/llltlkZIISflIl NIEUWSBODE. Zaterdag 4 Augustus 1894. Eerste Blad. RECLAMES. Dr. LANGEN's MELKSUIKER, AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIËN. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6493. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. 15 regels TsU Cts. Elke regel meer 1£> Cts. Bij de kindervoeding heeft men het meeste succes met in bussen van kilo inhoud tl 90 en kilo 25 cts., uit de Nederlandsche Albuminefabriek, Leiden. Verkrijgbaar te Zieriki.ee bij den heer A. Constandsï. Bruinisse A. J. Gideonse. KENMSGEV1IVG. Bekening der Qemeente over 1893. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bij deze bekend: dat de Rekening der Gemeente over het jaar 1893, ingevolge Art. 219 der gemeente-wet, van heden af, ge durende veertien dagen, voor een ieder ter inzage op de Secretarie is nedergelegd, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Zierikzee, den 1 Augustus 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt hekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het belastingjaar d.d. 26 Juli j.l., No. 49, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 3 Augustus 1894. Ch. W. VERMEUS. Transvaal. Pretoria, 1 Aug. Nadat Malaboch Zondag t ,t twee malen eene vergeefsche poging had gedaan, door den gordel van Transvalers heen te breken, heeft hij zich Dinsdag gevangen gegeven. Amerika. In de Yereenigde Staten heerscht nog steeds groote warmte. Te New-York zijn honderden menschen ziek, tengevolge van de hitte. Zondag stierven er 10 aan zonnesteek. Zwitserland. Een Fransch klokkenmaker te Genève heeft een klok vervaardigd, die de uren roept in plaats van ze te slaan. Door middel van een phonograaf hoort men: «Het is zes unr!" »Het is halftien!" enz. Engeland. Te Londen heeft een inschrijving plaats gehad tot terugkoop van het graf van Christus. Het comité heeft 2000 bijeengebracht. De Turksche Regeering eischt het optrekken van een hoogen muur tot afscheiding van de Mohamedaansche begraafplaats. Frankrijk. Lyon, 2 Aug. Heden komt de zaak van Caserio, de moordenaar van Carnot, voor. De omtrek van het gerechtshof wordt bewaakt door een bataljon van het 98e regiment infanterie. Do bruggen welke naar het gebouw leiden zijn door de troepen bezet. Geen enkel incident heeft zich voorgedaan bij het binnenkomen van het publiek. In de banken voor de pers zitten meer dan honderd verslaggevers. De warmte is verschrikkelijk. Kwartier over negen wordt de zitting geopend. De raadsheer Breuillac presideert, hij wordt door twee raadsheeren bij gestaan. Het O. M. wordt waargenomen door den procureur-generaal Fochier. Om half vijf in den ochtend was Caserio reeds van de Saint-Paulgevangenis naar het gerechtshof overgebracht. De akte van beschuldiging is zeer lang. Zij geeft een omstandig relaas van den aanslag, deelt den levensloop van den moordenaar mede cn legt nadruk op de gedurige verstandhouding, waarin hij geweest is met buitenlandsche anarchisten. In den loop van het verhoor neemt Caserio alle verantwoordelijkheid voor zijn daden op zich. Hij is nimmer ziek geweest en geen zijner familie leden werd ooit door waanzin aangetast; de aan vallen van vallende ziekte, waaraan zijn vader leed, waren veroorzaakt door een schrik. Duitschland. Eene geheel nieuwe methode van smokkelen is dezer dagen door een Duitsch luchtreiziger toe