ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 28 Juli 1891. Eerste Blad. VERKIEZING. W. TEN HAAF, NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIE!!. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6490. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 43 regels 30 Cts. meerdere regels 40 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags"Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Dit nummer bestaat uit twee bladen. Bij de aanstaande verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad te Zierikzee, Bevelen wij aan, den Heer die onk door de Liberale Kiesvereenieing als Candidaat is gesteld. Naar aanleiding van het Muntvraagstuk. In deze dagen van stille rust in de staatkundige wereld, bestaat er gelegenheid onze aandacht meer in het bijzonder te bepalen bij eenige vragen van maatschappelijk belang. Onder die vragen neemt de muntregeling eene voorname plaats in, omdat door den ijver, waar mede de bimetalisten hunne meeningen verdedigen, allengs bij velen de meening ontstaat, dat al wat er ongunstigs is in de tegenwoordige toestanden een gevolg is van het goud-monometallisme, en dat alle leed geleden zou zijn, indien maar het internationaal bimetallisme werd ingevoerd. Dat zal menigeen als potjeslatijn in de ooren klinken. Maar als wij voor die stadhuiswoorden goed Hollandseh gebruikten, zou menigeen er nog weinig van begrijpen en het is daarom, dat wij ons in de eerste plaats willen bezig houden met de vraag: wat het muntvraagstuk eigenlijk is. Het spreekt wel van zelf, dat wij een zoo in gewikkelde en zoo veelomvattende zaak bier niet in baar geheel en niet grondig kunnen behandelen. Wat wij er echter van zeggen kunnen, zal, hopen wij, voldoende zijn om onze lezers te doen begrijpen, in boever hunne belangen er bij betrokken zijo, alsmede om eenige opmerkingen, die wij in ver band daarmede xnaken willen, voor hen verstaan baar te doen worden. Alle maatschappelijk verkeer bestaat in ruiling van diensten of van waren. De schoenmaker maakt schoenen om in zijn onderhond te voorzien en de boer bebouwt het land om zich zijne benoodigd- heden te kunnen aanschaffen. Als nu de boer, die schoenen noodig heeft, naar den schoenmaker gaat met een mandje aardappelen, die de schoenmaker eten kan, en zij ruilen dat, dan zijn zij beiden geholpen. Maar als nu de boer een koe kwijt wil wezen, maar een jas, een hoed, een japon voor zijn vrouw enz., noodig heeft, kan bij toch niet zijn koe in stukjes verdoelen en daarmee rondloopen, tot hij iemand gevonden heeft, die hem voor zoo'n stuk koe het verlangde kleedingstuk kan en wil geven. Daarom heeft men dan ook al spoedig ruil middelen in gebruik gebracht en daarvoor dient in beschaafde landen het geld. Als A nu koren twijfc wil wezen en B koren noodig heeft, dan var- ruilt A zijn koren voor het geld van B en verruilt dat geld van B bij C, D, E enz. weer voor de dingen, die hij noodig heeft. Dat geld moet aan zekere voorwaarden van duur zaamheid, vastheid van waarde, gemakkelijkheid in de behandeling enz. voldoen. Die voorwaarden vindt men vereenigd in de edele metalen, goud en zilver, die daarom als geld gebruikt worden. Om nu het verkeer nog meer te vergemakkelijken, worden zekere stukken goud of zilver, van bepaald gehalte en gewicht, met een merk voorzien en zoo tot munten gemaakt. Wij zeiden, dat goud of zilver gemunt worden; eigenlijk zouden wij moeten zeggen goud en zilver, want dat is in de meeste landen het geval. Maar al worden van goud en zilver munten gemaakt, daarom kan toch wel één dier metalen de grond slag van het muntstelsel zijn. Zoo is bet bijv. bier te lande: het gouden tienguldenstuk is de grond slag van ons muntstelselvroeger was dat de zilveren gulden. Vroeger hadden wij dus den enkelen zilveren standaard, en thans den enkelen gouden standaard; dat is met andere woorden: ons muntstelsel is nu goud-monometallisme