ZIEBIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 19 Juli 1894. NIEUWSTIJDINGEN. Haagsche Brieven. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6485. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter tvorcU naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonmments- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesehe Nieuwsbode" T u r k ij e. De Standard verneemt uit Konstantinopel, dat de aardbeving grootere gevolgen heeft gehad dan men aanvankelijk duchtte, niet alleen te Konstantinopel zelf maar in geheel Turkije. Ofschoon de omvang der schade nog niet bepaald kon worden, door het afbreken der telegrafische gemeenschap, weet men toch reeds dat de schade op den Anatolischeu spoorweg zeer aanzienlijk is. Vier of vijf stations zijn verwoest. De dienst is nochtans niet gestaakt. Eene beving van de zee heeft het schudden van de aarde vergezeld. Een comité om bijstand te ver- leenen heeft zich terstond gevormd. De Porte heeft aan de Ottomanische Bank een voorschot gevraagd van een kwart millioen om "te hulp te komen. Onder de verwoeste gebouwen is ook de Groote Bazar. Vele menscheu die hier winkel hielden, moeten gedood zijn. Men spreekt in het geheel van 150 slachtoffers. In en om Konstantinopel is belangrijke schade aangericht. Op het eiland Walki zijn een school, een klooster en een kerk ingestort, de monniken en de priesters zijn gedood, tal van geloovigen zijn gewond. Alle huizen moesten ontruimd worden. Te Pera zijn 4 huizen ingestort en 5 personen ge dood, te Galata kwamen 10 inwoners om. Te San Stephano zijn de kerk en het Capucijnerklooster ingestort, 11 personen werden onder de puinhoopen begraven. Donderdag, om 4 uur 8 minuten, werd een nieuwe hevige schok gevoeld, die een algemeene paniek veroorzaakte. lAonstautiilopel, 15 Juli. Er heeft een nieuwe aardbeving plaats gehad heden morgen te 2 uur. De vestingmuren nabij de poort Adrianopel vielen in puin en vernielden vele huizen, die sedert Donderdag nog bewoond waren gebleven. Tien werklieden, die het puin bij den grooten bazaar opruimdenzijn door pannen en stukken steen verpletterd. Te Psamatra zijn van de 1000 huizen 900 onbewoonbaar. Frankrijk. Zondagnamiddag om half vier verliet de weduwe van den vermoorden President der Pransche Repu bliek het Elysée. Het afscheid bood een grootsch en aandoenlijk schouwspel. Mevrouw Carnot Verliet in rouwgewaad haar particuliere vertrekken, aan den arm van haar oudsten zoon, luitenant Carnot, en gevolgd door haar beide andere zonen Ernest en Francois. Gene raal Borius complimenteerde baar uit naam der ordonans-offieieren van haar overleden gemaal. De ongelukkige weduwe wilde bedanken, maar door de aandoening was het haar onmogelijk een enkel woord uit te brengen. Zij drukte alle aan wezigen de band en allen weenden. Vervolgens schreed zij voor de laatste maal aan den arm van haar oudsten zoon door de groote zalen van het Elysée en op den drempel nam zij afscheid van alle officieren en van hun echtgenooten, die een diepe buiging maakten. Op dat oogenblik sprak niemand een enkel woord. Mevrouw Carnot nam met baar drie zonen plaats in een landauer, die hen naar de Avenue de 1' Alma" reed, waar de woning gelegen is, die zij voortaan zullen betrekken, en welke reeds door den vermoorden President in gereedheid was gebracht. De Parijsche correspondent van De Maasbode schrijft: Ik geloof niet dat er één Parijzenaar is, die in 't huwelijk wenscht te treden, of hij krijgt den dag na 't aanplakken