ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 12 Juli 1894. TIENDE-VRUCHTEN. B E K E NDMA KING. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. 1 Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6483. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot dea Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Gr ooi e letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierikzeesche Nieuwsbode" Meisjes, die na de zomervac&ntie op de Meisjes- school (school D) wenschen te komen, gelieven zich daartoe aan te melden bij mej. T. Visser, op Zater dag1 14 «Juli a. s., des namiddags tusschen O en 8 uur. De Secretaris der Plaatselijke Schoolcommissie, J. A. DE BRUYNE. BEK.ENDMAK.IfMG. Verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat de verkiezing van een lid voor den Raad dezer gemeente, ter vervulling van de plaats, opengevallen door het door den heer S. .T. OCHTMAN genomen ontslag, zal plaats hebben op DiiiMdug «lt-u 31 «Juli e. k., van des morgens 1> tot des namiddags 5 uur** in de bovenzaal op het Raadhuis, waartoe aan lederen kiezer een gesloten brief van oproeping, één stembriefje bevattende, zal worden te huis bezorgd; en dat de opening der stem briefjes zal geschieden op Woensdag don 1 Augustus d. a. -v., des morgens te O uur. Zierikzee, den 3 Juli 4894. De Burgemeester voornoemd, Cu. W. VERMEIJS. VEILING VAN De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de openbare Veiling der TIENDE-VRUCHTEN, aankomende deze Gemeente, voor den jare en oogst van 1894, zal plaats hebben op Donderdag don li> Juli e.k., des voor- middags lö'/j uur, op bet Raadhuis dezer Gemeente. Zierikzee, den 3 Juli 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat op Doiulcrdag don lt! .Juli u.h., het gedeelte der wandeling tusschen de Noordhavenpoort en de Nobelpoort, dat alsdan zal zijn afgeheind, van af des middags 12 uur, voor bet publiek zal jgeslotou zijn. Zierikzee, den 9 Juli 1894. De Burgemeester voornoemd, Cn. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat op heden is afgekondigd het door den Raad in zijne vergadering van den 3en dezer vastgestelde besluit tot wyziging der Verordening, regelende het Openbaar Middelbaar Ouderwijs rn. de gemeente Zierikzee. Zierikzee, den 9 Juli 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. vermeijs, Burgemeester. jan snellen, Secretaris. SCHUTTER IJ. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zmimi brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de tweede zitting tot onderzoek der rcclamcH voor do Schutterij zal gehouden worden op Vrjjdag don SO Juli e.k., des namiddags ten T ure, ten Raadhuize. Zierikzee, den 10 Juli 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth., I» Burgem. JAN SNELLEN, Secretaris. Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis vpji Zeevarenden, die daarbjj belang kunnen hebben, dat op IT Juli ».s. en volgende dagen door het Korps Pantserfort-Artillerie schietoefeningen zullen worden ge houden voor het Fort op de Harssens, op een schijf, welke voorbjj het Fort wordt gesleept, binnen een sector van 60° beO. de lyn, oude Schild-Fort op de Harssens (tusschen de peilingen Fort op de Harssens Z. 45° W. en N. 75° W.) en dat op de dagen, waarop gevuurd wordt, van het besrokken Fort eene roode vlag zal waaien van des voor- mHdags ten 9 ure tot het einde der oefeningen. Zierikzee, den 11 Juli 1894. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET, Weth. 1 «-Burgern. Amerika. Zondag handhaafden te Chicago gewapenden den vrede. Twaalfduizend man unietroopen en staats- troepen bewaakten het station en zorgden voor den geregelden loop der treinen, die zij tegen de volks- hoopen beschermden. De unietroepen, die meerendeels uit vreemdelingen heeten te zijn samengesteld, omsingelen de uniegebouwen, waarin de kelders der schatkist zich bevinden, vanwege de bedreiging der anarchisten dat ze de gebouwen met dynamiet in de lucht willen laten springen. De brandweer van Chicago is, naar gezegd wordt, geheol uitgeput, doordat ze zestigmaal binnen tweemaal vier-en- twintig uur is gealarmeerd. Eenige wrijving bestond tusschen de unie- en de staatsoverheden te Chicago. C'hiCflgO, 9 Juli. De hoofden der arbeiders hebben beslist dat morgen middag eene algemeene werkstaking zal intreden, tenzjj de bestuurders der «Pullman Car Comp." ia oen scheidsgerecht toestem men. De werkstaking zal alle takken van nijverheid omvatten: bouwlieden, slagers, bakkers en de be ambten van alle spoorwegen. (Zie telegram.) Italië. De Parijsche Soleil verklaart uit de beste bron de kwade tijdingen te kunnen tegenspreken, welke door de Times over deD gezondheidstoestand van den H. Vader in de wereld gezonden zijn. De be richten van de 'Times zijn van allen grond ontbloot. Z. H. geniet voor zijnen hoogen ouderdom nog eene betrekkelijk goede gezondheid. Frankrijk. Mevr. Carnot, de weduwo van den onlangs gedooden President der Republiek, heeft dezer dagen aan een harer bezoekers verklaard, dat sedert het oogenblik waarop zij met baar man het Paleis d'Elysée heeft betrokken, nooit een dag is voorbij- gegaan, waarop door hen geen dreigende brieven of waarschuwingen met betrekking tot tegen hen beraamde aanslagen werden ontvangen. Ge kunt u dus voorstellen sprak de weduwe in welk een staat van voortdurenden angst ik al dien tjjd geleefd heb, voornamelijk wanneer mijn man op reis was of ook maar eenvoudig uit, om eene wandeling of een rijtoer te maken. Steeds sidderde ik voor zijn leven, en wanneer hij dan, na korter of langer afwezigheid, tot mij wederkeerde, vielen we elkander in de armen, gelnkkig en misschien zelfs een weinig verbaasd er over, dat we elkander mochten wederzien. Js het wondevv dat de heer Carnot niet naar eene herbenoeming streefde en met zeker genoegen met zjjne vrouw de particuliere woning meubelde, die zij nu in November alleen betrekken zal?! Duitschland. Herlijn, 9 Juli. De Bondsraad verwierp het ontwerp tot opheffing van de Jezuïeten wet en nam aan het voorstel-Van Beyeren, om de Redemptoristen weer toe te laten. België. De vorige week werd te Antwerpen een belangrijk werk aanbesteed, tot verbreeding en verdieping van de Schelde, tot eene hoeveelheid van 4,000,000 knb. meter. Slechts zes biljetten, alle van Nederland- sche aannemers, waren ingekomen. Laagste inschryving was van den heer N. van Haaren, te 's Hertogenbosch, alwaar bjj het vernemen van den uitslag op verschillende baggerwerktuigen de nationale driekleur wapperde en het personeel feestvierde. Te Antwerpen werd Zaterdag de zoogenaamde «optocht der natiën" gehouden, bestaando uit een zeventigtal wagens, beladen met voortbrengselen van alle landen. Bijzonder viel daarbij in het oog een wagen met olifantstanden nit den Congo, die een groote waarde vertegenwoordigden. Voorts was er een wagen, beladen met een reusachtig blok Italiaansch marmer en een wagen van de «Werf- en vlasnatie", getrokken door vier paarden, waarop de talrijke vleesch-producton, welke uit de Argen- tijnsche Republiek worden ingevoerd, tentoongesteld werden. De geheele stoet voldeed zeer en werd overal, waarbij passeerde, door do talrijke toeschouwers luide toegejuicht. Nederland. Alkmaar, 7 Juli. Onze stad werd in eene vorige algemeene vergadering van de Vereeniging van gasfabrikanten in Nederland aangewezen, om dit jaar de plaats der samenkomst te zijn voor do '22e jaarvergadering dezer belangrijke vereeniging. Reeds Dinsdag, den 3den, des avonds waren velo leden uit alle oorden des lands opgekomen. Te 9 nnr vereenigdeu zij zich in bet lokaal «Harmonie", waar al dadelgk bij de velo hernieuwde en nieuwe kennismakingen een prettige, opgewekte toon heerschte. "Woensdag, den 4den, 's morgens en 's namiddags en Donderdag