en was vroeger zilver-mono- metallisme. Dat wil nu niet zeggen, dat in een laud met zilveren standaard men niet met goud betalen kan heel wel, maar de berekening geschiedt naar de zilverwaardeomgekeerd kan men in een land met gouden standaard wel in zilver betalen, maar daar geschiedt de berekening dau naar de goudwaarde. Is dat dan niet betzelfde? Neen. En hier komen we tot de kern van het vraagstukgoud en zilver, boewei dienst doende als ruilmiddelen, zijn ook op zich zelf koopwaren, dat is afhankelijk van vraag eu aanbod; de waarde van het goud of van bet zilver kan dus tegenover andere waren verschillen, naar mate waag of aanbod van het een of het ander toeneemt, maar ook de onderlinge waarde verhouding tusscben goud en zilver kan wisselen, zoodat men op den eenen tijd meer, op den anderen tijd minder zilver krijgt voor eene zelfde hoeveel heid goud. Wel, zal men zeggen, wij krijgen hier toch altijd voor een tientje vier rijksdaalders of tien guldens en voor vier rijksdaalders of tien guldens een tientje. Dat is ook zoo en wat meer iser is bij ons te lande veel zilver en weinig goud in omloop. Dat komt omdat wij niet den zuiveren enkelen, maar, zooals men dat noemt, een hinkenden of kreupelen standaard hebben. Onze waardeberekening geschiedt naar goud en onze betalingen worden veel gedaan in zilver. Toch bevatten vier rijksdaalders of tion guldens in de verte niet de hoeveelheid zilver, die men voor een gouden tientje koopen kan. Dit is zoo gelegenmen kan voor vier rijksdaalders of tien guldens steeds een gouden tientje van het Rijk bekomen. Om te voorkomen dat daaruit schade voortvloeit, wordt voor het goud vrjje aanmunting toegelaten, dat is: ieder mag eene hoeveelheid goud naar de munt brengen en daarvan gouden Willems laten maken, maar niemand mag van zilver rijks daalders laten maken. Aanmunting van goud en van zilver zou men moeten vrij laten in een land met den dubbelen standaard (dat heet bimetallisme)2ulke landen zijn er, o.a. de Latijnsche Unie (Frankrijk, Italië, Zwitserland, België) en dat bad vroeger hoegenaamd geen bezwaar. Er waren landen met goud, met zilver, met goud en 2ilver als standaard, en dat was zoo en bleef zoo en dusdoende ontstond er een vrij vaste waardeverhouding tusschen goud en zilver. Natuurlijk, want als het eene metaal duurder werd tegenover het andere, dan waren er dadelijk speculanten, die van dat duurdere metaal geld lieten slaan, waardoor dan echter het aanbod toenam en de waarde daalde. Met kleine schommelingen bleef de waardeverhouding dus ongeveer dezelfde, tot nu ongeveer twintig jaar geleden Duitscbland en op bet voetspoor daarvan andere landen tot den gouden standaard overgingen. Daardoor en tevens door de verbazende opbrengsten der zilvermijnen in Amerika, daalde de zilverwaarde verschrikkelijk. Daarentegen kwam er voor het goud meer vraag; dit werd dus duurder. Met andere woordenvoor eene zelfde hoeveelheid zilver kon men veel minder, voor eene zelfde hoeveelheid goud meer koopen van eene zelfde waar als vroeger. Dit nu had een zeer ongunstigen invloed op de handelsbetrekkingen tusschen goud- en zilverlanden (landen met enkelen gouden en landen met enkelen zilveren standaard), die vooral in Indië gevonden worden). Ook in het land zelf had men bezwaren. Tot zekere hoogte is echter het duurder worden van goud in het ruil verkeer maar denkbeeldig. Als een landmau voor zijn vee of zijn zuivel minder goud ontvangt dan vroeger, maar voor dat mindero goud evenwel koren, mest, werktuigen of andere benoodigdheden kan bekomen, dan gaat hem veel minder geld door de handen, maar dan blijft hij toch in het wezen der zaak in denzelfden toestand. Er zijn evenwel naast zaken, die marktwaarde hebben en dus dadelijk goedkooper worden naar gelang bet goud duurder wordt, andere, die door overeenkomsten van langeren duur beheerscht worden en die zelfs bij vernieuwing der