ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 26 Juli 1894. VERKIEZING. W. TEN HAAE, RECLAMES. Handelaar in Wijnen en Gedistilleerd. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6489. Directeur-Uitgever J. WA ALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter mordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode". Bij de aanstaande verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad te Zierikzee, bevelen wij aan, den Heer die ook door de Liberale Kiesvereeniging als Candidaat is gesteld. 15 regels T'Ö Cts. Elke regel meer 1£> Cts. M. C. van der Vliet, Zierikzee, Haven plein 32». Opgericht in 1763. Engeland. Een brutale poging tot inbraak, gevolgd door een dievenjacbt over de daken, welke tien uren duurde, heeft te Londen groot opzien gewekt. Drie dieven wilden stelen in den juwelierswinkel van Canej in Cheapside. Zij braken in een aan- grenzenden winkel in, om van daar, door het uitzagen van een deurpaneel, zich toegang te ver schaffen tot het achtergedeelte van Caney's huis. Maar terwijl zij bezig waren met het paneelzagen werd een van de twee bedienden die in den winkel sliepen wakker. Hij waarschuwde zijn makker. Zij riepen in alle stilte de politie en deze betrapte de inbrekers op heeterdaad. De drie mannen vluchtten naar boven, het dak op, en de politie hen na. Een der dieven een jongen van 17 jaar viel door een glazen afdak en werd gevat. Hij was echter niet ernstig gewond, hoewel hij een val deed van 9 10 meter. Het was toen omstreeks 6 uur in den morgen en eerst 's namiddags 4 uur waren de twee andere dieven gevat. Twintig agenten vervolgden al dien tijd de vluchtelingen, die verwonderlijk vlug over hooge muren liepen, daken over- en vensters binnenwipten tot zij bij een huis op eens verdwenen waren en eindelijk in dat. huis gevonden werden, onder goederenbalen verstopt. De kerels, 20 en 22 jaar oud, lieten zich toen zonder eenigen tegenstand meenemen. De jacht over de daken had natuurlijk op straat een groote menigte toeschouwers gelokt. Frankrijk. In Zuid-Frankrijk heeft zich in het graan eene nieuwe ziekte vertoond, die de boeren ernstig on gerust maakt. De groei van het koren houdt op, het wordt geel en droog en eindelijk sterft de plant. De ziekte komt in het koren op verschillende tijd stippen van ontwikkeling voor. Men meent de oorzaak van deze ziekte te moeten vinden in een schimmelplant, die niet door de koude verdwjjnt en alzoo na den winter hare verwoestingen opnieuw begint. Parijs, 24 Juli. De Kamer verwierp met een groote meerderheid de amendementen van Rouannet, Sembat en Yiviani en nam het geheele art. 3 der anarchisten wet definitief aan; ook de verschillende aangehouden paragrafen van art. 2 en 't geheele artikel werden aangenomen, het laatste met 304 tegen 193 stemmen. Na verwerping van verschillende nieuwe amen dementen is ook art. 4 der anarchist en wet aan genomen met 323 tegen 131 stemmen. De discussie is thans aangevangen over art. 5, betreffende de openbaarheid der verhandelingen van rechtszaken tegen anarchisten. Duitschland. Nog steeds duurt het onderzoek voort naar de in Juni jl. ontdekte vervalsching van bankbiljetten te Hamburg. Daar, alsmede te Altona, Leipzig en Londen, zijn in de laatste dagen verscheidene per sonen in hechtenis genomen, die valsche biljetten hebben uitgegeven. Ook in Engeland wordt thans bet onderzoek ijverig voortgezet. Nederland. rollingen, 23 Juli. Plechtig en feestelijk wordt heden alhier herdacht de reductie in 1594, de toetreding van de stad tot de Unie van