. Na afloop der kinder-canlate weiden deze meisjes toegelaten bij H.H. M.M. eu voorgesteld door drie leden der hoofdcommissie en de heereu Walraven, Nijssen, Vader, M. Bolle, v. d. Have, Sturm, Wagtho en Hennequin, zijnde uit elke sub-commissie een lid, daartoe bij loting aangewezen. De voor zitter W. Polman Krusoman stelde hen aan H.H. M.M. voor, waarna door mej. E. A. P. Haringman en mej. H. J. Groenewege aan H.H. M.M. een bouquet werd aangeboden, waarvoor do Koningin haar met oen hartelijken handdruk dankte. Daarna bood mej. L. Romcjjn aan de Koningin eeoige Zeeuwsche geschenken aan, bestaande uit een beugeltasch, een knipje, een zeldzame haarnaald (van Walcheren), een ceintuurgesp van gouden knoopjes, een snoer bloedkoralen met cantille- tonnetje, twee gouden ringen, een zilveren peper- rauntdoos, gouden kaarspelden uit Walcheren, Zuid- Boveland, Tholen en Axel, vorschillende broches, kraalhaken en mantolknken, dasspelden, oorknopjes en zjjspelden, Thoolsclio kussenbellen, een gouden inantelhaakjc, een haarnaald, vervaardigd uit zilvereu hoereuknoopjes. Behalve de bcugeltasch, het knipje en hel peper muntdoosje waren deze geschenken gehecht op een paars lluweolen kussen, omzoomd door 240 zilveren knoopjes. Deze artikelen waren voor hot grootste gedeelte geleverd door don heer Jacq. Frank te Middelburg, vroegor te Zierikzee. Namens haro dochter bedankte de Regentes voor dit zooals z|j hot noemde heerlijk souvenir van Zeeland, haar te meer waard, dewijl heden ora do groote daaraan verbondon vermoeienissen, sloebts een deel van Zeeland kou bezocht worden. Mot groote belangstelling bezichtigden H.H. M.M. de klocaordrachtcn. Do voorstelling der meisjes was als het ware do oponing der audiëntie dio te balf 3 begon. Do audiëntie is zeer talrijk bezocht geweest. Er waren burgemoesters van kleine dorpeu, die in hun boerenpakjo kwamen cn bijna over hun eigen voeten violon toen de ecu tegen deu ander zei, van het kleine Koninginnetje sprekende: »ol oore kaerel wat 'n appig diengesje". Voorts is een deputatie van inwoners uit Philippine komen vragen om verbetering dor haven. Voor het diner was do tafel versierd door Zomer dijk Bossink, die dit ook in 1862 bij het bezoek van den Koning gedaan had. Naast de Regentes zat rechts do Koningin, daar naast do heer Van der Bilt, oudste lid van Gede puteerden. Liuks van do Regentes do Commissaris dor Koningin en mevrouw De Brauw. Over do Regentes zat dc scbout-bij-nacht. Beide lvouinginnen waven gedecolleteerd, de Regentes in hot zwart met een riviëre van diamanten, de Koningin in lila met oen léontine van diamanten cn robijnen. Voor de Koninginnen was een middelstuk van orchideeën en lelies aangebracht. Aan hot diner, dat H.H. M.M. door de Prov. Staten werd aangeboden, namen o.a. deel do H.H. Mr. J. A. Bolle, M. Bolle Lz., Mr. J. C. van der Lek de Clereq, Mr. C. J. Fokker on B. G. v. d. Ilavc, allen loden dor Staten, Mr. E. Fokker, lid der Eerste Kamer on J. H. C. Hoijse, lid der Gedep. Staten. Aan het dessert worden twee toosten uitgebracht. Do eerste was dio van den Commissaris der Koningin, Jhr. Do Brauw, dio aldns sprak: •Gelmiik makende van het verlof, door II. M. de Koningin- Uegojitcs verkond aan mij als Voorzitter der Provinciale Staten van Zeeland, om aan deren maaltijd een oogenblik het woord te voeren, lij liet mij allereerst vergund Uwen Majesteiten onzen innigen dank te brengen voor het groote voorrecht, hetwelk dit gewest le beurt valt door het hoog gewaardeerd Iwrook van Uwe Majesteiten. «Iloogstdezelven kunnen licli ra- van overtuigd houden, dat dc geheelo provincie tnet dat bezoek Uwer Majesteiten zeer is ingenomen en do geheele Zeeuwsche lievolking deze heuglijke gebeurtenis ten eeuwigen dage in dankbare her innering zal houden. »IIwe Majesteiten zullen niet vele uien in dit gewest kunnen vei toeven zonder de diepe waarheid te erkennen vnn hol Vorstolijk getuigenis, door wijlen M. den Koning bij ziju intocht in Mtddelhurg op at Mei 1862 uitgesproken: »l)e Zeeuwen hebben van oudsher onder al het hel »ji leed dos vaderlands steeds getoond trouwe aanhangers van het Huis van Oranje te zijn". i,|lie tionw en gehechtheid zijn in het hart der Zeeuwen geplant door de