ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 18 Augustus 1894. Tweede Blad. Hoogere Burgerschool te Zierikzee. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6499. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnementg- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeexche Nieuwsbode" De hor-examens» en het tweede a<lmis sie-examen zullen plaats hebben op Dinsdag? den 4tden September e.lc., aanvangende des morgens ten negen ure. Zij, die zich aan het admissie- examen wenschen te onderwerpen, melden zich aan op Woensdag SS Augustus o.k., des mid dags tusschen IS en 1 ure, bij den Voorzitter der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, don heer Jhr. A. C. Röell. Namens de Commissie, De Secretaris, DE BLOEME. Nederland. 'S Cüravenliage, 15 Aug. De secretaris der Belgische legatie alhier, baron De Wijckersloot, is in de vorige week het slachtoffer geweest van een lage aanranding. Tegen middernacht naar zijn woning op de Plaats terugkeerende, zat op de stoep onder de marquisie voor de deur van het gobouw een kerel, schijnbaar in duttende houding. Toen de heer De W. dezen verzocht op zijde te gaan, daar hij niet in huis kon, richtte de kerel zich plotseling op en bracht hem onverhoeds een slag tegen het hoofd toe, waardoor hij 't bewustzijn verloor. Tot bewustzijn teruggekeerd, was de kerel verdwenen en miste de aangevallene zijn portefeuille met een aanzienlijke geldswaarde. De dader is, volgens het Dbl., nog niet bekend. Gravenhage, 16 Aug. Het gevolg der Koninginnen brj Haar bezoek aan Zeeland zal bestaan uit de baronesse Van Hardenbroek, grootmeesteres, jdiik"rouw van do Poll, sur-mterdante dér Koning* baronesse Van Ittersum, eerste hofdame, miss Saxton Winter, Engelsche gouvernante, baron Van Hardenbroek, opper-kamerheer, ridder Huijssen van Kattendijke, kamerheer, jhr. De Ranitz, secretaris, baron Bentinck, stalmeester, graaf Van den Bosch, adjudant, jhr. Vegelin, referendaris van het Kabinet, graaf Dumonceau, ordonnans-officier. VlissingCll, 18 Aug. Op de reede alhier is eene roeiboot omgeslagen, waarmede drie knapen, niettegenstaande het ruwe weder, het gewaagd hadden de Schelde op te roeien. De boot liep vol watertwee knapen bleven in dien toestand zitten derde had zich vastgeklemd aan de ra van het il. Spoedig werd bet ongeval aan wal opgemerkt, •■n onmiddellijk werden vier booten, twee van het Belgisch en twee van het Ncderlandsch loodswezen, uitgezonden. Na veel moeite mocht het den schipper van de Belgische roeiers, A. H. van den Bovenkamp gelukken de jongens behouden aau wal te brengen. Naar wij vernemen zal er geen vervolging worden ingesteld tegen J. B., wiens geweer onlaDgs, terwijl hij" met wijlen M. te Vlissingen op jacht was, plotseling afging met het bekende droevige gevolg. H. M. ramschip Guinea", dat bestemd is naar Vlissingen te vertrekken, beeft Woensdag bij de oefeningen in het Marsdiep een gebrek aan de machine gekregen; de stunrboordszuigerstang is verbogen. Het schip is door de sleepboot Hercules" te Nieuwediep binnengesleept en wordt met spoed gerepareerd. Middelburg, 14 Aug. Wjj vernemen dat H.H. M.M. de Koninginnen op den avond van de algemeene illuminatie alhier Dinsdag 21 dezer zoo mogelijk door alle verlichte straten zullen rijden, om de illuminatie te bezichtigen. Dinsdag na aankomst van H.H. M.M. de Koninginnen alhier des middags even twaalf uur zullen alleen H.H. M.M., begeleid door de eere-wacht en voorafgegaan door de rijtuigen met den Commissaris der