ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 14 Juli 1894. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6484. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cfcs, meerdere regels 10 Cfcs., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zentien aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwxbode" Nederland. Amsterdam, 11 Juli. In de tweede Jan van der Heydenstraat alhier woont twee hoog eene weduwe, van beroep naaister, die door ziekte en tegenspoed hare belasting niet heeft kunnen betalen. Heden zou te elf uur haar inboedeltje iu het openbaar door den deurwaarder worden verkocht. Eenige honderden personen hadden in de straat post gevat, meerendeels sociaal-democraten. De bekende Reens had op een fornuis post gevat. Hij maande tot orde aan, want men had met een zeer hard vochtiger» deurwaarder" te doen, die geen hart had. Het eerste voorwerp dat geveild wordt, is een tafel. Reens biedt een cent; een persoon heeft achter den deurwaarder post gevat en biedt twee centen. Reens blijft bieden totdat eindelijk, onder groot rumoer, genoemde persoon drie gulden biedt. Reens zwijgt. De deurwaarder wil den koop gunnen en doorgaan, als Reens uitroept: „het is een recher cheur, volgens de veilconditiön moet hij eerst betalen". De deurwaarder vraagt om geld, maar de recher cheur heeft geen geld. «Dan moet de tafel opnieuw geveild worden" roept Reens uit, waartoe de deurwaarder overgaat. Opnieuw wordt door genoemden persoon tot drie gulden geboden, waarop achter hem een stem klinkt, die roept «vier gulden". De koop wordt gegund, maar ook deze man zegt evenmin als de rechercheur geld te hebben. De tafel wordt weer geveild. Genoemde persoon biedt opnieuw; iemand uit de menigte biedt tot f "2,50 en toen de tafel hem daarvoor gelaten werd, verklaarde hij ook geen geld te hebben. Voor de vierde maal wordt nu de tafel geveild, en daar nu allen zwegen, wordt Reens daarvan eigenaar voor één cent. Successievelijk brachten nu alle andere voorwerpen ééa cent op. Eindelijk berustte de deurwaarder in de onmogelijkheid om geld te maken. De geheele opbrengst bedroeg zeven en zestig centen. Na afloop hield Reens een toespraak, werd een collecte voor de slachtoffers te Losser gehouden, en trok de menigte in vroolijke stemming af, ten einde een openbare vergadering in het lokaal «Excelsior" te houden. 'sCiravenhage, 12 Juli. Van den Gou verneur-Generaal vau Nederl.-Indiö is onder dag- teekening van heden bij het Departement van Koloniën ontvangen het navolgende telegram: «Vorsten stemden alle eischen toe, behalve uit levering Made. Generaal Vetter handhaafde eischeu en rukte gisteren op. Ontving bij opmarsch verzoek Vorsten, om vergiffenis. Madé doodde zich. Indentiteit bewezen. Matarara en Tjakrauegara zonder tegen stand bezet. Gisteren namiddag samenkomst Vetter met ouden Vorst. Gezondheidstoestand gunstig". Volgens den schrijver der „Haagsche Kroniek" in de N. Gr. Ct., zou de Minister van Binnen- landsche Zaken, Mr. S. van Houten, een wijziging gereed hebben van de begrafeniswet, waardoor de lijkverbranding hier te laude zou worden gewettigd nog voordat het crematorium te Hilversum gereed is. Rreda, 11 Juli. Heden nacht, tusschen II1/, en ll3/j uur, had, in de nabijheid van de spoorweg brug over de Mark, op eenige honderden meters afstand van het station, een spoorwegongeluk plaats van betrekkelijk gvooten omvang, doordat de goe derentrein, komende uit de richting Bokstel, liep op dien, komende uit de richting Rotterdam. De twee hoofdconducteurs, die, op den uit de richting Rotterdam komenden trein waren, vond men vreeselijk verminkt in den wagen dio zich achter den tender bevond en loodrecht op de richting