overeenkomst slechts langzaam den dalenden weg volgen, dien zij tegenover de hoogere goudwaarde moeten aannemen. En dan komt de zaak hierop neer: dat de landman voor de voortbrengselen van zijn bedrijf minder goud ontvangt dan vroeger en daarentegen voor pacht, voor rente van opgenomen geld, voor werkloonen en dergelijke evenveel, of althans niet naar even redigheid minder moot betalen. Hiermede meenen wij de nadeelen van den toe stand aangetoond te hebben. Daarin willen nu de bimetallisten verbetering brengen door goud eu zilver, in eene bij internationale overeenkomst vast te stellen verhouding der onderlinge waarde, door elkander als geld te doen gebruiken. Hoe zij zich dit voorstellen en wat wjj daarvan te denken hebben, zien wij een volgende maal. China. In de laatste berichtweek zijn op Hongkong door elkaar 30 personen per dag aan de pest bezweken. Het beeft er weder zwaar geregend en de gebrekkige riolen hebben hun inhoud op de straat uitgestort. De Chineezen verzetten 2ich tegen een onderzoek der gezondheids-commissie in hun woningen. Deze wordt daar soms met een hagelbui van steenen ontvangen. De politie zorgt er echter voor, dat bet onderzoek wordt doorgezet. Thans is men ook tot een overeenkomst geraakt. Er wordt een speciaal pesfc-hospifcaal ingericht, dat onder Chineesch toe zicht staat. Het vuil, dat zich in de Chineesche woningen opeonhoopt, is een vruchtbare verspreiding voor de epidemie. Do Chineezen schijnen echter door ziekte en dood zelfs niet tot zindelijkheid gebracht te kunnen worden. Eerst bracht men de pestlijders in het drijvende hospitaal »Hygicia". Dit heeft reeds sedert lang voor besmettelijke ziekten dienst gedaan. In het westen van het eiland is thans een afzonderlijk kerkhof ingericht. De Chineezen beklagen zich, dat men bun dooden zoo suel be graaft. Velen vluchten naar Kanton, Makao en andere kustplaatsen. Tot dusverre schijnt de pest alleen nog maar in de binnenlanden te heerschen daar echter veel bewoners Hongkong verlaten, is het te vreezen, dat de epidemie zich ook elders zal uitbreiden. De dooden vereering is een hoofdzaak bij den Chineeschen godsdienst, maar de gestorven pestlijders moeten nu maar afstand doen van die eerebcwijzen, waarbij men de ljjfeen van plaats tot plaats voert om van de daar wonende vrienden af scheid te nemen. Elke afwijking van die oude gebruiken smart den Chinees echter. De Duitsche en Fransche stoomschepen nemen op Hongkong geen lading meer in, en de post wordt alleen aan boord gebracht, nadat zjj behoorlijk ontsmet is. De booten, die naar Manilla gaan, moeten zich aan een quarantaine van veertien dagen onderwerpen, te rekenen van af den dag van vertrek uit de besmette haven. Te Shangaï heeft men echter nog geen voorziebtigheidsmaatregelen getroffen tegen booten, die van Hongkong komen. Indië. Aan een particulier bericht uit Atjeh ontleenen wjj het volgende: De 2e luitenant der maréchaussee H. M. Vis kreeg op den 10 Juni j.l. de opdracht om bij kampong Lam-Koenjit, tusschen onzen pasopgericb ten post Biloel en de benting Boekit-Daroe, die op dien dag zou worden opgeheven, positie te nemen met eene afdeeling van 25 maréchaussées, ten einde aan kwaadwilligen te beletten langs het gebergte stelling te nemen om de werkzaamheden te Boekit- Daroe te hinderen. De vijand kon Boekit-Daroe niet bereiken, maar opende al spoedig van drie zijden het vuur op de maréchaussées, zoodat deze gedurende 2 uren daaraan blootstonden; de onzen hielden echter moedig stand, zoodat het doel volkomen bereikt werd. De commandant 2e luitenant Vis kreeg reeds des voormiddags te 11 uur eene doordringende schot wond in het rechter-onderbeen, doch bleef tot 3% uur des namiddags het commando voeren. Behalve bjj werden nog gewönd een Amboneesch korporaal (schot elleboog) en een Amboneesch maréchaussée (schot linkerhand en rechterarm). Amerika. Men heeft berekend dat de jongste