ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 11 Augustus 1894. Eerste Blad. RECLAMES. Handelaar in Wijnen en Gedistilleerd. Dr. LANDER'S MELKSUIKER, Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Haagsche Brieven. Raadszilting van 6 Aug. te Wissenkerke. MIDDELBURG -ZIERIKZEE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eena per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6496. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cta., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierihzeesche Nieuwsbode' Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels T'ö Cts. Elke regel meer 15 Cts. M. C. van der Vliet, Zierikzee, Havenplcin V 33». Opgericht in 1763. Bij de kindervoeding heeft men het meeste succes met in bussen van */2 kilo inhoud a 90 en ya kilo 25 cts., uit de Nederlandsche Albuminefabriek, Leiden. Verkrijgbaar te Zierikzee bij den heer A. Constandse. Bruinisse A. J. Gideonse. Vrijwillige oefeningen in den Wapenhandel. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op het schrijven van den Generaal-Majoor, Bevel hebber in de lilde Militaire Afdeeling te Breda van 2 Au gustus 1894, No. 4. Brengt bij deze ter openbare kennis, dat jongelieden van den ouderdom van 17, 18 en 19 jaar, die zich gedurende den aanstaanden winter tot 1 Maart 1895 vrijwillig in de gemeente willen oefenen in den Wapenhandel, uitsluitend voor den dienst der Infanterie, zich vóór den 22sten Augustus 1894, op werkdagen tusschen des voorraiddags 10 - en des namiddags 1 uur, ter Gemeente-Secretarie behooren aan te melden. In het bijzonder worden op de gelegenheid tot het deel nemen aan de hiervoren genoemde oefeningen gewezen de jongelieden, die ingeschreven zijn voor de lichting der Natio nale Militie voor 1894. Nadere inlichtingen zyn ter Gemeente-Secretarie te bekomen. Zierikzee, den 6 Augustus 1894. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Het schijnt wel, alsof de ongunstige zomer, dien wij beleven, zijn invloed uitoefent op de politiek. Zijn anders om dezen tijd de parlementen meest overal gesloten, zoeken de staatslieden, groote zoowel als kleine, verademing in de natuur voor de over spanning die zij hebben gehad, thans is de politiek niet tot rust gekomen, en 't is in dezen anders zoo stillen tijd woeliger dan het in langen tijd was. De FTanscllC kamer is na de aanneming der anarchisten wet op reiyes gegaan. Veel wordt er nog over die wet geschreven; eenerzijds wordt ze als noodzakelijk goedgekeurd, anderzijds, als de vrijheid der drukpers bijna te niet doende, sterk gecritiseerd. Maar de wet is er; en goed- of afgekeurd, uitgevoerd zal ze moeten worden; en we hopen van ganscher harte, dat het blijken zal, dat de regeering in haar bet middel heeft ontdekt om de anarchistische beginselen te dooden. Caserio, de moordenaar van Carnot, is door de jury schuldig verklaard aan moord met voorbedachten rade en dienovereenkomstig ter dood veroordeeld. Deschuldigo hoorde het vonnis met groote kalmte aan en riep: Leve de anarchie, leve 3e sociale revolutie. De executie zal in het openbaar te Lyon plaats hebben. Het Engelschc parlement heeft, nadat de begrooting is aangenomen, een aanvang gemaakt met de behandeling der wet, waarbij aan de ver dreven Ierscbe pachters hunne hoeven zullen worden teruggegeven. Eigenlijk is er van eene behandeling der wet al evenmin sprake als er van de behandeling van Home-rule sprake is kunnen zijn. Ook thans weder hoopte de oppositie door het indienen van allerlei amendementen (er waren er een drie honderd) de behandeling der wet uit