ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 23 Augustas 1891. AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Yerachünt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs por 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indie enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6501. Directeur-Uitgever J. WAALE. Ad verten tienvan 13 regels 30 Cte. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot dee Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierützeesche Nieuwsbode" K ENMSGEV ING. Opening jacht op klein wild. De COMMISSARIS der KONINGIN in ZEELAND, gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van 17 Augustus 1894, No. 108; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad No. 87); maakt bekend, dat de opening der jacht op klein wild, met uitzondering van die op fazanten, in Zeeuwsch- 17aantieren is bepaald op Zaterdag 1 September 1894, en in de overige deelen der provincie op Zaterdag 8 Sep tember 1894; voorts dat de jacht op fazanten zal worden geopend op Maandag 1 October 1894, en dat de korte jacht zal geoor loofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woens dag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. Middelburg, 18 Augustus 1894. De Commissaris der Koningin voornoemd, DE BRAUW. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het belas tingjaar 18d.d. 14 Augustus 4894, No. 57, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. den 20 Augustus 1894. Ch. W. VERMEUS. Amerika. De TelegraafHollandsch Nieuwsblad voor New- Jerseij, bevat een annonce, waarin wordt mede gedeeld, dat de heer Van Deth op Zondag 12 Augustus een lezing zou houden in de Hollandsche taal over de Neerboschquaestie in de Apollobal, Van Houten-street, Paterson M. J. Den volgenden dag sprak de heer Van Deth des avonds in de Methodisten-kerk te Midland Park in de Engelsche taal over dezelfde quaestie. Beide lezingen zouden door debat govolgd worden. Een groote huishoudschool zal te Chicago gevestigd worden, in een ruim gebouw van 10 A 12 verdiepingen.' Daar zal in de verschillende lokalen onderricht gegeven worden in koken en ander huis houdelijk werk, naaien, ziekenverpleging en vele aidere bezigheden, waarmee een vrouw den kost verdienen kan. 's Zondags wordt er school gehouden op het platte dak, waar een tuin aangelegd zal zijn. Een gehoorzaal, welke 2000 personen kan bevatten, zal 's Zondags voor godsdienstoefeningen en in de week voor tooneelvoorstellingen worden gebruikt. De heer W. E. Irving, neef van den beroemden Amerikaanschen schrijver eu diplomaat wijlen Was hington Irving, is bijna levend begraven geworden. Juist toen de kist zou worden gesloten klopte de 72-jarige doodgewaande tegen het deksel. Een bloedverwant viel flauw en eenige andere vluchtten van schrik. Irving is thans herstellende; hij be schouwt den gevaarlijken toestand, waarin hij heeft verkeerd, blijkbaar als een nachtmerrie. Chicago, 20 Aug. De politie legde de hand op tal van helsebe machines, tot vernieling van goederen en menschenlevens bestemd. De nasporingen worden voortgezet; verdachte personen verlaten inmiddels de stad. Denemarken. De Mormonen te Kopenhagen hebben dezer dagen een feestelijke bijeenkomst gehouden ter herdenking van het feit dat 44 jaren geleden daar de eerste 15 Mormonen werden gedoopt. In die 44 jaren heeft deze sekte in Denemarken, Zweden en Noorwegen 42,000 aanhangers gewonnen, van welke 29,000 naar de Zoutmeerstad getogen zijn. Rusland. De schout-bij-nacht Razwozof, bevelhebber der haven van Kronstadt, is, terwijl bij per rijtuig van zijn landgoed naar zijn dienst reed, door een ont slagen havenbeambte