ZNBIkZIIÏSCIIt NIEUWSBODE. Dinsdag 10 Juli 1894. AFKONDIGING. B E K E NDMA KING. De vergadering der Liberale Unie. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f "1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika TransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6482. Directeur-Uitgever J. VVAALE. Advertentiënvan 43 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zieribzeesche Nieuwsbode" HOOGERE BURGERSCHOOL. De COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET MIDDELBAAR ONDERWIJS te Zierik2ëe maakt bekend, dat de over gangsexamens opdeHoogere Burger- HOliool zullen worden gehouden op <ïen 13 .Juli k.» des voormiddags ten liegen ure. Zierik7.ee, 18 Juni 1894. Namens de Commissie, DE BLOEME, Secretaris. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier voor de belasting op het personeel dezer gemeente, dienstjaar 18a,/»5. (Wijk D), dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat een ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zikuik7.se, den 7 Juli 189+. Ch. w. vermeijs. De BURGEMEESTER van Ziebjkzee maakt bekend, dat op Doiulerdne «len 13 .Tuil a.N., het gedeelte der wandeling tusschen de Noord havenpoort en de Nobelpoort, dat alsdan zal zijn afgeheind, van af des middags 12 uur, voor het publiek zal gefloten zijn. Zierikzee, den 9 Juli 1894. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De »Liberale Unie" beeft op 16 Juni een moeie- lijken dag beleefd, liet was te verwachten, dat de eerste maal, dat de algemeene vergadering bijeen kwam, de strijd, die in den lande gevoerd was, ook in den boezem der Vereeniging zou gestreden worden. De uitslag van dien strijd was te voorzien. Dat de meerderheid aan de zijde van het Bestuur zou staan, was te verwachten. Het Bestuur toch had gestuurd in de richting, die sedert jaren gevolgd was, had gehandeld overeenkomstig de beslissing der Algemeene Vergadering over de kiesrecht- ontwerpen van den Minister Tak, en dit vooral moet niet vergeten worden het had de groote meerderheid der liberale partij in den lande aan zjjne zijde. Dit immers is zonneklaar gebleken door den nitslag der Kamer-verkiezingen. De gekozen liberalen toch zijn voor verreweg de meerderheid aanhangers van de kiesrecht-ontwerpen van den heer Tak. De meerderheid der liberale kiezers hoeft zich dus uitgesproken in denzelfden, geest als de meerderheid der liberale kiesvereenigingen, aangesloten bij de Liberale Unie". Dat de houding van het Bestuur goedgekeurd cn op voortarbeiden in dezelfde richting aangedrongen zou worden, was vooraf zoo goed als zeker. Even zeker was het echter, dat eene minder heid met kracht daartegen zou opkomen. Men moest ziende blind zijn om iets anders te kunnen denken. Dat de minderheid zich verweerde, was haar recht dat zij het met warmte deed, was te verwachten. Dat er dus van weerskanten harde woorden gevallen xijn bet ware beter geweest dit te vermijden, men had de zaken kunnen behandelen zonder per soonlijk kwetsend te worden maar dat er ook persoonlijke onaangenaamheden zouden voorvallen, was voor hen, die de kaart des lands kenden, geene verrassing. Als bet zwerk overladen is met eleetri- citeit, dan komt er ontladingdaarbij gebeurt wel eens een ongeluk, maar de lucht wordt er door gezuiverd. Het onweer in de Liberale Unie" moest ook komen; dat bet hier of daar zou inslaan, was te voorzienmoge de zuivering der lucht er het heilzaam gevolg van zijnl Na te pleiten over de gevoerde beraadslagingen zou tot niets dienen. Het ligt ook niet in ons plan. Wel willen wij twee belangrijke vragen