ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 18 Augustus 1894. Eerste Blad. Dr. LANGEN's MELKSUIKER, NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIËN. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, iranco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6499. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiëovan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnetnents- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeeeche Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. REOLAMËST 15 regels TCi Cts. Elke regel meer 15 Cts. Bij de kindervoeding heeft men het meeste succes met in bussen van '/2 kilo inhoud 90 en kilo 25 cts., uit de Nederlandsche Albuminefabtiek, Leiden. Verkrijgbaar te Zierikzee bij den heer A. Constandse. Bruinisse A. J. Gideonse. Algemeen Overzicht. Het aftreden van den heer Estrup als President van het Ministerie in DciieillU.rk.eil is daar met groote ingenomenheid begroetomdat men hoopt, dat thans weder constitutioneele toestanden zullen intreden in plaats van de willekeurige heerschappij, die daar jaren lang heeft geheerscht. Gedurende de twintig jaar, dat Estrup aan het hoofd der Ministeries in Denemarken stond, is zjjn beheer bijna eene aaneenschakeling van ongrond wettige handelingen geweest. Evenals Bismarck het in Pruisen deed, zoo regeerde Estrup in Denemarken alleen met het Deensche Hoogerhuis, het Landsthing, terwijl hij met de Kamer, het Folkething, voort durend overhoop lag. De meerderheid toch der Kamer wilde, in de overtuiging dat Denemarken veel meer behoefte had aan inwendige hervormingen dan aan oorlogstoerustingen, niets van de dure militaire plannen van het Kabinet-Estrup weten, en verzette zich vooral hardnekkig tegen het plan om Kopenhagen te versterken. Herhaalde ont bindingen van de Kamer, die telkens en telkens de «landsverdediging-wet" en de daarmede in verband staande «financiëele wetten" afstemde, leidden slechts tot versterking der oppositie. Toch kwam het niet tot een conflict, hoewel Estrup reeds in 1877, in strijd met de grondwet, voorloopige financiëele wetten afkondigde, zoolang het Folkething de begrootingen maar goedkeurde. Maar na 1880, toen de Kamer ook de begrooting begon te ver werpen, werd de strijd scherper; maar ook toen deinsde Estrup er niet voor terug, om niet alleen nu met voorloopige financiëele wetten, maar zelfs met voorloopige begrootingen te regeeren, terwijl van tijd tot tijd de Kamer eens ontbonden werd. Doch de verkiezingen versterkten steeds weder de oppositie; in 1887 besloot de meerderheid van het Folkething kategoriëel het ontslag van Estrup t.e verlangen en als aan dit verlangen niet werd vol daan, dan alle regeeringsvoorstellen te verwerpen. Op dezen tegenstand antwoordde Estrup met een reactionaire wet op de pers en op het recht van vergadering. Een corps gendarmes werd opgericht, dat blindelings de bevelen der Regeering volgde; en verscheidene leiders der oppositie, waaronder de populaire advocaat Berg, werden tot gevangenisstraf veroordeeld. En steeds ging Estrup voort met het organiseeren van bet leger en de marine en de versterking van Kopenhagen. Tegen verwachting werd de tegenstand, dien de Folkething jaren lang geboden had, steeds minder; tot eindelijk een scheuring kwam in de oppositie, die na den dood van den heer Berg, krachtige leiding miste. In het voorjaar kwam er eeno verzoening tot stand; de gematigden gaven Estrup een soort van amnestie, doch op voorwaarde dat hij zou aftreden. En hij kan dit thans doen, daarna de politieke overeenkomst van dit vooijaar en de outwikkeling der door hem verdedigde staatsrechterlijke grondstellingen vooral de gelijkheid der beide Kamers, ook bij de behandeling der begrooting en