geschiedenis van eeuwen. Trouwens, gohcil Nodoiland gevoelt, dat ons Koninklijk Huis nog iets men- is dan de uitdrukking van het monarchaal lieginsel hier te lande. Ieder gevoelt, dat het Huis van Oranje steeds is geweest het symbool van Nederlands onafhankelijkheid cn de waarborg der volksvrijheid. «Mevrouw de Koningin-Regentes, het is ons liekend, dat het Uwer Majcsteits hoogste doel is aan Uw Kon. dochter de llegeering over te dragen van een voorspoedig en gelukkig volk. Wij weten, dat uw voornaamste zorg is onze Koningin op te leiden voor de zware taak, die haar later zal worden opgelegd. Wij wenschen U. M. daarvoor dank te brengen en de verzekering tc geven, dat Uwe Majesteit de liefde der '/.eeuwen heeft veroverd cn steeds b\j hen hooge waardeering zal vinden. »Aan Hare Majesteit de Koningin zij het mij veroorloofd de toezegging te geven, dat de inoeilyke taak, die haar wacht, door de liefde van liaar volk zal worden verlicht eu dat H. M., waar zij hulp en steun mocht behoeven, bij de Zeeuwen van eiken rang en stand de getrouwste lijfwacht zal vinden, die ergens ter wereld te vinden is. »ln het bezoek, door Uwe Majesteiten ons gebracht, vinden wij een schaduwzijde. Dit mag ik voor Uwe Majesteiten niet verbergen. Geen stad, geen dorp of gehucht zou Uwe Majesteiten niet gaarne in zijn midden hebben gezien. De bevolking buiten Walcheren troost zich echter met het besef, dat van Uye Majesteiten niet het onmogelijke mag worden gevergd eu met dc hoop, dat een later bezoek haar in staat zal stellen ook van haar genegenheid te doen blijken. Echter beeft het U. M. reeds behaagd in deze oude zaal vol historische herinneringen aan de vertegenwoordigers van alle Zeeuwsche streken de gelegenheid te geven Uwe Majesteiten te aanschouwen en te leeren kennen. Wij betuigen u voor dit hooge voorrecht onzen hartelijken dank en verzoeken van deze gelegenheid te mogen gebruik maken om een dronk te wijden aan het welzijn van onze hooge gasten. »Lang leve onze Koningin Wilhelmina, lang leve haar Koninklijke Moeder, onze Koningin-Regentes!" Daarop gaf^ H. M. de Koningin-Regentes onder groote eerbiedige stilte liet volgende antwoord: «Mijne II eer en! «De woorden, der Koningin en mij in uw naam toege sproken door bet hoofd dezer provincie, wensch ik dadelijk te beantwoorden en u allen in de eerste plaats oprecht dank te zeggen voor uw hartelijke ontvangst bij het binnen treden in Zeeland cn het feestmaal te onzer eere aangericht. In deze historische zaal, te midden van u, M. H. vertegen woordigers der provincie, «lie ons op zoo ondubbelzinnige en schittereude wijze het welkom toeriep, gevoel ik behoefte te vei-zekeren, dat het mij innig leed doet, het bezoek aan Zeeland niet tot buiten dit eiland te kunnen uitstrekken. Ik weet hoezeer gevoelens van trouw en gehechtheid der Zeeuwen aan het Huis van Oranjegevoelens, welke ook de overleden Koning zoo hoog waardeerde in geheel Zee land van oudsher bestaan, en indien de ontvangst, ons heden ten deel gevallen, mij met groote dankbaarheid ver vult, dan is het vooral daarom, omdat rnij een bewijs ge geven wordt, dat de Koningin, bij de moeilijke taak die haar wacht, zal kunnen rekenen op de trouw en de steun ook van de bewoners dezer schoone provincie. »Ik ben u eikentelijk, mijnheer de Commissaris, voor de vriendelijke woorden mij persoonlijk toegesproken. Bij de gewichtige taak, welke inij werd opgelegd, is het mij een gevoel van groote voldoening te weten, dat getrouwe aan hangers van het Huis van Oranje mij bun genegenheid niet outbouden. Deze overtuiging*geeft mij moed voort te gaan op den weg mij door het vertrouwen van het Nederlandsche volk aangewezen en geeft mij de zekerheid, dat oek het Zeeuwsche volk vau heeler harte zal bijdragen om de zware taak, die mijn dochter wacht, door liefde en steun te ver lichten; dat het de oude trouw aau Oranje nooit zal ver loochenen. Ik hoop vau harte, dat het dezer proviucie moge welgaan en verzoek u allen te gelooven, dat de gevoelens vuii erkentelijkheid, door de ontvangst in uw midden bij ons opgewekt, niet alleen gelden de bewoners van dit eiland, maar geheel Zeeland. God zegene uw provincie en de Zeeuwen in ruime mate. »lk stel u voor met mij een dronk te wijden aan den bloei en den voorspoed van Zeeland en aan het welzijn van alle Zeeuwen". Het diner was te acht uur afgcloopen, oen half uur later begon de rijtoer, waarmede de feestelijk heden van dezen dag besloten werden. Jammer genoog werd bet weder, dat ons den ganschen dag gunstig was geweest, tegen den avond slecht. Er viel een fijne motregen, ecu groot deel van de illuminatielichtjes doofde dientengevolge uit. 