van den weg stondde remmer moest, door zagen, uit zijn positie worden verlost, doch kwam verder met eenige niet-gevaarlijke kwetsuren vrijde beide machinisten bleven ongedeerd. Dat verscheidene wagens aan splinters waren en een andere geheel uit de rails werd geslingerd, zal men zich, bij zulk een geweldigen schok, gemakkelijk kunnen voor stellen. Den heer Notehos, chef-machinist bij de Staatsspoorwegen, kan niet genoeg hulde gebracht worden voor de kalme en beleidvolle wijze, waarmede hij de werkzaamheden heeft geleid, die een spoedig vrij maken van den weg tot gevolg hadden; een door hem uit Zwaluwe ontboden locomotief en het noodige werkvolk uit Tilburg konden al zeer spoedig bijstand verleenen. Biervliet, 12 Juli. De heer J. A. Tavenier, de eenige onderwijzer in de gemeente, die minder dan 600 gulden jaarwedde kreog, solliciteerde naar Krabbendijke, werd benoemd, Dam de benoeming aan, en verlangde hier ontslag tegen 15 Sept. a. s. Daags vóór de raadsvergadering gaf hij te kennen, dat hij bedanken zou voor Krabbendijke, indien men zijn tracteraent gelijkstelde met dat der overigen. Dit deed men, en zoo is de vacature aan school A voorkomen. Tot tijdelijk onderwijzeres in de handwerken aan school B werd benoemd mej. Verhage—Sandee. %'Ii$siflgcn. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten, genoodigden en een groot aantal nieuwsgierigen had Dinsdagavond te 7 uren op de rotonde van de Noordzee-boulevard de eerste steen legging plaats van het voetstuk van bet standbeeld van Michiel Ad. de Ruijter. Deze plechtigheid werd verricht door den heer J. 0. de Ruijter de Wildt, insi^ecfceur van het Nederlandse!» loodswezen, die dit deed met den zelfden troffel, waarmede den 29 April 1840 de eerste steen werd gelegd door den viee-admiraal Otto Willem Gobius. De steen bevat de volgende letterenJ. C. d. R. d. W. 1810/794 en is geplaatst ter rechterzijde van het voorfront van het beeld. Vlissiugeu, 12 Juli. Ook hier ter stede wil men de stad bij gelegenheid der a.s. komst der Koninginnen een feestelijk aanzien doen verkrijgen. Men is voornemens buurt-commissies te vormen, die met het versieren van de verschillende wijken zullen belast worden. Reeds heden avond wordt door bewoners der Kleine Markt en der Lange Walstraat een vergadering gehouden, waarin de te nemen maatregelen zullen besproken worden. Aan het op de werf der Kon. Maatschappij «De Schelde" alhier op stapel staande ramtorensehip «Evertsen" wordt met buitengewone kracht door gewerkt. Men tracht nl. dit schip in zooverre ge reed te krijgen dat de Koninginnen bij haar bezoek aan onze gemeente het schip zouden kunnen zien afloopen. Zelfs worden pogingen aangewend H. M. de Koningin uit te noodigen de laatste beletselen te laten wegnemen. Het stoomschip «Bromo", van de Rotterd. Lloyd, dat in December 1887 van de werf der «Schelde" te Vlissingen werd te water gelaten, is thans aan genoemde werf voorzien van een gedeeltelijk doorloopeud dekwaardoor en campagnedek èn brugdek zijn vervallen, terwijl de ketels opnieuw zijn voorzien van een kunstmatige»» trek (forced draught). Door deze inrichting wordt gelegenheid gegeven om desnoods met. één stoomketel te werken en dan toch met bjjna volle kracht te kunnen stoomen, door alsdan dien trek te versterken. Voor dezen kunstmatigen trek zijn twee ventilators aan gebracht om de noodige verwarmde lucht te verschaffen, die men onder de roosters brengt. Ook wordt een dergelijke inrichting aangebracht, ten einde de grootst mogelijke oeconomie in het steen- kolenverbruik te kuuneu verkrijgen. Middelburg, 12 Juli. Waar men thans in de stad komt, bij konnissen, vrienden of in café's, hoort men spreken van de komst der