ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 28 Juli 1894. Tweede Blad. RECLAMES. Dr. LANGEN's MELKSUIKER, Algemeen Overzicht NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6490. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 üre bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierïkzeesche Nieuwsbode" 15 regels Cts. Elke regel meer 155 Cts. Bij de kindervoeding heeft men het meeste succes met in bussen vau '/2 kilo inhoud a 90 en kilo a 25 ets., nit de Nederlandsehe Albuminefabriek, Leiden. Verkrijgbaar te Zierikzee bij den beer A. Coxstandse. Bruinisse A. J. Gideonse. der vorige week. Met ieder jaar wordt de parlementaire werk zaamheid in Sfmiljc onvruchtbaarder; ra aar zoo weinig als er in het thans afgeloopen zittings jaar is uitgevoerd, is nog nooit gebeurd. Reeds deelden wij mede, dat de voorstellen der Regeering, om tot een handelsverdrag met Dnitschland te geraken, nog niet eens door de commissie van rapporteurs was behandeldterwijl de Duitsche Rijksdag reeds in September van bet vorige jaar het tractaat met Spanje goedkeurde. Om nu niet genoodzaakt te zijn, met de verschillende Staten alle onderhandelingen af te breken, die over de aanhangige tractaten gevoerd waren en door de Spaanscbe Regeering maar aldoor slepende waren gehouden, had Sagasta een voorstel ingediend om de Regeering te machtigen, voorloopige tractaten te sluiten of te verlengen. De beraadslaging hierover werd echter door de houding der afgevaardigden onmogelijk gemaakt. De republikeinen toonden zich verontwaardigd, dat de verkiezing van een hunner partijgenooten door de Cortes ongeldig was verklaard en besloten de behandeling van alle aanhangige en nog in te dienen voorstellen te beletten. Gedurende twee uren maakten zij zulk een rumoer, afgewisseld door scheldwoorden en beleedigende uitroepen, dat de Minister er niet in kon slagen zich verstaanbaar te maken. Eindelijk verloor de Voorzitter het geduld; elke poging om de orde te herstellen was mislukt, dus verliet hij de zaal. Het tumult was zoo groot, dat de voorbijgangers op de straat bleven stilstaan, niet wetende wat er gebeurde. Onder die omstandig heden was er aan eene voortzetting der zitting niet te denken en de waarnemende Voorzitter sloot dan ook de vergadering. Den volgenden dag ging het al niet beter. Wel besloot de Voorzitter, na eene motie van vertrouwen in zijn beleid door de aan wezige leden uitgebracht, het presidium weder te aanvaarden, maar de obstructie der republikeinen en der conservatieven was niet overwonnener waren te weinig leden aanwezig; zij weigerden ter vergadering te komen en de Regeering bad geene andere keuze dan de zitting der Cortes gesloten te verklaren. Het is moeilijk een treuriger toestand te bedenken. Alle regeeringsvoorstellen zijn onaf gedaan gebleven en zelfs de dringende uitgaven voor de noodzakelijke onderwerpen zjjn niet in behandeling genomen. Laat bet waar zijn, dat de verkiezingen in Spanje altijd zoo gemaakt worden, dat zij immer uitvallen ten voordeole der regeerings- partij, dit mag voor de partijen der oppositie niet de aanleiding zjjn, om door hare obstructionistiscbe politiek den gang der werkzaamheden geheel te stremmen. De 1'VaiisHlO Kamer heeft het hoofdstuk der directe belastingen van de begrooting voor 1895 in zijn geheel aangenomen met 400 tegen 48 stemmen. Zooals bekend is bevat dit hoofdstuk bet zeer in gewikkelde, door Burdeau opgestelde en door Poincaré overgenomen belastingstelsel op den echtelijken staat. Met de beraadslagingen over het wetsontwerp tot bestrijding van