'tWas in den vooravond, toen 't nog droog was, zulk eeu schitterend gozicht, die witte lichtlijnen, golvend over do straten, de straten, die vol waren van ver bazend geestdriftige Zeeuwen, het grootsche en artistieke stadhuis in een net van lichtstrepen. Men wist zich gelukkig te troosten, de Koninginnen bleven, ook in de buieu, den bepaalden tocht voort zetten, en dit bewijs van vriendelijke belangstelling wisten de Zeeuwen te apprecieeren, zij juichten en jubelden overal, waar de Vorstinnen zicli vertoonden. Jammer dat de tocht door de geïllumineerde straten een oogenblik verstoord werd door een ongeval met het Koninklijk rijtuig. Doordien de disselboom brak en het paard viel, waren H.H. M.M. genood zaakt in een ander rijtuig over te stappen. Te elf uur koerden H.H. M.M. in de Abdij terug. Wat de versiering tc Middelburg betreft, deze kan goed geslaagd worden genoemd. Vele particu lieren en winkeliers hadden die op smaakvolle wijze óf binnen- óf buitenshuis aangebracht. Namen van particulieren te noemen, valt ons moeielijk, daar natuurlijk elk naar zijne krachten had gewerkt. Hot bekoel leverde echter een schoon gezicht op. Do winkolversiering van den heer N. Cohon was zeer mooi, de HH. P. A. D. Ronca en J. J. Ceulen versierden hunne winkelramen keurig met bloemen en afbeeldingen der Koninginnen. Eene rijke, schittereude verlichting, zeer goed geslaagd, heeft onze vroegere stadgenoot, de heer Jacq. Frank, aangebracht. De buste der Koningin op een zilveren schild, gedekt met een kroon en rijke draperie in fijne kleuren, op die draperie zijn de wapens van Middelburg en Zeeland. De firma G. Robijn Co. "bleef ook niet achter. Zij herschiepen hun ruimen winkel in een tuin met een schat van bloomen en planten. Daartusschen waren in antieke porceleinen potten orchideeën aangebracht en prijkte een spiegel cn de buste dei- Koningin. De heer Greep herinnerde in zijne keurige étalage van uurwerken en wekkers, waarin het naamcijfer dor Koningin, aan het voorbijgaan dor tijd. En zoo werkten allo winkeliers mede tot ver hooging van bot genot, steeds gedachtig aau de Spreuk»die zichzelf laat zien, ziet men vanzelf!" Tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen van het slachtoffer bij bet aanbrengen dor ver lichting aan den Abdij, A. Heuseveldt, heeft zich eene commissie gevormd, aan welke H.H. M.M. de Koninginnen eene bijdrage van f 300 toezegden. VCCI*C% 22 Aug. Onze gemeente ontving vandaag allereerst bet graaggevvensebte Vorstelijk bezoek. Dagon te voren heeft zij zich reeds in gereedheid gebracht en nu met zijn vlaggen en bloemontooi ziet het vriendelijke landstadje er vroolijlc uit. Velen hebben den eindeloozen weg van Middelburg naar Veere te voet afgelegd, de koetsiers in de stad konden liun op verzoek om een rijtuig niet meer dan een troosteloos «geen denken aan" antwoorden, er zat dus niets anders op. De weg was vol nieuwsgierigen, uit Middelburg, uit Brigdamnie, uit St. Laurens, uit Oostkapollc, uit Serooskerke, stroomen ze toe, allen hebben natuurlijk de oranjekokarde op de borst, de vrouwen hebben dc bovenrokken opgerold in een der vele onder rokkon, de weg is vol slijk on ze moeten zich netjes aan de Koningin vertoonenl Voor het gehucht Zandijk, dat eigenlijk een voorstad van Veere is, staat do eerste corepoort, eenvoudig groen mot een «welkom in Veere" aan den top; de eerowacht, bestaande uit 26 ruitere met den heer Adamse als aanvoerder, is daar reeds ter ontvangst van do Koninginnen gereed. Verder zijn er in Veere nog drie cerepoorten, een heel mooie op den hook van de Markt eu de Haven, de geheele kade is versierd met guirlandes van boom tot boom, vanavond zal hier illuminatie ontstoken wordon. Het muziekgezelschap van Kortgene

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 2