ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 5 Juli 1804. TIENDE-VRUCHTEN. Haagsche Brieven. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is ƒ1,30, franco per post 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6480. Directeur-Uitgever J. WAALE. Advertentienvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnement*- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Adminixtratie Zierikzeesehe Nieuwsbode" HOOGERE BURGERSCHOOL. De COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET MIDDELBAAR ONDERWIJS te Zierikzee maakt bekend, dat het A<lniissie-exumen voor hen die wenschen te worden toegelaten tot de lessen op de Hoogere Burgerschool, zal gehouden worden op Zatcr- «lag; dei» 14 J uil e. k., des morgens ten negen ure, en dat zij, die zich aan dat examen willen onder werpen, daartoe vooraf zich in persoon moeten aanmelden bij den Directeur dor Hoogere Burger school op Zaterdag den 7*" «Juli o. k., des namiddags tusschen 1 en ure. Candidaten van buiten de stad kunnen zich ook schriftelijk aanmelden. Zierikzee, 18 Juni 1894. Namens de Commissie, DE BLOEME, Secretaris. BEK ENDMAK IN G. DRANKWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat bij hen een verzoekschrift is ingekomen om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, van: MARIA ELISABETH LUCAS, weduwe van Johannes Eduard verdkke, in den winkel van het huis, staande op het Havenplein, Wijk D, No. 409. Zierikzee, den 3 Juli 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ch. W. VERMEIJS, Burgen JAN SNELLEN, Secretaris. BËKKlMDMAKllMG. Verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat de verkiezing van een lid voor den Raad dezer gemeente, ter vervulling van de plaats, opengevallen door het door den heer S. .T. OCHTMAN genomen ontslag, zal plaats hebben op clou 31 «Juli o. van des morgens tot des namiddags S uur, in de bovenzaal op het Raadhuis, waartoe aan iederen kiezer een gesloten brief van oproeping, één stembriefje bevattende, zal worden te huis bezorgd; en dat de opening der stem briefjes zal geschieden op Woensdag den 1 Augustus d. a. v., des morgens te O uur. ZcERiKZEE, den 3 Juli 1894. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. VEILING VAN De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de openbare Veiling der TIENDE-VRUCflTEN, aankomende deze Gemeente, voor den j*re en oogst van 1994, zal plaats bobben op Doiiclorclujjj? clou 11> «Juli o.k.. des voor middags ÏO'I, uur, op het Raadhuis dezer Gemeente. Zierikzee, den 3 Juli 1894. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Cu. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. N1ËÜWST1JDINGEN. Transvaal. In de te Pretoria verschijnende courant De Volks- stem van 9 Juni 11., lezen wij de volgendo zonderlinge advertentie Hiermede verklaar ik, ondergeteekende, dat hetgeen ik van den heer Petrus Hendrik Lewis gesproken heb, leugentaal is en verklaar hiermede, dat ik een uitgedrukte leugenaar beu, dat alles wat uit mijnen mond komt leugens zijn en dat ik niets van den heer P. H. Lewis kan zeggen, als dat hij een eerlijk en fatsoenlijk jongman is en ik publiceer deze apologie op mijne eigen kosten 3 weken lang in de couranten zoodra ik weder wat zeggen wil, zal ik zeggen: »Mond, mond, gij spreekt niets dan leugens, ik zal u dicht houden". M. J. MIJBURG D.M.zoon. Frankrijk. De begrafenis van Carnot. Sommigen waren nog bevreesd, dat er by de begrafenis van Carnot nieuwe aanslagen of moorden zouden plaats hebbendezulken noemden het besluit van Casimir Perier om persoonlijk de begrafenis bij te wonen, een daad van roekeloosheid. Op zulke dagen gebeurt er echter zelden iets van dien aard, om de eenvoudige reden, dat er