ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 31 Juli 1894. Directeur-Uitgever J. WAALE. VERKIEZING één Lid van den Gemeenteraad W. TEN HAAF. KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f i,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6491. Advertentienvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" voor te ZIerikzee. Wij herinneren den Kiezers dat deze verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag a.s. (morgen); dat het stembureau zal zijn geopend van 's morgens 9 tot 's nam. 5 ure, en dat door de Liberale Kiesver- eeniging is aanbevolen den Heer Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor ZIerikzee, gedurende de le helft der maand Juli 1894 V an Zierikzee: 1. W. C. v. d. Harst, Duivendijke. Van Dry schor: 2. J. Lucas, Rotterdam. Van Viane: 3. C. W. v. d. Berg, Sas van Dirksland. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Woensdag: den I Aug-iistiis e.k., des namiddags te S3 nar, op liet Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeente raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 28 Juli 1894. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. ZAKEN TER TAFEL TE BRENGEN: Mededeeling van ingekomen stukken. Aanbieding der gemeenterekening over 1893. Verslagen van Oommissiën. Behandeling der Staten van oninbare posten. Voor stellen van Burgem. en Weth. tot wijziging van het besluit tot heffing van Waaggelden tot wijziging van enkele Verordeningen op het Lager Onderwijs, enz. Amerika. Het rechtsgeding tegen de leiders der werkstaking van spoorwegbeambten, Debs c. s., is tot September uitgesteld. Zoo lang voor de goede zaak in hechtenis te blijven, leek den mannen wel wat sterk. Zij hebben den borgtocht van 7000 dollar voor elk gestort en zijn toen vrijgelaten. Spanje. Een ijverzuchtige vrouw te Barcelona beeft dezer dagen op vreeselijke wijs haar wraaklust gekoeld. Uit een huis in de «Calle de Sepulveda" klonk een hartverscheurend gegil. De politie brak de deur open en vond op den vloer van een kamer twee vrouwen met brandende kleederen, van welke de eene de andere vast omklemd hield. Die twee vrouwen werden, met brandwonden overdekt, naar het gasthuis gebracht, waar de jongste, een dienst meisje, Rosa genaamd, binnen weinige minuten overleed. De oudere, luez Alfarez, stierf na verloop van een uur. Zij had nog kracht om te verhalen wat er was voorgevallen. Het bleek, dat zij razend jaloersch was geweest op haar dienstmeisje Rosa en om zich te wreken in haar kamer, welker deur zij sloot, hare eigen kleederen en die van het meisje met spiritus over goten en in brand gestoken had, waarna zij het meisje omarmd hield, om haar het vluchten te beletten. Rosa heeft nog vóór zij stierf plechtig verklaard, dat de jaloezie van hare meesteres on gegrond was. Italië. RftSlIC, 28 Juli. De beschuldigden in het proces der Banca Romana zijn vrijgesproken. Frankrijk. Vrijdag is eindelijk de zaak van Cornelius Herz, beschuldigd van oplichting en chantage tegen den baron de Reinach en de Panama-maatschappij, voor de rechtbank in behandeling gekomen. De beklaagde, gelijk te denken was, is niet verschenenmaar een advocaat, Clunet, trad voor hem op. Deze wilde eene conclusie voordragen, iwaar de Voorzitter verzette zich er legen, daar tegen den beklaagde een bevel tot gevangenneming was uitgevaardigd. De advocaat verklaarde hierna, dat hij slechts de redenen wilde opgeven, waarom zijn cliënt niet was verschenen. Het was om den