met een geweerkogel in de zij gewond. Binnen een uur overleed hij aan de wonde. De moordenaar richtte na het schot het geweer op zich zei ven en schoot zich dood. Italië. Van de jongste aardbevingen op Sicilië meldt de Napolitaansehe berichtgever van Daily News treurige bijzonderheden. Hij kwam kort na den eersten schok. »Te Zurbadi", schrijft hij, «waren de wegen versperd door puin en bier en daar opengespleten. Vele villa's waren ingestort eu de wijn uit de kelders stroomde over den weg. De muren der kerken waren in alle richtingen gescheurd en op de altaren was alles dooreen geworpen en gebroken. "Wij ontmoetten jammerende vrouwen en kinderen en zagen dooden uit het puin wegdragen. Daar wordt opeens een vreeselijk gerommel gehoord. De grond schudde, muren stortten in en wij stonden iu een wolk van stof. Ik zag vlak voor mij een muur instorten en ik snelde heen als een krankzinnige. De schokken duurden nog voort. Wij liepen togen elkaar in de duisternis en steenen vielen aan alle kanten om ons been. Daar hielden plotseling de schokken op. Wij hoorden van alle kanten noodkreten en wjj gingen zoo snel wij konden de gewonden helpen. Prof. Romeo, correspondent van de Corner di Catania, was gewond bij het omvallen van een muur. Wij brachten hem naar een veilige plaats. Wij haalden een vrouw met gebroken been en uit het puin en uit een ander huis een klein kind, dat ongedeerd gebleven was, beschermd door een stapel hout voor de wieg. Tot nog toe heeft meu om en bij Catania 30 lijken te voorschijn gebracht uit de puinhoopen van huizen, die bij de laatste aardbeving waren ingestort en op het oogenblik bevinden zich nog 60 gewonden onder geneeskundige behandeling. Nu en dan worden nog zachto schokken waar genomen i de stedelingen en dorpelingen, die in het wonen, kampeeren nog steeds op de vlakte. Men vreest nog voor nieuwe uitbarstingen. 20000 frs. voor de slachtoffers der aardbevingen werden door den Koning geschonken. Engeland. Eoildeil, 21 Aug. Naar de Times uit Sjanghai verneemt, bevestigen nadere bijzonderheden over het in den grond boren der»Kow-Shing", verstrekt door geredde opvarenden, volkomen de Engelsche lezing van het gebeurde. Niet alleen redden de Japanners niemand, maar bet is thans bewezen dat do gezagvoerder der »Naniwa" beval alle drenke lingen dood te schieten, nadat de Kow-Shing" reeds gezonken was. Onder de vreemdelingen in China gaat maar <5ón roep van afkeuring over de laag hartigheid der Japanners in deze zaak. Frankrijk. Men beweert, dat er door anarchisten plannen zijn beraamd om president Périer en den Fran- schen minister-president Dapuy te dooden. Die plannen werden gesmeed te Barcelona. De politie werd gewaarschuwd en nam de noodige voorzorgs maatregelen. De drie anarchisten, die heetten uit Barcelona langs verschillende wegen naar Frankrijk getrokken te zijn om den Minister-President Dupuy, wegens de door hem ingediende wet tegen de anarchisteu, te vermoorden, zijn, naar thans gemeld wordt, vóórdat zij de reis aanvaardden door de Spaansche politie gearresteerd. Bij de wedrennen te Deauville haalde een persoon, die zeer geagiteerd was, eene revolver uit den zak en zette den loop aan zijn voorhoofd. Onmiddellijk wierpen zich eenige lieden op hem om een zelfmoord te verhoeden. De man stelde zich wel te weer, maar hij werd machteloos ge maakt. Hij verhaalde nu wanhopig te zijn, omdat hij eene aanzienlijke som, waarvan hij meerendeels geen eigenaar was, bij de weddenschappen verloren had, zoodat hij den dood verkoos boven de schande. Dit was vau dat gevolg, dat verscheidene eigenaars van renpaarden 1200 fr. bijeenbrachten om den man