ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zaterdag 4 Augustas 1894. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. d Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmeritaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6493. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Nederland. Amsterdam, 1 Aug. Op de Noordermarkt alhier, de gewone verkoopplaats vau afbraak, had hedenvoormiddag te elf uur een gerechtelijke verkoop plaats wegens belastingschuld van den inboedel van een tapper op de Baangracht. Een groot deel van den netten inboedel was op last van den deurwaarder, in een overdekten wagen van Amsterd. goederenvervoer, uit het huis van de belastingschuldige vervoerd naar de Noordermarkt, waai', zooals te verwachten was, een paar duizend nieuwsgierigen uit alle deelen der stad, maar niet het minst uit de zoo bevolkte buurt, de Jordaan, te zamen gestroomd waren. De markt met haar hooge en zware boomen leverde een schilderachtig aanzien op. Aan het kerkgebouw, in de boomen, op stapels afbraak, op hier steeds aanwezige olie koekkramen waren alle denkbare en ondenkbare zit- of staanplaatsen ingenomen. Enkele agenten van politie waren aanwezig om de orde te hand haven. Precies te 11 uur wordt een mahoniehouten biljart-quouen-rek in de hoogte gehouden en met het daarbij beboorend biljart dat echter niet ter plaatse aanwezig was door Reens voor één cent, zegge f 0,01 cent, gekocht. En zoo telkens, als: tafel met 12 stoelen. Toen echter een fraai mahoniehouten spiegel- tafeltje te koop werd geboden, kon de bekende Manus, van de Noordermarkt, koopman in botten en lompen, de verzoeking niet weerstaan om dit kostbaar meubeltje op f 5 in te zetten. Doch dit bekwam hem slecht. Onverwacht word hem een slag toegediend, waarop een hevig gedrang volgde te midden waarvan Manus uit den kring naar het naastbijgelegen politiebureau werd gedreven. Dit kleine incident gaf aanleiding, dat uit het bureau een twaalftal agenten onder aanvoering van een inspecteur aanrukte en de orde herstelde. De ver koop had nu geregeld plaats en bracht 12 cts. op, en daarbij had men nu nog de kosten van den ver huiswagen. In denzelfden wagen werden de meubelen naar de Baangracht teruggevoerd, terwyl Reens en de zijnen naar »Constantia" aftrokken. Amsterdam, 1 Aug. Heden ochtend negen uur hebben ruim 100 timmerlieden op verschillende winkels het werk gestaakt, aangezien de patroons weigerden, aan de gestelde eischen (23 cents loon per uur en werkdag van elf uur) te voldoen. Het aantal patroons en aannemers, die in de eischen betreffende loon en arbeidsduur hebben toe gestemd, is heden geklommen tot 87. terwijl van 41, die nog eene gereserveerde houding hebben aangenomen, zeer velen zich zullen nederleggen bij de besluiten eener heden of morgen te houden vergadering van „Amstel's Bouwkring"; 31 werk gevers hebben zich beslist tegen de regeling ver klaard. Door het comité der timmerlieden-vereenigingen is aan de directie der marinewerf een onderhoud gevraagd ter bespreking van de loonquaestie. Een antwoord op dat verzoek is nog niet ingekomen. Omtrent de aanleiding voor de werkstaking onder de Amsterdamsche timmerlieden valt het volgende op te merken. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft, gelijk men weet, het minimum-loon en den maximum arbeidsdag vastgesteld van werk, dat ten behoeve der gemeente moet worden verricht. Het comité der Amsterdamsche timmerlieden heeft daarop een onderzoek ingesteld naar de voor nemens van de bazen inzake het loon. Van de bazen hebben 73, waaronder de voornaamste, zich bereid verklaard dat voorbeeld te volgen, 27 wei gerden en 42 hielden een slag om den arm. De timmerlieden, die bij bazen werkten die weigeren, staakten daarom Woensdag het werk. 2 Aug. Tot heden hebben 110 timmerlieden liet werk gestaakt133 patroons hebben de eischen toegestaan, 46 weigerden en S0 twijfelen nog. Door de justitie is een nieuw onderzoek ingesteld in zake den nog niet opgehelderden moord op den Amsterdamschen slachter Schut. Een der eerst gearresteerden is wederom ondervraagd. Een aantal Amsterdamsche diamantwerkers, die eenigen tijd geleden naar Amerika vertrokken, hebben aan hunne betrekkingen geschreven dat zij' in de diepste ellende verkeeren en veel armer zijn dan toen zij nog in Amsterdam waren. Wanneer de middelen hun niet ontbraken, zouden zij zoo spoedig mogelijk terugkomen, Ilaarleill, 2 Aug. Bij de heden gehouden parade der d.d. schutterij werden door twee schutters, ia uniformoproerige geschriften onder hunne kameraden verspreid. Toen zij ontdekt werden, zijn ze ontwapend en naar het politie-bureau gebracht, waar procesverbaal tegen hen werd opgemaakt. Na de parade werden zij vrijgelaten. 's Cilravenliase, 2 Aug. Was 't weder in den ochtend druilig, vegen 12 nur klaarde de lucht op en toen het uur van de parade daar was, be scheen het zonnetje vroolijk het exercitieveld, dat van alle zijden ingesloten was door dichte rijen toeschouwers. Precies te twaalf uur, toen de troepen in de Maliebaan waren opgesteld, kwam generaal Van HeldenGouverneur der residentie, die de man schappen zou inspecteeren, omringd door zijn staf, het exercitieveld binnenrijden. Onder den staf der niet-ingedeelde officieren was ook de kapitein van het leger van Noorwegen, in groot tenue en te paard. Aan de zijde, waar de generaal plaats had genomen, om de troepen voor zich te doen defileeren, stonden vele officieren, zoo van het Nederlandsche- als van het Indische leger, schutterjj-officieren, cadetten en adelborstenterwijl daar tevens de Vereeniging „Het Eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtin gen", de oud-strijdersvereeniging „Het Metalen Kruis" en de Vereeniging „Het Vaderland getrouw" en tal van ridders der M. W. O. een plaatsje hadden gevonden om van het militaire schouwspel te kunnen genieten. Nadat de manschappen waren geïnspecteerd, werd door het regiment grenediers en jagers eerst met de gewone, daarna met versnelden pas en door de bereden wapens in galop, later in draf gedefileerd voor den generaal, terwijl de muziekkorpsen vroo- lijke marschen speelden. Het geheel maakte een levendigen indruk. Dordrecht, 2 Aug. Onder de vele zaken, die de gemeenteraad alhier gisteren behandelde, verdient in de eerste plaats vermelding een besluit tot afzending van een adres aan de Regentes, waarin gewezen wordt op het gevaar en den hinder, dien de spoorwegbrug beneden de stad oplevert voor de scheepvaart op Dordt, in 't bijzonder voor de uit zee komende schepen. De Raad meent dat voor ziening in dezen toestand dringend noodig is. Het eenige middel om aan dezen toestand zooveel mo gelijk tegemoet te komen, is de aanleg van een behoorlijke haven beneden de spoorbrug, gepaard met eene verbetering van het Zeegat van Brouwers haven. Houdt en brengt het Rijk het Hellegat in goeden staat, dan is de gemeente bereid voor hare kosten een haven aan te leggen beneden de spoor brug. Is hiertegen bezwaar, met het oog op den thans gebruikten weg langs Hellevoetsluisdan vraagt de Raad den aanleg der haven voor rekening van het Rijk. Daar echter het Goereescbe Gat voor het binnenkomen van zeeschepen niot bruikbaar is en de toestand van het Aardappelengat en het Slijkgat van niet betrouwbaren aard is, geeft de Raad de voorkeur aan de verbetering