ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 21 Augustus 1894. Directeur-Uitgever J. WAALE. Post- en Telegraafdienst. Hoogere Burgerschool te Zierikzee. BEKENDMAKING. VIJFTIG JAREN. NIEUWSTIJDINGEN. De Koninginnsnfeesten te Middelburg. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 51ste JAARGANG. No. 6500. Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot deo Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-géiden gelieve men te zenden aan de „Administratie Zierikzeexehe Nieuwsbode" De DIRECTEUR van het Post- en Telegraafkantoor te Zierikzee maakt bekend, dat zijn kantoor op Dinsdag -2 1 dezer, voor den telogr»af<lien»t, buiten de gewone uren, zal geopend zijn: 'smorgens van 5 - tot 7,30 ure (spoortijd). Op dien dag zullen geene postverzendingen met de Spoor boot geschieden. 20 Augustus De Directeur vqprnoemd, •1804. DE BLOEME. De Her-examens en het tweede Ad missie-examen zullen niet op Dinsdag 4 September, maar op Woenstlay September c.k. plaats hebben; aanvang des morgens ten ncg<!n ure. Aanmelding voor het tweede Admissie-examen Woens dag 29 Augustus e.U. tusschen 12 en 1 ure 's namiddags, bij den Voorzitter der Commissie van Toezicht op het M. O. den Heer Jhr. A. C. Röell. Namens de Commissie, De Secretaris, DE BLOEME. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van WILHELMUS COKNELIS LEIJDEKKEKS, wonende in deze gemeente, waarbij vergunning wordt ge vraagd tot oprichting van eene bewaarplaats voor Petroleum, op het erf achter het perceel, staande in de Venkelstraat, plaatselijk gemerkt wijk D, No. 177, kadastraal bekend sectie B, No. 553; dat op Maandag den 3den September aanstaande, te 12 uur des middags, op het Raadhuis dezer gemeente in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen de oprich ting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van deter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 20 Augustus 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Er ligt een, wat men thans »bulletintje" zou noemen, voor ons. Het is een nummer van den eersten jaargang van den Zierikzeeschen Nieuwsbode. Het beslaat 200 duim in het vierkant; bevat 4 kolommetjes nieuws", buitenland, binnenland, gemeugd, ingezonden, stadsnieuws, advertentiën. Met zoo'n «courant" zon men zich heden ten dage niet meer tevreden stellenzelfs op den naam van dwerg tegenover de reuzen van binnen- en van buitenland, kan zij geen aanspraak meer maken. Maar alles is ook zoo veranderd! Ook verbeterd? Laten wij eens een onzer nummers van 1845 opslaan. Het is gedagteekend van 13 Juni. Wij zien er op een toon van ontzettende angst melding in gemaakt van een enkel ernstig ziekte geval in Frankrijk en van mogelijke gevallen in Engeland, Wij lezen voorts van een geval van zedeloosheid, door schraapzucht en gelddorst veroorzaakt. Wij vernemen er uit, hoe de landbouwer ge drukt gaat onder het gebrek aan voedsel voor het vee en onder de daardoor ontstane daling van de prijzen. Ons wordt medegedeeld een geval van Engelsche philantropie, die sterk naar den mosterd riekt van fiscaliteit en stoffelijke winzucht. Een diligence-ondernemer kan zich van leed vermaak niet onthouden over het feit, dat hij den spoorweg van Arnhem naar Amsterdam in het vervoer van passagiers de loef afstak! En bet stadsnieuws ten onzent scheen behoorlijk verzorgd, wanneer wij den nog altijd trouwens voor velen zoo belangwekkenden loop van den burgerlijken stand aangaven en wanneer wij Pieter Stastokius Sr., die toeu nog leefde, in de gelegen heid stelden zijn logé Hildebrand attent te maken op het juiste en punctuöele tijdstip van afrit der plaatselijke diligences: de chronometer, gelijk men weet, van oom Pieter's bittertje vóór den eten. Dat alles is nu veranderd. Epidemische