ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 7 Augustus 1894. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indiê enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6494. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 2 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gelet op de Circulaire van den heer Commissaris der Koningin in deze pro vincie van den 4 Augustus 1894, A N°. 1803, 3° afdeeling, maakt bekend: dat 11.11. Tl.TI. de Koningin en de Koningin-Regentes het voornemen hebben deze maand aau een gedeelte der Provincie Zeeland een bezoek te brengen. Bij die gelegenheid zal gr voor de colleges en autoriteiten in Zeeland, die zulks mochten wenschen, gelegenheid bestaan om in het Gouvernements-tlótel te Middelburg hunne opwachting bij H. M. de Koningin-Regentes te maken, terwijl ook aau bijzondere personen in deze provincie woonachtig, die hunne belangen aan Hare Majesteit mochten wenschen voor te dragen, op dien dag zooveel mogelijk gehoor zal worden verleend. Allen, zoowel colleges en autoriteiten als bijzondere personen, die ter audiëntie wenschen toegelaten te worden, behooren daarvan vóór 14 Augustus a.s. kennis te geven aan den heer Commissaris der Koningin in deze provincie. Zierikzee, den 6 Augustus 1894. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEI.IS. Vrijwillige oefeningen in den Wapenhandel. De BURGEMEESTER v»n Zierikzee; Gelet op het schrijven van den Generaal-Majoor, Bevel hebber in de lüde Militaire Afdeeling te Breda van 2 Au gustus 1894, No. 4. Brengt bij deze ter openbare kennis, dat jongelieden van den ouderdom van 17, 18 en 19 jaar, die rich gedurende den aanstaanden winter tot 1 Maart 1895 vrijwillig in de gemeente willen oefeoen in den Wapenhandel, uitsluitend voor den dienst der Infanterie, rich voor den 22sten Augustus 1894, op werkdagen tusschen des voormiddags 10- en des namiddags 1 uur, ter Gemeente-Secretarie behooren aan te melden. In het bijzonder worden op de gelegenheid tot het deel nemen aan de hiervoren genoemde oefeningen gewezen de jongelieden, die ingeschreven zijn voor de lichting der Natio nale Militie voor 1894. Nadere inlichtingen zijn ter Gemeente-Secretarie te bekomen. Zierikzee, den 6 Augustus 1894. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Dezer dagen bracht een telegram het bericht, dat de Yiooi'SCllC» Storthing de behandeling der begrooting ten einde had gebracht en zijne zittingen gesloten had. Thans staan de verkiezingen in Yooi'wegCll voor de deur, en men kan er van verzekerd zijn, dat de strijd bij do stembus met felheid zal worden gestreden. De gespannen verhouding tusschen de Kroon en de conservatieven ©enerzijds en de radicalen anderzijds, is door de jongste gebeurtenissen nog toegenomen, cn liet oogenblik schijnt niet verre meer, dat het tot eene uitbarsting komen zal, tenzij Koning Oscar mocht toegeven. Zooals men weet heeft hij geweigerd de laatste besluiten van het Storthing te bekrachtigen inzonderheid de bepalingen, die gemaakt waren om verandering te brengen in de wet van 15 Juni 1878 op het consulaatwezen. Dezer dagen nu besloot de Kam9r, voor de zooveelste maal over deze zaak beraadslagende, dat Noorwegen van af 1 Januari 1805 eigen consulaten zal hebben. Het vorige jaar stond het Storthing do bijdrage van Noorwegen voor de gemeenschappelijke consulaten alleen toe, onder voorwaarde, dat het Ministerie- Stang de consulaire gemeenschap met Zweden dadelijk zou opzeggen en dit jaar bij de Kamer een voorstel zou indienen tot oprichting van zelf