ZIE1IKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 16 Augustas 1894. De VEEMARKT Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 64-98. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar j)laatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeescfw Nieuwsbode Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekendon, verzonden door het postkantoor Zierikzee, gedurende de 2e helft der maand Juli 1894: V an Zierikzee: 1. J. J. ten Broek, Amsterdam. 2. N. Gillese, Rhenen. 3. S. Bredzee, Rotterdam. Van Renesse: 4. C. de Vos, Ellemeet. to Zicrllizoo. zal worden gehouden voor hot eerst op IDoil- dei'dag den lOen Augustus C.L, en voorts op elkeil Donderdag in de maan den tiagiisluü, &e|»tciiif»cé. Octo ber, november en de eerste helft van December, op de Schuithaven. mEy^STuaaflGEM. China. De jonge Keizer van Chiua is, volgens The Times de heerschappij van de Keizerin-Weduwe moede, en hij poogt zich daarvan te ontslaan. De buiten sporige feestelijkheden ter gelegenheid van den 60en verjaardag zijner moeder mishaagden hem zeer, maar hij kon ze niet beletten. Den eersten Kamerheer zijner moeder moet Z. M. dezer dagen eigenhandig een pak slaag hebben toegediend, onder toezegging, dat een volgend maal zijn hoofd zou vallen. De Keizer legt zich met ijver toe op de Engelsche taal, waarin hij groote vorderingen maakt. Hij is zeer streng tegen Chineesche diplomaten in het buitenland, die zich lieten omkoopen. De gewezen gezant te Washington is ontslagen wegens diefstal van rijksgelden. Frankrijk. In het groote geding tegen de dertig anarchisten te Parijs zijn Zaterdag al de aangeklaagden on schuldig bevonden aan vereeniging met een misdadig doel, maar zijn van hun schuldig bevonden aan diefstal Ortiz, Chericoti en Bertani, die deswege respectievelijk tot 15 jaren tuchthuisstraf, 8 jaren gevangenisstraf en 6 maanden van dezelfde straf zijn veroordeeld. Al de andere aangeklaagden werden vrijgesproken. Duitschland. Er moet alweder een nieuw ontploffingsmiddel, tienmaal krachtiger dan dynamiet, zijn uitgevonden. De uitvinder bood het der Duitsche Regeering aan, die er proeven mee laat nemen. Dei-lii ui, 14 Aug. Gisteren avond is. er hier eene schietpartij geweest, waarbij twee politie beambten door een anarchist geraakt zijn. Twee geheime politieagenten, die met het toezicht op den als anarchist bekenden werkman Schewe belast waren, troffen dezen 's avonds om 9 uur op de Alexanderplatz in gezelschap van verscheidene kompanjons aan. Toen de anarchisten zich gevolgd zagen, begonnen zij met de agenten te bakeleien; een anarchist sloeg daarbij met een boksbeugel. Schewe werd eindelijk in hechtenis genomen, terwijl de anderen wegliepen. Voor het politiebureau in de Elisabetb- strasse, rukte Schewe zich los ea ging er van door. Drie politieagenten hem na. In de Kurzestrasse schoot Schewe op den agent, die het dichtst bij hem was, maar raakte hem niet. Toen vloog Schewe verder. In de Kaiserstrasse werd hij echter ingehaald. Hij loste toen vijf schoten op zijne vervolgers en wondde twee hunner, hoewel niet ernstig. Hij werd daarop overweldigd en naar het hoofdbureau van politie gebracht. Hij liet zich hier tegenover de beambten cynisch uit, dat er spoedig wel meer op de agenten geschoten zou worden. Naar de ont komen gezellen van Schewe wordt gezocht. Van nacht zijn nog verscheidene anarchisten in hechtenis genomen. Te Urspriugen in Beieren is do kleedermaker Goldberg, een man, die een vermogen van meer dan 50,000 Mk. bezat, den hongerdood gestorven. Goldberg leide een zeer zonderling leven. Bedelend trok hij van plaats tot plaats, zich slechts voedende met