te helpen. Toen men hem die som overhandigde kwam de commissaris van politie tusschenbeide en bracht den man naar een wachtpost Daar bleek het dat het pistool niet geladen was. Hij had dus comedio gespeeld, maar de comedio was mislukt. Een ongewoon verschijnsel in dezen tjjd van het jaar is het voorkomen van wolven in Frankrjjk. In den omtrek van Férigueux zjjn iu de laatste dagen vele van deze dieren gezien. Twee honden zijn door hen verscheurd; een kloiu meisjo iu de nabjjheid van een dorp is door een wolf gebeten. Het dier nam evenwel de vlucht op het geschreeuw der boeren, die door het schreien van het kind op Let voorgevallene opmerkzaam wureu geworden. Duitschland. Een voorbeeldig burgemeester is die vau Wings- bach, hij Wiesbaden, die dezer dagen wegens wild- strooperjj tot 100 Mark geldboete werd veroordeeld. Nederland. Al>>ster«lail), 20 Aug. Aan den strekdam in het IJ ligt, naar reeds gemeld werd, sedert eenige dagen een Engelsch >Church Mission Ship" vast- geraeerd. Deze godsark is door de »St. Andrews Waterside Church Mission" uitgezonden om do Engelsche visscbers op do Noordzee van geestelijk voedsel te voorzien, gedurende den tjjd dat zij in volle zee hun bedrijf uitoefenen. De »Goshawk" zoo heet de ark is eigenlijk een als schoener getuigd jacht, waarmede eene proef is genomen om te ervaren, in boeverre de godsdienstoefeningen op zee mogelijk zouden zijn. Ongeveer veertien dagen geleden vertrok het schip van Portsmouth met eene bemanning van elf koppen, onder bevel van kapitein Berry en mot twee geestelijken aan boord, den vicar van Grimsby, en een zjjner curates; de vicar wordt op dezen proeftocht vergezeld door zijn vrouw. Men zeilde de westkust van Engeland langs en om Schotland heen, echter zonder dat een dor in die wateren visschende Engelscben en Schotten zich tot een bezoek aan de ark lieten verlokken. In de vorige week vond de Goshawk" na lang zoeken in de Noordzee eene kleine visschersvloot van 19 zeilen; des Zaterdagsavonds en Zondagsmorgens kwamen de visschers aan boord om zich aan de stichtende woorden des vicars te verzadigen. Door het ruwe weder geteisterd, door dichten mist belemmerd, zette kapitein Berry daarna koers naar IJmuiden; iu het IJ blijft hjj nu eenige dagen liggen om enkele kleine reparation aan den schoener te doen aan brengen. Het schoon getuigde schip is zeer geriefelijk ingericht; de hutten, voor de zieleherders ter zee bestemd, herinneren do weelde, welke de uitrusting van een Engelsch pleizierjacht kenmerkt, midscheeps en in een kleine kerk getimmerd mot al wat daarin aanwezig behoort te zijn, een orgel, een altaar en een doopvont teu bate der kleine visschertjes, die op zee het eerste levenslicht zullen aanschouwen. Er is plaats voor ongeveer 120 toehoorders; de Wanden brengen welbekende spreuken voor oogen en prijken bovendien met tafereelen uit do bijbelsche geschiedenis. Tegen het einde der vorige week waarschijnlijk zou de Goshawk" weder zee kiezen om den vicar met zijne vrouw naar Grimsby terug te brengenvoortaan toch zal de dienst in de godsark slechts geleid worden door curates, die elkander op geregelde tijdeu zullen aflossen. De vicar beschouwt den proeftocht als geslaagd eu koestert derhalve de hoop, dat de »St. Andrews Church Mission" door liefdegaven in staat zal worden gesteld, het jacht, toobehoorende aan den heer West, aan te koopen, en den aangevangen kerkdienst ter zee voort te zetten. Hendrik de Jong is Maandag uit het huis van bewaring te Amsterdam, waar hij tot nog toe in voorloopige hechtenis gehouden werd, overgebracht naar de cellulaire gevangenis aan den Amstel- veenschen weg, om aldaar