ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 17 Juli 1894. AANVULLING OF BEVESTIGING? NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6485. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement»- of Advertentie-gelden geliebe men te zenden aan de Administratie Zierikzeexche JSieuwxbode Aangiften tot plaatsing van kinderen op de school C in de Nieuwe Boogerdstraat gelieve men 11> en 30 Juli, des voormiddags tusschen en 1£S uur, te doen bij het Hoofd dier school, den heer H. J. Bastmeuer. De Secretaris der Plaatselijke Schoolcommissie, J. A. DE BRUYNE. Men beweert, dat sommigo koks hazepoper maken zonder haas. Als dit zoo is, dan volgt daaruit, dat er menschen zijn, die zich onder den naam van hazepeper laten opdisschen, wat b. v. kattepeper of iets anders is. Immers waren er geen afnemers voor zulke schotels, die niet zijn wat ze heeton, dan zouden de koks met het maken ervan wel ophouden. Of het in de keukens, waar onze spijzen gereed gemaakt worden, zoo toegaat, weten we niet. In de politieke keuken kennen wij echter menig staaltje van behendige kookkunst. Daar maakt men, al naar gelang van de inzichten van den kok en den smaak zijner gasten, van een zelfden Tak nu eens een man, die niet weet, wat hij wil, zoodat men vragen moet, met welken Tak men te doen heeft, dan weer een onhandelbaar mensch, zoodat alleen aan des boozen Tak's onwil en on verzettelijkheid de mislukking der kieswet is te wijten; een man, die zijne ambtgenooten tot het laatste oogenblik onbekend liet met zijne plannen, zoowel als een, die reeds vóór zijn optreden zijne toen nog onbekende aanstaande ambtgenooten om den vinger wond en naar zijne pijpen liet dansen. Dien éénen Tak van wien men als staatsman misschien alleen beweren kan, dat hij, om in zijn plannen te slagen, wat minder onomwonden zijne meening moest zeggen, en niet zoo regelrecht op zijn doel moest afgaan dien éénen vierkanten Tak heeft men ons opgedischt in allerlei vormen, als ware hij kneedbaar als deeg, en onder de meest uiteenloopende kleuren, als ware zijne natuur die van den kameleon. En de heer Van Tienhoven wordt ons voorgediend als de zelfstandige man, die zich Tak's dwingelandij niet wilde laten welgevallen! Laat ons dit echter eens nader beschouwen. Do openbaarmaking der ontbindingsstukken had geen gunstig licht geworpen op de wijze, waarop hjj bjj de vorming van het kabinet zijne gewichtige taak had vervuld. Wat deed nu de heer v. T. in de Eerste Kamer? Rechtstreeksche tegenspraak was niet wel mogelijk en zou ook zeer licht tot eene gedachtenwisseling hebben geleid. Beter was het dus bet recept te volgen van den kok, die hazepeper maakte zonder haas, en onder den naam van aanvulling" een schotel op te disschen, die naar zijn aard bevestiginghad moeten heeten. En inderdaad, het schijnt den handigon kok gelakt te zijn, het gerechtje zoo te kruiden, dat velen er in •geloopen zijn en er «aanvulling" in gezien hebben. Zij zijn van oordeel, dat van kwade trouw niets gebleken isdat H. M. inderdaad wel tijdig en wel voldoende omtrent de te volgen regeeringsbeginselen was ingelicht, al was het protokol zelf niet over gelegd; dat dit protokol ook niet had kunnen over gelegd worden, omdat het eerst later geteekend is en omdat de vorm er zich tegen verzette. Alles hazepeper zonder haas. Het eigenlijke punt, waarop het aankomt, is bij dit alles over het hoofd gezien. Er is niet beweerd, dat de heer Van Tienhoven te "kwader trouw H. M. verkeerd had ingelichter is niet beweerd, dat het protokol had moeten worden overgelegd, er is alleen op gewezen, dat het zoo