het anarchisme is de Kamer nog niet gereed Wel zijn eenige artikelen aangenomen, maar het regent amendementen. De Regeering schijnt echter voornemens te zijn niet aan de voordracht te laten tornen en kan zij de aan neming er van niet verkrijgen, dan te willen aftreden. {Zie onder FrankrijkEerste Blad). Het lüngelsclie Hoogerhuis heeft het door Lord Salisbury voorgestelde wetsontwerp, waarbij de Regeering gemachtigd wordt de immigratie van armen, krankzinnigen, misdadigers en anarchisten te verbieden, bij tweede lezing met 89 tegen 37 steramen aangenomen. Lord Rosebéry had de voor dracht bestreden, omdat hij die niet gerechtvaardigd achtte voor den stand van zaken. De Regeering, zeide de eerste Minister, is bereid met de buiten- landsche gouvernementen van gedachten te wisselen over de beste wijze om den vreesehjken kanker van het anarchisme te bestrijden; maar er is geen enkele reden om daartegen nieuwe wetten te maken. Nu de BorcaanS<*llC quaestie meer en meer op den voorgrond treedt, is het waarschijnlijk niet ongewenscht ook daarvan wat mede te deelen. Reeds geruimen tijd hadden er in Korea onlusten plaats, die vooral werden aangestookt door de Oosterscke partij, welke zich tegen het invoeren van hervormingen en de aanwezigheid der vreemde lingen verzet. Toen deze partij steeds meer aan macht won, en bij een opstand in de provincie Chelladoover50,000 goed gewapende en georganiseerde aanhangers beschikte, waarmede zij de koninklijke troepen aanviel en versloeg, riep de Koning de hulp in van zijn suzerein, den Keizer van China. De Chineesche Regeering meende, dat de gewone ondersteuning, het zenden van twee stoomschepen naar Cbemulpo om troepen naar het terrein van den opstand over te brengen, wel voldoende zou zijn. Doch mén had niet gerekend op Japan, die deze gelegen beid te baat greep om zich in de zaken van Korea te mengen. Volgens de tractaten is de Koning van Korea de vazal van den Keizer van China; deze is aan zijn rechten zeer gehecht en laat dit telkens blijken, zooals nog verleden jaar door bet oprichten van keizerlijke tolkantoren. Maar Japan heeft ook rechten op Korea. Toen in 1884 in Korea een posterij naar Europeesch model was ingericht, gaf de Koning van Korea een groot banket; tijdens dit feest brak in de streken van Séoul een opstand uit. De Oostersche partij, die zich met de Japanners verbonden had, nam den Koning gevangen en droeg aan den Japanschen gezant op, den Koning te bewaken. Eenige dagen daarna werd de Koning ontzet en hernam zijn macht; de bevolking plunderde het Japansche gezantschaps hotel en Japan eischte natuurlijk vergoeding wegens de schending van het Japansche gezantschap. Van een en ander was een tractaat het gevolg, waarbij China en Japan recht verkregen naar Korea troepen te zenden, terwijl de Koning van Korea de ver plichting op zich nam zijn troepen door Europeesche officieren te laten organiseeren, opdat zij zelve de rust in het land zouden kunnen handhaven. Indien onlusten in Korea uitbraken, die het zenden van troepen uit China of Japan noodzakelijk maakten, moesten deze mogendheden elkander hiervan kennis geven, terwijl na het onderdrukken van den opstand de vreemde troepen zouden moeten vertrekken. Ziedaar de grond in het geschil tusschen Japan en China, dat misschien tot een oorlog tusschen beide rijken voeren zal. Maar zoowel Rusland als Engeland beijveren zich om als bemiddelaax-s op te treden. China nam die reeds aan; waarschijnlijk zal Japan wel volgen en zoodoende een oorlog in het Noord oosten van Azië worden voorkomen. {Zie telegram). Nederland. 