te veel politie en te veel militairen op de been zyn. Buitendien is de waakzaamheid iu de eerste dagen na een grooten moord altyd gescherpt, en elk verdacht individu kan zeker zijn, onmiddellijk bij den kraag te worden gepakt Er is dan ook Zondag niets bijzonders gebeurd, behalve enkele kleine on gelukken, welke altijd ontstaan bij groot gedrang; op ver schillende plaatsen braken takken van de boomen, omdat zij niet sterk genoeg waien de schouwlustigen te dragen; de vallenden kwamen of terecht in rytuigen, öf op de hoofden van de omstanders. De stemming was echter van dien aard, dat er geen ernstige standjes ontstonden. Het was te Parijs evenals overal in West-Europa buitengewoon warm. Duizenden en nog eens duizenden waren op de been om de plechtigheid by te wonen, ook van buiten Parys. Voor dakplaatsen werden zelfs hooge prijzen besteed. Reeds om zeven uur in den morgen werd een aanvang gemaakt met het opstellen van den reusachtigen stoet. Van welk een omvang die stoet was, kan men eenigszins nagaan, wanneer men weet, dat ruim f0 uur het vertrek van het Elysée plaats had en eerst om halfzeven was het voorbij trekken van het Panthéon afgeloopen. De nieuwe President der Republiek verscheen om 10 uur op het Elysée en spoedig daarop werd door Generaal Saus sier het sein tot vertrek gegeven. De troepen presenteerden het geweer en onder het gelui der klokken, het geroffel der trommen en het schetteren der klaroenen zette de stoet zich in beweging. Vier bedienden van het Elysée droegen op een brancard den krans, door Casimir Perier aangeboden. Achter de met zes paarden bespannen lijkkoets volgden het personeel van het Elysée, de drie zoons van Carnot, de verdere familiebetrekkingen van den vermoorde, vervolgens Casimir Perier vergezeld van Generaal Borius en de leden van het Militair Huis, de Voorzitters van Senaat en Kamer, Dupuy en de Ministers, leden van Senaat en Kamer, Gene raals, enz. Aan de Notre-Dame gekomen, werd het lijk ontvangen ih het portaal van de kerk door den Aartsbisschop. De Aartsbisschop Mgr. Richard, hield eene groote rede, waarin hij zeide in de algemeene betuiging van deelneming, door een groote natie betoond, het hart van het Fransche volk te erkennen, dat in weerwil van alle verschillen een stemmig klopt in de plechtige oogenblikken van het leven der natie. Frankr'yk heeft oogenblikken, dat het zichzelf vergeet, maar met het gezond verstand, dat het ontleent aan een christelijk bestaan van 14 eeuwen, eerbiedigt het in het hoofd van den Staat, onverschillig welke de regeerings- vorm zij, het verheven karakter van den vertegenwoordiger van het burgerlijk gezag. De Aartsbisschop hield verder een lofrede op den vermoorden President. Te 3 uur bereikte de stoet het Panthéon. Een kanonschot dreunde en de roffel van den doodenmarsch weerklonk, waarna ook de treurmuziek van alle regimenten zich deed hooren. President Perier ontblootte het hoofd en riep: Leve de Republiek 1 Te 4 uur werd de baar van den lijkwagen genomen en werden de lijkreden uitgesproken. In het Pantheon hield de Minister-President Dupuy een redevoering, waarin hy grooten lof bracht aan Carnot, die steeds een overtuigd voorstander, een verlicht aanhanger van den vrede was, wat dan ook de algemeene sympathie verklaart, welke hem thans wordt gebracht. Uy wees daarna op de liefdadigheid, de verdraag zaamheid en de staatkundige houding van Carnot Dupuy zeide ook, dat het aan de samenwerking der Mogendheden zal gelukken de anarchisten tot machteloosheid te doemen. De vice-President der Kamer, Dernuhy, hield centf rede, waarin hy de aan Carnot opgedragen taak in herinnering bracht. Men kan gerust zeggen, zeide hy, dat nog nimmer het