Koningin, jhr. mr. W. M. de Branw, en den burgemeester, jhr. mr. L. Schorer, door een gedeelte der stad naar het gonvernements- hótel rijden. Het gevolg van H.H. M.M. neemt den directen weg. Do eerewacht tot de plechtige inhaling van Hare Majesteiten is samengesteld als volgt: com mandant jhr. M. W. de Jonge van Ellemeet; onder commandanten W. H. de Bruijn van Melis- en Mariekerkemr- F. J. Sprenger, vaandeldrager, mr. V. F. N. van der Bilt, I. Blankert Jr., A. W. Berdenis van Berlekom, mr. A. Jacobse Boudewijnse, jhr. J. M. de Brauw, I. H. E. Boiisson, H. Couvée, F. B. Evers, H. S. Gratama, J. Hackenberg, W. Hiolen. E. L. baron van Hardenbroek, I. A. O. H. G. Mijkamp, A. Moolenburgh, jhr. M. C. Nahujjs, jhr. I. C. Schorer, jhr. S. A. Schorer, A. H. Stoete, W. Z. van Teijliugen en B. J. Verheij. Omtrent de route, welke de Koninginnen bij den intocht in Middelburg zouden nemen, heerschte nog onzekerheid. Thans is, naar gemeld wordt, vastgesteld, dat de volgende weg aangewezen is: Van het station over Kanaal- en Koningsbrug, langs Hout-, Bier- en Rouaanscbe kade, over de Bateau-port, Rotterdamsche kade, Noordzijde Dam, Dam, Korte Delft, Lange Delft, Markt, Noord straat, Balans en verder door de Abdij naar het Gouvernements-hótel. De Koninkl. harmonieën te Rozendaal zullen de Koninginnen bij hare doorreis naar Zeeland, aair het station met het »Wien Neörlandsch bloed" en fanfares begroeten. De Koninkl. trein zal omstreeks 11 uur a.s. Dinsdag te Rozendaal aankomen en eenig oponthoud hebben voor verandering van machine. Wij vernemen dat er een groot aantal Belgen uit Brussel, Leuven, Geut en Antwerpen besloten hebben, tijdens het verblijf van de Koninginnen op Walcheren, een bezoek aan Middelburg te brengen en H.H. M.M. in het openbaar evenals hun landgenooten uit Brugge hulde te brengen door het zingen van toepasselijke liederen. <)>OCS? 16 Aug. Het nieuwe bestuur der R.-K. kiesvereemging is samengesteld uit de heeren A. Matthijssen, L. B. Mudde en P. A. v. Acker. De heeren J. F. v. d. Leeuw en P. v. d. Ven hadden bij herstemming verzocht niet verder in aanmerking te komen. Het is een mooi stuk werk, dat de jongens der ambachtsschool gemaakt hebben ter opzending naar het hoofdbestuur der Maatschappij ter bevor dering der Nijverheid te Haarlem, waaraan uit het Thieme-fonds een premie van 50 kan verleend worden. Velen kwamen het werkstuk bezichtigen, waar onder ook menigeen uit de omliggende dorpen. Het werkstuk is eene Amerikaansch greenen houten voordeur met gesmeed tweeledig paneel, die door draaibare raampjes kunnen gesloten wor den. Het geheel maakt een' aangenamen indruk door de uiterst fijne afwerking. De deur is wat het hout betreft, gemaakt door Jakobus Crucq, oud 17 jaar, en het ijzerwerk door Willem T. van Kiel, oud 19 jaar. Ieder hunner heeft bovendien eene teekening van binnen- en buitenzijde der deur gemaakt voor zooveel zijn werk aanging. 17 Aug. Bij gelegenheid van haren 45sten geboortedag was door de handboogschutterij Jakoba van Beieren" een concours uitgeschreven in het doelschieten. Elf gezelschappen met 80 schutters namen er aan deel. De Vriendenkring Eendracht" te Wouw behaalde de peleton-medalje. De heer Th. van Duuren van Tilburg schoot de meeste rozen, de heer A. Overvelt van Wouw behaalde de meeste punten. De meeste vieren werden ge schoten door den heer J. van Stiphout van Tilburg, de meeste drieën door den heer A. Smit van Wouw, de meeste tweeën door den heer M. Veraart van Roozendaal, de meeste eenen door den heer J. Schen