's (lirnvcilhu^c, 25 Juli. In de heden gehouden zitting van het Hof heeft mr D. J. Wolfson den eed afgelegd als rechter-plaatsvervanger in de Rechtbank te Zierikzee. lecre, 26 Juli. De beide Koninginnen zullen bij hun verblijf op Walcheren ook deze gemeente bezoeken. lAloctinge, 25 Juli. Jhr. S. M. van Reigersberg Versluys, burgemeester dezer gemeente, heeft, wegens zijne benoeming tot secretaris der gemeente Goes, zijn eervol ontslag nit eerstgenoemde betrekking aangevraagd. ■erseliC, 26 Juli. Op den 20 dezer is in deze gemeente een Wielrijders-Vereeniging opgericht onder den naam van »De Meteooi-". Het doel dezer VereenigiDg is de Inst tot wielrijden aan te kweeken, gezellige clubtochten te organiseeren en de belangen der wielrijders zooveel mogelijk te bevorderen. Om lid dezer Vereeniging te worden moet men den leeftijd van 20 jaren bereikt hebben en in hot bezit van een rijwiel zijn. De contributie bedraagt 50 cent per jaar. Minstens zullen zes tochten per jaar uitgeschreven worden. De heer C. D. Klos heeft zijne benoeming tot wethouder aangenomen. Sf. Alinaluinl. Op de voordracht van vier personen ter benoeming vau twee leden in het Collegia van zetters dezer gemeente, door do perio dieke aftreding op 31 December a.s. van dc heeren F. Geluk en Chr. Bergers, zijn door den Raad dezer gemeente geplaatst de heeren F. Geluk, Chr. Bergers, J. Slager en C. Pape. J.l. Dinsdagavond verdronk te St. Philips- land een veertienjarig jongeling. De ongelukkige was gaan spelevaren met een zoogenaamd scbiot- bootje en is daar uitgevallen. Een half uur later werd zijn lijk govonden. Onder hoofdredactie van den heer H. J. G. Hartman te Middelburg verscheen bij de heeren F. Kleeuwens en Zoon te Goes, aflevering 7 van den llden jaargang van het Tijdschrift ter beoefening van het Administratief llecht. Het bevat: De financicole regeling van het lager onderwijs. Onteigening, door A. J. van Luyk te Sint Annaland. Uitslag van het examen der Nederl. Ver. voor Gemeentebelangen. Beantwoording van door de Redactie gestelde vragen en verder ingezonden stukken. ftiijaiislniid. Door den heer S. de Rijke was met een kolenschipper een paar postduiven medegegeven naar Rubrort, om daar losgelaten te worden. In 7 uur werd de tocht door die diertjes gedaan. Een paar jonge postduiven, die nog niet afgericht waren, werden door de Rijkenaar Rotterdam gevoerd en daar losgelaten; ruim een half uur later zaten ze weer op het hok. Mejuffrouw E. C. de Jongh, onderwijzeres aan de openbare school te Sirjansland, heeft tegen 15 September a.s. als zoodanig haar eervol ontslag aangevraagd en verkregen. Zierikzee, 26 Juli. Bij kon. besluit is benoemd tot kautonvechter-plaatsvervanger in het kanton Zierikzee, de heer J. Franse, notaris alhier. De heer J. A. Kwast, vroeger muziek-directeur te Zierikzee, laatstelijk te Arnhem, zal tot 1 Oct. het orkest leiden aan de badplaats Kreuznacb. Met grooten lof wordt gesproken over zijne intelligente leiding van verschillende werken van v. Beethoven, Mendelssohn en Wagner. Met October gaat de heer Kwast naar Riga, om aldaar de leiding van een orkest te aanvaarden. Op de voordracht van leeraar in de Neder landsehe taal en letterkunde aan de H. B. S. te Nijmegen komt o.a. voor do heer J. H. vau den Bosch, leeraar in dezelfde vakken te Zierikzee. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Sept. a.s., benoemd tot directeur van - en leeraar aan de Rijks H. B. S. te Middelburg dr. H. Japikse, thans leeraar aan die school. Aan den nieuw bedijkten polder onder Biervliet zal den naam gegeven worden van Koninginnen- polder. Den 27sten dezer zal de heer dr. Joh. Mezger met zijn familie weer in Domburg komen, om zijn gebruikelijken jaarlijkschen rusttijd er door te Tot lid der »gemengde commissie voor onderwijs-belangen" is door het hoofdbestuur van Volksonderwijs" benoemd Mr. L. A. Bybau te Delft. Verleden jaar heeft het getal landverhuizers, die uit de verschillende Nederlandsehe havens ver trokken zijn, 89,260 bedragen, tegen 28,327 in 1892. Daaronder bevonden zich echter niet meer dan 4820 Nederlandsehe landverhuizers (6290 in 1892), als uit: Groningen 1217, Friesland 1055, Drente 136, Overijsel 79, Gelderland 360, Utrecht 23, Noord-Holland 428, Zuid-Holland 604, Zeeland 476, Noord-Brabant 97, Limburg 45. Bijna allen gingen naar Noord-Amerika. Zierikzee, 26 Juli. Gisteren overleed te Rotterdam, waarheen bij zich tot herstel van gezond heid begeven had, onze hooggeachte oud-burgemeester, nu rgks-archivaris in Zeeland, .11 r. «Inrol» Pleter Aieolaaa Er me rins, in den ouderdom van bijna 62 jaren. Den 22 September 1832 te Franeker geboren uit Jan Willem Ermerins, toen hoogleeraar in de wijs begeerte aan het athenaeum aldaar, en Anna Maria Kienpromoveerde hij als doctor in de rechts geleerdheid te Groningen op 12 November 1855 en vestigde zich als advocaat en procureur te Zierikzee, aan welke plaats hij zich door velerlei familiebanden gehecht gevoelde en alwaar hg dan ook de beste jaren zijns levens doorbre-1. Op den 21 December 1859 viel de keuze op hem voor het ambt van secretaris dezer gemeente, welke bediening hij, zoomede die van kantonrechter plaatsvervanger en van rechter-plaatsvervanger, met zijne veelzijdige en meer dan gewone bekwaamheden heeft waargenomen, totdat hij op 6 Januari 1883 tot burgemeester van Zierikzee werd benoemd en 18 Januari d.a.v. werd geïnstalleerd. Dit ambt, hetwelk door de persoonlijkheid van hem die het bekleedt gewichtig kan wezen, werd door den heer Ermerins steeds beschouwd als het middel, om tot heil, voorspoed en eendracht der gansche burgerij werkzaam te zjjn. Met voldoening mocht hij dan ook terugzien op zijne loopbaan, toen hij den 31 Maart 1890, met ingang van 1 Mei d.a.v., benoemd werd tot rijks-archivaris in Zeeland, een betrekking, waarvoor hij door zijne grondige en veelomvattende studiën op geschied kundig en rechtsgeleerd gebied, de aangewezen man was. Was die promotie hem eenerzgds aangenaam, aan den anderen kant verliet hij toch ongaarne Zierikzee on zag de gansche burgerij hem met diep leedwezen vertrekken. Voorwaar geen schrale lofspraak En daar was reden voor: De lieer Ermerins ge voelde zich te Zierikzee zoo thuis, had er zoovele vrienden en was er zoozeer de gewilde man door zijne humaniteit en oprechtheid, dut de woorden van Beets te zijnen opzichte volle waarheid bevatten: Wie wordt door elk bemind, wie wint Elks hart bjj 'teerst aanschouwen? Hot vriendljjk oog, het goed golaat, De glimlach, die een hart verraadt, Oprecht on zonder vouwen! En dat ook hier, na vierjarige afwezigheid, nog zooveel over den hoer Ermerins wordt gedacht en gesproken, bewjjst wederom do waarheid van het treffend gezegde, dat de gedachtenis des recht vaardigen tot zegening zijn zal. Het idéé om H.H. M.M. de Koninginnen bij haar bezoek aan Middelburg kennis te doen maken met de verschillendo kleederdrachten der vrouwelijko bevolking van het platteland van Zeeland heeft een begin van uitvoering gekregen. Van verschillendo zijden, zoowel binnen als buiten de provincie, zegt do Af. Cl., vond dit plan dan ook zeer veel toejuiching, en