zierïkzeesche nieuwsbode. Dinsdag 3 Juli 1894. AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Schroefstoomschip „SCHELDE". Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 50ste JAARGANG. No. 6479. Directeur-Uitgever J. WAALE. Ad verten tienvan 43 regels 30 Cts. meerdere regels 40 Cts., kannen uiterlijk tot des MaandagB, WoensdagB en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar ■plaatsruimte berekend. Betalingen van Abonnements- of Advertentie-gelden gelieve men te zenden aan de Administratie Zierïkzeesche Nieuwsbode" Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard een aanvullingskohier van het Patentrecht deier gemeente over het dienstjaar iS93/3t, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat de op dat kohier voorkomende belanghebbende verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 30 Juni 1894. CH. NV. VERMEUS. Amerika. De val, dien Edison dezer dagen heeft gedaan, schijnt voor den genialen ingenieur geen ernstige gevolgen te zullen hebben. Ten minste volgens de laatste berichten uit New-York is de kwetsuur niet van zulk een ernstigen aard, dat daardoor zijn leven slechts eenigszins in gevaar kan worden gebracht. Frankrijk. De dood van Carnot. De moordenaar van Carnot zal den 23 Juli terecht staan. De moord van het hoofd van den Staat wordt door de wet gelijk gesteld met vadermoord en wie wegens vadermoord is veroordeeld, wordt in zijn hemd, blootvoets en met een zwarten doek over het hoofd onder het schavot geplaatst, waar een beambte bet vonnis voorleest. Daarna wordt hij geguillotineerd. Een geneesheer beeft aan eenen redacteur van de Temps verzekerd, dat alle geneeskundige hulp bij Carnot nutteloos was. Gedurende mijn loopbaan als geneesheer, zeide hij, heb ik 18 ongelukkigen ver zorgd, die getroffen waven met eenen dolk door Italianen. De wonden genezen nooit; de Italianen steken in de richting der lendenen en stooten hunnen dolk tot aan het hecht in het lichaam, van beneden naar boven. Al degenen, die ik na bet hekomen van dergelijke wonden geholpen heb, zijn overleden. De gemeenteraad van Lyon zal en corps aan de begrafenis van Carnot deelnemen en hem een standbeeld oprichten. De Italiaansche kolonie te Lyon heeft haar afschuw uitgesproken over den laaghartigen moord. De achtergebleven betrekkingen van wijlen president G'araot zullen het Elysce armer verlaten dan zij er ingekomen zijn. Carnot is nooit rijk geweest en heeft gehandeld overeenkomstig het beginsel, dat hij geen centime mocht overhouden van het salaris, dat hij als president der republiek ontving. Niet alleen heeft hjj het geld tot op dien laatsten cent gebruikt om Frankrijk waardig te vertegenwoordi gen, maar hij heeft, volgens zijn broeder Adolf, daarvoor ook een gedeelte van zijn eigen klein vermogen besteed. l'arO», 29 Juni. De Kamer werd gepresideerd door den vice-president De Mahy. Voorlezing werd gedaan van een schrijven van Casimir Perier, waarbij deze ontslag neemt als voorzitter der Kamer. In den Senaat las de voorzitter, Challemel-Lacour, de adressen voor, welke door de Regeeringen van tal van Staten waren gezonden, en die zeer werden toegejuicht. Toeu de lezing was afgeloopen, zeide de voorzitterDe gevoelens, welke in deze adressen zijn uitgedrukt, zijn geruststellend voor de toekomst der beschaving; zij zullen de banden van vrede, welke de geheele wereld enger wil maken, nog nauwer toehalen; zij doen de geschillen, welke hadden kunnen oprjjzen tusschen Frankrijk en de volken, die wij als