ker van Hansweert, de meeste waterrozen door den heer M. Overvelt van Roozendaal. Het gezelschap Claudius Civilis" van Tilburg ontving de medalje voor het verst afkomende; »l'Amitié Unie" to Roozendaal verwierf de medalje voor het grootst aantal deelnemers. Eene prottige stemming heerschte, waartoe het schoone weör niet weinig meewerkt». lerseke, 16 Aug. Sedert vier jaar bestaat hier eeno kinderzangvereeniging onder directie van den heer Bonwens, hoofd van een dor openbare scholen. Het ledental heeft steeds afgewisseld en bedraagt nu 29, allen kinderen van 1214 jaar. Deze zangvereeniging deed verleden week een rjjtoer over Wemeldingo, Wilholminadorp naar Wolfaarts- dijk. Het dorp en de fraaie buitenplaats van den heer Lenshoek werden bezichtigd en na eenigo ververscbingen gebruikt te hebben nam men om streeks 4 uur den terugtocht over Goes, Kloetinge en Kapelle aan. Algemeen is men van oordeel, dat de Leg- hornkippen de beste en vroegste leggers zijn. Menigmaal wordt in de nieuwsbladen vormeld, dat ze op een leeftijd van 5; maanden al eieren leggen. Do Zeeuwscbe kippen schijnen voor de Leghorns niet onder te doen, althans bij den heer A. van Dijke alhier hebben kippen van echt Zeouwsch ras en 41/, maand oud, deze week al eieren gelegd. SlttVCllissc. He alhier tijdelijk benoemde accoucheuse, mejnffr. J. v. d. Velde te Schcrpenisse, heeft, wegens eene benoeming te Krniningen, voor deze gemeente bedankt. In de heden alhier gehouden vergadering van den Dijkraad der Waterkeering van het Calamiteuse Waterschap »Stavenisse" werd rekening on verant woording gedaan over hot dienstjaar 18®%4. De ontvangsten bedroegen f 32448,20'', de uitgaven f 10816,47, zoodat de rekening sloot meteen saldo van f 21631,73n. Ingediend werd het verslag van de gedane helmduiking, waarvan de resultaten nader zullen worden opgemaakt. In de heden alhier gehouden vergadering van Ingelanden van het Cal. Waterschap »Stavenisse" werden vastgesteld de voorwaarden voor de nienwe publieke verpachting van de eigendommen van het Waterschap, gednrende 7 jaar, en besloten deze op to zenden ter goedkeuring aan H.H. Gedep. Staten van Zeeland. Benoemd werd tot Dijkraadslid, in de vacature wijlen den heer J. A. Snijder, de heer A. Steen berg. Als bediende van den beweegbaren getij wachter aan de buitendeur der sluis werd benoemd de heer W. de Feijter, iu de vacature, ontstaan door hot wegens ziekte ontslag nemen van don heer C. v. d. Moulen. In de heden alhier gehouden vergadering van Ingelanden van den Nieuwen Polder (annex Stave- nisse) werd opgemaakt een staat van voordracht, ter benoeming van een Dijkgraaf, (vacature wijlen den heer J. A. Snijder). Deze voordracht, waaruit door H. M. de Koningin eene benoeming moet plaats hebben, luidt: 1. de heer Joh. C. Luijk, 2. de heer A. C. van Zorge en 3. do heer Abr. Stoutjesdijk. JtrililligSC. 17 Aug. In de laatste dagen doen zich alhier vele gevallen van ziekte onder de varkens voor. Sommigen meenen, dat het eene soort influenza is. Een paar der dieren zijn er reeds door gestorven. Klirgll, 17 Aug. Naar we alsnog vernemen, zal ook mej. M. J. van Zuijen van Burgh, Dinsdag 21 dezer te Middelburg ons eiland vertegenwoor digen bij de voorstelling der verschillende vrouwen kleederdrachten in Zeeland. Wiicrikxcc, 16 Aug. Door H. M. de Koningin- Regentes is van onzen vroegeren stadgenoot den heer J. Holm te Middelburg, aangekocht do door hem ontworpen en geteekende chromolitbografische kaart van Zeeland, die sedert begin 1892 in den handel