van het Hellegat, met bet maken van de haven beneden de spoorbrug voor hare rekening. Het adres eindigt met het verzoek, dat de Regeering zal worden gemachtigd tot het indienen van de daartoe noodige voorstellen. Het adres werd goedgekeurd met 11 tegen 5 stemmen. Een ongehuwde moeder, de 36-jarige E. S. te Dordrecht, die weder bevallen moest, sprong met haar 2-jarig kind in de Knolhaven aldaar. De vrouw verdronk; haar kind werd gered. SlrUevi, 1 Aug. Een dief was in het café van Do Korver te Willernsdorp geklommen en bezig te stelen, toen hij gesnapt werd. De man zette het op een loopen, de politie achter hem aan. De vlucht ging over de Dordtsche Kil, langs Strijensas, voort door do polders het Land van Esch en het Oudeland. Aan het einde van het Oudeland is eene eendenkooi. De politie zat don dief kort op de hielen. Snel beraden ging de vluchteling te water. Alleen zijn hoofd stak nog boven het eendenkroos uit. Zoo hield hy zich doodstil. De politie zocht twee uren lang de man moest in de eenenkooi zijn, dat was gewis; waar hij zich echter verstoken had Eindelijk kregen zij hem te pakken. Hjj werd uit het water gezeuld, kreeg de boeien aan en zoo ging het naar Dordt! De man is een Duitscher uit Holstein. Rozcmlaal, 1 Aug. Do bezoekers van de Antwerpsche tentoonstelling kunnen niet genoeg gewaarschuwd worden vooral zorg te dragon hunne portemonnaies goed weg te steken. Niettegenstaande de stationschef te Esschen in de visitatiezaal en in de wachtkamers twee geheime politieagenten Iaat surveillcoren en op verschillende plaatsen: Past op de dieven" heeft laten aanplakken, gaat er goen week voorbij of personen meestal dames komen tot de treurige ondervinding, dat zij de dupe zijn geworden van sluwe, reizende •pick pockets' Maandag werd aan het station Rozendaal door een der treinsmids gevonden eene portefeuille, in houdende eene waarde van 10,000 francs. Door den vinder werd de portefeuille aan den ontstelden eigenaar ter hand gesteld, die hem tot belooning één frank wilde geven, welke edelmoedig heid de smid echter beleefd van de hand wees. Oud Vosmeer, 31 Juli. De onderhouds kosten van haven en kade zijn zóó groot, dat de gemeenteraad besloten heeft aan de regeering ver lenging te vragen voor de heffing van havengeld en van kadegeld, zooals die over de laatste drie jaren geschiedt, daar 1 October a.s. de termijn eindigt, waarvoor toestemming is verkregen. Het havengeld bedraagt 10 cent per ton, terwijl aan schippers die wekelijks gebruik maken van de havenwerken belangrijke korting is toegestaan; kadegeld wordt alleen geheven van suikerbieten en wel 15 cent van elk last, dat ingeladen wordt; het drukke vervoer toch in het najaar van dat gewas is oorzaak dat de onderhoudskosten der kade zoo groot zijn. Voor het berekenen van het havengeld moet de schipper zijn meetbrief overleggen, maar daar van rijkswege, na de afschaffing der patenten, de binnen vaartuigen niet meer gemeten worden, kan dit voortaan bij die berekening nogal eens aanleiding tot moeilijkheden geven. Uzcndifkc. Door den heer J. B. Hontele en andere koopers in den Braakmanpolder, is aan Gedep. Staten verzocht niemand hunner van kies recht in polderzaken uit te sluiteD. Vier koopers van ruim 2 '/9 Hectaren werden als ingelanden door de meerderheid niet erkend. Alissiiigeil. De de Ruyter-tentoonstelling belooft inderdaad belangrijk te worden. Dagelijks komen er voorwerpen in. Onder de merkwaardig heden, die ter bezichtiging zullen worden gesteld, dient vooral te worden genoemd het ordeteeken van den heiligen Michaël door Lodewijk XIV den Admiraal geschonken, n adat de Deense he Koning, Frederik III, hem had