slechten staat zijner gezondheid. De minste ontroering kan zijn dood tengevolge hebben. Van wederspannigheid aan de wet kan hier dus geen sprake zijn. Den advocaat werd nu officieus vrijheid gegeven om mededeelingen te doen omtrent den staat dei- gezondheid van zijn cliënt. En nu las hij een certificaat voor van vijf Engelsche geneesheoren, die Cornelius Herz den 11 Juli bezocht en verklaard hadden, dat bij aangetast was door verscheidene ziekten, waartoe ook een hartkwaal behoort. De substituut-officier van justitie gaf op zijne beurt te kennen, dat dr. Brouardel en dr. Drieulafoy den 4 November Cornelius Herz te Bournemouth bezocht en verklaard hadden dat bij in goeden staat van gezondheid verkeerde, cn dat de beklaagde baron hun alstoen gezegd had, dat hij naar Parijs zou komen om zich te verdedigen. Er zijn vervolgens eenige personen gehoord, onder welke de licjuidateur van de Panana-Maatschappij, die verklaringen ten laste van Cornelius Herz omtrent de chantage aflegde. Wat de uitspraak is moet uit de nadere berichten blijken. Duitschland. Dezer dagen was de tuinman Boek te Fulda in een jongen kersenboom geklommen om de vrucht te plukken, toen hij eensklaps afgleed en met zijn voet tusschen een mik, met het hoofd naar beneden bleef hangen. Hij behield echter zijn tegenwoordig heid van geest en begon den stam met zijn zakmes door te snijden; toen hg ten halve in dit werk gevorderd was, gleed ongelukkigerwijs het mes uit de band. Nu trachtte hij zich los te wringen, wat hem niet gelukte, daar bij de eerste pogingen zijn enkel brak. De ongelukkige werd den volgenden morgen, nadat hij 16 uur lang in dezen vreese- lijken toestand verkeerd bad, meer dood dan levend en geheel buiten kennis opgemerkt en verlost. Men hoopt hem, hoewel zijn toestand ernstig is, echter in het leven te behouden. Nederland. Amsterdam, 28 Juli. Een vrij zware brand brak heden middag tusschen drie en vier uit in een perceel in de Polauenstraat, dat op drie verdiepingen bewoond werd. Eene vrouw, die in eene achterkamer op de derde verdieping huisde, had eene brandende petroleumlamp laten vallen, terwgl zij in hare alkoof met het huisraad bezig was. Zij riep hare buurvrouw te hulp en beiden poogden de vlam te blusschen. Echter te vergeefs. Al spoedig moesten zij de vlucht nemen voor het zich snel verbreidend vuur. De overige bewoners van het huis werden door haar gewaarschuwd en konden zich dus met hunne kinderen in veiligheid begeven. Inmiddels was de brandweer gewaarschuwd en uitgerukt. Hoewel zij vertraging ondervond, door dien de brug achter de Haarlemmerpoort tijdelijk voor rijtuigverkeer is gesloten, en derhalve een omweg moest worden genomen, slaagde zij er niet temin in, den brand in een kwartier tijds te blus schen. De derde verdieping en de zolder van het perceel brandden geheel uit; overigens werd slechts waterschade geleden. Yan de zes gezinnen, welke het huis bewoonden, waren vier tegen brandschade verzekerd. De vrouw, die door het ongeluk met de lamp den brand ver oorzaakt had, werd door den schrik half bewusteloos bij buren ingedragen en daar verzorgd. Amsterdam, 29 Juli. "Volgens hier ont vangen bericht is het stoomschip Castor", van de Koninklijke Nederlandsche Stoomvaart-Maatschappij, met volle lading van Levant naar hier, heden nacht bij Dungeness in een zwaren mist door de stoomboot «Ernst" aangevaren en gezonken. De opvarenden zijn gered. Volgens een later bericht zijn van de bemanning der Castor" slechts 