standige consulaten voor Noorwegen. Dit besluit werd krachteloos gemaakt, wijl de Koning beschikte, dat, ingevolge de gestelde voorwaarden, het bedrag als niet ingewilligd zou worden beschouwd. Dien tengevolge worden de gemeenschappelijke consulaats- kosteu tegenwoordig, doch door Zweden alleen, deels uit de inkomsten der consulaten bestreden. Het nieuwe besluit van het Storthing in zake deze consulaats-kwestie is nog scherper dan het eerste geformuleerd. Voor het halve begrootingsjaar, van 1 Januari 1895 af, is nu een volledig plan tot organisatie van een eigen Noorsch consulaatwezen overgelegd, waarbij de Kamer bezoldigingen cu andere uitgaven voor een zeker aantal Noorsche consulaten toestaat. Voorloopig zal echter-dit besluit van het Storthing evenals het vorige onuitgevoerd blijven, ten gevolge van de weigering van Koning Oscar om het goed te keuren. Eerst dan, wanneer in die achtereenvolgende zittingen van de Kamer, en deze duren elk drie jaren, hetzelfde besluit genomen wordt, eerst dan verkrijgt dat besluit, ook zonder de toestemming des Konings, kracht van wet. Het is dus natuurlijk, dat men met belang stelling den uitslag der eerstvolgende verkiezingen tegemoet ziet, daar dan toch blijken moet of het Noorsche volk de houding der volksvertegenwoor digers in deze kwestie goedkeurt. Ontegenzeggelijk wenscht het volk in het algemeen meer invloed te verkrijgen in de buitenlandsclie aangelegenheden maar volgens de grondwet behooren èn het diplo matie- èn het consulaatwezen tot de gemeen schappelijke beleeningen", en daarom beweert Zweden dat zij door gemeenschappelijk overleg moeten geregeld worden. De meerderheid van het Noor- weegsehe Storthing is van meening, dat het Zweden niet aangaat of Noorwegen eigen consuls wil aan stellen. De conservatieven en ook het Kabinet-Stang zijn echter voor gemeenschappelijk overleg. "Van toegeven in dezen, nu reeds zoo lang beerschenden strijd, is van Noorsche zijde geen sprake, omdat de gewichtige handels- en scheepvaartbelangen in het buitenland vau dien aard zijn, dat men meent ze alleen aan zuiver Noorsche vertegenwoordiging te kunnen toevertrouwen. Wanneer de Koning zjjn eigen prestige wil handhaven, en te gelijk het belang des lands wil behartigen, zal hij naar veler meening, wel doen, met eindelijk de buitenlandsche vertegenwoordigers zijner Noorsche onderdanen door hen zelf te laten kiezen. Misschien echter wil de Vorst, op advies zijner raadgevers, eerst nog eens afwachten, hoe de uitslag der verkiezingen zijn zal. Onmogelijk is het niet, dat er een wijziging komt in de partijverhoudingen en de radicalen terrein verliezen. In het omgekeerde geval zon echter een toegeven van den Vorst allerminst een vrijwillige daad kunnen heeten, maar zou iedereen er een bewijs van zwakheid in zien. Eindelijk is de anarchistenwet door de Kamer in l' l'ailkl'Uli na een stormachtig debat aange nomen. De Regeering heeft dus de overwinning behaald, dank zij den steun der opportunisten. Wanneer men de cijfers raadpleegt ziet men echter reeds dadelijk, dat deze overwinning geen schitte rende geweest is. Immers van de 581 afgevaar digden hebben slechts 431 aan de stemming deelgenomen, zoodat er zich niet minder dan 150 onthielden of afwezig waren. En van de 431 afge vaardigden, die hunDe stem uitbrachten, deden het 268 vóór en 163 tegen de wet. Zooals wij reeds opmerkten ging een stormachtig debat de stemming vooraf. Dit liep hoofdzakelijk over de vraag of aan de wet al dan niet een bepaalden duur zou worden gesteld. De Regeering wilde