gepast. De man was namelijk in Nederiand op gestegen, nadat hij eerst eene goede partij sigaren in het schuitje had geborgen. Een gunstige wind deed hem landen in de Rijnprovincie, waar hij zijn artikel nu met goede winsten afzet. België. Een vermakelijke aanklacht wegens beleediging is door den Antwerpschen rechter dezer dagen be handeld. Een handelaar in verfwaren S. had met zijn compagnon B. twist gekregen en dientengevolge een nieuwen verf warenhandel geopend in de nabij heid van den ouden winkel. Ten overvloede liet hij zijnen winkel op volkomen dezelfde wijze schilderen als de oude en van eenzelfde uithangbord voorzien. Dit trok evenwel niet genoeg en nu liet S. zich een groot uithangbord maken en daarop een gaper schilderen, welks trekken eene merkwaardige gelijkenis met die van den voormaligen compagnon vertoonden. B. achtte zich beleedigd en diende een aanklacht in. Hoewel S. ontkende dat het zijn doel was ge weest zijn voormaligen compagnon te doen afbeelden als gaper", veroordeelde de rechter hem voor waardelijk tot 14 dagen gevangenisstraf en300frs. boete. De Zondag te Brussel gehouden allegorische optocht van bloemen moet bijzonder fraai zijn geweest. Een ruiter met blonde haren en een stralen kroon dragende, gekleed in goudlaken, stelde den zonnegod voor. Jonge meisjes in het wit met goud, een gouden ster aan het voorhoofd, leidden zijn paard bij gouden guirlandes. Hem volgden «Ridder Lente" in licht gebloemd satijn, ook met een lijf wacht van meisjes en herauten met zijden banieren enz. Het viooltje, de hagedoorn, de lelie, het ver- geetraijnietje, alles was vertegenwoordigd en het geheel moet een allerbekoorlijkst kleurentafereel hebben opgeleverd. De stoet was ontworpen door den schilder Den Duyts. Te Antwerpen 6tond dezer dagen terecht de hoofdman der Pawnee Bill's, die, naar men weet, de tentoonstelling aldaar door hun tegenwoordigheid opluisteren. Men had namelijk, omdat de Indianen hun schulden niet betaalden, een gerechtelijke ver volging tegen hen aangevraagd.* De Rechtbank had machtiging verleend tot het in beslag nemen van de eigendommen van het gezelschap, maar toen de deurwaarder zich in het kamp vertoonde, stegen 60 leden van den troep te paard en reden weg om zich in veiligheid te brengen op Nederlandsch grondgebied. Niettemin bleef de commandant, kapi tein Gordon, achter, die moest toelaten, dat alle goederen en de nog achtergebleven paarden in beslag werden genomen. Dat het geval op de tentoon stelling groot opzien veroorzaakte, spreekt van zelf. Oude liefde. In Belgil! zijn dezer dagen ge trouwd een oud-strijder van 1830, een 88-jarig man, met eene 75-jatfge vrouw. De anarchist, die in Serviö gevat werd, is ten slotte gebleken toch niet de zoogenaamde Russische Baron te zijn. De Belgische Regeering heeft nu een prijs van 10,000 fres. uitgeloofd aan dengeen, die de verblijfplaats kan aanwijzen van dezen pleger der dynamietaanslagen te Luik, wiens ware naam Iahogolski Cyprien is. De bekende Belgische werklieden-leider Jean Volders is naar een krankzinnigengesticht overge bracht. Volgens de goneesheeron bestaat er geen hoop op herstel van den 38-jarigen man. Een geheimzinnige ontdekking haart te Brussel groot opzien. In den groontenkelder van het klooster der zusters Ursnlinnen te Melsbroeck is bjj het weggraven der aarde aan den kelder zon een andere bestemming worden gegeven het lijk ge vonden van een 30-jarig meisje, naar men wil zekere juffrouw Tengels, een half onnoozele, die sedert het bijwonen der mis op den 30en Juni 1890 spoor loos was verdwenen. Een gewezen werkman van het klooster, nu soldaat, is als verdacht de misdaad te hebben gepleegd in hechtenis genomen. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. Het vergaan van het s.s. „Castor". Het II.blad ontleent aan een particulier schrijven van een der passagiers a/b. van het gezonken s.s. Castor" het volgende: Op 28 Juli waren wij des ochtends Dnngeness gepasseerd, zoodat wij er op rekenden Zondag morgen te Amsterdam te zijn. Ik lag eenigszins ongesteld te bed, toen ik tegen 5 uur de stoomfluit bij voortduring hoorde gaan. De machine werkte zacht aan en het schip liep zeer weinig vaart. De loods was reeds aan boord, anders had ik gedacht dat wjj daarop wachtten. Nu echter begreep ik wel dat het mistig moest zijn, hoewel wij slechts even te voren het s.s. «Rembrandt" van dezelfde Maatschappij gepasseerd waren en de beide booten elkander gesalueerd hadden, zoodat er toen nog een goed gezicht was. Ik maakte mij dan ook volstrekt niet ongerust, daar ik den kapitein op de brug wist en liep slechts even naar boven om uit te kjjken. Het was zéér dik, zoo zelfs dat ik van uit dekajuitskap de brug niet of slechts zeer onduidelijk kon zien. Daarop begaf ik mij weer te bed, doch nauweljjks lag ik, toen ik opgeschrikt werd door een hevigen stoot, gevolgd door een knarsend, krakend geluid, juist alsof het schip op de klippen liep of over den grond schuurde, zoodat ik mij dit laatste, bij mijne onbekendheid met zeegaten, werkelijk eenige oo^en- blikken verbeelde. Ik schoot haastig eenige kleedin^- stukken aan en vloog naar dek, jnist toen de kapitein met stentorstem in de kap schreeuwde: «passagiers onmiddelljjk boven komen!" Een tooneel van verwoesting vertoonde zich aan mijn blikken. De «Castor" was aan stuurboordzijde een weinig achter midscheeps door een groote ijzeren bark ingeloopen. De scherpe steven van dit vaartuig, dat ondanks don mist met volle zeilen was blijven doorvaren, had een reusachtig lek beneden de waterlijn gestooten, door welke opening het water met groote stroomen drong, terwijl zijn boegspriet groote schade op ons achterdek had aan gericht. Onze machine stopte en de stoom ontsnapte met geweld uit de veiligheidskleppen, die door den chef-machinist waren geopend. Een gedeelte van de bemanning was reeds in den eersten schrik op het aanvarende schip overgesprongen, voor de rest was dit onmogelijkwel was er een tros uitgebracht om de beide schepen bij elkaar te houden, maar de kapitein van het Duitsche zeil schip sneed deze koelbloedig door en zijn vaartuig verdween langzaam naar achteren in den nevel. Met bewonderenswaardige zelfbeheerscbing gaf de kapitein der «Castor" zijn bevelen. Hoewel er visschersvaartuigcu in de nabijheid waren, was het zaak spoedig de bakboordssloep te water te brengen, daar het stoomschip snel zonk. Gemakkelijk was dit niet bij het klein getal handen die aan boord restten, daargelaten dat het geluid van het water dat nu met donderend geweld door het lek naar binnen drong, de stoutste harten van vrees deed kloppen. Het werd meer en meer tjjd: het water stond reeds bijna gelijk met het dek en het schip