25 personen gered; 3 zijn er verdronken. Een >Scboone Handdoekenmaatschappij" be hoort waarschijnlijk tot het «noch nie dagowesene", Eenige ondernemende Amsterdammers hebben de exploitatie op het oog van eene reusachtige hoe veelheid handdoeken in dezen zin, dat zij aanbieden op de handelskantoren daar ter stede eiken dag een schoonen handdoek in de plaats van den gebruikten naast het gebruikelijke «fonteintje" op te hangen, tegen eene vergoeding van 7J/i cent per week. R»/Cilflnnl, 28 Juli. Door den Minister van Waterstaat is een onderzoek ingesteld omtrent de door het dagelijksch besta ar dezer gemeente geuite klacht over den onhoudbaren toestand aan den stations-overweg (rijksweg Breda—Bergen-op-Zoom) alhier. Het dagelijksch bestuur beeft bij haar bezoek aan den Minister medegedeeld, dat de stremming van het verkeer aan indnstriëelen dezer gemeente eene jaarlijksche schade berokkent van 25 80,000 gulden. Mzcmiyke. De naam Koninginnenpolder is nog niet zeker. In deze courant van Zaterdag wordt die benaming voor den nieuwen polder onder Biervliet opgegeven. De zaak is deze. Gedeputeerde Staten hebbon te beslissen uit het tweetal namen Braakman- en Koninginnenpolder. De eerste benaming is voorgesteld door het bestuur der domeinen, en vond veel bijvalsbetui ging van de zijde der gerechtigden, terwgl de tweede benaming zijn oorsprong te danken heeft aan een voorstel van den heer Hendrikse, die geen enkele loftuiting inoogstte, maar wel de vergader den met verbazing tot stomheid sloeg. Wlissingen, 26 Juli. Naar wij vernemen, is van wege het Belgische Loodswezeu de ver zekering gegeven dat het met een versierd en wagen zal deelnemen aan den optocht bij gelegenheid van de komst der Koninginnen. Hr. Ms. fregat „De Rnijter", nit Oost-Indië teruggekeerd, zal vooreerst niet uit dienst worden gesteld, doch is bestemd om bij het bezoek van H.H. Majesteiten aan Zeeland te "Vlissingen te ver blijven, tijdens de onthulling van het standbeeld. 27 Juli. De gemeenteraad besloot heden, aan Burgera. en Weth. te verkenen een krediet van f 5500 tot bestrijding der kosten voor de feestviering bij de komst der Koninginnen. AlissiitgCll, 28 Juli. In de afgeloopeu week zijn met de mailbooten dor Maatschappij «Zeeland" vervoerd 1877 passagiers. middelburg, 28 Juli. De Regentes beeft en 't was wel noodig, dat zij een kleine wenk gaf aan het gemeentebestuur alhier haar ver langen te kennen gegeven, dat het spaarzaam zij met de kosten van gemeentewege te maken ter gelegenheid van haar aanstaand bezoek. Burgem. en Weth., aan wie de Raad een blanco- crediet toestond, hebben naar aanleiding daarvan de plannen tot versiering eenigszins vereenvoudigd. De ontvangst zal er niet minder hartelijk om zijn. middelburg, 28 Juli. De gemeenteraad zal Woensdag vergaderen tot het benoemen van twee hoofden van openbare lagere scholen en tot het behandelen van een voorstel van Burgem. en Weth tot opheffing van den cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers. Voordracht voor twee hoofden van scholen te Middelburg (alphab.) H. Jongepier, hoofd der school te HeinkeuszandP. H. van Milaan, id. teLekkcr- kerk; J. Smits, id. te MiddelbandsG. den Toom, ond. leerschool der kweekschool te Middelburg; J. van Toorn, id. te Middelburg; C. van Weele, hoofd der school te Oost- en West-Souburg. De kermis is hier ter stede reeds in vollen gang. Veel bijzonders levert zij dit jaar niet op. Alleen is er gelegenheid in het hippodrome van