men heeft de over tuiging dat de uitvooring er van H.H. M.M. ook zeer welgevallig zijn zal. Er is thans eene commissie gevormd, die daartoe het initiatief heeft genomen en als centraal ver- eeuigingspunfc zal optreden. De commissie heeft verschillende heeren in de provincie uitgenoodigd sub-commissiën te vormen. Het plan bestaat om nit elk deel van Zeeland op een nader te bepalen dag te Middelburg saam te brengen een of tweo meisjes van veertien tot zeven tienjarigen leeftijd in haar fraaiste kleederdracht, ten einde die aan H.H. M.M. voor te stellen; en daaraan te verbinden de aanbieding van een blijvend souvenir aan H. M. de Koningin als geschenk van de plattelands-bevolking van Zeeland. De volgende vijftien kleederdrachten wil men doen vertegenwoordigen: Middelburg's ambacht, Walcheren, Wesfckapele, Arnemuiden, Nieuw- en St. Joosland, Zuid-Beveland (twee types), Noord- Beveland, Schouwen, Duiveland, Tholen, bet voor malige vierde district, het land van Aksel (twee types), en het land van Hulst. Op baar tocht door Walcheren, op 22 Augustus, bezoeken de koninginnen ook Domburg en zullen in het badhotel een déjeuner dinatoire gebruiken. Het verblijf aldaar zal van half één tot twee uur plaats hebben. Er heeft zich daar eene commissie uit de ingezetenen gevormd voor de versiering van het dorp Er zal eene eerewaebt te paard van 24 personen worden samengesteld, terwijl het plan is gevormd, om tijdens hot verblijf van H.H. M.M., op bet terrein van het badhotel, door hot muziekkorps der dienst doende schuttorg uit Middelburg, eenig uommers te doen uitvoeren. XicrikxCC. 27 Juli. Gisteren werd eene Algemeene Vergadering van het Waterschapsbestuur van Schouwen gehouden in het lokaal te Repard, ter eere van het vijftigjarig Heemraadschap van den heer J. Schalkwijk. De jubilaris werd door den oudsten Heemraad, den heer M. Locker de Bruyne, eu den Voorzitter van Hoofd-Ingelanden mr. J. A. Bolle, per rijtuig afgehaald aan zijne woning en in de vergadering hartelijk toegesproken door den Voorzitter vau Schouwen, mr. A. J. F. Fokker, die er aan her innerde hoe 't heden juist 50 jaren geleden is dat de heer J. Schalkwijk bij Kon. besl. van 26 Juli 1844, in plaats vau den heer J. M. Schalkwijk, werd benoemd tot Heemraad van Schouwen, den heer Schalkwijk geluk wenschto met dit zeldzaam feest en vervolgens iu eene uiteenzetting trad van de buitengewone Veranderingen en verbeteringen, die Schouwen in dit 50-jarig tijdvak in- en uit wendig heeft ondergaan en waaraan de heer Schalkwijk werkzaam deel genomen heeft. Hij bracht den jubilaris hulde als den rechtschapen, eerwaardigen man, dio op zijn 89-jarigeu leeftijd nog met zeldzame lichaamskracht en heldere geestesgaven vol ijver zich wijdt aan de belangen van Schouwen. Namens de leden der Algemeene Vergadering, den Ontvanger-Griffier en den Ingenieur, bood hij den heer Schalkwijk aan, als een herinnering aan zijn werkkring als Heemraad en als een bewijs van aller oprechte toegenegenheid en hoogachting, eene schilderij, voorstellende een gezicht van Kloostersnol uit genomen op het district Scharendijke en het Noorderstrand. Diep bewogen dankt de heer Schalkwijk allen voor de hulde hem gebracht en voor bet souvenir hem aangeboden, herdenkende de velen die met en naast hem in Schouwen hebben samengewerkt, doch die niet meer hebben mogen beleven de totstand koming van zoovele verbeteringen. Hierop werd hij nogmaals door den Voorzitter toegesproken, die hem met hartelijken gelukwensch mededeelde dat het Hare Majesteit de Koningin- Regentes heeft behaagd