te stellen maar de regeering volgde het stelsel van Gladstone; op een bepaalden tijd, met of zonder behandeling, werden de artikelen aangenomen en de eindstemming zou 9 Augustus plaats hebben. Het ontwerp van den beer Morley rechtvaardigt deze vijandige houding der tegenpartij in geenen deele. Het is geheel in overeenstemming met de beginselen, die reeds een kwart eeuw de regeling der agrarische toestanden iu Ierland hebben beheerschten het kan met recht worden verdedigd met een beroep op de sociale rechtvaardigheid en het algemeen belang. Het ontwerp bedoelt, het herstel der pachters te vergemakkelijken en de hoeven, waaruit zij sinds 1879 verdreven zijn, door de toepassing van een soort overeenkomst tusschen de grondbezitters, die weigerden de onmatig hooge pachten te verminderen. De heer Morley stelt voor, een scheidsgerecht te benoemen, dat voor elk geval een onderzoek zal instellen. Is de hoeve nog niet bezet, dan zal de landheer verplicht worden den verdreven pachter in zijn woning te herstellenheeft hij zelf de exploitatie der hoeve op zich genomen, of is er een nieuwe pachter aangesteld, dan zal de pachtsom door de commissie worden bepaald en de nieuwe pachter schadeloos worden gesteld. Weigert de land heer in deze voorwaarden te treden, dan zal hij verplicht kunnen worden de hoeve voor een dooi de commissie vast te stellen som, aan den vorigen pachter te verkoopen. Bij het debat erkende de heer Morley zeer goed in te zien, dat de vervanging van den nieuwen door den ouden pachter niet altijd zoo heel gemakkelijk zou gaanmaar hij wees er tevens op, dat de agitatie ten voordeele der uitgezette pachters nu al jaren duurt en het eindelijk tijd wordt aan dien toestand aen einde te maken. "Jn Ierland toch liet de landheer de kosten van verbetering der gebouwen en van den grond geheel ten laste komen van den pachter. Wanneer nu de toestand der pachthoeve tengevolge van de voort durende zorg en vlijt van den pachter eu van de door bem aangebrachte verbeteringen, zoodanig was vooruitgegaan, dat de landheer meende er een boogere pachtsom van te kunnen krjjgen, sloeg de landheer den pachter eenvoudig op; weigerde deze de hoogere pacht te betalen, dan werd hij door den landheer desnoods met behulp der gewapende macht van de hoeve gezet. Terwijl in Engeland, waar alle verbeteringen door den landheer gedaan worden, de pachtsom onder den druk der agrarische crisis verlaagd werd, steeg die in Ierland met 25 A 50 Onder deze omstandigheden is het herstel der ver dreven pachters een maatregel, die door de billijk heid wordt geboden. Door deze overweging geleid, heeft de regeering dan ook, zooals hierboveu werd gemeld, de oppositie niet in de gelegenheid gesteld de wet te verdagen. Dat de groote grondbezitters niet met deze wet zijn ingenomen, spreekt van zelf en het valt te vreezen, dat het Hoogerhuis haar niet goedkeuren zal. Uili(§chlaud en Frailkl'Uk hebben ieder weer hunne koloniale quaestie. Duitschland is het met Portugal niet eens over de bezetting van het Kionga-gebied aan de Oostkust van Afrika door Duitsche troepen. Zooals te doen gebruikelijk is, beweren beide staten dat zij recht hebben op dit strookje gronds, eu is bet voor ieder ander vrij onverschillig wie daar heerscht. Frankrijk heeft last van Madagaskar, waar de inboorlingen een zeer krijgszuchtige houding aan den dag leggen. Het zenden van een eskader of van een expeditie zal wel het gevolg zijn. De toestand in Azië is in de laatste dagen zeer ernstig geworden. De oorlog tusschen China en Japan, die lang gedreigd heeft, is nu