gemakkelijk geweest ware H. M. volledig in te lichten, omdat daartoe alleen overlegging van het protokol ware noodig geweest. Dat het eerst later geteekend is, deed niets ter zake, toon het tusschen den kabinetsformator en den man, dien hij onmisbaar achtte, vaststond, wat het programma zon zijn, en wat den vorm betreft, als maar de inhoud volledig ware meegedeeld, had de vorm, waarin dat geschiedde, geheel ter keuzo van den heer Van Tienhoven gestaan. Niet dat de mededeeling van het regeeringsprogram in anderen vorm is geschied dan door overlegging van het protokol, maar dat de mededeeling niet volledig was, is de grief. En de gegrondheid van die grief wordt nu juist bevestigd door de mede- deelingen van den beer Van Tienhoven. Waarin bestond die onvolledigheid? Uit het verslag van het onderhoud, dat do heer Tak de eer had met H. M. te hebben, blijkt het. «Uwe Majesteit deelde mij vervolgens mede, dat de heer Van Tienhoven bij de vorming van het kabinet aan Uwe Majesteit de meening bad ont wikkeld, dat de Tweede Kamer der Staten-Ueneraal zoude bebooren te worden ontbonden na eventuëele verwerping der kieswet, terwijl de heer Van Tienhoven meende, dat thans de kieswet niet verworpen was en ontbinding der Tweede Kamer daarom niet behoefde te volgen". En nu blijkt uit het protokol, dat ook voor het geval van «zijdelingsche tegenwerking" hel geval dat zich nu voordeed Kamerontbinding was noodig verklaard. Dit was het punt, waarover nu de heer Van Tienboven mot zijne ambtgenooten van meening verschilde, en dit was het punt, waarmede H. M. onbekend was gelaten. Dit is gebleken uit de besprekingen in den ministerraaddit is gebleken uit de opvatting, die H. M. omtrent de zaak had; en dit wordt volkomen bevestigd door de mededeeling van den heer Van Tienhovendie zelf in de Kamer verklaarde aan H. M. te hebben meegedeeld, dat van de regeling van het kiesrecht eene kabinets- quaestie moest kunnen worden gemaakt, .zoodat eventuL'ele verwerping eene Kamerontbinding moest tengevolge hebben. Dit, het eenige punt waarover, voor zooveel tot dusver gebleken was, tusschen den heer Van Tieuhoven en zijne ambtgenooten meeningsverscbil heeft bestaan, is bet punt, waaromtrent H. M. blykens de eigen mededeeling van den heer Van Tienhoven, bevestigende de mededeelingen van den Tak, niet was ingelicht. En zoo, behalve van bevestiging, ook nog yan aanvulling sprake kan zijn, dan betreft het juist dit hoofdpunt; want dan blijkt alweder uit de mededeelingen van den heer Van Tienhoven zeiven, dat hij in zake het kiesrecht aanvankelijk evenmin als later met Tak op éénen stoel zal. Verklaren moge dit zijne houding, rechtvaardigen kan het niet, aat hij van de door heni aanvaarde voorwaarde om ook bij zijdelingsche tegenwerking der Tweede Kamer inzake het kiesrecht hare ont binding voor te stellen H. M. onkundig liet en zichzelven er niet door gebonden achtte. Amerika. H'cw-l ork, 13 Juli. Debs, het hoofd der werkstakers, heeft thans verklaard, dat de werkstaking der Amerikaanscho spoorwegbeambten heeft op gehouden. Chicago, 13 Juli. De werkstakers hebben verklaard, met een scheidsgerecht genoegen te zullen nemen, als allen weder in dienst worden genomen. Spanje. Salvador Franch bekende voor de rechtbank te Barcelona twee bommen in den schouwburg te hebben geworpen en verklaarde met groote voldoening gehoord te hebben, dat 20 bourgeois werden gedood en 27 zwaar gewond. Hij betreurde, dat de tweede bom niet was gesprongen. Hij bleef zeer kalm, toen het doodvonnis werd uitgesproken. Italië. De politie-commissaris Dofi is te Syracusa door een anarchist