/,lll!lk/.IIS(lll NIEUWSBODE. Donderdag 9 Augustus 1891. BEKENDMAKING. AFKONDIGING. aaEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco por post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6495. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "WoensdagB en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abon.iement.i- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode". De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de Circulaire vau den heer Commissaris der Koningin in deze pro vincie van den 4 Augustus 1894, A N°. 1803, 3e afdeeling, maakt bekend: dat 11.11. Tl. TI. de Koningin en de Koningin-Regentes het voornemen hebben deze maand aan een gedeelte der Provincie Zeeland een bezoek te brengen. Bij die gelegenheid zal er voor de colleges en autoriteiten in Zeeland, die zulks mochten wenschen, gelegenheid bestaan om in het Gouvernements-Hötel te Middelburg hunne opwachting bij ff. 31. de Koningin-Regentes te maken, terwijl ook aan bijzondere personen in deze provincie woonachtig, die hunne belangen aan Hare Majesteit mochten wenschen voor te dragen, op dien dag zooveel mogelijk gehoor zal worden verleend. Allen, zoowel colleges en autoriteiten als bijzondere personen, die ter audiëntie wenschen toegelaten te worden, behooren daarvan róór 14 Augustus a.s. kennis te geven aan den heer Commissaris der Koningin in deze provincie. Zierikzee, den 6 Augustus 1894. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEI.TS. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het belastingjaar 18M/fs, d.d. 4 Augustus j.l., No. 53, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invorderingen dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 8 Augustas 1894. D. VAN DER VLIET, Weth., 1." Burgem. Amerika. Het vroeger, door het couiité voor de land verhuizing in Noord-Amerika bestreden wetsvoorstel nopens de inspectie van emigranten voor de Yereenigde Staten, door de consuls in Europa uit te oefenen, is nu omgewerkt en opnieuw aanbangig gemaakt bij het Huis der Afgevaardigden. Het strekt om in de voornaamste havens van Europa bijzondere commissarissen voor de landverhuizing aan te stellen, zonder wier certificaat geen landverhuizer in Noord- Amerika meer mag landen. De Regeering der Unie zou op staatskosten alle anarchisten en andere minder welkome gasten terugzenden. Trachten zij daarna opnieuw binnen te dringen, dan kan hun gevangenisstraf worden opgelegd. De secretaris der schatkist, die deze bepalingen aanbeveelt, vestigt er de aandacht op, dat 't anarchistisch geweld steeds toeneemt en dat daartegen overal bijzondere maat regelen worden beraamd. Noord-Amerika, waar alle gevaarlijke sujetten tot nu toe een veilig heenkomen vonden, moet aan den strijd tegen dat geweld deelnemen, eu hij meent dat een inspectie der conculs in Europa ondoelmatig zou zijn en tot internationale verwikkelingen zou kunnen leiden. Omtrent den grooten brand, die verleden week, in den nacht van Dinsdag op Woensdag, te Chicago woedde, meldt men nader, dat 28 acres hout zijn vernield om de houtkooperij van Martin gelegen, waar het vuur ontstond. De schade aan hout is 850.000 dollarsde werf was voor 600.000 dollars verzekerd; merkwaardig genoeg, was de polis juist Dinsdag middernacht vervallen, doch de brand ontstond vijf uur te voren, zoodat de premie moet worden betaald. Door Siemens en Halske is een schade aan hun electrische geleidingen geleden van 600.000 dollars. 