eindelijk uitgebroken, nadat men reeds zonder oorlogsver klaring af te wachten, tot vjjandeljjkheden was overgegaan. De berichten, die uit beide landen komen, zijn zoo verward en spreken elkander zoo lijnrecht tegen, dat het onmogelijk is eenig donkbeeld te krijgen van den loop, die de zaken genomen hebben. Nu eens heet het, dat China, dan weer dat Japan overwonnen heeft. Zeker is het, dat de Europeesche mogendheden, die belang bg de bezetting van Korea hebben, aanstonds' maatregelen namen om voor hunne belangen krachtig op te komen. Over het algemeen wordt Japan voor vermoedelijk overwinnaar gehouden. Dit is te meer opmerkeljjk, wanneer men de groote hulpmiddelen nagaat van China, zoowel financiüel als wat getalsterkto betreft. Indien China zijne geheele macht kon gebruiken, was er geen volk op aarde, dat het tegen het Hemelsche Rjjk zou kunnen opnemen: het bovat toch der bevolking der geheele aarde en bijna geen enkel Chinees heeft vrees voor don dood. Maar gelukkig kan China zijn geheelo macht niet ge bruiken omdat elk mobilisatie-middel bjjna ontbreekt. Het leger, met uitzondering van 40 i 50,000 man, is ongedisciplineerd. De wijze van oorlogvoeren is een zonderling mengsel van Oostersche en Westersche methoden, met de nadeelen van beiden; Japan daarentegen heeft zijn leger geheel op Europeesche wijze ingericht en beschikt over 60,000 welgewapende en goedgeoefende manneneen goed bemande transportvloot en een aantal moderne oorlogsschepen van daar dat men de gunstigo uitslag aan zijne zijde rekent. Zwitserland. In de Alpen zijn weer drie ongelukken gebeurd. Bij Lugano is een abt in een afgrond gevallen en omgekomen. Bij Sierre is een Engelsche jonge dame gedood door een rotsblok, dat neerstortte op het pad, waarlangs zij met haren vader reed. En op een gletscher vau den Monte Rosa is het lijk ge vonden van Prof. Meijer, uit Méran, die uitgegaan was om een nieuwen weg te zoeken over den Weissthor-pas. Frankrijk. Dertig jaar geleden kroop een arm schoenpoetser te Havre in het ruim van een naar Brazilië ver trekkend schip. Verscheidene jaren later keerde hij met 5 millioen francs terug, maar stierf spoedig, o. a. 150,000 francs vermakende aan een juffrouw Mouquet in Parijs; zij zou de som kunnen ont vangen op haar trouwdag. Zij is echter tot nog toe in het geheel niet getrouwd en ging eindelijk bij de rechtbank om uitkeoring van het legaat te eischen. Uitspraak doende beeft de rechtbank dit geweigerd zonder man geen geld. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. 's Graveniiage, 8 Augustus. Deze zomer met een winterjurk is voor de vreem delingen welwillender geweest dan voor de Neder landers. Gedurende de 8 a 10 dagen dat het Internationaal Congres voor binnenscheepvaart ons land bezocht, heeft de zonneglans ons verblijd, en nauwelijks zijn de Congresleden heeugetogen of de sluizen des hemels werden weer geopend en het hemelwater iuondeert ons dag aan dag zonder dat de ingenieurskunst, zoo hoog geroemd in deze dagen, er in is geslaagd een behoorlijke loozing te ontdekken buiten het menschelijk corpus. Gelukkig intusschen voor de vreemdelingen, die inderdaad in den besten tijd van het jaar, als ons land op zijn mooist is, er een kijkje hebben kunnen nemen, zooals menig Hollander nog nooit is gebeurd. Ten eerste was de leiding uitstekend. De keeren ingenieurs hadden voor alles gezorgd. Extra treinen, extra trams en stoombooten, dejeuners en diners. Jammer alleen dat bij het uiteengaan van een gedeelte tier excusionisten te Zwolle men geen afzonderlijke wagen beschikbaar had