Utrecht, na het beroemde beleg van Prins Maurits en zijn neef Willem Lodewijk, stadhouder van Friesland. Heden ochtend te 8 uur reeds klonk over de stad het plechtige gelui der klokken in den statigen Martinitoren en een half uur later gaf het carillon in hoofdzaak dezelfde melodieën te hooren, waar mede de stadhouders, vergezeld van een aantal krijgsoversten, op den dag na de overgave in de stad werden verwelkomd. Het warenPsalm 6, volgens de berijming van Dathenus; het oude Wilhelmusliedkoraal evangelisch gezang 264 >0, Nederland 1 let op u saeck"; Wilt heden nu treden voor God den Heere" en Handknechtenlied. Daarna volgden nieuwere vaderlandsche liederen. Te 10 uur werden in verschillende kerken gods dienst-oefeningen gehoudenin de Martinikerk hield dr. S. D. van Veen eeno »jubeljaerspredikatie", zooals dit na 1594 telkens om de vijftig jaren is geschied. Ditmaal was er nog cene bijzondere plechtigheid aan verbonden, ul. het onthullen van een gedenksteen met de volgende inscriptie: »Ter gedachtenis, Juli 1894. Anno 1594 den 24 July heeft men in 8. Martens Kercke unde Cloesteren alle beelden begint uth tho nemen, sebr ordentlyck, met besloten deuren unde consent van syn Exellentie unde onsen Stadtholder. Den 27 July is die erste predicatie, doch sonder linghe ein dancksegginghe tegens Godt, oopenbaer in S. Martens Kercke ghedaen van Menso Alting, prediger binnen Embden, une men song den 103 psalm, des Wonsdaeges nae Jacobi anno 1594. Soli Deo Gloria". Ook nu klonk onder de hooge kruisgewelven o. a. psalm 103. w Zeer velen hadden, om licht te bevroeden redenen, gaarne gezien, dat het plaatsen van dezen gedenk steen achterwege was gelaten. Heden middag werd door het eerste muziekkorps der dienstdoende schutterij van de pui van het stadhuis een muziekuitvoering gegeven, die een groote menigte naar de Groote Markt had gelokt. Op het stadhuis prijkt do oranje-standaard; van de torens, op vele schepen en uit vele huizen wappert de driekleur, bezoomd door een wimpel van oranje. Het weder, dat van morgen druilig was, is tegen den middag veel opgeklaard. Heden avond wordt op de Vischmarkt nog een muziekuitvoering gegeven en groote militaire taptoe bij fakkellicht door de stad gehouden. Tevens is er een feestelijke muziek uitvoering in de Harmonie". De eigenljjke feesten tor herinnering aan^ de reductie, in hare gevolgen zoo zegenrijk voor deze stad, worden in September gehouden, in combinatie met de vjjfjaarljjksche studentenfeesten. Iloxemlaal, 24 Juli. Gisteren is alhier op aanwijzing van de Haagsche recherche aangehouden de Oostenrijker F., handelsagent uit Budapest, wiens aanhouding door de politie te Weenen was g wegens verduistering van een aanzienlijk aan geld. Het had reeds de aandacht van twee inspecteurs getrokken, dat deze vreemdeling onder een valschen naam en zonder geld in een hótel te 's Hage verblijf hield, wat tot zijne arrestatie aanleiding gaf. Daar hjj zich echter voldoende legitimeerde en er niets tegen hèm aanhangig bleek te zijn, werd hem toege staan te vertrekken, nadat hjj van den oberkellner in het hótel f 25 reisgeld in voorschot bad gekregen op zjjn koffer, welke hem tegen rembours moest worden nagezonden te Rozendaal. Toen hij dien koffer gisteren daar reclameerde, liep hij in de val, want de Rozendaalsche politie was door de Haagsche dadeljjk gewaarschuwd, nadat bekend was geworden dat F. door de Oostenrjjksche politie werd gezocht. Ylittsingen, 22 Juli. Het moet thans bepaald zjjn uitgemaakt, dat van het ofioopen van het op de