Koninginnen. Zelfs in barbierswinkels cn op naaischolen en «theetjes", waar anders de monden steeds wagen wijd dicht worden gehouden, spreekt men thans hierover. Dat de ontvangst hartelijk en de ver sieringen in de verschillende deelen der stad mooi zullen zijn, is zeer zeker. Reeds in de voornaamste wijken heeft men tot versiering besloten of worden nog deze week vergaderingen met dat doel ge houden. Wij noemen de volgende straten en piemen Lange en Korte Delft, Lange on Korte Burcht, Groote Markt, Lange Viele, Vlasmarkt, Gortstraat, Dam (zuid- en noordzijde), Dwarskade, Smalkade, Rotterdamsehekado, onz. Voegt men hier nu bij, dat de gemeenteraad reeds besloten heeft verschil lende versieringen van gemeentewege te zuilen aanbrengen, dan kan men zeker wel overtuigd zijn, dat de stad bij de komst van onze geliefde Vorst innen geheel in feestdosch zal zjjn. Wij gelooven ook niet te veel te hebben gezegd, als wij durven beweren, dat uit alle deelen der provincie en zelfs daarbuiten, de vreemdelingen met groote massa's naar Zeelands hoofdstad znllen opgaan, om getuige te zjjn van deze nationale feestdagen. Geregeld zullen wjj daarvan de belangrijkste besluiten betreffende versieringen en ontvangst mededeelen, opdat ook onze lezers zullen woten, wat er te Middelburg te doeu zal zijn. De minister van binnonlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat het oud-archief in Zeeland, te Middelburg, te rekenen van 12 dezer, tot nadere aankondiging voor het publiek zal gesloten zjjn. Boes, 12 Juli. Uit 19 sollicitanten naar de betrekking van secretaris dozer gemeente worden aanbevolen door Burgem. on Weth. de hoeren jhr. S. M. van Reigersberg Versluis, burgemeester van Kloetingo en A. J. A. Dootjes, secretaris van Arnemuiden. Omtrent don rijksveldwachter Buurman is door deskundigen alle twijfel weggenomen: hij heeft zelfmoord gepleegd. Het hoofd was onkenbaar, de hersenmassa lag op den grond. In de karabijn, die tusschen de beenen van den ongelukkige lag, vond men eene ledige huls. De uniformpet is geheel doorboord. Eenparig was het gevoelen van de geneeskundigen zelfmoord. De man stond gunstig aangeschreveneen geringe straf wegens eene kleine overtreding heeft hem aan het murmurooren gebracht. Reeds een paar dagen vóór zijn dood heeft hjj op zelfmoord gezin speeld. Eene vrouw en twee kinderen blijven broodeloos achter. Tliolcn. In de laatst geboudene gemeente raadsvergadering alhier, waarbij alle leden tegen woordig warenwerden de notulen der vorige vergadering na lezing goedgekeurd en vastgesteld. De ingekomene missives van H.H. Gedep. Staten voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van den heer H. de Jong, ontvanger der registratie, om ontheffing van zijn aanslag in den hoofdelijken omslag voor r,/H gedeelten, wegens zijn vertrek op 30 Juli e.k., werd toegestaan. Een schrijven van den heer Mr. W. A. van Hook, inhoudende mede- deeling, dat de proces-kosten in zake het eigendoms recht der gasfabriek 441,09 bedragen en het aandeel daarin voor de gemeente 216,09 is. Vervolgens dat de heer Kampers het proces wenscht te eindigen eu genegen is eene verklaiing te teekenen, dat hij zich geenerlei rechten omtrent het punt vau geschil voorbehoudt. De gemeenteraad wenscht evenmin de procedure voort te zetten en besluit op advies van den Voorzitter te zijner tijd de proceskosten ad 216,09 te voldoen. In de vorige (geheime) raadszitting werd een ingekomen schrijven van den heer Kampers, directeur der gasfabriek alhier, behandeld, waarin hij kennis gaf, dat hij niet voornemens is na 1894 de exploitatie zijner gasfabriek voort te zetten, doch zich bereid verklaart, die tegen taxatie aan de gemeente over te dragen. Hierop