zijn driejarige gevangenis straf te ondergaan. IlO%Cll<!aal, 21 Aug. Bij aankomst van den koninklijken trein stonden de heer August Coeneu, burgemeester, en de heer Horbag, stationschef, beiden in ambtsgewaad, benevens verschillende andore rijks- en spoorwegambtenarenop het perron van het station om HH. MM. te begroet eu. Terwijl de koninklijke trein het station langzaam voorbijreed, speelden de beide koninklijke harmonica de volks liederen, HH. MM. wuifden der menigte hartelijk toe. lliddelliurg, 21 Aug. Heden had alhier een treurig ongeval plaats. De timmermansknecht H., werkzaam aan de verlichting van de Abdij alhier, had bet ongeluk door het breken van den ladder van een aanzienlijke hoogte te valloD, ten gevolge waarvan hjj overleed. De overledene Iaat een talrijk gezin ua. Zierikzee, 21 Aug. Tot leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde bij het middel baar onderwijs te Njjmegen is door den gemeente raad benoemd met 12 stemmen de heer H. A. J. v. d. Swaag te Utrecht; 5 stemmen waren uitgebracht op deu heer J. H. v. d*. Bosch alhier. Bij Kon. besluit is de heer J. K. Swaters te Alkmaar, benoemd tot leeraar aan de Rijks H, B. S. te Bergen-op-Zoom. Te Goes hadden Zaterdag een metselaar en een timmerman afgerekend voor een gezamenlijk karreweitje, waarna tot afscheid een borreltje werd gedronken. Do metselaar, die daarna nog eenige kapelletjes bezocht, ging in abnormalen toestand naar de woning van den timmerman, schelde en greep diens vrouw, die naar voren kwam, bij de keel onder den uitroep: >je man beeft niet eerlijk gerekend". Op het geroep der vrouw stond haar man op en een hevige vechtpartij ontstond. De metselaar liep al vluchtende aau den Oostwal iu de vest. Inmiddels was de politie verschenen, die deu metselaar, welke zich als een razende verzette, iu de doos stopte. Te Ierseke is eene werkmansvereeniging op gericht, tot het verleenen van onderlinge hulp bij ziekte. Do contributie is bepaald op 10 cents per week. De Kon. Maatschappij »de Schelde" werkt Donderdag niet. Het loon, ongeveer f 1800, wordt toch uitbetaald. Maandagochtend werd door twee personen, die in de Petroleumhaven te Ylissingcn aan bot visschen waren, een ljjk opgehaald, dat later bleek te zjjii dat van M. do B., oud vjjf-en-dertig jaren, ongehuwd. Vermoedelijk is by iu de haven govallen. Zierikzee, 22 Aug. Hot 50-jarig bestaan van dit blad werd Maandagavond door do gezellen dor drukkerjj van do heeren Ochtman, v. Dishoeck en Lakenmau op recht oangenamo wjjze gevierd. Na het afdrukken der courant verscheen het per soneel in Zondagsch gewaad ter drukkerij en nam aan een welvoorziencu tafel plaats. Do ingang dor drukkerjj was versierd met een draperie, waarin een inscriptie Hulde aau den Ziorikzeeschen Nieuwsbode". Nadat do directeur en boekhouder door do heoren Ochtman, v. Dishoeck en Laketiman waren binnen geleid, werd door het personeel het „Hoera" aan geheven, waarna staando het „Welkomstlied" werd toegezongen, waarvan een afdruk in goud aan h b. directeurboekhouder en genoemde firma werd aangebodendaarna hield de heer II. Lakenmau een keurige toespraak tot het personeel, waarin ZEd. hulde bracht aan den goeden geest, die te zijner drukkerij heersebte, in tegenstelling van sommige andere werkplaatsen. Hij hoopto dat diezelfde geest zou blijven voortbestaan tot heil van het personeel en der patroons en ook tot voortdurenden welvaart van den Zierikseeschen Nieuwsbode Een luid applaus volgde. Daarna werden verschillende liederen ten beste gegeven, die allen door het personeel zelf waren vervaardigd en waarvan afdrukken werden rond gedeeld. De heer v. Dishoeck voerde