kon elke minuut ja elke seconde onder onze voeten zinken. Maar niemand verloor het hoofd, met reuzen krachten werkten allen mot den kapitein aan de spits door, binnen 6 minuten was de sloep te water, en wjj allen sprongen er in. Nog een oogenblik stond de kapitein op het dek en liet den blik over zijn schip gaan, toen sprong ook hij in de sloepde laatste die van boord ging. Nog geen minuut daarna zagen wij het schip snel zinken. Wij waren gered, gelukkig, maar het was op het kantje af, zooals men zegt. Intusschen van de bezittingen der opvarenden kon niets worden geborgen: wjj brachten er het leven af, maar ook niets meer. Opmerking, maar zeker geen waardeering ver dient het feit, dat toen de personen die aan boord van het zeilschip onze pogingen zagen om de sloep bniten te krijgen, vreezende dat wjj niet daarin zouden slagen, den Duitschen kapitein verzochten zjja sloep, die gereed hing, te striken, dit verzoek door den gezagvoerder werd geweigerd. En toch, zooals uit het bovenstaande blijkt, was het eene qnaestie van seconden en van leven of dood voor twaalf menschen. Visschersvaartuigen namen ons allen aan boord en brachten ons behouden te Folkestone aan wal. Nog eens, ik kan geen woorden vinden om mijne bewondering uit te drukken over de kalmte en den koelbloedigen moed van gezagvoerder en officieren. Deze heeft ons allen het leven gered. Van het oogenblik der aanvaring tot het zinken van de «Castor" verliepen slechts 10 12 minuten. Ingezonden stukken. Saimenspraike tusschen Jilies Krukel en Stoffel Bieze. XI. VI. J i 11 e s. Uut naorigeid kom ik nai je toe buurt, want m'n Saore is zoa uut 'r umeur, want deur de regen is erkwaid in de airappels, de aolebessen bin zoa zuur dat ze d'r geen wien van kan maike, de suukerboontjes oak te veel nat, in Kee d'r geite eit de geiteziekte in zal zeker doadgai, want de meeste gai d'r van kapot. Stoffel. Je zou m'n schidik maike van aol die ongelukken, mar buurt, dienk je dan dat jie alleenig ekastied wordt? Dair bin d'r vele die d'r deel kriegc, Wullcm neve zit mit bedurve ooi, Marienus buure mit geschote zaid, Horretje eit wat mit z'n vlas. Pietje Bom klaigt oak over den slechten tied, de dokters klaige over de vele zieken, zoa eit ieder wat. J i 11 e s. Jao, mar de lestgenoemde bin et beste of, want oe slechter de airpels, aolebessen in suukerboonen bin, oe meer of ze schrieve. Stoffel. Je bint tegenwoordig te erm om ziek te worren, dair bluuft geen duitje meer over om is nair de mart te gain. Jilies. Je eit toch mit je Griettc nair Rcnisse eweest? Stoffel. Jao man, da's onze mart, dan gai ik bie de schoolmeester koffie drienke, in de erreberge bonele, op Grol ek weze etc en toe wouw de notaoris m'n om thee te drienken, mar ik zegge tegen Griettc, laite m'n mar bedanke, want 't is zoo'n raoren tied om bie 'n notaoris te kommen, je most net as de moggen, oak is in de kairse vliege. Jilies. Kwam je dairora soa gauw nair de erreberge veromme? Stoffel. Dat ao z'n reden, want ik zag 'n deel waigens komrne, ik docht, ik mos is kieke of d'r geen kennissen bie bin, in warempel, dair trof ik neef Ubrecht in neef Gerard uut Dreister an, mit 'n groat gezelschap meisses, vrouwen, jongere in manskerels. M'n Griette was al gouw an de prait mit de nichten, die mit 'n eerlje mit 'n vail oetje an kwam me kuijerc. Zoa gauvr as ie m'n naim