ziekten zijn door de verscherpte medische wetgeving en door de vooruitstrevende wetenschappelijke procédé's niet uit ons midden verbannen; maar wij zijn met de booze geesten meer vertrouwd geraakt; wij zijn wat zorgeloozer geworden; wij laten de wetenschap en de overheid wat meer waken; thans wordt de afzondering toe gepast. De zelfzucht wordt er wat door gevoed, maar dit is een offer, aan 't belang der menschheid gebracht; voor gevaar van besmetting worden wij thans behoed, zooveel mogelijk door het weten schappelijk eu liet wettelijk isolement. Ligt in dat isolement nu werkelijk onze «kracht"? Wat zegt de statistiek or van Vaders, die hunne dochters veil hebben voor wat zilverlingen: die afschuwelijkheden van eene halve eeuw her kent men thans niet meer, hetzij in binnen- of buitenland. Niet waar? Onbegrensde zedelijkheid, onkreukbare braafheid zijn de kenmerken van het einde der negentiende eeuw, en de godsvrucht vooral wordt nooit meer misbruikt om al te profane zaken te dekken. Is 't niet zoo De klachten van den landbouwer zijn verstomd, niet waar? Alleen zijne wenschen zijn veranderd en vermeerderdvooral de organen, welke zijne belangen voorstaan, zijn veelvuldiger geworden. De wereld is ook zoo vooruitgegaan en die vooruitgang heeft zoovele nieuwe behoeften geschapen! Onze Landbouw- raaatscbappij was nog in hare kindsheid, toen wij bet eerst in den Zierikzeeschen Nieuwsbode tot onze lezers spraken; maar thans hebben wij onze land- bouwcomité's, onze landbouwgenootschappen, onze landbouworganen, onze officieele en onze officieuse comité's en raadgevers, onze Regeeringszorg eu de noeste krachtsinspanning, waarmee wij op eigen beenen hebben te staan; maar de klachten ver stommen niet. Zou bet ook zijn dat wij mettertijd ontevredener zijn geworden, of zou de tijdgeest ons op een andere wijze te pakken hebben gekregen? Zou er niet veel waars zijn in hetgeen onze veel jarige Afgevaardigde Van Kerkwijk eu op dit gouden feest brengen wjj den geachten man tegelijkertijd gaarne het eere-salut, dat hem dubbel toekomt wegens de trouw en de verknochtheid, waarmede hij meer dan het vierde van eene eeuw ons district vertegenwoordigt zou, vragen we, er ook veel waars zijn in heegeen de heer Van Kerkwijk onlangs publiek zeide, dat het politieke weörglas en het politieke brilleglas thans onze richting te veel bepaalt en onzen blik te veel afleidt en benevelt? Op Engelands hebzucht smaalden wij in 1845. De slavernij had 't afgeschaft in zijne koloniale be zittingen en met een verfoeilijken opiumhandel vergiftigde 't, ter wille van wat ropijen-, zijne inlandsche bevolking. Tegenwoordig heeft Engeland een afschuw van het protectionisme; alleen strekt het tegenwoordig zijne zorg over longziek en dergelijk vee wat «menschlievend" ver uit om de grenzen te kunnen afsluiten en den vreemden handel te weren. Dat lijkt maar eigenbelang en hebzucht. Eu van het opium hoort meu na vijftig jaren niets meer, on officieel bestaat ook nergens in eenige koloniale bezitting van slavernij eenig spoor meer. En verder? Laatdunkende hoogmoed van den ouderwetschen, gezelligen, huiselijken diligence-ondernemer, wat zullen de spoorwegen, de bliksemtreinen, de elec- trische vaart, de snelvoeters, de sportsmen er om lachen! Wat zal het vernuft er van zeggen, dat ons pas de spoorwegcontracten bezorgde en daarmeö immers de volmaaktheid op spoorweggebied Zijn wij laudatores temporis acti geworden Treden wij als lofredenaars op van den goeden ouden tijd? Mogen wij de pen in don alsem doopen op dezen onzen gouden feestdag? Niets is verder van onze gedachten verwijderd. Hoogstens wilden wij al lachende" hier en daar eene kleine waarheid" zeggen. Zouden wij metterdaad zoo ondankbaar zjjn het goede te miskennen, dat