bevriende natiën beschouwen, verminderen en verdwijnen. Marseille, 30 Juni. De Petit Marseillais deelt bijzonderheden mee over de ontdekking eener samenzwering tegen Carnot. Een gevangen gehouden soldaat openbaarde dat zeven anarchisten te Cette tot den dood van den President hadden besloten. Het lot wees Caserio aan, waarop deze den 22en de stad verliet. De soldaat gaf de namen op dei- zeven anarchisten, die, naar men zegt, in hechtenis zijn genomen. België. Donderdag is in den vroegen morgen te Antwerpen op den hoek der Avenue Marie Thérèse en dei- Avenue Rubens voor de woning van den heer Huybrechts, lid van de bekende firma geb. Huybrechts, een waarschijnlijk met dynamiet geladen bom ontploft. Het hek van den ingang werd licht be schadigd, doch de woning zelve, waarin zich een kostbare verzameling kunstwerken bevindt, had niets te lijden. De knal was zeer sterk en werd tot op verscheidene kilometers afstand gehoord. Op korten afstand van de woning van den heer Huybrechts in de Avenue Rubens werd een jaar geleden een gelijke aanslag gepleegd, die toen grooter schade aanrichtte. Hoewel er geen persoonlijke ongelukken vallen te betreuren en alles zich beperkt tot een geringe materiëele schade, heeft dit misdrijf groote ont steltenis te Antwerpen gewekt. ■Brussel, 30 Jnni. Het Journal de Bruxelles meldt dat zich eergisterennacht te Luik plotseling vijf gevallen van een cholera-aehtigo ziekte hebben voorgedaan. Drie der zieken, die vrij ernstig waren aangetast, zijn naar het lazaret vervoerd. Gisteren is een nieuw cholera-geval voorgekomen. Een der zieken is bezweken. Zie telegram. Nederland. naslag, 29 Juni. In de heden gehouden raadszitting werd voorloopig besloten tot aanleg van een havendam aan de los- en laadplaats aan den Kleine Huissen6polder, uitdieping der vaargeul en vergrooting der losplaats en zich te wenden tot de regeeving en het provinciaal bestuur, ten einde subsidie in de op f 16,000 geraamde kosten te erlangen. YlissillgCll, 30 Juni. Naar wij vernemen, zal bij de heronthulling van het standbeeld van De Ruyter in de tweede hëlft van Augustus o.a. door ongeveer 700 kinderen van openbare en bij zondere scholen, onder leiding van den heer W. van Kamer, hoofdonderwijzer eener school alhier, gezongen worden een gedeelte van de liederen, die den 25 Augustus 1841 in de Groote Kerk bij ge legenheid van de plechtige onthulling zyn uit gevoerd, en waarbij tegenwoordig waren Z. M. Willem II en Z. K. H. Kroonprins der Nederlanden, later Koning Willem III. Bij het bestuur van het Departement Vlissingen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is be richt ontvangen, dat Hare Majesteit de Koningin- Regentes in ernstige overweging neemt tegenwoordig te zijn bij de hernieuwde onthulling van het stand beeld van De Ruyter, en dat eerstdaags een definitieve beslissing zal worden genomen. Donderdag zijn met de mailboot uit Vlissingen naar Engeland verzonden niet minder dan 9000 mandjes met verschillende vruchten, een totaal gewiebt van 55,000 K.G. uitmakende. Dit is het Ctste getal dat ooit op ééne reis door de mail- uit Vlissingen werd medegenomen. Met de mailbooten der maatschappij Zeeland zijn in het jaar 1893 vervoerd 58,082 reizigers, tegen 69,841 in 1892. Dinsdagavond worden hier uit Keulen ver wacht veertig Trappisten, die met de aansluitende mailboot de reis naar Londen zullen maken om vandaar met een boot der Castle-line naar Z.-Afrika te vertrekken. 