van de ondertrouw bezoek van tal van leveranciers, die zich om strijd komen aanbevelen, om hem het een en ander voor de in richting van zijn huishouden te leveren. Maar voor zoover ik weet, heeft nog niemand zulk een merkwaardig aanbod gekregen, als dezer dagen een jongmensch te beurt viel, die binnen kort in het huwelijk gaat treden. Het is eene circulaire, waarvan ik hier de getrouwe vertaling laat volgen: VERHURING VAN VRIENDEN. >Vele jongelieden, die te Parijs trouwen, bevinden zich in ongelegenheid, doordien zij, om zoo te zeggen alleen staan bij hun eigen huwelijk (lverre van de streek, waar zij zijn opgegroeid, waar zij soms langen tijd hebben doorgebracht, kunnen zij op dien zoo plechtigen dag van hun bestaan zich niet omringd zien door de vrienden hunner jeugd, wier plaats evenwel aan hunne zijde van zooveel belang is. »Die afzondering hindert hen en is somwijlen de aanleiding tot onverkwikkelijke geprekken van de zijde der genoodigde familieleden van de bruid. >Onze firma heeft in die leemte voorzien, door in die moeielijkheid tegemoet te komen »Wij kunnen ter beschikking van de bruidegoms, die zich in dezen droevigen toestand bevinden, een uitgelezen personeel stellen van welopgevoede jonge lieden, aangename praters, elegante dansers, waar van velen zelfs begaafd zijn met gezellige talenten >Onze prijzen zijn matigen variëeren naar gelang van den stand, waartoe de belanghebbenden behooren. Wij zenden ook in de provincie. Stipt stilzwijgen. Adres Welnu, gaat do vindingrijkheid tegenwoordig verre genoeg? Maar wat te denken van sociale toestanden, die welopgevoede jongelieden" tot het waarnemen van dergelijke baantjes verplichten? Duitschland. Het noodweer heeft in Opper-Beieren groote verwoestingen aangericht. Het dorp Forstinning is geheel vernield door een windhoos; van de 150 woonhuizen werden er 80 tot den grond toe weg gerukt. Ook te Moos en Schwabenwegen zijn vele huizen vernield, terwijl te Forstern de kerktoren omwaaide. Honderden menschen zjjn zonder dak. In geheel Beieren zijn niet minder dan 12 dorpen verwoest. België. Te Brussel heeft een geweldige brand gewoed in het Noorderpaviljoen der Halles Centrales, een Ijspaleis in den winter, een zomerpaleis in den zomer en tevens dienende tot markt voor vogels, groenten en vleesch. Het zomerpaleis en de vogelmarkt zijn geheel vernield. De schade wordt berekend op 700.000 fr. voor de ijsmachine, 100.000 fr. aan vleesch, dat in de ijslokalen bewaard wordt en het zomerpaleis 400.000 fr. De oorzaak is kwaadwilligheid. De rechtbank heeft Zaterdagmiddag in raad kamer besloten het bevel tot inhechtenishouding van mevrouw Joniaux wederom met een maand te verlengen. De debatten over het onderwerp duurden twee en een half uur en schijnen zeer levendig te zjjn geweest. Mevrouw Joniaux verwachtte in koorts achtige opgewondenheid de uitspraak der rechtbank. Haar houding blijft even zelfbewust als vroeger en heftig betwist zij elk onderdeel der aanklacht. Volgens het Journal de BruxéUes is de uitslag van het onderzoek der experts, dat tegen het einde dezer maand aan de rechtbank zal worden over gelegd, gunstig voor mevrouw Joniaux. In de lijken van Léonie Ablay en Van den Kerchove is geen spoor van vergif gevonden. In het lijk van laatstgenoemde was morfine aanwezig, maar de hoeveelheid zou alleen door verbranding van het lijk kunnen worden bepaald. Maandag begon te Bergen in Henegouwen het proces tegen de schurkenbende Vanham, die tjjden lang den omtrek onveilig