doodgeschoten. T u r k ij e. De Standard bevat nog eenige bijzonderheden over de aardbeving, waardoor Konstantinopel is geteisterd. Do eerste schok werd gevoeld om halfeen in den middag en daarna volgden nog drie niet minder hevige schokken, de laatste omstreeks vier nur. Er ontstond een algemeene paniek. De inwoners vluchtten naar alle kanten en alle bazars werden gesloten. Naar het heet, hebben 50 menschen het leven verloren, maar met zekerheid is het aantal der slachtoffors nog niet vastgesteld. Het hevigst waren de schokken in de wijken Stamboul en Galata. Ook in do dorpon aan den Bosporus en de zee van Marmora is groote schade aangericht. Ook te Smyrna en Scio en in de Dardanellen worden vrij hevigo aardbovingen waargenomen, die echter geen schade aanrichtten; alleen werd hot telegrafisch vorkeor met Konstantinopel verbroken. Frankrijk, ciüiuun i'EniEit. De nieuwe President staat gewoonlijk te zes uur, uiterlijk half zeven, op en laat dan, goed of slecht weer, dadelijk inspannen, om met zijne vrouw on kinderen of met een paar heeren van zijn hais een ochtendrit te maken. Te half negen onthfjt hjj, zeer eenvoudig: eenige eieren, afkomstig vim zjjno boerderijen, mot wat koffie of witten wijn. Dan ziet hij de over de post ontvangen kranten on brieven na, en, terwijl mevrouw Perier, wat meestal ge beurt, zelf baar zoon naar het gymnasium brengt, dicteert hij zijne correspondenties of ontvangt de menschen, die hem komen spreken. Te 12 uur gebruikt de President het tweedo ont bijt, brengt een uurtje door met rooken en eene wandeling in de tninen en werkt verder mot zijne secretarissen, terwijl hij zich van minuut tot minuut op de hoogte laat stollen van wat er in Kamer en Senaat gebeurt. Behalve als er officieel diner is, gebruikt Pferier ten zeven ure met zijn gezin het middagmaal, dnt zeer kort duurt, en gaat dan wat op straat wandelen, liefst alleen of met een vriend. Precies ten twaalf ure gaat hij ter ruste, onveranderlijk binnensmonds opsommende wat bij dien dag gedaan heeft. De volgende weck zal de heer Casimir Pbrior zijn intrek nemen in het paleis van het Elysée. 12 Jnli. Het Hof van Assises te Laval heeft den abt Bruneau, die zijn pastoor vermoorddo en in een put wierp, ter dood veroordeeld. Te Parijs is van den veiligheidsdienst te Londen het bericht ontvangen, dat verscheidene anarchisten van daar naar Frankrijk zijn vertrokken, die door middel van bommen een aanslag zouden beraamd hebben tegen de Kamers, de beurs, de prefectuur van politie en het ministerie van binnenlandsche zaken. Dientengevolge beeft de overheid k»s4 gegeven een nauwlettend oog te houden op de reizigers, zoowel aan de spoorweg-stations, en vooral aan hot Noorderstation, als in de havens, hunne bagage zorgvuldig te onderzoeken, en het onderzoek ook uit te strekken tot de reizigers zei ven, die hun min of meer verdacht voorkomen of hunno inden- titeit niet kunDen bewijzen. Tot dusver schijnt de politie echter geen vangst gedaan te hebben, althans geen van beteekeuis. Nederland. Cwravcnliage, 14 Juli. De terugkomst van H.H. M.M. de Koninginnen op Soestdijk is nader bepaald op Donderdag 10 Juli, omstreeks 9 uren des ochtends. Vlissingen, 15 Jtili. Naar wij vernemen zal eerst binnen 2 a 3 weken definitief kunnen beslist worden of H. M. ramtorenschip «Evertsen", hetwelk op de Kon. Maatschappij >De Schelde" alhier in aanbouw is, bij gelegenheid der komst van de Koninginnen, zal te water kunnen worden gelaten. De heer A. de Vries, commandeur van scheepsbouw bij de marine alhier, is benoemd tot baas op 'sRijks werf te Amsterdam. In de afgeloopen