1 Juli. Het heerljjke zomerweder had heden zeer velen, ook uit Middelburg, naar strand en duinen gelokt. Het was ook daar eigenlijk nog te warm, doch tegen den avond werd het er heerlijk zitten. Zeer velen maakten van de gelegenheid tot het nemen van een bad gebruik. Middelburg, 1 juli. Naar wij uit goede bron vernemen, zijn H.H. M.M. de Koninginnen voornemens om in het laatst van de maand Ang. een vierdaagsch bezoek aan het eiland Walcheren te brengen. De Koninginnen zullen dan hun intrek nemen bij den Commissaris der Koningin alhier. Als dit bericht zal blijken waar to zijn, zullen hier natuurlijk te dier gelegenheid wel verschillendo feestelijkheden plaats hebben. De heer W. van Heusden uit Middelburg, leerling der orgelklasse van de muziekschool te Rotterdam, is benoemd tot organist der hervormde kerk en klokkenist te Hensden. CioeA, 1 Juli. L'Orphéon royale" van Brussel zal op 15 Juli a.s. concert geven in den tuin der sociëteit »Van Ongenuchten Vrij". Met eenigen ophef was aangekondigd dat heden door een paar honderd socialisten, uit onder scheidene plaatsen afkomstig, een manifestatie zou plaats hebben voor het gebouw der cellulaire ge vangenis, ter eere van don gevangen zittenden partijgenoot van der Veer. Om welke reden dan ook, het plan is opgegeven, OU dot is maar verstandig ook. Wat haalt men or mee uit, als men met een paar honderd man »hot vrijheidslied" zingt voor iemand, die achter slot en grendels wel bewaard is? Zoodanige manifestatie is geheel en al doelloos en kan slechts de tegenzin doen vermeerderen bij de rustige burgerij togen al wat socialist heet. De heer C. A. Schrijver is benoemd tot klerk bij de post en telegrafie, om werkzaam to zjjn op het kantoor te Brielle. Wien de goden verderven willen, dien geven zjj geld en ontnemen hem het verstand. Een arme maar oppassende kerel, vader van een huisgezin, die met hard werken altijd knap voor den dag kwam, een geregeld leven leidde, die aan duizenden standgenooten tot voorbeeld kon strekken, kwam dezer dagen onverwacht in het bezit van een geldsommetje, dat voor zijn doen een mooi sommetje moebt heeten, n.l. eon paar honderd gulden. En ziet, met het geld verloor de ongelukkige zjjn verstand, deed dingen waarover hij zich zou moeten schamen, kocht allerlei, maakte spectakel op straat, werd de speelbal der straatjeugd, sloeg ruiten in, zoodat do ongelukkige door de politie moest worden opgepakt. Eindelijk kreeg de be klagenswaardige een plaatsje in het gasthuis. En dat alles in minder dan cene week. 2 Juli. Benoemd tot onderwijzer aan de normaalschool alhier, de heer Ter Haar; de heer de Visser is op verzoek als zoodanig eervol ont- lerackc, 1 Juli. In de Zaterdagavond met spoed belegen vergadering van den gemeenteraad werd behandeld een voorstel van 't Burgerl. Arm bestuur tot af- en overschrijvingen op en wijziging van zijne begrooting voor 1893. Dit voorstel op zich zelf lokte geenerlei discussie uit en werd dan ook met algemeene stemmen aan genomen, doch de heer Sinke maakte de aanmerking, dat de Raad geen behoorlijken tijd tot het inzien van 't voorstel had gehad, en vooral dat dit zoo laat inkwam, hoewel bet toch enkel uitgaven betreft, die lang te voren te voorzien waren. De voorzitter (de wethouder Van Oeveren) ont kende niet de gegrondheid dier klachten, maar daar zou, wat de laatste betreft, toch niet veel aan te doen zjjn, daar de betrokken ambtenaar niet vroeg genoeg klaar schijnt te kunnen komen. Hjj kan met af- en overschrijvingen niet vlug genoeg terecht. De heer Sinke stelde niettemin voor, het Arm