besloot de gemeenteraad niet in dit voorstel te treden, waarop de heer Kampers een onderhoud met Bui-gem. en Weth. verzocht, ten einde deze zaak to besprekenzulks toegestaan zijnde, deed de heer Kampers opening van zaken met overlegging van stukken. Burgem. en Weth. berustten echter in deze xnededeelingen. Thans biedt de heer Kampers zijne fabriek aan de gemeente aan voor 27,500 zonder en 30,000 met inven taris. De Voorzitter geeft in overweging hierop te antwoorden, dat de gemeente niet genegen is de fabriek over te nemen, als zijnde de gevraagde som veel te hoog, en een bod te doen van 8000, hierop vóór 20 Juli bericht te verzoeken, aangezien in geval van weigering de gemeente zelf een gas fabriek zal oprichten of met petroleum gaan ver lichten. De heer Boom wil de laatste zinsneden (mededeeling van op te richten fabriek of petroleum verlichting) weglaten, als hebbende de heer Kampers daar niet. mee noodig. De heer Van Gorsel gelooft niet, dat het bod van 8000 zal aangenomen worden, maar door dit bod te doen, zal in principe uitgemaakt zijn, dat de gemeenteraad eigen exploi tatie verlangt. De heer Van Stapele wU den heer Kampers alleen dit antwoorden, dat de gemeente raad niet in zjjn voorstel treedt, doch wel met een nieuwen eigenaar wil coutracteeren. Hij zal, als zijnde tegen gemeente-exploitatie der fabriek, tegen het voorstel vau den Voorzitter stemmen. De heer Wagtho vraagt of het tijdsverloop vau 9 Juli tot 31 December, den datum waarop de concessie eindigt, niet betrekkelijk kort is om zoo noodig in andere verlichting te voorzien en of do heer Kampers wellicht genegen zou zjjn, b.v. de eerste drie maanden van 1895 nog gas te leveren. Zulks zou zijns inziens niet alleen in het belang der gemeente, maar ook in dat der gasverbruikende ingezetenen zijn. Het voorstel aan den heer Kampers alleen te melden, dat de gemeenteraad niet to* overname genegen is, wordt met 6 van de 7 stemmen aangenomen. De Voorzitter stemde tegen. Hierop deelt de Voorzitter mede, dat de inlichtingen met prijsopgaaf, enz. van electrische verlichting, door een paar heeren toe gezegd, nog niet zijn ingekomen. Wordt besloten voor kennisgeving aan te nemen, de bij de leden rond gezondene circulaire der protectionistische landbouwvereeuiging en bij voorkomende gelegen heid de wenkenvervat in een schrijven der vereoniging, op te volgen wat verbetering van arbeiderswoningen betreft De gemeente-rekening, benovens die van het weezen- en het algemeen armbestuur over 1893, worden in handen eenor commissie, bestaande uit de heeren Dr. Boom, J. Wagtho en M. Christiaanse, gesteld. Op voorstel van den heer Boom wordt besloten eenige bezwaar schriften tegen aanslagen in den hoofdelijken om slag na l Augustus te behandelen, wijl hij vernomen heeft er nog meerdere bezwaren zullen inkomen. Niets meer te verhandelen zjjnde, sluit de Voor zitter de vergadering. SM. Maartensdijk, 12 Juli. De gemeente raad alhier stelde de rekening der gemeente over het dienstjaar 1893 voorloopig vast met een batig saldo ten bedrage van 2498,71s. Kon men in dezen handelen naar verkiezing, dan was het al dadelijk mogelijk eene rente-besparing over een kapitaal van f 2000 te bewerken, door aflossing op de pas gesloten leeningon. Verder werd opnieuw benoemd tot president van het weezen-armbestuur de heer J. Leeuwe, eene eer, die aan weinig 89-jarigen te beurt valt. Behalve hardhoorendhoid bezit de heer Leeuwe nog geeno gebreken, die hem b jj het waarnemen dier betrekking in den weg staan. Aan den onderwjjzer J. de Wit werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 15 Juli a.s. Xlerikxee, 13 Juli, Bjj do op gisteren gehoudone herstemming ter benoeming van één