2000 personen zijn door den brand zonder werk. Italië. Te Rome heerscht eene buitengewone hitte, waaraan de geneesheeren de talrijke gevallen van krenking der geestvermogens en van zelfmoord toeschrijven. In drie dagen werden niet minder dan 17 personen overgebracht naar krankzinnigen gestichten. Per dag komen gemiddeld drie zelf moorden of pogingen daartoe voor. Frankrijk. Bij het proces tegen Caserio heeft de regeering in zooverre gebruik gemaakt van de nieuwe wet tegen de anarchisten, dat zij verbood het publi- ceeren van de door den anarchist voorgelezen ver klaring of factummaar men moest niet m Frankrijk zijn om niet reeds den volgenden dag het „geheim" geschonden en het „verbod" overtreden te zien. En wanneer niet de Fransche bladen het wereldkundig maken, zoo zijn het de buitenlandsche. Zoo deelt de Ind. in hoofdzaak de ter terecht zitting te Lyon voorgelezen verklaring mede. Evenals Emile Henri verzekert Caserio dat hij geen andere rechtspraak erkent dan die vau zijn eigen geweten. Zijn misdaad beschouwt hij als een rechtmatige wraak voor de vervolgingen, waaraan de anarchisten blootstaan. Aan de tegenwoordige zedeleer beeft hij voorheen gehoorzaamd evenals anderen, maar de onrecht vaardigheden, de ongelijkheden in het leven, den strijd om het bestaan openden weldra zijn oogen voor de werkelijkheid. Men had hem gezegd dat de weg openlag voor de intelligenten en ener gieken hij zag alleen de onbeschaamden hun doel bereiken; hij vond niets dan leugen, dan bedrog in de sociale instellingen, welke, naar men hem had gezegd, op gelijkheid en rechtvaardigheid waren gebaseerd. Eer, plicht, toewijding waren niets dan woorden, door de eenvoudigen geëerbiedigd, doch gebruikt om den laagston schanddaden tot dek mantel te dienen. Zijn illusiën verdwenenhij aan schouwde overal dezelfde genoegens bij de eeuen, hetzelfde lijden bij de anderen. Toen werd hij anarchist, want hij had de vrijheid liefhij koesterde eerbied voor het individueel initiatief. Hij behoorde tot hen, die de sociale orde willen veranderendie de godsdienstige en willekeurige moraal, gebaseerd op valsche leerstellingen, willen doen verdwijnen; die het Godsbegrip, dat slechts een oud overblijfsel van het geloof in een superieure macht is, willen opruimen. Het is niet God, zeide Caserio, die de menschen heeft geschapen; het zijn de menschen, die God geschapen hebben, uit eigenbelang. Wat het yaderland betreft, dit is een lokaas; er behoeft geen patriotisme tè zijn. De vogels blijven in hun nest, zoo lang tot zij het er goed vinden. Hij beeft gestreden tegen de tegenwoordige maat schappelijke organisatie, en zijn haat is aangegroeid op het verachtelijk schouwspel van deze wereld, waar alles laag is, waar alles Ieelijk is, waar alles valsch is, waar alles de vrije uiting van humano gevoelens belemmert, de vrij zich verheffende ge dachte, de edele opwellingen des harten onderdrukt. Hij heeft willen treffen een der hoofden van deze maatschappelijke orde, welke hij baat; hij is zoDder medelijden geweest, omdat hij weet, dat de samen leving ook zonder medelijden jegens hem zal zijn. Na den dood te hebben gegeven, zal hij zelve hem weten te ondergaan. Ten slotte verklaarde Caserio dat niets de anarchie kan vernietigen; de anarchie is geboren uit den schoot eener verrotte samenleving, die haar ont binding nadert; do anarchie is tegenover de gevestigde orde een gewelddadige reactiezij vertegenwoordigt de wenschen naar vrijheid en gelijkheid, die bres schieten in de tegenwoordige heerschappij. Hij ver zekerde zijn „hoofd aan te bieden", maar voorspelde