bestuur te verzoeken, maatregelen te nemen, waar door dergelijke vertragingen niet meer voorkomen. Dit voorstel wordt met 4 tegen 3 stemmen ver worpen. Bij de laatste rondvraag vroeg de heer Cupéry, of, nu de nieuwe lokalen der heide scholen zijn goedgekeurd en Maaudag in gebruik komen, nu ook op school I de leerlingen van April worden toe gelaten. En toen hij hierop een ontkennend ant woord bekwam, constateerde spreker andermaal, dat dan de verordening op 't lager onderwijs niet wordt nageleefd. In Maart is van het hoofd der school reeds een voorstel tot wijziging der toelating inge komen, waarom dit zoo laat medegedeeld? Buvgera. en Weth. maakten zich hier aan verzuim schuldig. De voorzitter liet de gegrondheid dier aanmer kingen in het midden, maar deelde mee, dat in de eerstvolgende vergadering een voorstel tot wijziging der toelating voor school I den Raad zou bereiken. De heer J. Rijpma, klerk op de secretarie alhier, heeft met goed gevolg examen afgelegd als aspirant-gemeentesecretaris. Vrijdag gaf de gymnastiekvereniging Willen is kunnen" te Wemeldinge eene uitvoering in de open lucht in den boomgaard vau den heer P. Hoon- dert alhier. De vooretelling bestond uit orde-oefe ningen, groepen met staven en keuroefeningen aan het vaste rek. Vooral de laatsten werden bjj herhaling toegejuicht. De oefeningen weiden afgewisseld door muzieknummers van 't fanfurengezelschap »Mozart" te Ierseke. De heide nieuwe lokalen van school 1 en het nieuwgebouwde van school II worden deze week in gebruik genomen. Zooals vroeger gemeld is, munten ze uit door netheid. De beide woningen op het schoolplein van de dorpsschool zijn afge broken. SelierpciififeM». 1 ,Juli. Albier zijn op twee verschillende plaatsen Kippen vermist. Uit een hok waren er tien, uit een ander negen jonge kippen weg. De politie is er nog niet in geslaagd den dief te ontdekken. St&venlgge. Volgens den alhier van wege het K. N. M. Instituut te Utrecht geplaatsten, regenmeter viel er in Juni 11. 71 m.M. regen (ver kregen in 12 aftappingen) togen 31 in 1893; 64 in 1892; 108 in 1891 en 44,5 in 1890. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 770, de laagste 753 m.M. lBliivcndUke, - heer Jabob vau de Velde Cz. te Ouwerkerk is benoemd tot veld wachter dezer gemeente. Met hem stonden op de voordracht de heeren C. de Oude Dz. te Renesse en J. van Nieuwenhuize Jz. te Zonnemaire. In de heden gehouden raadsvergadering werd de benoemde veldwachter mede benoemd tot bode enz. Verder werd benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, de heer S. R. van Douwen to Diever (Drenthe), eenige sollicitant naar die betrekking. Zierikzee, 30 Juni. In de heden alhier gehoudeno vergadering van de afdeeling Schouwen en Duivoland" van den Bond van Nederlandsche Onderwjjzere werd, na bespreking van het ontslag van den onderwijzer Dijkstra to Menaldtunadeel, de volgondo motie met algemeene stemmen aangenomen: >De afdeeling »Sohonwen en Dniveland" van >den Bond van Nederlandscho Onderwijzers stemt ten Yolle in met de houding door bet Hoofdbestuur »in zake den ontslagen onderwijzer Djjkstrn aan genomen, en keurt diens optreden ten zeerste af". Tengevolge van den gunstigen toestand van den by een gevecht bjjTerneuzen gewonden schippers knecht is de voorloopig in arrest genomen dader weder op vrije voeten gestold. Zlcrilizec, 2 Juli. De Tweede Kamer telt thans 55 liberalen, 3 radicalen, 4 conservatieven, 25 r.