brood en aardappelen. Eenigeu tijd geleden werd hij te Mannheim wegens bedelarij gevangen genomen. De politie vond toen bij hem 20,000 Mk. aan bankpapier. Nadat bij aanvraag gebleken was, dat dit geld hem rechtens toekwam, wilde men den zonderlingen bedelaar op vrije voeten stellen. Hij verzocht evenwel gedurende den nacht te mogen blijven, om daardoor de kosten van een logies uit te winueu. Dezer dagen zonk hij op den weg van Würzburg naar Urspringen uitgeput neer; den volgenden morgen stierf hij. Een dokter had hij niet willen hebben, want dokters kosten geld. Uit een onderzoek is gebleken,dat de man verhongerd was. De vijfde medeplichtige aan den horlogediefstal te Emmerik is te Alstaden bij Oberhausen ge arresteerd. De ontbrekende horloges zijn echter niet bij hem gevonden. België. Te Antwerpen zal op een der platte daken van het Museum van Schoone Kunsten een electrische lamp van buitengewone lichtsterkte geplaatst worden. Die lamp zal niet alleen op alle punten van België kunnen gezien worden, doch zelfs ver over de grenzen. De lichtsterkte, zegt le Soir, zal zijn van bijna 200 millioen waskaarsen en zal, indien zij hoog genoog is geplaatst, gezien worden langs geheel de Belgische kust, dus van af de Scheldemonde tot aan Nieuwpoort. Over de Zuidergrens zal het licht reiken tot aan Rijssel, Valenciennes en zelfs tot Givet. Oostwaarts tot Hoei, Verviers, Aken, Maastricht en Gladbach. Noordwaarts tot Venlo, Arnhem, Utrecht, Leiden, Den Haag en zoo eenige mijlen ver in de Noordzee. Eene zelfde electrische lamp beeft gewerkt op de tentoonstelling van Chicago, welke een lichtsterkte vertegenwoordigde van 194,000,000 hormaalkaarsen en die haar licht wierp tot Milwaukee, wat een afstand is van 100 kilometers. Nederland. ScllftgCil, 13 Aug. Zaterdagavond omstreeks elf uur is alhier een vreeselijke misdaad gepleegd. De 58-jarige weduwe J. Bute, winkelierster in groenten, vleescbwaren enz., op de Lagezyde alhier, het drukste gedeelte der plaats, en hare bij haar I inwonende nicht Anna Beiers, een meisje van ruim i 17 jaren, zijn beiden in het door haar bowoonde j huis op gruwelijke wijze vermoord. Zondagmorgen vroeg, te ongeveer 7 uren, kwam j een kind om groenten in den winkel, waarvan de deur los was. Toen er op zijn herhaald geroep niemand te voorschijn kwam, verzocht het van den j naast wonenden buurman de Haan of deze de i weduwe Bute, die vrij doof was, wilde waar- j schuwen, dat er volk in den winkel was. Toen deze buurman zich naar de vlak achter den winkel gelegen keuken begaf, aanschouwde hij een vreese- l lijk schouwspel. In een verstikkende atmosfeer van 1 rook en brandlucht zag hij de vrouw, met een 4 diepe snede in" den hals, in zittende houding dood j op eeu stoel, terwijl hare kleeren, welke blijkbaar 1 met petroleum overgoten en iu brand gestoken waren, voor een groot gedeelte waren verbrand. In eene harer half verkoolde handen had zo nog een snijboonenmesje, dat waarschijnlijk des avonds door haar was gebruikt. Een vrij zware wond aan bet hoofd doet vermoeden, dat een slag met een I bijltje, dat, met bloed bevlekt, op het erf achter het kippenhok werd gevonden, haar bewusteloos heeft gemaakt. Toen de waarnemende burgemeester, de heer W. A. Hazeu de burgemeester, de heer Berman, keerde heden van een reis terug met de politie, welke oogenblikkelijk door de Haan waren gewaar schuwd, het huis verder onderzocht, vond men in de slaapkamer achter het woonvertrek het nichtje Anna Beiers, eveneens met een vreeselijke wonde aan den hals, vermoord voor het bed op den grond liggen. Reeds te bed liggende, hetgeen zichtbaar was aan het met bloed bevlekte