behandelen. De eerste is deze: Was geene verzoening mogelijk geweest tusschen meerderheid cn minderheid Er zijn stemmen opgegaan, die deze verzoening predikten. Daar waren er onder, die verzoening opvatten in den zin van onderwerping der meerder heid aan de minderheid, die verzoening predikten met haat in het hart. Maar daar waren ook mannen, die werkelijk meenden, dat men scheuringen strijd voorkomen kan, en die meenden, dat men aan allen, die van linker tot rechter bjj do liberale partij behooren, plaats kon laten in het oude partijverband. Zij wezen er op, dat er zooveel is, wat ons vereent, en zoo weinig, wat ons verdeelt. Dat wij zulke steramen gaarne hooren, wij bekennen het volmondig. Dat wij zelve liever vergaren dan verstrooien, is onzen lezers bekend. Maar hier van verzoening te spreken was alleen mogelijk door misverstand omtrent oorzaak en gei Niet de uitspraak van deze vergadering zou strijd doen ontbranden, haar uitspraak was een gevolg, een noodwendig uitvloeisel van den bestaanden strijd, van het bestaande meeningsverscbil. Dit te verbloémen of te bemantelen, zou de kiem van nieuwen strijd in clen boezem der «Liberale Unie" hebben vastgelegd. Nu zullen wellicht sommige kjesvereeqigingen zich aan de Unie onttrekken. Dit is mogelijk. Dat is dan echter niet een gevolg van het nu genomen besluit, maar eeuroudig van het door dat besluit gebleken verschil van gevoelen over een ingrijpend beginsel. Dat verschil bestaat. Het is niet door het besluit van eenige vergadering weg te nemen. Het kan zeer wel zijn, dat als eene vereeniging besluit zich van de Liberale Unie" af te scheiden, zij in haar midden leden heeft, die het met dat besluit niet eens zijn en zich op hunne beurt van die vereeniging afscheiden, zooals omgekeerd uit vereenigingen, die in de Liberale Unie" blijven, leden treden kunnen, die op haar standpunt niet staan. Op die wijze zal de »Liberale Unie" in aantal leden achteruitgaan, dat zal wel niet te keeren zijn. Doch wat zij in uitgebreidheid verliest, zal zij winneu in innerlijke kracht. En een eenigszins beperkt, maar zelfbewust en levenskrachtig lichaam is meer waard dan eene instelling, die, door uit gebreidheid, naar buiten indruk maakt, maar wegens innerlijke voosheid inderdaad weinig of niets vermag. En dan nog. Ten slotte wordt de houding, die men tegenover vraagstukken van algemeen belang inneemt, niet uitsluitend bepaald door bet partij verband. Het blijft dus mogelijk, dat zij, die nu wegens den kiesrechtstrjjd uiteengaan, later zij bet dan in verschillende groepen samenwerken tot bereiking van een doel, waarover zij het onderling eens zijn. En het zal die samenwerking zijn, die ten slotte, op veel gezonder grondslag, dan die het bedekken der waarheid vermag te geven, de ver zoening te weeg zal brengen, die nu schijn zou wezen, maar dan werkelijkheid worden kan. i De tweede vraag, die zich noodwendig indringt, is die, welke onze houding voor de toekomst moet zijn, de houding van hen, die met de richting der •Liberale Unie" blijven instemmen. Dat is gezegd door het Bestuur bij monde van den voorzitter die, helaas besloten heeft zijne taak neer te leggen, die hij zoo waardig, zoo goed en zoo onpartijdig vervulde in het openingswoord, waarmede hij de afgevaardigden ter algemeene vergadering welkom heette. Wat moet", zoo vroeg de voorzitter, thans het standpunt zijn van degenen, die in 1891, 1892 en 1893 de groote meerderheid vormden in onze Vereeniging, die het verkiezingsprogramma van 1891 vaststelden, die in 1892 een kiesrecht verlangden, overeeukomstig de