de vooruitgang ons gebracht heeft in de laatstverloopen vijftig jaren? De zooveel milder en humaner, bovenal eene nationale strafwetgeving, met afschaffing van de lijfstraffen, laatstelijk van de doodstraf, op initiatief van Van Lilaar, zij was in overeenstemming met de verzachting der zeden, met do scherpere rechtsbegrippen, met de vorderingen dor rechts wetenschap, met het nobeler volksbowustzjjn. Doen dc gevolgen, vooral in do latere tijden, wol eens twijfol rijzen omtrent de juistheid dezer opvatting, de publieke meening wil zeker niet terug naar de dagen van ruwer strafrechtspleging. Aan den anderen kant toonde onze burgerlijke wetgeving zij was al tien jaar oud toen de Zierikzeesche Nieuwsbode het levenslicht aanschouwde van taaie levens kracht te zijnaan bare herziening wordt nog altijd voortgearbeidbinnenskamers. De arbeidswetgeving, waartoe de tegenwoordigo Minister van Binnenlandsche Zaken het loffelijk initiatief nam, is velen ten goede gekomen, die den steun der overheid behoefden en bij hare verdere ontwikkeling zal men zeker de scherpe kanten weten af te vijlen en do schaduwzijden weten te temperen, welke de ervaring reeds heeft aangewozon. In 'fc belang der openbare gezondheid en zede lijkheid heeft do Drankwet, die wij aan mr. Modderman danken, hare vruchten zeker reeds gedragen, hoewel ook in dit opzicht de verwachtingen misschien te hoog gespannen waren en de talrijke pogingen tot ontduiking ongetwijfeld heenwjjzen naar misstanden in de wetgeving zelve. Op 't gebied van het volksonderwijs mogen de krachtsinspanning en de toewijding van bijzondere personen zich er op beroemen een krachtigen stoot te hebben gegeven tot de aanvankelijke verzoening, die op een langdurigen, bitteren strijd is gevolgd en waarvan het KabinetMackay zich de eer mag toekennen. Thorbecke's middelbaar onderwijswet werd velen ten zegen, al wordt wellicht op de iufcellectueele markt het aanbod wat overtroffen door do vraag. Heemskerk mag er zich op beroemen in de universitaire opleiding en de academische studiën eene belangrijke hervorming te hebben tot stand gebracht, al moge men zich wel eens ernstig afvragen of ook hier de verhoudingen van ons betrekkelijk klein land wel voldoende in acht ge nomen zijn. Op het gebied der landsdefensio hebben wjj na een door de omstandigheden verklaarbare verslapping gevolg vooral ook van den gestadigen vredes toestand waarin wij onder de beide laatste Koningen ons mochten verheugen gaandeweg meerdere geest- en wilskracht betoond, hoewel de slappe gang der nationale wetgeving voorzeker niet gelijken tred hield met den opgewekten volksgeest, die in raoeielijke oogenblikken zich nooit verloochende. In onze overzeesche gewesten hebben wjj bovon- dien bij herhaling den roem van ons leger en onze vloot voor 't oog van Europa hoog gehouden, en nog laatstelijk viel ons het onmiskenbare voorrecht te beurt, dat ons machtsvertoon in Insulinde een der stoutste onafhankelijke Vorsten het meest ge- wenschte ontzag inboezemde. Eu terwijl 's volks belangstelling voor onze kostbare overzeesche gewesten meer en meer werd gewekt niet het minst vooral door den invloed der Pers werd door onzen voormaligen gewest- genoot Fransen van de Putte de vrijmaking der slaven in de West tot een glorievolle daad zijns bestuurs gemaakt; bracht deze Staatsman ook in politieken zin de emancipatie van Suriname en Curasao tot standen werd door de opvolgende Besturen de plicht der overheidszorg en humaniteit ook jegens onze bruine onderdanen gaandeweg ondergeschikt gemaakt aan de nooden vau 's Rijks schatkist. Vooral nadat een omvangrijk net van spoor- en waterwegen, aan welke de namen van groote Staats mannen van onderscheidene richting verbonden zijn Van Hall, Thorbecke, Heemskerk