Karei Benner de edele rijkunst te beoefenenin een stoomdraaimolen op aangename wijze zich te amuseeren, in den doolhof te dwalen en verder de gewone kleine spelletjes, tenten, carroussels, kramen, enz. Des avonds is er voorstelling in een tent staande tegenover het Stadhuis, verder café-chantant in verschillende café's, voorstelling in een schouw burg op de Balans, de gewone specialiteiten-voor stelling in het Schuttershof en eiken avond concert in de sociëteit „de Vergenoeging". Men ziet dus, dat er toch nog wel gelegenheid is zich te amuseeren. Zuitl-ttcvelaml. Te Heinkenszand zijn bij eene huiszoeking bij J. D. S. ledige graanzakkeu gevonden, die in den laatsten winter bij den land bouwer Vermue zijn gestolen. Te Krabbendijke heeft het onteigenen en ver branden van een varken, dat aan de vlekziekte leed, aanleiding gegeven tot een gemeenteraads-crisis. De heer Peman Kakebeeke wilde dit verbranden be letten omdat die tendeele op zijn grond zou plaats hebben. Hij stond gereed met paard en wagen over het terrein heen te rijden, toen de burgemeester omhangen met de ambtsketting en geëscorteerd door rijks- en gemeeute-poiitie, hem dit belette. De kasteleiu van den heer K. wilde, ondanks het ver bod, toch doorrijden, waarvan proces-verbaal werd opgemaakt. Men ging elkaar nu met woorden te lijf, hetgeen ten gevolge had, dat de heer Kakebeeke ontslag nam als raadslid. Te Kruiningen is de 15-jarige van Goensel in de schuur van den landbouwer van Hootegem van een groote hoogte op den vloer gevallen. Er is ernstig gevaar voor zjjn leven, («OCH. 29 Juli. Ten onrechte was het gerucht verspreid, dat de benoemde secretaris dezer gemeente in zijne tegenwoordige woonplaats Kloetinge zou blijven wonen. Gelijk te verwachten was, is het gerucht onjuist gebleken, de heer Van Reigersbergen Versluys komt in Goes wonen. Nog weet men elkaar te vertellen, dat ook de kantonrechter, Jffir. Mr. Pompe van Meerdervoort in Goes zou komen wonen, dat hij dus niet langer te Bie2e3inge zal blijven. Gewenscht ware dat zeker, eu het bezwaar dat hier geen woning zou te krijgen zijn, is uit den weg geruimd. Het ontbreekt den bewoners van Zuid-Beve land niet aan gelegenheden om op betrekkelijk onkostbare wijze eeu bezoek te brengen aan do wereldtentoonstelling te Antwerpen. Bijna iedere week vertrekt eene stoomboot van Hoedekenskerke of Hansweert, waarmee men tegen lagen prijs een bezoek kan brengen aan de Sehelde- stad. Vreemd mag het genoemd worden, dat van wege de staatsspoorwegen nog geen enkele volks- trein naar Antwerpen heeft geloopen. Een goedkoope derde-klasse trein zou bij gelegenheid der Middel- burgsche en misschien later bij de Goescbe kermis zeker veel reizigers lokken. Een ongezeggelijke jonge heer, die ondanks herbaalde waarschuwing op eene kar was goklautord, viel er af en brak de knieschgf. Pieizierig voor de oude lui. Eeno verknoping midden in den zomer if voor den verkooper nog zoo slecht niet. De gewone termijn van betalen bij notarissen is hier «Goescbe mart" (einde Augustus). Een der dagen van de Goescbe kermis is do groote verzoendag tusschen koopers en notarissen fcn deurwaarders. Duizenden guldens worden dan naar de stad gebracht. Dezer dogen nu had de verkoop plaats van een' kapitalen boeren-inspan, maar daar Goesche mart" bijna voor de deur staat, heeft de verkooper een lateren tcrmjju van betaling vastgesteld. Dit had belangrijken invloed op do prijzen. Deze waren door het langere crediet belangrijk hooger. Aan den commies der posterijen van do 2e klasse D. J. Braakenburg, to Goes, is wegens ziekte tot 15 Augustus verlenging van verlof verleend. St. Manrlen.HtlJjk. 