ontwerpen der toenmalige Regee ring, die in 1893 de dringende noodzakelijkheid erkenden van krachtige sociale hervormingen? Naar des bestuurs oordeel dit, dat wij onwrikbaar vasthouden aan onze beginselen; dat wij blijven verlangen eene regeling van het kiesrecht, die niet wordt beheerscht door de vrees enkele ongeschikten op te nemen, maar die uitgaat van de gedachte, dat geene geschikten mogen worden buitengesloteneen kiesrecht, dat, op vertrouwen gegrond, vertrouwen wekt en bevrediging schenkt; een kiesrecht, dat is losgemaakt van bezit of census, in welken vorm ook; dat wij blgven aandringen op totstandkoming van de wetgevende maatregelen, die reeds in onze programma's van 1887 en 1891 als dringend nood zakelijk werden voorgesteld, met name van die, welke in verband staan met sociale vraagstukken; dat wjj, in één woord, blijven arbeiden met alle kracht en onverpoosd aan de ontwikkeling van onze staatsinstellingen in vooruitstrevenden, indemocra- tiscben zin. Doch terwijl wij die beginselen onverzwakt willen gehandhaafd zien, erkennen wij, dat rekening moet worden gehouden met de plichten, welke do staat kundige toestand van bet oogenblik ons oplegt. Mag van lien, die in den verkiezingsstrijd de meerdor- heid verwierven, zelfbeheersching worden verlangd, zij die in de minderheid bleven, behooren aan de tegenwoordige Regooring gelegenheid te laten, hare denkbeelden aangaande het kiesrecht in wetsvoor stellen te belichamen. Althans en in ieder geval dient men nadere verklaringen der Regeering omtrent hare plannen af te wachten". Ziedaar een programma, dat aan duidelijkheid niets to wensclion overlaat. Wij handhaven onze beginselen, wij houden vast aan onze overtuiging. Natuurlijk. Dat zijn geene gelegenheidsdingen, die men aanneemt of aflegt naar willekeur en naar omstandigheden. Zij behcerschen ons doen, zij be- heerschen ons oordeel. Ons oordeel ook over, en onze houding tegenover hetgeen de nieuwe Regoering doen zal; wjj zullen hare voorstellen toetsen aan onze beginselen en zallen gaarne medewerken om tot stand te breugeu, wat zij in overeenstemming daarmede voorstelt want het is ons om de zaken, niet om de personen te doen. Zoo wachten wij rustig, bewust van onze eigen kracht, sterk in het vertrouwen op de toekomst, de dingen af, die komen zullen, gereed om voor onze beginselen op te komen, waar en wanneer zij met govaren bedreigd worden bereid ook om de Regeering te steunen, in zoover zij het ons mogelijk maakt, dit met handhaving onzer beginselen te doen. Transvaal. In ile Transvaalsche Volksstem maakt iemand de geboorte van zijn zoon aldus bekend EU is so blij, ek is so blij v Mijn vroutje liet 'n seun gekrij. Ons leef al nege jaar lauk saam En hét nog glad geen erfgenaam. Ek is so blij, ek is so blij, Mijn rroutje liet 'n seun gekrij. Het Ijjk persies nes ek; Hij het mijn ogé, mond en neus, En is 'n kleine witte reus, Ek is so in mjjn skik. Mijn pa is bljj, mjjn ma is bljj, Mjjn vrou's familie ook daarbij enz. enz. En het slot luidt: 'n Dokter en 'n predikant Is allernodigs in ons land Mar oek 'n advokaat Of hij nou een van drie zal wees, Dit sal juli, later oek wel lees F.ers sien hoe hij kan praat I Nau, Fo/Ass<em-lezer9, moet ni spot, 'n Enkel woordje nog tot slot, Dan eindig ik mijn taak; En wensoh juli' seuntjes, mooi en fris, Mar, dat juli' oek so dankbaar is As Jan, wat versies maak I Ermelo. Stefants Grobler. Düt is nog eens een vader en eens een advertentie. Amerika. dllcagO, Jib- Ge toestand wordt erger. Anarchie en geweld heerschen alom in do stad. De oproerlingen plunderen