daar echter niets van weten. De Minister van Justitie, zoowel als do Minister-President, verzochten der Kamer alle amendementen te verwerpen, daar de Regeering niet de verantwoordelijkheid kon aanvaarden voor een wet, die reeds b|j voorbaat met machteloosheid zou geslagen zijn. Toen hierna nog verschillende afgevaardigden de amendementen verdedigden, voorde de Minister-President Dupuy nogmaals het woord, om te verzekeren dat de wet geen enkele politieke partij, doch alleen het anarchisme op het oog heeft, en dat, mocht de Kamer den duur der wet willen be perken, een ander Kabinet haar zon moeten toe passen. Dit was dnideljjk genoog; van toen af was het niet enkel meer: vóór of tegen de anarchisten- wet, maar vóór of tegen het Kabinet-Dupuy. Na aanneming door de Kamer werd het ontwerp dadelijk bij den Senaat ingediend. Doze nam het dadelijk in behandeling en deed het in ééno zitting af, terwijl het goedgekeurd werd mot 205 tegen 34 stemmen. Tot de bestrijders behoorde de oud- Minister en Kamor-President Floquet, die evenwel, wegens een aanval van flauwte, zjjno redevoering niet kon ten einde brengen. Wanneer de voordracht nn nog door den President Casimir Périer is onder teekend, zal zij uit zijn. Eon der eerste gevolgen dezer nieuwe wet zal wezen, dat bjj het proces van Caserio, den moordenaar van Carnot, de openbaar making der debatten zal zjjn verbodende bladen mogen alleen de akte van beschuldiging, do uit spraak der gezworenen en het vonnis mededeelon. Ten aanzien der YoreaangcllC (niet Boreaansche, zooals in ons vorig Overzicht stond gedrukt) quaestie kan gemeld worden dat de be richten van oorlog, geen oorlog, toch oorlog, elkander afwisselen. De oorlog tusschen China en Japan is in den tusschentjjd echter verklaard. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde de vice-Ministor Burton, dat volgens telegrammen van de Britacbo zaakgelastigden te Peking on te Tokio de onder handelingen nog voortduren onder Engelands be middeling tot handhaving van den vrede. China, vooral de hoofdstad, wordt op het oogenblik zwaar geteisterd door de pest. Uit do hoofdstad Hongkong zijn 100,000 menschen, bijna de helft der bevolking, gevlucht, niet zoozeer uit angst voor de ziekte, dan wel wegens godsdienstige bezwaren omtrent de Nder dooden. Amerika. Het heet, dat Debs genoeg heeft van werk stakingen. Hij moet althans gezegd hebben, dat hij er nooit meer iets van weten wilde. De laatste werkstaking had de bevolking vijandig tegen dit middel van propaganda gestemd, en de regeering stond gereed werkstakingen met de bajonet te behandelen. Het volk moest nu maar met het stem biljet voor zijne rechten opkomen. Te Chicago, stad der brauden, is Woensdag avond een brand begonnen, die achtereenvolgens 14 groote magazijnen en fabrieken in de asch legde. Een vierkante halve mijl gebouwen is vernield. Na 1872 heet dit de grootste brand, die men er gehad heeft. Er zijn menschen bij gedood en gewond. De schade wordt geschat op 3 millioen dollars 7,500,000). Spanje. Als een staaltje van verregaande driestheid van roovers in Spanje, meer in 't bijzonder in Andalusië, deelen wij het volgende mede: Een rijk ingezetene in Sevilla ontving 16 Juli een brief, waarin hij werd aangemaand op een aangegeven uur 20,000 pesetas te deponeeren op een bepaalde plaats aan de Guadalquivir, zoo niet, dan zou men hem bij de eerste gelegenheid, die zich voordeed, vermoorden. Natuurlijk werd de politie gewaarschuwd, die zich op de aangegeven plaats verdekt opstelde cn een pakje waardelooze