kon. fabriek »De Schelde" alhier in aanbouw zijnde oorlogsschip tjjdens hot verblijf dor Koning innen niets kan komen, daar de nog to verrichten werkzaamheden te lang zullen aanhouden. Naar wij vernemen, bestaat bjj de directie der Stoomvaart-Maatschappij >Zeeland" het voor nemen, om bij het aanstaand bezoek der Koninginnen een der dagbooten, de »Nederland", ter beschikking van H.H. M.M. te stellen, tot het doen van een tocht op de reede. Ylis&ingen, 24 Jnli. Een gedeelte van het nieuwe havenstation alhier zal binnen kort in gebruik genomen worden. De vestibule van eenige 100 ML oppervlakte is bevloerd met Italiaansch mozaïek of granito, ingedeeld in vakken, voorzien van verkeido banden cn geornamenteerde middenstukken. De wjjze van bewerking dezer vloeren, waaraan ook gelijke dessins worden toegepast in do vertrekken voor vorstelijke personen, is zeer solido en degelijk. Tjjdens het bezoek van H.H.M.M. de Koninginnen zal er bijna geen enkele wjjk onversierd blijven; de verschillende buurt-commisisën stellen zich in verbinding met de algemcene feest-commissie, ten einde de versiering naar wensch te doen slagen. llanswecrd, 24 Jnli. Het schip, waarin het bootje met voortdurende beweegkracht, eene vinding van den heer W. Koojj te Huissen, ver voord werd, is op de reis naar Antwerpen bij Bath gezonken. De sleepboot is met den eigenaar hier teruggekomen met een weinig van den inventaris en na lossing weer derwaarts gevaren. {■oes, 24 Juli. Maandagavond keerde Eupho- nia" terug uit Antwerpen, waar het aan het festival had deelgenomen. Dat die intocht plaats had met slaande trom spreekt eveneens van zelf als dat eeno onafzienbare raenscbenmassa op de been was. Alles liep geregeld af. Het toppunt van boosheid is wel bereikt door een li-jarigen knaap, die om voortdurend wan gedrag op verzoek van den hoofdonderwijzer vau de school is verwijderd, cn die daarop het hoofd der school, den heer v. d. B., op de publieke wandelplaats met een eind touw slagen in het gezicht toebrengt. De tusschenkomst van een paar vrouwen was noodig om den jongen het touw af te nemen. Aan de bemoeiingen van den heer De Zeeuw uit Middelburg hebben wij het te danken, dat ons dezen zomer nog al eens bezoek uit België ton deel valt, o. a. Zoncjpg van »L'orph(5on royale"uit Brussel, directeur de heer Ed. Bauwens De zaal en de tuin der sociëteit waren meer dan gevuld met belangstellenden in een concert, zooals men in Goes zoo ongeveer eenmaal in een menschenleven te hooren krjjgt. De voorzitter der sociëteit, de heer La Motthe, begroette de heeren op de meest hartelijke wjjze. Te Kattendijke is een driejarig kind in de gemeente-waterput geraakt en verdronken. Icrsckc, 24 Juli. In de raadsvergadering van heden avond waren alle leden, behalve de heer Sauer, aanwezig. Nadat de notulen der vorige vergadering waren voorgelezen en goedgekeurd, deelde de voor zitter mede, dat was ingekomen een schrijven van den heer Spruit, waarin hij mededeelde, dat bij de benoeming tot wethouder niet kon aannemen. Ten gevolge van dit bedanken werd dadeljjk overgegaan tot de benoeming van een wethouder. Bij eerste stemming verkreeg de heer C. D. Klos 4, D. Schipper 2 en de heeron J. Sinke, J. C. v. d. Burght en M. van Harmeien ieder 1 stem. Bjj tweede vrjje stemming verkreeg de beer 0. D. Klos 5 van de 9 stemmen, zoodat deze tot wethouder is benoemd. Ingekomen een schrijven van het Burgerlijk- of Algemeen Armbestuur, met verzoek om de jaar wedde van den secretaris-penningmeester van 4 pCt. tot 5 pCt. van de inkomsten te