Hoofd-Ingoland voor hot Waterschap Schouwen, in plaats van den heor Mr. J. I'. Cau, die ontslag genomen heeft, worden ingeleverd 92 stembriefjes, waarvan goen van onwaarde zijn verklaard, weshalve 92 geldige stemmen zijn uitgebracht. Hiervan verkreeg de heer Mr. H. C. Mooleuburgh 71 stemmen en de heer C. Pompoone 21 stemmen, zoodat de heer Mr. H. C. Moolenburgh tot Hoofd-Ingeland is benoemd. In de dezer dogen te Arnhem gehouden 117e algemecno vergadering der «Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nijverheid" is besloten dat de volgende vergadering te Zierikzeo zal worden gehouden. Tot klerk der posterijen en van telegraphic is o.a. benoemd de heer J. H. A. Vooren te Pur- merend, geb. te Zierikzee. Xlci'ikxec, 13 Juli. De commissie van artikel 41 der Maatschappij tot Nut van't Algemeen heeft in hare Dinsdag 10 Jnli te Amsterdam ge- honden vergadering tot secretaris-rapporteur gekozen Mr. S. J. M. van Gouns alhier. Bij de verkiezing van twee leden voor den Raad der gemeente Elkerzee leverden 34 van de 45 kiezers geldige biljetten in. Niemand bekwam de volstrekte meerderheid en herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. van don Bout, die 16 en J. Bienefelt, die 6 stemmen verkreeg, en tusschen de heeren W. de Vrieze, die 17 en J. van den Bout, die 5 stemmen op zich vereonigden. Geslaagd voor 't toclatings-oxamen aan de rijks veeartsenijschool te Utrecht P. H. J. Gasille van Vlissingen met nommer één. Tot ingenieur van het «college der zes Noord- Hollaudsche steden" is benoemd jhr. C. C. Th. Six, adjunct-intendant van het Koninklijk Paleis en ingenieur te Amsterdam. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot ge zworen van het waterschap Groede, de heer W. Salomé J.Pz. en tot plaatsvervangend dijkgraaf van don polder Zuidvliet W. Nieuwenhuize. Xici'ikxcc. 13 Juli. De Vereeniging «Nut en Genoegen" trof het gisteren al heel ongelukkig bij haar gewoon jaarfeest. Het weer was en bleef onbarmhartig. De roatinée slaagde nog eenigszins, maar de woeste windvlagen, die 's avonds over het feestterrein gierden en het in een naar half-duister dompelden, ontnamen het hier en daar saamgescbolen publiek elke opgewekte stemming. Alleen de muziek deed onverstoorbaar haar plicht. Correct eu ge acheveerd, zooals we dat van Bouwman's kapel kennen, werd het j>rogramma uitgevoerd. Daarop kwam nu wel niet bijzouder veel fraais voor, maar door uitstekende, fijne uitvoering of zorgvuldige, schoone bewerking, traden toch enkele nummers zeer op don voorgrond, zooals No. 4 (Czardas), No. 8, ocne door den heer Mann prachtig bewerkte Fantaisie op »Migaon", waarin vooral de kleine klarinet uitblonk door toon, voordracht en techniek. No. 4, eene zeer mooie Fantaisie op «La Juive", door Wiep recht, den vroegeren inspecteur der Pruisische muziekcorpsen. Zeer effectvol door be werking en instrumentatie was ook eene Fantaisie van den heer Bouwman zelf, op eene bekende Polka. 't Vuurwerk viel niet mee, misschien ook al door 't weer; laten we hopen, dat eon volgend jaar do feestcommissie meer voldoening van haar werk en moeite hebben zal. Bij de heden gehouden orergangs-examens op de Hoogere Burgerschool alhier zjjn overgegaan van de 1ste tot de 2de kl. 12 onvoorwaardelijk, 2 voorwaardelijk en 8 afgewezenvan de 2de naar de 3de kl. 2 onvoorwaardelijk, 1 voorwaardelijk en 2 afgewezenvan de 3de naar de 4e kl. 4 onvoor waardelijk, 1 voorwaardelijk en 2 afgewezen; van de 4de naar de 5de kl. 5 onvoorwaardelijk en 2 voorwaardelijk. Te Bergen op Zoom is in een suikerfabriek een jonge man in aanraking gekomen met eene machine. Hij werd zwaar gewond en zijn toestand is zorgelijk. Te Bergen op Zoom heeft de heer T. H., notaris, zich