het woord en schetste hoe hjj bij de oprichting der courant als leerling bij den beer P. de Looze was tegenwoordig geweest, en ging na welke lotsverandering de cou rant in die 50 jaren bad ondergaan. De heer Ocht man wijdde een toast aan het welzijn van het personeel der drukkerij en hoopte, dat, waar zoo menig jongmensch tegenwoordig was, men nog het 100-jarig jubilé vau dit blad zou mogen beloven. Namens de gezellen werd door een hunner een woord van dank gebracht aan Heeren Commissarissen van den Nieuwsbode, hoewel niet tegenwoordig, voor het gulle onthaal, het personeel aangeboden, en hoopte, dat. de eensgezindheid onder het personeel der drukkerij steeds zou mogen blijven voortbestaan. Ten 10 ure verlieton directeur, boekhouder en de firmanten der drukkerij het feestlokaal, nadat vooraf door den directeur een hartelijk woord was gesproken, waarin Z.Ed. ook met waardeering sprak over de goede verstandhouding, die onder de patroons en do gezellen heerscht cn deu wensch uitdrukte, dat die nimmer zou mogen worden verbroken. Hierop volgde weder eeu luid applaus. Menige dronk werd nog gewijd en menig bartel (ik woord gesproken, waarna men ten twaalf ure dauk- baar en voldaan voor het genotcne de drukkerij verliet om deu volgenden morgen met nieuwen moed het werk weder aan te vangen. Men schrijft ons: Do administratie van het Weekblad te Aardenburg, onder redactie van den heer Vorsterman van Oyen, heeft een inschrijving geopend van een dubbeltje, een kwartje of grootor gift, om aan David Schilleman te Biervliet, die Donderdag a. s. 82 jaar wordt, eene verrassing te bereiden. Die oude Schilleman heeft zich tjjdens de revolutie dapper gekweten en was steeds vooraan in de ge vechten om het bezit va» den Kapitalen Dam. Voor zijno dapperheid verwierf hij het Metalen Kruis. Zijn jaardag valt nu op den dag, dat onze beminde Koninginnen Vlissingen bezoeken. Door bet hoofdbestuur der schippersvereoniging •Schuttevaer" ziju o.a. de volgende adressen ver zonden Aan deu raad der gemeente Zaandam, met verzoek geen vergunning te verleeneu tot het leggen van eene brug over de Achterzaau, of zoo daartegon bezwaren bestaan, alleen toestemming te verleenen tot het leggen va» eene draaibrug. Aan deu minister van W. H. en N. adhaesie betuigende aan het adres der Kamer van Koophandel te Rotterdam, omtrent het te lang gesloten' blijven van de spoorwegbrug over de Koningshaven aldaar. Aan het bestuur der Dventsche Veen-Middeu- Kanaalmaatschappij, met verzoek een drietal wissel plaatsen te maken op het Oranjekanaal, nl.a. tusschen Hijker en Smildeb. bij het vonder boven de Beiier-spoorwegbrug en c. tusschen de Weister- borkerbrug en sluis III. Zaterdag kreeg aan de Loskade van den spoor weg te Terneuzen een gehuwde werkman een zwaar blad marmer tegen het lichaam, waardoor bij 200- dauig gekwetst werd, dat zijn toestand Maandag ochtend nog zorgelijk was. De burgemeester der gemeente Aalsmeer heeft aan zijne ambtgenooten verzochtin hunne ge meente eene collecte te houden voor de slachtoffers van den hagelslag op 6 Aug. te Aalsmeer, waarvan de schade door deskundigen is begroot op circa f 50000. De Raad der gemeente Aalsmeer heelt besloten de kermis, wegens de door den hagelslag veroor zaakte schade, dit jaar niet te laten doorgaan. Ten gevolge van den hagelslag op 6 Aug. zijn aan de gemeentegebouweu te Leiden voor ongeveer f 1140 aan ruiten gebroken. De vrouw van zekeren C. B., te Edam, die plotseling krankzinnig schijnt te zijn geworden, heeft Zaterdagavondtoen het reeds donker was, een schuitje in de haven losgemaakt, en is daarmede de Zuiderzee ingevaren. De burgemeester heeft een