heeft gemaakt. Er zjjn dertien beschuldigden (waaronder twee vrouwen), die samen van een-en-dertig misdrjjven zijn beticht. Tweehonderd getuigen charge en honderd vijftig décharge zullen worden gehoord. Het geding zal drie weken duren en over de honderdduizend francs kosten. Nederland. Ylissingeit, 17 Juli. Een vier-en-tachtig- jarig geacht ingezeten, oud-lid van den gemeenteraad, viel heden ochtend, terwijl hij een dier uit de Pottekade redden wilde, in het water. Met behulp van ladders werd hjj door drie mannen gered en naar zijn woning gebracht, waar hjj kort daarop overleed. Naar het Vod. meldt bestaat het voornemen het weder onthullen van het standbeeld van De Ruyter te Vlissingen zoo luisterrijk mogelijk te vieren. Een groot aantal oorlogsschepen, o. a. de >Atjeh", »Wilhelmina", >Reinier Claessen" enz. zal er bjj tegenwoordig zjjn. C*OCX, 17 Juli. Voor het eerste toelatings examen voor de H. B. S. slaagden voor de voor bereidende klasse 8, met herexamen 2, terwjjl 8 werden afgewezen. Voor de le klasse 4 (waaronder 2 meisjes), met herexamen 3, afgewezen 1, tot de 2e klasse 1, met herexamen 3. Een treurig ongeval overkwam ds. Ingelse uit Wilhelminadorp. Zondag terugkeerende van 's Heeronhoek, waar hjj eene preekbeurt had waargenomen, geraakten te Heinkenszand de paarden op hol. Voerman on predikant sprongen onmiddellijk uit het rjjtuig, waarbij eerstgenoemde slechts lichte kwetsuren be kwam. Ds. Ingelse word tegen den grond geslingerd, men spreekt van hersenschudding. Per draagbaar werd de gekwetste bij ds. Van Spankeren te Heinkens zand in huis gebracht. De gemeentelijke geneesheer uit dat dorp verleende assistentie; later werd de hulp ingeroepen van dr. Goemans. Op de meest kalme wijze had gisteren de in stallatie plaats van den heer L. M. vnu Campen ajg burgemeester van Wilhelminadorp. Z.E.A. werd hartelijk toegesproken door de beide wethouders en den secretaris. De nieuwe burgemeester had zich op volkomen juist standpunt geplaatst: hjj verklaarde niet te houden van persoons-vorgoding en dit te minder, nu nog blijken moest, of de be trokken persoon, die vergoding waard is. De kermis alhier zal gehouden worden van 28 Augustus tot 4 September. Vrijdags te voren mag met het opslaan begonnen worden, Vrijdags daarna moet alles van de pleinen opgeruimd zijn. De Engelschman, die naar zijn opgaaf te Kapelle van een tamelijk groote som geld en zijn passagebewijs naar Amerika beroofd is, werd Dinsdag morgen naar het krankzinnigen gesticht te Mcdemblik overgebracht. In verband daarmee is er zeker alle reden om aan het verhaal omtrent zijne ervaringen slechts onder reserve geloof te slaan. Coöperatie. »Eigen Hulp" begint ook hier door te dringen. Te Rilland wordt in de volgende week eene vergadering gehouden van belangstellenden en belanghebbenden, ten einde bloem en mesting- artikelen in 't groot van de voornaamste fabrieken te betrekken en onder de deeldemers af te zetten. Men heeft zelfs gesproken van enkele stoommeel- fabrieken op te richten, ten oinde de molenaars tot lagere prijzen te dwingen. In de gemeente Oudelande zijn in korten tijd drie kapitale hofsteden verdwenen. De bijbehoorende landerijen werden in veel en velerlei perceelen en perceeltjes gesplitst. Iemand op Zuid-Beveland, die in zijn tuin nog al last van hazen heeft, bedacht een eenvoudig middel om van die lastige kostgangers af te komen. Vlak voor eene opening in de haag, waardoor de hazen in zijn tuin komen, heeft hij een leege ton in den grond