werd gebracht. Van genoemde kaart, uit zes bladen bestaande, is elk blad afzonderlijk op linnen geplakt en uit slaande, in een eenvoudig maar net ten band gebonden, evenals de bijbehoorende omschrijving, hetgeen werd verricht ter boekbinderij van den heer A. A. Kuipers te Middelburg. Het is wel een bewijsdat het woord van waardeering door ons bij de uitgave daaraan gewijd niet onverdiend is geweest. Bij beschikking van den minister van financiën zijn met ingang van 1 Sept. a. s. verplaatst de kommiezen 3e klasse bij 's rijks belastingen: N. Oost Lievense, van Brouwershaven naar Roermond en F. Rrontsema, van Roosteren naar Brouwershaven. Te Terneuzen werden Dinsdag bjj de ver kiezing voor een lid van den gemeenteraad, ten gevolge van het genomen ontslag door den heer mr. J. P. Dronkers, wethouder, ingeleverd 296 biljetten, waarvan van onwaarde 6. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Van der Moer, die 134, en Van Herp, die 75 stemmen ver kreeg. Op de heeren J. van der Ee en Van der Hooft waren respectievelijk 43 en 19 stommen uitgebracht. Het getal kiezers bedraagt 503. Zierikzee, 17 Aug. Aan het besluit van ZEx. den Commissaris der Koningin in Zeeland, be treffende de regeling van de scheepvaart enz. in het Kanaal door Walcheren te Vlissingen en te Mid delburg, bjj gelegenheid van het bezoek van HH. MM. de Koninginnen, in de v <g»yidö w,ek, ontleenen wij het volgende betreffende het Kanaal te Mid delburg tusschen de Stoommeelfabriek en de brug vóór het spoorwegstation, op 24 Ang. a.s.: 1°. Van half acht des namiddags tot middernacht is de vaart op het bovengenoemde kanaalgedeelto en door de brug vóór het spoorwegstation verboden. 2°. Vaartuigen, die zich op genoemd kanaal gedeelte bevinden, moeten te half acht des namiddags, of wanneer dit door of namens den Rijkshaven- meestor wordt gelast, vroeger, ligplaats innemen ter plaatse door of van wego dien ambtenaar aan te wijzen. 3°. Stoombooten in geregelden dienst varende, zijn van het verbod tot varen vrijgesteld. Te Rozendaal en Wouw hebben zich in don laatsten tijd vele gevallen van besmettelijke vlek ziekte bij de varkens voorgedaan. Vooral de arbeidende klasse, waarvoor het varken een ware uitkomst en een spaarpot is in den winter, wordt door deze ziokte zwaar getroffen. Te Wouw stierven reeds vele dieren aan dezo ziekte. Het vleesch is voor hot gebruik ongeschikt en wordt begraven. Do rjjksmiddelen hebben in de zevon eerste maanden van dit jaar 5 millioen gulden minder opgebracht dan de raming bedroeg. Vooral de bedrijfs- en de vermogens-belasting bloven zeer ver beneden de raming. De matst» vijf maanden van het jaar hobben das nog heel wat in te halent De lotolingen voor do '."reden korpsen zullen mot 1 October a.s. worden ingelijfd. De bekende onvermoeide wanüei- de heer L. C. Dudok do Wit, te Brenkelen, brengt to voet eon bezoek aan de tentoonstelling te Aut- werpen. Zaterdagnacht te 12 uur 15 min. bevond do heer Du Wit zich to Utrecht. Zondagochtend 11 uur 15 min. was hp te Breda, en Mnandag- namiddag te 1 uur te Merxem, eene voorstad van Antworpon. - Do heer De Wit heeft den gebeelen nacht doorgowandeld, niettegenstaande het hoogst ongun stige weder. De afstand UtrechtAntwerpon is ruim 117 kilometer. Toen verleden jaar dezen wandelaar gevraagd werd of hij ook niet eens zou meedoen aan den wandel wedstrijd Amsterdam—NieuwersluisBren- kolcn Maarsen UtrechtHilversum—Weesp Amsterdam was zijn typisch antwoord: »wol neen; als 't nu nog een wedstrijd op de lange baan