papieren ter plaatse legde. Na een paar uur wachtens kwamen twee roovers behoedzaam aansluipen in de richting van den boom, waar bet pak lag. De beide gendarmen maaktenalarm, waarop de bandieten de vlucht namen. Één echter werd nog gevat. Den volgenden dag echter werd weder hetzelfde verzoek herhaald met het dreigement, dat als nu het geld niet ongehinderd door de roovers zou kunnen weggehaald worden, men zeker zich zou weten te wreken. Wedor verscholen zich gendarmen bij den boom. Een roover met een karabijn gewapend naderde voorzichtig. Op het »halt!" dat hem werd toe geroepen, schoot de bandiet zijn geweer af, echter zonder te treffen, en hij werd nu door welgemikte schoten der gendarmen doodelijk getroffen. Italië. In weerwil van de drukkende hitte, die te Rome heerscht, gaat de Paus dagelijks voort gehoor te verleenen. Als Z. H. niet daarin wordt verhinderd door drukke bezigheden, begeeft hij zich des ochtends naar zijn paviljoen in don tuin. Te 9 uur komt dan een draagstoel voor de Pauselijke vertrekken, en Z. H. wordt aldus de trap afgevoerd naar een tuindeur, waar een rijtuig wacht. De Paus stapt er met zijn dienstdoenden kamerheer in en rijdt, vergezeld van een luitenant en twee gardes der edel wacht, allen te paard, eenige malen de schoonste dreven door, om dan in het Leotorentje af te stappen. Daar wacht ït/u. zjjn secretaris, en de audiënties beginnen: de staatssecretaris, de prefecten der congregatiën, de secretarissen en prelaten der verschillende Pauselijke adininistratien. Te twaalf uur zijn die bezoeken afgeloopen. Dan laat Z. H. zijn kamerheer en de edelwachten gaan en houdt slechts zijn trouwen lijfknecht Pio Centra en een of twee bedienden bij zich. De tuindeur en de dour van het torende worden door een piket soldaten bewaakt. Te een uur gebruikt de Paus eenig eten. Na afloop daarvan rust hg, volgens Romeinscb gebruik, een uurtje op een sluimerstoel uit. Deze stoel staat in een nis van den (meer dan 4 Meter dikken) tiiuur des eeuwenouden torens. De dikte der muren maakt de eenige zaal van den toren zoo frisch, zelfs bjj groote hitte buiten, dat de koelte vaak hinderlijk is voor den grjjsaard, zoodat er nog dezer dagen vuur moest aangelegd worden. Leo XIII blgft alleen tot half zes, om to bidden en kranten to lezen. Alsdan komen de kamerheer en de edelwachten terug on op dezelfde wijze als des ochtends keert de Paus, na een kleinen rjjtoer, terug naar zgne vertrekken, waar hij vaak tot 12 nur des nachts nog zit te arbeiden. Frankrijk. Lion. 3 Aug. (Zaak-Caserio). De zitting vangt aan met het verhoor van den soldaat Leblanc, die zjjn verklaring volhondt. Dan is het woord aan den procureur-generaal, die in een welsprekend requisitoir aan de hooge deugden van Carnot herinnert. Hjj brandmerkt ae misdaad en valt heftig do anarchisten aan, die zegt hjj geen politieke party vormen, maar een samenruapsol van misdadigers. Hij eindigt met aan te dringen op de gestrengste straf. De verdediger pleit do niottoorekonbaarheid en stolt den hoklougdo onder de bescherming van den geest van Carnot, wiens laatste wensch in de hoogere sferon, waar zjjn ziel huist, stellig zal spreken Yan medeljjden en vergeving. Caserio leest een f*ctum v.