29 Juli- Van H- de Koniugin-Regentes is bij den burgemeester alhier ontvangen de som van f 75 om te strekken tot uitrusting van twee doofstomme kinderen uit één gezin, welke kinderen met September a.s. op genomen worden in de inrichting voor doofstommen te Rotterdam. Rl'llinisSC, 30 Juli. In de vorigé week sprong alhier een 15-jarige jongen van een voer hooi. Ongelukkig kwatu hij terecht in een put van een uitgetrokken paal, sloeg omver en ontwrichtte dientengevolge den arm en brak hem bovendien boven don elleboog. Zijne moeder, eene arbeiders weduwe, zal dus geruimen tijd zijn verdiensten moeten missen. Zierikzee. 28 Juli. Uitslag van het alhier plaats gehad hebbende eind-examen der H. B. S. in Zeelnud: Geslaagd: H. B. S. te Middelburg 7, P. A. Barentsen, H. O. Roskam Abbing, G. A. Leverland, A. E. Sitsen, G. Dekkers, Gijsbertba A. J. C. den Bouwmeester en W. F. Dhont; H. B. S. te Goes 4, J. G. Hoekman, J. C. Bom, I. Emanuel en I. P. Persant Snoep; H. B. S. te Zierikzee 3, 0. P. v. d. Bout, D. de Looze, D. A. W. v. d. Moer. Niet geslaagd: 2 van de H. B. S. te Middelburg; 2 van de H. B. S. te Zierikzee. De 1ste luit. M. J. Kanaar, van bet 3de reg. infanterie, is tot 4 October a.s. |edetacheerd bij het korps genietroepen te Utrecht. De heer A. Wagemaker van Tholen heeft met goed gevolg het arts-examen te Amsterdam Door het Bestuur der Maatschappij van Wel dadigheid is verspreid de onderstaande circulaire, die wij in de aandacht onzer lezers aanbevelen: «Te midden van den strijd om het bestaan, die thans allerwege heerscht en waaronder onze land bouwende bevolking maar al te zeer gebukt gaat, vervult de Maatschappij van Weldadigheid nog steeds hare verhevene roeping met eere. Zij opent nieuwe bronnen van bestaandoor heidevelden te herscheppen in bosch, bouw- en weilanden en doc-r het doen aanleeren van ver schillende soorten van industriëelen arbeid, die een bestaan opleveren. Zij stelt voor velen de gelegenheid open om, door eerlijken en productieven arbeid, zich een onbe kommerd bestaan te verschaffen en is een onwaar deerbare steun voor zoo velen, die alleen staande, den strijd om het bestaan niet kunnen volhouden. Zij tracht hoven alles door onderwijs en opvoeding een bescbavenden invloed uit te oefenen op allen, die aan hunne zorgen zijn toevertrouwd. Aan school onderwijs wordt buitengewoon veel zorg gewijd. De godsdienstige vorming in overeenstemming met de gezindte, wordt ernstig ter hand genomen, terwijl voor allen die leeren willen, de weg wordt gebaand om als bekwame arbeiders, handwerkslieden, tuiniers, bloemisten, boomkweekers, boschbazen en vele andere vakken, zich een eervol bestaan te verwerven. De zegen die van deze Maatschappij uitgaat, is moeielijk te schatten. Wij roepen daarom met vrijmoedigheid de mede werking van alle weidenkenden in den lande in. Het Koninklgk Huis en de Koninklijke Familie gingen steeds op onbekrompen wijze voor. Vele aanzienlijken in den lande offerden groote sommen op het altaar der weldadigheid. Aan meer algomeenc medewerking hebben wij behoefte, de medewerking van allen, die het kunnen zonder onderscheid. Wij roepen allen toe: Komt en ziet ons aan het werk. Frederiksoord is overal in den zomer een bezoek waard; wie hier komt, wordt gewoonlijk een medewerker. Zendt ons Uw geld, zendt