eu eene groote reeks van publieke werken, op welke we, ook in Zeeland, roem dragen tegenover den vreem deling, was tot stand gekomen, kon door delging van schuld en door voortgezette belastinghervorming, die na het liberaal tijdvak van 1850—55 had ge sluimerd, ook aan de nsfcie, vooral ook aan de minderbedeelden onder liaar, de vrucht van wel vaart en voorspoed ten goede komen. En niet minder dan twee Grondwetsherzieningen beleefde de Zierikzeesche Nieuwsbode tijdens zijn bestaan. Zonder beduidende schokken werd die ge wichtige arbeid tot tweemalen volbracht. Niettegen staande ons goede volk en ons Vorstenhuis ook zware beproevingen niet bespaard werden. Ondanks ook binnen onze landpn'-n de tijdgeest zich niet altijd deed kennen in deu zin vau orde en eerbied voor het gezag. Ondanks dat alles. Immers een onzer overheerschende nationale karaktertrekken verloochende zich nimmer: in liefde voor - en ge hechtheid aan ons Vorstenhuis vonden wij steeds onze grootste kracht; onze trouwe schuts is immer de onverbreekbare band tusschen het aloude Stam huis en zijn doorluchtige nazaten geweest en gebleven. ■En de Zeeuwsche kust zal, naar wij zonder eenigen twjjfel durven verwachten, juist dezer dagen luide weergalmen van de jubelkreten eener opgetogen bevolking, die hare geëerde Vorstinnen een vreugde vol en onverdeeld hartelijk onthaal bereidt. Onze Staatsinstellingen hebben, zoo mogen we onze gedachten samentrekken, de vuurproef sinds lang doorstaan. De volksrechtenbezegeld door onze Staatsregeling, bleven over 't geheel steeds ongeschonden en onaangetast. Voor een meer uit gebreid aandeel aan de regeering des lands, dat na '48 slechts eenmaal werd uitgezet, schenen we nu laatstelijk nog niet rijp. En de hooggeroemde drukpersvrijheidoch laten wijaan ons zeiven denkende en aan het welbekend incident dat ons onlangs trof, op dezen dag tusschen theorie eu praktijk niet een al te scherpe grenslijn trekken l Laten wij de lichtpunten heden slechts opzoeken. Voor de Pere in 't algemeen. Voor ons orgaan in 't bijzonder. Van hare onveijaarbare rechten heeft onze Pers een waardig gebruik gemaakt. Nadat zij bare wieken breeder mocht uitzetten, kwam er wie had 't anders kunnen verwachten? zeer zeker wat kaf onder het koren opschieten. Maar kaar zedeljjk gehalte, bare onafhankelijkheid onder de constitutioneelo instellingen, na '48, hare onomkoop baarheid, ten allen tjjde: zij mogen met gerustheid ten voorbeeld gesteld worden tegenover beklageljjko toestanden elders. En nadat do groote maatregel, aan welken mr. P. P. van Bosse de vader ook onzer scheop- vaurtwetgoving zijn '..aam heeft verbonden, de hooien bad doen slaken onder welke eene drukkendo zegelwet den grendel voor hare ontwikkeling had geschroefd, sinds toen vooral kwam 't aan den dag hoeveol begaafdheden en hoeveel talent in Nederland in dienst gesteld konden worden om de Ncderlandsche pers tot eene groote mate van dege lijkheid en van uitstekende organisatie te verheffen. Met alle bescheidenheid vraagt dc Zierikzeesche Nieuwsbode heden een klein deel in do waardeering van hetgeen althans goede wil en volharding ver mogen. Het «bulletintje" van 1845 behoort sinds lang tot hot verleden. Toen do zilveren keten van den fiscus nog meer toehaalde de reeds te enge ruimte waarbinnen wij ods aan zijne heerschappij aanvankelijk hadden ont trok kon, toeu brachten wij, ter wille van de recht matige verlangens van een toenemend lezerstal eindelijk ook het onmisbaar geldelijk offer, dat ons in staat stelde het onaanzienlijk blaadje van weleer in een behoorlijken courautenvorm te herscheppen, en sedert mochten wij, gedurende eene halve eeuw, ons in steeds kliramendea voorspoed verheugen. Niet allen konden wij het steeds naar den