pakhuizen, steken goederen wagens in brand, snijden het eleetrische licht af. Een locomotief werd van een trein losgehaakt en met volle vaart op goederenwagens ingestuurd; de goederenwagens werden vernield. De politie heeft op de menigte geschoten; er vielen verscheidene gewonden en twee dooden. Gisteren avond heeft het gepeupel een aanval gedaan op de lijn van de •Baltimore Ohio-Spoorwegraaatscbappjj". Er volgde een geweervuur, waardoor weder verscheidene werkstakers getroffen werden. Men spreekt van vier dooden. Volgens berichten uit Chicago worden er alle nachten goederenwagens en zelfs heele stations leeggeplunderd. De bloedrood® hemel verkondigt van verre dat er wagens in brand worden gestoken. Er moeten al wel 2000 goederenwagens op die wjjze zijn vernield. Ook gehouwen zjjn in brand gestoken. De schade beloopt millioenen dollars. Chicago doot denken aan een belegerde stad. In velschillende steden beginnen de troepen gebrek aau voedsel te hebben, daar alle verkeer is afgebroken. Tweeduizend hongerige mijnwerkers hebben de magazijnen van Springfield opengebroken eu ge plunderd. Rumenië. Vrijdag en Zaterdag is op de toppen van eenige bergen sneeuw gevallen en te Sinaja was het zoo koud dat de koning niet, als gewoonlijk, de mis in het klooster heeft kunnen bijwonen. Frankrijk. De bloemen en kransen, welke als hulde aan de nagedachtenis van Carnot gezonden zjjn, moeten, volgens de jongste telling, te zaraen 6 7 millioen francs (3 a 3l/s millioen gulden) gekost hebben. Onder de bjjzonder groote was die van den Rnssischen gezant een krans van 6 meter iu middellijn. De Czaar bad er een van 8000 francs besteld, maar kon er geen duurder dan van 5000 krijgen. Keizer Wilhelm's krans rozen, violen en orchideeën had een middellijn van 2 Meter. Niet minder dan tien rijtuigen zjjn noodig ge weest om dezen bloemeuschat to vervoeren, die nu iu het voorportaal van het Panthéon ligt opgestapeld. President Casimir Porier heeft, ter gelegenheid zijner verkiezing en ter gelegonheid van den nationalen feestdag op 14 Juli, een besluit geteekend, waarbij 374 personen, die veroordeeld waren wegens vergrijpen bjj werkstakingen, geheel of gedeeltelijk onthefling van straf krjjgen. ónder hen is er geeu enkele, die veroordeeld is wegens ophitsing tot plundering en moord door middel der drnkpers. Prof. Strauss te Parijs is er in geslaagd de tegenwoordigheid van govoarljjko longtering-baoillcn aan te toonen in de neusholte van personen dagelijks viutoevende iu zalen onz. waar teringljjdcrs aan wezig zijn. De proeven van den hoer Strauss zijn in het hospitaal »Do la Cbarité" op ziekenverplegers en studenten-assistenten genomen, die voor het overige gezond waren eu zonder een schjjn van tering. Bij verschcidenen hunner verzamelde men met do noodige voorzorgsmaatregelen de stofjes enz. uit de neusholte en entte daarmede 29 marmotjes in het buikvlies iu, en 9 worden tuberculeus. Met. deze proeve is dus niet alleen aangetoond, dat iu de ziekenzalen en iu door teringlijders bowoonde kamers de lucht tuberkel-bacillen kan bevatten, maar ook dat deze binnendringen en verblijven in do neusholte van overigens gezondo personen. Tot President der Kamer van Afgevaardigden is gekozen Bnrdeau, een vriend van President Perier. België. Te Ond-Antwerpen is een kind geborende moeder is een Italiaansche guitaarspeelster. Het kind kreeg bij den doop de namen Emilia Delpbina Antverpia Vecchia. Dertig rijk gecostumeerde paren vergezelden peter en meter naar de kerk. Het feest werd besloten met een serenade aan peter en meter en een bal