ons Uwe weezen ter opvoeding in het huisgezin en ter vorming voor het leven. Steunt ons met Uwe liefde en met Uwe voorspraak, daar waar het noodig is. Als men op deze wijze alom in Nederland wilde werkenzouden van lieverlede werkeloosheid armoede en elko roden tot ontevredenheid zeer verminderen, zooal niet geheel verdwijnen. Fbedf.riksoord (bij Stoenwijk), Juli 1894. De Directeur der Maatschappij van Weldadigheid, JOB v. d. HAVE". Hot bezoek der Koninginnen aan Limburg is wegens hot heersehen der cholera te Luik uitgesteld tot hot volgende jaar. Onlangs werd gemeld, dat sommige post kantoren met porto hadden bezwaard de gecontra signeerde oproepingsbrieven van schoolopzieners aan hot onderwijzend personeel in het arrondissement ter bijwoning van de jaarljjkschc vergadering. De hoofdadministratie der posterijen heeft sedert beslist, dat bet geheven porto desverlangd kan I worden teruggegeven. Het aantal van de modejournalen zal weldra j met één worden vermeerderd. Bij de uitgevers Nijgh van Ditmar zal namelijk met 4 Aug. a.s. het I eerste nummer verschijnen van De Dameshleeding. i De redactie van dit blad is opgedragen aan mej. j Alida Verhoop, de bekwame redactrice van De j Kindermode. i Een griendwerker to Oud-Beierland, Vrijdag aan zijne werkzaamheden zijnde, sloeg met zijn bijl op een pakje, hetwelk in de griend verborgen lag. Bij opening bleek dit pakje verschillende gouden en zilveren sieraden te bevatten, alles afkomstig j van den diefstal, een paar weken geleden gepleegd ten nadeele van den landbouwer Bleidorp aan den Oud-Beierlandschen dijk onder Mijusheerenland. Van deze vondst is aan de rijksveldwacht kennis gegeven. Te Druten wordt de schadewelke de orkaan van Maandagavond aan het boomgewas aldaar heeft veroorzaakt, geraamd op ton minste f 7000, daar stellig 1000 boomen zijn omgewaaid en f 7 per boom als men rekent, dat er vele fruitboomen onder zijn niet te hoog genomen is. De eerste prijs in de Haarlemsche paarden- loterg is ten deel gevallen aan een welgesteld inge zetene van Amsterdam. Eeu ander nomtuer in zijn bezit verschilde één cijfer, anders had hij ook den derden prijs gewonnen. Voor de schatting der pachtwaarde van de gronden, gelegen in het calamiteuzc waterschap Ellewoudsdgk en den calamiteuzen polder Borsele, ter regeliug van het nieuwe dijkgeschot, zijn van wege de provincie en het rijk respectievelijk als deskundigen benoemd de hceren P. Moes te Ter Neuzen en A. Bruggeman Pz. te Baarland. j Door Burgem. en Weth. van Amsterdam zijn j op tweetal voor leeraar in de geschiedenis en aard rijkskunde aan de 4de H. B. S. met 3-jarigen 1 cursus geplaatst de HH. L. J. de Wilde, leeraar aan het gymnasium te Middelburg eu L. Kievit, j leeraar aan de H. B. S. te Zaandam. Met ingang van 11 Aug. a.s. zijn verplaatst j de rijksveldwachters W. N. K. van Schalkwijk yan j Hansweert naar Kolijnsplaat en M. J. Straub, brig.- titulair van Kolijnsplaat naar Hansweert. Tegen 11 Aug. a.s. wordt verplaatst van Heinkenszand naar Vlissingen de rijksveldwachter- jachtopziener A. Smallegange, en van Vlissingen naar Borssele de rijksveldwachter J. Becks. Tijdens de Woensdag geëindigde kermis, die tien dagen heeft geduurd, is te Leeuwarden, naar men aau De Stand, meldt, voor veertig duizend gulden aau sterkedrank opgedronken. I)e Koninginnen in Zeeland. Nu het zeker is, dat HH. MM. de Koninginnen gpdurendo hun verblijf in Walcheren, op den rijtoer door het eiland op Woensdag 22 Augustus, ook Domburg