werkstaking eene schade van 61/, millioen dollars heeft berokkend. Alleen het verbranden van spoorwegwagens en bruggen veroorzaakte een verlies van 2% millioen dollars. Een Zwitserdie verleden jaar Chicago enz. bezocht, bracht den volgenden indruk van Amerika mee. ♦Amerika is het land van onmetelijke omvang en afstanden; het land van dollars en eleetrieiteit het land waar de prairieën grooter zijn, de rivieren machtiger, de watervallen hooger, de bruggen langer, de sneltreinen sneller, de rampen verschrikke lijker dan in eenig ander land ter wereld. Het is het land, waarin in een enkel spoorweg ongeluk en er heeft tv e.plaats bijna om den anderen dag meer menschen het leven verliezen dan in Europa in een geheel jaar. Het is het land waar de huizen hooger, de gevangenisboeven menig- vuldiger, de rijken rijker, de armen armer, de mil- lioenen grooter, de dieven brutaler, de moordenaars scbaamteloozer, de ontwikkelde personen minder in getal, de tanden meer algemeen valseh, de cor- setten nauwer, de ziekten doodelijker, het bedrog meer algemeen, de zomers warmer, de winters konder, de branden erger, het ijs dikker, de tijd kostbaarder, de mannon zenuwachtiger, dan in eenig ander land van ons herderlijk Europa. Het is het land waar de oude mannen jonger en de jonge mannen onder zjjn, de negers zwarter, de blanken geler, dan in eenige andere plaats. Het is het land van onmetelijke natuurljjke rijkdom. In 't kort, het is het land van buitengewone contrasten, vau vreemdsoortige uitersten, van onzinnige trots, van roekeloos winstbejag, van toomelooze zucht tot gewin het land van het kolossale en het pyramidale natuurlijk in de zienswjjze van Amerikanen. Hoevolen zijn er heen gegaan van ons vredelievend land, naar het land van valsche hoop, om rjjkdom, fortuin en lotsverbetering te zoeken en zijn verloren geraakt, hetzij in de goten der groote steden of in het zand der prairieën? Hoe veion zjjn met bljjdschap vervuld geweest, als zjj, arm en verlaten en gebroken in hart eu ziel, terug konden zeilen naar hun geboorteland". Rumenië. Geheel in tegenstelling met wat wo in Nederland zonden wenschen, komt uit Oost-Rnmeniö de klacht: mocht er toch eens regen komen. De langdurige droogte dreigt den oogst te doen mislukken. De maïsprijzen zjjn reeds bjjna verdubbeld. T u r k ij e. Naar de Standard uit Konstantinopel verneemt, staat het vost dat meer dau 1000 menschen bjj de aardbeving zijn omgekomen, al wordt dit van ambtswege stilgehouden. Op initiatief van den Britscben gezant beeft zich een commissie gevormd om onder de Engelsche inwoners gelden te verzamelen voor de noodlijdenden de gezant zelf teekende voor vijftig pond. Welk eon groot bedrag do commissie ook moge bijeen brengen, het zal toch den nood slechts voor een klein gedeelte kunnen lenigen. Om een denkbeeld te geven van hetgeen er noodig is, diene, dat in een enkele wijk honderdtien buizen moesten omver gehaald worden, omdat zij onbewoonbaar waren geworden. Rusland. Te Petersburg komen thans gemiddeld dagelijks 200 ziekte- en 100 sterfgevallen aan de cholera voor, meerendeels onder de qouwerlieden aan do havens en de kanaalwerkers. Er zijn circa 1000 patiënten in de ziekenhuizen voor cholera in behandeling. Velen worden op straat of in tram wagons door de ziekte ovorvnllen. De autoriteiten doen alles om de ziekte te stuiten; overal zijn op de openbare wegen groote reservoirs met gekookt water geplaatst; voor do voeding der armen wordt zooveel mogelijk gezorgd en onreine of besmette woningen worden gezuiverd en gedesinfecteerd. Zweden. Men vreest, dat de Noordpool-expedxtie van Well- man ten Noorden van Spitsbergen verongelukt is. Volgens oordeel van die het weten kunnen, ervaren Noordpoolvaarders, moot de ♦Raugvald Jarl" tusschen het ijs verbrijzeld zijn. Kolonel Fielden, die dezen zomer om Spitsbergen gekruist heeft, zegt, dat ex- zooveel drijfijs is en zulk