beddegoed, is zij, bij de waarschijnlijk met den moordenaar plaats gehad hebbende worsteling, met den eeneu vout in eene beddelaken verward geraakt, in het bed blijven hangen; een kussen, dat bij haar lijk op den grond lag, was ook met petroloum overgoten en in brand - gestoken. Of echter de hoeveelheid petroleum niet j groot is geweest, in do slaapkamer evenals in de j kouken heeft de brand geen voortgang gehad. i Daardoor is het blijkbare plan van den moordenaar i of de moordenaars verijdeld om het onderzoek naar j j de gruweldaden te beletten. De beide in de slaapkamer staande linnonkasten i zijn opengebroken en de bovenladen met haren inhoud over den grond geworpen en verspreid, terwijl een zoogenaamde kappendoos op de tafel was gezet, zonder dat het daarin aanwezige gouden oorijzer daaruit is gestolen, evenzoo zijn eenige effecten en een portefeuille met eenig bankpapier in eene kleine Aade van een der kasten onaangeroerd gebleven. Het is niet bekend of de vermoorde waarscbiji dwenen. Vermoedelijk de misdaad. Bij het onderzoek vond men in de kenken een met bloed bevlekt broodmes op tafel liggen, waar mede dus waarschijnlijk de weduwe is vermoord. De moord op het meisje is waarschjjnlijk gepleegd met een groot vlecschmes, hetwelk iu den winkel werd gebruikt en dat met omgebogen punt bij baar lijk op den grond iu de slaapkamer werd gevonden. Uit de verschillende gegevens blijkt, dat de moordenaar of de moordenaars niet veel langer dan anderhalf uur in het huis kunnen vertoefd hebben, dewijl iemand te ongeveer half-elf de weduwe, door de openstaande achterdeur van den winkel, in de door een lampje verlichte keuken, in den stoel zag zitten slapen, naar deze althans meende op te merken. Te ruim elf uur hoorden twee voorbij- Tot Dinsdag ochtend zijn nog geen arrestaties gedaan. De lijkschouwing heeft aan het licht gebracht, dat de weduwe, die zeer doof was en in do keuken suijboonen zat te snijden, door een slag met een bijl op het achterhoofd getroffen is, waarna haar de keel is afgesneden. De moordenaar is toen waarschjjnlijk begonnen met het doorzoeken van kasten en laden, door welk rumoer het nichtje, dat in een alkoof sliep, wakker werd. De misdadiger heeft toen haar, die hij eerst niet weesmeisje zal H. M. een bouquet overhaudigen. De heer mr. Van Eeten, griffier bij het kanton gerecht alhier, heeft in deze de eer van 't initiatief. Wie zonde maakt van de huismoeders omdat de kindereu daarvoor hun Zondagsche pakje moeten aantrekken, is een Nurks in de tweede macht 1 Zaterdag 1 September wordt op eene weide aan den Bergpad van wege de Christelijke Jonge- bemerkt had, aangevallen en toen gebruik gemaakt van het diehtstbij liggend Yleeschmes uit den winkel. Het arme kind moet zich verschrikkelijk vleeschmes uit den en. nou is niet UBKenu ui ue vuriuoorue baar geld in huis heeft gehad, hetgeen niet ibijnlijk is; doch wat er is geweest, was ver- n. Vermoedelijk is diefstal do oorzaak van gangers, toen alles in het huis donker was, een angstig gegil in de woning, met den eenige inalen herhaalden uitroep: „O, God!" O, God!" Dewijl echter tusschen de weduwe en haar nichtje meer malen een minder aangename woordenwisseling moet voorgevallen zijn, meenden zij te moeten denken aan een min of meer heftig tooneel tusschen haar beiden, en toen zij, op het punt staande het huis binnen te dringen, niets meer hoorden en door de doorzichtige gordijnen licht zagen ontsteken in de kamer, waar iemand heen en weer liep, gingen zij huns weegs, onbewust welke vreeselijke dingen daarbinnen gebeurden. Te ruim twaalf uren hoorde eeu dor buren op zijn erf, hetwelk grenst aan dat van