den 5don, 's morgens, waren voor den eigenlijken arbeid bestemd. Onder meer belang rijke pnnten werd aan het in don laatsten tijd zich meer en meer naammakend «Goudlicht" van Aner en het «Daglicht" van Reeser, de bijzondere aan dacht gewijd. In het lokaal der sociëteit «Hereeniging" waren door den heer Henri Reeser Jr. een aantal zijner lichten aangobracht, die inderdaad op verrassende wijze in hun voordeel van het oude licht verschillen. Naar de fabrikant meedeelt on naar luid van zijn prospectus, biedt het, ook wat den prijs betreft, belangrijke voordeelen aan. Agent voor deze gemeente van dit licht is de heer M. A. Erkarap. In de restauratie-Proot gebruikte men Woensdag den lunch, men dineerde dien dog in het hotel «De Toelast", en na afloop maakte men een rijtoer naar Heiloo, die den vreemdelingen reeds dadelijk een goeden indruk gegeven zal hebben van onze schoone omstreken. Donderdag, te 2 ure, was bestemd voor het bezichtigen der nieuwe gasfabriek alhier, waar in den laatsten tijd onder de bekwame leiding van den directeur, den heer S. Kenens, zooveel belangrijks werd tot stand gebracht. De commissie uit den gemeenteraad, voor de fabriek, had de eigenaardige gedachte gehad, de heeren te ontvangen onder den nieuwen gashouder, waar eene reusachtige ruimte beschikbaar is voor berging van allerlei materiëel. Het inwendige was voor deze gelegenheid netjes geschilderd, boven den ingang en juist daartegen over waren trofeeën aangebracht van vlaggen en groen, met de wapens van Nederland en Alkmaar in het midden. Beide trofeeën waren onderling ver bonden door langs de wanden gehechte slingers van groen, waartusschen de wapens der verschillende provinciën. De enorm dikke steunpaal in het midden was wit geschilderd en met een slinger van sparre- groen omwonden. Aan den voet daarvan had men een keurig perkje van kleurige bloemen aangebracht. De heer August KlÖnne, de fabrikant, die dit grootsche werk vervaardigt, had de goede gedachte gehad, een vat bier uit Adler's brouwerij ter be schikking der bezoekers te stellen, waartoe het in eeu aardig kraampje werd uitgeschonken. Langs de wanden hingen verder een aantal teeke- ningen op gebouwen en machinerieën ten behoeve der gasfabricage betrekkelijk. Eene groene tafel, voor de raadscommissie bestemd, stond tegenover den ingang. De grond was begrind. Kortom het zag er allerkeurigst uit en de anders zoo doodsche ruimte maakte een aangenamen indruk. De heer C. W. Bruinvis, wethouder dezer gemeente, hield eene hartelijke toespraak tot de aanwezigen. Daarna maakte men een rijtoer over Schoorl en Bergen, en keerde tegen 6 uur naar de stad terug, om in het lokaal «Harmonie" te dineeren, waar een feestdisch voor 72 personen was aangericht. In den avond vereenigde men zich indeBuiten- Societeit, waar het stedelijk muziekkorps, onder directie van den heer J. M. Otto een uitvoering gaf. Vrijdag, den 6den, bezoek aan Museum en Kaas markt, om daarna afscheid te nemen van Alkmaar en met de «Reserve I" naar Zaandam te stooraeu, ten einde ook daar aan de gasfabriek een bezoek te brengen. Vervolgens bracht dezelfde boot de leden door naar Amsterdam. Tijdens de vergaderingen in de «Harmonie" waren daar eenige monsters vuursteen, branders en munt meters tentoongesteld. Gravenliagc, 10 Juli. Een heden uit Indië ontvangen regeeringstelegram luidt: Tot dusver ondervond de expeditie in Lombok bij verkenningen geen tegenstand. De gezondheids toestand is gunstig. Djalantik, medebestuurder van het aan Lombok leenroerige Balische rjjk van Karangasem, die sinds het begin van den opstand der Sassakkers aan het hoofd van een korps Balische hulptroepen op Lombok staat, scheidt zich af van de zaak-Lombok, bljjft bij generaal Vetter en laat zjjne troepen, 1200 man, door ons naar Karangasem terugbrengen. De operatiën worden daardoor niet vertraagd. De vorsten van Bali