op de Grand' Place. Nederland. /%Ht8tcr<laBll, 7 Juli. Mr. Lamberts Hurrel- briuck, de verdediger van De Jong, welke laatste nog altijd iu het liuis van bewaring op de Wetering schans in preventieve hechtenis is totdat zjjne zaak door den Hoogen Raad zal zjjn behandeld, lieeft van zijn cliënt een brief ontvangen, het dringend verzoek behelzende »voor de gerechtigheid" toch eens eYen bij hem aan te komen en liem niet zoo hopeloos te laten zitten. Op zich zelf zon de inhoud van dezen brief niet vermeldenswaard zijn, waro bet niet, dat op een der zijden 16 maal boven en naast elhaar, de naam H. de Jong is geschreven en daarbovende nagebootste handteekening van den heer Hui-rel- brinck. Ook heeft De Jong zjjn verdediger het voorstel gedaan, dezen een biographie van zijn twaalfde jaar af te leveren. Mr. Hurrelbrinck bad dan slechts een boek daarover te schrijven, hetwelk een enorm succes zou hebbon. De winst zou tusschen hen beiden verdeeld worden. Gelijk zich verwachten liet, heeft mr. Hurrelbrinck het aanbod afgewezen. Do Vereeniging van hoofden van openbare lagere scholen te Amsterdam heeft een protest gericht tegen het bekende advies van don heer J. G. Fabius, inspecteur van het lager onderwijs in de 2e inspectie. 's f*l*nveilliage, 7 Juli. De Si. Ct. meldt: Van den gouverneur-generaal van Nederlandscb- Indië is bjj het departement van koloniën, onder dagteekening van lieden ontvangen het navolgende telegram, betreffende de expeditie tegen Lombok: Voorspoedwensch beide Koninginnen door kmd- en zeemacht te Ampenan geestdriftvol ontvangen. Vijfden dezer expeditie aldaar vereenigd en ultimatum gezonden. Zesdon vroeg kwamen drie hoofden be richten dat 24 uur tjjd voor antwoord te kort was. Dien ochtend debarqueerde expeditie in beste orde te Ampenan zonder tegenstand, zelfs met eenige hulp der bevolkiDg. Lomboksche vlag door onze vlag vervangen. Volgens bericht is vijand te Mataram en Tjakranogara verzameld en zal bij aldaar stand houden. Gezondheid zeer goed". De Regeering der Zuid-Afrikaansche Republiek beeft aan baar gezant, jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Yan Blokland, te 's Hage, omtrent den Kafferoorlog het volgende telegram gezonden: •Malaboeh's hoofdstad genomen. T.wee der onzen gedood en zeven gewond. Zestien honderd stuks rundvee met wat klein vee en paarden buitgemaakt. Vijand nu in holen. Dynamiet noodzakeljjk. Generaal gaf kennis zoodat vrouwen en kinderen kunne» uitkomen. Magato nog rnstig en heeft reeds belasting betaald. De heer mr. A. Slotemaker, secretaris van het hoofdbestuur van »Eigen Hulp", ontving, gelijk uit het laatste No. van Ons Belang blijkt, een briefkaart van den volgenden inhoud: Burger SLOTEMAKER, Zoutmansstraat 63 Den Haag. Den Haag, Juni 1894. Burger Slotemaker. Ik ben anarchist geworden door jou en je mede leden. Vroeger had ik een winkel, die eertijds door mijn oppassend gedrag goed beklant, nu tengevolge de doodende concurrentie van jou stiefkind »Eigen Hulp" te niet ging. Jij en de andere leden van die onzalige Vereeni ging zijn oorzaak, dat ik met mjjn goede vrouw en kinderen in ellende gedompeld ben. Eenmaal zal de dag der wrake komen, want jij hebt slachtoffers genoeg gemaakt en dan zal jij met je gezin ook eens ondervinden, wat het zeggen wil nijveren ongelukkig te maken, opdat jij een ge- makkeljjk leven zoudt kunnen leiden cn reisjes kunt maken ten koste van ons. Als je wist wat er ten opzichte van jou e. s. (en sommigen broeidde, dan zou je wel maken, dat je in veiliger plaats woonde en er je werk niet meer van maken, om