den heer J. Schalkwijk te benoemen tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Te aangedaan om verder te antwoorden, betuigde de heer Schalkwijk in enkele woorden nogmaals zijn dank voor al de eer en de groote verrassing hem bereid. Nadat mr. J. A. Bolle namens Hoofd-Ingelanden den jubilaris had gelukgewenscht, werd de vergade ring na omvraag gesloten en bleven de leden nog eenige uren te Repard bijeen, waar later al de beambten en dijkbazen van Schouwen bijeen kwamen en den jubilaris bij monde van den dijk- baas O. van de Klippe complimenteerden. Ter eere van dit feest wapperde van het Stoom gemaal, de gebouwen en molens van Schouwen de vlag, terwijl in Oudendijk overal de vlag was uitgestoken en Repard met vlaggen en eerepoort versierd, terwijl des morgens ten zijnen huize van wege het personeel van 't Waterschap Schouwen als huldeblijk een mand met fraaie bloemen was bezorgd. In het N. v. d. D. komt een stuk voor over de afstammelingen van Michiel Adriaansz. De Ruyter, waaruit blijkt, dat van den admiraal o. a. afstammen de heeren J. C. De Ruyter de Wildt te Vlissingen, A. Do Ruyter van Steveninck te Tiel, G. R. Elias te Amsterdam en J. C. baron Van Boetzelaar te Arnhem. Zierikzee. 27 Juli. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, de heer J. Schalkwijk, heemraad van het Waterschap Schouwen. {Gister avond per bulletin in de stad medegedeeld). Tot lid van den raad van Zoutelande is gekozen de heer J. Kodde. Zierikzee. 27 Juli. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie betrekkelijk den verkoop van tapijten, matten enz,, op Dinsdag a s. J. H. v. d. Koppel, die eenige dagen geleden uit de gevangenis te Breda was ontslagen, waarin hg 5 jaren nad doorgebracht wegens diefstal van een kar met hit van een hovenier te Gorinchem en bet stelen van koeion te Utrecht, beeft op een nacht in de vorige week van een hovenier te Gorinchem nogmaals een kar met ezel en groenten van het land gehaald. In de veerpont to Nieuw- poort, om naar Schoonhoven te gaan, werd hij door de politie aangehouden en opgebracht. De Hillegomsche spaarbank. De spaarbankquaestio te Hillegom verkeert nog steeds in hetzelfde stadium, doch zal spoedig een onder intreden. Of met 30 dezer hebben do commissarissen, do bh. G. H. v. Waveren en Baron S. v. Heemstra, betaald, óf den dag daarop wordt tegen hen ge rechtelijk geageerd, en deze gerechtelijke vervolging kan een zeer lang proces ten gevolge hebben, daar bjjna ieder der debiteuren >prodeo" kan optreden en allen het voor zichzelf doen. Om de eer van haar overleden echtgenoot te redden bood de weduwe aan, huis en meubels te verkoopen, wat alles is wat haar is overgebleven, want ook het door haar aangebracht kapitaal is zoek, doch die verkoop zou misschien een som van 5000 hebben opgebracht, alzoo de helft van bet geheele bedrag. Toen de crediteuren bemerkten, dat de andere helft door de raadslieden niet zou worden bijgepast, raadden zijzelf do weduwe aan, haar aanbod in te trekken daar zij zich vrij sterk gevoelen het geheele bedrag op de commissarissen te kunnen verbalen, door de omstandigheid, dat in Mei jl. dio commis sarissen nog bij een Haarlemsche bankiersfirma moeten zijn bekend geweest, daar deze andere niet had kunnen zeggen wèl te zullen uitbötalen, >mits commissarissen toekenden". Het ziekenfonds is nog precies bijtijds don dans I ontsprongen, want op 1 Jan. jl. had het f 2077,68 op de spaarbank staan, docb in die maand werd j een goede f 2000 teruggehaald, zoodat het fonds er nu voor f 42,32 in zit. j Een andere kas Ijjdt een