dat zijn dood slechts nieuwe veerkracht zou schenken aan de anarchistische beweging. Ziehier den hoofdinhoud van Caserio's factum, door zjjn tolk op de terechtzitting voorgelezen. l*ar|js, 6 Aug. Heden is voor het Hof van Assises bet proces begonnen tegen de anarchisten, die vervolgd worden wegens bet behooren tot een vereeniging van misdadigers. De beschuldigden zjjn ten getale van dertig, waarvan er echter vijf de vlucht hebben genomen. Er zijn tachtig getuigen gedagvaard. Uiterst gestrenge maatregelen van orde zjjn genomen. In de akte van beschuldiging wordt er naar gestreefd de banden aan te toonen, welke er tusschen al de beschuldigden bostonden. Duitschland. In den nacht van Zondag op Maandag zjjn door verbreking van een spiegelruit bij een zilversmid le Emmerik 350 gouden horloges gestolen. Do dieven, vermoedelijk 5 in getal, hebben de wjjk genomen over de Hollandsche grenzen. Aan den gemeente-veldwachter Dalens te 'sHeoren- berg mocht het gelukken 3 der daders in hechtenis te nemen. Zij werden in het bezit van 80 horlogos gevonden. Thans is ook de vierdo vermoedelijke dader van den diefstal te Emmerik in hechtenis. Hij had nog 30 horloges in zijn bezit. Allen zjjn naar Arnhem overgebracht. De 'vijfde is nog zoek. De houder der hofboekdrukkerij te Berljjn heeft uit eene plaats bij Elberfeld een brief ontvangen, onderteekend: »Het anarchisten-comité", waarin wordt aangekondigd dat de drukkerij binnenkort in de lucht zal vliegen. Het gebouw wordt thans streng bewaakt. België. De jury heeft uitspraak gedaan in 't proces tegen de Zwarte Bende van Henegouwen. De hoofd schuldigen, Vanham, Dolhoux en Dumounier, die den dubbelen moord te Naast hebben begaan, zijn ter dood veroordeeld, twee andere deelgenooten der bende tot vijftien en één tot twintig jaar dwang arbeid, en de overigen hebben van vijftien tot één jaar gevangenisstraf gekregen. Één beklaagdo is vrijgesproken. Nederland. Groningen, 6 Aug. Heden morgen, ongoveer 6 uur, werd ten huize van den slaapsteèhouder De Groot, aan den Gonzevoortsingel alhier, een drama afgespeeld tusschen twee bekende personen, n.l. zekeren Jan Voornhoutscharenslijper van beroep, en Lena Feenstra, met wie hij leefde. Gistei'en hadden ze reeds den geheeleu dag met elkander getwist, zóó zelfs, dat Voornhout een andere slaapstee had opgezocht. Heden morgen wist, hij stilletjes het huis van De Groot binnen te sluipen. Hij zocht zijne minnares weder op en lokte haar mede naar beneden, in de gang. Hier bracht bij haar met een scherpe vijl eene diepe wonde in de linkerborst toe. Aanstonds werd de hulp vau dr. Bolt ingeroepen, die last gaf haar naar het ziekenhuis te transporteeren. Inmiddels werd de man door de politie gearresteerd. De toestand van de vrouw is op dit oogenblik vrij redelijk. j&i>i$terflA»>, 7 Aug. In den stand der timmerlieden-beweging is weinig verandering ge komen. Het aantal werkstakenden blijft ruim 100. Ten bewijze, hoe goed de beweging georganiseerd is, diene het volgende. Gedurende de drie verloopen weken hebben de werklieden ieder ten bate van de beweging 60 cent per week gestort. Met de verschillende inzamelingou beschikte men gisteren over een bedrag van f 1365. Aan de werkstakers wordt f 2 per dag uitgekeerd. Iu den loop van deze week zullen de timmerlieden eene openbare vergadering houden om den stand van de quaestie uiteen te zetten. Haarlem, G Aug. Alhier is een schipper overleden aan cholera. In eene spoedeischende raadsvergadering, heden morgen gehouden, is besloten de kermis