zin maken. Hoe zouden wij ook Jupiter's macht kunnen overtreffen? Vandaar naast veel en veler hooggewaardeerde sympathie eu medewerking, veel tegenkanting en tegenwerking, ook nog van recenten aard. Onder dat alles mochten wij groeien en bloeien, en zondor zelfverheffing mogen we zeggen, thans de meest gelezen courant van Zeeland te zijn. Ofschoon de weg naar het schavot slechts een vijftigtal schreden was, werd de veroordeelde in een rijtuig daarheen gebracht. Toen bij het uit stappen de beul Deibier de hand op hem legde, wilde Caserio zich eerst losrukken, maar op het laatste oogenblik herstelde hij zich en riep met vaste stem: «Moed, kameraden, leve de anarchie!" Terwijl hij op de noodlottige plank werd vast gebonden, bood Caserio heftigen tegenstand, zoodat het geruimen tijd duurde eer de beulsknechten hem in de vereischto positie hadden gebracht. Eindelijk drukte Deibier op den knop, en bet. hoofd viel in den emmer. Een der toeschouwers kreeg een zenuwtoeval. Een broeder van Caserio heeft te Rome, waar hij bediende was, uit wanhoop over zijn broeder's stiuode daad, zelfmoord gepleegd. □uitschfand. Te Tübingen werd een dezer nachten zekere Mach, een 6mid, gewekt door geklop. Hij lette er eerst Diet op, maar bet werd sterker en hij vernam kreten. Naar beneden gegaan, hoorde hij een stem van den student Schakel, die bij hem kamers heeft en uit het geheime gemak kwam. »Neem een hamer en sla de deur in", hoorde hij. Onmiddellijk trapte de smid de deur in en een dikke walm kwam hem te gemoet. De stndent lag op den grond, gedeeltelijk verbrand, 't. Bleek dat hij zich met een licht derwaarts begeven had, in slaap was gevallen en in brand geraakt. De toestand van den jongeling is allerellendigst en er is geen kans op zijn behoud. - Men verwachtte te Berlijn waar een paar dagen geleden weder 40 anarchisten, die een bijeen komst hielden, gevat zijn nog meer gevangen nemingen van anarchisten. Bij een der gevangen genomen medeplichtigen van Schewe heeft men twee ongevulde bommen gevondenhetgeen wijst op voornemens van propaganda door de daad". By verscheidene anderen vond men compromitteerende papieren. De anarchisten plachten bijeenkomsten te bonden in een plantsoen bij de Centraal Veemarkt. België. Een inwoner van Luik is de gelukkige winner van drie loten der Congo-leening, twee van 2000 cn een van 150,000 fr. Hjj had de vorige week Maandag eenige loten van een wissel-agent gekocht I en deze ontdekte bij bet nazien der nummers, wat i geluk den man te beurt was gevallen. Nederland. lluarlcill, 18 Aug. Bij een hevig onweder dat dezen nacht togen één uur boven de stad woedde, is de bliksem geslagen in den houtzaagmolen van den heer Kors aan het Noorder Buitcnspaarne. De molen is tot don grond toe afgebrand. De molen had niet verzekerd kunnen worden. De schade voor den eigenaar is dus zeer groot. Ilottcrdain, 17 Aug. In den afgeloopen nacht heeft mon ingebroken in een vaartuig, liggende in do Nieuwehaven en toobehoorende aan de weduwe Van der Straate, die met een stoom- draaimolen op hot kermisterrein alhier staat. Het geheele schip is door de dieven doorzocht en ver schillende kasten zijn opengebroken. Uit bet kastje in I bet achteronder is eene som gelds ontvreemd, i CbOCN. 