zwaar, dat geen schip er tegen zou kunnen. Misschien hebben de opvarenden zich nog op een ijsscbol kunnen redden. Wellmann schijnt geen ervaring van Noordpooltochteu te hebben. Kolonel Fielden vertelde nog, dat hij mot de Saide" in die streken kruisende, bericht, kreeg, dat dr. Oyen, door Wellman op Deenseh Eiland achtergelaten, in nood verkeerde. De >Saide" ging er dadelijk heen. Men vond iu de hut dr. Oyen j meer dood dan levend. Hij had alle hoop op redding I losgelaten. In een brief, dien men vond, verweet I bij Wellmaun heftig, hem in den steek te laten. Hij had een hond tot eenigon kameraad en nog te weinig voedsel, om den winter door te komen. 1 Fielden voorzag hem rijkelijk van eet- en drinkwaren, nadat bij eerst vergeefs getracht bad den geleerde te bewegen, naar Europa terug te keeren. Hij wilde op zijn post blijven. Frankrijk. Een Engelschman beeft het rijtuig, waarin presi dent Carnot den doodsteek ontving, willen koopen. Om den Gemeenteraad van Lyon te bewegen bet hem af te staan, bood hij aan, een som van f 24,000 aan de armen dier stad to geven, maar zijn aanbod werd afgewezen. I*arfis, 25 Juli. Bij de behandeling der auarchistenwet heeft de Kamer heden beraadslaagd over een amendement, strekkende om den duur dei- wet te beperken. De minister van justitie verzoekt do Kamer alle amendementen te verwerpen. Ver scheidene redenaars spreken ten gunste vau het amendement. De president van den ministerraad spreekt de hoop uit dat men aan de wet een per manent karakter zal geven, om de werking dei- maatregelen tegen de anarchisten te verzekeren. Hij legt er nadruk op dat de wet bet oog beeft op de anarchie, geeuszins op eenige politieke partij, cn verklaart dat, indieu de duur der wet door de Kamer beperkt wordt, het een ander Kabinet zal moeten zijn dat haar toepast. Met 280 tegen 230 stemmen wordt het voorstel om den duur te beperken, verworpen. Een additioneel artikel, bepalende dat de wet ingeval van ontbinding der Kamer vervallen zou zijn, wordt verworpen met 318 tegen 148 stemmen. 26 Juli. De Kamer heeft de wet tegen de anarchisten in haar geheel aangenomen met 268 tegen 163 stemmen. De Senaat heeft die wet urgent verklaard. België. In de mijnen van Anderlues is bet opsporen der lijken van de slachtoffers der mijnramp voortgezet. Het water, dat in de mijn was geworpen om den brand te blusschen, is verwijderd en dezer dagen is men in een schacht op 500 meter diepte afgedaald, waar men de lijken van bjjua 80 mijnwerkers hoopt te vinden. Deze schacht is 370 M. lang en 2.5 tot 3 M. breed en hoog en bijna geheel gemetseld. Zij heeft betrekkelijk weinig geleden. De afschuwelijke lijklucht, die er heerscht, wordt met chloorkalk bestreden. Dezelfde stof wordt ook gestrooid in de kisten, waarin de overblijfselen begraven worden. Uit de genoemde schacht zijn reeds een twintigtal lijken te voorschijn gebracht. Op een diepte van 420 M. moeten nog 15 lijken liggen, die men even eens dezer dagen hoopt te kunne begraven. Als de oorzaak der ramp werd indertijd genoemd de ontploffing van een dynamietmijn. Men heeft evenwel de bedoelde mijn in geheel ongeschonden toestand teruggevonden, zoodat de tot nog toe ge geven lezing van bet ongeluk onjuist is gebleken. Wat dan wel de oorzaak van de ramp is geweest, weet men nog niet. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Tweede Blad. Ingezonden stukken. Brieven uit Zeeuwsch-VIaanderen. x»v. Mijnheer de Redacteur! Mjjn schrijven over de geringe resultaten onzer normaalscholen bjj de jongste examens, in verband met de oprichting der rijksnormaallessen te Zierikzee, heeft den Goeschen correspondent van den Bode aanleiding gegeven met lof de Goescbe normaal school te bespreken. Daartoe bezat bij het meeste recht, al zie ik niet in hoe mijn twaalfde brief tot die loftuiting aan leiding moest geven. Ik wilde den Zierikzeeschen leeraars eenvoudig op bunno