toch te doen doorgaan. Deze begint dan ook heden. Sclicveiliilgcil, 6 Aug. Dezen morgen omstreeks negen uur beeft alhier hij bet nieuwe volksbad een treurig ongeval plaats gehad. Terwijl eenige personen aan het baden waren, gingen twee hunner een man en een jongen te ver in zee. Zoodra zij in gevaar waren en hulpgeroep werd vernomen, ging onmiddellijk de badknecht Gjjs De Lange te water en zwom met zijn reddingsstok naar de beide drenkelingen. Hij had liet geluk beiden te grijpen, maar door het verkeerd manoeuvreeren met de lijn van den reddingsstok door de menigte aan het strand, was het den badknecht niet mogeljjk den man vast te houden en keerde De Lange met den jongen alleen terug. Een half uur later spoelde het lijk nabij de badplaats aan. De man was metselaar van beroep en alhier woonachtig. Hij laat eene weduwe eu drie kinderen achter. ItottcrdflMl, C Aug. Gisteren ochtend om 8 uur vertrokken de leden van het korps konink lijke scherpschutters, velen van hunne vrouwen of meisjes vergezeld, met de stoomboot »Zierikzee" naar den Hoek van Holland tot sluiting vau de feestelijkheden van het 25jarig bestaan. Aan boord waren ook kapitein Bos enige andere officieren van het korps. De tocht ging langs Dordrecht, Móerdjjksche brug, Willemstad, Hellevoetsluis en Hoek van Holland. Bij aankomst aldaar (omstreeks half-drie) werd met verdubbelde rotten door het dorp gemarcheerd met de muziek voorop. Daarna werd aan ieder vrijheid gelaten. Verscheidenen gingen naar het strand om te baden. Tegen half-vijf ging de troep, weder met muziek, naar de boot en stoomde deze onder een luid hoera naar Rotterdam. Te ongeveer kwart voor zessen kwam men aan de Boompjes aan. ■Biervliet. Het slaat tegen met de veld- werkzaamheden. Er viel nauwelijks dagelijksch brood te verdienen, dus als er eens een mooier dag verscheen als Zaterdag moest de schade ingehaald worden. Zoo dacht een gehuwde werkvrouw ook en deed toch onvoorzichtig, want ze moest per as thuis gebracht worden, na op den akker, waar zij alleen zich bevond, moeder te zjjn geworden. Zondag j.l. overleed de oudste man in het land van Oadzand, n.l, de heer P. Leenhouts, rustend landbouwer alhior, 98'/, jaar ruim. Toen hg nog boer was bleef hij toch zjjne kalmte bewaren, of men door langdurige regen of hinderljjke droogte benadeeld werd, en troostte zich maar met de gedachte, dat die regen of voortdurende zonneschijn voorzeker wel groote nuttigheid zou hebben. Alleen onbekendheid met de voordeelen deed velen morren. Een kalme, matige leefwijze, een vjjand van medicjjnen en zonder ooit ziek te zijn, is hjj afgeleefd gestorven en doet hy ieder onzer het kunstje aan de hand, ook zoo oud te worden. VlittMiiigeii, 6 Aug. Do toestand van don heer M. alhier, dio Zaterdagmorgen per ongeluk, door zjjn zwager, den heer B., met een volle lading word getroffen, blijft zorgwekkend. Het treurig ongeval moet zich volgendor wjjzo hebben toegedragenDe heer B. liep met zjjn geladen tweeloops jachtgeweer mot gespannen haan, dat bjj ongeveer horizontaal in de hand droeg, op ongeveer 10 passen afstand achter den heer M. Op nog onverklaarbare wijze ging do haan over en het schot af en trof de volle lading den heer M. in het djjbeen. Tengevolge van don geringon afstand was de Schotwond zwaar. Er heeft veel bloedverlies bjj den ljjder plaats gehad, waardoor hot gevaar voor zijn leven, niet tegenstaande zjjn anders krachtig gestel, groot bljjft. Een nader bericht meldt, dat de heer M. heden ochtend is overleden. De justitie van