schade van f 350. Hoe langer hoe meer komt aan het licht, dat men hier heeft te doen met eene zeer slordige administratie. Bewijzen van eigendommen van de spaarkas zijn onder de papieren niet te vinden, maar wel vindt men er onder allerlei vreemde, met de admiuistratie der spaarkas wel uitstaande hebbende stukken, waarvan echter niemand wat begrijpt. Onweer. Maandag avond jl. sloeg de bliksem in de schuur van W. Wilschut aan den Waaldijk te Rijsoord, doch richtte slechts weinig schade aan. Te Oosterhout werden vier woningen door het inslaan van den bliksem in de asch gelegd. Woensdag ochtend omstreeks 8 uur woodde boven Katwijk aan Zee een hevig ouweder. De bliksem sloeg in de timmerschuur van den heer W. Taat en in de keukeu van een daarnaast gelegen woon huis. Er ontstond geen brand, doch de schade is nog al aanzienlijk. Te Dongen werden Woensdag ochtend 2 eiken- boornen door den bliksem getroffen. Uit Breukelen wordt van 25 Juli gemeld: Ge durende het onweder, dat heden middag alhier woedde, wareu drie mannon bezig in het weiland niet het steken van distels. Zij bevonden zich ongeveer op ééne lijn, toen de bliksem neerviel; de beide uiterste mannen werden op de plaats doodgeslagen de middelste viel op den grond, doch schijnt er zonder belangrijk letsel te zijn afgekomen. Te Dieren ontlastte zich Woensdag middag te vijf uur een zeer hevig onweder, hetwelk ongeveer een uur aanhield, vergezeld van hevige slagregens, waaronder enkele zeer groote hagelkorrels. In de kom van het dorp sloeg de bliksem in een boom, staande op zeer korten afstand eener woning. Te Ellekom sloeg de bliksem eveneens in eenige hoornen. Ten gevolge der stortregens waren de rails van de stoomtram Velp—Dieren op onderscheidene plaatsen geheel onder het zand bedolven, hetgeen ten gevolge had dat de tram derailleerde, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. De machine was echter stuk en er moest uit Dieren een machine ter assistentie gezonden worden. Ook te Zevenaar woedde Woensdag namiddag weder een zwaar onweer. Gedurende twee volle uren volgde de eene hevige slag op den anderen. Verscheidene boo men werden getroffen en een koe gedood. Ook boven Meppel en omstreken woedde een hevig en langdurig onweder, vergezeld van veel regen. De bliksem trof eene boerderij tusschen Echten en Koekange, die in asch gelegd werd. Ook heeft de bliksem de boerderij vau W. Wessels te Erica in vlam gezet. Alles brandde af. Te Staveren is de bliksem in het kerkgebouw dei- Hervormden ingeslagen, doch heeft daar maar geringe schade aangericht. Een man, die Maandagavond aan de Handels kade te Amsterdam zat te visschen, werd door den bliksem gedood. Zijn verkoold lijk werd naar het gasthuis gebracht. AanbestedingenVerkoopmgen enz. Stavenisse- Door het Dagelijksch Bestuur alhier is aanbesteed het verven van de school, de schoolmeubelen en het uitwendige van de onder wijzerswoning. Begrooting 339,50. Inschrijvers waren: J. van Dalsen, Stavenisse, 313; wed. P. v. d. Have, Zierikzee, 280; L. K. v. Zaltbommel, Poortvliet, f 259; P. v. Splunter, St. Maartensdijk, f 240. (De minste inschrijver reeds in het vorig nummer gemeld). CortgCiie, 25 Juli. Op de verkooping van den Inspan van den heer J. Israël werd voor de levende have zeer hooge prijzen besteed. Paarden liepen van f 154 tot f 892, koeien van f 140 tot f 182, vaarzen en ossen van f 60 tot f 136 en kalveren van f 28 tot f 48. E» A IM II It O 13 X% Duiveland. Welk eene tegenstelling vormt deze zomer toch met dien van verleden jaar. Toen zag ieder verlangend naar een malsche