gesteld. De leden moesten ieder voor zich een biljet koopen om naar den Haag, Amsterdam of Rotterdam terug te keeren. Dit is nu nog minder om de f 5 of f 6 die het hun extra kostte, dan wel bet zonderlinge om te Zwolle uiteen te gaan, alsof dit nu bet centrum van het land was. Men wist vooruit dat schier allen toch nog naar de hoofdsteden wilden om daar te verblijven of met de sneltreinen naar het buitenland te vertrekken. Doch die onbetee- kenende teleurstelling daargelaten, moet erkend worden dat de regeling zeer te prijzen was en de ingenieurs-commissie, die de vreemdelingen ons land in alle richtingen lieten zien, heel veel voldoening van haar werk beeft gehad. Do buitenlanders vonden niet alleen het land en de groote werken boven ver wachting, maar zij waren ook zeer tevreden over de bewoners, vooral over die welke met hen verkeerden en meerendeels de levende talen spraken met een gemakkelijkheid, die de vreemdelingen verrastto. Zelfs op Urk, het verlaten plekje van Neorlauds bodem, waar zoo weinige Hollanders komen, werd nog Fransch gesproken, al was het door een knaapje, dat met een: oui, monsieur! zijn schoolfransch te luchten hing. Dat eiland Urk maakt toch een geheel anderen indruk bij zijne aanschouwing, dan wanneer inen er iets over te lezen krijgt. De toegang is niet van de gemakkelijkste, voor stoombooten althans, maar ook de passagiers die aan wal willen stappen, moeten niet al te angstig zijn: men heeft de keuze tusschen een steeuen dam die het eiland tegen de zee beschermt en die hier en daar wel wat glibberig en puntig is, of een dubbele plank, aan een paalwerk bevestigd, die bij slecht weder of wind niet al te «*cuur kan genoemd worden. Doch voor pleizierreizigers is Urk eigenlijk ook nog niet ingericht. Men mist er nog een weidsch café met opschrift: Zeezicht of Ruimzicht, wat men anders volop op het eiland kan genieten, daar men aan alle kanten niets anders ziet dan zee en lucht, terwijl het eeuige hoogere gebouw de vuurtoren is op een grasvlakte, dicht bij de haven zich verheffende. Toch is er een »Wirthhaus", zooals de Duitschers verzekerden, die het terstond waren gaau opzoeken om een »gutes Glas Bier" machtig te worden, wat trouwens niet tegengevallen scheen, terwjjl de Franschen en Russen bij voorkeur photografieën namen van eiland en bewoners. Men had in don Grüde meegedeeld dat het mannelijk deel der be volking '8 Maandags uit vissehen gaat, zoodat slechts de vrouwelijke bevolking met grijsaards en kinderen overblijven. Of de Urkenaars misschien den Grilde gelezen hebben en dat vreemdelingenbezoek niet erg vertrouwden, of wol bang waren geworden voor een Sabijnschen maagdenroof, durf ik niet zeggen, maar zooveel is zeker dat er voldoende mannelijke krachten waren achtergebleven om eventueel de vrouwelijke bezetting to kunnen beschermen. En dat is nog zoo heel gek niet gezien. Want de Urksche dames zien er flink en gezond uit. De vrije natuur heeft de vormen ontwikkeld, de frisscbe lucht het gelaat gebruind en in de heldere kjjkers ligt iets uitdagends, iets kordaats. Haast zou men in deze Urksche schoonen de typo gaan zoeken voor onze vroegere Kenau Hasselaar's. Zulke stoere, flinko vrouwen kunnen alleen Spaunsche benden verslaan en zien niet op tegen bet werpen van een ketel kokende olio over een Spaauscheu kop. Reeds de aankomende meisjes hebben dat breede, gezette en toch slanke in figuur, dat niet zonder aantrekkelijk heid is, als de kinderen niet al to vuil zijn. Ik voor mij heb echter een flauw vermoeden dat de meeste Urkscbo dames geen andere rcinigingskuur