verhoogen. Met 7 van de 9 stemmen wordt dit verzoek ingewilligd. IBiU'gll, 25 Juli. Gedurende het hevig onweder, dat Maandagavond boven ons eiland woedde en hetgeen vergezeld ging van krachtigen wind en zware regenbuien, werd op den zeedjjk van den Burgh- en Wcstlandpolder een voer hooi omver- geslagen. Ofschoon zich eenige personen op den wagen bevonden, bekwamen deze door den val langs de steile helling van den djjk weinig of geen beletsel. OuIveiMlUke, 24 Juli. De beer M. Mol j alhier, 17 dezer tot raadslid verkozen, heeft zjjne benoeming niet aangenomen. Tegelijk met de her stemming (met witte briefjes), heeft alsnu alhier eene nieuwe verkiezing (met roode stembriefjes) op 31 dezer plaats. Sii*-Jaiislail(l, 24 Juli. Toen het zoontje van den droger in »ae Eendracht" heden middag de kippen voederde, kwam er ook eene postduif medeëten. Het diertje, kennelijk van streek, was erg vermoeid en zeer hongerig. Dat die jongen trachtte het duifje te bemachtigen is natuurlijk, anders zou hjj geen flinke jongen geweest zijn. Hij zag zjjne pogingen met een goeden uitslag bekroond. Het beestje was op een zijner vleugels gestempeld met de woorden: Renaissance Brugge. AE. T. Dat het aardige diertje van aangeboden gastvrijheid gaarne gebruik maakte en hèt voorgediende zich goed liet smaken, valt te begrijpen. Zierikzee, 24 Juli. De zomervergadering van de „Nederlandsche Botanische Vereeniging" zal gehouden worden op Vrijdag den 24en Augustus e.k. ten huize van den heer F. J. v. d. Ven (Hótel van Oppen), alhier. Benoemd tot onderwjjzer met hoofdacte te Dreischor, de heer A. Heule te Poortvliet. Bjj kon. beslnit is benoemd tot 2e luit. bjj het wapen der infanterie in Ned.-Indië, de cadet F. H. Ockerse, van de Kon. Mil. Academie. Bij kon. besluit is benoemd tot kantonrechter te Dockum, Mr. P. de Josselin do Jong, thans ambtenaar van het Openbaar Ministerie bjj de kantongerechten in het arrondissement Groningen. Bjj bet eerste gedeelte van het groot-ambtenaars examen voor den Indischeo dienst zijn o.a. geslaagd de heeren W. W. G. A. Elenbaas on C. C. Krom. Van de 60 candidaten zjjn 23 toegelaten7 trokken zich terug en 80 werden afgewezen. Zierikzee, 25 Juli. In de op 24 April ge houden vergadering van stembevoegde ingelanden van don polder de Vier Bannen van Duiveland werd vastgesteld de rekening over het dienstjaar 1898/94: in ontvang op f 40943,18 in uitgaaf op 28958,22» sluitende alzoo met een batig saldo van 11984,95s Naar aanleiding van doze rekening werd de be grooting voor het dienstjaar 1894/95 in dier voege gewijzigd, dat bet bedrag in die begrooting in ontvang en uitgaaf word vastgesteld opƒ40204,66*. De rijksveldwachters H. Hamelink te Briell© en A. Jonkers to Brouwershaven zullen 6 Augustus e.k. onderling van standplaats verwisselen. Do gemeenteraad van Ellowoutsdjjk benoemde don heer P. Geeoso tot wethouder, in de plaats van den heer J. Bruinoogo, die als raadslid ontslag genomen had. Een driejarig kind van een landbouwer te Oud-Vosmeer geraakte in een sloot; toon men dit ontdekte en bet kind er uithaalde, bleek het dood te zijn. - Het bericht dat Lampier, de moordenaar van drie vrouwen te Marolleput, naar de strafgevangenis te Leeuwarden is overgebracht, ten einde daar zijn levenslango gevangenisstraf te ondergaan, is niet juist. Hg zal daar eerst worden heengebracht, wanneer de nieuwgebouwde cellenvleugel zal worden in ge bruik gesteld, hetwelk in de volgende maand zal geschieden. Bebalvo door Lampier, zal dio cellenvleugel, waarin 90 cellen, alsdan ook nog