verlies van een Staatsman grooter leedwezen wekte dan thans met Carnot het geval is, niet slechts in Frank ryk, maar onder Koningen, Keizers en Presidenten van Republieken en men moet dan ook werkelijk het verlies betreuren van een Franschman, die zyn land zooveel bewyzen van belang stelling heeft bezorgd. Hij gaf zijn afgryzen te kennen over den moordenaar, die gelukkig geen Franschman is. In den verderen loop zyner rede herinnerde Dernahy aan het Fransch-Russisch verbond. Carnot, zeide hy, beeft de kracht van het vaderland versterkt; hy werkte mede tot de handhaving van den wereldvrede, maar maakte Frankrijk ook in staat om weerwraak te nemen bij een aanval van buiten. Hij verklaarde zich voor sociale hervormingen en voor krachtige onderdrukking van de misdadige aanslagen op de maatschappij. Ten slotte bracht hy in indrukwekkende be woordingen hulde aan Carnot, wiens raam oosterfelyk zal blyvjeo. Challemel-Lacour brandmerkte den verfoeilyken aanslag, verkondigde den lof van Carnot en betreurde het noodlot, dat juist die mannen treft, die met de grootste toewyding voor hun land bezield zyn. Toen de stoet voor het stadhuis was aangekomen, werd Casimir Perier levendig toegejuicht Dit was ook na de be grafenis het geval, toen de nieuwe President zonder geleide een wandeling maakte en men hem op de Place de l'Opera herkende. Onder weg kreeg Casimir Perier kennis van liet besluit van den Duitschen Keizer om ter gelegenheid van de be grafenis van Carnot gratie te verleenen aan de beide Fran- schen, die onlangs wegens spionage door het Hooggerechtshof te Leipzig veroordeeld werden. De nieuwe President verzocht den Keizer zyn dank te betuigen voor de grootsche gedachte, welke het hart der beide natiën weldadig zou aandoen. Het bericht van deze handeling van Keizer Wilhelm verspreidde zich spoedig onder den stoet en maakte een diepen indruk, en dit te meer, daar men zich herinnerde de even eenvoudige als treffende wijze, waarop de Keizer aan mevrouw Carnot zyn deelneming had betuigd. Carnot rust in het Panthéon naast de 34 beroemde Fran- schen, en wel tegenover het graf van zyn grootvader. Mevrouw Carnot woonde 's middags den lykdienst by in de kapel van het Elysée. De Italiaansche Regeering heeft een buitengewoon crediet van 100,000 fr. aan de Kamers gevraagd, om Italiaansche werklieden in staat te stellen, uit Frankrijk te verhuizen. Te Parijs werden Zoodagnacht 200 anarchisten gearresteerd. I*aril*. 3 Jnli. In zijn proclamatie zegt Casimir Perier, dat hjj geen partijman is, doch Frankrijk en der Reputliek toebehoort. Hij hoopt dat de nagedachtenis van Carnot hem inspirecren zal en hij wenscht in verstand en gemoed de noodige kracht te vinden om Frankrijk waardigljjk te dienen. De snelle overdracht van het gezag was de her nieuwde bevestiging der republikeinscho instellingen. Hij constateert de zedelijke discipline en de politieke waardigheid des lands, en verklaart besloten te zijn tot het ontwikkelen der denkbeelden, die voor een repoblikeinsche democratio noodig zijn. In andere handen zegt bjj zal ik na zeven jaren het gezag nederleggen. Hij zal nimmer mis kennen de grondwettige rechten. Eenc nieuwe anarchistische bedreiging, te Parjjs aangeplakt, luidt als volgt: »0p 25 Juli a.s. zal Frankrijk opnieuw weenen". België. Autwerpeo, 3 Juli. Dezen nacht om een unr heeft een brand gewoed in de houtstapels van Adolf Verspreouwen, gelegen in den polder tuaschen de dokken en de Schelde. De stapels en eene Joods, groot ongeveer vijftienhonderd vierkante meter en bevattende Noorsch hout, zijn vernietigd. De schade wordt geraamd op een paar honderd dnizend frincs. Andere schade dan stoffelijke is er niet. De oorzaak is