kennen dan die door het zilte nat b|j storm, of door dat water bjj regen. Er is een regenput op het eiland, moor deze artesische wel is natuurlijk broodnoodig om dorst te lesschen en eten te koken. Het rioolstelsel schijnt mij ook nog niet de uiterste grenzon der volmaaktheid te hebben be reikt. En deze oorzaken gecombineerd verklaren misschien waarom er nu en dan zulke epidemieën op dit eiland wocdon van pokken on typhus, die men anders niet zou vermoeden op een stuk grond zoo van alle kanten roet licht en lucht gezegend. Daarbij komt dat de woningen zeer klein, laag van verdieping en eDg zijn en het is schier onbegrijpelijk hoe die flinke kerels en hunne niet minder welgcdano gezellinnen lucht genoeg voor hunne breede borsten kunnen scheppen in die hokjes en huisjes, die woningen heeten en zeer nauw op elkaar gebouwd zijn. Het huiselijk leven zal wel bovenal aan den dijk worden afgespeeld, maar men moet toch eten en slapen, en als men nu weet dat in een der woningen van meergegoeden, waar pronkkasten staan die een antiquaar zouden doen watertanden en do bezitster Zondagskleederen heeft die netjes daarin opgeborgen worden, een ietwat lang roensch moeite hoeft om zijn hoofd niet tegen balk of deur te stooten, en de bedstede ter halver hoogte in den muur is uitgespaard, zoodat men moet klimmen langs een trapje door een nauw gat om in een donkere ruimte zijn vermoeide leden te doen uit rusten, dan slaat men de handen in elkaar over zooveel samendrukbaarheid van 't menschelijk lichaam en menschelijke longen. "Wat mij overigens op Urk getroffen heeft, is de bijzondere zuiverheid der taal, die niet Friesch, niet Groningsch, niet Overijselsch klinkt, maar op weinig na zuiver Hollandsch luidt, en ten slotte de ontwikkeling van dit zeevolkje dat zoo weinig vreemden of landgenooten ziet, maar volkomen bekend is met de usance van bet vaste land om den kinderen centen te doen aftroggelen van vreemden, die zich binnen de grenspalen wagen, Diet bang is voor een Camera, maar er zelfs zijn voordeel mee wil doen. Want toen een Oostenrijker zijn toestel reeds had gericht op eene Urksche schoone, die op den drempel van baar woning stond, trok zij zich terug omdat zij alleen in Zondags gewaad op 't doek wilde komen, en toen haar beduid werd dat zij zoo ook dienst kon doen, voegde zij er practisch bij: »ja, als ik er wat mee kan ver dienen". Maar, ik zou baast vergeten dat ik een corres pondentie te schrijven heb uit de resideutie en niet uit Urk, en om er nu toch een hofluchtje aan te geven, zal ik ten slotte maar vertellen hoe genoegelijk wij den veijaardag van de Regentes hebben gevierd, met lichtjes en ballons tusschen de boomen van het Bosch, een verlichten gondel in 't water, een niet met volkomen juistheid te omschrijven licht- figuur in den vijver, een parade bij dag en een extra-feestjo op het Kurhaus. Het Haagsche Bosch was nat, maar men kon er toch loopen en duizenden zwoegden tot laat in den nacht er doorheen om te genieten het feestlicht en defleseh! Jammer genoeg schijnt voor eeu deel van ons volk nog steeds do vreugde in de flesch te zitten en dat terwijl het brood zoo goedkoop is gewordon, dat men nu voor 12 cents een gebeel gebuild tarwe brood vau een kilo kan verorberen, dat een jaar of 20 geleden precies eens zoo duur was. Men kan zich dus voldoende gezond eten, waarom dan nog zich gezond te drinken? Daarbij komt nog dat door de coöperatieve broodfabrieken de behoeftige bevolking feitelijk het brood yl0 of nog goed- kooper verkrijgt, zoodat ten slotte liet niet veel moeite meer zal kosten