oirde, gieng ie 'n bilje op zie, want ie ao al is verlangt om kennisse mee m'n te maiken, in noe 't er an kwam, keek ie leep anders om me. Jilies. Dat zie je wel meer, mar mogelik was ie wel verliefd. Stoffel. Nee, dat geloaf ik nie, want ik oirde laiter van m'n Griette zegge dat ie den bais in de butterfabriek van Zonnemaire was, ie was m'n alcel out de kennisse egroeid, mar toe 'k dair is ewist aod tk toaveel op m'n Griette te passen, dat ik um nio goed czien M'n Griette eit noe motte belovc om nog is te komme kieken, in zoa gouw as ze koeien eit, zette m'n 'n flliaol op Aimsüe, zcit ie, dan cije de melk zoa van onder de koeien nair de fabriek te briengen. Jilies. Dat zou zoa kwaid nie weze; as m'n geite d'r deur komt, dan kun ze op mien oak rekene. Stoffel. Ik geloavc dat de melkerie van aol et slechte toch nog et beste is. Jilies. De moed gait er uut buurt, in dairom zou ik mar liefst doe zooas den ouwen boer van de drie willigtjes, op m'n renten leve, in op de mart een koekje kappe; dan eye plezier voor weinig geld. Stoffel. As m'n dat konne doe, zou'tangenaim weze, mar de naigels bin te kort buurt. Jilies. Jie zou zeker mit dat schrieven van neef Stoffel uut Deventer gaim instemmen, in landnationalisatie in 't leven elpe roepe. Stoffel. IVat is dat voor dienk dat mot je m'n is vertelle. Jilies. Dat zal'k je in korte woorden zegge; b.v.: ze zouwe aol et land dat er onder Aimstie leit, wille onteigene, tegen schaideloosstelling, ten beoeve van den Stait, van de provincie, of de gemeinte. Et Staitsbezit van den grond in de monopolis, de Bank, et ypotheekwezen, de spoorwegen, gasfabrieken, waiter- leidingen, telefoon in aol die kliekjes meer, onder eigen beëer van den Stait of van de gemeinte. Dairbie mit toepassinge van aolgemeen stemrecht, om de uutzuuginge van den errebeid deur de groate geldmannen, te veranderen in eene maitschappie, die op et beginsel rust, dat ie, die werkt zal geniete, Ie die spairt zal bezitte, zonder dat iemand de macht zal van de vruchten van z'n errebeid of van z'n bespairinge 'n cent te ontnemen. Stoffel. Dus as ik dat goed begrieppe zou aol de boeren in eeren die land dat land of-e-nome worre, in wat kriege ze dan in de plekke? Jilies. Dan wordt dat billijk getexeerd, zoadat de stait of de gemeinte nie te veel mot betaile, in dairvoor kriege die landeigenairs papiertjes dair ze aole jaire 3rente van kunne trekke. Stoffel. Mar gestelt dat mien land noe gewairdeerd wordt, in ik worre nauweliks middelmaitig uutbetaild, zoa dat ik van de rente nie kan leve in ik me nie in stait voele om et tegen oage pacht te beboeren, is dat billijk, dat ik dat land dair ik an wurmende aoltied m'n broad op ver diende, zoa mar ontnome worre? Jilies. Ja mar man je kunt et dan van de gemeinte pachte, die an ieder die dan land wil 'n stikje verpacht. Stoffel. Dan oop ik dat ik uut den tied bin, anders mot ik in m'n ouwen dag nog ard gai werke, in weer van voren ofan gai beginne om droag broad te eten. Jilies. Dat zal zoo'n vairt nie loape, want et land wordt op z'n wairde veruurd, dat m'n dair goed van kan leven. Ieder kan eenige gemetens bekomme. Die grond wil beboere gait nair de Burgemeester of nair 'n Commissie die op dat durp dairvoor anesteld is, in vraigt om grond. As noe de vraige in 'n gemeinte groat is, dan krieg je weinig. Is ze nie groat, dan kuije 