onbekend. Nederland. (■ravenhn^e, 2 Juli. Het is mogelijk dat Hare Majesteiten de her-onthulling van het standbeeld van De Ruyter te Vlissingen in Aug. op een nader te bepalen dag zullen bijwonen. Omtrent een bezoek aan de provincie Zeeland is overigens niets bepaaldvoor het oogenblik worden slechts plannen in overweging genomen. Naar het Dagblad verneemt, zijn op de begrooting voor 1895 3 oorlogsbodems gebracht. Als een bewjjs van den grooten toevloed van bezoekers te Scheveningen op Zondag j.l. zij alleen vermeld, dat de beide stoomtram lijnen een dienst om de 3 minuten hadden ingesteld en vervoerden de stoomtram staatsspoor 15,000 en die van de Holl. IJzeren maatschappij 17,000 personen, laatst genoemde grootendeelsophetgedeelte Scheveningen Anna-Panlown astraat. Biervliet. Wijlen vader van Alphen zou zingen als hij in ons midden zat: Een jongen wilde toch gaan zwemmen, Schoon zijn vader 't hem verbood Maar weldra hoort men kinderstemmen Help! help! anders is hij dood. De oude geschiedenis dompelde een gezin op den eersten kermisdag in droefheid. Een jongen van 10 jaren gaat tegen den wil zijns vaders zwommen in een put, groot en diep, bij don Angelinapolder, bij den Kapitalen Dam. Toen hjj in de diepte zonk, liepen zijne kleine makkei's weg en toen eindelijk de vader verscheen was het te laat. Met moeite werd het kinderlijk van den bodem gehaald. middelburg. 3 Juli. Heden avond te ruim kwart voor acht ure bij deze vergaderingen wordt steeds gebruik gemaakt van een »Priusen- kwartiertje" werd de zomerzitting van de Prov. Staten door den Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. W. M. de Brauw, iu naam der Koningin geopend. Tegenwoordig waren 41 leden, alleen de heer J, Otto Risseeuw afwezig. Zonder hoofde lijke stemming werden goedgekeurd de voorstellen van Gedep. Staten om hen diligent te verklaren aangaande het adres van den gemeenteraad van Ierseke om subsidie en een renteloos voorschot voor wegsverbetering, eu aangaande het adres van de gemeenteraden van Dreischor en Nieuwerkevk om een renteloos voorschot tot verbetering der verbinding tusschen de eilanden Schouwen en Duiveland. De overige te behaudelen punten werden alle naar de afdeelingen gerenvoyeerd. Hierna werden de afdeelingen getrokkenze werden samengesteld als volgt: Eerste afdeeling de heerenRisseeuw, Frujjtier, Huvers, van der Beke CallenfolB, van Uije Pieterse, Lucasse, Siegers, van Buren, van Rompn, M. de Jonge, mr. Hennequin en Noordyke, en als leden van Gedep. Staten de heeren van Lynden en van Waesberghe Janssens. Tweede afdeeling de heerenMoerdijk, de Casem- broot, van der Lek de Clercq, W. J. Vader, van der Meer, Kakebeeke, M. Bolle, Snijders, de Bats, Ysebaert, Thomaes, van Voorst Vador, en als leden van Gedep. Staten de heeren mr. van der Bilt en van Teijlingen. Derde afdeeliug de heerenvan Woelderen, don Boer, van Deinse, Hammacher, van der Have, Moes, de Smidt, Fokker, Dronkers, Pompe van Meerdervoort, J. A. Bolle en Hollestelle en als leden van Gedep. Staten de heeren Buteux on Hierna was niets meer te behandelen en stelde de voorzitter voor, de volgende vergadering te be palen op Vrydag a.s., des morgens 11 uur. Ver schillende leden wenschten echter reeds om 10 uur te vergaderen, waarna besloten werd de zitting op dat uur te openen. Betreffende de verbetering der haven te Bres- kens kan worden medegedeeld, dat de werken daartoe bestaan in de volgende: De havengeul verkrijgt een bodemsbreedte van 15 M.de buitenste helft wordt gebracht op eene diepte van 6,50 A. P.; het meer binnenwaarts gelegen gedeelte een diepte van 6 M. -f- A. P. Langs Jen voet van de stcenglooiing worden aan weerszijden van de geul kraagstukjes aangebracht