betuigden ons bun vriendschap. Bergen op Zoom, 9 Juli. Alhier worden door eenige invloedrijke ingezetenen pogingen in het werk gesteld om eene vereeniging op te richten, waarvan het doel is: 1°. het verblijf en de vestiging van vreemdelingen in de gemeente aantrekkelijk te maken, en 2°. het vreemdelingenverkeer te bevorderen. Eerstdaags wordt een vergadering belegd om de statuten vast te stellen. Slllls, 9 Juli. Door den gemeenteraad is be sloten tot het restaureeren van het stadhuis en den toren. Het werk zal uitgevoerd worden onder toezicht van den heer J. A. Frederiks, architect van de Rijksgebouwen te Middelburg. Middelburg, 10 Juli. Onder voorzitterschap van mr. G. N. de Stoppelaar zijn Maandagavond de bewoners der Lange Delft alhier vergaderd ge weest om de versiering dier straat bjj het bezoek der Koninginnen te bespreken. Zij hebben aan eene commissie, bestaande uit de heeren mr. G. N. de Stoppelaar, eere-voorzitter, C. L. van Woelderen, D. J. van der Horst Serló, L. Vogel, F. G. C. Rincker, J. J. Beunke, M. C. Roest, J. A. Altorffer en J. Appel opgedragen de noodige plannen te ontwerpen en te trachten den noodigen finanoiëelen steun te bekomen. Naar wjj vernemen bestaat bjj een paar dames alhier bet voornemen om te trachten tijdens bet bezoek der Koninginnen aan Walchorbn de zooveel succes gehad hebbende kiuderoperette «Nehalennia" voor HH. MM. te doen opvoeren. Vorder bestaat, naar wjj hoorden, bij eenige ingezetenen het voornemen om in bet kanaal en door do kaden een goïllnmineerden gondeltocht te doen plaats hebben. Middelburg is aangewezen als do plaats waar in 1895 de algemeene vergadering der Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handworksnij verheid in Nederland zal plaats hebben. («oeft, 10 Juli. Brieven, briefkaarten on fedrukte stnkkon maken tegenwoordig door tusschen- omst van de post nog al eens uitstapjes. Een briefkaart, Woensdag uit Goes verzondon, kwam Zaterdagavond via Londen te Middelburg aan. Eu toch is menigeen er niet op gesteld, dat zijn correspondentie kosteloos zoo'n rondreis maakt. Mojuffrouw A. W. Bolland is op een jaar wedde van f 600 benoemd tot onderwijzeres te Koog aan do Zaan. Het onweer heeft op Zuid-Beveland nog al onheilen aangericht. Te Hcinkenszand werd eene schuur door den bliksem in de asch gelegd. Te Krabbendjjke sloeg het hemelvuur in de woning van den veldwachter J. Bakker, waar hij nog al materiëele schade veroorzaakte. 10 Juli. Heden morgen vond een koe wachter onder Nieuwdorp, in eene sloot, het lijk van den rijksveldwachter Buurman. De karabjjn lag tusschen de beenen van den overledene, een kogel had dwars bet hoofd doorboord. De vermoorde was tot voor eenige jaren gemeente-veldwachter te 's Heer Arendskerke en werd later als rijks-veld wachter gestationneerd te Borsele. De officier van justitie uit Middelburg met de artsen Bolle en Meijers, alsook de kantonrechter met den griffier uit Goes waren reeds vroeg ter plaatse om een onderzoek in te stellen. De vraag is natuurlijk of men met een zelfmoord dan wel met eeu misdaad te doen heeft. Donderdag gaan 486 leerlingen der openbare scholen naar Vlissingen om zich aan het strand te amuseeren. De harmonie «Euphonia" luistert de tocht op. Cats, 9 Juli. Een gezin alhier moest de vorige week een 13-jarig kind door den dood ver liezen, terwijl Zondagavond van dezelfde ouders een 6-jarig dochtertje gemist werd, dat men, hoe wel velen zochten, 's nachts om 12 ure nog niet had gevonden. Waarschijnlijk is bet kind verdronken. Wel treurig! Xicrikzcc, 11 Juli* B»j Kon. besluit is benoemd tot vechter-plaatsvervanger in de arrond.