botter der Zuiderzee-politie uitgezonden, om haar te zoeken. De schuit werd in zee gevonden, maar zij was leeg. Kleeren lagen in de boot. Waarschijnlijk is de vrouw dos verdronken. Van eene te Scheveningen logeerende Oosten- rijksche dame is voor ongeveer f 6000 aan juweelen gestolen. Veelbelovend! Op bet Rotterdamsche kermis terrein werd Zaterdagavond een tienjarige jongen met een knipmes in zijn rug gestoken dooreen dertienjarig meisje! Het verwonde kind is naar het ziekenhuis gebracht en het meisje, dat zich door de vlucht aan de handen der politie zocht te ont trekken, gearresteerd en naar het bureau in de MeermansstraAt overgebracht. De aanleiding tot deze verwonding was het werpen van een stuk peer door het meisje naar den jongen, die haar daarop een klap wilde geven. Over een gestoorde bruiloft te Bergen-op- Zoom wordt door de Bred. Ct. de volgende lezing gegeven. Een paar, pas getrouwd, gaf j.l. Zondagmiddag te Bergen-op-Zoom nog een nabruiloftje aan eenige jongelui in de echtelijke woning. Op die receptie was echter ook oen zwager van het jong<> paar aangeland, en deze was oorzaak, dat al spoedig de »lol" in ruzie werd omgezet. Zjjn gedrag moet den jeugdigen echtgenoot aan leiding gegeven hebben tot het toedienen van een berisping. Hierover zou de zwager, die ietwat aangeschoten was, zoo verbitterd ziju geworden, dat hjj als razend opvloog en zjjn woede ging kooien aan het kers-versche huishouden der jong gehuwden. De nieuwe kast, met al wat er op stond, werd omvergesmeteu, in baar val kwam zij terecht op den kant der tafel, waarvan een hoek afbrak, terwjjl van wat op die tafel stond ook niet veel heel bleef; toen werd de school's teenmantel •schoon geveegd", een spiegel, zoo even als bruidsgeschenk van de vriendinnen ontvangen, werd verbrjjzeld en meer andere dingen ondergingen hetzelfde ongelukkige lot. Toen men den ruwen gast eindelijk buiten had, wilde hij nogmaals naar binnen. Men draaide de straatdeur in 't slot, maar dat deed ziju woede nog toenemen. In een oogenblik tijds had bij de ruiten dor woonkamer met do bloote vuist stuk geslagen, en wip! daar kroop hij door een der gemaakte bressen weer naar binnen, om nogmaals zijn vernielzucht bot te vieren. De majoor en een politie-agent verschenen, doch konden den woestoard niet machtig worden. Zelfs de jas van den agent werd in de worsteling deerlijk gehavend. Het slot van dit tumult, hetwelk, begrijpelijker wijze, heel wat volk naar de plaats des onheils had gelokt, was dat de lastige bruiloftsgast, nadat hij alles kort en klein geslagen had, een poosje nadien, doch thans bedaard en bitter schreiende, met zijn schoonvader de woning verliet, waar hij zooveel vreugd in bitter ach en wee had doen veranderen. Daargelaten nog wie de stukken zal betalen, is zulk een wedervaren zeer zeker voor het jonge paar geen prettige herinnering aan de wittebroods weken, terwijl het ook den dader lang nog heugen zal, want buiten de bekomen verwondingen bij het inslaan der ruiten en het doorkruipen is natuurlijk van een en ander proces-verbaal opgemaakt. Te Luijksgestel (N.-B.) ontstond Zaterdag door een onbekende oorzaak brand in het huis van J. Kuipers, op Boscheind. Door den feilen wind wakkerden de vlammen spoedig aan en sloeg over op de naastliggende boerderijen, zoodat binnen korten tijd nog vijf boerderijen in lichte laaie stonden, welke allen geheel zijn afgebrand. Van de inboedels kon veel gereed worden en het vee werd geheel en al in veiligheid gebracht. Wat echter van den oogst reeds binnen was, ging geheel ver loren. Het verbrande was verzekerd, doch laag. Vlooit I» TE Bllil ll. Ten huize vau den heer