worden betrokken door een 60 andere gevangenen, die nu tijdelijk in de gevangenis te Groningen gehuisvest zijn, en allen tot meer dan vijf jaren gevangenisstraf zjjn ver oordeeld. Zjj zuilen te Leeuwarden de eerste vijf jaar van hun straftijd in de sel, en den overigen tijd gemeenschappelijk in de bjjzondere strafgevan genis ondergaan. De bakkerij-tentoonstelling te Amsterdam is in de afgeloopen week door 15,135 personen bezocht. De nestor van de Nederlandsche tooneelspelers, Veltman, zal het tooneel verlaten. Zijn vrienden hebben hem met de grootste moeite overgehaald eindelijk zijn welverdiende rust te nemen, want, naar de heer Róssing meedeelt, zou Veltman er in den laatsten tijd nog over gedacht hebben een eigen gezelschap te stichten. Het »Ned. Tooneel" stelt zijn gezelschap tot Veïtman's beschikking, waar mede luj in de voornaamste plaatsen van ons land een afscheidsvoorstelling zal geven, het allerlaatst in den Stadsschouwburg te Amsterdam. Donderdag 12 dezer had de beer Gerdenier, districts-schoolopziener te Amsterdam, bot genoegen de akte van hoofdonderwijzeres te onderteekenen en over te reiken aan eene dame, aan wier vader, thans hoofd eener openbare school aldaar, hij op den dag af dertig jaren geleden de door hem onder- teekende akte als hoofdonderwijzer overhandigde. Te Harlingen is Zondagmiddag een groote volksbijeenkomst gehouden, welke door vier- avijf- duizend personen uit verschillende oorden van Fries land werd bijgewoond. Aanleiding daartoe was de invrijheidstelling van Stienstra. Deze zelf behoorde tot de sprekers, alsook Domela Nieuweuhuis. Stienstra verscheen op de tribune in een nagemaakt boevenpak en Domela Nieuwenhuis was als werkman gekleed. Er waren twaalf marócbaussèe's en twaalf rijks veldwachters tot versterking van de politie, doch er vielen geen ongeregeldheden voor. Van drank misbruik was evenmin sprake. In de nabijheid van Venloo trof Maandag de aldaar gestatiouneerde brigadier-rijksveldwachter Puijenhroek een wildstrooper aan, bezig zijn verboden bedrijf uit te oefenen. In plaats van op het herhaalde aanroepen zonder meer te blijven staan, legde de strooper op den brigadier aan om te schieten, van welk oogenblik de laatste gebruik maakte om het eerst af te trekken, waardoor de gespannen arm van den wilddief doorschoten werd. Hij is naar het militair gasthuis overgebracht. Te Eindhoven is dopr de Kon. maréchaussée ih arrest genomen en ter beschikking van den officier van justitie te 's Hertogenbosch gesteld, zekere H. A. A., handelsreiziger, die verdacht wordt door middel van valsche handfceekening, ten nadeele van eenige fabrikanten, oplichterijen te hebben ge- Het onweer van Maandag. Uit verschillende plaatsen komen berichten over het geweldige onweder dat Maandagavond tusschen 8 en 9 uren ook boven onze stad woedde. Bij den broodbakker P. Nolen te 's Gravendeel is de bliksem ingeslagen, beeft eenige schade aan schoorsteen' en dak toegebracht, maar geen brand veroorzaakt. Te Alfen is de bliksem geslagen door den muur in de woning van Aart Hol. De bewoner werd in den rug getroffen. Na in het huis eenige schade te hebben aangericht, zocht de bliksem een uitweg door den schoorsteen zonder brand te veroorzaken. Te Nieuwmoer is eene boerenwoning door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Te Zalt-Bommel sloeg de bliksem in den koren molen van den heer Rutgers. Zonder brand te veroorzaken, is hij in verschillende richtingen den molen doorgeloopen, waardoor zoowel in- als uitwendig aan hout- en muurwerk nogal schade