Middelburg is heden alhier aan- gekomon om een onderzoek in te stellen. In do maand Juli zijn met de mailbooten der Stoomvaart-Maatschappjj «Zeeland" vervoerd 8300 passagiers, tegen 5400 in diezelfde maand van 1893 en 7900 in 1892. In de afgeloopen week zijn alhier door 427 personen zeebaden genomen, en wel 314 door heeren en 113 door dames. Bij het to Breda op 6 en 7 Aug. gehouden examen voor hoofdactc zijn van de 9 candidaten 2 geslaagd, waaronder de heer J. v. d. Hago, van Vlissingen. Hi<lfl<kll»urg, 4 Aug. De kermis behoort nu tot het verledene. Over bet geheel genomen was zij niet zoo druk bezocht als andere jaren, hetgeen zeker is toe te schrijven aan de komst van H.H. M.M. de Koninginnen. De politie heeft gedurende de geheele kermis een hoogstgemakkelijke taak gehad, daar er niets bijzonders is voorgevallen. Het doet ons genoegen dit te kunnen melden, aan gezien do tegenstanders van de kennis altijd zeggen dat de kermissen do grootste tooneelen van los bandigheid zijn. Maandag herdacht Huibregt Delzenne, winkel bediende bij de boekhandelaars Van Benthem en Jutting te Middelburg, den dag, waarop hij vóór 50 jaar bij genoemde firma in betrekking kwam. Van de zijde van zijn tegenwoordigen patroon ging deze ongewone herinneringsdag niet onopgemerkt voorbij, maar werd de degelijke en ijverige jubilaris op verschillende wijzen gehuldigd. Benoemd tot 2de luit. bij de d.d. schutterjj te Middelburg, jhr. M. C. Nahuys. De heer Johan Broeder te Middelburg is ge slaagd voor bet eerste gedeelte surnumerairs-examen bij de rijks directe belastingen. Bij het te 's Graveuhage afgenomen examen voor de Fransche taal (1. o.) is o. a. geslaagd mej. W. C. van Thiel en mej. L. J. de Vries, beiden te Middelburg. Goes, 8 Aug. Per stoomboot «Admiraal de Ruyter" hoopt do Goesche knapenvereeniging binnenkort, een bezoek te brengen aan Zierikzee. De knapenvereenigingen bestaan uit kinderen, adspiranten voor de christ. jongelingsvereenigingen. Op initiatief van mr. van Eeten, griffier van het kantongerecht alhier, wordt eene beweging op touw gezet om de jonge Koningin, wanneer zij bet station Goes passeert, eene ovatie te doen brengen door de Goessche jeugd. Dit is een uitmuntend idee. We hopen dat het medewerking zal ondervinden bij de autoriteiten, en niet het minst dat de Regentes er in bewilligen zal. De Zuider kampdag van bet «Leger des Heils" zal worden gehouden te Goes op 16 Augustus. Zierikzee, 7 Aug. De cholera, die de vorige weck reeds te Maastricht verscheidene slachtoffers heeft gemaakt, heeft zich nu ook in andere plaatsen van ons land vertoond, o.a. te Amsterdam, Halfweg, Haarlem, Rotterdam en Dordrecht. Voorzichtigheid is dus weder aan te raden en we mogen niet nalaten te herinneren aan de voorschriften, ook in vorige jaren gegeven, om uitsluitend gekookt water te gebruiken en zich zooveel mogelijk van bet ge bruik van vruchten te onthouden. Bij het gebruik van laatstgenoemde is het steeds aan te raden die in het water te dompelen. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school in de gemeente Cohjnsplaat, op een tractement van f 500, met uitzicht op ver hooging, heeft zich geen enkele sollicitante opgedaan. De voordracht voor gemeente-ontvanger te Sluis bestaat uit de hh. A. J. Borghstijn, secretaris dier gemeente en A. J. Zonnevylle aldaar. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, haven- en schutgelden aan 't kanaal door Walcheren te Vlissingen R. F. baron van Raders, thans te Valkenburg; tot ontvanger te Beek (Limburg) K. W. Spaan, thans te Breskens. Zierikzee, 8 Aug. Programma van het Derde Zomerconcert in Parklust, op Vrijdag 10 Aug. a.s.'s avonds 8 uur precies 1. Adieu! Marche Funèbre, Steenelrurjen2. La concorde, Ouverture, Daneau; 3. Fantaisie No. 1, Heymans4. La corbeille de Roses, G. Joh. van Dam; 5. Noces d' Argent, W. van Perck; 6. Loin du bal, Intermezzo, GiUet; Le Mal du Pays, Mor- ceau lyrique, Kessels; 7. Fantaisie Romantique, Labole; 8. Eola. Valse roumaine, Kessels. Zondag 1.1. werd in de Ned. Herv. kerk te lerseke van den kansel bekend gemaakt, dat deze week den meerderjarigen lidmaten een lijst ter teekening zal worden aangebodendoor welker teekening deze verklaren geen Zondagsbestellingen van do post meer te verlangen en dat zij het koopen op Zondag van postzegels en dergelyke zooveel mogelijk zullen vermijden. De teekening werd in het bolaug van de Zondagsrust der postbeambten warm aanbevolen. Te Bergen-op-Zoom is tot hofleverancier benoemd de heer M. Loose, brood- en banketbakker aldaar. Vanwege de Harmonie «Eendracht maakt Macht" aldaar werd hem eene serenade gebracht. Te Heusden doet zich een geval van slaap ziekte (nona) voor by een 5-jarig knaapje van W. H. De kleine slaapt sinds 4 dagen en is met de grootste moeite niet wakker te krijgen om voedsel te gebruiken. Uit het krankzinnigengesticht te Medemblik is ontvlucht Jan Wagenaar, dezelfde pmsoon die in het begin vau dit jaar de cellulaire gevangenis to Sueek in brand stak. Volgens het laatste No. van de Fiscus is de deurwaai dor T. v. L. te Zaandam (tevens penning meester van den deurwaardorsbond) verdwenen zonder orde op zjjne zaken te stollen en is hij dientengevolge ontslagen. Naar aanleiding hiervan zal binnenkort eene vergadering van den deurwaardersbond worden ge houden. In de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden (collenvlcngel) zijn thans 12 personen die tot levens lange gevangenisstraf zijn veroordeeld. Twee bewoners van Hilversum hebben Zondag in een kuil op de heide tusschen Laren en Hilversum een paar schoenen en een vrouwen kledingstuk gevonden, wat weder aanleiding heeft gegeven, dat in den omtrek naar het lijk van mej. Schmitz (bekend uit de zaak van H. de Jong) wordt gezocht. Te Utrecht is overleden de bekende oud hoofd-iugenieur van den waterstaat, do heer P. J. de Quartel. Het Onweer van Maandag-avond. Het onweder, dat zich omstreeks 6 nur over 'sGravenhage ontlastte, duurde kort, maar ging gepaard met een hagelslag, zoo geweldig, als men zich slechts zelden heugen kan. Er vielen brokken ter grootte van flinke kiezelsteenen en even bard. Van verschillende zijden ontving men berichten over verwoestingen daardoor aangericht. Bij een paar photografen in de Willemstraat bleef geen ruit van de ateliers heel; een bad niet minder dan 60 ruiten te betreuren. Ook het glazen dak van do Passage had veel te lijden, maar het ergst nog schijnt het Park-Hotel in de Boschjes door wind en hagel geteisterd te zijn. Het geheele dak werd stuk geslagen, alle ruiten braken onder de hagel jacht, terwijl benedenverdiepingen veel van het water te lijden hadden. Ook leden de huizen iu de Riouw- en Sumatra- straten in 't bijzonder veel schade. Maar het meest hebben de tuinders geleden; in de nabijheid van Duinoord zijn bij één tuinder ongeveer 2000 broei- kasramen stukgeslagen en bij een collega in het Westland zelfs 3000. Ook aan tragi-komische incidenten ontbrak het niet. Op den Scheveningschen Weg kreeg een koet sier een hagelsteen op den neushetgeen hem een