om aan zijn »dagelijksch brood" te komen. Als een voorbeeld boe de gemeen schap langs den coöperatieven weg wonderen kan verrichten, kan wel dienen de vlucht dien de coöper. apotheek, nog wel met een socialistisch tintje, heeft genomen. Nog geen twee jaar bestaat die inrichting en zij heeft het zoo druk, dat reeds vijf geneesheeren uitstekend voor deze geneeskundige hulpafdeeling werkzaam zijn, flinke salarissen genieten (al worden zij tegen lage prijzen per recept betaald), terwijl de leden voor bun luttele bijdragen veel beter bediend worden dan voorbeen. Het Nut van 't Algemeen, dat vroeger groote zaken deed met die geneeskundige hulpverleening, die echter niet in alle opzichten volmaakt kon heeten, begint, naar men zegt, den invloed van deze socialistische vinding al te gevoelen. Inderdaad, als de socialisten niets slechter deden dan goedkoop brood, vleesch en geneesmiddelen te verschaffen, wie zou ze dan niet zegenen 1 'f L i H D II O U W. UITTKifiKSÜL uit het Verslag der Stierenkeuringen in Zeeland in het voorjaar 1894. Kring Zierikzee. Keuring te Zierikzee. Als laatste keuring vermelden wij die te Zierikzee ge houden, die eene der beste was en waar niettegenstaande door de afdeeling tengevolge van een gehouden ploeg wedstrijd, geen enkele geldprijs kon uitgeloofd worden, toch 13 stieren opkwamen alleen om elkander de eer van een diploma te betwisten. Voor die trouwe opkomst zij hier een woord van welverdiende hulde op zijne plaats voor hen, die zoo bereidwillig aan de roepstem onzer commissarissen gehoor gaven. Het vele gebruik van gekruiste Engelsche Stieren in dien Kring maakte eene indeeling in meerdere categorieën noodzakelijk; als zoodanig vermelden wij deze in de eerste plaats. ENGELSCH GEKRUIST RAS. Aan den driejarigen donkergrijs gespikkelden Joseph" van Job van der Have Czoon te Ouwerkerk, werd een eersteprijsdiploma toegekend. Deze stier beantwoordde nog geheel aan de vorig jaar van hem gegevene beschrijving en toont een zeer fraai lang gebouwd lichaam en besten melk- Vua de twee tweejarige, beide grgsbont gespikkelde Stieren, werd >Johu" van P. van der B|jl te Zonnemaire preferent verklaard en werd »Prins" van B. Giljam te Ouwerkerk tweede. Beide zijn zeer sekoono exemplaren met schoonen kop en goed geplaatste horens, die bjj »Jokn" echter iets lang waren waartegen Prins" het in de flanken verloor. NEDERLANDSCH RAS. Van de driejarige was de »Jonge Joban" van de Stieren voreeniging te Ouwerkerk mot glans nommer één; uitmuntende stier van uitnemende voorouders, waarvau hij do kentoekenen in alle opzichten draagt. Tweede was »Don Juan" van Chr. Groeneveld de Kater, die bepaald sedert het vorige jaar verloren had in de achterhand, die zich toen niet zoo afdalend vertoonde als heden. De tweejarige stieren waren een merkwaardig schoone collectie van vijf dieren, die alle een be kroning ruimschoots verdienden. Bovenaan stond »Abel" van W. Kooman te Zierikzee. Ter aanbeveling van dit fokdior was diens volledige stamboom door den eigenaar gedrukt rondgezonden. Een zeldzaam fraai en edel gebouwde Stier mot besten nek, schouders, rug en achterstel, die ook op de Tentoonstelling te Middelburg met den eersten prijs van f 80 werd bekroond. Dan volgden twee stieren, die zoo weinig uiteen liepen dat beiden een tweeden prijs werden waardig gekeurd. De zeer lichtbonte Sultan" van Jan de Rijke te Sirjansland en de donkerder »Dirk VI" van J. M. Klompe te Dreischor. Sultan" herinnerden we ons nog van vorig jaar; de bijzonder losse fijne huid, die toen reeds onze aandacht trok, dekte thans