week zijn alhier genomen 464 zeebaden, n.l. 319 door heeren en 145 door dames. Twee jongens, een van 17 en een van 12 jaar, kregen ruzie, die zoo hoog liep dat de jongste dc oudste een steek met een mes in den rug gaf, ten gevolge waarvan hij zeer ernstig werd gewond. Gelukkig bestaat er op het oogenblik nog geen gevaar voor zijn leven. lliridclfolirja;, 14 Juli. In een der lokalen van de Kijks-Hoogere Burgerschool alhier, waren heden middag de leerlingen der verschillende klassen bijeen, om afscheid te nemen van den heer J. Ver meulen, die zijne betrekking als leeraar dier school nederlegde. Ook de overige leeraren waren daarbij tegenwoordig. De heer Vermeulen werd door twee der leer lingen uitgenoodigd, en binnengeleid werd genoemde heer op waardige en gevoelvolle wijze toegesproken door den leerling R. A. Roscam Abbing. Deze herinnerde er aan, wat de heer Vermeulen voor de school is geweest, verzekerende dat de leerlingen gevoelden wat zij in hem verliezen. Na de herinnering wat de leeraar voor hen geweest is, bood de spr. namens zjjne medeleerlingen hem een fraaien stoel aan, als symbool voor de rust, die hem na zooveel jaren van inspanning toekomt, benevens een album, bevattende de namen der leerlingen. Do heer Vermeulen dankte, zichtbaar aangedaan, voor het blijk van waardeering voor hetgeen hjj had verricht en hoopte, dat zijn leerlingen ook zijn vrienden zouden, blij ven. 15 Juli. In het geheel is nu reeds besloten tot versiering van de volgende straten: Lange en Korte Delft, Lange en Korte Burcht, Lange en Korte St. Pieterstraat, Lange en Korte Noordstraat, Lange en Korte Giststraat, Lange en Korte Gortstraat, Langeviele, Potten- markt, Vlasmarkt, Groote markt, Gravenstraat, Noordpoortstraat, Hofplein, Wagenaarstraat, Abdij, Dam (Noord- en Zuidzjjde), Dwarskade, Station straat, Loskade Ronaansche Kade, Breestraat en Varkensmarkt, terwjjl nog veel meer andere straten zullen volgen. Alleen voor de versiering van do Lange Delft is ingeteekend voor een bedrag van f 1700, de Groote Markt f 500, de Lange Burcht f 600. Hieruit blijkt dus dat de versieringen werkelijk fraai en de illuminatie des avonds schitterend beloven te worden. Als het weer wat meöwerkt, zal men met recht >over de hoofden van de menschen kunnen loopen". Geregeld zullen wij do voornaamste bijzonderheden, betreffende de feesten, onzen lozers bekend maken. De Koninginnen in Zeeland. Mocht het denkbeeld verwezenlijkt kunnen worden om de jeugdige Koningin eene voorstelling te geven van de verschillende eigenaardige kleederdrachton in de provincie gedragen, dan zouden er 15 kleder drachten te zien komen, waarvan de voornaamste uit de volgende streken: 1 Zuid-Beveland (protes- tantsche dracht); 2. idem (roomsche dracht); 3. Nieuwland en Arneinuiden; 4. Walcheren 5. Tholen; (S. Noord-Berebmd7. Schouwen; 8. Duiveland; t>. Oosteljjk- en 10. Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen Vooral do kleederdracht van de boerinnen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is typisch, doch niet mooi wegens den grooten omvang. Indien b.v. drie boer innen uit het >land van Aksel" in de Kalverstraat liepen, zou de gebeelo breedte van de straat voor hen noodig zjjn. Frisch en bolder is de kleeding van Walcheren, mooi zelfs die van Zuid-Beveland. Al deze kleederdrachten zijn echter nooit al» b.v. in Friesland, tot de 6ted«n dnergedrongenmaar altijd tot het platteland bepaald gebleven. Bjj de overgaogs-examena aan hot gymnasium to Middelburg i» o.a. van de vijfde tot do zesde klasse overgegaan J. A. Heijso. C*oe*, 14 Juli. De 58e algemeene