was 1" Circa 200 Volendammer schippers zijn thans in het geheel vervolgd wegens het niet betalen van havengeld te Amsterdam in 1893. Er zijn er onder hen, die meermalen geverbaliseerd werden, één zelfs zeven keer. Een droevig ongeluk had dezer dagen te Appelscha plaats. Een arbeider, die twist met zijne vrouw had, greep de tang en wilde haar daarmee slaan. In plaats daarvan trof hij zijn vierjarig kind zoodanig op het hoofd, dat er slechts weinig hoop op behoud is. Uit een der dagbladen! Opgeschoten kwajongens dronken en aten gebakken visch Daar er geen politie-agent te bespeuren was, konden de lafhartige daders op hun gemak buDS weegs gaan. Op den Singel wilden zij hetzelfde herhalen". Oud 9ysteem. In een der bladen vraagt een waschvrouw: mangelklanten, oud 9ysteem. De feestdag te Vlissingen. De feestelijkheden, bij gelegenheid van bet bezoek van HH. MM. de Koninginnen, op Donderdag 23 Aug., zijn nu in haar geheel als volgt geregeld: Het feest, zal geopend worden met het bespelen van het carillon van 8—9 uren. HH. MM. de Koninginnen, zooal9 bekend, komende per extra-trein van Middelburg, des morgens te 103/4 ure, zullen aan het nieuwe Havenstation door het gemeentebestuur en enkele andere autoriteiten worden ontvangen. De aankomst zal door het luiden der klokken van den St. Jacobstoreu worden bekend gemaakt. Op het perron van het station zal opgesteld zijn de eercwacht der dd. schutterij met de eerewacht en het muziekkorps van het 3e reg. inf., kapel meester de heer Bouwman. Onmiddellijk na aan komst zullen HH. MM. zich begeven naar het stoomschip Nederland", van de Stoomvaartmaat schappij Zeeland", waar HH. MM. zullen ontvangen worden door de directie van genoemde Maatschappij. Daarna wordt een tocht ondernomen naar de reede, waar door Hr. Ms. fregatten »de Ruytor" en Atjeh" en ramschepen Guinea" en Stier" saluut zal gegeven worden. ll3/4 uur. t Terugkomst van het stoomschip >Nederland", waarna HH. MM. zich weder naar het station begeven, alwaar de raadsleden tegen woordig zullen zijn. 12 */4 uur. Dejeuner in het stationsgebouw aau- geboden, zooals men weet, door de gemeente Vlissingen, de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen", en de Stoomvaartmaatschappij Zeeland". 1% uur begeven HH. MM. zich van het Haven- station naar de Koningstrap aan de eerste Binnen haven en nemen aldaar plaats op hot stoomschip »Zeeuwsch-Vlaanderen" van den Provincialen stoom- bootdienst op de Wester-Schelde. 2 uur. Aankomst van de»Zeeuwsch-Vlaauderen" in de Dokkade voor het raadhuis, waar de eercwacht van de dd. schutterij geschaard zal staan. Bij bet binnenkomen van HH. MM. op het raadhuis zullen 20 meisjes, geplaatst op de trappen van het bordes, bloemen strooien. Daarna ontvangst van HH. MM. in de daarvoor ingerichte zaal, waar de gemeenteraad tegenwoordig is. Vervolgens bezoek aan de De Ruyter-tentoon stelling, waar HH. MM. door de commissie voor de oudheidskamer zullen rondgeleid worden. 23/4 uur. Vertrek van HH. MM. naar de Rotonde van den Noordzeeboulevard. De stoet zal als volgt samengesteld zijn1. Detachement Cavallerie; 2. De burgemeester3. De commissaris der koningin 4. Een hofdignitaris; 5. H. M. de koningin en H. M. de koningin-regentes. 6. De eerewacht te paard7. Gevolg van HH. MM. en 8. Detachement Cavallerie. Deze stoet zal den navolgenden weg nemen: Houtkade, Droogdok, O. Z.. Steenenbeer, Pottenkade, Zeilmarkt, Nieuwendijk, Beursbrug, Beursplein, Rotonde. 