verantwoordelijkheid wijzen, waar zoo vele adspiranten kunnen afgewezen worden. Uw briefschrijver uit Terneuzen verlangt in geen concurrentie met Zelandicus te treden en heeft geen plan heusche brieven uit die veste pasklaar te maken. Het komt mij voor, dat dio mededinging op een zelfde terrein wel verkieslijk was. Met Terneuzen is mijn collega-schrijver beter op de hoogte dan ik, die deze stad, de derde onzer provincie, af en toe bezoeken kan. Goede statistiek kan uitnemende diensten bewijzen, doch in de gevolgtrekkingen, waartoe zij gereodelijk aanleiding geven, zij men voorzichtig. Naar het getal ongeletterde miliciens staat deze grensstreek en bovenal het kanton Oostburg erg ongunstig aangeteekend. Wat is daarvan de oor zaak? Ligt het in de mindere ontwikkeling der bevolking, te kleine zorg van onderwijszaken, of moeten de Oostburgscbe schoolmeesters in het aan brengen van konnis onderdoen bij hunne collega'- elders? Neen, noch het een, noch het ander is oorzaak dier ongunstige verhouding. De groote afstanden tusschen de meeste en schoolgebouwen, waardoor de kinderen niet op jeugdigen leeftijd ter scbole gaan, en slechte, on begaanbare wegen bjj slecht weder zjjn de eenige oorzaken. Bovendien is het kanton Oostburg een uitsluitend landbouwende streek, zoodat kinderen van het tweede schooljaar al tot schoolverzuim Verwarring in het huisraad, ja elke wanorde vergelijkt men wel eens met de ligging der huizen in het land van Cadzand. En terecht. De schotsen scheef gebouwde arbeiderswoningen, soms vijf en twintig in één polder, met groote afstanden van de dorpen, vindt men in de overige deelen der provincie niet. Van het gehucht nommer één aan de Schelde tusschen Hoofdplaat en Breskens staan in zuidelijke richting op een goed uur afstand vier buurtscholen. Toch zijn er te veel kleine buurten nog zonder schoolgebouwen. De provinciale stoombootdionst op de Wester- Schelde zal dezer dagen uitgebreid worden, door de opneming van Hoofdplaat onder de aanleg plaatsen. Dan zal een onbillijkheid weggenomen zijn. Vlissingen, Borsele en Hoedekenskerke zijn de stations aan den noordelijken oever der Schelde, aan deze zijde liggen Breskens en Terneuzen. Deze stoombootdienst eischt groote geldelijke offers aan de provincie. Bij eenige uitbreiding mag zoetjes aan op een kleine 20 duizend gulden schadelijk slot per jaar gerekend worden. Dat tekort is een natuurlijk gevolg van het weinige verkeer langs onze Zeeuwsche stroomen, evenals bij de overige stoombootdiensten op de Ooster- en Wester-Schelde. In de jongste zitting der Provinciale Staten te Middelburg kwam ter sprake do dienst aan parti culieren over te dragen met subsidiëeringin overeenstemming met de Zierikzeesche Spoorboot regeling. Als provinciale ambtenaren hebben de bootslui op deze Schelde een vaste positie, zoodat zij aan verandering in beheer wel niet de voorkeur zouden geven. Van den kapitein tot den matroos wordt de manschap gerespecteerd en zeker bestaan er redenen om nu voor hen geen verandering te wenschen. Bij exploitatie van particulieren zou verzwaring van dienst hot allereerste gevolg zijn. Pleiziertochtjes van hier Terneuzen of Breskeus naar Antwerpen, Zierikzee en andere plaatsen zouden wel eens ondernomen worden en extra diensten bij feestelijke gelegenheden festival Terneuzen op 15 Augustus, een roomsche feestdag en bezoek onzer geëerbiedigde Koningin aan Walcheren waren stellig te wachten. Nu bepaalt men zich tot het postvervoer en tot de voornaamste spoorwegverbindingen aan weder- zijdsche kusten en alle overige behoeften ter zjjde gesteld of als geen provinciaal belang i De oorzaakdat de Belgische Regeering zoo dikwjjls de grenzen sluit, gelijk heden andermaal geschiedt, is niet tengevolge van bet mond- en klauwzeer dat in Nederland heerscht, maar veeleer een represaille maatregel aangaande de grenskwestie en een protectie der Vlaamsche