>or, waarvan de president de openbaarmaking verbiedt. Aon do jury worden slechts twee vragen gestold, die zjj met algemeene stemmen bevestigend beant woordt, zonder verzachtende omstandigheden. Het Hof veroordeelt Caserio ter dood. Het geeft aan den verdediger akte van zjjn conclusies mot betrekking tot de redevoering van den president vóór den aanvang van de zitting van het Hof. Caserio, do veroordeeling vernomende, roept »Leve de anarchie!" Caserio is dadelijk na do uitspraak van 't dood vonnis naar do gevangenis teruggebracht. Daar heeft hij met smaak gegeten en was zoo kalm, alsof er niets gebeurd was. Aan den directeur der gevangenis verklaarde hij, dat hij tot zijn spijt op de terechtzitting had geschreid. Des Damiddags ontving de moordenaar een bezoek van den pastoor, die op verzoek zijner familie tot hem gekomen was. Toen do priester hem aanried zijn lot met gelatenheid te dragen, antwoordde bij: »Ik vrees den dood niet en zal dit toonen. Moedig zal ik naar het schavot gaan; eene voorziening in cassatie zal ik niet teekenen; ik ken aan niemand het recht toe zijns gelijken te oordeelen. Ik zal niet om een tweede rechtsspraak vragen". Duitschland. Velen hebben nog altijd de onvoorzichtige gewoonte om de gom langs de couverten en aan den achterkant der postzegels met de tong te be vochtigen. Een 18-jarig ambachtsleerling te Berlijn deed het dezer dagen ook en hij kreeg door eene kleine wond, welke hij aan do lip had, bloed vergiftiging, waaraan hij stierf. Nederland. Ylll$tci*«luiil, 4 Aug. In de Saanrcdamstraat alhier had heden weder eene executoriale verkooping plaats met de belaugelooze medewerking van Reens. De inboedel bracht de som van veertig centen op en ging voor dien prijs in handen van den oor- sproukelijken eigenaar over, zonder dat er iets bijzonders voorviel. Aan het verschijnsel op zich zelf immers is men reeds volslagen gewend geraakt. In den loop van den zomer zijn nog twintig >publieke" verkoopingen wegens belastingschuld te wachten. lliridcllinriiis, 3 Aug. De gemeenteraad lieeft besloten tot den aanleg eener nieuwe begraaf plaats, voor welk doel een perceel land aan het Binnenpad zal worden aangekocht. De kosten van koop eu aanleg zullen worden gevonden door het aangaan eener geldleening. Ylittsingcn. 3 Aug. Het is thans zeker, dat het op de Kon. Maatschappij //De Schelde" alhier in aanbouw zijnd oorlogsschip dc »Evertsen" niet zal te water gelaten worden door de Koningin. Naar wij vernemen is dit wel aan H. M. aan geboden, maar heeft zij, met het oog op de andere deelen van het programma, gemeend er voor te moeten bedanken. Dit is waarschijnlijk wel daaraan toe te schrijven, dat het te water laten van dit vaartuig niet op de minuut af is vast te stellen, en daarbij allicht een uur of langer vertraging kan voorkomen, waar door wijzigingen in de eenmaal vastgestelde andere plechtighedeu zouden moeten gebracht worden. YlissiilgCll. 4 Aug. Heden heeft alhier een treurig ongeluk plaats gehad. Van twee beeron, die op jacht waren, is er eeu door do volle lading van het geweer van zijn medgezol getroffen. De toestand van den gewonde is bedenkelijk. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Alhier zjjn de vorige week overleden G. Ketting en N. van Duren, 86 en 88 jaren oud, beiden gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. (*oes, 4 Aug. Voor het geval dat de heer Ed. J. Morré van Amsterdam ook aan Zierikzee een bezoek zou willen brengen met de verbeterde phonograaf van Edison, kan hier de verzekering gegeven worden, dat men zich de geringe entrée van een dubbeltje niet beklagen zal. Het toestel wordt door electriciteit bewogen en 14 personen kunnen tegelijk in de gelegenheid gesteld worden om den phonograaf te hooren spreken. 