gegraven en de opening met wat gras. bedekt. Menig haasje is reeds in die val getuimeld, en in tegenwoordigheid van een jachtopziener heeft hij zulk een gevangene de vrijheid teruggegeven. Of alle door hem op deze wijze gevangen hazen weer in vrijheid gesteld worden, mag misschien betwijfeld worden. ltlll'gll, 18 Juli. Uitslag der op gisteren alhier plaats gehad hebbende verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad. Aantal kiezers 57. Aantal ingeleverde biljetten 34. Van onwaarde geene. Herkozen de heer C. van Zuijen met 30 stemmen, terwijl eene herstemming moet plaats hebben tusscben de heeren P. L. Vis en W. Speelman, die respectievelijk 13 en 11 stemmen verkregen. Rcncsse, 17 Juli. Aan de verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad hebben deelgenomen 39 kiezers. Herkozen de heeren C. Steur met 33 en M. Jonker met 29 stemmen. lDllfvcn<i(fk.C, 18 Juli. Uitslag der gisteren alhier plaats gehad hebbende verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad. Getal kiezers 55. Ingeleverde geldige biljetten 26. Gekozen M. Mol, nieuw lid, herstemming tusschen L. Padmos, nieuw lid, en P. Priemus, aftredend lid. Xierlkzee, 17 Juli. Uit het Provinciaal Verslag over 1893 blijkt o. a. dat alhier 51, te Ter Neuzen mede 51, te Goes 42 en te Vlissingen 62 vergunningen tot den verkoop van sterken drank waren uitgereikt. Door de Spoorboot maatschappij Middelburg Zierikzee werden vervoerd 10315 personen in de lste en 13852 in de 2de klasse, samen 24167. Uit de provinciale fondsen genoot de maatschappij eene subsidie van ƒ18856.13. De stoombootdienst Walsoorden—Vlake met wagendienst op Hulst vervoerde 11700 personen, terwjjl de stoombootdienst op de Wester-Schelde 85616 reizigers transporteerde. Op 1 Jan. 1894 waren voor rekening van gemeente en armbesturen in verpleging 117 krankzinnige personen. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de o.l. school te Oud-Vosmeer is geplaatst mej. T. van As te Scherpenisse, de eenige sollicitante. Aan het festival, door het fanfarengezelschap >Apollo" te Terneuzen op den 15 Augustus te geven, zullen 26 muziek- en zanggezelschappen deelnemen. Zaterdagnamiddag is uit het cijkanaal van Sluiskil naar de Axelscbe Sassing bet Ijjk op- gevischt eener 29-jarige landbouwersdochter. Bij het huiswaarts keeren moet zjj Vrijdagavond te water zjjn geraakt. Daar zjj dien avond met den laatsten trein uit Hulst te Axel was aangekomen en niet in de ouderlijke woning was teruggekeerd, begon men te vreezen voor een ongeluk en werd het kanaal afgevischt. Op drie meter van den kant lag het Ijjk eenige centimeters ondor water. In den portemonnaie bevond zich een bedrag van 12,25, de rouw- klokken zaten nog in de krullen en koralen, die van den hals geraakt waren, werden later opgevischt. Geen spoor van mishandeling werd aan het lijk bevonden, zoodat aan een misdaad niet behoeft gedacht te worden, maar wel aan een ongeluk of iets anders. De paraplui van het meisje lag on beschadigd aan den kant en werd door een schipper gevonden. Er schjjnt hier een liefdeshistorie in het spel te zjjn. In de Waal, onder Valkouburg, is over boord gevallen en verdronken, schipper A. J. van D. van Borgen op Zoom. Bjj don gehouden schietwedstrijd te Antwerpen is do schoonste witte roos geschoten door aen sergeant De Bruyn van de d.d. scbutterjj te Bergen op Zoom. Aan den overwinnaar valt hierdoor een prjjs ten deel ter waarde van pl. m. 800 frs. De beetwortelsaikerfabriek dor Srran Davor- veldt, Binck