8 uur. Herontbulling van het standbeeld. HH. MM. zullen door het bestuur van het departement Vlissingen" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", op de Rotonde ontvangen worden onder het spelen van het Wilhelmus (nieuwe zetting) door het muziekkorps. Bjj de heronthulling heeft eene zanguitvoering plaats door 800 leerlingen der openbare en bijzondere scholen, onder leiding van den heer W. van Kamer en met medewerking van het stafmuziekkorps van het 6e reg. inf., kapelmeester de heer Stenz. Daarna wordt een koraal gezongen Hulde aan het voorgeslacht". Vervolgens houdt de voorzitter van het Departement eene toespraak tot H. M. de Koningin en noodigt haar uit het standbeeld te willen onthullen. Als dit geschiedt is, wordt ter eere van den admiraal een saluut gegeven, waarop weder de kinderen eene hulde aan M. Az. de Ruyter doen hooren, waarna de voorzitter van het Nuts- Departement zijne toespraak vervolgt en eindeljjk het Matrozenlied gezongen wordt. Als ook dit geschied is, heeft do aanbieding van het huldeblijk der ingezetenen aan H. M. de Koningin door den burgemeester plaats, waarop het Wilhelmus (oude zetting) weerklinkt. Onder het zingen van het Nederlaodsche volkslied (gewijzigde wooraen) verlaten HH. MM. de Rotonde, om den rjjtoer door de stad aan te vangen, die vermoedelijk den volgenden weg zal nemen Beurs plein, Beursbrug, Bellaraykade, Lange Nieuwstraat, Korte Nieuwstraat, Pottenkade, Roode brug, Rom- inelkndo, Gravestraat, Paardestraat, Palingstraat, Hooikode, L^euwesluis, Droogdok W. Z., Peperdijk, Wagen aarstraat, Lfnge Walstraat, Scherminkelstraat, Schardijnkude, Korte ïSoordstraat, Bellamykade, Beursbrug, Beursstraat, Bierkade, Breesti«»t, Koren markt, Groote Markt, Slijkstraat. Achterom den molen, Cnosje Buskcnstraat, Befje Wolfsplein, Bad huisweg, Badhotel. Op de Korenmarkt zullen do weeskinderen van het Burger- en die van het It. K. weeshuis geschaard staan, terwijl voor de openbare lagere 6chool D op de Groote Markt do optocht voor HH. MM. zal voorbijtrekken. Deze optocht zal bestaan uit tal van vereenigingen en corporatiën. De optocht zal den navolgenden weg nemen Groote Markt, Bierkade, Beursbrug, Nieuwendijk, Zeilmarkt, JRoodebrug, Rommelkade, Paling6traat, Onderstraat,4 Houtkade, Droogdok, O. Z. Leeuwe- sluis, Steenenbeer, Korte Groenewoud, Lauge Wal straat, Aagje Dekenstraat, Nieuwe Kolvenierstraat, Dokkade, Koningsweg, de Ruyterstraat, Laantje, Verlengde Kolvenierstraat, Glacisstraat, Badhuisweg, Betjo Wolffsplein, Coosje Buskcnstraat, Achterom den Molen, Slijkstraat, Groote Markt. 4,/2 uur. Bezoek aan het Badhotel, waarna HH. MM. te 4J/4 ure do gemeente verlaten. 8—9 uur. Muziekuitvoering door het Harmonie gezelschap »Ons Genoegen" op de Groote Markt en door bet muziekgezelschap >St. Cecilia" (R. K. Volks bond) op den Nieuweudijk. 8 uur. Algemeene illuminatie. 8'/4 uur. Bezoek van de feestcommissie aan de verschillende straten. 9 uur. Taptoe op de Groote Markt. 9 y2 uur. Verlichting van Hr. Ms. stoomkanonneer- boot >Dog". 10 uur. Groot vuurwerk en daarbij op een ver sierd vaartuig, liggende in de Pottenkade, muziek uitvoering door het stafmuziekkorps van het 3de reg. inf., kapelmeester de heer Bouwman. (Middelt. Cf.) Onder de eigenaardige versieringen in Vlissingen behoort een zeer fraaie eerepoort in de Palingstraat; bovenaan is een tribune geplaatst, van waar enkele kinderen de Koninginnen bij het doorrijden vau die straat met bloemen zullen bestrooien. MOOI!» TE SCHAGEN. Woensdagnamiddag to 1 */a uur had de begrafenis plaats van de slachtoffers van het