het recht van den Koning om naar eigen keuze Ministers te kiezen als vaststaande kunnen worden beschouwd. Het aftreden van de Ministers Estrup, Balmson en Goos wordt als een concessie van de gematigde linker zijde beschouwd, hoewel de drie nieuwe Ministers weder allen tot de rechterzijde behooren. De liberale bladen spreken er dan ook hunne teleurstelling over uit, dat geen enkel lid der linkerzijde in het Kabinet is opgenomen, zooals na de verzoening algemeen verwacht werd. Spanje heeft besloten een einde te maken aan den halfslacbtigen toestand op Mindanao, «het Atjeh der Philippijnen", en het Mohammedaansch deel van het eiland, waar telkens opstanden voor komen tegen het Spaansche gezag, te onderwerpen. Daai-toe is eene expeditie uitgerust, die tot nog toe slechts een matig resultaat heeft opgeleverd, hoewel er reeds eenige bloedige gevechten hebben plaats gehadhet schijnt, dat de tegenstand grooter is dan de Spanjaarden hadden berekend en dat de Mohammedanen besloten hebben zich hardnekkig en tot het uiterste te verdedigen. Reeds sinds onheugelijke tijden hielden de Mooreu van Mindanao, zooals de Spanjaarden de Mohammedaansche bevolking noemen, zich bezig met zeeroof. Hun roep deed alle avonturiers uit den Indischen Archipel naar Mindanao komen, en zelfs uit China kwamen rooverbenden broederschap sluiten met de Philip- pijnsche zeeroovers. Deze maakten den geheelen Archipel onveilig en strekten hunne rooftochten zelfs tot Java uit. De Spaansche heerschappij in de 16e eeuw belette hun, de Philippijnsche eilanden geheel te onderwerpen, welke bevolking geen ernstigen tegenstand zou hebben geboden. Sedert dien tjjd is de strijd tusschen Spanje en de Mooren steeds voortgezet. Vaak bedreigden de Mohammedanen Manilla en de Spanjaarden waren genoodzaakt zich langs de kust te versterken. In 1876 is de Solo- Archipel, die tusschen Mindanao en Borneo gelegen is, door de Spanjaarden bezet; de Zuidkust van Mindanao is geheel in de macht der Spanjaarden, maar nog steeds zijn de Mohammedaansche Maleiers onafhankelijk. Zij hebben zich ten getale van 600,000 naar het binnenland teruggetrokken en verzetten zich moedig en vastberaden tegen de Spaansche troepen. Toch zullen deze er wel in slagen hen eindelijk te overwinnen. Het Kn&;clselie Lagerhuis heeft het wets ontwerp ten 'gunste der Iersche pachters bij derde lezing met 199 tegen 167 stemmen aangenomen, twee dagen vóór den vastgestelden tijd. Hetzelfde wetsontwerp is thans door het Hoogerhuis voor de eerste maal gelezen. Of de Regeering het daar ook zal aangenomen krijgen, is zeer te betwijfelen. De anarchistenwet blijft in f'railkl'ilk steeds het voorwerp van bespreking. De Fransche bladen keuren bijna alle de houding af, die de rechterlijke macht in het proces tegen de dertig anarchisten heeft aangenomen. Door het verbieden van de gedeeltelijke openbaarmaking der debatten en verbooren, laadt het O. M. den schijn van onrechtvaardigheid op zich. De Minister van Justitie heeft het noodig geacht een circulaire te zenden aan de rechterlijke macht, waarin een commentaar op de anarchisten- wet wordt gegeven. Daarin zegt de Minister, dat de wet niet hen zocht te treffen, die hunne meeningen door wettelijke middelen verdedigen: doch dat zij alleen tegen de propaganda met de daad gericht is. Hij waarschuwt de autoriteiten tegen aangiften en getuigeverklaringendie uit haat of wraak voortspruiten. De aangeklaagden moeten de meest mogelijke vrijheid van verdediging hebben; doch 'daaruit mag geen gevaar voor den Staat ontstaan. De circulaire beveelt ten slotte waakzaamheid en vastheid en de toepassing der wet aan, daar deze anders licht feitelijk bniten werking wordt gesteld. Het schijnt das, dat de anarchistenwet nog