vergadering der Zuid-Bevelandsche ouderwjjzers word bijgewoond door 83- leden, waaronder 5 onderwijzeressen. De districts-schoolopziener, mr. C. do Witt Hamer, vereerde de bijeenkomst met ajjne tegenwoordigheid. Het aftredend bestuurslidde heer Ittmann secretaris, werd herkozen. De heer J. Verhoge, hoofd der school te Kruiningen, las over «Leer plicht". Hij verklaarde zich daartegen en wel omdat do lagere school niet geeft wat velen eischen, omdat inbreuk gemaakt wordt op de vrijheid van. het individu, waartegen dc almacht van den staat zal toenemenomdat de kosten van het lager onderwijs verbazend zullen toenemen omdat, do onderwijzer bij het publiek gehaat zal worden als dc overbrenger van het gepleegde verzuim; omdat men dan ook voor gedwongen vaccinatie staan aalomdat de ouders zich oetenen zullen in heb liegen, ten< einde het schoolverzuim der kindereu te verontschuldigen; omdat men dan verplicht zal zijn scbooLvoecÖng, schoolkleeding enx in te voeren, waardoor de band tusszhen ouders, en kind steeds losser worden zal. Zij, die goed onderwijs hebben genoten, moeten door hun gedrag anderen ten voorbeeld strekken menigeen zal zich dan genoopt gevoelen zijne kinderen naar de school te zenden, die ze er nu nog aan onthoudt: dan krijgt men zedelijken leer plicht, die verre is te verkiezen boven den wettelijken. De bestrjjders voerden de bekende argumenten vóór den leerplicht aan, en bij mogelijke stemming was de inleider verre in de minderheid gebleven, zooal niet alleen blijven staan. Er werd evenwol niet gestemd; men zal in eene volgende bijeen komst op de zaak terugkomen. Een wedstrijd was uitgeschreven van een vers, getiteld «de Groote Maaiing". Daaraan werd deelgenomen door 5 onderwijzers en 1 onderwijzeres. De prjjs ad f 5 werd gewonnen door den heer v. d. Linde te Rilland; dc eerste premie ad f 2,50 door den heer^Feleus van Katten- dijke, de tweede ad 1 door mej. Breetvelt van Schore. De heer J. Lijbaart, hoofd der school te Krabben- dijke, betoogde de wenscbelijkheid der samenstelling tot één algemeen gezelschap van de vier op Zuid- Beveland bestaande onderwijzers-gezelschappen. Bij wijze vau proef zal men om de drie maanden in Goes bijeenkomen. De heer Kousemaker, hoofd der school te Nisse, gaf eenige bijdragen ten beste uit hot vroegere schoolmeesterlijke leven, waarbij o.a. door hem vertoond werden eene plak en een sollicitatie-boek. Het jaarlijksch uitstapje der schoolkinderen naar Vlissingen is dit jaar half mislukt. De hevige Zuidwestenwind maakte het den kinderen onmogelijk aan het strand te spelen, hetgeen natuurljjk de grootste aantrekkelijkheid is. Moeder natuur heeft zich ditmaal niet ontfermd, noch over Zcndings-feestgangers noch over trouw schoolgaande kinderen. Op het politiebureau alhier werd door de rijks- en gemeente-politie binnengebracht een Engelschman, die naar alle waarschijnlijkheid is bestolen en mishandeld. Woensdag van Vlissingen naar Rotterdam reizende, is hij te Biezelinge uit gestapt in gezelschap van iemand uit Wemeldinge. Onderweg had hjj eene portefeuille met veel geld laten zien. Vandaar is hij den zaudweg naar Wemel dinge opgesukkeld, en wat daar met hem is voor gevallen, is een raadsel. Hij is 's morgens in de bakkeet van de herberg van K. wakker geworden, maar was alles kwijt. K. bracht hem toen naar Kapelle, en onderweg vonden zij in eene sloot de leege portefeuille. Nadat hij den nacht in het politiebureau had doorgebracht, is hij naar Middelburg gevoerd. Mishandeld schijnt hij te wezen, want zijn hoofd droeg er de sporen van, en beroofd is hij stellig, want getuigen