vreeselijk drama. Reeds vroeg had een talrijke menigte zich voor het huis van den moord geschaard om stille getuige te zijn van de treurige uitvaart. Een talrijke macht rijks-politie hield de zichtbaar aangedane menigte op een bescheiden afstand. In twee lijkkoetsen, gevolgd door een zevental vigelanten, ging do stoet ter laatste rustplaats. Tusschen een breede schaar van plaatsgenooten en belangstellenden uit den om trek werden de kisten door Schagen's jongelui en burgers van de poort der begraafplaats naar de groeve gedragen. Namens de zangvereeniging Eu- pbonia", namens den beminde van het vermoorde meisje, namens hare stiefzusters, vriendinnen en vrienden werden een vijftal kransen op de kisten gelegd. Nadat de kisten in de groeve waren neergelaten, nam ds. A. W. van Kluijve het woord en na als reden te hebben opgegeven, waarom hij voor dit maal gemeend had te moeten afwijken van de gewoonte om in het sterfhuis te spreken, schetste hij de ont zetting, het medelijden en de verontwaardiging, die zich van geheel Schagen hadden meester gemaakt toen het gruwelstuk bekend werd; eene ontzetting te grootgr, omdat ouden van dagen zich niet konden herinneren, dat er ooit een moord in Schagen was gepleegd. Hij herinnerde de omstanders het stille leven der slachtoffers, die aan niemand eenigen aan stoot gavenvan wie de oudste met zooveel kloeken moed jaren lang gearbeid had voor een fatsoenlijk burgerlijk bestaan, terwijl de jonge door hare vriendelijkheid en haren levenslust aller sympathie genoot. Geen wonder dat afschuw voor den moorde naar, bittere verontwaardiging, zich van allen had meester gemaakt. En toch stond voor spreker vast, dat hoe innig het medelijden was met het droevig lot der vrouwen, er duizenden zouden gevonden worden, die liever haar lot hadden gedeeld, dan zulk een ontzettende misdaad op zich te laden en gebukt te gaan onder den last van zulk een vreese- lijke daad. Maar en dit waren ongeveer de laatste woorden geen gedachte van haat en wraak. Het evangelie van Christus getuigt van ontferming, medelijdenlankmoedigheid en goedertierenheid. Met een bede tot God gaan wij van hier, voor den wreeden mensch, dat het nog eenmaal licht moge worden in zijn ziel en op hetzelfde oogenblik, dat dat licht in zijn binnenste zal zijn opgegaan, zal ook het bloed dezer vrouwen aan hen gewroken zijn, Aan de Haarl. Ct. wordt nog gemeld: Omtrent den moordenaar is nog niets bekend, maar Woensdagnamiddag is te Alkmaar iemand onder politiegeleide binnengebracht, tegen wien men zware verdenking meent te hebben. Lieden uit Schagen, die hem gezien hebben, beweren veel overeenkomst ontdekt te hebben tusschen hem en een gewezen knecht van de verslagene. Deze zou eenigen tijd geleden uit de gevangenis, waarin hij wegens diefstal zat, gekomen zijn. Als iets eigenaardigs omtrent de wed. Bute (Jans Bute werd zij door jong en oud genoemd) wordt gemeld, dat zjj veel belang stelde in politieke zaken. Bij lezingen van dien aard was zij dikwijls aan wezig en meestal de eenige vrouwelijke aanwezige. Ook de tegenwoordige Minister van Justitie, mr. W. van der Kaay, zal bij eene van zijne lezingen te Schagen wel eene oude vrouw opgemerkt hebben, die vlak voor spreker, met gebogen rug, aandachtig zat of stond te luisteren met de hand aan het oor, opdat haar geen woord van het gesprokene zou ontgaan. Het inwonend nichtje Anna Beiers was 8 jaar geleden door de weduwe opgenomen, naar men zegt, omdat Anna het bij haar stiefvader niet al te best bad. Deze schijnt het der