begiftigd met een gouden keten, alsmede met een jaarwedde van 2000 en hem in den adelstand had verheven. Voorts zal ter bezichtiging zijn het rad met hetwelk Michiel in 1618 heeft gewerkt in de lijnbaan »de Concordia" van de heeren Lampsens, benovens het rappier met gevest van bloedkoraal, hem ge schonken in den jare 1676 door den Markies de Los Velez, onderkoning van Napels, Verder zullen nog tal van kostbaarheden, op het leven van den Admiraal betrekking hebbende, ter bezichtiging worden gesteldo. a. schilderijen, portretten en andere merkwaardige voorwerpen. De tentoonstelling zal zoo uitgebreid worden, dat 2 groote kamers op het Raadhuis nauwelijks voldoende ruimte zulleu bieden om alles naar be- hooren te plaatsen. De eene zaal zal speciaal bevatten wat op het leven van de Ruyter betrekking heeft, de andere wat in verband staat met de geschiedenis der stad. Onder deze voorwerpen zijn er die uitsluitend zijn afgestaan onder voorwaarde van assurantie. De Z. AlissiilgCll, 1 Aug. Het beeld van Michiel Adriaansz. de Ruyter, dat door de ingezetenen van Vlissingeu aan Koningin Wilhelmina geschonken wordt, zal geheel van zilver zijn, staande op een zwart marmeren voetstukwaarop tevens al do opschriften zullen worden aangebracht, die het beeld zelf bjj de her-onthnlling zal dragen. Bovendien wordt op eene zilveren plaat op het voetstuk de opdracht aan H. M. de Koningin aan gebracht. CaOCS, 2 Aug. Gisteren geraakte op den's Heer Hendrikskindereudijk een spau paarden op hol. De wagen werd verbrijzeld, ccn lantaarn stuk gereden en de knecht die ongelukkig onder den wagen kwam, werd deerljjk gewond. Tot secretaris der vereeniging van burgemees ters, secretarissen en ontvangers van gemeenten, gevestigd te Goes, is, in plaats van wijlen den heer H. G. Hartman Jz. gekozen jhr. S. M. van Reigers berg Verslnys, benoemd secretaris van de gemeente Goes. ■i'i'Seke, 2 Aug. Er loopen altijd nog ge ruchten dat er ernstig sprake is van den aanleg van een stoomtram Iersekestation Kruiningen. Opnemingen zijn gedaan en naar men beweert zjjn de vereischte stukken, tot het verkrijgen van con cessie bereids aan onze Gedeputeerde Staten inge zonden. Wel zal het voor eenige stalhouders minder aangenaam zijn, maar toch is het te verwachten, dat het voor Ierseke in het algemeen van veel belang te achten is. Gemakkelijke reisgelegenheden bevorderen toch altijd het verkeer. Tlioleil. Donderdagnamiddag brak plotseling boven deze gemeente een onweer los, vergezeld van hevige stortbuien. Op eens stak de wind op en vernieldo eenige vlaggen, terwijl door een oubegrjjpe- ljjke oorzaak een zware deur van de bewaarplaats der brandspuit uit zijn verband werd gerukt. liruinittse, 2 Aug. Hoewel de vele onweders niet voordeelig voor deu mosselhandel zijn, werden de vorige weck 1400 ton mossden naar België en ongeveer 400 balen naar Holland, Dnitschland en Engeland verzonden. Depryzen, f 1,50 a f2, waren veel minder dan vorigo weken, door den grooten aanvoer in België. 170 ton Wieringer mosselzaad werd aangevoerd. Ouwerkerk, 3 Aug. Ook in Duiveland heeft zich eene sub-commissie gevormd, bestaande uit de heeren burgemeesters der gemeenten Bruinisse, Oostcrland, Nicuwerkerk en Ouwerkork, ter inzameling van gelden, noodig oin H.H. M.M. do Koninginnen bjj hun a.s. komst in Middelburg eene eenigszins waardige voorstelling te geven van de onder de boerinnen alhier vroeger meer be staande kleederdracht. Zicrikzec, 2 Aug. Ter gelegenheid van den 86sten geboortedag van H. M. de Koningin- Regentes, wapperde van alle openbare en vele particuliere gebouwen de vlag. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rijks-kustverlichtine te Wester-Schouwen, gedurende Juli 1894. »De Emele schrcijt, over die boosagtigheid, van die mensheid", kan men in eene kroniek lezen. Als werkelijk de hoeveelheid gevallen hemelwater, der raeuschen meer of mindere verdorvenheid aan geeft, dan beeft het mensebdom zich gedurende Juli zéér slecht gedragen, want: het regende op 23 dagen, en in 21 dagen verzamelde men hier 142,2 m.M., zoodot de Bannen 26,449,20 kub. M. ontvingen, tengevolge waarvan het water 0,25 M. rees. Als toegift kregen we daarbij nog eenmaal wat hagel. De lnchtsgesteldheid was dan ook 28- maal nevelachtig, 6-niaal mistig, 27-maal buiig, 18-maal betrokken, 12-maal zwaar bewolkt, 20- maal bewolkt, 12-maal lichtbewolkt en slechts 15-maal helder. De windrichting was: 9-maal N., 4-maal N.O., 9-maal O., 11-maal Z.O., 10 maal Z., 16-maal Z.W., 25-maal W. en 9-maal N.W.; de kracht 15-maal N.Z.K. en stormachtig. De hevigste vond den 14n, 24n en 80n plaats, respectievelijk bedragende 32,8, 21 en 22 m.M. in de 24 uren. Weerlicht zag men 14-maal, donder boorde men 10-maal, ouweder trok 6-maal kort langs deze plaats. Ringen en kringen om de zon en maan zag men 3-maal, regenbogen 5-maal; het dauwde 6-maal. De temperatuur was dooreengenomen beneden het normale. Bij kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf voor den polder Rapenburg F. P. Polderdijk; tot dijkgraaf voor het waterschap Niouw-Bommenede J. van der Bijltot plaatsvervangend dijkgraaf voor den polder Jouge V. M. Krepeltot gezworen voor het waterschap Sint Annalaud D. Goedegebuure Jz. en tot gezworen voor den polder den Oosteren Ban van Schouwen R. Steur Krz. Bij de jongste veranderingen in bet personeel der rijksveldwacbt is aangesteld tot rijksveldwachter A. Smallegange, rijksveldwachter, jachtopziener te Heinkenszand, en verplaatst met 4 Aug.D. van Bloois, van 's Gravenhage naar St. Maartensdijk A. Smallegange voornoemd, van Heinkenszand naar YlissingenJ. Beeks, van Vlissingen naar Borselen, in de plaats van D. Buurman, overleden. Bij Kon. besluit is, ter ondersteuning in hunne studiën, van rijkswege een beurs van f 800 verleend aan de «tudenten bij de rijks-universiteit te Leiden: K. C. Crucq in de faculteit der genees kunde Utrecht: E. A. van Melle in de faculteiten der godgeleerdheid en der letteren en wijsbegeerte. Zicrlkzee, 3 Aug. Wij vestigen do aandacht onzer lezers op den voort te zetten verkoop van tapijten, karpetten, gordijnen enz. enz., die op Maan dag en Dinsdag in de Concertzaal alhier zal worden gehouden. Behalve deze week reeds aangekondigde goederen is de ruime collectie thans wederom met een aantal nieuwe artikelen vermeerderd. Zie advertentie Eerste Blad). De Nederlandsche inzenders op de tentoon stelling te Chicago hebben in het geheel voor ruim f 116,000 verkocht. Voor de betrekking van hoofd der op te richten school voor Geref. lager onderwijs te Oost en West-Souburg is uit de 76 sollicitanten het volgend viertal opgemaakt, n.l. de heeren: A. F. van Ek te Uithuizermeeden, J. Holtrust te Katwijk aan Zee, vroeger te Zierikzee, M. de Kool te Rijs- oord en A. van Veen te Gorinchem. Bij het te 's Hage gehouden examen Fransche taal (L. O.) is o. a. geslaagd Mej. W. A. Bolland van Goesvoor het examen Engelsehe taal de heer A. Franso van Middelburg. De Abdijgebouwen te Middelburg zullen met het oog op de komst der Koninginnen nu nog ge restaureerd worden. De heer Bouvy te Dordt zal o. a. 50 oud-Hollandsche glasramen moeten leveren. Te Biervliet geraakte een boerin op hare hofstede nabij het dorp in den privaatput. Op het angstgeschreeuw verscheen een burger, die met behulp der knechten de vrouw uit hare onaangename