slechter is dan men meende, als het noodig blijkt, de rechterlijke collegies zoo de eerste beginselen der moderne rechtspraak op het hart te drukken. Azië. Een Engelsch zeeofficier, kapitein Lang, die ge- ruimen tijd bevelhebber der Öhineesche marine is geweest, heeft eenige bijzonderheden medegedeeld over de sterkte der Chineesche zeemacht en zgne opinie gezegd over den vermoedelijken afloop des oorlogs. Hij is van meening, dat de vloot eene vergelijking met de Japansche best kan doorstaan de bemanning is goed geoefend en er heerscht goede tucht. De Chineesche schepen zijn zeer goed, alleen zijn de kanonnen wat ouderwetsch. Wat de pantser schepen betreft, die doen niet onder voor de Engelsche. Zjj zijn gewapend met Armstrong- en Krupp-kanonnen. Vier jaar geleden was de Chineesche vloot zeer sterk, en zij moet nu in onovertroffen conditie zjjn. «Ik vrees echter", zeide kapitein Lang, «dat de tucht verslapt is sinds de Europeescho invloed is ver minderd. Tegenwoordig is er geon hooggeplaatst Europeesche ambtenaar bij de vloot, ofschoon er nog twee Engelschen te Wei-hai-Wei zjjn. Toen ik na een eenigszins lange afwezigheid terugkoerdo, vond ik alles achteruitgegaan, en het is dus mogelijk dat dit de -laatste jaren ook het geval is goweest. TijdeDS mijn bevelhebberschap was de conditie der Chineesche vloot van dien aard, dat ik mjj best met die der Japanners of met welke andere vloot ook had durven meten. «Alles hangt ervan af, hoe de Chineozeri aan gevoerd worden. Met een officier als admiraal Ting, dien ik niet zou aarzelen overal te volgen, zou de Chineesche vloot een prachtige zeemacht zijn. Als de mannen vertrouwen hebben in hun aanvoerders, staan zij voor niets". De conclusie van kapitein Lang luidde als volgt «Mijns inziens houdt China zijn zeemacht terug, daar het geen on noodig gevaar wil loopen. Dit was het geval in den oorlog met Frankrijk, en ik geloof dat China zich nu kalm zal houden tot het een beslissenden slag kan slaan. Ik geloof niet dat de Chineesche schepen zullen uitstoomen om de Japansche oorlogsschepen op te zoekenwaarschijnlijk zullen zij rustig blijven, totdat de kust van China wordt bedreigd. Op den langen duur lijdt het geen twijfel dat Japan geheel verpletterd moet worden. Als China wil kan het een oorlog een eeuw lang aan den gang houden. Het is een land, dat zelf in al zijn behoeften voorziet, en het maakt geen haast om het beoogde doel te bereiken. De Chineezen haten de Japanners bitter, en ik goloof graag dat de oorlog naar het genoegen van beide natiën is. Zooals ik hen ken, geloof ik dat de beide mogend heden den oorlog tot 't uiterste zullen doorzetten, als men haar haren gang laat ga%n. Ik geloof niet dat de Chineezen in Japan zullen landen, maar 't is zeer wel mogelijk dat zij de Loochoo-eilanden nemen en de Japanners uit Korea verdrijven. De Chineezen zullen stellig niet rusten voordat zij 't zoover gebracht hebben". Indië. Omtrent de expeditie naar Lombok is het volgende ontleend aan de officieele Javosche Courantmet de laatst aangekomen mail, loopende tot 14 Juli, ontvangen. Den lOen Juli werd van de vorsten een brief ontvangen, waarin zij mededeelden, dat zjj de in het ultimatum vervatte eischen aannamen, doch bezwaar moesten maken tegen de uitlevering van Anak Agoeng Madé, aangezien zij dezen met zjjne volgelingen dan ook tegen zich zouden krijgen. De opperbevelhebber antwoordde hierop, dat aan alle eischen moest worden voldaan, dat als de vorsten bevreesd waren voor Anak Agoeng Madé, zij zich onder bescherming van den opperbevelhebber konden stellen en alsdan met de troepen tegen Madé zou worden opgetreden, dat echter in elk geval den Hen Juli naar Mataram en Tjakra-Negara zou worden opgerukt en dat om