ongelukkigen te scheppen. Tot nader, ploizierige Zondag. A. v. d. Dd. Breng dezo bij de politie. rust zal je toch niet meer hebben, voordat je ook anderen brood gunt." Deze briefkaart, voorzien van den poststempel »'s Gravenhage, 30 Juni 94, 34 N.", is geschreven in eene fijn loopendo kantoorband. Een schoen maker, die een paar keer per jaar van wouing verwisselde, kocht eene woning, waarop een hypotheek gevestigd was, en nam de woning in bezit, waarna onmiddellijk bleek, dat de kooper de noodige reparatie ontbrak. Hij kon zelfs de onkosten van beschrijving niet eens betalen. Eerst hevige woordenwisseling tusschen kooper en verkooper; dan af en toe een deurwaarders exploot; do man verlaat het huisje en neemt don sleutel medeveertien dagen later is hij met vrouw en huishouding weer in zijn huisje, en drie dagen daarna wordt zijn inboedel gerechtelijk aan den dijk gezet. Beiden, man en vrouw, waren afwezig, eu een ^volgenden dag was den inboedel geborgen in de buurt., waar de jeugdige getrouwden zich al bevonden. Koopen zonder geld gaat wel, maar blijft, niet duren. De eigenaar van het huisje, die dit dezen winter kocht, heeft niet veel plezier van zijn eigendom gehad. Veel kosten gemaakt en geen cent getrokken van den bewoner, en toch moest de eigenaar het aanzien, dat de wanbetaler maanden en maanden ongehinderd bleef; altjjd overeenkomstig de gebruiken in ons land. De onderhandelingen tusschen eigenaar en Thoolschc boer, die o zoo'n kleinigheid verschilden, is afgebroken. De hoeve, die te pachten is, van 220 gemeten, gelijk de vorige Nieuwsbode vermeldt, bestaat uit sluitend uit goeden kleigrond on is geen half uur van de Schelde aan den Steenweg gelegen. IJ zend (I ke. Zaterdagochtend, het was 5 uur, sloeg het onweer in de klompenmakerij van P. de S. en brandde totaal af met al de boutwaren, dio er zich in bevonden, o. a. honderden paren klompen. Ook de stalling onderging hetzelfde lot. Zijn beide paarden (de man is koetsier) en zijn rijtuig bleven gespaardeen rjjtuigkar bleef in de vlammen. De woning, alsmede die der buren, bloven beveiligd, natuurlijk met behulp der brandweer. Tcriieuzeil, 7 Juli. Gedurende het eerste halfjaar van 1894 zijn in dezo haven ter lossing of (er lading ingekomen 214 zeeschepen, met een bruto inhoud van 467375 M3. Uitgevaren zijn in dat tjjd vak 161 zeeschepen. Door de heeren Jos. Sejjdlitz en F. van Deiuse te Hulst zijn op de Wester-Scheldo drie zeehonden gevangen, die ieder een gewicht hadden van ongeveer 50 K.G. Vlissiilgeil. 7 Juli. De eerste steen voor bet nieuwe voetstuk van het standbeeld van De Ruyter wordt gelegd Dinsdag avond te 7 uren door den heer J. C. de Ruyter de Wildt, inspecteur van het loodswezen alhier, in tegenwoordigheid van onderscheidene autoriteiten en corporatiën. lllllclclblirg, 3 Juli. Alhier is het bericht ontvangen dat HH. MM. de Koninginnon thans definitief in do laatste helft van Augustus gen bezoek van vier dagen aan ons eiland zullen brengen. Ongetwijfeld zullen er to dier gelegenheid verschil lende feestelijkheden plaats hebben. Het zal dan ook eens uitkomen boe gering het getal der socialisten is, daar deze althans hier hun macht schijnen te zoeken in grootschreeuwcn en in'top schitterende wijze vergrooten der feiten, altijd als het in het belang hunner partij is. Zou de mogelijkheid niet bestaan om, evenals in Friesland is gedaan, onze jeugdige Koningin oen Zeeuwsch costuum aan te bieden Voor do betrekking van hoofd aan ééne dei- scholen H en T te Middelburg liebbeu zich 95

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1