'n groaten boer worre. Mit de eeren eije dan niks meer te maiken, want die dan geen land meer, in beoeve zich nie meer mit de boeren in te laiten. Stoffel. Dat zulle de eeren wel prettig vinden, mar of ze et plezierig zullen vinden dat ze de leste duiten nie meer uut de boere bosse kunne aile, dat betwuufel ik. Jilies. Nog zouwe m'n geen belastingen meer beoeve te betailen, want de stait in gemeinten trekken de pachtsom men, dair m'n dan aoles van bestrie kan, zoadat aole mensen gelieke genieten van de voardeelen der airde, in niemand zich ten koste van anderen kan bevoordeelen. De totale opbriengste van de pacht wordt geliek onder aole burgers, mannen, vrouwen en kinderen verdeeld, rnar van ieder andeel wordt 'n geliek deel ingouwe voor de kosten van et bestieren in voor et onderoud van inrichtingen ten aolgemeenen nutte. Scholen, ziekenuuzen, pensioenfonsen voor weeuwen in bejairden, et maiken van goeije verkeers wegen deur eel Schouwen, in de slechte straitwegen sebiet verbeteren. Stoffel. Et klienkt eel mooi mar ik vreeze dat de oppersten weer mar et best of zulle weze. Die zullen de schaipjes schere in et volk de verken. Jilies. Begriept et goed Stoffel et land is nie voar de bestierders, mar voor et volk. Et volk is er totaol bais over as ze de pacht mar betaile. Stoffel. Je zeit dair 'n goed woordas ze d'r pacht mar betaile, dat zal wel is overschiete, want dair bin d'r die van geen groate pacht vervaird bin, want as ze 't nie dan betaile ze nie. In dat geval zal er nie veel voor de gemeinten of voar de stait meer te deelen wezen. Jilies. Dair zal oak minder benoadigd weze, want deur et ofaohaffnn van de belastinge, vervaole van zeis aol de ambtenairs van de belastinge in de commiesen. Oak de jachtopzieners of kottebeijers, want aoles is dan vrie. Ze kunne as de kasse wat schraol is de trektementen van de eeren der Burgerscholen, den tied van twee rnainden vacantie inouwe, want dat is toch ongeoord om zoo lange de kinders achtereen te verwairloozen. Stoffel. Wairschienlik komme d'r dan wel dubbele stellen van die soort leerairs, dan oeve ze nooit vacantie an de kinders te geven. Want aol die ambtenairs kunne geen boer worre. Jilies. Nee buurt, dan worre ze dominé of dokter, daar is nog taiken mee te maiken. Stoffel. As 't er dan mar gouw 'n dokter op Aimstie komt die voar z'n eige niet te veel noodig eit, in biegevolg weinig an z'n pasenten rekent. Jilies. Dan zouwe ze juust d'r wairde tuus kriege, mar buurt l&it ons dair over zwiege, want as ze de lucht er van kriege dat er gauw conkerentle in komt, schrieve ze nog de eit meer. Stoffel. Ik weet nie buurt of m'n wel veel op zouwe schiete mit die nieuwigeid. Jilies. As toch aol de grond an et volk beoorde, kunne de stait, provincie of de gemeinten en den landbouw, scheepvairt in et algemeen verkeer verbeteringen anbrienge, terwiel noe die verbeteringen óf achterwege bluve óf worre betaild mit et geld van de belastingbetailers, zoodat et voordeel wordt genoten deur de grondeigenairs. De uut- breidinge van steden en durpen, die noe deur diere grond wordt belemmerd, zou deur 'n jairhksche belasting per vierk. meter, die nai bepailde termijnen zou worden erzien, om in overeenstemmige te bluven mit de werkelike grondrente. Et zou 'n antnoediging weze om te bouwen, en de op gepropte bevolkinge in de groate steden ruumte