moeilijkheden te voor tkomen, als die plaatsen verdedigd werden, vrouwen en kinderen die kampongs moesten verlaten. Den llen Juli werd met het zesde, zevende en negende bataljon infanterie, de cavalerie, twee sectiën veld- en twee sectiën berg-avtilleriede genietroepen en trein met drie dagen vivres afge marcheerd van Ampenan, welke plaats door de landingsdivisie der marine werd bezet gehouden. Op het oogenblik van afmarsch ontving de opper bevelhebber een brief van de vorsten, waarin ver giffenis werd gevraagd en voorts medegedeeld dat Anak Agoeng Madé zich zelveu gedood had. Toen de controleur Liefrinck, die daarop met gevolg naar Tjakra-Negara werd gezonden, aldaar aankwam, bleek Madé nog in leven te zijn. Hij doodde zich echter toen en zijn ljjk werd door den controleur met twee volgelingen gezien en herkend. De geheele troepenmacht rukte in kolonne op naar Mataram en naar Tjakra-Negara, en vond overal de bevolking in hare kampongs en rustig. Beide plaatsen werdeu doorgetrokken eu halt ge houden voor den poeri te Tjakra-Negara. In deze plaats bljjft voorloopig hot zesde bataljon infanterie, met de berg-artillerie en een sectie genietroepen, terwijl het zevende met de veld-artillerie te Mataram blijft en het negende met de cavalerie en een sectie genietroepen terugkeert naar Ampenan om aldaar de landingsdivisie te vervangen. In den namiddag van denzelfden dag zonde te zes uur eene samenkomst van den opperbevelhebber met den ouden vorst plaats hebben. De gezondheidstoestand was gunstig. Het hoofdkwartier is thans gevestigd te Tjakra- Negara bij Goesti G'dé Djilautiek van Karang-Asem. Van den bestonrAatai^m _Tab»4>an werd, in 'antwoord op den brief van aen resident over het optreden van het gouvernement tegenover Lombok, op 10 dezer een schrjjven ontvangen, waarin hij mededeelt dat hij in voortdurende vriendschap wenscht te leven met het gouvernement en ge trouwe nakoming belooft van het bestaande contract. Omtrent den dood van Anak Agoeng Madé werd aan den Java-Bode den 13en uit Boeleleng geseind: Anak Agoeng Madé is, voordat de onzen Mataram binnenrukten, op last van don Radja doorgekrist; het lijk is naar Ampenan overgebracht en in zee geworpen; later is ook het lijk van de eveneens doodgekriste vrouw van Anak Agoeng Madé te Ampenan in zee geworpen. Het 9de bataljon en de cavalerie keeren naar Ampenan terug; het 7de batal jon bezet Mataram, het 6de Tjakra-Negara. Do transportkosten van de Lomboksche expeditie zullen, wanneer de schepen der Pakketvaartmaat schappij ééne maand, dus tot 20 Juli, in gebruik blijven, ongeveer f 600,000 bedragen. Het vermogen van den Radja van Lombok wordt op 20 millioen geschat. Omtrent den dood van Anak Agoeng Madé wordt nog aan de Javabode gemeld dat de controleur Liefrinck den natuurlijken zoou van Salaparaugs vorst, omgevèn door slechts enkele getrouwen, in den poeri (lusthof) to Tjakra-Negara aantrof en getracht heeft hem over te halen zich goedschiks aan ons over te geven. Een met zijn stand over eenkomende woning te Padang en een behoorlijke toelage werden Anak Agoeng Madé vergeefs aan geboden, en toen do controleur hem daarop waar schuwde dat dan met geweld van wapenen tegen hem zou worden opgetreden, antwoordde de vorsten telg flor: «In mijn buis gebruikt niemand wapenen dan ik zelf"; en meteeu stiet hjj zjjn eigen kris in zijn hart en zonk ontzield aan de voeten van den heer Liefrinck neder. Amerika. Arthur Zimmerman, de Amerikaansche kampioen ia het wielrjjdeu, is du'Aon van een hotelhouder in New-Yerscy en 25 jaar oud. In Engeland en in Amerika behaalde hjj vele pryzen. Thans heeft hij een aanbod aangenomen om als boroepsrjjder go- durendo een seisoon te Parjjs te rjjdun. Hij zal daarvoor 48.000 francs