door middel van een pistoolschot van het leven beroofd, Tot hoofddirecteur van het Instituut voor doofstommen te Groningen is benoemd mr. B. Cohen. Burg. en weth. van Rotterdam stellen den Raad voor eene leening van een millioen aan te gaan tegen 8 t°t dekking der kosten voor den aanleg der installatie voor electriscb licht. Te Maastricht is een persoon aan cholera overleden. In een onzer provinciale hoofdsteden werd met de jongste warme dagen een hulponderwijzer door zijn chef van de klasse verwijderd, omdat deze meende, dat de secondant niet gekleed was. Hij verscheen nl. in een sporthemd en verkoos niet anders aan te trekken. De delinquent ging zich terstond in zijn sporthemd beklagen bij den school opziener en had het geluk dat deze hem ontving - ook in een sporthemd. Op de vraag van den onder wijzer, of men in een sporthemd gekleed was, kon de schoolopziener moeielijk anders dan bevestigend antwoorden. Het hoofd der school zag zich dus genoodzaakt voor de uitspraak in booge en lage instantie te bukken. Iets dat aan de middeleeuwen denken doet heeft te Kooten, in Achtkarspelen, plaats gehad. Een meisje van 12 jaren, is, uit school komende, door de dienstbode en de dochter van een land bouwer op ergerlijke wijze mishandeld. Genoemde boer meende, dat het meisje en haar kameraadje zijne varkens, die in het land liepen, hadden ge slagen en had haar daarom reeds achterna gezeten, maar de meisjes waren hem te vlug af. Daarop legden de dienstmeid en de dochter van den boer zich in hinderlaag en het gelukte haar het meisje te vangen (haar kameraadje had het geluk te ontkomen). Nu werd het kind onder aanhoudende mishandeling in de schuur gesleept en met een dik touw, waaraan een ketting, aan de spanten op gehangen, zoodat zij juist met de teenen den grond kon raken. In dien toestand hebben zij het arme kind bjjna twee uren laten hangen, terwijl infcusschen het mannelijk personeel in hare onmiddellijke nabijheid bedaard voortging met het afladen van hooi, zoodat het kind nng bjjna stikte van stof en hooikrok. Eene oudere zuster, die daar juist voorbij kwam, van de andere kindei-en hoorende dat het haar zusje was, die daar zoo erbarmelijk jammerde, begaf zich in de schuur, vond daar haar zusje hangen en trachtte haar los te snijden, maar zij werd voijaagd onder bedreiginghaar zusje er nog moer van langs te geven, indien zij bet waagde terug te komen. Het geval kwam eindelijk ook den vader ter ooron en deze ging dadelijk naar den rijksveldwachter en met dozen heeft bij daarop het kind uit een vreeselijken toestand verlost en meer dood dan levend naar hnis gebracht. De rijks veldwachter heeft touw en ketting in beslag genomen eu van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. Hot Maandblad tegen de vcrvahchingen schrijft over «de vleesch-en worst-knoeierijen in Overijsel", en herinnert aan een rapport van bet Hoofdbestuur van de Maatschappij ter bevordering der Veeartsenij kunde in Nederland, volgens hetwelk vleesch van de allerslechtste qualiteit, van in nood geslachte, ja zelfs van opgedolven dieren, naar Deventer, Wijbe en vooral naar het Middelveld bij Olst ver zonden wordt, «waar het in do daar bestaande worstfabrieken sou worden verwerkt". Het wordt eindelijk eens tijd, dat methet«doof- pot"-systeem in Nederland krachtig gebroken worde. Wanneer een zoo competent lichaam als de boven genoemde Maatschappij zulke ernstige feiten aan hot licht brengt, dan mag in het belang der volks gezondheid een strenge vervolging dor schuldigen van overheidswege niet uitblijven. De trek uit Friesland naar Amerika was verleden jaar verbazend groot; dit jaar ochter is hij zeer gering, omdat de berichten zeer ongunstig