-katholieken en 13 anti-revolutionairen. Na eene herinnering aan den loop, dien de verkiezingsstrijd voor de Twoedo Kamer genomen heeft, waarbij wordt opgemerkt dat de liberalen vau verschillende nuances er nu te zaaien een meerderheid hebben van 14 stommen (57 van de 100 leden, dus 12 meer dan vóór do ontbinding, zegt het Hdlb..- Als wjj goed geteld hebben, bestaat do Kamer nu uit 54 tegenstanders van do kiesrecht-ontworpen der vorige regeering en 46 voorstanders. (Dit komt overeen met onze berekening). Onder deze laatsten zijn 85 liberalen, 7 anti revolutionairen, de 3 radicalen (do heeren Gerritsen, Tgdens, en Do Boer) en 1 katholiek (dr. Schaepmati). Onder do 54 tegenstanders bevinden zich 22 liberalen, 24 katholieken7 anti-revolutionairen en 1 conservatief. De sterkste fractie is dus die dor katholieken en daaronder zjjn 12, die op 22 Februari hebben gestemd tegen art. 8, waarin het voorzien in eigen onderhoud enz. als het grondwettig ken- teeken werd aangenomen, en dos tegen een zeer ruime uitbreiding gekant waren. Wel hebben zij later het manifest der katholieke leden mode onderteekend, waarin een uitgebreider kiesrecht dan het bestaande werd goedgekeurd, maar op hunne hartelijke medewerking valt zeker niet te rekenen. Hetzelfde geldt van de heeren Bool, Bastert, Rutgers en Van Karnebeek bij do liberalen, en van den heer Beelaerts bij de anti revolutionairen. De eigenlijke regeeringspartij bestaat dus, wat het kiesrecht betreft, uit slechts ongeveer 37 leden, tegenover 46 die de zeer ruime uitbreiding van het vorig kabinet wilden aanvaarden, terwijl ongeveer 17 liefst de zaak bij het oude laten, althans niet veel verder willen gaan. Is deze ontleding der nieuwe Kamer juist, dan staat de regeering voor de keus om, wil zij een meerderheid erlangen, óf naar links óf naar rechts over te helleD. Van haar beleid verwachten wij, dat zij haar hoop niet zal vestigen op den steun van den heer Haffmans en zijne vrienden. Zlerlkliec, 2 Juli. In de tegen heden na middag belegde vergadering van den Raad, waren afwezig de heeren de Clercq, de Looze, Ochtman, de Vos, de Crane, Houwer en Fokker. Na opening der vergadering, verzoekt de Voor zitter voorlezing van een ingekomen schrijven van den heer S. J. Ochtman, waarbij deze, wegens gezondheidsredenen, ontslag neemt als lid van den Raad. De Voorzitter zegt, dat het voorgelezen besluit moet gebillijkt worden; tengevolge toch zijner ziekte heeft hij gedurende 8 maanden de vergaderingen niet kunnen bijwonen en hij betreurt het en de Raad zeker met hem, dat de heer Ocht man om die reden ontslag heeft meenen te moeten nemen. Gjj weet het allen, zegt Spreker verder, dat de heer Ochtman gedurende ongeveer 14 jaar een ijverig lid van den Raad is geweest en dat zijne laatste ziekte het hem onmogelijk beeft gemaakt om in den laatsten tijd aan de beraadslagingen deel te nemeu. Zijn genomen besluit spjjt ons zeer, vooral ook om hetgeen genoemde heer als raadslid is geweest en in die betrekking heeft verricht, en hier worde de wensch uitgesprokeu, dat de tijd van rust, dien bij nu ingaat, moge leiden tot het geheel herstel zijner gezondheid en dat de heer Ochtman, zij het niet meer als raadslid, dan toch op andore wijze de belangen der gemeente, die hem lief is, moge blijven behartigen. De Voorzitter deelt namens Burgem. en Weth. mede, dat de verkiezing voor een raadslid, in de plaats van den heer S. J..Ochtman, is bepaald op Dinsdag 81 Juli e.k. en de herstemming, zoo noodig, op 14 Augustus daaraanvolgende. Wegens onvoltalligheid der vergadering, kon de benoeming van