25 nommers bevat het repertoire, en 't is frappant, hoe men het eene oogenblik de melodie hoort van Lindeman, Lindeman, wat gaan jou de meisjes an" om een oogenblik daarna door den Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Riiell, als in eigen persoon, de troonrede te hooren uit spreken. Uit het programma kan men zien dat de heer Morré betracht heeft»Elk wat wils" eene aanbeveling te meer. De collecte voor de scholen met den bijbel bracht ongeveer f 200 op. 5 Aug. Door den heer C. E. van Koetsveld wordt namens eenige beeren aan de burgerij eene inteekenlijst aangebodenwaarin de Koningin- Regentes wordt verzocht haar reisplan zoodanig te wijzigeu, dat zij op hare terugreis een bezoek aan Goes zal brengen. Het is te verwachten, dat dit adres, waarop velen teekenen, geen succes hebben zal. Ter elfder ure zullen wel geene wijzigingen in bet programma worden gebracht. Bovendien kan men het wel fair noemen, zulk eene adresbeweging op touw te zetten, achter den rug om van het gemeentebestuur? Als het gemeentebestuur, dat natuurlijk te rade gaat met de financiën der gemeente, het initiatief genomen had, dan ware de zaak anders en beter geloopen. Do bekende gedacbtenlezer Cumberland gaf Zaterdagavond eene séance in de schouwburgzaal. Deze séance was niet druk bezocht; de zomer is dan ook niet de geschikte tijd voor zulke amuse menten. De professor gaf buitengewoon sterke bewijzen van zgne bedrevenheid in het gedachten- lezen. Heden avond had in een bierhui" eene ver woede vechtpartij plaats. Eenige jongens van 18 jaar kregen het met elkaar te kwaad, en een hunner probeerde of zijn mes scherp genoeg was op den hals van zijn kameraad. De verwonde, A. S., werd weggevoerd en de belhamels door de politie ingerekend. Door hooioroei ontstond brand op de hofstede van Kostensc to Wemeldingc. Het geheele gebouw met zijn inhoud werd een prooi der vlammen. Gelakkig is de schado door assurantie gedekt. lYiNNonkerkc, 2 Aug. Heden namiddag ontlastte zich boven onze gemeente een onweersbui vergezeld van zware donderslagen en een hevigen stortregenomstreeks 5 ure werd brand gealameerd en bleek het dat do bliksem was ingeslagen in de lnndbouwschuur van den landbouwer Jb. v. Leeuwen. De 6puiten A en B waren spoedig gereed om hulp te bieden, wat echter niet noodig bleek, daar een begin van brand door de bewoners met eenige emmers water direct was gebluscht. De pannen van het dak der schuur werden voor een gedeelte opgeschoven. Tholen. De viering van den jaardag der Koningin-Regentes heeft alhier op de volgende wijze plaats gehad. Van alle rijks-, gemeente- en van eenige particuliere gebouwen wapperde de Hollaudsche driekleur. Niettegenstaande het alles behalve aan gename wéér, werd des avonds op de groote markt een concert gegeven, niet alleen van het fanfaren- corps Concordia", maar ook van Tbolen's Zangkoor, dat eenige nummers ten beste gaf, hetgeen alhier bij eene dergelijke feestviering nog nooit heeft plaats gehad. Door den districts-veearts is alhier een geval van besmettelijke vlekziekte onder de varkens De heer C. L. Bruggemans, brigadier der rijks-veld wacht te Tholen, komt voor op een der drietallen ter verkiezing van vijf leden van het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond. Scherpenissc, 4 Aug. Ter herinnering aan het feest van het 300-jarig bestaan van het Cloveniersgildekort geleden gevierd en tot helooning van de belangrijke diensten bij die gelegen heid bewezen, is door den Overdeken van genoemde vereeniging aan het muziekgezelschap >V. I. O. S." een zilveren medaille uitgereikt. Bij gelegenheid van den jaardag der Koningin'is deze met muziek aan de woning van den Overdeken afgehaald. IlrilillisSC. 