weten dat hij veel geld bij zich had. Mogelijk kan de justitie het raadsel oplossen. Klapsigaren zijn een gevaarlijk goedje. Een paar jongens wierpen zulk eene sigaar in een winkel, met het gevolg dat de juffrouw een gedeelte van het vuur in het oog kreeg, zoodat geneeskundige hulp moest worden iagereeptfir. Bij de examens in boekhouden en handelsrecht, den 6 eu 7 Juni 1.1. te Rotterdam vanwege de vereeniging Mercuriusgehouden, en waarvan de uitslag heden bekend werd gemaakt, is o.a. geslaagd de heer A. Verhage van Goes. Cortgene. Ons fanfaren-gezelschap «Een dracht maakt Macht" heeft het plan om op Zondag 22 dezer een tochtje te maken naar Domburgde badgasten zullen dan ongetwijfeld vergast worden op eenige nummers en naar wij hopen tot de ervaring komen, dat ook uit Nazareth iets goeds kan zijn. Stavenisse, 14 Juli. In de gisteren alhier gehouden vergadering van den Dijkraad der water- keering van het calamiteuse waterschap «Stavenisse" werd het nieuwbenoemde Dijkraadslid, de heer A. H. v. d. Slikke, als zoodanig beëedigd. Op voor stel van het Bestuur werd besloten aan Gedep. Staten voor te stellen de losse werklieden aan genoemde waterkeering (noodig bij peilen, duiken enz.) te verzekeren tegen ongelukken en invaliditeit, een en ander te beginnen met den dienst 1895/96. W,Icrikzee, 16 Juli. Door de Commissie tot oprichting eener bad- en zweminrichting alhier is eene circulair© verspreid, waarin do wenscheljjk- heid van de daarstelling van genoemde inrichting wordt herinnerd en de gelegenheid tot deelneming in do benoodigde som wordt opengesteld. De kosten worden geraamd op pl. m. f 7500, welke som de Commissie zou trachten te verkrjjgen door een renteloos aandeelen-kapitaal vau 160 aan- deelen ad 25- en 120 halve aandeelen ad f 12,50, bonevens een obligatie-kapitaal, bestaande uit 20 obligaties od< f 100, rentende 3 pCt. 's jaws, terwijl jaarlijks van do aandeelen zal wordeu afgelost, zoodra do gohoel©- obligatie-leening is afgelost. Het plan bestaat de bad- en zweminrichting daar te stellen op. een terrein, gelegen aan den Oost- havendjjk, bjj de- daar bestaande sluis, tegenover do aanlegplaats van de stoomboot «de Schelde". De Commissie- vertrouwt, dat onze ingezetenen overtuigd zullen- rijn van bet nut eener. zoodanige inrichting cn hoopt alzoo dat hare pogingen zullen worden ondersteund. Voor hot Zhterdag j.L plaats gehad) hebbende admissic-cxamon tot toelating tot do lessen aan de H. B. S. alhier, hadden zich aangomeld' II mannel. en 1 vrouwel. leerlingen, voor alle vakken^ benevens 6 toehoorders>. 4 mannel. en 2 vrouweh Allen zijn- toegelaten, behalve 1 mound, voor allo vakken, terwjjl 1 wegens ziekte- niet was opgekomen. Aan de- rjjka boogcre burgerschool te Middel burg is o.a. bevorderd van de tweede naar de derde klasse, J. J. Cbucoj van Stavenisse. Aangesteld tot rijksveldwachter (brigadier) L. C. Straub» rijksveldwachter (brigadier-titulair), te St. Maartensdijk. Mot 4 Aug. a.s. worden ver plaatst: do rijksveldwachters (brigadiers)) L. C. Straub, voornoemd, van St. Maartensdijk »aar Brouwershaven; J. W. van Loon, van Brouwershaven naar Tholen C. L. J. Bruggemans, vau Tbolen naar Katwijk a/d. Rijn; de rijksveldwachters: H. Jonkers (brigadier-titulair) van Brouwershaven naar Briello; Hl Hamelink, van Briellh naar Brouwers haven. Aangezien het contract, dat de gemeente Tholen hoeft met een particuliere gasfabriek, weldra tou einde- loopt, heeft zij zich gewend tot de Internationale Eleclrische Maatschappij «Volta" te Rotterdam, om tot de overeenkomst te geraken aangaande de levering van eleetrisch licht. Onder