om het verzakken van de steeuglooiing te voor komen. Tegenover de remise van de stoomtram-maat schappij Breskens—Maldeghem wordt aan de Oost zijde vun den Oosthavendam eene losplaats gemaakt laug 110 - en breed 40 M. Hiervoor wordt eeno scheepszate aangebracht breed 20 M. De beloopen van den Oosthavendam voor zoover zy met kraramat zjjn verdedigd en de beloopon van de losplaats worden alle met Lessineeche steen glooiing bekleed. De raming der werken bedraagt f 35,000. Het maken van eene aanlegplaats voor do prov. booton is ia dit bestek niet opgenomen; dezo werkon zullen volgens een ander bestek worden aanbesteed. Hoogstwaarschijnlijk krjjgen we dan in onze haven een aanlegponton te liggen. Naar wij vernemen, is thans definitief besloten op 25 Juli te Middelburg een groot openbaar tuinfeest te geven, uitgaande van den Bond en Gymnastiek-Vereenigingen in Zeeland en Westelijk Noord-Brabant. De baden bij Domburg zjjn Maandag geopend. Dr. Mezgor zal er dezen zomor eenigen tjjd ver toeven en daar intrek nemen op zjjn villa. Vecre. Door do schietverceniging Prins Hendrik" alhier, zal op 24 dezer een concours worden gehouden, waartoe allo veroenigingen in Zeeland worden uitgenoodigd, en dat zal verdeeld zijn in: a. Porsoneele wedstrijd om prijzen; b. Korpswedstrijd om medailles; c. Vrjje baan, 3 schoten; d. Vrije baan, 5 schoten. Er zal worden geschoten met Beanmontgeweer op dc gewone concoursscbijf en 150 M. afstand. Biarjgll, 3 Juli. De justitie uit Zierikzee begaf zich gisteren naar Bnrghsluis, ten einde een onder zoek in te stellen omtrent een zeer brutalen dief stal, dezer dagen door inbraak gepleegd ten huizo van J. L. aldaar. Het schijnt echter nog niet gelakt te zjjn, den dader te vinden. Zierikzee, 3 Juli. In de heden namiddag alhier gehouden openbare vergadering van den Raad waren afwezig de heeren de Clercq, de Looze, de Crane, van den Bout, (1 vacature). De notulen van hot verhandelde in de vorige 5 vergaderingen werden gelezen en goedgekeurd. Worden voor kennisgeving aangenomen a. een brief van Gedep. Staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit tot af- en overschrijving van - en op posten der gemcentebegrooting voor 1893; b. het verslag van het Bestuur der Afdeeling Zierikzee van de Vereeniging »Volksonderw;ijs"; c. een schrijven van den heer S. J. Ochtman, waarbij hij, om redenen van gezondheid, ontslag neemt als lid van den Raad; d. het bericht van den heer J. M. Koole, dat hjj ontslag neemt als lid der Districts-Commissie van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, en e. het proces-verbaal van de opneming der boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger van den 25 Juni j.l. Wordt, als zijnde niet van zegel voorzien, ter zijde gelegd een schrijven van de Nederl. Protectio nistische Laudbouw-Vereeniging, houdende verzoek om adhaesic te betuigen aan het door die Vereeniging tot H. M. de Koningin gericht adres, betreffende het invoeren van een schaalrecht voor granen.^ Do rekening van hot Harmonie-Gezelschap »Kunst en Eer" over 1893 wordt ten fine van onderzoek en rapport gesteld in handen eener Commissie, be staande hit de heeren Boeije, van den Bout en Franse en die van de dienstdoende Schutterij over 1893 wordt tenzelfden einde gesteld in handen van de heeren Franse, de Vos en van den Bout. De behandeling van het adres van P. Tuijtel te Nieuwerkerk, houdende verzoek om zjjn dochtertje als leerlinge op de school B alhier toe te laten, wordt aangehouden tot eene volgendo vergadering. Bij monde van den heer Boeije brengt de Com missie, benoemd tot onderzoek der rekening en balans van de gasfabriek over 1893, verslag uit en adviseert tot goedkeuring daarvan. Overeenkomstig dit advies wordt, op voorstel van Burgem. eu Weth., zonder hoofdeljjke stemming tot die goedkeuring besloten. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt besloten om voor de Commissie van aanslag in de beroeps- en bedrijfsbelasting een locaal van het Raadhuis beschikbaar te stellen tot het houden harer ver gaderingen en zulks op de voorwaarden, door het Dagelijkseh Bestuur te stellen. Het voorstel van Burgem. en Weth. om, daar een afnemer voor de straatmest is gevonden, niet alleen voor het loopende jaar, maar ook voor de jaren 1895, 1896 en 1897, met dezen een contract te sluiten en het ophalen der straatmest gedurende drie jaren in eigen exploitatie te honden, wordt mede zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Na ampele besprekingen wordt besloten Burgem. en Weth. te machtigen om, ter zake van eene eventuöele overname van den straatweg Zierikzee Brouwershaven door deze en andere gemeenten en polders, te trachten het daarheen te leiden, dat eene overeenkomst worde getroffen, zonder dat de raad zich daarmede uitspreke over het principe der overneming en mits de jaarlijkscbe bijdrage dezer gemeente de som van 600 niet overschrijde. Voorts worden nog zonder hoofdelyke stemming aangenomen, de volgende voorstellen van Bnrgem. en Weth.: a. om het onderwijzend personeel aan school B te vermeerderen met een onderwijzer of onderwijzeres, op eene jaarwedde van f 600 b. tot wijziging van de verordening, regelende het getal onderwijzers op de openbare scholen voor lager onderwys en het bedrag hunner jaarwedden in deze gemeente; c. tot reorganisatie van het onderwys op de Burger-Avondschooleu d. tot wijziging der verordening, regelende het middelbaar onderwys in deze gemeente. De indertyd tijdelyk benoemde leeraren aan de Hoogere Burgerschool eu Burger-Avondschool alhier, Dr. H. J. van de Stadt en Dr. A. D. van der Harst, worden, op voorstel van Burgem. en Weth., met ingang van 1 Augustus e.k. definitief als zoodanig benoemd op de aan hunne betrekkingen verbonden jaarwedden. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van een raadslid, in de plaats van den beer S. J. Ochtman, worden benoemd de heeren de Crane en de Vos eu do overige leden tot plaatsvervangers. De voortzetting der behandeling van het primitief kohier van den Hoofdelyken Omslag voor 1894 wordt aangehouden, daar niet alle tegenwoordig zynde raadsleden genegen waren om daartoe over te gaan. Na omvraag door den Voorzitter, vraagt de heer Legomoat. of er niets aan te doen is om de bestrating van bet Kraanplein te lichten of den daar ontstanen poel schoon te houden. De Voorzitter antwoordt, dat daarmede van daag of morgen wordt begonnen. Dit werk is uitgesteld, omdat men dacht dat eeno verzakking in de buizen kon ontstaan zijn, maar door de beproeving der brandspuiten is gebleken, dat daarvoor geen gevaar bestond en dns nu met de herstelling kan worden aangevangen. Daarna sluit de Voorzitter de vergadering. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN by *8 Rjjkskustverlichting te Wester-Schouwen, gedurende Juni 1894. Met 20 regendagen werd in 15 aftappingen 72,4 m.M. regen verzameld; de Bannen ontvingen dus 1346640 M\ Nevel of een nevelachtige kim kwam 28 maal, mist 7 maal, een kring rond de maan 1 maal, dauw 8 maal voor, noorderlicht zag men eenmaal. De windrichting was: 11 maal N., 5 maal N.O., 6 maal O., 7 maal Z., 8 maal Z.W., 19 maal W., 8 maal N.W.de kracht meercndeels zwak, slechte zes malen vrij sterk (M. tot ger. marszeilskoelte). De luchtgesteldheid was als volgt: 15 maal helder, 7 maal lichtbewolkt, 14 maal bewolkt, 24 maal betrokken, 17 maal zwaar bewolkt en buiig. Niettegenstaande den aanzienlijken