is veroorzaakt. Te Appelscha sloeg de bliksem in een boom en daarna in een verblijfplaats (vuurhut) bij de stoom- grutterij van K. Gorter; vijf personen waren in de vuurhut aanwezig, die echter allen gelukkig on gedeerd bleven. Tijdens het hevig onweder te Gaanderen, bij Terborg, omstreeks vijf' uur, sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer Elshof, wiens huis met inboedel geheel een prooi der vlammen werd. Alles was verzekerd. Tusschen Eethen en Drongelen werd een huis getroffen en is afgebrand; persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te Bergen-op-Zoom ging het onweder vergezeld van gedachte wolkbreuken. Talrijke huizen in de laag gelegen straten zijn ondergeloopen. De kelders worden met brandspuiten leeggepompt. Te Terheijden (N.-B.) sloeg de bliksem in een onlangs nieuw gebouwd huisje en verbrijzelde een zestigtal dakpannen. Uit Lith wordt gemeld: Tjjdens een hevig onweör, dat den geheelen nacht duurde en vergezeld ging van slagregens en hagel korrels, sloeg de bliksem in de boerenwoning van de kindereu A. L. Schouten, nam zijn weg door het dak, langs een balk, door een met stroo gevulde, ongebruikte bedstede, sloeg een gat in die slaap plaats en daardoor in den grond, zonder brand te veroorzaken. De bewoners, broeder en zusters, vluchtten-in allerijl naar buiten, doodelijk verschrikt. De schade aan balken, dak cn bedstede is van weinig beteekenis. De bliksem sloeg' te St. Maartensdijk in de woning van den landbouwer J. Brand. Persoonlijke ongelukken baddon niet plaats. De bliksem schijnt door den schoorsteen te zijn binnengeslagen en zich een weg gebaand te hebben door de kamer en de gang, om zich door eene reet der buitendeur te verwijderen. Binnenskamers alsmede aan het muur werk en de ramen richtte hg eenige schade aan. De bewoners bevonden zich in een aangrenzend vertrek. De bliksem sloeg op de schuur bjj J. Minderhout in den Wilhelm inapolder. Ongeveer 70 pannen en een spar van het dak werden verbrijzeld. Brand werd niet veroorzaakt. In Kapelle sloeg de bliksem in het woonhuis van den landbouwer H. de Jonge, beschadigde dakpannen en den schoorsteen, rukte het behangsel van den muur, verbrijzelde de ballon van de lamp en de stolp van de pendule, die op de schoorsteen- lijst stond, en baande door den muur zich een weg naar buiten zonder brand te veroorzaken. Volgens door den heer A. Visser aldaar gedano waarnemingen brachten de twee onweersbuien van Zondag en Maandagavond niet minder dan 33 milli meter water. Zondagnacht beliep dit 17 m.M. en Maandag 16 m.M. Te Zaamslag werd de molen van den heer Leenhouts door den bliksem getroffen. Hoewel eenige materieele schade is aangericht, werd geen brand veroorzaakt. De bliksem sloeg nog onder die gemeente in een boom aan een dijk, kort bij een chais, waarin zich twee personen bevonden, die met den schrik vrijkwamen. Te Hoedekenskerke trof de bliksem het dak van een landbouwersschuur, zonder brand of noemens waardige schade aan te richten; maar te Wemel- dinge sloeg hij, na twee telefoonpalen voor de sluiskneebtswoning afgeschilferd te hebben, in het huis der telefoon houdster cn verbrijzelde daar op drie plaatsen den draad, zonder evenwel brand te veroorzaken, zoodat de bewoonsters gelukkig met deu hevigen schrik vrijkwamen. Ook een daar in de nabijheid in de buitenhaven liggend vaar tuigje werd van boven in den mast getroffen. Een sluisknecht, die op de sluis zijn werk verrichtte, werd tegen den grond geslagen, doch bekwam geen letsel; alleen was de man wat suf en klaagde