- rechtbank alhier, Mr. D. J. Wolfson, adv. en proc. te dezer stede. De volgende aanbeveling is aan den gemeente raad te 's Hage aangeboden ter benoeming van een leeraar in de scheikunde aan de hoogere burger school voor jongens met 5-jarigen cursus aldaar: 1. dr. W. J. Steenhuis, leeraar aan de hoogere burgerschool, het gymnasium en de burgeravond school te Schiedam; 2. dr. H. J. van de Stadt, leeraar aau de hoogere burgerschool te Zierikzee. Te Scharendijke is Maandag opgevangen een postduif (rood), gestempeld op de linkervleugel: Postduiven-Societeit «De Zwaluw" Rotterdam. Bij het examen to Rotterdam voor vroed vrouwen is o. a. geslaagd mej. J. van de Velde te De heer J. Bevelander Schoo, die tegen 1 Juli zijn eervol ontslag had gevraagd als directeur der Rijksnormaalschool te Oóstburg, blijft voorloopig tot 1 Oct. als zoodanig werkzaam, terwijl hij mogelijk op zijn ontslag-aanvrage terugkomt. Het bij de H. S.-M. vooreenigen tijd opgeheven doorgaande rijtuig AmsterdamVlissingen (via Den Haag) zal binnen enkele dagen weder geregeld Op de werf van den scheepsbouwmeester A. van Duivendijk te Papendrecht is de kiel gelegd voor een stalen zeilaak, groot 40 last, voor den heer H. F. Landegent te Burghsluis. - Voor het notariëel staats-examen, le gedeelte, is o. a. geslaagd de heer J. P. Oggel te Aksel. In de onderstaande Nederlandsche zeegaten werden in de maanden April, Mei en Juni de navolgende diepten bjj laagwater gevonden: Zeegat van Brouwershaven: Schaar van Renesse 66 d.M. diepte 25 d.M. rijzing, Dijkwater 90 en 26, Droogte van Bruinisse 72 en 26. KrammerGat van Oude Touge 50 en 26, Overloop van den Steenbergschen Vliet naar het vaarwater langs den Galathe-polder 52 en 26. Volkerak: Overloop van het vaarwater langs den Galathe-polder naar Dintels&s 58 en 22. Te Veere is men bezig, om aan het reus achtige gebouw dat achtereenvolgens als kerk, hospitaal en kazerne heeft dienst gedaan, eenige herstellingen van uitgebreiden aard uit te voeren, met het doel om eenige weggebroken muren en verankeringen opnieuw op te metselen en aan te brengen, ten einde dat gebouw voor verderen achteruitgang te behoeden. Men schrgft Veere: Het uurwerk der gemeente-klok alhier is sedert eenige dagen defect en heeft haar werk gestaakt. Om nu toch de gemeentenaren op de hoogte van den tijd te houden gaat de smid ieder maal dat volgens zijn huisklok eeu uur om is, naar den toren en slaat daar het uur op de klok. De bliksem sloeg Zaterdag te Krabbendijke in een viertal woningen, waar hij eenige schade aanrichtte; te Hulst in de kerk zonder schade te berokkenen, terwijl te Graauw een hotstede werd getroffen, die in de asch werd gelegd. Een vermogend weldoend Amsterdammer heeft aan de «Prins Hendrik Stichting" te Egmond aan Zee eene gift van f 70,000 geschonken, waardoor de houw van een nieuw gesticht voor 200 personen is verzekerd. Met den bouw zal nu zoo spoedig mogelijk een aanvang worden gemaakt. Ter eere van den milden gever wapperde Maandag van de stichting de vlag. Do f 18,000, die bij een inwoner van Delfzijl uit de brandkast zouden zjjn ontvreemd, bleken in een andere kast opgeborgen te zijn. De persoon, die verdacht werd ze ontvreemd te hebben die althans moest hooren dat ze verdwenen waren en dat hjj alleen in do kamer was geweest eischt thans een schadevergoeding van f 20,000. De ontslagen onderwijzer A. Dijkstra te Menaldum heeft van den Minister van Binnenlandsche Zaken het volgend antwoord ontvangen: De Minister van Binnenlandsche Zaken, Gezien het adres, dd. 7 Mei 1894, waarbij A. Djjkstra te Rinsumageest, «overwegende dat vrij heid van denken aan alle Staatsburgers is gewaar borgd", verzoekt, dat ter vernietiging worde voorgedragen hot besluit, waarbjj hem door den Raad der gemeente Menaldumadeel, dd. 12 April 1894, ontslag als onderwjjzer aan de openbare lagere school verleend is, naar adressant beweert, «alleen omdat hjj de anarchistische beginselen is toegedaan". Gelet op do berichten van Gedeputeerde Staten van Friesland, dd. 23 Mei 1894, No. 4, 8e afd. S on 14 Juni 1894, No. 13, 8e afd. S; Overwegende dat bij onderzoek gebleken is, dat het ontslag niet verleend is op grond, dat adressant anarchistische beginselen is toegedaan en dat ook op de vrijheid van denken door het raadsbesluit geen inbreuk wordt gemaakt; Geeft aan den adressant te kennen, dat er voor tusschenkomst der Regeering in deze geen termen bestaan. Van Houten. 