19 Aug. Heden nacht ontlastte zich een geweldig onweder boven do stad. In een oogenblik weerklonk het brandalarm door de stad, de bliksem was ingeslagen in de houtschuur van den wagenmaker Lindhout. Door de groote hoeveel heid hout, in de schuur aanwezig, liet zich de brand gevaarlijk aanzien. Een rosse gloed toekende zich aan den hemel af en eene vonkenzee ver spreidde zich over de belendende gebouwen. Door het actief optreden der brandweer werd de brand tot dit ééne perceel beperkt. De geheele schuur is een puinhoop. Alles is Dit alles legt ons op dezen feestdag een plicht van groote dankbaarheid op en, bij liet bewustzijn dat er nog veel ontbreekt, de plicht ook om steeds naar de welwillendheid van onzen lezerskring te blijven strevenonze taak met opgewektheid en ijver voort te zetten, den blik omhoog, bet excelsior altijd voor oogenl Spanje. Op een spoorlijn van Valladolid naar Arida zijn vier worklieden in een afgrond langs den weg gestort en jammerlijk omgekomen. Te Buerencia beeft een cycloon gewoed. Er is drie millioen gulden schade, 200 meuschen zijn gewond. Frankrijk. Donderdag is, zooals wij reeds in 't kort gemeld hebben, te Lyon Caserio terechtgesteld. Te 1 uur na middernacht werd bet plein vóór de gevangenis, waar het schavot was opgericht, door de troepen afgezet. Et waren buitengewoon strenge maatregelen genomen om te zorgen dat niets de terechtstelling kon verstoren. Om half vijf ging de directeur der gevangenis Caserio wekken, met. de woorden: «Moed gehouden, het uur is gekomen!" De veroordeelde ging over eind op zijn krib zitten; zijn gelaat werd vaal bleek en zijn geheele lichaam werd door stuip trekkingen bevangen, zoodat hij zich niet alleen kon aanklecden. Hij weigerde eeuo hartsterking die men hem aanbood, eu wees ook de vertroostingen van den aalmoozenier af. Het eenige wat hij ver langde, was dat do directeur der gevangenis voor de verzending van een brief, dien hjj aau zijne moeder had geschreven, zou zorgen. Bij de gedachte aan zijne moeder kwamen de tranen hem in de oogen en snikte hij hevig. Wissen kerke, 18 Aug. Een hevige regenbui met zwaar onweder ontlastte zich heden nacht boven onze gemeente. Op betrekkelijk korten afstand echter was bijna geen water gevallen, zoodat men de eene landbouwer kon zien mennen, terwijl bij den ander alles doornat was en van vervoer geen sprake kon zijn. Riirgll. 20 Aug. Gedurende het onweder op Zaterdaguacht sloeg het hemelvuur in den Wester- Schouwschen vuurtoren. Na een eindweegs langs den bliksemafleider zijn weg te hebben gebaand, vestigde bet zich op één der telepboondraden en drong de opzichterswoning binnen, om deze weer even spoedig te verlaten, geen schade aanrichtende. Waarschijnlijk langs denzelfden telephoondraad zich van het huis verwijderende, drong het den toren binnen, vervolgde zijn weg langs den steenen wenteltrap, om daarna onder een der raamkozyntjes zich naar buiten te verplaatsen, den dikken buiten muur doorborende. Buiteu verschafte bet vuur zich toegang in één der lichtvvachterswoningen, om zich van daar, na eenige schade te hebbeu aan gericht, te verwijderen in het onbekende. ZicrE kzee, 20 Aug. De by de cadetten school io Alkmaar gedetacheerde Ie luit. C. J. F. de Graaf, vau het 5e reg. inf., wordt met ingang van 16 September definitief werkzaam gesteld bij die inrichting en iu verband daarmede overgeplaatst by den staf der infanterie. To Groningen is de tentoonstelling van de prijzen der paardenlotery van 14 tot 29 Augustus geopend. De hoofdprijzen zijn: een landauer met twee paarden en volledig tuig; een break met één paard; dogcarts enz. Er zijn reeds 22 paarden aangekocht. Ten huize van J. S., in de Nieuwe Boteringe- straat te Groningen, bad een treurig ongeluk plaats. Terwijl hot oudste dochtertje even afwezig was, viel het drie-jarig meisje in een pot met kokend water. Geuoeskundige hulp mocht niet baten. Het kind is onder lievige pijnen bezweken. Als een aardig staaltje van den kamcraad- schappelijfcen geest, welke onder de Texelschc visschers heerscht, diene het volgende: Een der armste visschers verloor zijn net met toebehooren, ter waarde van ruim f 70. De man kon nu niets meer verdienen. Zijne makkers, by na even behoeftig als hij, brachten echter met kwartjes en