Meindevs, Nassaulaan te Bussum, is Zondag een afschuwelijke moord ge pleegd. De heer M., sedert 6 weken weduwnaar, had zich voor familie-aangelegenheden naar elders begeven en de zorg voor zijne drie kinderen aan de dienstmaagd overgelaten. Deze moet in een aanval van razernij het, oudste dochtertje, een aan vallig meisje van elf jaar, met een gordijnkoord gewurgd hebben. Na de volvoeriug van die gruwe lijke daad ging zij zelve die mededeelcn aan de naaste buren, in den comestible-winkel, waar mcu aanvankelijk zeer ontstelde, doch na zich van het feit overtuigd te hebben, onmiddellijk de politie met het gebeurde in kennis stelde. De burgemeester was spoedig ter plaatse aanwezig en aan dezen bekende de misdadigster, uit baat. jegens bet kind tot de misdaad gedreven te zijn. Zij word onmiddellijk in hechtenis genomen. Bij zijne tehuiskomst met den laatsten trein vond de heer Meiuders zijn huis vol mot buren, die zich over de beide andere kinderen van 5 en 3 ja ar ontfermd hadden, en nu bij het kinderlijk de wacht hielden. Ter aan valling van het bovenstaande meldt men over deze vreeselijke misdaad nog het volgende Omstreeks kwart over negenen Zondagavond kwam de bewuste dienstbode over de schutting van den tuin om hulp roepen, »men had het meisje vermoord". De buur en diens knecht snelden toe, en vonden in de benedenkamer aau de gordjjn- knoop, waaraan gewoonlijk de embrasses bevestigd worden, het meisje in zittende houding op een stoel, hoofd voorover hangende, met een strop om den hals. De buur sneed het kind onmiddellijk af, en zond zijn knecht uit om een dokter te halen. Na de opperkleeren losgemaakt te hebben, wendde de man alle pogingen aan, om de levensgeesten weer op te wekken. Te vergeefs. Bij het losmaken van deu 6trop zag hij duideljjk indrukken aan den bals, alsof het kind niet door den strop, maar met de handen gewurgd was; trouwens de zittende houding van het slachtoffer met het hoofd naar den grond gebogen kwam hem al dadelijk ver dacht voor. De vrouw vau den buur had, ongeveer een kwar tier vóórdat de dienstbode om hulp riep, boven zijnde om hare kinderen ter ruste te leggen, een angstig gillen geboord van een kind, dat, naar hare meening, erg mishandeld werdeven daarna hoorde zij echter niets meer. Ook hare kinderen hadden het gehoord, en zoo ook hare moeder, die zich in de benedenkamer bevond. De meid ontkent en doet het voorkomen, alsof zij, komende van het station, waarheen zij met het vermoorde meisje gewandeld was, in huis onraad hoorde. Er waren inbrekers in huis geweest en die hadden het kind vermoord, beweert zij. De ver dachte had kennis aan een militair in Naarden in garnizoen, die Zondagavond bij haar vertoefde en aoor de buren is gezien, en die omstreeks 8 uur met haar en het slachtoffer beeft gesproken. De gruweldaad is omstreeks 9 uur gepleegd. Aan eene kast op eene bovenkamer, waarin geld geborgen was, moeten sporen van braak ontdekt zijn. Er zjjn personen tegenover wie de verdachte zich zeer vijandig over het vermoorde kind heeft uitgelaten. De Tel. meldt nog, dat ook de vrjjer der meid in hechtenis is. Nader meldt men uit Amsterdam aau de N. 2i. Courant: Uit gesprekken met de naaste buren moet opge maakt worden, dat tusschen de dienstmaagd Henriette Momber en haar beminde, den kanonnier Koeleman, te Naarden in garnizoen, het plan, om den afwezigen meester te bestelen, Zondag tot rijpheid kwam. De militair had den ganschen dag in het huis vau den heer Meinders doorgebracht. Te 8 uur zijn beiden met het vermoorde meisje nog voor het huis gezien, doch daarna hebben de dienstbode en het kind eene wandeliDg door hot Spieghel