de vermoorde weduwe, eenig gerucht, waarop deze zijn hond los liet, die wel hevig blaffende het erf rondliep, doch hetgeen zonder verder gevolg bleef; van de schutting echter, die de erven scheidt en vrij oud is, waren, naar men vermoedt, bij de overklimming van den moordenaar twee planken gebroken, en uit het feit, dat ook op eeu andere schutting overklimming I zichtbaar was, maakt men op, dat hij achterom i over een stuk weiland is ontvlucht, terwijl het iets later overgaan van de bel van de winkeldeur der vermoorde het vermoeden doet rijzen, dat de tweede moordenaar, verhinderd door den inmiddels losgelaten hond, het huis door de voordeur heeft verlaten. Omtrent bovengenoemde misdaad, welke de gemoederen met zoo droeve ontsteltenis heeft ver vuld, is tot heden weinig meer bekend geworden. De gegrondheid van het vermoeden, dat een der moordenaars achteruit over het erf, gelegen achter het huis waar de misdaad is gepleegd en de aan grenzende erven, is ontvlucht, kan blijken uit de verklaring van een zoon van den naast de vermoorden wonenden koffiehuishouder A. B., dat deze te ruim twaalf uur een man, met een ronden fantasiehoed op, zich haastig van hun erf zag verwijderen en over de aan do andere zijde vau het erf staande schutting klimmen. Bij de gerechtelijke lijkschouwing is gebleken dat de hals van het meisje tot op het nekbeen was doorgesneden, terwijl een diepe snede op de dij en eenige sneden op de armen en handen, waarvan twee vingers zoo goed als afgesneden waren, bewjjzen welke vreeselijke en wanhopige worsteling tusschen het ongelukkige meisje eu den moordenaar den dood is voorafgegaan. De lijken, welke Maandag in het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats zijn gekist, zuRen ver voerd worden naar het huis waar de misdaad gepleegd werd en Woensdag middag begraven worden. verweerd hebben, blijkende uit de ontwrichte ledematen en de bloedvingers en strepen op de wanden der bedstede. Zij werd gevonden met het hoofd op der. grond en e3ft been in een laken ver ward op den rand van het bed. De twee voorbijgangers, die het t,o, God, o, God gehoord hebben, kregen van den officier van justitie scherpe verwijtingen over hunne houding. Den Helder, 14 Aug. Gisteren is het officieel bericht ontvangendat de Koninginnen alhier op een nader te bepalen dag in de eerste helft van September kunnen worden verwacht, tot het brengen van een kort bezoek aan deze gemeente. Aal&llieer, 12 Aug. Meer eu meer blijkt, dat de schade door de hagelbui van G Augustus de bewoners zwaar heeft getroffen. Het getal ge broken glasruiten bij de bloemisten bedraagt om streeks 150,000, waarvan de prijzen wisselen tusschen 5 cent en 50 cent. Aanmerkelijk grooter is echter de schade, welke aan de planton in en buiten de broeikassen is toe gebracht geworden. De stekplanten, welke bij velen reeds in de kassen waren geplaatst, zijn bij duizenden vernield. Een aantal planten zijn voor den verkoop ongeschikt geworden en worden weggeworpen. De kostbaarste soorten zijn veelal ook de teerste, en daaronder is dan ook do verwoesting groot. Ook de groententelers hebben zeer groot nadeel geleden. De augurken en boonen zijn door do gevallen ysstukken gekneusd, van bloem en blad beroofd, en rotten nu door den velen regeii geheel weg. Vele huisgezinnen missen schier alle verdienste en sommige zijn geheel broodeloos. Door een paar ingezetenen is een renteloos voorschot van 1000 verstrekt, om in den allerdringendsten nood te voor zien. In de gemeente wordt eene collecte gehouden. Een beroep op de liefdadigheid onzer landgonooten zal echter wel niet kunnen uitblyven, daar de gemeentenaren