dubbeltjes een aardig sommetje bijeen. Particu lieren voegden er iets bij, eu na enkele dagen was het verlies ruimschoots vergoed. Een logementhouder te Oosterwolde, houder van eene goede melkkoe, merkte op, dat het dier niet naar wensch melk gaf. De reden is gevonden. Men is tot de ontdekking gekomen dat twee biggen, reeds eenige weken oud, door de koe in bet land worden gezoogd. Blijkbaar is de pleegmoeder zeer met de kleine krulstaarten ingenomen. Te Maastricht werd Vrijdag door zekeren W., sjouwerman, een moordaanslag gepleegd op zijne vrouw, wie hij eene snede in den hals toe bracht. De gewonde werd naar het gesticht »Cal- variënberg" vervoerd, terwijl de dader zich vry- willig bij de politie aanmeldde. Van onzen specialen Verslaggever). Heden morgen brachten alle middelen van vervoer hon derden vreemdelingen uit alle deeien onzer provincie, en ook velen uit andere streken des lands naar Zeeland's hoofdstad om daar getuige te zijn van de feestelijkheden, bij gelegen heid van het bezoek van H.H. M.M. de Koninginnen. Het zal ieder, die een bezoek aan Middelburg bracht, wel opgevallen zijn, dat gelukkig de vrije, kloeke Zeeuwen hun oude gehechtheid aan het dierbaar Stamhuis van Oranje in het minst niet hebben verloochend, doch integendeel met woord en daad getoond hebben dat rij des noods nog bun leven zouden veil hebben voor de eenigst overgebleven loot van den eens zoo sterken Oranjetak. Niets was den Zeeuwen te veel om hun Vorstinnen te ontvangen op een wijze, die ten duidelijkste zou doen zien dat ook zij, evenals in Groningen en Friesland gebleken was, ook in deze Zuide lijke provincie door haai- onderdanen met liefde zou worden ontvangen. De geheele stad is in feestdosch, overal lacht het vriendelijk groen U toe, nu en dan afgewisseld door buitengewoon fraaie versieringen. Te midden van dit groen beweegt zich een onafzienbare raenschenmassa, als zoovele blijken van hartelijke toegenegen heid jegens Hare Majesteiten. De steeds aangroeiende menigte is vol geestdrift en zou gaarne Hare Koninginnen op de handen dragen. Wee hem, die een wanklank zou durven doen hooren, getuigende van mindere ingenomenheid met Hare komst. Het volk, en juist dat volk, wat gewoonlijk onder dit woord wordt verstaan, zoa den anti-Konings- gezinden wel eens onderhanden nemen. Oranje boven I Leve de Koninginnen! wordt uit duizenden keelen vernomen en niet alleen klinkt de Oranjegezindheid U tegen uit den mond, doch door ieder wordt het Oranje op de borst gedragen. Geen enkele woning waar niet de vaderlandsche driekleur wappert; men kan de huizen zelfs moeielyk onderscheiden, wijl allen verborgen zyn tusschen het groen en de nationale kleuren. Wjj zeggen het den Franschen na: Les absentsavaient tort". Zeer zeker is dit volkomen waar. Hij of 7,ij die niet te Middelburg is geweest, kan zich geen denkbeeld vormen van het enthousiasme, de opgewondenheid en de eenstemmig heid die men overal bemerkt. Laten wij U even geleiden door de stad en U gaande weg wijzen op de versieringen. Van het station komende zien wij reeds terstond dat Middelburg haar gewoon aan wen heeft verleren. Op dm Stationsweg gaan wij onder een artistieke eerepoort en aan weerszyden niets dan vlaggen en groen tot men bij de Koningsbiug aantreft de volgende gas-illuminatie»De Zeeuwen aan Oranje" en «Welkom in Middelburg". Wendt men nu bet oog rechts of links, achter of voor, overal treft men iets bijzonders aan. Wij geleiden U door de Nieuwstraat en vinden daar mede een werkelyk schoone eerepoort en komen zoo in de Lange Delft, ook daar de voornaamste straat der stad is als van zelf niets ontzien om een goed geheel te verkrijgen. Men loopt door, doch uwe aandacht wordt gevraagd voor de étalage in de winkelkasten van de firma