het opschrift«Treurig sprekende cijfers" wordt ia De Nederlandereen blad onder redactie van do heeren Borgesius, Kordijk c.s., de aandacht gevestigd op het feit dat in ons land, voor een zeer groot deel door kleine kapitalisten, millioenen en nogmaals millioenen, verloren zijn aan Amerikaanscho spoorwegwaarden. Eu toch, spelen, niettegenstaande deze droevige ervaring, die effecten op onze markt nog een hoofdrol en lokken duizenden in de val. Vervolgens geeft het blad een vergelijkend staatje van koereen, waaruit blijkt, dat in den laatsten tijd ons volk weer zooveel armer is geworden, en eindigt met den uitroep«Waarlijk, voor menigeen ware het beter naar oud gebruik zijn schijven in een kous te stoppen en te bergen in de linnenkast, dan op deze wijze uit zucht naar hooge rente, zijn kapitaal goeddeels te verspelen. Zal, zoo niet schande, dan toch schade eindelijk wijs doen worden?" Naar wij vernemen, zullen zich de klerken der posterijen en telegraphie tot den Minister van Waterstaat wenden met een adres, dat ter teekening aan allo klerken wordt rondgezonden en waarin op lotsverbetering wordt aangedrongen. Door de reorganisatie van 1891 is hun alle uit zicht op bevordering ontnomen en de weg afgesneden om door het doen van examens een hoogeren rang te bereiken. Omtrent den aanslag, gepleegd op het huis van den bankier Philips te Maastricht, wordt nader gemeld De bom bestond uit een champagneflesch, die voor gevuld was met stoffen, welke aan een nader onderzoek onderworpen wordenen met spijkers, schroeven enz. Met het onderzoek is belast een deskundige van den constructiewinkel te Delft. De flesch, die in een courant was gewikkeld, werd het eerst ontdekt door zekeren Pieters, die een nachtwacht waarschuwde. Beiden zagen de lont branden, zjj ging echter uit, toeu z|j tot aan het buisje, dat in de flesch was bevestigd, opgebrand was. Men houdt dezen aanslag voor een persoonlijke wraakneming. Vrijdagavond ontstond naar men zegt door eene proefneming met brandbare stoffen brand in het laboratorium voor organische scheikunde te Leiden. Men slaagde er in, nog tijdig vele brand bare stoffen te verwijderen, en danlc zij het spoedig en flink optreden van de brandweer, bepaalde de verwoesting zich tot enkele vertrekken. Vrij spoedig was men den brand meester. Vooral is veel water schade aangericht. Op de Bakkerij-Tentoonstelling te Amsterdam worden uitgeloofd: 1. Een prijs van 50 voor de grootste en schoonste koekeen eereprijs voor de schoonste en kundigst gedecoreerde koek. In te zenden den 24 Juli. 2. Een eereprijs als le en een som van f 50 als 2e prijs voor het sierlijkste Piècemontée. In te zenóen den 26n Jnli. 3. Een eereprijs als le en een som van f 25 als 2e prijs voor de fraaiste collectie gevormd ijs. In te zenden den 30 Juli. 4. Een prijs van f 50 voor het grootste en schoonste wittebrood; een prijs van 50 voor het grootste en schoonste krentenbrood en een prijs van f 50 voor het grootste en schoonste roggebrood. In te zenden den 31 Juli. Tijdens het jaarfeest op db weesinrichting te Neerbosch Donderdagnamiddag, barstte boven het gesticht een geweldig on weder los, dat de gebouwen op hunne grondvesten deed sidderen en de aan wezigen deed ontstellen. In de Weeshuislaan werden door den bliksem een zestal telephoonpalen gedeelte lijk tot splinters geslagen, alsmede eenige hoornen gespleten of) van hunnen bast in lange reepen beroofd. Van een postbode, die juist in die laan op weg was, werd door den bliksem de pet- van het hoofd en de sigareapijp uit den mond geslagen, terwijl groote spHntere van een telephoonpaal