zullen bezoeken, wil men ook bier trachten HH. MM. feestelijk te ontvangen. Na aankomst wordt aan het Badhotel van den heer Vreeburg een déjeuner gebruikt, waarbij de muziek der Schutterij van Middelburg eenige nummers zal uitvoeren, waarna een rit door een gedeelte van het dorp zal worden gemaakt, om verder den tocht naar Westkapelle voort te zetten. Eene commissie is benoemd om voor de ver siering van het dorp te zorgen en eene eerewacht van 24 personen te paard zal de Koninginnen bij Hun binnenkomen vau de gemeente verwelkommen, gedurende Haar verblijf vergezellen en tot de grens der gemeente uitgeleide doen. Verder bestaat het plan, dat do Zangvereeniging vau Domburg en een gedeelte der schoolkinderen, zooveel mogelijk in de nationale kleederdracht, HH. MM. bij aankomst een kort welkomstlied zullen toezingen. Te Calcar werden honderden vensterruiten door de hagelsteenen verbrijzeldde bliksem doodde twee personen. In de omstreken van Munster is de bliksem in niet minder dan 20 boerenkolsteden geslagen, die alle in de aseh werden gelegd. Aan het onweder was een ondraaglijke hitte voorafgegaan, ten gevolge waarvan twee werklieden, een officier en eenige soldaten overleden zijn. Te Giffhorn zijn door den bliksem twee werk lieden gedood en 4 gewond. Uit verschillende plaatsen komen berichten van ongelukken, veroorzaakt door de groote hitte. Te Dantzig zijn 5 soldaten gedurende de oefening bewusteloos neergestort. Te Triëst is het buitengewoon warm, te Temesvar in Hongarije wees de thermometer Donderdag 107° F. in de schaduw en 122° in de zon. Het water in een der grachten was meer dan 80° F. warm. Tal van gevallen van zonnesteek en bewusteloosheid worden vermeld. IA O II T M l«; I w Hot woclor. Hevige onweders, vergezeld van hagelslag, hebben te Calcar aan den Rijn en te Siegen de te velde staande gewassen zeer beschadigd. Een kastelein ziet gaarne een royalen gast, maar dat men zich ook in dezen kan bedriegen, heeft een hótelhouder te Baarn ondervonden. Daar kwam een deftig jongheer, die den naam opgaf van eene bekende Zaanlandsche familie. Hij maakte goede sier, dronk van den besten wijn, deed rijtoeren en wist zelfs den kastelein eenig geld af te leenen. Toen 't eeu respectable rekening werd, is mijnheer op een rijtoer spoorloos verdwenen, nadat hij eerst nog den koetsier op kosten van den kastelein eens goed had getracteerd. Jaren van oefening en inspanning had het gekost, tal van zegetochten waren er mee gemoeid geweest, alvorens het Gre- venbichtsehe Harmoniecorps «Aurora" een vaandel- stok omhoog kon heffen met een lange rist van gouden, zilveren en bronzen medailles. En één lompe stoot met den haak van den veerman, die het corps j.l. Zondag de Maas overzette, deed al die glorie bij den stok afbreken en in de rivier verzinken. Een lotnummer werd den man niet toegespeeld. Men was echter weer geheel in 't humeur, toen men er na lang visscben in slaagde het vaandelkopstuk met al de zegoteekenen weder uit de diepte op te halen. Vóór de woning van dr. A. te Fegenoord staat op het oogenblik een briefje aangeplakt: «Afwezig. Patiënten gelieven zich te vervoegen bij dr. B. Eu voor de woning van dr. B. staat aan geplakt: «Afwezig. Patiënten gelieven zich te ver voegen bij dr. A." Beide doctoren zijn op reis fegaan en hebben voor hunne patiënten «gezorgd" oor zenaar elkander te verwijzen. Van louter verbazing moeten reeds eenige zieken volkomen zijn hersteld. Pinkert, de uitvinder van een drie