leden voor het stembureau voor die verkiezing heden niet plaats hebben. De vergadering wordt alsnu door den Voorzitter gesloten, onder mededeeling, dat eene raadsverga dering zal worden uitgeschreven tegen morgen namiddag te 1 ure. Men leest in De Standaard: Naar aanleiding van het eerst verbreide, en later tegengesproken bericht, dat aandeelhouders van De Zeeuw, op een onlangs gehouden vergadering be sloten zonden hebben, dit blad voortaan in de richting van De Standaard te lateu redigaeren, verzoekt men mede te deelen, dat het bericht, wat de zaak aangaat juist, maar alleen in den vorm niet juist was. Er stonden metterdaad twee opiniën tegenover elkander, waarvan de ééne het blad in de richting van De Nederlander wilde houden, en de andere de lijn van de deputatenvergadering wilde volgen. Nu is in laatstgemelden zin besloten. Do Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid maakt onder dagteekening van Zaterdag in de Staatscourant bekend, dat op 22 Juni, omstreeks elf uren namiddags, in de rivier het Haringvliet, onder de gemeente Middelharnis, op ongeveer 220 M. beneden de haven van Middelharnis en 1400 M. uit den linkeroever, een vaartuig is gezonken genaamd »De vrouw Suzanna", groot 33 scheepston, geladen met beurtgoederen, en gevoerd wordende door J. van Rumph te Dirksland; dat het vaartuig, en voor zooveel noodig de lading, na verloop van 3 dagen na dagteekening der Staatscourant, waarin deze bekendmaking is opgenomen, van rijkswege zal worden opgeruimd. Zierikzee, 2 Juli. Naar wij vernemen zal op aanstaanden Woensdagnamiddag van 2 tot 4 ure door den heer Bog te tra eeue openbare les gegeven worden in het gymnastiek-lokaal, die voor ouders der leerlingen en verdere belangstellenden toe gankelijk zal zjjn. Omtrent het onderwijs in de gymnastiek bestaan nog vele verkeerde beschouwingenwjj noemen het daarom een goede gedachte van den heer Bogtstra, elk in de gelegenheid te stellen zich te overtuigen wal eigenljjk gymnastiek is en vertrouwen dat velen van deze gelegenheid gebruik zullen maken. De gemeenteraad van Utrecht heeft besloten don gasprjjs op 1 Juli a s. van 51/, ct. te brengen op 5 ct. Er waren 17 stemmen vóór cn 10 tegen. Aan waarschuwingen tegen te sterke verlaging ontbrak bet niet. 't Advies van den directeur luidde echter voor verlaging, wjjl hij daarvan opnieuw verhooging van de vraag naar gas verwachtte. To Dinteloord is eon kind van 2 jaar van den landbouwer H. v. N. H., in een onbewaakt oogenblik in eene sloot nabij do woning der ouders geraakt en verdronken. Te Winschoten kwam een jongeling beschonken thuis en wilde toen zyn vader en broer by bet werk helpen. De vader zond hem weg, onder de bemerking, dat hy toch niet in staat was iets uit te voeren. Met den uitroep: »dan hang ik me op", ging hij heen, terwijl de vader leukweg „goed, ga je gang" antwoordde. Eenige oogenblikken later vond men hem levenloos aan een balk hangen. De te Sneek verschjjnendo courant De Vlieger, die het valscb bericht mededeelde, dat de land bouwer H. te Nieuweschoot, bekend zou hebben de moordenaar zijner vrouw te zyn, beeft dat bericht herroepen, met betuiging van leedwezen over het gebeurde. Intusschen is door H. den eisch gesteld om financiecle schadevergoeding, met bijvoeging, dat het niet in de bedoeling ligt eene hooge schade vergoeding te eischen, doch wel eene strafrechtelijke vervolging in te stellen, zoo die eisch wordt af gewezen. De uitgever van het blad antwoordt hierop, dat hij »zich laat af- noch