neusbloeding bezorgde. Een tramwegkoetsier werd aan een der polsen verwond. Er waren betrekkelijk weinig menschen op straat en van eenig ernstig ongeval is ons niets bekend geworden. Dat er een ware ruu naar trams en andere voertuigen ont stond, spreekt wel vanzelf. De eonigen, die van dit ongewone weder voor deel trekken, zijn de glazenmakers. Hun werk plaatsen werden reeds Maaudagavond en ook Dinsdag als 't ware bestormd, bij velen was het magazijn te klein om alle hulpzoekenden te bevatten on by een moest een agent van politie de file regelen, als gold het een komedie-voorstelling. Wij ver namen, dat een glashandelaar nog Maandagavond per telegraaf voor ongeveer 6000 gulden vensterglas bestelde. En dat behoeft niet te verwonderen, als men weet, dat de totale schade te 's Hage, alleen aan glasruiten toegebracht, op 25 30000 gulden wordt geschat. In de tuinen hebben de sla- en snijbooneu zware schade bekomen. De pluk is schier verloren. Te Monster hield een hevige hagelbui 4 5 minuten aan. De ruiten op het noord-westen van bijna alle woningen werden ingeslagen, dakpannen verbrijzeld en in enkele gebouwen ook de raamhouten vernield. De oogst van boomgaarden en veldvruchten is voor een groot deel vernietigd. Van de broeikassen werden alle ruiten en vruchten daarin vernield. Vogels vielen dood ter aarde of werden verwoud door hagelsteenen, die in grootte van 5 tot 10 centimeter varieerden. Enkele paarden die onderweg waren sloegen op hol. Voerlieden bekwamen ernstige verwondingen aan hoofd en handen; een paar personen werden bewusteloos in huis gedragen. In eene weide werd eene koe doodgeslagen door den bliksem. De schade is nog niet te begrooten, doch zal zeer groot zijn. Van den Leidschendam wordt gemeld: Nadat omstreeks 6 uren in den namiddag eene ware Egyptische duisternis was ontstaan, brak plotseling eene geweldige hagelbui los. Stukken ijs van 7 centimeter middellijn en van de grilligste vormen vielen uit de lucht en verbrijzelden tal van vensterruiten. De schade, aan de broei ramen van de warmoeziers in dezen omtrek toegebracht, bedraagt duizenden guldens. Ook te Zoeterwoude vielen hagelsteenen zoo groot als kleine kippeneieren. Een groot aantal ruiten zijn ook daar stukgehageld. Onder Nieuwveen werden mede een groot aantal ruiten verbrijzeld; in één huis zelfs 27 stuks. Op merkelijk was het, dat op 15 minuten afstand geen enkele hagelsteen viel. Te Amsterdam ontlastte zich de onweersbui te ongeveer halfzeven. Het weerlicht was geen oogen blik van de lucht en zware donderslagen volgden elkander telkens op. Het onweör ging vergezeld van hevige plasregens, die bijna onafgebroken tot ongeveer 10 uur voortduurden. Zij zetten de straten blank, de riolen konden al dat hemelwater niet op eens verzwelgen en vele kelders liepen onder. Ook aan hagelsteenen geen gebreker vielen er, die zoo groot waren als knikkers. Te Nichtevecht werd een gehuwd mande winkelier J. t, B., in de deur zijner woning door den bliksem gedood. De bliksem sloeg in een hooirook, op den akker van den landman G. Conijn, onder Edam by Kat- woude. De hooirook werd in ascb gelegd. Boven Deutichem woedde circa 11 uur een kort, doch zeer zwaar onweder, dat vergezeld ging van hevige regenbuien. Verschillende huizen liepen onder water. Een aantal kramen, die voor de kermis waren opgebouwd, werdon door den wind omvergeworpen. Op een paar plaatsen in den omtrek werd brand ontdekt. Te Suawoude sloeg de bliksem in den grooten watermolen van den heer R. D. v. d. Meulen. Hoewel men alle