weduwe en Anna erg lastig gemaakt te hebben; de laatste liet aan eene buurvrouw elke maand een postwissel zien, waar mede zij hem een bedrag toezond, dat zij op haar niet al te ruim zakgeld bespaarde. Vooral ook moet het de woede der familie opgewekt hebben, toen is gebleken, dat de weduwe haar testament veranderd had en alles had vermaakt aan Anna. De justitie, met deze zaken bekend, heeft het eerste onderzoek dan ook in deze richting gedaan, doch klaarblijkelijk zonder gevolgalbini's zijn bewezen kunnen worden. Anna bad in de laatste maanden verkeer met een bakkersknecht uit Amsterdam, doch juist Zaterdag (den dag van den moord) moet zij dat verbroken hebben, omdat zjj nog te jong was. Het voornemen daartoe heeft zjj tenminste eenige dagen te voren to kennen gegeven. De bakkersknecht was toevallig juist te Schagen; ook deze hooft zijn alibi kunuen bowjjzen. Hoewel verschillende geruchten de rondo doen en vermoedens worden geopperd, kan nog niets met zekerheid gezegd worden omtrent de vermoe delijke daders of hen op wie verdenking rust. Het huis wordt nog voortdurend bewaakt. Uit de inrichting van het huis bljjkt. dat de moordenaar niet anders dan door de deur der woonkamer, de slaapkamer, waar hij het meisje vermoordde, kon hereiken. Te meer is het daarom te betreuren, dat de twee voorbijgangers, die haar angstgeroep hoorden, den winkel niet zijn ingegaan, waardoor het ontsnappen van den misdadiger zoo goed als onmogelijk zou geweest zijn. Eene premie van f 700 is uitgeloofd op het ontdekken van den moordenaar. DE CHOLERA. In hetgeheel worden op het oogenblik te Amsterdam in het Wilhelmina-gasthuis 20 cholera-lijders ver pleegd. Te Amstelveen is een 13-jarig meisje aan cholera overleden. Te Maastricht is sedert de vorige opgave 1 persoon door cholera aangetast en geen daaraan overleden. In het geheel zijn tot lieden aangetast 61 personen, van welke 28 met doodelijken afloop. MÜDB OU W. De verpachting van boomgaarden te Kapelle heeft voor de boeren het treurige resultaat op geleverd, dat de pachtsom van negen boomgaarden minder was dan onder gewone omstandigheden de opbrengst van een' enkelen. Het droge weer vau Dinsdag en Woensdag is door de landbouwers uitstekend benuttigd. QZij gunden zich den tijd niet om te eten of te drinken, terwijl ze handen to kort kwamen om zooveel mogelijk van den oogst binnen te halen. Er is dan ook veel tarwe en gerst goed binnengehaald. Naar hot zich laat aanzien zal het ongunstige weör vooral zijn nadeeligen invloed op de aard appelen doen gevoelen. o rc be re bs w ij s. Xicrikxcc. De beer J. van Ballegooijen, onderwijzer alhier, behaalde diploma voor Hout- Slöjd to Leiden. lIcillkeilSzaBMl. Met, ingang vau 1 Sep tember a.s. is aan den heer H. Jongepier, hoofd der openbare lagere school alhier, eervol ontslag verleend; een en ander in verband met zijne be noeming tot hoofd cencr school te Middelburg. K, n m VIM V W 3. De heer A. Doorn, candidaat, heeft het beroep naar de Gereformeerde gemeente te Axel aan genomen. Bedankt voor het beroep naar Ovezande en Driewegen door ds. J. Ph. F. v. d. Plassche te 's Heer Abtskevke. Naar wij vernemen is do levering van een pijporgel, teu dienste van de Gereformeerde kerk te Bruinirae, opgedragen aan den hoor A. S. J. Dekker te Goes. Woensdag werdon door Z. D. H. den bisschop van Haarlem aldaar tot priesters gewijd de Wel- Eerw. heeren J. J. M. Romhouts, geboren te Zie rikzee en J. J. Mes, geboren te Middelburg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 3