hij over hevige pijn in 't hoofd. Tp Nijmegen dat do reputatie heeft, dat onweders daar zwaarder woeden dan elders in ons land zag men gedurende de zware bui ten Noorden en Noord-Oosten, op aanmerkelijken afstand van de stad, op drie plaatsen een feilen brand. Het bleken later te zijn de boerenbehuizingen van J. Stoffels en J. van Vosselen, te Bemmel. Beide zijn geheel afgebrand. Het vee werd gered, de inboedels gedeeltelijk. Alles was gelukkig ver zekerd. Honderden toeschouwers stonden op de Waalkade en op het plateau van don Hunnenberg 't prachtig indrukwekkend schouwspel in de verte gade te slaan. Door den geweldigen regen werden iu de heneden- stad vele straten in snelvlietende stroomen hei-schapen. Te Rozendaal werden in een woning door den bliksem de tafel en eenige stoelen verbrijzeld. Te Steenbergen sloeg de bliksem in den toren der R. K. kerk, zonder veel schade aan te brengen. Dit is de tweede keer in 14 dagen", schrijft men. In den Prins Aloxanderpolder werden verscheiden hoornen en afsluithekken door den bliksem vernield. Een man werd op den grond geworpen, doch kwam er met den schrik van vrij. In een tuin aan den Lagendijk sloeg de bliksem in een boom en vernielde dezen gedeeltelgk. In de concertzaal van den dierentuin in Den Haag, waar de Koninklijke Militaire Kapel eene uitvoering gaf, ontstond een oogenblik van opschud ding. De bliksem scheen den afleider op de rotonde getroffen te hebben en de ratelende slag deed velen opspringen en naar de uitgangen vluchten. In de zeeduinen, op drie kwartier afstand van Loosduinen, werd eene boerderij, eigendom van den heer Van Gogh te 's Gravenhage, door den bliksem in vlam gezet. De boer zat juist met zijn gezin aan het avondeten, toen de straal in de woonkamer drong. De koeienstal en een gedeelte van den dorschvloer zijn verbrand; de overige gebouwen en den hooiberg kon de brandweer uit Loosduinen nog behouden. Aan den Leidscbendam is de bliksem in een molen geslagen, die gedeeltelijk afbrandde. Te Haarlem sloeg de bliksem vlak vóór het Raad huis in den grond, gelukkig zonder iemand te Te Terborg sloeg de bliksem in den toren van het kasteel Wisch. Een begin van brand werd spoedig gebluscht; de schade was gering. Te Ochten ging het onweder met een zoo ge weldigen stormwind gepaard, dat vele vruchtboomen omverwoeien en de meeste wegen onberijdbaar waren wegens de vele hoornen, die er dwars over heen lagen. De te veld staande gewassen hadden van den slagregen veel te lijden. Te Bokstel sloeg de bliksem in de woning van P. F., wierp den man die bij de wieg zat, omver, en sloeg een paar plavuizen uit den grond, alles echter zonder letsel of brand te veroorzaken. Op de Voorheide te Oosterhout brandden drie arbeiderswoningen af door het inslaan van den bliksem. De woningen waren verzekerd, de inboedels echter niet. Onder de gemeente Zaamslag werd een molen getroffen door den bliksem. Brand werd niet ver oorzaakt. Aanbestedingen, Verkoopingenenz. Stavcilissc 25 Juli. Heden werd aan besteed het over verven van een gedeelte der school en onderwijzerswoning alhier. Aannemer is ge worden do heer P. van Splunter te St. Maartensdijk voor 240. Cortgene, 23 Juli. Heden werden, ten ver zoeke van den heer J. J. de Koster bij Jac. de Keijzer, door notaris H. Roelof publiek verkocht, do navolgende vruchten te velde, als: le perceel, Erwten, 62; 2e perc., id., f 67; Se perc., id., f 70; 4e perc., id., f 465e perc., Haver, f 466e perc., Zomergerst, f 457e perc., id., 438e perc., Tarwe, 609e perc., id., f 54 10e en 11e