gedaan. De militair schijnt zich toen ook verwijderd, doch kort daarop weer naar de woning in de Nassaulaan begeven te hebben, met het doel om de kast, waarin geldswaarden verborgen waren, te openen. Daarmede schjjtit hij nog al moeite gehad te hebben, want toen de dienstmaagd en het meisje tegen 9 uur terugkwamen, was het plan nog niet volvoerd en schjjnt hij door het kind overvallen te zijn. Ten einde den diefstal of de poging daartoe geheim te houden, moest het meisje voor eeuwig het zwijgen worden opgelegd. En dat is blijkbaar door beiden ten uitvoer gelegd. Het driejarig broertje, dat te bed gelegd was, moet aan den rechter van instructie verklaard hebben, dat Jet, aldus werd de dienstbode genoemd, haar zusje de eene hand voor den mond heeft gehouden en met de andere bij de keel gegrepen. De soldaat is na den moord zoo spoedig mogelijk naar zjju garnizoen teruggekeerd en kwam daar te 9,20 uur aan. Na een nauwkeurig onderzoek van zijn uniform zijn aan een paar knoopsgaten van zijne korte jas bloedvlekken ontdekt, alsmede eenige haren op de jas gevonden, die in kleur met die van het slachtoffer overeenkomen. De meid droeg in haar gelaat dui delijke sporen van het hevig verzet van het kind. Het justitieele onderzoek heeft den geheelen dag voortgeduurd. Te 7 uur is de meid gedurende een half uur bij het lijk in verhoor geweest. Zij bleef daarbij onverschillig, maar verklaarde op herhaalde kruisvragen, dat niet zij doch de kanonnier het kind had vermoord. Te half acht is de militair gedurende een kwartier met het lijk geconfronteerd en onder vraagd geworden. Hij was daarbij zoo zenuwachtig dat hij bij het verlaten van het huis zich niet staande kon houden en door twee personen ondersteund moest worden. Toen hij later in den avond nog weer in verhoor werd genomen, heeft hij verklaard, dat de meid het kind had geworgd. Toen de verdachten Maandagavond naar het station vervoerd werden, kon de politiemacht de woede der volksmenigte niet bedwingen, en moest van de sabel gebruik maken om de orde te handhaven. Een later bericht meldt, nog: Maandag te 12,22 (spoort jjd) kwamen de rechter commissaris, de officier van justitie ou de griffier uit Amsterdam alhier, om een onderzoek in loco iu te stellen. De uitmuntende wijze, waarop onze burgemeester de eerste instructie geleid had, had de taak grootelijks verlicht. Een onderzoek in het. huis van den moord gaf tot uitkomst, dat diefstal de aanleiding is geweest. Duidelijk waren de sporen aanwezig dat men getracht heeft eene secretaire te openen met eene bleerraakersschaar, waarvan de beide punten half afgebroken waren. De breuken toondeu door de heldere kristallen aan, dat zij nog niet oud waren. Nadat vele getuigen gehoord waren, voornamelijk buren, die op de eerste alarmkreten van de dienst bode toegeschoten waren, ging men tot het onder vragen over van de beschuldigde dienstbode en van den medebeschuldigden soldaat uit Naarden (haren vrijer), die beideu hardnekkig de misdaad bloven ontkennen. Volgens verklaring van de doctoren is de worging met de hand uitgevoerd. Het ljjkje is toen naar heneden gedragen eu met haar eigen schortje om het hoofd en den bals op een stoel gebonden. Het slachtoffer, dat niettegenstaande haar jeugdigen leeftijd zeer resoluut scheeu te zjjn, schijnt bij hare tehuiskomst gerucht gehoord te hebben op de bovenverdieping, heeft toen hare schoentjes uit getrokken en is op hare kousen naar boven geslopen eu Schjjnt toen de poging tot diefstal ontdekt en gezegd te hebben: «Ik zal het aan vader zeggen", waarop eene worsteling ontstaan is, waarop het-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1