krachten inspande om den molen te behouden, was toch alle moeite te vergeefs; hij ging geheel in vlammen op. UË CUOLËIU. Maastricht, 6 Aug. Hier zijn in de laatste 2 maal 24 uren door cholera aangetast 5 personen en daaraan overleden 3. Het totaal der aangetasten sedert het uitbreken der ziekte (29 Juli) bedraagt 44, dat der overledenen 18. Te Amsterdam zijn Maandag wederom twee personen aan cholera overleden. Petersburg, 7 Aug. Van den 29en Juli tot den 4ea van deze maand zijn hier 313 men schen door cholera aangetast; 240 er van zijn overleden. Het ziekencijfer bedroeg te Warschau van 22 tot 28 Juli 159, 8S.menschen stierven daar. In het gouvernement Warschau waren de cijfers 394 en 212. LitUDBOU WT Aan het verslag van de commissie ter bevordering en ter aanmoediging van de verbetering der paarden fokkerij in Zeeland omtrent de keuringen van merriön met veulen en één- en twee-jarige hengsten, gehouden in de maand Juni 1894, ontleenen we het volgende: Er werden 7 twee-jarige hengsten aangeboden, daarvan vielen er drie iu de termen om bekroond te worden, n.l. »Rex" van C. A. H. Wagtho te Tholen, «Turcoman" van H. de Bruin te Kolijns- plaat en «Castor" van L. J. Dorst te Stavenisse. Mochten de twee eerstgenoemde hengsten, beide van het zware slag, aan de verwachting, die wij van hen koesteren blij ven beantwoorden, dan zullen zij niet nalaten hunnen invloed ten goede op de fokkerij in Tholen en Noord-Beveland te doen ge voelen. Bij de herkeuringen is ook dit jaar weder herhaaldelijk gebleken, dat hengstveulens, die in 1893 ten volle een bekroning waardig waren, als jaarling-hengst hoegenaamd geene vooruitzichten toonden, later voor de fokkerij gebruikt te kunnen worden. De meeste deelneming en belangstelling in do keuringen troffen wij aan iu bet eerste en vierde keuringsdistrict. De opkomst in het derde was middelmatig en die in het tweede onbevredigend, met name te Goes, te Middelburg en te Krabben- dijke. Vooral in de laatstgenoemde plaats, waar geregeld een extra-lceuring wordt gehouden, trof het de commissie onaangenaam, daar slechts ééne merrie met veulen te moeten beoordeeleu. Wat de hoedanigheid der veulens aangaat, werd groote vooruitgang waargenomen in Noord-Beveland; zeer goede exemplaren werden daar vertoond. Verrassend is de invloed, dien hier «Hercule" no. 187 doet voelen; terwijl vroeger goed gebouwde veulens in Noord-Beveland schaarsch waren, zal het nu geringe moeite kosten er minstens een 40-tal aan te wijzen, die op de markt een goed figuur zouden maken. Men is daar op den goeden weg, wat nog in ruimer mate zal blijken, als in 1895 «Turcoman" van H. de Bruin te Kohjnsplaat naast «Hercule" zijne diensten zal prestoeren. De heer De Bruin stelt zich evenwel niet tevreden met kruisen alleen; hy schafte zich eene drachtige Belgische merrie aan (die intusschen geworpen heeft en onder keuringsnummer 228 werd bekroond), en koebt bovendien Belgische merrieveulens. Een oordeel te vellen over den toestand dei- fokkerij in Walcheren en Zuid-Beveland is gewaagd; de opkomst was daartoe te gering. Wij meenden evenwel eenigen vooruitgang te bespeuren. Bekroond werden o.a.: de hengsten »Rex" met f 75 (eigenaar C. A. H. Wagtho te Tholen)«Castor" met f 75 (eigenaar L. J. Dorst te Stavenisse); Joasson" met f 60 (eigenaar wed. Giljain-van dei- Have te Onwerkerk). (Deze prijzen worden ver hoogd met f 10 ingevolge art. 4, 3e, laatste alinea). «Fort" met f 60 (eigenaar A. van der Have to

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1