om hem heen vlogen, zondèr hem echter verder te- deren. Nabij de Otostpoort te Rotterdam werd Zaterdag ochtend vroeg' het lijk van een man, die alleen een hemd aan had, opgehaald. Hals en pols waren doorgesneden. Het raam zijner woning stond open Naar men zegt, zou hij, zittende in bet open raam, zelfmoord gepleegd hebben en er toen zijn uitgevallen. AanbestedingenVerkoopmgen enz ^(avcni§§e. 13 Juli. Heden avond werd alhier door bet Bestuur van den polder Oud- Kempenshofstede publiek aanbesteed het maken van een keibestrating, lengte 110 M., in genoemden polder. Begroothag 1162. Inschrijvers de heeren: J. H. van de Ven f 1142; H. van den Bèrg f 1079 I. Douw f 1047; P. J. A. Chaveaux f 108-7; D. Dane f 1036Pl Duijnhouwer f 1034L. Moerland f 1029; B. L van Bezooijeu f 1018; J. van den Berg f 1009. Ten oveastaan van den to Ellewoutadijk resideerenden notaris J. van der Kloes werd ver kocht de hofstede «Nooit Gedacht" te Oudelande, in 88 perceelen. De hofstede met boomgaard, ter grootte van 3 H.A. 69 A. 86 c.A., werd gekocht door de heeren Bevier de Fouw en Pilaar te Goes voor f 5600. De opbrengst der landerijen, weilanden en dijken was f 55599. Uitslag dar verkooping van vruohten onder Brouwershaven, Duivendijke en Zonnemeire, ten overstaan van den Notaris Van Nouhuys, op Vrijdag 13 Juli 1.1.: Wintergerst, f 81; Chevaliergerst, f 70, 105, f 70,50; Rogge, f 80; Tarwe f 72, f 71; Erwten, f 90. Alles per gemet. llECllTSZAItElV C«niVdlllA{SC, 14 Jnli. De rechtbank alhier veroordeelde heden het 17-jarig meisje, van wier zaak wjj bij de behandeling melding maakten, wegeus smaad: van den predikant van Gheel Gilde- mees ter, tot eese maand gevangenisstraf. Dinsdag 14 Augustus zal voor de rechtbank te Middelburg terechtstaan T. v. A*,, bootsman op het Belgische stoomschip „l'Avenir"',. wonende te Antwerpen, aan wiens onvoorzichtigheid het te wijten zou zips, dat een 14-jarige jóngen uit Ter- neuzen, weiikzaam op genoemd scbip, bij het breken van het hijschtoestel, waardoor hij de schijf tegeu het hoofd kreeg, is overleden. KEBklIIKljWS. Beroepen te Cats ds. L. Ingelse te "Wilhel- minadorp. Bedankt voor Waarde door ds. G. Bruna te Hengelo. Het Woensdag te Oisterwgk gehouden 20 o Zuiderzendingsfeest was niet zoo druk bezocht als vroeger en is vrij wel in 't water gevallen. Alleen na de pauze verbeterde het weGr eenigszins. «Het aantal bezoekers kan zegt De Zeeuw op pl. m. 2000 geschat worden en zou zee* zeker veel grooter zijn geweest, indien niet de neerstortende regens velen hadden doen thuis blijven, die anders 's morgens vóór 10 uur overal vandaan hadden kunnen aan komen. Ook zal het groot aantal gelegenheden tot oen prettigen dag, die er tegenwoordig zijn pleiziertrèinen, tentoonstelling te Antwerpen wel invloed hebben op het Zendingsfeest-bezoek". Tegen de leden van den voormaligen kerke- raad der herv. gem. te Klaaswaal, en als zoodanig uitmakende het diaconie-bestuur, die de diaconie goederen met de meeste slordigheid hadden beheerd en op «domme, listige, onchristelijke en onzedelijke wijze hebben getracht aan de verwarring een einde te maken" en daarom dan ook van hun kerkeljjke waardigheden vervallen zijn verklaard, zal, als hebbende zij opzettelijk gebruik gemaakt van een vervalscht stuk, een vervolging worden ingesteld. Iii^czondcn stukke»» Inkuilen van groenvoeder. 't Is van algemeene bekendheid, dat slechts gewonnen hooi, zoowel wei- als klaverkooi, veel van de voedingsstoffen verliest. Volgens onderzoekingen van Stückhardt bedroeg dit verlies voor weihooi 6%.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1