gevenin an de mensen die noe in sloppen, kelders en zolderkaimertjes wonen, gelegeneid geve om dichte bie 'n stad, 'n uusje mit 'n tuuntje te kriegen voor dezdde uurpries die ze noe voar d'r ellendige woning in de stad betaile. Stoffel. Je redeneert goed, mar zou et levensvatbaireid konne jie prait er over of et volk ééne klompe deugd is. As er zoaveel kaf niet onder dat menschelijk koren was, zou je et 'n ende stiere. Noe ouw ik et voor droambeelden. Eilieve, wair most de rieke man, die pandbrieven voar z'n vele gronden kriegt, op den duor mit z'n geld bluve, je weet wel dat papier zeer vergankelik is. In as noe die pand brieven jairliks afelost worre, wairin mot dat geld beleid worre Jilies Veel van dat geld kan tegen billyke renten an de landuurders gegeven worre om d'r xaikjes op 'n gemak kelijke maniere te drieven. Stoffel. Zoo'n papiere wienkel is niet annemelikomdat ik er geen verstand van zou ik er jandorie's benauwd van weze. In wat dat geld uutgeven an de pachters betreft, kan niet anders dan tegen oage rente gebeure, omdat er zoa veel zwakke broeders zich an zulle diene, die er niet opzie om f 6 h f7 jairliks voar f 100 uuttegeven. In wie verzeker je dat die groate opbriengsten van landpachten voldoende zulle were, om de schatkiste te verzaidigen? De rekeniengen bin mooi, mar de uutkomsten bin zeer onzeker. De voorstellen bin voar et volk zeer an- lokkelik, mar leiden op dit oagenblik tot niks as tot ontevredeneid, 'n gif dat de maitschappie verteerd, in wair- deur de vreesclikste gebeurtenissen in et leven worre geroepe. We et pas gezie in Frankriek, dat dezulken de edelste mensen niet ontxie. Jilies. Ik wil nio zegge dat je ongeliek eit, mar ik oape dair is meer van te weten te kommen van neef Stoffel, die man dweept mit die zaikjes. M'n spreke d'r laiter nog wel is over. Groet je Griette van je buurman Jilies. 346ste Staats-Loterij. Collecten uit het 2c district van Zeeland. Trekking der 2e klasse, 30, 31 Juli, 1 en 2 Aug. 1894. Prijzen van f 30. 5454 5475 5496 5499 8153 8164 8254 8265 8284 8288 9526 9530 9539 9546 9559 9564 9565 10287 10298 15752 15763 19454 yiCeUl<lingcn, WAerï kxcc. VERTROKKEN: 2 Aug. «Lord Salisbury", Kapt. Laity, vanDussel- dorf naar Londen. 2 «Lord Bercsford", Kapt. Eade, van Duisburg naar Londen. 2 «Lord Churchill", kapt. Potton, van Dor drecht naar Londen. Burgerlijke Stand van Zierikzee. geboren: 26 Juli. Een zoon van G. de Keyzer en J. Manni. 28 dito. Een zoon van P. Regoort en J. Manni. 29 dito. Eene dochter van L. J. Verton en M. de Best. 30 dito. Keu zoon van P. Verseput en C. Zoeter. Een zoon van C. van Tiggelhoven en K. F. van Sas. 31 dito. Eene dochter van J. Willemse en H. van Hekke. 2 Aug. Een zoon van J. Beye en M. Velden. gehuwd: 31 Juli. J. W. H. F. Buijte, 36 j., j.m. en J. J. Waale, 25 j., j.d. 1 Aug. W. A. van Diemen, 26 j-, j.m. en E. Füé, 20 j., j.d. J. Tuinman, 56 j., weduwn. en C. Tuinman, 34 j., j.d. overleden: 29 Juli. J. van der Klooster, 32 j., vrouw van C. B. Kloote. 