positie verloste. Nog juist in tijds, want de vrouw, van wie alleen maar het hoofd nog zichtbaar was, geraakte reeds bewusteloos. Door den minister van waterstaat is bepaald dat het letterteeken voor schepen, die de zeevisscherij uitoefenen, is, voor die uit Arnemuiden ARM, Biervliet BIE, Borssele BOR, Boschkapelle BK, Breskens BR, Brouwershaven BH, Brninisse BRU, Clinge CLN, Colynsplaat CP, Goes GOE, Grauw GRA, Haamstede HS, Hontenisse HON, Hoofdplaat HP, Kerkwerve KE, Krabbendijke KI3, Kruiningen KN, Middelburg MG, Terneuzen NZ, Nieuw-Vos- meer NV, Oud-Vosmeer OV, Philippine PI, Poort vliet PV, Rilland RL, St. Annaland SAL, St. Philips- land PS, Stavenisse SV, Stoppeldijk STO, Tholeu TH, Veere VE, Vlissingen VLI, Wemeldinge WMD, Yerseke YE, Zierikzee ZZ en Zoutelande ZL." De ontrouwe beambte, belast met het ophalen der gasrechten te 's Hertogenbosch, is te Antwerpen gearresteerd. Door den beer J. Verheul te Leerdam is voor zjjne benoeming als onderwijzer te Krabben dijke bedankt. Een Hollander, een heer van Hulst, die zijne twee dochters te Antwerpen was komen bezoeken, reed met de tram van de Tentoonstelling naar hare woning. Op zeker oogenblik wilde hij van het voorplat form springen, doch hjj viel en zoo ongelukkig, dat do voettree tegen zijn hoofd terechtkwam. Met verbrijzeld kakebeen werd de ongelukkige naar het gasthuis gebracht. Naar R. v. A. mededeelt, zal Woensdag 8 dezer een proces worden gevoerd van De Baan breker tegen de gemeente Leiden. Tegen dien datum is de burgemeester door Van der Wallen voor het Kantongerecht gedagvaard tot betaling van f 54,84, wegens schade aan hem berokkend, door onrecht matige belemmering in zijn bedrijf en het ontnemen van bladen. ~- Iets nieuws in de onderwijzerswereld! Te Wijk aan Zee en Duin worden oen onderwjjzer en eene onderwijzeres gevraagd, resp. op f 550 en f 500 salaris, doch beiden mogen kosteloos een kamer in de onderwijzerswoning betrekken. De Arnh. Ct. deelt omtrent een aanvaring van de >Concordia" met de »Simson" het volgende mede: Met oene tot dat doel van de stoomboot-onder- neming Concordia" to Arnhem gehuurde boot, was Zondag j.l. een pleiziertochtje van Arnhem naar Rotterdam en terug georganiseerd. Met een 250tal personen aan boord vertrok men 's morgens vroeg van Arnhem. Op den terugtocht passeerde men te balftien het fort Everdingen, teen, naar men ons meedeelt, de sleepboot »Simson", zonder het voorgeschreven aantal lichten op, van den tegenovergestolden kant kwam aanstoomen. De sleepboot, die aan verkeerden oever voer, wilde nog te elfder ure oversteken, waardoor een aanvaring onvermijdelijk en de »Concordiaboot" de sleepboot aan den achterkant inliep. De pleizierboot kreeg daardoor zelve een groot gat in den voorsteven. Het schip maakte daardoor water, doch door de waterdichte beschotten was er van gevaar voor zinken geen sprake, en de kapitein wilde naar Arnhem doorstoomen. De passagiers dachten er in hun angst anders over en eischten, zelfs onder bedreiging met messen, dat het schip naar den wal zou stoomen. De kapitein bracht daarop de boot aan een krib, naar den oever. De paniek was toen zoo groot, dat eenigen te water sprongen, die behouden aan wal kwamen. Het grootste gedeelte der passagiers verliet de boot, een vijftigtal bleven aan boordwaarmede naar Kuilenburg werd gestoomd. Aldaar gelastte de burgemeester, dat het schip tot 4 uur zou blijven wachten. Toen het bleek dat het water niet in het schip doordrong en de reis zonder gevaar kon worden voortgezet, gaf hij verlof tot voortvaren. Te 4 uren vertrokken, kwam do boot geheel met eigen stoommiddelen gedreven te halfnegen te Arnhem aan. Woensdag 8 