regenhui uit, die meusch en dier verkwikte; thans wordt met angst elke wolk door den landman aangezien, omdat hij bevreesd is, dat zij weder nieuwen toevoer van water zal brengen, hij den grooten overvloed. Alles verlangt dan ook naar den warmen zonneschijn, en onder de verlangende planten behoort de meekrap in de eerste plaats. Deze plant lijdt veel door den regen, en wordt erg in hare groei door het vele hemelwater belemmerd. Neemt men nu in aan merking, dat door den achteruitgang der prijzen van de meekrap veel minder is aangeplant dan verleden jaar, dan mag men veilig veronderstellen dat de teelt 1894 op de helft mag geschat worden van dien van 1893. Stavenisse- Tengevolge van de vele ge vallen regens in de laatste maand circa 100 m.M. is de zoo gevreesde aardappelziekte alhier weder verschenen, voornamelijk onder de vroege blauwe soorten. Beet wortel teelt in Zeelaml. In het begin van dit jaar zijn vanwege de »Maatsch. tot bev. van Landbouw en Veeteelt in Zeeland" op zeer ruime schaal eenige vraagpunten verspreid, betrekking hebbende op de teelt van suikerbeet wortelen in deze provincie. Het doel daarvan was, om uit de gegevens, op deze wijze bijeenverzameld, te geraken tot beantwoording der vraag »of er mogelijkheid zou bestaan, om in Zeeland, of althans voor Zeeland, want de stichting eener fabriek in Noord-Brabant nabij de grenzen van Zeeland zou geen bezwaar opleveren een beetwortelfabriek op coöperatieven grondslag op te richten". Bij de beantwoording dezer vraagpunten heeft men niet die warme belangstelling ondervonden, waarop het belangrijke onderwerp recht hadtoch werd daardoor de wetenschap verkregen, dat, bij voldoende mede werking, goede kansen bestaan, om het beoogde doel te bereiken. Het hoofdbestuur van de Maatschappij voornoemd heeft dan ook in de gewone voorjaarsvergadering niet geaarzeld, om het aangevangen onderzoek te doen voortzetten en een bepaalde commisie daartoe aangewezen, bestaande uit hot uitvoerend deel van het hoofdbestuur en de heeren dr. A. J. Swaving, K. J. A. G. baron Collot d'Escury en C. J. Hocke Hoogenboom. Deze commissie vergaderde 25 Mei jl. en heeft haar bevinding in deze conclusion neergelegd: 1°. Het oprichten van een of meer groote fabrieken voor geheel Zeeland is gewenscht. 2°. In de verschillende afdeelingen der Maatschappij zullen landbouwers eu grondeigenaavs belmoren te worden uitgenoodigd, om zich te verbinden, bij eventueele oprichting eener coöperatieve beetwortel suikerfabriek, gedurende een zeker aantal jaren de vereischte hoeveelheid beetworteleu te leveren, bij welke verbintenis de minst mogelijke afwijking zal plaats hebben van de bestaande toestanden, wat prijs, levering en voorschotten betreft. n¥c U T HWs a Bi v Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft Woensdag het vonnis van de Rechtbank aldaar bevestigd, waarbij J. Barger, oud 40 jaren, voormalig pred. te Harlingen, wegens moord op Catharina Mirande, te Harlingen, den 6 Maart 1894, is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De beschuldigde zag zeer bleek en hoorde staande en in gebogen houding, nu en dan zenuwachtig trillende, de voorlezing van het vonnis aan. Hij had blijkbaar niet verwacht tot levenslange gevangenis straf te worden veroordeeld; hij ontroerde althans zichtbaar bij het vernemen van die straf. Een talrijk publiek woonde de terechtzitting bij. 's Gravcitltagc, 25 Juli. Het gerechtshof alhier behandelde heden de zaak van L. M. N., boerendienstbode, door de rechtbank te Middelburg

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 3