perc., Suikerb., f 3112e perc., Schapen- boonen, f 8613e perc., id., f 85alles per gemet 14e perc., Paardenpeón, per 179 roeden, f 34; 15e perc., id., per 189 roeden, 85; 16e perc., Aardappels, per roede, 0,17; 17e perc., Tarwe, 67; 18e perc., id., f 67; 19e perc., id., f 72; 20e perc., id., 7021e perc., Wintergerst, f 73 22e perc., id., f 77; 28e perc., Rogge, f 72; 24e perc., id., f 67; alles per gemet; 25e perc., Aard appels, f 0,18; 26e perc., id., 0,18; 27e perc., id, f 0,20; 28o perc., id., f 0,20; alles per roede; 29e perc.. Tarwe, f 56; 30e perc., id., 56; 31e perc., Suikerb., f 5132e perc., Haver, f 45alles per gemet; 38e perc., Klavers, per 184 roeden, f9; 34e perc., id., per 196 roeden, f 11; 35e perc., id., per 206 roeden, ƒ20; 86e pore., id., per 231 roeden, f 28. Totale opbrengst f 2027,28, onkosten 10 Wat de suikerbieten betreft, van deze was het voorschot door den verkooper genoten en komt dus niet ten bate van den kooper. R E H T K K A li E H. Niettegenstaande de meer dan hooge temperatuur was Maandag een groot aantal nieuwsgierigen in de rechtszaal van de arrond.-rechtbank te 's Gravenhage, om de behandeling der zaak te hooren tegen Gerrit van Detb, makelaar, thans in het buitenland, zoodat het strafgeding bij verstek behandeld werd. Aan beklaagde wordt ten laste gelegddat hij in een door hem onderteekenden aan dr. F. van Gheel Gildemeester, predikant te rs Gravenhage, gericht schrijven door hem door tusschenkomst van de administratie der posterijen op 18 Mei 1894 uit Amsterdam verzonden en daags daarop aan de woning van genoemden predikant te 's Gravenhage afgegeven, dezen opzettelijk beleedigend onder meer heeft toegevoegd: »Waar sprake is vau waarheid spreken en van zedelijkheid, daar behoordet gij de oogen neer te slaan en te zwijgen. Maar schaamteloosheid en brutaliteit zijn volle zusters van zedeloosheid; geen wonder dus dat ge heel »'t gezin in uw hart hebt opgenomen. Uw lieve •vriend, D. C. Thijin, is openbaar terechtgesteld. •Ook hij liep in de volle kracht zijner waardigheid •gearmd met zijn lieven vriend Van Hoogstrateu op 's Heeren wegen, door velen eerbiedig gegroet-, •totdat Dame Justitia hem bij de keel greep op den openbaren weg en hem toedonderde: Ellendige smeerpoes, onderga uwe gerechte straf!" Zoo en •niet anders ga het u eerstdaags, aangezien gij in vergelijking met uw confrater in den Heere minstens 20 jaren tuchthuisstraf hebt verdiend •voor de meer dan gruwelijke onzedelijkheid, welke »u op het geweten drukt. Wave in vele gevallen •uw naam niet Van Gheel Gildemeester en uitf ambt geen dienaar van Jezus Christus in de Ned. •Herv. Kerk geweest, gij zjjt er nog beter dan ik van overtuigd, dat ge reeds lang waart opgesloten, daar, waar men slechts boeven, schavuiten, •Bargers, Thijms en anderen vindt. Des te gruwelijker zijn uwe wandaden, omdat gij een voorganger •iu Israël zijt, omdat nog zoo vele goedgeloovige •ouders hunne dochters in uwe vuile handen •overgeven, in de meening, dat gij ze de ware •godsvrucht zult leeren. Schavuit, waarom •legt gij niet onmiddellijk uw ambt neer, opdat •dat heilige ambt niet nog meer schande worde •aangedaan Ds. v. Gheel Gildemeester, als getuige gehoord, verklaarde Van Detb slechts oppervlakkig te kennen. Eenmaal heeft, hij zijn tusschenkomst verleend om v. D. aan f 1000 te helpen, waarmede hij naar de Transvaal is gegaan. De toorn van v. D. schijnt opgewekt te zijn, omdat getuige zich indirect ge mengd heeft in de zaak Neerbosch.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1