verkoopen en dus hiertoe niet genegen is. Moet de rechter hierbjj geroepen worden, welnu, het zij zoo; de heeren rechters nu zullen dan uitmaken of" aldus ver volgt de uitgever of wij zoo zwaar gezondigd hebben, dat wij strafbaar zyn". Naar aanleiding van het onlangs uit Zeven wouden in de Leeuw. Courant medegedeeld bericht van eene door verzuim van beteekeniug, buiten voorkennis der vrouw eu tegen haren wil, plaats gehad hebbende echtscheiding, meldt men uit Gelder land het volgende, eenigszins soortgelijk geval, dat voor eenigen tyd aldaar voorkwam. Zekere echtgenoot was wegens mishandeling zijner vrouw tot twee jaar gevangennisstraf veroordeeld. Tijdens het ondergaan dier straf werd door zjjne wederhelft eene vordering tot echtscheiding ingesteld, en haar vervolgens toegewezen, waarvan de exploten in de gevangenis niet ter kennis van den man kwamen. Toen deze na zyn ontslag zijne wederhelft wilde bezoeken, vond hy baar tot zijne bevreemding opnieuw gehuwd. Nu ontstond er, begrijpelijker wijze, een hevig krakeel tusschen de beide mannen, waarbij het »oude liefde roest niet" de vrouw voor haren eersten echtgenoot partij deed trekken; ten gevolge waarvan de tweede afdroop en door ophanging in een naburig boscb een einde aan zyn leven wilde maken, hetgeen een voorbijganger nog door tijdige afsnjjding wist te verijdelen. Uit Batavia seint men aan de N. R. Crt., dat de expeditie naar Lombok is vertrokken. In des kundige kl ingen verwacht meu een korten, levendigen tegenstand. Aanbestedingen, Verkoopmgen, enz. en duingronden, onder Haamstede en Renesse, ter grootte van ongeveer 1000 hectaren, in vier per- ceelen en in twee massa's. In massa werd pachter de heer J. van der Giessen te Haamstede voor f 805. Het maken van 1000 M2. grintweg, ten be hoeve der gemeente Waarde, is aangenomen voor f 2095 door den heer P. J. Visser te Hansweert. Andere inschrijvers waren de heeren A. Foudraine te Goes, f 2213; J. Lindenberg te Wemeldinga, f 2259 en B. den Exter v. d. Brink te Krabben- dijke voor f 2110. L A N D II O II W. Seller pen isse. Dank zij de gunstige wending in het weder zijn de landbouwgewassen voor groote vermindering in waarde bewaard ge bleven. Het werd dan ook hoog tyd, dat de koude, vochtige weken voorbij waren. Nochtans zijn er enkele producten die geleden hebben. Gedurende de regendagen toch was, om, over het onkruid meester te blijven, het wieden noodzakelijk, doch het werken in die natte aarde heeft het land onnatuurlijk gemaakt, zoodat thans enkele vruchten, uien en aardappelen vooral, op verscheidene plaatsen niet best meer groeien, de eerste worden geel, de laatste beginnen te krullen. De hooioogst is in- tusschen met den regeu zeer gebaat. Het gras is buitengewoon gegroeid en er is minstens tweemaal zooveel hooi als verleden jaar. Men is overal druk aan het maaien. li E C X 25 A R E N. Door den ontvanger der registratie on domeinen to Zierikzee werd te Renesse in het openbaar verpacht: lo. Voor den tijd van vjjf jaar ter beweiding ongeveer 71 hectaren duingvond, onder Haamstede, in dén perceel, benevens ongeveer 410 hectaren duingrond, onder Renesse in vier perceelen; pachters werden de heeren C. Blom te Haamstede ad f 180; C. Bakker ad ƒ14, G. J. Lette ad f 13, L. Vasol ad f 14, N. Beije ad f 5. Deze vier wonen te Renesse; 2o. Voor den tijd van drie jaren, ingaande 1 Juli 1894—31 December 1896, met 3 jaren optie, de jacht en konijnenvangst in de duinen Recht voor Allen deelt mede, dat tegen den col porteur A. Cornelisse