Aug a.s., ter gelegenheid van den velddag van het Leger des Heils", zal een extra-trein loopen van Vlissingen en verder de geheele Zeeuwsche lijn naar »Nimmerdor", bij Amersfoort, de buitenplaats van baron Van Boetse- laar, waar dat feest gevierd zal worden. Naar wij vernemen bestaat bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen het voornemen om bij gelegenheid van het bezoek der Koninginnen aan Walcheren elk uur een extra-trein te laten loopen van Breda, Rozendaal naar Vlissingen. Door het hoofdbestuur der Schippersvereeniging Scbuttevaer" is aan den minister van waterstaat o. a. het verzoek gericht, tot opruiming van het wrak (muur of toren van Roe mors waal) in het Bergsche diep op de Ooster-Schelde. Bij den Raad der gemeente Wageningen is ingekomen een adres van den heer A. S. Fransen van de Putte te Nieuwer-Amstel, waarin deze verzoekt hem concessie te verleenen, om die plaats electrisch te verlichten. Uit de celgevangenis aan den Heereweg te Groningen worden 60 gevangenen, wier straf vijf en meer jaren telt, naar Leeuwarden vervoerd. Per dag worden twee transporten, bestaande uit drie gevangenen, begeleid door 6 Rijksveldwachters met een kommandant, overgebracht. GedecoreerdIn eene gemeente in Zeeland werd mijnheer X benoemd tot bestuurslid eener vereeniging. Daarop in de sociëteit komende, werd hij door een paar kennissen gefeliciteerd. Een der stamgasten, die zich bij de biljart bevond, infor meerde naar de reden der felicitaties aan den heer X. Weet je dat niet, vroeg hem daarop een ander bezoeker. X is gedecoreerd met de Oranje- Nassau-orde. En nu had men de speech moeten hooren, die door hem werd afgestoken. De toe spraak vloeide over: van belooning van burgerdeugd, toewijding aan land en koningin, en juist maakte hij zich gereed om een driewerf »hoch" op den nieuwen ridder in te stellen, toen een onbedwing baar gelach hem overtuigde dat hij zich had ver galoppeerd. Zondag werd door een dame van 20 jaren, aan het Groot Badhotel te Katwijk aan Zee, een zeebad genomen. Hoewel zij nimmer in zee was geweest, ging zij hiertoe over zonder een badvrouw mede te nemen. Zij waagde zich daarbij te ver in zee, zelfs zóóver, dat haar broeder haar toeriep terug te keeren. Plotseling echter verdween zij als werd zij door een duizeling overvallen. Spoedig werd zij op het strand gebracht, doch, hoewel er zes doctoren tegenwoordig waren, haar levensgeesten konden niet worden opgewekt. Te Sneek tracht men het loon van den timmermansknecht tegen het volgende jaar in overeenstemming te brengen met het minimum-loon dat de gemeenteraad heeft vastgesteld bij aanbesteding van gemeentewerk, nl. 16 ct. per uur voor den timmerman en 13 ct. voor den opperman. Ook den werktijd wil men brengen van 13 op 11 uren. De brug- en sluiswachters in dienst van 'trijk, die tot nu toe bij de uitoefening van hun functiën als hoofddeksel een zware pet droegen met een breed rood lint, waarop in zwarte letters het woord Waterstaat, zullen binnenkort van een sierlijker pet worden voorzien. Van het fatsoen als meer eigenaardig de schippers dragen, met broederen bodem en van een fijne blauwe stof, zal de pet in plaats van den gekleurden bandelier slechts van een smal zilveren koordje als onderscheidingsteeken voorzien zijn. Blijkens een mededeeling in de Pr. Gr. Crt. van de zich noemende financiëele commissie, in zake Neerbosch, waarin ook dr. L. A. Bahler zit ting heeft, waren de gelden, die indertijd gevraagd werden om den heer Van Deth in de gelegenheid te stellen de bewijzen te leveren van de kwade trouw des heeren Van 't Lindenhout, bestemd om in Amerika de noodige bouwstoffen op te doen. Het