zeiven onmogelijk voldoende hulp kunnen verschaffen en vele nijvere en oppassende gozinneu zonder hulp geheel armlastig zouden worden. %'liMsingcil, 14 Aug. Ofschoon het verblijf van HH. MM. de Koninginnen in deze gemeente slechts twee uren zal zyu, worden vele toebereidselen daartoe gemaakt. De talrijke buurt-commissiën zijn allen ijverig aan het werk en bijna allo straten worden versierd. In de Palingstraat wordt door eenige Duitsehers eene kolossale eerepoort opgericht, op den Noordzee-boulovard komen twee cerepoorton, evenzoo op den Badhuisweg, terwijl men in de arbeidersbuurten alle krachten inspant om de versiering zoo mooi mogeljjk te makoD. De optocht, te houden na do onthulling van het standbeeld, zal schitterend zijn. Onder deze zullen zeker de eerewagens de aandacht trekken. Een der wagens, door eene Amsterdamsche firma gedecoreerd, zal de Ruyter vertoonen in costuum uit zijn tijd, vergezeld van Neptunus den god der zeo, en eenige matrozen. Door het Nederlandsch en Belgisch Loodswezen zullen twee versierde booten op wagcDS, waarin eenige jeugdige matrozen hebben plaats ge nomen, in den optocht te zien zijn. Voorts zullen eenige wagens, waarop bet vak wordt uitgeoefend, o. a. die van de heeren Gebrs. Klcijberg, laarzen fabrikanten alhier en die van de heeren Gebrs. Tromp, smeden alhier, worden vertoond. De optocht wordt georganiseerd op de Groote Markt en zal daar voor de Koninginnen defileeren. Aan den optocht zal worden deelgenomen door ongeveer 600 leden der 3 werkliedenverenigingen De Schelde, Patrimonium en R. C. Volksbond, allen werklieden. Voorts door zes muziekkorpsen, namelijk van het 3e regiment infanterie, van het 6e idem; een uit Grocde, een uit Schoondijke en Ons Ge noegen en Caecilia uit Vlissingen, de laatste van den R. C. Volksbond. Bij de ontvangst der Koninginnen op het Raadhuis zullen 12 bloemen meisjes Haar verwelkomen of 16 vertegenwoordigsters uit alle standen. De Feestcommissie ontving van do burgerij aan bijdragen f 1700 en een subsidie van de gemeente, groot 1000. De mailboot, waarmede de Koninginnen een tochtje op de Schelde zullen maken, zal zijn de dagmailboot Nederland", commandant dc heer D. W. van Boven. Deze boot is thans reeds uit de vaart genomen, om voor het vorstelijk paar in gereedheid te worden gebracht. Vccrc, 12 Aug. De commissie, benoemd ten einde de Koninginnen den 22 dezer op waardige wijze te ontvangen, verkoos als: eere-voorz. jhr. mr. A. A. van Doorn, burgemeester; voorz. H. de Zeeuw, hoofd der openb. school; secret. J. A. Geldof gemeente-secret.penningm. J. v. d. Klein, hoofd der bijz. schooladviseur K. Dekker, bouw kundige. Het Stadhuis, de Groote Markt en de Kade zullen door guirlandes, vlaggen eu lampions worden ver sierd, iu eenige straten worden eerepoorten ge plaatst. De schoolkinderen zullen een welkomstlied zingen, en een eerewackt van 24 ruiters zal de Vorstinnen door de gemeente begeleiden, terwijl verder muziek en verlichting des avonds de feeste lijkheid zullen verhoogen. tiiOCA, 14 Aug. Op het adres van den heer Van Koetsveld en 590 anderen, aan H. M. de Regentes, om een bezoek aan onze gemeente te brengen, is afwijzend beschikt. Eenvoudig maar hartelijk en tevens geheel zonder kosten zal de begroeting zijn der jonge koningin door de Goesche jeugd. Een oranjestrikje of sjerp en eenige vlaggen zullen het ornament vormenblijde kindergezichten het wezen der zaak. Ongeveer duizend schoolkinderen tusschen 6 a 13 jaar zullen Have Majesteit begroeten met de blijde tonen van het Wilhelmus, gesteund door de muziek gezelschappen t Ëuphonia en Hosanna". Een en Zingt den Heer" van Wemeldingehunne