regenval, daalde de waterstand door verdamping en doorryzing 0,09 M. Bij kon. besluit zjjn benoemd tot burgemeester te Overslag D. Matteléte St. Filipsland, J. J. Geense. Met 1 Aug. is benoemd tot commies-ontvanger in het grenskantoor te Kantor (Hulst) de heer J. H. de Beer te IJzendijke. Aan den gewezen huzaar J. van Sabben te Borssele, die wegens lichaamsgebreken, by de uit oefening van dienstverrichtingen bekomen, is ont slagen, is een pensioen ten lasto van den staat verleend van f 200 'sjaars. Xlcrlkaicc, 3 Juli. Aan de Amsterdamsche Universiteit slaagde heden tot candidaat-arts, de heer D. Bujjze P.Jz., geb. alhier. Bij het heden aan do Polytechnische School te Delft gehouden examen is geslaagd als civiel- ingenieur de heer M. v. d. Eude H.Cz., geb. alhier. Aan de Universiteit te Amsterdam is met goed gevolg afgelegd het theoretisch geneeskundig examen door den heer J. H. der Weduwen. Te Kruiningen werd Maandag zekere J. M., een 26-jarig jong gehuwd man, door een slag van een paard gedood. Hij was bezig met, het vervoeren van mest, toen de paarden, welke zonder zoogenaamde kopstukken waren, van iets schrikten en op den loop gingen. Door dit plotselinge voorval viel de voerman van den wagen en werd medegesleurd door de paarden, "van welke een hem een slag tegen 't hoofd gaf, waardoor hy doodelijk getroffen liggen bleef. Zaterdagavond is te Koewacht een treurig huiselijk drama afgespeeld. Reeds vroegtijdig hadden de echtgenooteu De B. zich ter ruste begeven, toen eensklaps de man een mes greep en zijne niets kwaads vermoedeude vrouw een steek in de buik toebracht. Do man nam daarop de vlucht. Zondag zyn woning willende binnentreden, werd hij gevat en naar Axel overgebracht. De vrouw bevindt zich vrij wel. Jaloezie schjjnt den man tot de daad gebracht te hebben. Donderdag werd door twee veldwachtex-s, gestationeerd te Kruisland, 86 K.G. zout aangehaald. De smokkelaar, tegen wien proces-verbaal is op gemaakt, is een zekere W. -de K. uit Rucphen. Zaterdag werd door de maréchaussóe te Steen bergen gevankelijk naar Breda getransporteerd G. P. .H, winkelier te Dinteloord, verdacht van een revolverschot op zijne vrouw te hebben gelost. Te Monster (Z.-H.) is met 1 Juli het Rijks telegraafkantoor opgeheven tengevolge van een verschil tusschen den gemeenteraad en den Minister, waarbij de raad geen aannemelijke voorwaarden wenschte te stellen voor de wederinhuriDg van het aan de gemeente behoorend gebouw. Een deel der burgerij is Zaterdagavond te zamen geloopen, met veel rumoer het dorp doorgetrokken en heeft bij den burgemeester, die reeds langen tijd ongesteld is, de ruiten ingeworpen, zoomede in het telegraafkantoor, het gemeentehuis en het spuithuis. De gemeente-politie bewaakte het huis des burge meesters. waarin men binnen wilde dringen. Uit Den Haag werd cavalerie ontboden, doch toen deze kwam was alles rustig. Zondagavond is een eskadron cavalerie aangekomen om de huizen der te Poeldijk wonende raadsleden te bewaken en in 'tdorp Monster de wacht te houden. Langs het station Winterswijk zjjn Zaterdag den laatsten dag vóór het verbod van invoer van vee in Duitscbland in werking trad nog 44 waggon- ladingen vee en varkens naar Duitscbland uitgevoerd. Des morgens kwam aldaar van Zutphen nog een extra veetrein aan van 18 waggons. Aanbestedingen, Verkoopmgenenz. fct. litti»Plenst!Uk. 3 Juli. Gisteren werd alhier door het dagelijkseh bestuur der gemeente publiek aanbesteed, het maken van 80 nieuwe 2-mans-schoolbankjes. Ingeschreven werd door de H.H.A. Rijnberg voor f 360J. M. Kauffman voor ƒ330; C. v. I waarden voor ƒ835; A. v. Bezooijen voor f 299C. J. Sonke voor 285 A. v. d. Hoek voor ƒ247. Laatstgenoemde is