proces-verbaal is opgemaakt wegens beleediging van den overleden president Carnot. Hg colporteerde met R. v. A., waarbij hij riep: >Lees den welgeslaagden moord op den groot- sten ploert van Frankrijk, namelijk president Carnot. Emile Henry, Vaillant en Ravachol zyn gewroken In het laatst van Maart jl. werd de kapitein kwartiermeester by het 3e regiment huzaren te Leiden D. C. O. gevangen genomen en ter be schikking van den auditeur-militair te 's Gravenhage gesteld. Men sprak van falsiteit en ontrouw in de administratie. Geruimen tyd hoorde men niets van deze zaak, tot eensklaps eenige dagen geleden te Leiden een lastgeving van genoemden ambtenaar werd ontvangen om een nader onderzoek in te stellen omtrent een aantal nieuwe punten van aan klacht wegens valsche boekingen, alsook omtrent vroegere kasopnemiugen door den raad van de hoofdadministratie. Dientengevolge zyn de commis sarissen en de secretaris van dien raad opnieuw onder eede gehoord. Een verzoek van mevrouw O. om haren echtgenoot al6 aan zwakke geestvermogens lijdende uit zyn voorloopig arrest te ontslaan, is van de hand gewezen. Uitgevers en predikanten voor 't gerecht! Te Rotterdam moeten terechtstaande uitgever van hot Rotterdamsch Nieuwsblad, de drukker van het aldaar verschijnend dagblad De Nederlander en de uitgever van bet te 's Gravenhage verschynend christelijk weekblad De Wachter, en wel wegens overneming in hunne bladen uit het door de firma D. v. S. Zn. te Rotterdam uitgegeven predik beurtenblad van de lijst van predikbeurten van Rotterdam en omstreken, waarvan die firma het auteursrecht heeft. Als getuigen zullen o. a. vijftien predikanten worden gehoord. Donderdag jl. weiden niet minder dan 27 van landloopcry beschuldigde personen gevonnisd door de arrondisscments-rechtbank te Breda. |t; t ÏV tt. Beroepen te Waarde ds. W. de Lange te Gorin- chem; te Melissant ds. J. W. H. Kalkman te Alfen a/d. Rijn c. a. L.l. Zondag, 1 Juli, nam in eene namiddag- godsdienstoefening de heer H. L. Krom afscheid als predikant der gemeente Ouwerkerk. Naar 1 Petrus 1 25 »Het Woord des Heeren blyft tot in eeuwigheid. Dit nu is bet Woord dat u is ver kondigd", resumeerde de geachte leeraar den inhoud zjjner prediking gedurende zijne 10'/9-jarige werk zaamheid in de gemeente. Helder toonde hij aan en met gloed sprak hij 't uit, dat het Woord des Heeren" onvergankelijk is. Aan het einde zyner rede werd hy door den consulent, den heer H. G. Blanken, predikant te Zierikzee, op waardeerende en hartelyke wijze toegesproken. Daarna stortte de gemeente in een lied van afscheid haar hart voor den scheidenden vriend uit met deze woorden: »Dat 's Heeren zegen op u daal! 't Licht Zyner liefde u bestraal Zyn Vadertrouw uw hart verbljjd! Looft, looft den Heer ten allen tyd! Moge 'them in de gemeente Heenvliet zoo goed gaan als te Ouwerkerk! CORIBIilSPOKDEillTlE. De ons gezondene huwelijksadvertentie uit Zuid- Afrika kau uiet andere dan bij vooruitbetaling worden geplaatst. niENST Zierikzee--Rotterdam en TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. Juli. timlcrd. lij.l. Van ZIERIKZEEVan ROTTERDAM Uitrad. 3 's morg. 5,30 u. Wocnsd. 4 VriJd. 6 Zatord. 7 7,J 7,-i 7,— i IMned. 3'snam. 12,30 u. Dond. 5 's mrg. 11, Vrljd. 6 'snam. 1,30 Maand. 9 's rarg. 11,30 Passagiersvracht ZierikzeeDordtRotterdam Enkele reisRetour 3 maauden geldig lste Klasse 1,25. 2, 2de Klasse - -,50. - -,75. De Directeur, A. 1 AH ISTEL.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1894 | | pagina 1