medewerking zullen verleenen. Als sprekers zullen optreden: 1°. de heer J. van Bommel, agent van den Ned. JongelingsUbud, openingsrede 2°. ds. Contant van Biezelinge, over: Dorst naar gerechtigheid en verzadiging; 3°. ds. A. S. Talma vau Vlissingen, over: De Christenjougeling en het socialisme; 4°. de heer B. J. Gerritsen Jr. van Rotterdam, slotrode. Terecht vreezen Burgemeester en Wethouders dat aanstaanden Dinsdag eene ware volksverhuizing naar Middelburg zal plaats hebben, zoodat er zelfs geen gelegenheid zijn zal om behoorlijk markt te houden. Daarom heeft dit College besloten om de marktdag een dag vroeger te houdenn.l. op Maandag. Op de veemarkt stonden heden 55 prachtige koeien aan de lijn. Tegen goede prijzen werden ruim 20 stuks verkocht. H. M. de Koningin-Regentes heeft f 20 doen toekomen aan P. G., arbeider te Borsele, die aan H. M. zijn nood geklaagd had, doordien zijne vrouw, tengevolge eener beenbreuk, sedert 25 April 1.1. niets had kunnen verdienen. Men kan wel nagaan, dat de man met zyu huisgezin een gelukkigen dag beleefde, die nimmer zal worden vergeten. Tliolen. Was eenige dagen geleden het fanfarcncorps »Concordia" alhier door den heer A. J. de Wit Andriessen in de gelegenheid gesteld op zijne kosten de wereldtentoonstelling te Ant- werpen te bezoeken, zoo had ook zijne eehtgenoote het Tholen's Zangkoor, waarvan zij beschermvrouw is, hetzelfde aangeboden, waarvan dan ook Maandag gebruik gemaakt is. Staven ISSC. Door de Plaatselijke- en Diaconie-Armbesturen alhier is benoemd tot waar nemend geneesheer en door het Gemeentebestuur belast met do doodschouw eu de vaccinatie alhier de heer D. Quakkelaar, arts te Sint-Annaland. Het ruim 3-jarig zoontje van P. v. Z. onder deze ge meen to, bad zich Maandagavond enkele oogenblikkon aan hot moederlijk oog onttrokken. zich Maandagavond enkele moederlijk oog onttrokken. Toen de moeder haar kind kwam zoeken, kon zij slechts hot lijkje van haar lieveling uit een bij do j woning liggende sloot halen. Het kindje was zeker, i toen het over een plankje wilde gaan, erin gevallen en verdronken. Sir jaiisltliiri13 Aug. By het hevige j onweder, dat Zaterdagnacht zich boven onze ge- meente ontlastte, werd een telephoonpaal door een hevigon slag getroffen. De bliksem baande zich vervolgens een weg langs den draad in het telephoon- kantoor te Sirjansland en veroorzaakte een begin van brand in het kantoor. Door de tactvolle leiding van don nieuwen brandmeester L. Struyk, daarbij flink geholpen door W. van Hoeve, J. Tintel, D. Fluyt, J. v. d. Have, C. A. Struijk e. a., werd de brand gebluscht. Ook het telephoontoestel te Oos- terland werd tegelijkertijd door den bliksem getroffen, zonder dat daardoor brand ontstond. Durgli, 14 Aug. Om de voorstelling der vorschillende vrouwenkleederdrachten in Zeeland aan de beide Koninginnen volledig te doen slagen, zal ook het bestaande costuum van Schouwen vertegenwoordigd worden. Mej. E. W. Boot van Haamstede zal daartoe met de andere jonge dames uit de verschillende streken van ons gewest zich op 21 dezer te Middelburg vereenigen. Dllivcilfllikc, 15 Aug. Uitslag herstemming voor een lid van den Raad op 14 dezer. Aantal kiezers 55. Uitgebracht 46 st. Gekozen B. J. Bjj do Vaate met 25 stemmen. Xicrikxcc. 15 Aug. In De Zeeuw wordt medegedeeld dat de schildersknecht F. de L., die onlangs een ernstige val van eene schuur onder deze gemeente deedtengevolge daarvan krank zinnig is geworden en naar een gesticht wordt overgebracht. Wij kunnen hieromtrent verklaren, dat dit bericht geheel onjuist is en bedoelde persoon zich in een aanvankelijk herstel mag verheugen, zoodat hij heden de R.