luiden. Als bewijs van den minder gunsfcigen toestand in Amerika kan dienen, wat de Amsterdammer mededeelt, dat nl. achtereenvolgens velen op Fricschen bodem zijn teruggekeerd en wat blij zijn zich weer in 't moederland te bevinden. Dolgaavue, zoo zeggen degenen die terug kwamen, zouden honderden huisgezinnen wel weer naar hun oud vaderland wederkeeren, maar daartoe ontbreekt hun het geld. Een koopman in Groningen ontving dezer dagen de volgende briefkaart: «Mijnheer, wees zoo goetl mij voor mijne dochter eene andere te zenden, want deze bevalt mij niet, ze is te lang eu te smal over de schouders; zendt eens een mooi model, maar zoo gauw mogeljjk, wij moeten haar vóór den 12en Juli hebben." De man moest een andere «japon" hebben, die dan ook bezorgd werd. Als vrouwen ruzie hebben I De Leidsche politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een vrouw uit de Vau der Werffstraat, die na ecu heftige woordenwisseling haar buurvrouw een ketel kokende koffie over het lijf wierp. Men schrijft het volgende vermakelijke voorval uit Katwoude (N.-Holl.): De 19-jarige B. alhier zou Zoudag gaan baden iu de Zuiderzee, en ontkleedde zich daartoe op een stuk uiterwaardslaud, toebehoorendo aan den vee houder T. De laatste, vermoedelijk boos dat er in zijn gras geloopen werd, maakte zich zóó driftig, dat bij, gekleed, te water liep om B. een pak slaag te geven! B, is een goed zwemmer en ging dus wat verder vau den kant. T. waagde het ook, maar stond spoedig tot den hals in het nat. Zwemmen kon hij niet cn, (daar het water hem tot de lippen steeg) begon hij hard om hulp te roepen. Hij zou zijn waagstuk allicht met den dood hebben moeten bekoopen, zoo B. hem niet ter hulp ware gesneld. Spoedig stond T., druipnat, te trillen op den oever, zijn drift was bekoeld, en B. kon zich nu ongestoord verfrisschen in de koele wateren der Zuiderzee De miliciens van de lichting 1893 van het reg. gren. en jagers zullen Zaterdag met groot verlof huiswaarts keeren. Zij, die in Den Haag en omstreken wonen of voor eigen rekening willen reizen, zullen Vrijdagmiddag vertrekken. Te Hillegom is gebleken, dat de gelden uit de Spaarbank tot een bedrag van ruim f 10,000 zijn verdwenen. Die kas stond onder beheer van wijlen den secretaris Nieuwenhais. Aan de Roornsche Ct. wordt uit Monnikendam meegedeeld, dat een boer in die streken een knaapje van nog geen elf jaar in dienst genomen heeft tegen 2 (zegge 2) centen per uur. De kleine moest voor dit loon mee naar het hooiland in de overgroote zonnehitte. Te Druteu heeft een vreeselijke moord plaats gehad. Een zekere J. Peperkamp, oud 36 jaar, heeft zijn 72-jarigen pleegvader R. Janse, bjj wien hij als jong kind was aangenomen, ji. Dinsdag avond vermoord. De aanleiding tot deze daad is niet te gissen; de dader leed sedert eenigen tijd aan zwaarmoedigheid, men zegt omdat hij door Janse met out-erving was bedreigd. Hij heeft terstond alles bekend en is wanhopig over zijne misdaad. Uit de Wijk wordt gemeld: Onlangs werd de bevolking onzer gemeente ver meerderd mot een individu, die met een onzer schoonen al wonder spoedig omtrent een huwelijk overeenkwam. Aan waarschuwingen ontbrak het niet, doch zonder gevolg. Hij ondernam met zijne aan staande een reisje naar Holland om haar aan zijne familie voor te stellen en bezocht bij die gelegen heid een notaris ten einde zijne gelden voor het inrichten van zijne huishouding in ontvangst te nemen; betaling kon echter niet vóór 15 Juli geschiedenhet bruidje moest natuurlijk bijspringen. Na de terugkomst van het paar is bij daarop, onder Voorwendsel dat zijne moeder ongesteld was, alleen teruggekeerd cn heeft laten weten, dat de zaak van het huwelijk slecht