31 dito. J. Ornee, 9 m., d. 1 Aug. L. M. van Tetterode, 63 j., man van C. M. J. Geerling. ILiRkTUlüllK'IITRiV. Zierik«uu, 2 Augustus. Het aanbod bestond heden uit eenige monsters jarige Tarwe, welke als vorige week verkocht werden en voorts enkele monsters Koolzaad en nieuwe Wintergerst, welke in droogte veel te wenschen overlieten en meest onverkocht bleven. Puike Tarwe 5,50 a f 5,75 Goede en mindere f 5,— a f 5,75 Rogge f 4,25 a f 4,50 Chevaliergerst f 0,a f 0,— Zomergeret f 0,a f 0,— Wintergerst f 0,a I 0, Groene Erwten f 0,— a f 0,— Kroon-erwten f 0,— a I 0,— Bruineboonen 1 0,a f 0, Witteboonen f 0,a f 0,— Paardenboonen f 0,a f 0, Haver f 2,75 a f 3,— Lynzaad f 0,a f 0, Koolzaad i 6,50 a f 7.25 Weekmarkt te Zierikzee, 2 Augustus 1894. Boterpnjzen: De Boter is verkocht voor 55, 60 en 62% Ct. de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-eieren zijn verkocht voor f 0,82Vs en f 0,85 per 25 stuks. 8TOOMBOOTD1EN8T MIDDELBURG -ZIERIKZEE. Augustus 1894. Amsterdamsche tijd. Van ZIERIKZEE: 's midd. Van MIDDELBURG: 's midd. 5,— 6,- 5,— 5,— Zaterd. Zondag Maand. Dinsdag s morg. 4 7,40 5 7,40 6 7,40 7 7,40 Dond. 8 7,40 9 7,40 Vrijdag 10 7,40 5,— 5,— 5, s morg. Zaterd. 4 7,50 Zondag 5 6, Maand. 6 7,50 Dinsdag 7 7,50 Woensd. 8 7,50 Dond. 9 6,30 Vrijdag 10 7,50 4,— 6,— 4,— 4,— 4,— 4,— 4,— Des Zondags zullen Retour biljetten worden afgegeven, geldig voor de terugreis op denzelfden dag Middelburg, Zierikzee v.v. Ie kl. f 1,502e kl. 1, Tnsschenverenv.v. Ie kl. - 1,202e kl. - 0,80. Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Schipper A. VAN DER HUCHT vertrekt Woensdag van Zierikzee naar Mid delburg en des Yrfjfllag-uauiiddagS van Middelburg naar Zierikzee. Door Gods goedheid hoopt JOB i I VAN GRAAFEILAND en mijn geliefde j j Zuster NEELTJE LABAN, op 7 Augustus j aanst. hunne 43-jarigC Êelltver- I ecuiging te herdenken. Schüddebeuhs. JAKOB LABAN. De Wed. v. d. HAVEN heeft gedurende to jaren, eerst met haar man en daarna alléén, het ltostcrscliap bij de Ned. Herv. Gem. te Brouwershaven uitstekend waargenomen. Mattheus 26: 10b. Brouwershaven, 4 Augustus 1894. V Ondertrouwd: A. v. d. PANNE en E. RINGELBERG. Ellemeet, -5.1 Augustus 1894. Haamstede, 6 Eenige kennisgeving. Ondertrouw d REINIER A. VAN DER LINDEN J. MARIE VAN VEEN. - 3 Augustus 1894. Rotterdam, ZwiJNDRECHT, Algoineene kennisgeving. Ondertrouwd D. VAN HILTEN Jz. Katendrecht, Zierikzee, J. J. VAN LOON. 3 Augustus 1894. Getrouwd: J. A. G. ROBIJN J. M. DE BRUIJNE, die, ook namens wederzijdsche betrekkingen, hunnen liartclflkcn dailk betuigen voor de vele bljjken van belangstelling. Schellingwoude, Ï5Ttïï5I5;3 AuSUGtus 1894' Bevallen van een Meisje, L. VISvan der Bijl. Noordgouwe, 1 Augustus 1894. Heden ontsliep zacht en kalm, na een smar telijk en langdurig lijden, onze innig geliefde Echt genoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, liCentlert Maurice van Tetterode, in den ouderdom van ruim 63 jaren. Zierikzee, 1 Augustus 1894. Uit aller naam, Wed. L. M. VAN TETTERODE. Ondergeteekende betuigtmede namens zijne Kinderen, liartcl|ik dank voor de talrijke bewijzen van belangstelling, ontvangen bg gelegenheid der herdenking van zijn 50-jarig Heem raadschap van bet Waterschap Schouwen en bij de toekenning der eervolle onderscheiding tot Ridder in de Orde van den Nederlandscben Leeuw. J. SCHALKWIJK. Allen, die medewerkten tot mijue benoeming als Raadslid en die daarvan hunne belangstelling betoonden, mjjnen dank. Duivendijke, Augustus 1894. L. PADMOS. llartel||ke dankbetuiging; voor de bewijzen van belangstelling op mjjn 80sten geboortedag, 31 Juli, mjj betoond. Noordwille. D.' KWAAK.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1