's-Gravcnbage, 3 Juli 1894. In de raadsvergadering der gemeente Opster- land op 3 Juli j.l., i9 volgens het verslag, voor komende in de Drachter Courant van 5 Juli, het volgende voorgevallen. Bij de bespreking van de quaestie der werkverschaffing leest een der leden eenige gedeelten voor uit eene brochure van den minister Van Houten en beweert dat bet koninklijk besluit, nu gevallen, niet mot den inhoud der brochure overeenstemt. En dan volgt: „Hij geeft „zjjne verontwaardiging te kennen en besluit zijn „betoog met te zeggen, dat zoo er eens een koud bloedige Nederlander mocht opstaan, om aan „minister Van Houten te doen, wat een heet- „bloedige Italiaan aan president Carnot heeft „gedaan, men dan zou zeggen: „hij heeft zijn ver diende loon." De Drachter Courant meldt niet of de voorzitter den spreker van zulk eene taal tot de orde riep. Ter gelegenheid vau de eerstdaags plaats hebbende invrijheidstelling van den verleden jaar tot een jaar gevangenisstraf veroordeelden Harliuger socialist T. J. Stienstra zal de afdeeling Harlingen van den sociaal-deinocratischen bond op Zondag 15 Juli eene openbare vergadering houden, waarin de Leeuwarder socialist W. Gieken als spreker zal optreden. Een week later zal dezelfde afdeeling eene «groote meeting" op een stuk weiland bij Harlingeu houden, waarbij Stienstra zelf als spreker zal optreden, gevolgd door Hermans en Domela Nieuwcnhuis, van Amster dam, Marius, van Harlingen, en Geertje Kleefstra, 'van Roodahuizum. Goedkoope trammen en stoom- booten worden op dien dag beschikbaar gesteld. Te Amsterdam zijn 24000 vrouwen meer dan manncu. Door den voogd en de diakonie der Geref. gemeente te Gavrelsweor werden dezer dagen drie weezen uit de weesinrichting te Neerbosch terug gevraagd. Er werd bepaald, dat. bovengenoemden de kindereu 1 Juli zouden terughalen, doch daar dit juist 'n Zondag was, was natuurlijk 2 Juli de aangewezen dag. De directeur wachtte evenwel de komst der heeren (nl. van den voogd en den predikaut) niet af, maar zond de weezen 's morgens weg, hun reisgeld verstrekkend tot Groningen. De kinderen kwamen goed en wel aan 't station te Groningen. Daar stonden ze, de hulpeloozenDe conducteurs van de lijn GroningenDelfzijl wisten 't reisgeld tot Loppersum bijeen to krijgen. Toen nu de weezen eindelijk het eindstation bereikten, werden ze door den chef in bescherming genomen, die hun een beambte meegaf naar Garrelsweer. 't Zonderlingste van de zaak is, dat bovengenoemde heeren 's morgens- met den eersten trein naar Neerbosch gingen en de heer Van 't Lindenhout de kinderen 's morgens wegzond, die toen zonder geleide aan 't station Loppersum aankwamen. Hory ls.. Wij herinneren onzen lezers, dat de herijk der maten en gewichten in 1894 zal plaats hebben in de navolgende gemeenten en op den tijd, daarbij vermeld Stavenisse 16 Juli en 17 Juli des voormiddags; St. Annaland 17 Juli des namiddags en 18 Juli; St. Philipsland 19 Juli; Oud-Vosineer 20 Juli; Tholeu 21 en 23 Juli; Poortvliet 24 Juli Scherpenis6e 25 Juli; St. Maartensdijk 26 en 27 Juli; Cortgene 7 Augustus; Wissenkerke 8 en 9 Augustus; Colijnsplaat, ook voor Cats, 10 en 11 Augustus. AanbestedingenV er koop w genenz. Ten verzoeke van den heer J. A. Bevier de Fouw te Goes werd te 's Heer-Arendskerke door Notaris De Ronde Bresser verkocht: gerst a f 84; tarwe a f 90; erwten f 63; paardeboonen a f 43 het Gemet of 89 A. 24 c.A. Juin werd niet verkocht wegens te gering bod. L A N II B O I W. AVIsscnkcrkc. Wat den stand der gewassen in dit gedeelte van 't eiland betreft, kan 't