en Cie. te Oudenbosch zal over hot afgeloopen boekjaar 13 pCt. dividend uitkeeren. De Haagsche correspondent van de Middel- burgtche Courant verzekert, dat aan dr. Schaepman door de kerkelijke overheid verboden is in hot openbaar buiten de Kamer als politiek spreker op te treden. Dit verbod scbjjnt reeds vóór of tjjdens den laatsten verkiezingsstrijd te zjjn uitgevaardigd door den bisschop van Haarlem. Of het ook voor de diocesen van andere bisschoppen geldt, werd den correspondent niet medegedeeld. Do heor Schaepman is, naar den correspondent verzekerd werd, daarvan in hooger beroep gekomen, d. w. z. bjj heeft zich bjj den Paus boklaagd en verzocht het verbod te willen opheffen. De school voor m. u. 1. o. voor moisjes te Veendam is opgeheven. Iedere Veendamsche leerling van die school kostte, na aftrek van subsidie en schoolgeld, aan de gemeente 240 per jaar. Wij ontvangen van den heer G. van Deth een schrijven, waaruit blijkt, dat hij den strijd tegen Neerbosch bier opgeeft om dien te gaan voortzotten >aan de andere zijde van den Oceaan, in Amerika, waar een roep om recht nooit onbeantwoord bljjft". Over ongeveer drie maanden zal hij terugkomen om van 't Lindenhout »de onechtheid van al die mooie getuigenissen uit Amerika voor de voeten to slingeren". (Tel.) Te Amsterdam vergat iemand de buitendeur te sluiten, terwijl hij even naar den overkant der straat ging. Van deze gelegenheid maakte een behendige dief gebruik om naar binnen te sluipen en een bezoek le brengen aan de kamer der dienst boden, waar hij zich meester maakte van een spaar pot die, volgens opgaaf, 300 moest bevatten. In de vestibule vond hij een rijwiel staan, dat hjj kalm meenam, waarna hjj de fiets besteeg en zoo snel mogelijk zich uit de voeten maakte. Buren hadden wel de manoeuvre aangezien, maar meenden dat de nog jonge man, gekleed in een blauw boeze roen en met een lederen pet, het rijwiel kwam halen om het te repareeren. De man rijdt mis schien nog. Hoeden worden tegenwoordig bij gewicht verkocht. De Amsterdamsche firma Perry Co. plaatst in bladen aldaar de volgende advertentie: „Hoeden voor dames en heeren, 2 cents per gram. Iedere hoed weegt ongeveer 90 gram". De bekende schaatsenrjjder Jaap Eden, die tevens in andere opzichten een echte sportman is, behaalde bjj den Wielrijders-wedstrijd te Leipzig den eersten prijs. Dinsdagavond werd hij bij zijne tefUgkomst te Arnhem door de Geldcrscbe leden van den Nederl. Wielrijdersbond feestelijk ontvangen. De socialist Stienstra van Harlingen werd Zondagmorgen te negen uur, na een jaar gevangenis straf te Groningen ondergaan te hebben, ontslagen. Eene groote menigte was aanwezig, terwijl de Groningsche partijgenooten voor een open rijtuig met twee paarden gezorgd hadden, om den martelaar" naar het gebouw >de Toekomst" te brengen, waar L. M. Hermans van Amsterdam en J. Giezen van Leeuwarden als sprekers optraden met het onderwerp Hulde aan den boef." Te half twee uur werd Stienstra in optocht naar den Frieschen trein gebracht, waar hem door vrouwen twee bouqetten werden aangeboden. Stienstra zag er zeer bleek en mager uit en was, naar men aan de Haarl. Crt. meldt, met de hulde der Groninger socialen niet ingenomen. De adsistent aan het staatsspoorstation te Nieuwersluis is Zondag bjj het over de baan tege- moetgaan van een spoortrein, door een uit tegen overgestelde richting aankomenden trein omver geworpen en over de beide beenen gereden. Hij is kort daarna overleden. Een zeer droevig voorval