een buitengewoon sterk ontwikkelden stier inet besten stand en alleen iets rond kruis. »Dirk VI" is ook een zeer sterk ontwikkelde stier, echter wat smaller en melkvormiger gebouwd met besten melkspiegel. Voor een derden prijs kwamen in aanmerking Clay" van P. van der Bijl te Zonnemaire en »Piet I" van Wed. C. Klompe te Dreischor. •Clay" is een zeer forsche vleeschvormige stier, die door de grondvlekken op do huid en den te zwaven kop wel ontsierd wordt, terwijl »Piet I" bij een zeer zwaren bouw in goeden rug van achter wat breeder gewenscht werd en een wat hooge staartaanplanting had. Van de eenjarige won »Jantjcs' Arabi" (de hoeveelste?) -om niet met den Beemster stier van dien naam te verwarren van J. M. Klompe te Dreischor den eersten prijs. Deze stier heeft een zeer schoon kopje met goed geplaatste horens, breede schouders en rug, goed breed doch iets druipend kruis en een besten melkspiegel. In bet gebeel werden elf van de dertien Stieren bekroond en bewees de Kring Zierikzee ook nu weder, de eereplaats niet alleen in te nemen, maar ook te willen behouden. Onze vroede mannen en ik hebben weer eens vergaderd; behalve de heer D. M. de Regt Mz., waren we allen aanwezig. Voorzitter was de heer W. J. Vader; de notuletjes der vorige vergadering werden goedgekeurd. Volgens proces-verbaal van lcasopneming bij den gemeente-ontvanger van 25 Juli bleek, dat in kas was en moest zijn f 2450,10. Is ingekomen een schrijven van den Commissaris dei- Koningin, d.d. 19 Juni, dat in '94 moeten worden benoemd 2 leden voor het college van zetters en dat een 4tal moet worden voorgedragen. De gemeente-rekening over '93 met ontworpen besluit en verautwoordiug wordt aangeboden en zal een datum worden bepaald waarop die door de leden zal worden nagezien. Is ingekomen Prov. Blad, d.d. 4 Aug., behelzende bericht van het a.s. bezoek van H.H. M.M. do Koningin en de Koningin-Regentes en zal gelegenheid gegeven worden ter audiëntie te worden toegelaten, mits men biervan vóór 14 Augustus kennis geeft. Is ingekomen een schrijven van de administratie van bet kadaster, behelzende den slechten toestand waarin de ligger der gemeente verkeert en in overweging gegeven om tot ver nieuwing daarvan over te gaan, de kosten daarop vallende zullen bedragen f 78,96. Dientengevolge 6tellen Burgem. en Weth. voor, daartoe te besluiten, 't welk met algemeene stemmen wordt aangenomen, en tevens besloten om af- en over te schrijven van hoofdst. 9, art. 4 der begrooting een som van f 65. Hierna wordt de openbare zitting geschorst en veranderd in eene met gesloten deuren. Bij heropening gaat men over tot het opmaken eener voordracht van 4 personen voor het college van zetters; aan de beurt van aftreding zijn de beeren J. de Neve en C. v. Hee, die als No. 1 en 2 als zoodanig weer worden voorgedragen met resp. 9 en 10 stemmen, terwijl als No. 3 en 4 op de lijst worden geplaatst de heeren A. v. d. Maas Jz. met 10 en J. Marcusse Mz. met 9 stemmen. Alsnu niets meer aan de orde zijnde en geen der leden moer 't woord verlangende, sluir de Voorzitter de vergadering. WITTE HAGE. Ingc/oiiden stukken. 