krijgen. Bovendien krjjgt hij zegt men'24.000 gld. per jaar voor het berijden van zjjn rjjwiel, en wel 12.000 gld. van den rijwiel- en 12.000 gld. van den bandenfabrikant. Hjj vertoeft thans in Engeland en kroeg daar bij een wedstrijd 250 pd. st voor het rijden, terwijl hjj 63 pd. st. aan prijzen won. Engeland. Ook in het Noorden van Engeland hebben in de laatste dagen hevige onweders gewoed. Zjj gingen met zulke felle regens gepaard, dat aan de spoor wegen groote schade is toegebracht. Rusland. De anarchisten schijnen het nu te hebben toegelegd op het leven van den Czaar. Reeds een week of drie vóór de nu pas gehouden feestelijkheden, ter gelegenheid van de bruiloft cener Russische grootvorstin met baar neef, ontving de Peterburgsche geheime politie van do Fransche bericht, dat verscheidene hoogst gevaarlijke anar chisten uit Parjjs naar Rusland waren vertrokken, gevolgd door enkele handige Fransche geheime politie-agenten. Deze laatsten waren op den dag der bruiloft in 't Park van Peterhof, terwijl ook tal van Russische geheime agenten eu patrouilles kozakken van de keizerlijke lijfwacht daar heen en weer kruisten. De Czaar was blijkbaar niets gerust. Bij 't vuur werk en de illuminatie van 't park was zooals anders steeds gewoonte is dezen keer niemand der vorsteljjke personen tegenwoordig. Men spreekt ook over nihilistische dreigbrieven, die de Czaar op zijn schrijftafel zou hebben gevonden. Frankrijk. 16 Aug. Caserio, de moordenaar van president Carnot, is heden ochtend te 5 uur ont hoofd. Nederliggende riep hij uit: «moed kameraden, leve de anarchie". Hij spartelde bij de tenuitvoer legging van het vonnis hevig tegen. Geen enkel incident viel er voor. België. Antwerpen, II Aug. De raadkamer der rechtbank alhier heeft heden na een breedvoerige uiteenzetting door den rechter van instructie van den stand der rechtszaak te hebben aangehoord, de gevangenhouding bevolen van Maria Ablay, huis vrouw Joniaux, beschuldigd van manslag door vorgiftiging, driemaal gepleegd, en wel op Van de Kerckbove, haar oom, Leonie Ablay, hare zuster en Alfred Ablay, baar broeder, respectievelijk in 1892, 1893 en 1894. Nu zal het hof van cassatie de procedure nog hebben te onderzoekon, om te beslissen of mevr. Joniaux naar het bof van assisen zal worden ver wezen. Het lijdt echter geen twijfel, of die verwijzing zal plaats hebben. Men verwacht, dat de zaak in Nov. voor de assisen zal komen. De advocaat-generaal Servais zal het openbaar ministerie waarnemen, terwijl de zittingen zullen gepresideerd worden door den raadsheer Hole voet. De Brusselsche politie heeft de daders gevat van een aantal inbraken en diefstallen, welke in den laatsten tijd gepleegd wovdeu iu verscheidene villa's ten plattelande, voornamelijk in de nabijheid van de Fransche en Nederlandsche grenzen. Het is een bende van 47 personen. Een paar inspecteurs van politie met 50 agenten overvielen hen iu een huis in de Rue de la Samaritaine te j Brussel, waar zij bjjeen waren. De goed georganiseerde dievenbende stond onder j leiding van eene vrouw, Gertrude Ujjlenbroek, die ook tot de gevangenen behoort. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. TftCTiizO Dl^jNlIlkklvV Den i WITTE HAGE, Wissenkerke. De nacht verliep roet luide spel en zang. En niemand scheen voor volle bekers bang. Tok O'Siiankek. Amice 1 Nu eerst ondervind ik het, wat het is een èrouwe knecht te hebben en die (al is het ook maar voor i een poosje) te moeten verliezen. M'n kraai namelijk is niet van zijn nest weg te slaan, daarom moet ik er zelf op uit om stof voor mijn brief op te doen en dat gaat om den drommel zoo gemakkelijk niet, want 't is komkommertijd zoo als je weet. Witte je moet het vóór je houden hoor, maar 'k heb naar