had te Akkerwoude bjj Dokkum plaats. Eene moeder zag, dat het hoedje van haar kind circa twee jaar oud in het spoelbassin (voor de cichorei) dreef. Wijl het kind in de nabijheid gespeeld had, sprong de moeder onmiddellijk te water, ten einde haar kind te zoeken doch met het noodlottig gevolg, dat zij weinige oogenblikken later met haar kind levenloos door ae buren werd opgehaald. De vader, die naar de markt te Leeuwarden was, van vrouw en kind beroofd, is, al6 te denken valt, schier radeloos. Een Nederlandsch man en vrouw, die ongeveer 16 jaren geleden in Amerika (Californië) met elkander gehuwd zjjn, hebben zich in hunne tegen woordige woonplaats in Nederland (Zoeterwoude) laten overtrouwen. Zij hadden nameljjk bjj bun terugkeer in het vaderland, pl. m. vijf jaren geleden, verzuimd hunne huweljjksacte uit Amerika volgens art. 139 van het Burgelijk Wetboek, binnen het jaar na hunne terugkomst in de huweljjks-registers van de plaats hunner vestiging te laten inschrijven. Het in Amerika gesloten huwelijk was derhalve volgens de Nederlandscbe wet ongeldig en behoorde overtrouwen plaats te hebben. Beiden waren daartoe gezind en hadden dus nog geen berouw over hun in Amerika feiteljjk begonnen huwelijksleven. Het onweér van Zaterdag en Zondag 1.1. Zaterdagmiddag brak boven Rotterdam een hevig onweder los, dat zeer lang aanhield en ver gezeld ging van zware slagregens. Daar de putten het water niet konden verzwelgen, liepen tal van laag gelegen huizen onder. Ook de bliksem richtte eenige verwoesting aan. Deze trof nl. een der torens en een deel van het dak vim Plan C aan de zjjde der Kolkkade, ge lukkig echter zonder brand of persoonljjke ongelukken te veroorzaken. Ook is de bliksem ingeslagen in de sodafabriek van de heeren Kortman en Schulte aan de Achter haven te oud-Delftshaven; hjj baande zich eenen uitweg, zonder brand te veroorzaken. Te Tjamsweer is een jong koebeest in de weide doodelijk door den bliksem getroffen. Verder werden twee jonge kalveren, waarvan do herkomst niet bekend is, drjjvende in het Dainsterdiep gevonden. Te Doorn 6loeg do bliksem in de school. De schrik was onder het onderwyzend personeel en de kinderen zeer groot. Gelukkig liep alles zonder ongelukken af. In eene weide onder Kruiningcn werd eene koe van C. Nieuwenhuizen door den bliksem gedood. Bij den landbouwer S. Poot te Beukelsdjjk werd in het land eene koe door den bliksem gedood. Zaterdag sloeg de bliksem in do twee watermolens van den Broekermeerpolder, aan den weg van »bet Schouw" naar Broek in Waterland. Persoonljjke ongelukken hadden niot plaats en de brand werd intjjds gebluscht. Bij den molenaar Schippers waren de tegels uit den schoorsteen geslagen, ter wijl in den molen van Butter stukken verkoold bout tot in do bedstede te vinden waren. De ketting der klok is aan stukken geslagen. Bjj hot onweder van Zaterdagnamiddag is een schoorsteen van school 5 in den Hillepolder door don bliksem getroffen. De aangerichte schade is gering. Te Wamel is de bliksem geslagen in het huis van den herbergier H. Wittekamp, dat oogenblikke- lijk in brand stond. Van den inboedel is weinig gered kunnen worden. Te Leeuwen werd eveneens een huis getroffen. Te Druten en te Puiflijk werden eenige boomen stuk geslagen, terwijl het hemelvuur te Winsen een schoorsteen van een huis sloeg, zonder echter verdere schade aan te richten. Men meldt uit Harlingen: Sedert menschengeheugen beleefde men hier geen onweder als Zondagochtend. Eene wolkbreuk, die de stad