volgende worden gemeld: Tarwe staat bevredigend, sommige blokken echter wel wat te dun. Rogge uitnemend, wat ook te zeggen is van het koolzaad en de suikerbieten. Zomer- en wintergerst, zoomede haver beloven veel. Voor vlas werd over 't algemeen goede prijzen ge maakt, men hoort van f 90 tot f 150 per gemet, echter is er nog al onverkocht gebleven. Erwten en boonen stonden onverbeterlijk, doch de luis vreest men dat veel scha zal aanrichten. De kunstmest deed bij sommige landbouwers wonderen. Meer uitgebreid later. BECHTSZAKEH. Zierikzee, 11 Juli. Door M. van D., oud 20 jaar, zonder beroep, geboren en wonende te Tholen, thans gedetineerd, die door de rechtbank alhier wegens poging tot oplichting, zevenmaal gepleegd, werd veroordeeld tot eene gevangenisstraf van één jaar, is tegen dat vonnis hooger beroep aangeteekend. Gisteren werd genoemden van D. naar de ge vangenis te 's Graven hage overgebracht. De vrouw te Koewacht, die eenigen tijd geleden door haar man werd verwond, is thans in zoover hersteld, dat zij misschien deze week met de andere getuigen in deze zaak door den rechter van instructie te Middelburg zal kunnen worden gehoord. kkltkAIEII W S. Oostcrlaild. Zondag bad in de kerk der Ned. Herv. Gem. de inwijding van het orgel plaats. Dit instrument is een zoogenaamd «Vocalion", waarbij een geheel nieuw systeem is toegepast. Het mist het schelle van vele kleinere pijporgels de toon is liefelijk, rond en toch krachtig. Er zjjn waarlijk schoone registers op, en ieder bevoegd oordeelaar zal erkennen, dat het een zeer gunstigen indruk maakt, zoodat het aller verwachting over trof. Het geheel doet der firma C. C. Bender te Leiden alle eer aan en pleit voor den naam van genoemde heeren. Het is te verwachten, dat zij met deze uitvinding op het gebied der orgelfabricatie veel succes zullen hebben. Trouwens in korten tijd hebben zij reeds meerdere instrumenten geleverd, o. a. ook aan eene Roomsche kerk te Middelburg en aan eene te Antwerpen. De inwijding werd door eene groote schare, zoowel van hier als van elders, bijgewoond. Te oordeelen naar de ruime collecte was de gemeente met haar orgel zeer ingenomen. Volgen meerdere gemeenten ons voorbeeld! Toezegging van beroep naar Goes (vacature- Griethuijsen) is gedaan aan ds. C. R. van Lelyveld te Appelscha. Aangenomen naar Kruiningen door ds. J. Willemse te Hardingsveld. Bij de herstemming tusschen de H.H. C. Kievit en P. C. W. Swemer, voor lid van het kiescollege van Notabelen der Herv. Gem. te Colijnsplaat, is eerstgenoemde gekozen met 38 van de 63 uitgebrachte stemmen. Het prov. kerkbestuur van Groningen heeft uitspraak gedaan in de zaak van Dr. Bühler, die door het klassikaal bestuur van Groningen schuldig verklaard is aan oncbvisteljjken wandel, omdat bij in een blad verklaard had, dat Ds. Van Gheel Gilde- meester niet was iemand van onbesproken levens wandel. Het prov. kerkbestuur heeft o.a. overwogen dat het klassikaal bestuur van Groningen door een «niet christelijke handelwjjze", een zondigen tegen «den geest der liefde" gelijk te stellen eu als syno niem te beschouwen met een onchristelijken wan del" in den algemeenen en ruimen zin van het woord, de heteekenis vau dit laatste heeft miskend. Daarom is de uitspraak van het klassikaal bestuur van Groningen vernietigd, de kosten in eersten aanleg en hooger beroep te dragon door de kerk. ÏAGEXOMDEIII Den Heer WITTE HAGE, Wissenkerke. We zaten laatst bij Saartje, Onz' oude goede baker, Die sprookjes kan vertellen, v. AiniEN. Amice Als ik aan u schrijf, dan zeg ik altijd de waar heid en geloof me dat is altijd 't beste Witte, geen draaierijen of zoo iets, maar recht door zee; nu echter hang ik wel een beetje af van m'n kraai, die me, zooals ik in mijn vorigen brief u schreef, de allerwonderlijkste opmerkingen doet en de zonder-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1