de Kortgeensche kermis geweest en pret gehad nou heele plassen pretdoch de kermisliederen dat 's misère. Verbeeld je, daar zongen ze als 't nieuwste liedeken: «En trek maar aan het touwtje en de wieg zal gaan" en dan nog 2 maal de wieg zal gaan, net of men 't de eerste keer vergeten was. Bah 'k bad een hekel aan dat liedje en 'k zal 't niet meer zingen ook hoor. Neen, want ik kon maar niet bedenken, welke beteekenis die woorden kunnen hebben; dat was verleden jaar m. i. mooier, toen zongen we dat we nooit verdriet moesten hebben al sliepen we op planken en dan 2 maal o la la, waarop het roerende refrein volgde van zie m'n lammetje, zie, zie, zie m'n lammetje. Zie, daar zit nog wat in, dat wekt op; maar het liedje dat ze nu prefereeren, doet me denken aan iets dat men sussen wil, 't leek me zoo toe dat die woorden ook wel eenigszins op jou van toepassing i zjjn, want werkelijk 'k geloof dat men bij jou ook aan 't rekken is van verschillende zijden de eene kant van je corpus wordt getrokken omdat je zwij gen zou of zoet zou zijn en aan den anderen kant om je wakker te houden on aan 't schreeuwen te maken en daardoor Witte blijf jo water en melk, dus ergo nul, dat kan 'k alweer zien toen je ver slag van de raadszitting by jou, in den Bode kwam. Ik lees: Als nu niets meer aan de orde zijnde en geen der leden meer 't woord verlangende, sluit de voorzitter de vergadering. Zie van die woorden had jo meer, veel meer kunnen maken en dit weet jij ook wel, maar je durft niet. Luister eens even naar de woorden: «en geen der leden meer het woord verlangende, net alsof 't wel eens gebeurd is dat ze 't woord verlangden, dus je doet er fei telijk ecu doekje om voor 't bloeden en dat moet je niet doen eu al wat jij verzwijgt zal ik open en rond zeggen; dan heb je van je geheimhouding toch geen satisfactie. Ondertusschen zijn we zoo van Kortgene naar Wissenkerke verzeild en dat mag niet, want 'k wilde nu eens over de kermis spreken. Of de opvolger van Mie er was, zou ik niet durven beweren, enfin die is er ook niet meer noodig, want bg leven en gezondheid zal m'n kraai beter kunnen waarzeggen dan zjj. Vóór dat ik naar do kermis ging, sprak ik mijn beestje nog eens aan en vroeg hem of ie niets te be lasten had en hij pikte me voor: doe aan allen m'n groeten, liberaal of anti-revolutionairen, aan allen boor je, want jo zult ze er allen vinden'k zeg zoonou daar is niets van waar, dat kan niet wezen; toen pikte hjjdie er niet zjjn houden thuis kermis. Laat een boer Noordboveland maar eens rond gaan om volk en laat hjj dan de zoogenaamde kermis gasten maar overslaan doch de tegenstanders op zoeken om een voer of wat te helpen vorken en hjj komt stellig met de kous op z'n hoofd terug, want 't is kennis en 't geloof vervalt. En hjj pikte nog verder: U gaat nu naar de mart, doch ga ook eens naar Wissenkerke, Camperland, Cats of Colijnsplaat en uitsluitend bij de streng- orthodoxen en geef me dan s. v. p. eens op hjj hoeveel huisgezinnen ge geen krentebrood in huis gevonden hebt, 'k geloof niet dat je één huis zult vinden. En ik, ik stond beteuterd Witte, want ik bedacht dat jij ook al eens op dat aambeeld getimmerd hebt en dat m'n kraai me niet voorloog. Krentebrood in huis. is dat dan zonde? zul je vragen en 'k zeg neen, doch wel vind ik het zonde van onze vrome luidjes, dat ze krentebrood eten omdat 't kermis is en niet werken ook al daarom. M'n kraai bevalt me, omdat hij pessimistisch is, net als ik; jij bent zoo wat halfbloed amice, want Midden in de grootste pret, Wordt je droefgeestig altemet En loost je diepe zuchten en dan natuurlijk weer andersom, doch 'n mensch heeft dat van z'u zeiven niet, dat zie je aan een zeker soort menschen in Noordbeveland. Adieu. Noordbeveland, Aug. '94. CARAMBOL. 