onder water zette, zoodat men in sommige straten wel kon schuitje varen en in enkele achter buurten het water in de woningen stroomde en de bewoners naar den zolder vluchtten, deed denken aan eeno overstrooming. Volgens den regenmeter is er dezen nacht 44c.M. water gevallen, terwijl in de laatste twaalf jaren in een etmaal niet hooger dan 37,3 werd genoteerd. Nog drie uren na het onweder lagen hoopen hagel aan den weg. Hevige bliksemstralen ontlastten zich over de gemeente, en een slag kwam neder op de R. K. kerk, terwjjl daar dienst was, zonder evenwel schade te veroor zaken, maar minstens de helft der schare ontvluchtte het heiligdom. Van de telephoonpalen aan den Kimswerderweg zjjn drie stuks tegen den grond gespieten en één zelfs uit elkander geslagenook werden tal van poi-seleinen isolatoi-en verbrijzeld. Zondagnamiddag van 2 tot 3 uur woedde boven Arnhem eene zware onweersbui, die, daar zij ver gezeld ging van wolkbreuken en hagel, groote schade toobracht èn aan de moestuinen èn aan do vruchtboomon èn aan de granen, maar ook aan honderden stadgenooten, die hunne sousterrains j zagen onderloopen. Het was toch niet overal zuiver water, dat daar binnenkwam. Met man en macht zag men op verscheidene plaatsen het water uit scheppen. De heeren des huizes en de dochters werden gerequireerd. Vele gezinnen hebben dien middag slechts ten halve een diner gehad, dat dien naam waard was. Anderen bevoordeelden den kok. De hagel was op verscheidene plaatsen des avonds nog niet gesmolten. De hellende straten waren tijdeus de bui woeste bergstroomen gelijk. Aanbestedingen, Verkoopingenenz. Noordwclle, 16 Juli. Ten overstaan van Notaris Mr. J. A. Bolle werden ten verzoeke van den heer Krijnse Locker in de herberg van Joh. Reijnen publiek verkocht vruchten te relde. Voor tarwe werd besteed 60, 71, ƒ75, ƒ77; voor gerst 61, 69, 70 en f 77voor erwten 78; voor haver 49 en 75; bruine klavers 20; voor mangels f 61. Alles per 41 A. 68 c.A. en met 10% onkosten. Noordwelle, 17 Juli. Ten overstaan van den Notaris Mr. J. A. Bolle werden ten verzoeke van de erven M. J. Kosten te Ellemeet publiek verkocht vruchten te velde. Voor gerst werd besteed 76, 82, 84, 86, ƒ92, ƒ70, ƒ90, ƒ101, 42, ƒ100; voor haver 91, 90; voor erwten 35 41, 50; voor tarwe ƒ101, ƒ109, ƒ119, 123, 118, 72. Alles per 41 A. 68 c.A. en met 10 onkosten. Afloop verhuring van gemeene Tienden gehouden te Wissenkerke op 16 Juli 1.1. in de herberg »De Kroon", ten overstaan van Notaris H. Roelof: le bl. Vlietepolder, Jb. v. Leeuwen, 129 2e L. J. Boone, 171 8e ingehouden op 185 4e 65 5e en 6e geen bod. 2e Wiskerkepolder, P. C. Meulenberg, >176 3e ingehouden op >219 4e Janus de Looff, 125 5e ingehouden op 25 7e 81 10e P. H. de Koster, 78 11e geen bod. 16e G. Hoveijn, 125 5e Geersdijkpolder, M. J. v. Hee, 24 6e ingehouden op 130 7e 135 le Camperl.polder, L. J. Boone, 36 3e C. J. Verhulst, 56 4e ingehouden op 129 le Thoornpolder, A. v. Damme, 70 2e L. J. de Looff, 63 4e Adr. v. d. Maas, 82 3e Rippolder, Jan de Kam Jacz., 162 le Mariapolder, Jac. Meulenberg, 182 3e 220 4e Gerard Israël, 80 Onkosten 10 Blokgeld 3. i lt 0 u w Tengevolge van de vele regens, begint op het eiland Tolen de aardappelziekte zich te vertoonen; echter alleen nog maar in het loof. n ECHTSZ 1 k M. Door den officier van justitie te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tegen het door de rechtbank aldaar gewezen vonnis, waarbij P. V., burgemeester te Graauw, wegens valschheid in ge schrifte werd vrijgesproken. ki:ii h\n(m Op 1 Juli bedroeg het aantal vacatures in de Ned. Herv. Kerk over ons geheele land 357, zijnde 15 minder dan op 1 Jan. 1.1., waarvan in Zeeland 42. Beroepen bij de Herv. gem. te '6 Heer Hondrikskinderen, ds. C. J. Montijn te Chaam c.a. Bedankt voor het beroep naar de Geref. gem. te Nieuwdorp, door ds. L. Bouma te Ter Neuzen. Ü6. Ingelse te Wilhelminadorp is beroepen bij de Herv. Gem. te Kats. 