wieler waarmee men even veilig over 't water als over den meest effen weg rijden kan, had Maandag plan eens het Kanaal over te steken van Frankrijk naar Engeland. Al wie echter in Engeland kwam, Piu- kert niet. Waar hij nl. niet op gerekend had Dat hg op zijn water-rijwiel zeeziek zou worden. Een voorbijvarende visscher pikte den armen tobber op en zette hem te Boulogne aan wal. Bij mooi stil weer hoopt Pinkert echter nog eens den tocht te volbrengen. Een Amerikaan heeft een «electrisch uiensch" uitgevonden, 't Is een pop, twee meter lang, gekleed in rok met witte das en met een zeer «menschelijk" uiterlijk. Zijn eenig voedsel bestaat uit electriciteitwelke hem kracht geeft met regelmatigen pas meer dan driemaal zoo snel als een vleeschmensch te loopen en dat met meer uit houdingsvermogen dan de beste hardlooper. Heeft hij zulk een toer gedaan, dan heeft hij nog «asem" genoeg, om een krachtig lied te zingen, waarvan Edisons phonograaf het geheim bevat. Aanbestedingen, Verkoopingenenz. Aan het gebouw van het Gewestelijk Bestuur te Middelburg is aanbesteed het maken en inhangen van een paar sluisdeuren in de spuisluis in den mond der Wester- of Koopmanshaven te Vlissingen, behoorende tot de zee werk en in de prov. Zeeland. (Raming f 10000). Minste inschrijving van den beer J. van den Hoek te Middelburg, voor f 8820. Te Goes werden door den notaris Gallis Merens ten verzoeke der familie Wittouck te Brussel geveild twee hofsteden, n.l. de zoogenaamde Hooge Hoeve te Waarde, in 19 perceelen, tot een totaal bedrag van 1 45629 of gemiddeld f 944 per H.A., en de hofstede in den Heerenpolder onder Wol- faartsdijk, groot 58 H.A. 40 A. 57 c.A., in massa voor f 40882 aan den heer L. Moelker te Tolen, gemiddeld f 700 per H.A. Bij de verkooping van vee voor de erven Staal te Katteudijke werden buitengewoon hooge prijzen besteed, n.l. melkkoeien f 222, kalfvaarzen f 222, een- en twee-jarige ossen f 60 en 115. Paarden gingen tot f 385. l a n ii n o u ïv. Sclicrpcnissc, 29 Juli. Nu er na de vele stortregens en onweders van de laatste weken eenige kalmte in de natuur gekomen is on de veldarbeid hervat, kan men nagaan welken noodlottigen invloed de ruwe dagen op den landbouw hebben uitgeoefend. In de schoone verwachtingen, die de boer in de eerste dagen vau Juli koesterde, is hij bitter teleur gesteld. Het hooi beeft veel van zijne waarde verloren, daar het voedend vermogen, de aangename geur en heerlijke smaak voor een groot deel zijn verloren gegaan. De erwten zijn tegen den grond geslagen, aanhoudend nat gebleven en een vroegen dood gestorven. De bruine en witte boonen zijn slecht ontwikkeld en in plaats het geheele veld te bedekken, vertoonen zij kleine op zich zelf staande kwijnende struiken. De paardoboonen hebben niet zooveel van den regen als wel van de bladluizen te lijden gehad en de struiken zijn met een laag van die schadelijke zwarte insecten bedekt. De aardappelen zullen slechts de helft of minder van het beschot van het vorige jaar opleveren en de smaak zeer middelmatig zijn. Binnen enkele dageu zal er geen groen struikje op den akker te vinden zijn, zoo sterk woekert de ziekte voort. Ook bestaat er groot gevaar dat de nog gezonde knollen voor een deel gaan rotten, omdat zij in een vast geregenden natten bodem zitten, waar nóch zon nóch lucht kunnen doordringen. De suikerbieten hebben slecht gegroeid, en zijn dus nog klein, bovendien zal er

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1