is der finaDcieele commissie in zake Neer- bosch zoo lezen wij - hoogst aangenaam het Nederlandsche volk te brengen uit zyn twijfel en verdenking tot die mate van zekerheid, welke zij zelve kan geven omtrent de uitlaodigheid van den heer Van Deth. Te meer daar allen, die aan ome oproeping hebben gehoor gegeven, recht bezitten op onze inlichting. •Van Deth is in de gelegenheid gesteld om zijn bekende belofte te gaan vervullen. Met de benoodigde som van f 2500 in handen is hij den 14den Juli naar Amerika vertrokken. Door de aanwezigheid der hoogst gewichtige ge tuigenissen in Amerika ware zijn reis daarheen, zonder samenhang met zjjne tegenwoordige ver houding tot onze justitie, noodzakelijk. Buitendien had hij al van dr. C. J. Calkoen een gastvrije uit- noodiging naar Amerika, om te pogen daar door vergaderingen zyn geldelijke wapenen te versterken. Blijkens een telegram uit New-York is Van Deth reeds in Amerika aangeland. •Nu zou dus onze commissie alleenlijk nog de verantwoording van den heer Van Deth, na zijn terugkomst in het vaderland, behoeven af te wachten. Indien niet de bepaling, waaronder aan do com missie de ronde som van f 2500 is overgedragen, haar vacantie vooralsnog onmogelijk maakte. Want van particuliere zijde is ten behoeve van de zaak- Neerbosch die som van f 2500 slechts afgedaan by wijze van voorschot. •Wat aan bijdragen ingekomen is, een bedrag van f 700, berust nog steeds bij den penningmeester der financiëele commissie, maar zal derhalve met al het geld, dat nog moge toevloeien, aan den gever van dat voorschot worden uitgekeerd". Zondagnacht werd de kapitein-adjudant Kamerling van het le regiment infanterie, tijdelijk te Assen vertoevende, op de Torenlaan aldaar aan gevallen. De heer Kamerling kwam te half twaalf ongeveer van eene familie aan den Beilerweg, waar hij den avond had doorgebracht en ging langs den Beilerweg, van der Feltz-park, om verder zich naar de nieuwe kazerne te begeven. Bij het gymnasium sloeg hij, onbekend met de richting, waarin hy zich begeven moest, in plaats van links, rechts af. Reeds eenige oogenblikken had de heer Kamerling bemerkt, dat hem een persoon op den voet volgde, niet geheel nuchter scheen te zijn en eindelijk naast hem kwam loopen. Toen de kapitein nog daarop bemerkte, dat deze persoon naar een ander, die op het houten hek van het gymnasium zat, ging en met dezen fluisterde, versnelde hy eenigszins zyn pas, om van het onaangename gezelschap te worden bevrijd. Op de Torenlaan echter, juist op het duisterste gedeelte van die laan, hoorde hij twee personen haastig achter zich aankomen en kreeg hy, terwijl hij zich omwendde en de personen hem aanpakten, een vuistslag voor het hoofd. Hij kwam op den grond terecht, maar wist spoedig weder op do been te komen en, door zijn sabel te trekken en zich te verweren, de twee mannen op een afstand te houden. Een van hen ontving een slag met de sabel. De kapitein verloor bij de worsteling zijn uniformpet, welke niet is teruggevonden. Van het gebeurde is hij de politie aangifte ge daan. Het zal echter niet gemakkelijk zijn de daders te vinden, daar de kapitein de gelaatstrekken der personen wegens de duisternis niet heeft kunnen zien. Of de dryfveer in deze roofzucht is geweest en de aanvallers wisten, dat de kapitein eene grooto som, 1500, bij zich had, of dat wraakzucht ran iemand, die misschien vroeger onder zijne bevelen heeft gestaan en zich verongelijkt rekent, in het spel is, zal dientengevolge wel niet aan het licht komen. -— In een sparrenbosch naby Rozendaal heeft een tweegevecht plaats gehad tusschen den hoofd-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 3