's Gravenhage, 16 Juli 1894. De tijding dat de Lombok-expeditie is gedaan voordat ze eigenlijk nog begonnen is, heeft natuurlijk algemeen verbazing gewekt. Men vraagt zich af of de onechte zoon van deu sultan, die zooveel zelf opoffering ten toon spreidde, dat hij zelfmoord pleegde om zijn land te redden, wel zoo'n heel gevaarljjk personaadje is geweest als de officiëele berichten het wilden doen voorkomen en of er niet met hem te praten ware geweest zonder zulk kostbaar militair vertoon. Doch aan den anderen kant moet men erkeunen dat die Indische heeren eerst respekt krijgen als ze zien dat het ernst wordt en het is zeer goed mogelijk dat de jeugdige rebel in den waan is gebracht door vleiers, dat hjj, even goed als de Atjehers, bestand zou blijken tegen het Hollandsch gouvernement, als hjj zijn vuisten -naar toonde. In zoover is deze expeditie zeer nuttig om ons prestige in Indië wat te verhoogen. Men heeft gezien dat tve durven en ten slotte ook kunnen. Als er indertijd wat minder gedreigd en wat meer doorgezet was in Atjeh, zou die oorlog waarschijnlijk ook al achter den rug zijn. Voor den minister van koloniën en den gouverneur-generaal is deze afloop een gelukje, vooral uit een politiek oogpunt, daar nu de oud-gouvorneur-generaal een bril op zijn senatorialen neus krijgt. De beide bewindslieden zullen zich nu sterker gevoelen tegenover de kamera en ten slotte ware het te wenschen dat alle militaire expeditiën zóó afliepen. De roem en de eer zouden misschien veel geringer zijn, maar de rouw en de wanhoop over de dooden ook. De vraag is nu echter of de zaak wel geheel uit is. Wij kunnen den sultan wel weer tot gehoorzaamheid dwingen, maar zal de onderlinge verstandhouding der beide deelen van de bevolking nu in eens zoo goed gevonden zijn dat er geen haat en tweedracht meer ontstaan Of wel, is het te vreezen dat voortdurend onze tusschenkomst noodig zal wezen om de gemoederen tot bedaren te brengen, zoodat wij steeds militaire macht op Lombok zullen moeten hebben om zeker te zijn Wie kan dat voorspellen Voor het oogenblik slechts kunnen wij ons verheugen in het behaald succes. Wie ook verheugd zullen zijn deze week, dat zjjn de vrienden van dominé Gheel Gildemeester. Die predikant, een dergenen die zich met veel toewijding heeft toegelegd om de zaak der armen en verdrukten te verdedigen, is eenvoudig door een aankomend meisje belasterd op zulk een laaghartige manier, dat, indien hij de zaak niet openlijk voor de rechtbank had gebracht, hij zijn eer en goeden naam verspeeld zou hebben. In de tegenwoordige tijden, nu helaas, mannen van wie men dit het minst verwachtte, vervolgd en gestraft zijn als boosdoeners en zelfs een Haagsche predikant gru welijk gespeeld heeft met het geloof, is natuurlijk het vertrouwen zeer geschokt. Er zijn menschen te over, die terstond geloofd hebben aan de bewering dat na Thijm's veroordeel een aantal andere Haagsche predikers op de nominatie stonden om vervolgd te worden en nu dus een catechisante dorst te vertelleu

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1