Robijn; wij loopen fluks door, daar onze tyd om alles te bezichtigen niet te groot is. Wij zijn bijna aan de Groote Markt, doch hoe wordt ons oog gestreeld door de aangebrachte bloemversieringen, tropheeën, enz. aan de woning van den heer De Stoppelaar. Het is ons eindelijk gelukt door de menschenzee heen de Groote Markt te bereiken, om daar op dat groote plein even wat op te luchten. Rechts ziet men twee groote zuilen, gdlankeerd met groen en vooraan prachtige bloembedden. Aan de zijde van het stadhuis is het zeer kaal, doch dit is gedaan om het prachtig effect van dit gebouw des avonds bij de illuminatie niet verloren te doen gaan. Op de "Pottenmarkt ziet men een fraai stuk, waarin een fontein is geplaatst; ook de Langevielle is aardig uitgedoscht. Wij gaan die straat evenwel niet door, doch keeren terug naar de Groote Markt en gaan zoo de Lange Noordstraat in; twee schoone eerepoorten treft men daar aan; in de Korte Noordstraat komende, merkt men reeds heel spoedig dat bijzonder veel werk is gemaakt van de versiering van de kazerne. Wij gaan evenwel maar steeds door en vervolgen zoo spoedig moge lijk onzen weg, nu en dan opgehouden door dezen of genen die iets te zeggen of te vragen heeft. Langs de Korte Heerengracht bereiken wij al heel spoedig het Molenwater. Dit groote, fraaie plein met zijn vele lanen zal, in één woord, schoon verlicht zijn. Wij treffen er aan alle geregeerd hebbende Vorsten uit het Huis van Oranje, van af «Willem den Zwyger, Vader des Vaderlands", tot aan Koningin Emma. Midden op het exercitieplein in het Molenwater is een gasfoutein geplaatst, en rn de lanen zeer vele gaskronen, ieder met vijf pitten, terwijl last not least, de noodige vet- glaa«jes niet zullen ontbreken. Werkelijk dit groote plein zal heden avond in één vuurzee zyn herschapen. Doch genoeg hierover, wat het zal zijn bij avond, zullen wij morgen wel melden. Naar do Koepoortstraat zyn thans onze schreden gericht, eenig zijn dc cerepoorten die daar geplaatst zijnhet getuigt van den schoonheidszin van den ontwerper, den heer J. A. Frederiks. Terwijl «ij dit stuk staan te bekijken, wordt ons gevraagd of wij de batcau-port reeds gezien hebben. Onze zegsman noemde dit het fraaiste wat te Middelburg te zien was. Wij trollen het juist dat de bateau-port niet ver van ons gelegen was en gingen dus even een kijkje nemen. Docli wij beklaagden onzen weg daarheen in 't geheel niet. Deze schipbrug is herschapen in eene aanschouwelijke voorstelling van het admiraalschip van De Ruijter: iDe Zeven Provinciën". Ieder die met de geschiedenis, ook slechts in geringe mate, op de hoogte is, heeft meermalen den naam van dit schip gehoord. Wij gaan weer terug en gaan door dc Molstraat en Spanjaardstraat naar de Balans. Van gemeentewege is hier een fontein geplaatst, omgeven door rotssteen. Een zeer mooi stuk voor dit plein. En dat wij deze mcening niet alleen deelenbewijst wel de omstandigheid dat deze fontein daar blijft staan, ook na afloop van de feesten. De verdere beschrijving van de stad zullen wij zoo mogelijk in een volgend nummer opnemen. AanbestedingenVerkoopingen enz. WolfcrtScEij&i, 17 Aug. Door bet Bestuur vau den Westkerke-polder werd heden alhier aan besteed: het begrinteu van een gedeelte van den Noordweg iu dien polder, het maken en begrintcn van een op- en afrit en van een nieuw gedeelte weg in den Schengepolder met bijkomende werken en materialen. Hiervoor werd ingeschreven door: de heeron C. de Wilde Az. te lvattcudijke voor f 4090, B. den Exter van den Brink te Krabbendijke voor 4225, P. J. Visser te Uansweerd voor f 4150 en Job. de Jonge voor f 4333. i Aan den laagsten inschrijver, de beer O. de Wilde Az., werd hot werk gegund.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1