10 en II Augustus. Merkwaardige scheepsstrijd op de Gouwe bij Zierikzee. Jan II, de eerste Graaf van Holland en Zeeland nit het Huis van Henegouwen, had io zijne kort stondige regeering veel onrust door de wraakzucht van verscheidene Zeeuwsche Edelen, die zich io ballingschap begaven en met den Graaf van Vlaan deren samenspanden, om hem van het Grafelijk gezag te berooven. In dezen strijd met Vlaanderen, welke eene heerlijke bladzijde in Nederlands ge denkboeken van den ouden tijd beslaat, werd Zierikzee driemaal door de Vlamingen, doch telkens vruchteloos, belegerd: eerst gedurende zes weken tot den 1 Mei 1303; andermaal in de laatste dagen van Maart 1304 en eindelijk nog veertien weken lang, tot den 11 Augustus 1304, toen Willem, 's Graven zoon, de achttienjarige overwinnaar, die de stad ontzette, onder het vreugdebetoon der geredde burgcry, zijnen intocht deed, nadat bij gedurende zeventien etmalen het harnas niet had afgelegd. De Vlamingen, die bij hunne eerste belegering van Zierikzee op den 1 Mei 1303 door de stede lingen, bij eenen zoo moedigen als krachtigen uit val, waren afgeslagen en met groot verlies op de vlucht gedreven, kwamen den 21 Maart 1304 andermaal vóór die stad, doch na haar eenige dagen vruchteloos beschoten te hebben, braken zij nu zeiven het beleg op, om in Holland hun geluk te beproeven, waar zij in korten tijd, door verraad, bijna alles overmeesterden. In dien veegen toestand werd de held, Witte van Haamstede, de geesel der Vlamingen; hij behaalde den 26 April 1304 zulk eene beslissende overwinning op den vijand aan het Manpad, bij Hillegom, dat, ook met behulp van den dapperen Nicolaas van Putten, in vijf dagen tijds Hollands bodem als door eenen tooverslag gezuiverd was. Alzoo met schande verdreven kwamen de Vlamingen nogmaals met een ontzettend leger vóór Zierikzee, om hun leed aan die stad te wreken, welke naar de regelen der krijgskunde en met de wapenen van dien tijd, gedurende 14 weken, fel belegerd werd. Hoe talrijk en bevig ook de aanvallen des vijands waren, de Zierikzeenaars verdedigden zich met moed en standvastigheid; ja zelfs de vrouwen toonden eene mannelijke kracht en onverschrokkenheid, ofschoon do nood, door honger en gebrek, ten toppunt was gestegen. In tusschen beraamde Willem's Graven zoonde noodige middelen tot ontzet van de stad. Met behulp van Frankrijk werd er eene talrijke vloot uitgerust, welke zich op de Gouwe, ten Noorden van Zierikzee, schaarde, en ofschoon de Vlaamsche scheepsmacht veel sterker wastastte Willem haar in den avond van den 10 Augustus 1304 stout moedig aan. Met hardnekkigheid en woede werd de strijd voortgezet tot na middernacht, en na eene kortstondige rust den volgenden morgen her vat, tot dat die des middags met de geheele neder laag van den vijand en de gevangenneming van den Graaf van Vlaanderen eindigde, en alzoo tevens Zierikzee bevrijd werd. W., Augustus 1894. v. d. B. Weekmarkt te Zierikzee, 9 Augustus 1894. Boterprijzen: De Boter is verkocht voor 50, 55, 62y2 en 65 Ct. de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-eieren zijn verkocht voor f 0,80, f 0,82 V2 en f 0,85 per 25 stuks. STOO SI BOOT» IKUST Augustus 1891. Amstcrdamsche tijd. Van MIDDELBURG: 's morg. 's midd, Van ZIERIKZEE: morg. 's midd. 4,—. Zaterd. 11 7,40 5,— Zaterd. 11 7,50 Zondag 12 7,40 6,Zondag 12 6,6,- Maand. 13 7,40 5,Maand. 13 7,50 4, Dinsdag 14 7,40 5,Dinsdag 14 7,50 4, Woensd. 15 7,40 5,Woensd. 15 7,50 4, Dond. 16 7,40 5,— Dond. 16 6,30 4,— Vrijdag 17 7,40 Vrijdag 17 7,4,- Vrijdag 1711,30 Des Zondags zullen MetourMIJetten worden afgegeven, geldig voor de terugreis op denzelfden dag Middelburg, Zierikzee v.v. Ie kl. 1,502e kl. ƒ1,- Tusschenveren v.v. Ie kl. - 1,20; 2e kl. - 0,80. Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot. (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Schipper A. VAN HER HUCHT vertrekt ^Vociisdflg van Zierikzee naar Mid delburg en des "l'rfjflag'iiailliflilngs van Middelburg naar Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1