346ste Staats-Loterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. 3e klasse. Prjjien van f -4U3. 5455 8187 8253 8298 10279 20480 8158 8205 8260 9544 10286 8166 8218 8266 9552 15782 8168 8235 8287 9553 20472 8184 8247 8295 10278 20474 Burgerlijke Stand van Zierikzee. geboren: 10 Aug. Eene dochter van J. J. Krjjger en M. de Oude. 10 J. de Bruin en C. M. Krakeel. 11 d E. de Jonge en A. van Westen. 14 zoon J. C. van Beveren en N. A. Blok. 15 A. van Langeraad en E. Romejjn. gehuwd: 15 Aug. .T. L. Ivangean, 25 j., j.m. en J. A. Blok, 22 j., j.d. 15 W. van Burgb, 30 j., j.m. en A. Lokker, 27 j., j.d. overleden: 13 Aug. M. Muste, 5 ra., zoon. Zcetffdingeii. Zierikzee. VERTROKKEN: 16 Aug. «Teresa", kapt, Wickens, van Remageu naar Londen. «Lord Hamilton", kapt. Columbus, van Dordrecht naar Londen. «l4RkTllËKIl€UTEM. Zieriic/.ee, 16 Augustus. Bij iets ruimer aanvoer doch flauwe stemming ging er weinig om, daar de vorderingen voor nieuwe artikelen, welke voor een deel van inferieure kwaliteit zijn, meestal veel te hoog zijn om tot zaken aanleiding te geven. Jarige Tarwe f 5,50 a f 5,75 Nieuwe Tarwe f 5,a f 5,50 Nieuwe Rovve 1 3,75 a f 4. Chevaliei gerst 4,k f 4,75 Zoroergerst f 0,a f 0, Win tergerst f 3,a 1 3,50 Nieuwe Erwten f 7.a i 8, Kroon-erwten f 0,a 1 0, Bruineboouen f 0,a f 0, Witteboonen f 0,a t 0,— Paardenboonen f 0,a f 0, Haver f 0,a f 0, Lijnzaad f 0.a t O, Koolzaad l 6,25 a f 6,75 Weekmarkt te Zierikzee, 16 Augustus 1894. Boterprijzen: De Boter is verkocht voor 50, 60, 62'/2 en 65 Ct. de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-eieren zjjn verkocht voor f 0,S7l/s, f 0,90 en f 0,95 per 25 stuks. STOOIOBOOTDIBWST MIDDELBURG -ZIERIKZEE. Augustus 1894. Amsterdamsche tijd. GEWIJZIGDEliÊNSTREGELINC. Van MIDDELBURG: 'smorg. 's midd. Zaterdag 18 7,40 5, Zondag 19 7,40 6, Maand. 20 7,40 5, Maand. 20 7, Dinsdag 21 'sav. 11 Woensd. 22 5, Van ZIERIKZEE: midd. 4, 6, 3,30 smorg. Zaterd. 18 7,— Zondag 19 6, Maand. 20 7,50 Dinsdag 21 6,30 Dinsdag 21 7, Woensd.22 naar C0RT6ENE terug naar ZIERIKZEE Woensd. 22 10, Dond. 23 n.VUSSI«6ENG,30 Dond. 23 7,50 9,15 4,— 4,— Dond. 23 7,40 Dond. 23 v. VLISSINBEN 's avonds Al, v. MIDDELBURG 's avonds 11,30 Vrijdag 24 7,40 |'sav. 11 Vrijdag 24 7,50 4, Des Zondags zullen BetourbilJetten worden afgegeven, geldig voor de terugreis op denzelfden dag: Middelburg, Zierikzee v.v. Ie kl. f 1,502e kl. ƒ1, Tusschenvcrenv.v. Ie kl. - 1,202e kl. - 0,80. Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Maandag 20 Aug. a.s. hopen onze geliefde Ouders: ANTHONIE LIJK en JANNETJE KOOREMAN J hunne 35-jarijEc Echtvercctti- 1 j ging te herdenken, j Zon n emaire, 18 Augustus 1894. Hunne dankbare Kinderen. V Getrouwd H. J. COUVÉE, ber. Pred. te Kerkwerve, A. H. E.GNOOMEN, die, tevens mede namens wederzijdsche Familiën, hunneu oprcclltcn dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun Huwelijk ontvangen. IjEIden,Augustus 1894. Amersfoort, Heden overleed ons geliefd Dochtertje Janna Willem ina, in den aanvalligen leeftijd van bijna 14 maanden. Grand-Rapids (N.-A.), 5 Aug. 1894. E. BAKKER. M. C. BAKKERMatthijsse. Voor de vele bewijzen van belangstelling, zoo van hier als van elders ondervonden tijdens de langdurige ziekte en na het overlijden vau onze innig geliefde Dochter en Zuster GEERTJE WILLE- MINA BAL, betuigen wij hiermede onzen har- tclfjken dank. Tholen, 17 Augustus 1894. Uit aller naam, K. G. BAL. De ondergeteekendo zegt liartclifk dailk voor de vele bewijzen van deelneming in het groot verlies, dat hij geleden heeft, door het afsterven vau zijn geliefde Vrouw WILLEMIJNTJE VAN 'T HOF. Zonnemaire, 17 Augustus 1894. H. VAN DEN BOUT.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1