het werk gegund. Alle in schrijvers wonen te St. Maartensdijk. Ilrilillisse, 3 Juli. De straatmest, van ge meentewege in de vorige week alhier verkocht, heeft f 308 opgebracht. LAMDROI1W. Het toezicht over en de leiding van de door het Ryk gesubsidieerde proefvelden in Zuid-Holland en Zeeland is voor het jaar 1895 opgedragen aan den heer I. G. J. Kakebeeke, die daarin zal worden bijgestaan door den heer A. A. Ter Haar. Als een bewijs hoe hoog dit jaar de pry's is, die besteed wordt voor goed vlas, kan dienen, dat dit te Kleverskerke verkocht werd voor f 375 de H.A. Belgische kooplui vooral koopen vlug en veel voor hooge prijzen. Partyen, waartegen de Neder landers opzien, omdat het bijv. te zwaar is, worden door hen gaarne gekocht. n K c II f S I li K v Naar de Amst. Ct. verneemt heeft de officier van justitie appèl aangeteekend tegen het vonnis in zake de valsche bankbiljetten. Dinsdag deed de rechtbank te Middelburg uitspraak in de medegedeelde zaak tegen P. V., burgemeester der gemeente Graauw, beklaagd van valschheid. Do beklaagde werd van het hem ten laste gelegde vry gesproken. k E li k M E l W S. Do heer C. F. Zeeman, pred. te Zonnemaire, herdacht Zondag onder vele blijken van belang stelling den dag, waarop hij vóór 40 jaren de evangeliebediening aanvaardde. Beroepen te Waarde ds. J. P. de Lange te Gorinchem. De boer E. Reudink, evangelist en godsdienst onderwijzer te Biervliet, is benoemd te Veere. Die gemeente komt daarmede in bezit van zeer een verdraagzaam hulpprediker. '8 Gravenhage, 30 Juni. Indien we in Frankrijk leefden, hadden we j.l. Vrydag aan het station van een Hollandschen spoorweg alhier kunnen meenen dat de «parlementaire trein" gereed stond om naar Versailles te vertrekken, in verband met de zitting van het Congres. Alle Ministers en de groote meerderheid der Kamerleden waren aldaar bjjeen en stapten in den trein, de griffier en de commiezen-griffier behoorden ook tot het gezelschap en de kamerbodeu, kenbaar aan hun onderscheidingsteekenen, stonden gereed om hunne diensten aan de heeren te bewijzen, maar moesten ten slotte op het perron achterblijven, daar de heeren meenden 't best zonder hen te kunnen afdoen. Het gold dan ook geen presidentskeuze en het doel was niet Versailles, maar den uittocht van Ministerie en Tweede Kamer beoogde uitsluitend een uitstapje naar Rotterdam en den Hoek van Holland om de havenwerken te zien. Nu zijn er die beweren dat deze heeren zulk een uitnoodiging van hun Rotterdamsche collega's fatsoenlijkshalve niet konden aannemendat ze daardoor den schijn op zich zouden laden van geïnfluenceerd te worden door Rotterdamsche invloeden, maar ik acht die beweringen zeer overdreven. Ik zie geen enkele reden waarom men dergelijke reis- en bezichtigings tochtjes uitsluitend aan buitenlandsche congres leden moet. aanbieden, terwijl er nog zoovele binnenlandsche machthebbenden zjjn, die hun eigen land niet kennen en die over het wel en wee er van hebben te beslissen. Ik wil daarom een denkbeeld opperen. Men organiseere dergelijke tochtjes eens een half jaar door het geheele land. Men stelle de Kamerleden allen in de gelegenheid de zaken eens door eigen oogen te kjjken. Men brenge ze naar do veenkoloniën, natuurlijk met een harmouica-, salon-, eet-, desnoods slaapwagen, want in vele streken zal men voor zulke gasten geen voegzame spijzen en rustplaats kunneu gereed maken men voere ze door Limburg, Noordbi'abant en Zeeland, evengoed als langs de havenplaatsen in het Noorden en het Westen; men late hen de Zuiderzee in alle richtingen bevaren om over de droogmaking te kunnen oordeelenxxxeu brenge ben in de vuüzxgste

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1