-K. kerk kon bezoeken. Het aantal inrichtingen in Zeeland, waar krachtens vergunning sterke drank in 't klein ver kocht wordt, bedroeg op 31 December 1893 1191, waarvoor f 29,699 betaald werd. In den loop van dat jaar werden 57 vergunningen verleend voor localiteiten, waarvoor reeds aan een ander vergunning verleend was; krachtens art. 2 der drankwet werd 1 vergunning gegeven, terwijl binnen de grenzen van het maximum 2 nieuwe vergunningen verleend werden3 vergunningen werden ingetrokken en 19 vervielen door niet tijdige betaling van het vergunningsrecht. Boven de 25 vergunningen zijn er: te Aai'denburg met 26, Axel met 33, Goes met 42, Hontenisse met 37, Hulst met 41, IJzendjjke met 35, Middelburg met 105, Tevnouzeu met 51, Sluis met 30, Vlissingen met 62 en Zierikzee met 51. Door den rijks-veldwachter W. van Loon te Krimpen aan den IJsel zijn vermoedelijk de daders opgespoord van den moord, gepleegd op den rijks veldwachter Adriaanse aan de Koewacht, (Zeeland). Het huldeblijk van Middelburg's ingezetenen, bestaande iu eene door den kunstschilder Klinkenberg vervaardigde afbeelding van het Raadhuis, zal aau H. M. de Koningin worden aangeboden Woensdag 22 Aug., des avonds to 8 uur. De bijdragen voor dit vorstelijk geschcuk vloeiden zóó ruim, dat een overschot der benoodigde gelden, ongeveer f 1500, aan de armen d^r verschillende gezindten zal kunnen worden uitgereikt. Zierikzee, 15 Aug. De eerste tentoonstelling van de uitgereikte planten door de Vereeniging Flor alia" alhier, zal gehouden worden op Zondag 2 en Maandag 3 Sept. e.k., in den tuin van de Sociëteit »Ons Genoegen". De opening zal plaats hebben Zondag 2 Sept.. des namiddags 1 uur. Inzending der planten moet geschieden Zaterdag 1 Sept. Bij kon. besl. is aan den heer A. J. Borghstijn, burgemeester van Zuidzande, vergunning verleend om voor den duur zijner benoeming als zoodanig, te Sluis te blijven wonen. Nauwelijks was het één dag kermis te Rotterdam of deze eischte reeds een slachtoffer. Een jongmensch was de kermis opgeweest en kwam naar zijns moeders zin te laat thuis, zoodat deze weigerde hem binnen te laten. Hierover in drift ontstoken, liep hij het water in om zich te verdrinken, i Zijn lijk werd kort daarna opgehaald en is naar j de loods voor drenkelingen vervoerd, j Te Bleskensgraaf stierf Dinsdag der vorige i week ten huize van den gemeente-veld wachter zijn oudste meisje aan eene aandoening van de hersenen, i Woensdag stierven hij zelf en zijn oudste zoon aan cholera asiatica en Zaterdag overleed de vrouw des huizes moeder van 7 jeugdige kinderen, waar- van de oudste een jongetje van 18 jaar aan i febris typhoïdea. Aan de Zandvoortache Badcourant ontleent j men het volgende: Mejuffrouw X., uit Rotterdam, die sedert een tiental jaren niet in staat was zich veel te bewegen of uit te gaan, werd in 1892 door het Bestuur der Reisbelasting in staat gesteld gedurende het badseizoen in bovengenoemde inrichting (geneesheer directeur Dr. Gerke) te vertoeven en geneeskundig behandeld te worden. Het verblijf had het schoone j gevolg, dat de patiënte het gebruik van hare lede- maten terugkreeg en genezen vertrekken kon. j Dit herstel duurde tot het voorjaar van 1894, toen allengs de vroegere toestand terugkeerde. De pogingen, door de lijderes aangewend, om de gelden voor een nieuw verblijf in gemelde inrichting bijeen te krijgen, waren vruchteloos. In haar wanhoop besloot zij een adres te zenden aan H. M. de Koningin, en ziet, enkele dagen later ontving zij een Kabinets-schryven, waarin haar ver- zoek werd toegestaan. Men kan zich het geluk en de dankbaarheid voorstellen, waarmede zij dit