4 Aug. De heer A. J. Gideonse is op de bakkerijtentoonstelling te Amsterdam be kroond met do zilveren medaille. De in de vorige week door Burgem. en Weth. ingediende gemeen te-rekening bedroog in ontvang f 26087,60 en in uitgaaf f 22135,27batig slot alzoo f 3952,32'/j. De begrooting over 1893 bedroeg in ontvang en uitgaaf f 24308,49. nroiiwcrsliavcil, 4 Aug. Hedennacht omstreeks 1 uur ontstond er brand op de slaap kamer van den heer H. W. v. B., burgemeester alhier, vermoedelijk tengevolge van het vlam vatten der vitrage of andere goederen, die door den tocht in aanraking schijnen gekomen te zijn met een nachtlichtje. Do heer v. B., door de warmte wakker geworden, had nog slechts even den tijd de dienst bode te gaan wekken en met haar het brandend perceel te verlaten. Op zijn alarm, ook hij de naaste buren en door het uitslaan der vlammen uit de ramen aan de voorzijde, werd men spoedig den brand gewaar en rukte weldra de brandweer met de spuit aan. Door hare ijverige pogingen mocht het gelukken den verderen voortgang van den brand te stuiten en te beperken tot de slaap- en aan grenzende badkamer, die geheel uitbrandden. De brand, ontstaan door het doorbranden van de vloeren en zolders in de daaronder gelegen beneden voorkamer en op den zolder, was spoedig gebluscht, terwjjl het achtergedeelte der woning behouden bleef door het steeds nat honden der binnenmuren enz., met emmers aangevoerd water uit de regen bakken. De waterschade van de meubelen enz. in de benedenkamer is evenwel aanzienlijk, niettegen staande daarvan verscheidene stukken werden ge borgen. Ruim half vier was den brand geheel gebluscht en kon de brandweer weer inrukken. Alles is tegen brandschade verzekerd. Het huis bjj de Tielsche en de meubelen bij de Brusselsche maatschappij. Zierikxee, 6 Aug. Tijdens het verblijf van Hare Majesteiten de Koninginnen in Zeeland zal door Hare Majesteit de Koningin-Regentes op een der avonden in het gouvernements-hótel een »Raout" worden gegeven waar de Zeeuwsche dames in de gelegenheid zullen worden gesteld aan H. M. de Koningin-Regentes te worden voorgesteld. Zij, die van deze gelegenheid wenschen gebruik te maken, worden verzocht vóór den 16den dezer haar voornemen schriftelijk mede te deelen aan Mevrouw De Branw te Middelburg. Bij het internationaal 'schietconcours te Antwerpen zijn door Zeeuwen o. a. de volgende pqjzen behaald. In den wedstrijd tusschen vreemde militie-korpsen de derde, fr. 300 en 7 zilveren medailles door het peloton van de dienstdoende schutterij van Zierikzee, onder commando van den luit. P. F. van der Vliet.. In den wedstrijd op 200 meter tusschen vreemde en Belgische schutters de zesde, 3 couverts, door den heer P. W. H. de Kan van Middelburgdezelfde won in den revolver-wedstrijd den negenden, een couvert. In den wedstrijd op 200 meters tusschen lief hebbers de 91e door den heer H. J. Nuesell van Middelburg en de 100e door den heer J. M. Boone van Middelburg. In den revolverwedstrijd tusschen liefhebbers de 28e door den heer J. M. Boone en de 29e door den heer P. W. H. de Kan voornoemd. Tot gemeente-ontvanger van Kerkwerve is benoemd de heer J. Evertse, onderwijzer aldaar. Op 1 Jan. 1894 waren er in ons land 558 scholen met den Bijbel, bezocht door 91690 leer lingen. Aan rijkssubsidie werd voor deze inrichtingen uitgekeerd f 458450. Bg Min. beschikking is benoemd tot buiten gewoon opzichter bij de werken aan het kanaal voor Zuid-Beveland to Hansweert en te Wemeldinge, de heer C. Hollestelle