koehouders. Weiding van vee en bemesting van landerijen wederzjjds de grenzen zijn onlangs geregeld, doch onze naburen verlangen meerdere inschikkelijkheid. Bij de vorige sluiting der grenzen bleek de dwars drijverij daaruit, dat het vee langs Esschen mocht worden ingevoerd, niettegenstaande in de provinciën Noord- en Zuid-Holland in hevige mate mond- en klauwzeer heerschte. Zeeland was toen vrij van die ziekte, en de in voer Jangs Zeeuwseh- Vlaamsche grenzen bleef verboden, alsof men veepest schuwde. Het mond- en klauwzeer is een ziekte, die gemakkelijk geneest en waarbij de sterfte nauwelijks één per duizend beloopt. Er komen jaren achtereen voor, dat aan die ziekte geen en kol beestje in ons gewest dood gaat. Daarentegen worden door de boeren ieder jaar honderden guldens schade geleden door kropziekte en influenza bij paarden. En die kwalen zijn niet onder de besmettelijke ziekten ogenomen. Overigens komt het verbod der Belgische Regeering tot invoer van Nederlandsch rundvee de ultramon- taansche meerderheid in de Belgische Kamers goed in haar kraam te pas. De goögeloovige Vlamingen schreeuwen om protectie of bescherming, en ondankbaar zullen zij zich bij de aanstaande verkiezingen niet gedragen. De hofstede van 96 Hectaren, met goede landerijen en geen te hooge pachtsom, is nog voor liefhebbers, die tegen geen moeite opzien, verkrijgbaar. De vele kijklustigen worden afgeschrikt door den min goeden toestand der gebouwen, doch die is met eenige honderden guldens wel in orde te krijgen. ZËL4i1DI€(IS. Burgerlijke Stand van Zierikzee. geboren: 20 Juli. Een zoon van M. O Kloet en H. Fluyt. Eene dochter van M. C. Beije en A. J. Schouls. 22 dito. Een zoon van k. Buijse en H. J. Phaff. 25 dito. Een zoon en eene dochter van W. Botbijl en A. P. Ravia. 26 dito. Een zoon van C. van der Maas en J. Kooyman. gehuwd: 25 Juli. K. Bouman, 31 j., jm. en P. D. Plantefeber, 27 j., jd. D. M. Rodenburg, 25 j., jm. en F. Houkamp, 23 j., jd. overleden: 20 Juli. D. II. Ezerman, 53 j., echtgenoot van M. W. Pasman. levenloos aangegeven: 20 Juli. Eene dochter van A. Timmerman en P. Muste. Weekmarkt te Zierikzee, 26 Juli 1894. Boterprijzen: De Boter is verkocht voor 50, 55, 57 60, 61 en 62% Ct. de 5 Hectogram. Kip-eieren: De Kip-eieren zijn verkocht voor f 0,60, f 0,75, 0,77'/s en f 0,80 per 25 stuks. stoo in boot» i emst MIDDELBURG-ZIERIKZEE. JuliAugustus 1894, Amsterdamsche tijd. Van ZIERIKZEE: 's morg. 's midd. Zatcrd. 28 7,50 4,— Zondag 29 6,6, Maand. 30 7,50 Maand. 3111,30 Dinsdag 31 7,50 Woensd. 1 7,50 Dond. 2 6,30 Vrijdag 3 7,50 Des ZoudagB zullen HetourliilJetten worden i voor de terugreis op denzelfden dag Middelburg, Zierikzee v.v. Ie ld. f 1,502e kl. f 1,— Tusschenveren v.v. Ie kl. - 1,20; 2e kl. -0,80. Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der Boot, (tijdig voor de ochtendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uur) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen zoo noodig naar Goes worden getelegrafeerd. Van MIDDELBURG: 's morg. 's midd Zaterd. 28 7,40 5,— Zondag 29 7,40 6,- Maand. 30 7,40 5,— Dinsdag 31 7,40 5 Woensd. 1 7.40 5,— Dond. 2 7,40 6,— Vrijdag 3 7,40 5,— 4,— 4, 3,30 4,— geldig Schipper A. VAN DER HUCHT vertrekt 4Vocil!Mla£ van Zierikzee naar Mid delburg eu des Yrtitlag-nainitldagS van Middelburg naar Zierikzee. Ondertrouwd J. STOLK Sr. en J. P. GUNST. 26 Juli 1894. Oud-Vosmeer, Eenige kennisgeving. Geboren HERMAN ADRIAAN, Zoon van P. J. DER WEDUWEN en H.» DER WEDUWEN. Noord Welle, 25 Juli 1894. Heden overleed ouze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffr. de Wed. M. A. MANUS VAN DER JAGT, geb. de Munter, in den ouderdom van ruim 83 jaren. Burgh, 22 Juli 1894. Uit aller naam F. J. MANUS VAN DER JAGT. HtRTELIJk voor de vele bewjjzen van belangstelling, op mijn 80ston Geboortedag ontvangen. Duivendijke. C. DEN BOER Sr.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1