Koninklijke geschenk aanvaardde. De patiënte heeft gelukkig weer veel baat ge vonden bij de zeebaden, zoodat zij, die geheel niet loopen kon en in zee moest gedragen worden, thans reeds een flinken afstand te voet kan gaan. De vorwoestingen van den hagelslag, te 's Gravenzando en Monster aangericht, worden meer en meer iu haar geheelen omvang bekend. In de eerste gemeente zijn °/ln der glasruiten vernietigd. Op den akker is alles verwoest, rogge, gerst, tarwe, aardappelen en uien, zoodat de oogst als verloren i wordt beschouwd. Hoe dichter aau den zeekant, hoe grooter de schade is. In het Noorland, den j polder aan de zee, ligt b.v. alles verpletterd en gehavend. De meeste huizen in dien polder ver loren geheel of gedeeltelijk de dakpannen, wegens een met het onweder vergezeld gaanden windhoos. Vele huurders te 's Gravenzande en Monster zijn geruïneerd, indien de landheeren niet bijspringen. Verzekering tegen hagelschade bestaat daar niet. Van do Duitsche grenzen schrijft men, dat de smokkelhandel in vette varkens nooit zoo levendig is geweest als thans. De lage prijzen in Nederland zijn daarvan de oorzaak. Dc landbouwers aan den Beneden-Rijn zijn echter zeer ontevreden over dezen smokkelhandel, welke hun veel nadeel berokkent. Tot opheldering van het raadselachtige bericht van de N. Pr. Ur. Crt. wordt thans het volgende medegedeeld De landbouwer D. H. te Uithuizen had van zijn meid de opdracht gekregen een klein sommetje, circa f 300, voor haar te beleggen, waaraan ge deeltelijk door haar heer werd voldaan. Hij kocht n.l. in Groningen voor haar een waardepapier en gaf haar het resteerende geld, circa f 200, terug, wat de meid later ontkende en waarover zij zich bij een advocaat beklaagde. Deze schreef den heer H. aan, het volgens de meid niet teruggegeven geld binnen zekeren tijd te zijnen kantore tedepo- neeren. De heer H., een geacht man, meende, om onaangenaamheden te voorkomen, aan deze som matie te moeten voldoen. Kort daarop komt weer een schrijven van denzelfden advocaat met bedreiging van een vervolging, indien H. niet binnen zooveel dagen duizend gulden zond. De brief behelsde nog de waarschuwing aan H. om niet met zijn kinderen hierover te spreken. De eenvoudige man, bang gemaakt door dit schrijven, zond werkelijk de ge- eischte duizend gulden. Nog was de maat niet vol en opnieuw volgde een dreigement met bevel binnen een paar dagen f 5000 te zenden. De arme H. scheen ten einde raad te zijn en moet zich van het leveu beroofd hebben, een brief aan zijn kindereu achterlatend, waarin hij de redeneu die hem tot deze daad brachten, uiteenzette. De zaak moet by deu officier van justitie aangegeven zijn. De heer A. Baron van Dedem te Dalfsen heeft, wegens den grootendeels mislukten hooioogst aldaar, aan de huurders zijner hooilanden eene aanzienlijke vermindering van pacht toegestaan. DI5 ril O lilült Te Maastricht zijn in de beide laatste dagen twee gevallen van cholera voorgekomen. Sedert het uit breken der ziekte werden 58 personen daardoor aangetast, van welke 27 met doodelijkon afloop. Te Zaandam heeft zich een tweede geval van cholera asiatica voorgedaan en wel met doodelijken afloop. De vrouw van schipper Smakman, moeder van het eerst aangetaste 9-jarig meisje, is aan deze ziekte bezweken. Onder Haarlemmerliede is weder aziatische cholera geconstateerd, thans bij eene in do afdeeling Schalkwijk wonende vrouw. Te Velsen is in het gezin van W. v. d. S. op Watervliet de aziatische cholera uitgebroken: 3 personen zijn reeds aan die ziekte overleden. Oo>: in het gezin van zijn buurman is de cholera uit-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1