te Tholen. Bij de te 's Hage plaats gehad hebbende examens zijn o. a. geslaagd voor het examen Fransche taal (1. o.) de dames E. G. Pisuisse en H. Knijpers te Middelburg en voor Engelsche taal mej. J. Labruyóre te Middelburg. Door het bestuur de vereeniging »de school met den Bijbel" te Oost- en West-Souburg is tot hopfd aan de aldaar op te richten school benoemd de heer A. van Veen, onderwijzer te Goriuchem. Omtrent den voorgenomen rijtoer der Koning innen door het eiland Walcheren kan worden medegedeeld, dat deze tocht bepaald is als volgt: Van Middelburg den Noordweg op naar Brig- damme, verder door Gapinge naar Veere, dan langs Vrouwepolder, Oranje-Zon, over de buitenplaats >Zeeduin" naar Domburg, alwaar een déjeuner zal worden gebruikt. De terugtocht wordt vervolgd langs Westkapelle, Zoutelande, Biggekerke, Koudekerke naar Middel burg. Wij vernemen dat bij vonnis van den krijgsraad te 's Gravenhage van 24 Juli j.l., de le luitenant plaatseljjk adjudant te Lei den, H. K. van Diepenbrugge, is vervallen verklaard van zijn militaire charge en buiten het grondgebied van den staat i> verbannen. Na approbatie door het hoog militair gerechtshof is dit vonnis Donderdag in den krijgsraad uitgesproken. De Minister van Oorlog heeft aan de aan nemers van fourage toegestaan om van 15 Aug. af, naar hunne kenze, hetzij uitsluitend, hetzij nieuw hooi te leveren. Na do heide ministers van binnenlandsche zaken, den vorigen en den huidigen, besproken te hebben, heeft dr. Schaepraan in Het Centrum zijn oordeel gezegd over de jongste ministerieele crisis. Omtrent de houding van den beer Tak vau Poortvliet tegenover het amendement-De Megier, zegt hij »Op redelijke gronden, met al de stukken voor zich, kan men dezen staatsman geen verandering van zienswijze voor de voeten werpen. Zijne bestrij ding van het amendement-De Megier is tot op het laatste oogenblik onverzwakt gebleven. Wanneer men zgne laatste rede op hl. 988 der Handelingen herleest, dan vindt men geen enkel woord, dat ook maar van eenige instemming met de bedoelde wijziging getuigt. De grondtoon van het geheele betoog iseen zoodanige bepaling is niet bruikbaar. Zelfs zij, die ter wille van een vergelijk, een com promis", aan het amendement hun stem gaven, kunnen deze meening niet meer onbillijk noemen. Indien de minister zich hij de beslissing der Kamer had nedergelegd, dan had hij blootgestaan aan het verwijt dit te bebben gedaan als haar dienaar. Op dit oogenblik twijfelt wel niemand meer aan dit laatste. Ook op bet oogenblik der stemming kon niemaud daaraan twijfelen. Ware de uitslag een andere geweest bij een nadere, scherpe verklaring van den minister? >De uitslag zou geweest zijn verwerping der wet. Niets anders. Ik herbaalook al had de regeering het gewijzigd artikel aanvaard, artikel 4 ware toch verworpen. Men moet de stemlijsten van 9 Maart niet beoordeelen in het licht van verklaringen na 20 Maart afgelegd. De ontbinding heeft sommige denkbeelden over de uitbreiding van kiesrecht in belangwekkende mate ontwikkeld". »Maar indien eens de regeering de stemming, de verwerping van het gewijzigde artikel had afgewacht? Dan had de regeering eene dubbele nederlaag ge leden. Dan had zij moeteu heengaan na de blaam van een mislukte toegeeflijkheid op zich te hebben geladen. Dan had men zoowel van de regeering als van de kamer kunnen zeggen, niet dat ieder kaar weg volgde, maar dat beiden schijnbaar eens weegs tuurden, en dat toch geen van beiden wist waar-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1