stond. "Volgens nadere inlichtingen is de ooi-zaak hiervan gebleken te zijn gelegen in de omstandigheid, dat de man reeds gehuwd was. Het geld is natuurlijk verdwenen. Uit eenige nadere bijzonderheden blijkt, dat de Jong het hem niet zou hebben verbeterd. Vóór eenigen tijd werd door ds. J. van Dijk, directeur der christelijk philanthropische inrichtingen te Dootinchem, onder het motto: «Zij, die aan den weg timmeren, hebben veel bekyks", een circulaire in het licht gezonden, waarin bij schreef dat hij den kweekeling J. Ankerman uit zijne inrichting had moeten ontslaan. Iu hoofdzaak komen deze hierop neer, dat Ankerman de directrice valsch en zonder eeuig bewijs beschuldigde van schandelijk bedrog en misleiding, nadat hij dit niet heeft willen belgden, en dien leugen niet beeft willen intrekken. Een commissie, bestaande uit de heeren Mr. A. H. Brandt en ds. J. W. Kautzmann, werd door den heer Van Dijk uitgenoodigd in dezen een onderzoek in te stellen en zij oordeelde dat het gegeven ontslag alleszins rechtvaardig was. Tegen deze circulaire heeft thans de heer J. Ankerman in eene brochure protest aangeteekend. Op grond van verschillende feiten betoogt hij, dat ds. Van Dijk in zijne vele circulaires en couranten artikelen steeds or naar getracht heeft, zichzelf op een hoog voetstuk te plaatsen en in de oogen der wereld de goedheid, de teoderheid, de verdraag zaamheid en de zelfopofferende liefde in eigen persoon te zijn. Daarentegen moeten do kweekelingen maar al te zeer ondervinden, dat al die eigenschappen in de werkelijkheid ver te zoeken zijn. Daartoe herinnert schrijver aan het zoogenaamde vleeschoproer, waarbij enkelen als het slachtoffer vielen van hetgeen de meerderheid had uitgevoerd. Verder zegt de heer Aakerinan, dat ds. Vau Dijk te Doetinchom om zijn grenzelooze heei-schzucht en hooghartigheid door velen wordt vermeden en weinig sympathie vindt bij predikanten en kerkeraadsleden der Ned. Herv. kerk. Ook de verhouding met den schoonzoon dr. Kampstra, wordt aan de baak gesteld. Aan klackteu over de voeding ontbreekt het verder niet in de brochure en daarna wordt de geschiedenis, die aanleiding tot het ontslag gaf, door den heer Ankerman op zijn manier voorgesteld. Het schrijven van dit protest wordt o.a. aan het slot gemotiveerd door de volgende beweegredenen: 1°. Opdat ieder zal kunnen zien, dat er door velen, die ds. Van Dy'k's doen en laten «dwaas en verkeerd" noemen, werkelijk niet zoo geheel onjuist wordt geoordeeld. 2°. Opdat nu ieder ban weten, hoe lichtvaardig ds. Van Dijk met de toekomst van jonge menschen handelt. 3°. Opdat het blijke, dat ook door deze zaak weer een vlek van onrecht te meer op de in richtingen kleeft. Aanbestedingen, Verkoopingenenz. Ten overstaan van don Notaris Mr. J. C. van der Lek de Olcreq, d.d. 13 Juli 1894, zijn voor M. Boot de navolgende vruchten te velde onder Zierikzee verkocht: Tarwe voor 87, f 81 en 45; rogge f 65 en ƒ51; gerst voor 68, 67 en ƒ50; haver voor 66 eu f 35, erwten voor f 66 en paardeuboonen voor f 26, nagras eoner weide voor 17, alles per 41 Aren 68 Cent. Notaris Mulock Houwer verpachtte Woensdag 11 Juli voor de diaconie der Hervormde Gemeente te Goes voor 7 jaren in 29 porceelen 87 Heet. 82 A. 90 Cent. bouw- en weiland. De opbrengst der verpachting was f 2446,20 of ongeveer 400 meer dan 7 jaren geleden. De pachtprijzen wisselden af van f 16 tot f 40 per gemet. Een heerenhuis met tuinmanswoning, erf en grooten moestuin aan den Oostsingel te Goes, werd door Notaris Mulock Houwer verkocht aan den heer W. F. K. Lenshoek aldaar, voor 5750. Een heerenhuis met tuin nabij het station bleef te laag bod onverkocht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 3